Kamerdebatten voor een cent per maand pp kabelradio in de Leidse regio Begrotingspositie Wassenaar gunstig Minister Pais is fel tegen proefnemingen met dieren' Nieuwe toneelzaal van 'De Kuipin gebruik genomen Jeugdnatuurwachters geïns talleerd "EERSTE UITZENDING: REACTIES OP MILJOENENNOTA s Zilveren Tulp voor Leidenaar Eerst sociale bouw in Starrenburg iiJwJq STAD/REGIO -- LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 a :e te >cs EIDEN/KATWIJK Vele gezinnen n Leiden en omstreken kunnen bin- lenkort via de radio alle kamerdebat- in rechtstreeks beluisteren. Dit is mo gelijk geworden door aansluiting van n groot aantal kabelnetten op de iraadomroepinrichting van de Tweede "amer. De beheersinstanties van de abelnetten betalen per aangesloten bonnee een cent per maand, met een inimum van vierhonderd gulden per abelnet. De afdeling voorlichting van Ie Tweede Kamer verwacht, dat het tantal aangesloten woningen en kan- •orgebouwèn binnen twee jaar het iljoen zal bereiken. ^et de algemene politieke- en financiële leschouwingen, die 9 oktober beginnen, itart de eerste uitzending officieel. Als de ergadering niet bezig is, staat een speci aal herkenningssignaal en bijbehorende tekst op de lijn zodat het mogelijk is om buiten de vergadering op het juiste kanaal af te stemmen. Een kwartier voor de aan vang van de Kamervergaderingen zal de agenda doorlopend worden uitgezonden. Behalve Leiden krijgen ook de gemeenten Oegstgeest, Zoeterwoude, Katwijk, Voor schoten, Leiderdorp, Valkenburg, Rijns burg en Warmond een rechtstreekse ge luidsverbinding met het parlement. Op plaatsen waar geen kabelnetten zijn, kunnen bedrijven en particulieren via de telefoonlijn een rechstreekse geluidsver binding met de Kamer nemen. Met in gang van oktober zijn er buiten de beka- belde gebieden ruim honderd van derge- lijke telefoonverbindingen. Deze aanslui ting kost 140 gulden per maand. De regie van de programma's is in handen van de Kamervoorzitter. Hij bedient de knoppen. waarmee het programma in de ether ge bracht kan worden. De Leidse regio heeft met Amsterdam, Terheyden en Spijkenisse de primeur van een rechtstreekse verbinding met het Par lement. Een twintigtal andere gemeenten overweegt eveneens binnenkort zo'n aan sluiting te nemen. Het initiatief voor dè aansluiting op de Tweede Kamer is door de gemeente Katwijk genomen. In deze gemeente is vorig jaar mei al besloten om zo'n voorziening op locaal niveau te reali seren. Toen de overige gemeenten ook in teresse toonden, is het overleg in regio naal verband voortgezet. De Kamerdebatten zijn te volgen op de FM-band: kanaal 24, Mhz 94,1. Dit ka naal ligt in de buurt van Hilversum II, kanaal 28, Mhz 95,4. -T ptIJNSBURG De wisselbeker voor de jnooiste wagen van het bloemencorso is de- Öinitief in handen van de firma Poot uit Valkenburg. De firma heeft drie maal ach- ereen de eerste prijs van het corso behaald. )e beker werd gisteravond uitgereikt tij- flens een feestelijke bijeenkomst in De oorhof, waar alle prijswinnaars van het p3-ste Rijnsburgse corso „Schilderen met bloemen" bijeen waren om de prijzen in ont vangst te nemen. De bindersprijzen waren voor de heer Hazelaar "uit Zwolle die de Gouden Tulp kreeg. De heer Nie. van der Voort uit Leiden ontving voor zijn aan het 33-stë corso de Zilveren Tulp. De heer C. Leeuwenburg, voorzitter van net coso-comité zei verheugd te zijn dat juist de neer Van der Voort deze onderscheiding heeft - gekregen. ..Hij is vast medewerker van het cor- lo, maar verzorgt ook praktisch alle televisie- kitzendingen die met bloemen te maken heb- /°e heer Va" der Voort bewondert Zijn Zil- >en", aldus de heer Leeuwenburg. veren Tulp. I ,^EEN VERHOGING ONROEREND GOEDBELASTING Vassenaar De begroting- •positie van Wassenaar mag [unstig genoemd worden, zo chrijven burgemeester en vethouders in de „aanbie- lingsbrief" van de begrotin- 'en voor het nieuwe jaar. De arieven van de onroerend [oed-belasting behoeven daar- >m niet verhoogd te worden. Vel zullen de verschillende emeentelijke tarieven wor- len verhoogd met het door de ninister toegestane percenta- e van 3 1/2. Op 1 januari zal Ie saldi-reserve 18.740.000.