Popspraak „JAe Sweet was haar tijd ver vooruit" KLASSIEK Theo Olof in Bachs muziek voor soloviool PLATEIV Concert agenda mCK GILDER LEIDSE COURANT HET BINNENHOF ZATERDAG 6 OKTOBER 1979 PAGINA 24 L 6 oktober - Udo Jürj. Jaap Eden hal in Am\ dam Dr. Feelgood, il, in Alphen aan de Het Krokus kwi Haags Muziek Café. 7 oktober - Udo Jür^i Congresgebouw Haag. Leo Kottke, S3 schouwburg in An l dam. Will Mat.la B\ Haags Muziek Café. 8 oktober - John De11 A hov in Rottei Southside Johnny bury Jukes, Paradii i Amsterdam. 9 oktober - John Dei\ Jaap Edenhal in An) dam Boston, Aho)\ Rotterdam. 13 oktober - Cliff chard, Doelen ii 14 oktober - Cliff chard, Jaap Eden ha Amsterdam. Udo Jür) Doelen in Rotter Steel Pulse, Paradis Amsterdam. Jimmy McCullogh - De Noordierse gi tarist Jimmy McCullogh is dood aange troffen in zijn flat in Londen Rond de doodsoorzaak tast de politie geheel in het duister. McCullogh (26) werd bekend als gitarist de eerste samenstelling van 'Wings', de groep van Paul McCartney. Voordat hij de groep verliet vestigde hij nog de aandacht op zich met de anti-drugssong Medecine Jar' op het Wings-album 'Ve- nus and Mars'. Daarvoor schreef hij o.a. 'Give Ierland back to the Irish', dat on danks de boycot van de BBC in Enge land een grote 'Wings'- hit werd. Houseband - In tegenstelling tot eerdere berichten is met het vertrek van Kim Ha worth (Meteors). Ken Spence Nina Hagen Band). Jacob Klaasse (Pee Wee The Specials) en Floor van Zutphen (solo), geen einde gekomen aan het voortbestaan van de Amsterdamse Hou seband. De harde kern van de groep. Monica Tjen-A-Kwoei. Peter Smid. Harrv Hard hold t en Peter Gerretse. zit inmiddels in Engeland om in 'The MilT- studio's van Elton John producer Gus Dudgeon een nieuwe elpee te mixen met de bekende technicus Phill Dunn aan de geluidstafel. Brood - Op 15 oktober wordt Herman Brood terug verwacht op Nederlandse bodem. Op het moment is het 'enfant terrible' in Amerika druk doende met de opnamen van een nieuwe elpee, waar van hoogstwaarschijnlijk 'Maggie (I love you like...)', een nummer van Erik Strack van de groep Phoney The Hardcore, de nieuwe single in Amerika wordt. 'Go nuts' is de single kandidaat voor Nederland. Voordat Brood op Schiphol landt zal hij Engeland aandoen voor tv-werk. interviews en een optre den in het Londense Lyceum. Daarna toert hij van 22 november tot half de cember door ons land. Ook zijn er vast omlijnde plannen voor een rythm blues-plaat met medewerking van Harry 'Cubv' Muskee en Eelco Gelling. En een bekend Belgisch pop-blad maar schrij ven dat Brood en zijn Wild Romance uit elkaar liggen.... The Beatles - Het bericht dat The Beat les nog een keer bijelkaar zouden komen voor een benefiet-concert ten bate van de Vietnamese bootvluchtelingen, berust op niet meer dan een gerucht. Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, voelde inderdaad veel voor een dergelijk concert in Genève, dat alleen al aan uitzending op radio en t. v. een half miljard zou opbrengen. Pro motor Sid Bernstein, die in het verleden The Beatles als eerste naar Amerika haalde, probeerde daarop met de vier Beatles in contact te komen. Paul McCartney en Ringo Starr bedankten schriftelijk voor de uitnodiging, terwijl John Lennon zich weinig enthousiast over het plan uitliet. The Police - Geruime tijd bleef de eerste elpee 'Outlandos d'Amour' van het blonde trio The Police zowel in Enge land als in Nederland onopgemerkt. De platenkopers den in die lijd doodgegooid met nieuwe Engelse new wave namen. en dan nog eens een stel dat zich The Police .noemt9 Een beetje vent wordt tenslotte geen agent. Er wa ren al met al drie hit-singles van 'Outlandos' voor nodig om een groot publiek er van te overtuigen hoe knap het trio de reggae-invloeden van de in Londen wonende Ja- maicanen in hun new wave-rock had verwerkt. Maar in hoeverre The Police de hoge kwaliteit van het debuut kan continueren moet het tweede album duidelijk maken. 