Plannen voor open juridische faculteit aan Leidse universiteit krijgen vorm Voor hetzelfde geld hadden ze me doodgeschoten Troef' wenst duidelijkheid 9ver herhuis- estingsbeleid Onderwijzend Leiden protesteert mee tegen begroting voor 1980 ^NUMERUS FIXUS AAN BANDEN OVERVALLEN RECEPTIONIST FELIX CAROLUS: Vrouwelijke herfst- en wintermode. Toverleistelt enigszins teleur i^STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 l (i LEIDEN Aan de Leidse universiteit is jen plan ontwikkeld om in de tachtiger ja- en een zogenaamde „open faculteit" der echtsgeleerdheid te stichten. Deze open fa- iulteit zou onder meer onderwijsvoorzienin gen moeten gaan t'eden aan studenten die liet in staat zijn c ajonderwijs te volgen, lan hen die slechts ten pakket met minder nl uridische vakken -rerkiezen en aan studen- en die wat langer over hun studie willen oen. Voorts wordt eraan gedacht op de ieuwe faculteit ook mensen toe te laten, ie een onvoldoende vooropleiding hebben, 'olgens de Leidse juridische faculteit, van rie dit initiatief uitgaat, biedt de open fa- ulteit wellicht de mogelijkheid in de toe- ;omst een structurele numerus fixus te roorkomen. De huidige faculteit der rechtsgeleerdheid is momenteel aan het maximum van haar capaci teit gekomen om studenten toe te laten. De cre atie van een open faculteit moet onder meer worden opgevat als een verlichting van de be staande faculteit. Het plan dat het fiat van het College van Bestuur heeft gekregen, is inmid dels aangeboden aan minister A. Pais van On derwijs en Wetenschappen. De rechtenfaculteit verwacht uiterlijk volgend jaar september ant woord van de minister of de open faculteit eventueel in Leiden kans van slagen heeft. De open faculteit zou volgens de ontwerpers van het plan niet alleen nieuwe mogelijkheden bie den voor nieuwe groepen studenten, waardoor uiteindelijk een structurele numerus fixus wordt vermeden, maar bovendien voor de be staande faculteit, die aldus in staat wordt ge- De open faculteit zal van andere onderwijsvor men uitgaan dan de officiële Leidse faculteit der rechtsgeleerdheid. Het tijd- en geldverslin dende werkgroeponderwijs zal hoogstens nog een marginale rol kunnen spelen. In de open faculteit zullen daarentegen hogere eisen wor den gesteld aan het „schriftelijk" materiaal. Het volgen van werkgroepen wordt wel onontbeer lijk in de tweede helft van de studie, de docto raalfase. Zodoende is besloten dat de open fa culteit zich voorshands dient te beperken tot het eerste gedeelte van de opleiding in de juri dische wetenschappen. Het studieprogramma van de open faculteit zal derhalve dienen te worden afgestemd op de eerste 2 1/2 jaar van de bestaande rechtenstudie. De commissie die dit plan heeft gelanceerd meent dat een van de aantrekkelijke kanten van het voorstel is, dat studenten over en weer van open naar gesloten faculteiten kunnen switchen. Op de vraag of studenten aan de open faculteit in aanmerking voor een studie beurs zouden moeten kunnen komen, wordt nog gestudeerd. Ook voor het feit dat ongeveer gelijke opleidingen met dezelfde maatschappe lijke waarde aan afzonderlijke instellingen gaan bestaan, dienen nog een aantal regelingen te worden vastgesteld. Door de enorme bespa ringen op het geven van les in werkgroepen zullen de kosten voor de open faculteit 20 pro cent lager komen te liggen dan in het bestaande onderwijs het geval is. ^OVERHANDIGING .