- ledragen. Voor „onvoorziene litgaven" zal in 1980 een be- Irag van 578.952.- beschik- iaar zijn; dat is ruim 350.000.- meer dan het vorige aar. heeft nog „onbe- ïutte belastingcapaciteit". In 1980 zou volgens de gemeente net 5,4 miljoen geheven mo gen worden aan onroerend goed-belasting. De voor dat jaar geraamde opbrengst van deze belasting is 3,3 miljoerj. Daar zit dus nog een marge in van 2.1 miljoen. Ook bij de riool- en reinigingsrechten be draagt de „onbenutte capaci teit" - dat wil zeggen het ver schil tussen de werkelijke kos ten voor de gemeente en de opbrengst van de riool- en rei nigingsrechten ongeveer 0,5 miljoen. Burgemeester en wet houders wijzen er op, dat het begrip „onbenutte belastingca paciteit" door de prijsbeheer- singspolitiek van de regering een theoretische achtergrond krijgt. In een bijlage bij de aanbiedingsbrief worden de zaken opgesomd waarin be dragen 13 miljoen gulden uit de saldi-reserve zouden kun nen worden geïnvesteerd. Het college noemt jeugd- en jonge renwerk, sociaal-culturele voorzieningen, voorzieningen voor bejaarden, wijkvoorzie- ningen in de bestaande sport hal, atletiekvoorzieningen en uitbreiding van de bibliotheek. Burgemeester en wethouders zijn van plan de raad ieder kwartaal een overzicht voor te leggen van de meest recente schatting van de saldi-reserve en van de investeringen die ten laste van die reserve zul len worden gerealiseerd. Het overzicht van die investerin gen dat nu is opgesteld, bevat nog geen ramingen van de be dragen die met die investerin gen gemoeid zullen zijn. Na verloop van tijd zal1 het over zicht van de saldi-reserve ech ter worden aangevuld met ac tuelere gegevens, zoals een voorlopige raming het verloop van de voorbereidingsprocedu re en in een later stadium de stand van zaken bij de uitvoe ring. Burgemeester Kret speldt de natuurwachtertjes de insigne op. SASSENHEIM Burgemeester A. Kret heeft gistermiddag in „Ontmoeting" 95 jongens en meisjes van de basisscholen ge ïnstalleerd als jeugdnatuurwachter. Hij deed dit door veertien kinderen, van iede re school twee, een insigne op te spelden en een oorkonde uit te reiken. De burgemeester stelde in zijn toespraakje blij te zijn dat jongens en meisjes zich opge ven als natuurwachter ..Natuurlv^chter zijn is nuttig en fijn tegelijk." aldus burgemeester Kret. De landelijk directeur van de Jeugdna- tuurwacht overhandigde de scholen een den tal prikstokken om het papier van de straten te halen. Dezelfde exemplaren waren er ook voor de burgemeester en de plaatselijk voor zitter. ONDERWIJSPAKKETTEN OEGSTGEESTSE SCHOLEN OEGSTGEEST Namens de verhinderde minister Pais van Onderwijs en We tenschappen. overhandigde dr. E. Nordlohne gistermor gen op werelddierendag het eerste van een serie onder wijspakketten aan leerlin gen van het basionderwijs in Oegstgeest. De heer Nord lohne is directeur van de af deling voorlichting van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en verving minister Pais. In zijn toe spraak zei de heer Nordloh ne dat minister Pais een fel tegenstander is van proefne mingen en experimenten met dieren. Minister Pais is zelf vegetariër. „De minister heeft er bij de universitaire laboratoria op aangedron gen de experimenten met dieren te verminderen", al dus de heer Nordlohne. Het schoolpakket, bestemd voor de derde en vierde klas sen van het basisonderwijs, is ontworpen door de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren. De heer Reilingh, lid van het hoofdbestuur van deze vereniging, zei met deze aktie de jeugd te willen over tuigen van hun verantwoorde lijkheid tegenover de dieren. „Een dier is geen ding maar een levend wezen", aldus de heer Reilingh. Hij constateerde dat het dier met name in de sport, de mode en de bio-indu- Ministerie-voprlichter Noordlohne overhandigt de eerste pakketten aan een onderwij zeres. strie steeds meer wordt mis