Bonte Koe Michael Caine contra de slavenhandelaren Tentoonstelling „leefbaar is anders" in Voorschoten Joke Wolfswinkel in Academie en 1 Monsters op de zeebodem Jonathan Bragdon in LAK Potloodtekeningen van Giel Langeveld in Noordwijkerhout Een typisch gemengd bedrijf GETAKT LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 PAGINA 9 VOORSCHOTEN In het Baljuwhuis in Voorschoten is morgen de tentoonstelling „leefbaar is anders" te bezichti gen. De tentoonstelling is ontwikkeld door de Technische Hogeschool van Eindhoven. De opstellers van deze expositie trachten in een zeven onder werpen waaronder gezondheid, energie, huisvesting en indu strie het begrip „leefbaarheid" gestalte te geven. Elk onder werp is uitgewerkt naar de situatie zoals die nu is en hoe die anders zou kunnen, zfjwel voor de Westerse als voor de derde wereld. De tentoonstelling is een initiatief van de Wereldwinkel Voorschoten en wordt zaterdag door de heer Tromp, huisarts te Voorschoten, om 10.30 uur geopend. De expositie is tot 16.00 uur geopend. En nog veie jaren LEIDEN Ton van Duin hoven, Ina van Faassen, Fien Berghegge, Ton Kuyl en Hetty Verhoogt spelen morgen de rollen in de tra gische komedie „En nog vele jaren" van Alan Ayck- bourn in de Leidse Schouw burg. Ton van Duinhoven, die het stuk vertaalde in het Neder lands speelt de rol van Den nis. Dennis probeert de auto van zijn zieke vrouw te ver kopen. Daardoor ontstaat een moeilijke en ook enigszins trieste situatie, die zich uit strekt over een vijftal jaren, aangegeven door vijf verjaar dagen. De voorstelling begint om kwart over acht. LEIDEN Het Leidse Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en het LAK- theater aan het Levendaal 150 vormen deze maand het decor voor respectievelijk exposities van Joke Wolf swinkel en Jonathan Brag don. Joke Wolfswinkel werd in 1948 in Den Haag geboren. Daar volgde zij een opleiding aan de Koninklijke Acade mie. Joke Wolfswinkel heeft zich gespecialiseerd in etsen maar maakt ook wel schilde rijen. Voor haar onderwer pen heeft zij diverse studie reizen gemaakt, onder meer naar Italië, Noord-Afrika, Rusland en Mexico. In 1978 ontving zij de Renswoude Prijs voor één van haar et sen. Sinds enkele jaren woont en werkt de kunstena res in Rotterdam, waar zij enkele dagen in de week les geeft. De expositie in het LAK-theater omvat een aan tal van haar etsen. Joke Wolfswinkel werkt figuratief en beeldt voornamelijk men sen af, maar doet dat met een geheel eigen interpretatie van de observaties die zij heeft verricht. De expositie in het Academiegebouw is van maandag tot en met vrij dag van 9 tot 17 uur geopend en loopt tot en met 31 okto ber. Bragdon De Amerikaanse kunstenaar Jonathan Bragdon is sterk beïnvloed door het werk van Paul Klee. In het LAK-thea- ter is hij vertegenwoordigd met aquarellen, pen- en pot loodtekeningen. Het enigs zins abstracte landschap is het hoofdthema van Brag- dons werk, ook al is de kun stenaar ook wel geïnteres seerd in personen, getuige de aquarelstudies „Bicycle Peo ple". Bragdon houdt zich be zig met het landschap als schepping. „Het landschap is voor mij een ruimte die ge vouwen is, uitgestrekt en in mysterieuze passages ge drukt, overgoten met licht", aldus de kunstenaar. Brag don is in feite auto-didact. Jarenlang heeft hij de mo derne kunst in de Europese musea bestudeerd. In 1975 behaalde hij een graad in de filosofie van de kunst aan de universiteit van Massachu setts. Zijn werk is tot 1 no vember te zien van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 23 uur. Op uitnodiging van het ge- zoals planten en dieren, die meentebestuur van Noord- uiterst fijnzinnig zijn uit- wijkerhout exposeert de gewerkt en getuigen van gro- Sassenheimse kunstenaar te liefde voor het tekenen. Giel Langeveld tot en met Voorts hangt er in de Bur- 19 oktober in het Raadhuis gerzaal een serie