^ZWARTBOEK' „WETHOUDER SCHOUTE 1IDEN Voorzitter Hans 8Si|itjens van vormingscen- um 'Troef' heeft vanmid- ig een 'zwartboek' aan wet- puder P.H. Schoute over- andigd. In de brochure lelt het bestuur van VJV Troef' de problemen van aan de kaak. |p de rol, die de gemeente •saeiden daarbij speelt, wordt Itvoerig ingegaan. Het doel an het boekje is duidelijk- pid te verschaffen over de ■Hensen van het bestuur van Troef', in de hoop, dat bin- Un niet al te lange tijd een ed gebouw kan worden be rokken. „Aan drie jaar on en in belemrrre- latjng van de beleidsontwik keling van het centrum noet een einde komen", zo feent het bestuur. „Het ortduren van de onduide- Jjkheid van de zijde van de ïmeente oefent een onmis kenbare invloed op het vor mingswerk van 'Troef' uit", »«|dus het zwartboek. >or de presentatie van het irmingscentrum voor jong ijtlwassenen acht de staf een onderkomen een eerste ireiste. Hoe beter het ge- •Jjiuw, hoe meer aandacht kan raprden besteed aan de inhou- ilijke uitbouw van de groe- in en des te meer deelnemers [llen naar Troef komen, zo ïeft het verleden bewezen, erhuisvesting mag dan ook ®J|et uitdraaien op het aanbie- Bn van een noodkeet, aldus pt rood/geel gekleurde boek- dat overigens meer als ver- jidelijkende brochure dan als 2iadwerkelijk 'zwartboek' is [doeld. imenteel voldoet het huidi- gebouw -het voormalige trinecomplex aan het lordeinde- nog niet geheel en. Een opknapbeurt niet rendabel, omdat de ge- luwen op het complex naar e waarschijnlijkheid worden sloopt. ;t eerste 'Troef'-onderkomen ïs een gebouw aan de Hoge De uitermate slechte lat van onderhoud van het td was voor het bestuur van -oef' aanleiding om naar be- re behuizing uit te kijken, is zes jaar later, in 1975, kon M[t toen juist leeggekomen ;1 van het voormalige mari- :omplex aan het Noordein- 2) van de gemeente worden jhuurd. Het gebouw werd istisch onder handen geno- :n (onder meer bouw van |n nieuwe sociëteit en verbe- •ing van het interieur). Het ')ouw werd weer redelijk 'fbaar en op de rioolstank was er weinig op aan te ïrken. Anderhalf jaar later werd uit geruchten vernomen, dat het complex waarschijnlijk gesloopt zou worden. 'Troef' stelde B en W schriftelijke vragen omtrent de bestem ming van het complex. De ge meente maakte in een brief aan 'Troef' duidelijk, dat als er zou worden gesloopt, dit niet voor de tweede helft van 1978 zou gebeuren, waarmee geen fuidelijkheid over de bestem ming van het complex werd gegeven. Daarna stuurde de gemeente een brief waarin stond, dat te verwachten viel, dat de plannen in de loop van januari 1978 zouden zijn afge rond. In februari 1978 ontving 'Troef' het herhuisvestings- schema, waarin het pand aan het Noordeinde 3 als alterna tief werd genoemd. Vier maanden later werd duidelijk, dat de verhuizing vanwege de hoge kosten niet door kon gaan. Acht maanden geleden werd onverwacht een muur van het vormingscentrum gesloopt. In de tuin werd een vier meter hoge bouwkeet geplaatst. Ge volg was, dat de vluchtweg voor noodgevallen werd afge sloten en dat door de ramen geen licht meer naar binnen viel. De sociëteit werd vanwe ge de onverantwoordelijke si tuatie gesloten. Later maakte de gemeente alsnog een vluch- tdeur in de sociëteit. Wethouder Van Dam verze kerde een 'Troef'-staflid, dat de bewoners van het marine complex eind januari 1979 met de gemeente rond de tafel zou den gaan zitten om de moge lijkheden te bespreken, zadat in april definitief duidelijk heid over de kwestie zou be staan. De uitnodiging is nooit ontvangen. '4rreep uit tassa EIDEN Een ongeveer 18- Irige jongeman heeft gis- rmiddag een greep gedaan de kassa van een winkel 1 de Donkersteeg. De buit vijfhonderd gulden, jongeman stapt in een on- 'aakt ogenblik de winkel .