'Re gatta de Blanc', de tweede elpee, lost al de hoge verwach tingen volledig in en gaat ze zelfs te boven. Op 'Outlandos' waren alle nummers nog van de hand van Gordon 'Sting' Sumner, maar drummer StuCopeland heeft er nu ook een drietal van formaat afgeleverd. De reggae is minder nadrukkelijk, maar nog geraffineerder geïntegreerd en de thema 's worden veelal met gebruik van echo langer uitge sponnen. De titelsong, na de single 'Message In A Bottle', doet denken aan 'Masoka Tanga' van de eerste elpee. Bas en drums gaan ieder een eigen weg en leiden met Sting's vocalen tot hoogtepunten als 'Bring On The Night'. 'Wal king On The Moon' en het nuchtere 'The Bed's Too Big Without You'. The Police wordt wel het belangrijkste trio sinds The Cream genoemd. Het niveau hebben ze zeker. (CBS AMLH 44792) MP. Phoney The Hardcore - Voor de vaste bezoekers van de concerten van Herman Brood is Phoney The Hardco re geen onbekende meer. De vanuit Groningen opererende groep speelt sinds lang in Nederland met veel succes in het\ voorprogramma van onze nationale held en beweegt z;ch\ muzikaal gezien in hetzelfde straatje. Rock 'n' roll in pure] vorm, gespeeld in de hoogste versnelling. Hoewel hun de-1 buut-elpee 'Phoney Hits' wel erg sterk aan Brood refereert,1 kunnen we in dit land best een paar rockers gebruiken die] met deze aantrekkelijke muzieksoort in het kielzog van Brood meevaren. Mits zij natuurlijk van goede huize ko men en dat mag van Phoney, die al jaren geleden metI Brood samenwerkte, gezegd worden. Zanger Erick Strack is in staat om een goede compositie te schrijven, wat vooraf kant twee van 'Phoney Hits' laat horen. 'Maggie' werd niet j voor niets in Amerika in de uitvoering van Brood tot diens j nieuwe single verkozen. Nog beter gearrangeerd zijn 'Lights On', een nummer van Hugo Sinzheimer (Meteors), en 'Rent-A-Cop'. Draagt kant één nog een te onpersoonlijk karakter, kant twee lijkt aan te tonen dat Phoney The Hardcore zich binnen het Brood-idioom zelfstandig kan ontwikkelen. (Ariola 2oo.894) M.P. Mike Batt- De Engelese producer, arrangeur, dirigent en tekstdichter Mike Batt. heeft zich op zijn nieuwe elpee 'Ta rot Suite' laten inspireren door de Tarot-kaarten. Een soort waarzeggerskaarten, die elk voor zich een bepaalde bete kenis hebben en door middel van illustraties het wel en wee uitbeelden van de joker, die tijdens zijn leven opzoek is naar 'de grote waarheid'. Mike behandelt de 21 belang rijkste kaarten, verschillend gegroepeerd en uitgewerkt i muziekstukken van uiteenlopend karakter. Het slotstuk 'Run like The Wind' bijvoorbeeld, omvat de kaarten die de zon, de wereld en het oordeel voorstellen. Omdat dit groots opgezette project met de medewerking van o.a. Roger Chapman. Rory Gallagher, Colin Blunstone en het London Symphonic Orchestra om meer toelichting vraagt dan hier kan worden beschreven, laten we zeer binnenkort Mike zelf op deze pagina aan het woord Wel 'kan vast gei worden dat dit op het eerste gezicht pretentieuze werkstuk ook zonder kennis van de Tarot-kaarten een