bruikt. Vooral de toename van het aantal huisdieren baart de vereniging zorgen. Dr. Nord lohne sprak de bezorgdheid van zijn ministerie uit over de experimenten op dieren. Mo menteel vindt op het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen een onderzoek plaats naar het misbruik van dieren. Hij vond dat respect voor die ren een wezenlijk aspect van het mens-zijn is. Het onderwijspakket bestaat uit een praatboek, een „doe- "boek en een begeleidingsboek voor het onderwijzend perso neel. Het is de bèdoeling dat deze paketten op alle scholen in Nederland verspreid gaan worden. Namens de gemeente Oegstgeest bedankte wethou der Blom de dierenbescher ming en Dr. Nordlohne voor de leerpakketten. VOORSCHOTEN - In het bestem mingsplan Starrenburg, het laatste uitbreidingsgebied van Voorschoten, wordt tot 1990 uitsluitend gebouwd in de sociale sector. Het gebied wordt be grensd door De Vliet, Huize Bijdorp, Veurseweg en het buitengebied tussen Leidschendam en Voorschoten. De raadscommissie voor openbare wer ken boog zich gisteravond over het be stemmingsplan Waarschijnlijk zal al in 1983 worden be gonnen met het bebouwen van het ge bied. In totaal zullen hier in de toekomst 1100 woningen verrijzen. Bezien zal wor den of er eventueel een mogelijkheid is tot verplaatsing en/of aankoop van het kassencomplex dat zich thans in het ge-, bied bevindt. Gezien de vrij korte afstand "naar het dorpscentrum wordt voorlopig geen ruimte gereserveerd voor bewinkeling van het gebied. Het plan krijgt een ont- sluitingsweg tegenover de Karei Door manlaan aan de Veursewe'g. Slechts weinig stukken grond zijn al in eigendom van de gemeente, zodat spoe dig een actief aankoopbeleid moet wor den ontwikkeld. De raadscommissie gaf in principe toestemming om het plan verder uit te werken en om de financiële haalbaarheid te vergroten. Warmond komt tegemoet aan bezwaren WARMOND Enkele be drijven aan de Van Wasse naarstraat hebben ernstige bezwaren gemaakt tegen het verbod tot linksaf slaan vanaf de Oranje Nassau- laan. Hiertoe Leert de ge meente enige tijd geleden besloten in verband met de reconstructie van het ver- keerspleintje nabij de Schip- hollijn. De raadscomissie openbare werken boog zich gisteravond over deze problematiek. Uit eindelijk konden de raadsle den zich verenigen met het zo danig veranderen van de situ atie dat inrijden van de Van Wassenaarstraat weer in beide richtingen mogelijk is. Een ge volg hiervan is dat de voorge nomen voorzieningen in Ende poel I enigszins moeten wor den herzien. Grandioos feestconcert LISSE Het feestconcert in de „Engelkerk" is gistera vond een groots gebeuren ge worden. Geopend werd met de „Ouverture zu Alceste" van Von Gluck, dat heel fraai klonk, evenals het Di vertimento in Es van Mozart gespeeld door het sympho- nie-orkest Bollenstreek. De hierna volgende Duitse dansen van Mozart klonken wel mooi maar kwamen niet helemaal goed over omdat de blazers wat te zeer domineer den. Na de pauze trad „Canite Tuba" op met onder meer de „Immer Fest-mars". „Zemir et Azor", een ouverture, kwam bijzonder klankvol tot zijn recht evenals „El Paso Moro Gitano". „Canita Tuba" be sloot de bijdrage aan het feest concert met een uitstekend ge speelde mars van Sousa. Drie inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Voor ruim vierhonderd gulden aan rookartikelen is vannacht gestolen bij een in braak in de kantine van de honkbalvereniging Alphian- s/Unique aan de Kennedy- laan. Ook werd vannacht ingebro ken in de betonfabrieken van Duinker en Verruyt aan de Gnephoek en De Hoorn in De Hoorn. In beide gevallen wer den de kantoren doorzocht. Bij de eerste fabriek werd niets gestolen. In de fabriek De Hoorn wordt een bedrag van 15 gulden vermist. Cello en claveeimbel in Leiderdorpse Kerk LEIDERDORP De cellis- te Monique Bartels en de clavecinist Tijn van Eyk ge ven vanavond een concert in de Dorpskerk van Leider dorp. Het concert is de eer ste in een reeks van Dorps kerkconcerten die de Stich ting K en O organiseert. Op