dorpsge- van deze gemeente. zichten uit de naaste omge- De uit Nederlandse ouders ving van de kunstenaar die geboren kunstenaar zag het getuigen van zijn veelzijdig- levenslicht in Indonesië en heid. Dat de mens in al zijn bracht daar zijn jeugd facetten hem bijzonder boeit, door. Na vele omzwervin- spreekt voor zichzelf als men gen belanddehij in Sassen- de overige werken bekijkt, heim, waar hij nu reeds zes In potlood en olieverf, pente- jaar woont Op jeugdige keningen en ingekleurde leeftijd begon hij met teke- pentekeningen, nen en heeft diverse oplei dingen op dit gebied geno- Hij heeft al vele exposities op ten, o.a. aan de tekenacade- zijn naam staan, o.a. in Ber- mie te Breda. gen op Zoom, Hoofddorp, Zijn stijl is naturalistisch, af- Lisse, Sassenheim, Ruiselede dwalend naar sur- of metare- (België) en Engeland. Een be- alisme en sterk melancho- scheiden aantal opdrachten lisch geladen tot het fatalisti- heeft hij met succes uitge- sche toe. Daardoor zijn zijn voerd. Naast de vrije kunst werken zeer boeiend voor de voert hij reklameopdrachten aandachtige kijker. Leven en uit en geeft hij zowel thuis dood, onderlinge menselijke als elders teken- en schilder- verhoudingen, taboes en lessen. worstelingen van allerlei Voor wie deze expositie wil aard, die deze tijd met zich bezoeken zijn de openingstij- meebrengt, kan men erin te- den van maandag t/m vrij- rugvinden. dag van 9.00 tot 16.00 uur, Ook vindt men tussen de vrijdagavond van 19.00 tot werken heel subtiel weerge- 20.30 uur en zaterdag van geven alledaagse dingen, 14.00 tot 16.00 uur. TRIANON: Het eiland van de nieuwe monsters (12) met Richard Johnson en Barbara Bach. Regie: Serio Martino. De Italiaanse regisseur Sergio Martino heeft met „Isola dei uomini pesce" (Eiland van de vismensen) zo'n beetje van alles tegelijkertijd willen filmen: Monsters die half yis half mens zijn, bovendien verslaafd aan een brouwsel waardoor ze een Britse gentleman- boef gehoorzamen die van hen de schatten van Atlantis van de zeebodem wil; een Atlan tis dat ditmaal in het Caraibisch gbied ligt, zodat Martino ook nog eens wat magische voddo-praktijken en een vulkaanuitbarsting in kan lassen (het zal de Vesuvius wel weer zijn); dit gecompleteerd met een „mad scien- Café de „Bonte Koe" Hooglandse Kerkchoorsteeg 13, Leiden Geopend: alle dagen in de week van 's middags vier uur tot de gebruikelijke sluitingstijden van een of twee uur na middernacht. Zaterdags gaat het café echter 's morgens om half twaalf open en op zondagavond om half tien. Twee verhalen doen er de ronde over de „Bonte Koe". Beide zijn ze waar, want er is tot nog toe niemand geweest die de inhoud ervan heeft kunnen weerleggen. Verhalen over de ontstaansgeschiedenis van een kroeg vind je overal. De bron van de socia le lafenis heeft inmiddels heel wat geesten woorden in de mond gelegd, die men enigs zins ontnuchterd niet een tweede maal zou durven uitspreken. Wat de „Bonte Koe" betreft spreken we van een ware vertelling of van een kersverse fabel met het dier daarin centraal en niet van een misver stand. De verschillende versies zijn te dan ken aan overleveringen die door de stam gasten van de „Bonte Koe" zelf in stand worden gehouden. Het ene verhaal gaat als volgt: Een slager heeft aan het eind van de vorige eeuw een slagerij aan de Hooglandse Kerkchoorsteeg gebouwd. Op het moment dat de vleesha ken, de betegeling en de hele mikmak is aangebracht, realiseert de man zich dat het slagersvak nadelen biedt: 's morgens vroeg je bed uit en hard werken. Dan hebben kroegbazen het wel heel wat makkelijker. Die kunnen een gat in de dag slapen en houden hun handen schoon. De slager be sluit, na dit bedacht te hebben, niet langer te talmen en verrruilt de gehaktmolen voor de tapkast. Hij wordt kastelein. Het andere verhaal: Een slager koopt een pandje aan de Hooglandse Kerkchoorsteeg om er een slagerij