spannend en afwisselend geheel oplevert. Duidelijk door de klassieke muziek beïnvloed roept Mike door middel van verrassende orchestraties de meest uiteenlopende sferen op. Mike Batt onderscheidde zich in het verleden door zijn L werk met The Worn bles. een in Engeland populaire pop- p pen-serie, enigzins te vergelijken met The Muppet Show. F Zijn grootste succes als schrijver behaalde hij met het num- P mer 'Bright Eyes', bekend van Art Garfunkei. In de toe- J komst zal er zeker met Mike rekening gehouden moeten j worden. Dit voorlopig voor hen die vast een kaartje willen leggen (CBS/860.99.) M.P. Het Amsterdamse Kolderfestijn van de jubilerende Theo Olof is lang niet door iedereen hoog aan geslagen. Wat te waarderen valt als humoristische intermezzi op gezellige feestjes, doet het nog niet als zichzelf genoeg-zijnde, avondvullende theatershow. Dan moet er speciaal vakmanschap aan te pas komen, wil het geen dilettantenwerk blijven. Boven dien was het' onhandig de maar liefst drie kolderavonden achter elkaar pas naderhand in het per- sperctief van liefdadigheid te plaatsen en tenslotte riep het ju bileum zelf nog wat twijfels op. niet alleen in samenhang met Olofs vroegere jubilea maar ook als tegenspraak met wat hij in 1973 zelf had geschreven in het voorwoord van zijn boekje „Daar sta je dan opnieuw", na melijk dat hij over tien jaar zijn gouden jubileum hoopte te vie ren.... Maar goed, er is geen reden aan Olofs goede bedoelingen te twijfe len. Wie niet de juiste smaak heeft voor zijn oubollige humor, behoeft niet om hem te lachen en zal dan waarschijnlijk ook het zojuist bij Heuff. Nieuwkoop verschenen boekje niet kopen waarin hij vijftig eerder in „De Telegraaf" versche nen cursiefjes onder dezelfde titel „Scherzo" heeft gebundeld. In dit door Ton Hoogcndoorn van vlotte tekeningen voorziene boekje wil een wat babbelachtige zelfgenoeg zaamheid en een wat voor de hand liggende grappigheid wel ec-ns irri teren maar er staan toch ook wel aardige observatieljes en leuke voorvalletjes in. Intussen moet aan Olofs gemorrel in de marge met al te veel aan dacht worden geschonken, zelfs niet als hij dat zou willen. Hij heeft beter en belangrijker werk gedaan, en doet dat gelukkig nog steeds. Ik denk niet alleen aan zijn vele uit voeringen van hedendaagse viool concerten jnaar bij voorbeeld ook aan zijn opmerkelijk experiment met Bachs muziek voor soloviool in november 1962. Nu ter gelegenheid van Olofs jubileum de drie soloso nates en de drie solopartitas in zijn vertolkingen goed op drie platen zijn gezet en die in een verzorgde cassette door Classical Record, Hui zen in de handel zijn gebracht, is er reden nog eens aan dat experiment te herinneren, niet zozeer omdat het, volledig was geslaagd als wel omdat het de problematiek van de onderhavige meesterwerken zo markant demonstreert. Bachs meerstemnjige muziek voor soloviool is namelijk op tegen woordige instrumenten met e{en modern gevormde kam en met een moderne strijkstok, waarvan de ha ren mechanisch-strak gespannen zijn, niet tot klinken te brengen op de manier zoals Bach zich dit ken nelijk moet hebben voorgesteld. Toch valt ook niet aan te nemen dat hij niet wist wat hij schreef. Ze ker is in Bachs tijd gespeeld op vio- K Deze foto bewijst dat de driejarige Theo Olof al op een viool speelde. len met een veel vlakkere kam en een boogvormige strijkstok waar door in één streek op de vier sna ren met de doorklinkende bastoon het hele acoord kon worden uitge voerd. Zelfs dan