het programma staan wer ken van Marais, Couperin, Reger, de Leeuw en Bach. Monique Bartels volgde haar opleiding aan het Brabants Conservatorium en speelt mo menteel in het Antwerpse „Amphion-kwartet". Tijn van Eijk is een veelgevraagd conti- nuospeler bij passie- en orato riumuitvoeringen. Hij is mo menteel verbonden aan het Brabants kamerorkest. Het optreden van de beide musici begint om 20.15 uur. Toegangskaarten voor dit con cert zijn verkrijgbaar aan het bureau van K&O, Oude Vest 45 in Leiden en op 5 oktober in de Dorpskerk vanaf 19.30 uur. I ALPHEN AAN DEN RÏJN Tijdens een snelheidscon trole op de Nieuwkoopseweg heeft de Alphense politie 19 automobilisten bekeurd. De controle werd gehouden tus sen 9 en 12 uur. De overtre ders reden tussen de 63 en 84 kilometer terwijl ter plaatse 50 kilometer is toegestaan. NOORDWIJK Het dorpshuis „De Kuip" leeft een nieuwe, goed geoutilleerde toneelzaal. Daarmede is voldaan aan een hartewens van velen uit het plaatselijk verenigingsleven, voor ivie het steeds moeilijker werd voor hun aktivi- leiten een geschikte accommodatie te vinden. Gisteravond vond in aanwezigheid van een schare genodigden de officiële opening plaats. Aan de oude zaal kleefde een reeks van gebreken. Slecht zicht op het toneel, te kleine kleedkamers, onbereikbaarheid van de ruimte voor minder-vali- ilen en een toneelstoffering, geluidsinstallatie en oen verlichting, die alle de kwalificatie „onvol doende" verdienden. Stichtingsvoorzitter Hoeve- naars liet de onvolkomenheden in zijn toespraak nog eens de revue passeren. „Over het hoe en het waarom van deze gebreken van mijn kant vana vond geen woord", aldus Hoevenaars, die zich enorm voor deze verbouwing had ingezet en bij wie duidelijk geen behoefte bestond kritiek te le veren op tekortkomingen in het verleden. „Daar voor is sedert de opening van „De Kuip" al veel te veel gezegd en geschreven". „De Kuip, en speciaal de toneelzaal heeft een gron dige verbouwing ondergaan. Het aantal zitplaatsen in de zaal is van 350 terug gebracht tot 235. Hoeve- naars noemde.4Üt slechts een theoretische vermin dering, want in het vroegere theater had men van af een groot deel van de zitplaatsen geen zicht op het toneel. Thans zijn de stoelen amphitheaterge- wijs geplaatst en heeft men overal een vrij uitzicht op het podium. De beenruimte tussen de stoelen lijkt niet opti maal. „Dat komt doordat enkele rijen stoelen nog niet op de juiste plaats staan", legde Hoevenaars uit, „maar in Carre heb ik ook wel eens krap geze ten", voegde hij er aan toe. De akoestiek is goed, zelfs meer dan dat. De sterk te van de geluidsinstallatie dient daarop wel te worden afgesteld. Zo knetterhard als gisteravond bij het latere optreden van cabaretier Robert Kreis is bepaald niet nodig. y Van de aangebrachte vernieuwingen noemen wij nog de uitbreiding van de kleedkamers, de ver plaatsing van de toiletten, de lift voor bejaarden en invaliden, verbetering van de (voorheen harde) to neelvloer, en de aanwezigheid van een koffiebuf- fet op de verdieping. ~n het nieuwe theater kan veel. Behalve voor to neel- en muziekuitvoeringen, is de zaal geschikt voor lezingen, dia- en filmprojecties. Niet alles kan. Voor grote manifestaties is de ruimte te be perkt. „Wij dachten dat deze zaal voldoende is voor het aanbod uit de markt van Noordwijk-Bin- nen", al{Jus Hoevenaars. In de komende weken zal blijken of de gebruiks mogelijkheden van de zaal en het toneel voldoende zijn. Hoevenaars vestigde in dit verband de aan dacht op aktiviteiten van de Stichting SKAN, de Noordwijk Filmclub (open filmavond) en de Noordwijkse toneelvereniging H.T.I.O.S. (opvoe ring van „Jongens op een koopvaardij"). Radio- en tv-artiest Robert Kreis „roddeljourna list" in een recent NCR V-programma nad de primeur op het fonkelnieuwe podium. Hij bracht met veel verve een cabaret-chantant, onder de titel „U, ik en de piano" en beeldde daarin kleinkunst uit, ontleend aan de laatste zeven decennia.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7