te beginnen. Op het mo ment dat de winkel ingericht is en geopend kan worden, sterft de slager. Opvolgers heeft hij niet. Een Leidse brouwerij neemt de zaak over en begint er een café. Vast staat in ieder geval dat er in de „Bonte Koe" nimmer ook maar één balletje gehakt (tenzij misschien als snack) is verkocht. Het is nooit en slagerij geweest. De inrichting van het café met zijn prachtige tegels, waarop de Hollands veestapel in spreek woordelijk welvaren staat afgebeeld, roept nog steeds herinneringen op aan het vleeschmeestersgilde uit het fin de siècle. Ooggetuigen Enkele ooggetuigen, niet meer zo jong maar nog altijd goed bij de tijd, beweren daaren tegen bij leven en welzijn, als zij oude koeien uit de sloot halen, dat zij vroeger tist", een bioloog die de monsters nota bene zelf gecreëerd heeft door mensen en vissen organisch dooreen te husselen. En uiteraard natuurlijk een „love story", voor het mooie einde. Kortom een janboel, waar lang weinig draad aan vast te knopen is, met hele symfo nieën en ettelijke drumsolo's "op de geludis- band en zeer onrustig camerawerk om het spannend te maken met af en toe een aardig natuurplaatje. Richard Johnson is de boef, met het meest vileine EngelSe toneelstemme tje dat je je maar kan bedenken, de oude Jo seph Cotton mag als de dokter voornamelijk sterven, en Barbara Bacxh kijkt hier en daar mooi in de camera. Daar is alles mee gezegd. BERT JANSMA Het sfeervolle interieur van De Bonte Koe. den en Rex Harrison in van die kleine rollen waar de Amerikanen het woord „ca- meoparts" voor hebben. Dat ouderwetse jongensboek speelt wel vandaag: In Afri ka zijn nog altijd slavenhan delaren bezig. Peter Ustinov is een van hen, een Arabier, die in de binnenlanden ne gerslaven vangt en ze kara vaansgewijs via de Sahara naar een Rode Zee-haven voert waar ze op de markt gebracht worden. Ustinov heeft het ongeluk zonder het te weten de zeer fraaie vrouw van een Engelse dok ter te kidnappen. Niet dat hij kleurenblind is, want ze is een Afrikaanse van de stam der Ashanti, studeerde voor dokter in Amerika en werkt samen met haar man voor de Verenigde Naties in donker Afrika, waar als goedma ker tje voor die vervelende smet van de slavenhandel op het blazoen van de vooruit gang door zeer velen van groot tot klein een voortref felijk Engels wordt gespro- jfl ken. Dokter Michael Caine is Hl uiteraard een brave borst van Hl een echtgenoot, gaat op jacht naar zijn vrouw, per jeep, he licopter en kameel en krijgt de onmisbare bijstand van „Sandokan"-Bedi: Een ver bitterd heer-in-boernoes die zelf vrouw en kinderen aan slavenhandelaar Ustinov heeft verloren en op bloedige wraak zint. Alle ingrediënten voor stevig spektakel, zou je zo zeggen, maar toch blijkt de linnen prachtpand van Flei scher en de zijnen meestal een wel erg slappe kaft. Al leen met die rijke illustratie zit het wel goed, want Kenya en Malindi aan de kust van West-Afrika zijn fotogenieke locaties. En Peter Ustinov verzint voor elk rolletje wel iets aparts. Ook nu. BERT JANSMA aan de hand van hun vader in de „Bonte Koe" menig pondje vlees hebben gekocht. Anderen herinneren zich daar niets van en houden bij hoog en bij laag staande, dat een van de twee genoemde versies de juiste is. Goedbeschouwd zijn er dus drie verhalen in omloop. De laatste berust op een hersen schim, zou men zeggen. Maar dat komt om dat de meerderheid heeft beslist de twee oudste lezingen te ondersteunen. Niets ech ter weerhoudt ons ervan om de laatste ver sie als de enige en waarachtige te beschou wen. Welke mensen spreken altijd de waarheid?... De „Bonte Koe" kreeg zijn cafévergunning in 1898. Zegt men. Hoe dan ook en hoe men zich deze zaak ook voorstelt, vast staat, dat tante Ans deze bruine kroeg tot aan het eind van de zestiger jaren met een meester hand bestierd heeft. Zij was een mollige en goedgehumeurde kasteleinse, die