echter moeten tussen de accoorden wel waf noten zijn ont staan die de polyfonie verstoorden wat evenmin bevredigend kan zijn geweest als de moderne oplossing van de arpeggierend gespeelde ac coorden en de aldus gebroken meerstemmigheid. De enig juiste, altijd goede oplossing is nog niet gevonden, ook niet door Theo Olof die met de A VRo probeerde de stemmen na elkaar op de band vast te leggen en dan later tot een ge heel te monteren. Wat in theorie had moeten slagen, slaagde maar zeer ten dele, doordat van violist, opname-technici en apparatuur een onmenselijkgrote precisie werd verlangd. Hoet het zij, Olof heeft de zes on vergelijkbare meesterwerken vast gelegd in de uitvoeringen zoals hij die al een jaar of vijftien in veel concertzalen van ons land ten ge hore bracht, dus arpeggierend en niet met de onmogelijk te realise ren en toch wel beoogde polyfone doorstroming. Niettemin mogen we erg dankbaar zijn dat deze muziek naar'bewaard gebleven afschriften m 1802 (bijna honderd jaar nadat ze waarschijnlijk was gecomponeerd) voor het eerst werd gedrukt. Het merendeel van de oorspronkelijke manuscripten dook pas in 1814 tus sen oud papier in St.Petersburg op. Dat zowel Mendelssohn als Schu mann hebben gemeend deze stuk ken van een pianopartij te moeten voorzien, doet ons aan als een on begrijpelijk misverstand, al moeten we deemoedig erkennen dat ook wij nog niet hebben ontdekt hoe het ideale klankbeeld ervan te rea liseren zou zijn. JOHN KAS AN DER Eerste pagina van een van de solosonates in Bachs handschrift. Phoney en The Hardcore aanstekelijke 'middle of the road' De elpee deed echter niets. Nick: 'Ik probeerde al mijn ideeën direct op één plaat te zetten. Het werd een erg introvert album, waarop niet duidelijk overkwam wie Nick Gilder was of wat hij wilde Dan doet Chrysalis wat al zolang voor de hand lag en brengt hem in contact met producer Mike Chapman (Sweet, Suzi Quatro, Mud). Frequency De lang verwachte hit kwam er in de vorm van de single 'Hot Child In The Cityen Nick pende in veer tien dagen de elpee 'City Nights' bijelkaar. Het mate riaal op deze elpee is in te genstelling tot 'You Know Who You Are' erg opper vlakkig te noemen. Hoe ver klaart hij zelf het succes met een muzieksoort die het nooit in Amerika heeft ge daan? Nick: 'Misschien is het niet in de mode wat ik breng, maar dat kan me niet schelen. Ik hou van echte popmuziek. Mode en trends betekenen vaak het einde voor goede andere muziek'. Over de oppervlakkigheid van zijn muziek zegt Nick: 'Het publiek in Amerika is niet gein trpsseerd in diep zinnigheid. Het wil zich ver maken Toch gaat Nick op zijn kort geleden verschenen elpee 'Frequency' weer wat dieper te werk. Voor wat de inte resse van het Amerikaanse publiek betreft lijkt hij gelijk te krijgen. Zowel de single 'You Really Rock Me' als de elpee 'Frequency' behaalden in Amerika geen hoge note ringen. Jaren '80 Nick heeft moeite om zijn denkbeelden en ervaringen door middel van muziek on der de aandacht te brengen. 'Voordat ik 'Frequency' schreef droomde ik veel over mijn jeugd. Die dromen hebben een stuk van mijn leven duidelijk gemaakt. Nu weet ik bijvoorbeeld waar om ik volgens bepaalde re gels ben opgevoed. Daarna ben ik de studio in gegaan om dat alles in mijn muziek te verwerken. Ik wilde die periode nu afsluiten, maar moest de juiste golflengte zien te vinden. Ik raakte in de studio volkomen bezeten enheb in een soort roes gewerkt'. Dergelijke ervaringen van Nick worden in zijn werk niet altijd even duidelijk, uitgezonderd het fraaie syn thesizer nummer 'Into The 80's'. Nick vertelt over dit lied: 'Ik geloof dat we teveel de neiging hebben om nos talgisch te zijn. De tijd is ge komen dat we ons meer moeten gaan verdiepen in de toekomst, willen we ons voor de jaren '80 nog kun nen motiveren'. Nick houdt het in de toe komst niet alleen meer bij ondeugende liedjes over het vrouwelijk schoon. 'Ik deed dat om de aandacht te trek ken, maar tussen de regels door breng ik mijn stand punten naar voren'. In het verleden waren diet standpunten van Nick met een vergrootglas nog niet te vinden, maar na 'Frequency' kunnen we voor de jaren '80 het volste vertrouwen in hem hebben. MICHAEL PETERSON ney Todd, genoemd naar een gevreesde kapper, die met het scheermes in de losse hand nog wel eens uitschoot, scoorde in '76 een Canadese nummer één-hit met 'Roxy Roller'. Veel vreugde binnen de groep bracht dit niet. Het succes van de single was ei genlijk alleen te danken aan het schrijvers-duo Nick Gil der en James McCulloch. Nick: 'Het was een democra tische groep, ieder had zijn eigen inbreng. Omdat ik vol komen anders dacht over een aantal zaken, werkte dat erg moeizaam en traag. Ik heb er lang over moeten na denken, totdat ik me er wer kelijk aan toe voelde om als solo-artiest verder te gaan George Hortin Met James McCulloch in zijn kielzog trok Nick naar Los Angeles om daar bij de pla tenmaatschappij Chrysalis te tekenen. Na de valse start met Sweeney Todd leek niets Nick meer te kunnen tegenhouden. Chrysalis se lecteerde een repertoire voor hem en stond er op dat hij met producer George Martin (Beatles) zou gaan opnemen. Nick: 'We zijn nooit verder gekomen dan wat basis-op namen. Ik heb een groot res pect voor die man voor wat hij in het verleden heeft ge daan, maar tussen ons klikte het niet'. Teleurgesteld trok Nick zich terug en verscheen een jaar na 'Roxy' met een in samen werking met James geschre ven en grotendeels zelf ge produceerde elpee 'You Know Who You Are'. Een popplaat met een goede ba lans tussen ballads en beat, stevige rock afgewisseld met De glitter-rock is groten deels aan Amerika voor bijgegaan. Uitgedost in vrouwelijke kleren en met veel make-up kregen groe pen als The Sweet, T-Rex en Slade met hun specifie ke Engelse zeventiger ja ren rock daar nauwelijks een voet aan de grond. Op dit moment viert de Engel se Nick Gilder in Amerika successen met melodieuze en gemakkelijk in het ge hoor liggende popsongs, nauw verwant aan de glit ter-rock. 'The Sweet was haar tijd ver vooruit- vindt Gilder. Nick's pretentieloze pop over het vrouwelijk schoon komt bepaald niet voort uit een zorgeloos bestaan. Aan het plotselinge succes van zijn Amerikaanse nummer één hit 'Hot Child In The City' aan het eind van het vorig jaar. gaat een verhaal vooraf van even zovele ver wachtingen als teleurstellin gen. In 1971 moest Nick zijn studie aan het Londense Kingsley Technical College stopzetten, omdat zijn ouders zich definitief in Canada wilden vestigen. In die tijd luisterde hij veel naar pla ten, kraaide de tophits van The Sweet en T-Rex uit vol le borst mee. maar daar bleef het verder bij. Sweeney Todd In Vancouver hoorde Nick in een kelder de band Swee ney Todd repeteren. De groep zat juist om een zanger verlegen en alsof het een partijtje straatvoetbal betrof gilde Nick enthousiast: 'Jon gens. mag ik meedoen9' De ontwikkelingen volgden el kaar razendsnel op. Swee-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 24