tot haar laatste snik de bierkraan voor haar klanten geopend hield. Een beroemde dame, die sinds mensenheugenis achter de tap had ge staan. Een paar foto's aan de muur waarop zij een biertje staat te schenken, tonen haar ten voete uit. „Zuinig' Na haar dood belandt de „Bonte Koe" in handen van een Leidse horecale duizend poot, Deze ziet dat het café, wat weliswaar nooit eem goudmijn is geweest, iets heel bij zonders heeft. Er zou een man of vrouw in moeten komen, die borg staat de sfeer en het eigen karakter van het etablissement te behouden. Uiteindelijk werd dat Frans Bik (29), ex-student in de vaderlandse letteren. Frans nam de leidsels van de „Bonte Koe" over en zegt, dat hem dat tot op heden uit stekend is bevallen: „Als je het over dit café hebt dan kun je niet spreken van het is een zaak voor typisch dit soort mensen, of dat soort lui. Ooit is Simon Carmiggelt hier binnen geweest en die zei mij, dat het een kroegje was om erg zuinig op te zijn. Dat is het ook. Daarmee is alles gezegd." De levende have van de „Bonte Koe" be staat uit iedereen en alles, studenten en werklui, kinderen en huisvrouwen. In dat opzicht is het wel heel „typisch" een ge mengd bedrijf. Richard Fleischers „Ashanti" over moderne slavenhandel voerde de cameraploeg naar Kenya. door Peter tfiero® J LUXOR: Ashanti (12) met Michael Caine en Peter Ustinov. Regie: Richard Fleischer. Richard Fleischers „Ashanti" valt* eigenlijk het beste te vergelijken met een jongens boek van ouderwets kaliber, tweehonderd pagina's puur avontuur, gevat in linnen prachtband en uiteraard t rijk geïllustreerd. Regis seur Fleischer (63) heeft met j meer dan dertig films bewe- r zen dat hij een onderhoudend verteller kan zijn in actie- en avonturenwerk met een en kele uitschieter als de thriller „Compulsion" en de groots opgezette musical „Dr. Doo- little". Hij kreeg voor „As hanti" gemaakt naar een boek van Alberto Vasquez- Figueroa, bovendien een ste vig aantal sterren ter be schikking: In de eerste plaats Michael Caine voor de hoofd rol, tegenspeler Peter Usti nov, de Indiase acteur Kabir Bedi (van „Sandokan") en Omar Sharif, William Hol- Omar Sharif als „de prins" en Peter Ustinov als Salei- man, de slavenhandelaar tijdens een „zakelijke be spreking" over Michael Caine's ontvoerde echtgeno- 1 te. En verder CAMERA Novecento I (12) Eerste van twee delen over de opkomst van het na tionaal socialisme in Italië rond 1900. Een indrukwek kende film (reprise, eerste week) LIDO I Grijpstra en de Gier (12) Magere politiethril ler die met een flinke dosis humor gebracht, een oer- Amsterdamse sfeer ademt. Rijk de Gooyer maakt van de uitgebluste politieman Grijp stra een zich achter zijn cy nisme verbergend zeer men selijk typetje en de wijze waarop hij met Rutger Hauer als zijn meer amoureuze jon gere collega tal van routinek lusjes oplost, is door regisseur Wim Verstappen goed getrof fen (derde week). LIDO II Escape tot Athe na (12) Magere spektakelfilm met een indrukwekkende rolbezetting. Roger Moore ditmaal als Duitse kampcom mandant. (tweede week) LIDO III Un papilion sur l'epaule (16) Voortreffe lijk gemaakt thriller met een schier onverwoestbare Lino Ventura, (tweede week) STUDIO I never promi sed you a rose-garden (16) Knap verfilmde genezing van een psychisch gestoord meisje naar een autobiografie van de schrijfster Hannah Green (vierde week) REX Ik doe het graag (16) Matige sexfilm. EUROCINEMA I en II (Al phen aan den Rijn) Grijp stra en de Gier (12) zie Lido EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) From hell to victory (12) Matige oor logsfilm EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) The warri ors (16) Pittige film over een jeugdbende in New York die wordt bedreigd. Vol stevige kloppartijen gn achtervolgin gen, waarbij de ondergrondse een grote rol speelt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9