«men en pakte de inhoud V de openstaande kassa, 'arna vluchtte hij op de fiets. Felix Carolus (rechts) en Frits Hollander achter de balie van Holiday Inn, al weer bekomen van de schrik. LEIDEN Terwijl menig Leidenaar nog in de roes van het Drie October- feest verkeerde en verwoede pogingen deed de bloemetjes buiten te zetten, kreeg in het motel Holiday Inn recepti onist Felix Carolus gisternacht de schrik van zijn leven. Omstreeks eéh uur werd hij daar door een jeugdige overvaller beroofd van het kasgeld on der bedreiging van een pistool. Felix, die samen met collega Frits Hollander de balie bemant, heeft de bibbers nog in de benen. „Ik dacht eerst dat het een grapje was. Een jonge knul met een capuchon op, stond met een plastic zak over zijn hand voor me. Daarna zei hij geld te willen hebben en op hetzelfde moment trok hij de plastic zak weg en keek ik recht in de loop van een revolver. Toen nog dacht ik dat het een grapje was en lachte maar een beetje. De jongen bleef maar roepen „geld, geld, anders schiet ik je overhoop" en richtte toen op een voorbijkomende gast van het hotel. De gast dacht ook eerst dat het een grapje was en liep gewoon door. Daarna bewoog hij zijn vuurwapen weer naar mij en hij werd steeds zenuwachti ger. De overvaller moet wel goed op de hoogte zijn geweest van de situatie hier, want ook wees hij met z'n pistool in de richting van de kas waar het geld norma liter ligt en bleef maar zeggen dat ik moest opschieten. Toen vond ik het eigen lijk geen grapje meer en besloot, voordat er ongelukken zouden gebeuren, hem het geld maar te geven. Eerst wilde ik slechts het geld uit de bovenste lade van de kas geven, maar daar nam de overvaller geen genoegen mee. Hij wist kennelijk dat er nog een tweede lade was waarin we de buitenlandse valuta's bewaren. Eenmaal in bezit van de inhoud van de kas, zo'n 5300 gulden, liep hij achteruit met de re volver op mij gericht weer door de voor deur naar buiten. Wat hij verder deed en hoe hij weg is gekomen weet ik niet ik stond helemaal pefplex. Gelukkig kwam net collega Frits terug van een gast die hij de kamer had gewezen, en hij heeft gelijk de politie gebeld die binnen vijf minuten arriveerde", aldus de 24-jarige receptio nist. „Achteraf ben ik pas bang geworden toen ik besefte wat er zich nu eigenlijk had af gespeeld. Ik had net zo goed doodgescho ten kunnen worden. Daar denk ik steeds aan. Ik besef nu pas dat het best riskant werk is en vind dat er betere veiligheids maatregelen getroffen moeten worden. Ik werk pas eéh maand in het hotel en moet gelijk zoiets meemaken. In andere hotels is mij zoiets nog nooit overkomen". 99 Eerste keer Niet alleen voor Felix is het de eerste keer, ook voor Holiday Inn is het de eer ste keer in het elfjarig bestaan, dat zoiets voorvalt. Volgens manager Martin Spaar garen is het echt een toevalstreffer van de overvaller geweest, dat er zoveel in de kas zat. Meestal valt er in het hotel, volgens de manager, niet zoveel te halen. „Het ho tel beschikt over een uitstekend beveili gingssysteem. Op het terrein lopen 2 hon den rond die verdachte personen gelijk in de broek happen. In het gebouw zelf lo pen veiligheidsmensen rond en verder hebben we een electronische installatie waarmee delen van het gebouw af te slui ten zijn. Het is een wonder dat de overval zo makkelijk verliep. Die jongen heeft ge woon geluk gehad. Zo'n drie jaar geleden werd er regelmatig in het motel ingebro ken. Daar moest natuurlijk een einde aan komen en sindsdien beschikken we over het vrijwel waterdichte beveiligingssys teem." „De overval had misschien ook wel voor komen kunnen worden. Al eerder op de avond hadden mensen al iets gezegd over een auto met vier jongens die het hotel in de gaten hielden en zelfs in de bosjes wer den gesignaleerd. Maar ja, er gebeuren hier wel meer vreemde zaken natuurlijk en niemand heeft er verder bij nage dacht", aldus manager Martin Spaargaren. LEIDEN Ook in Leiden is het onderwij zend personeel fel gekant tegen de begro ting voor 1980, waarin door het rijk min der geld wordt uitgetrokken voor onder wijs. Het verzet put onder meer kracht uit handtekeningenacties op Leidse scholen. Ook is de brochure „Bouwen aan beter on derwijs" verspreid waarin leerkrachten maar vooral de ouders op de hoogte wor den gesteld van de situatie in het onder wijs en wat de gevolgen zullen zijn als de begroting voor 1980 door de Kamer wordt goedgekeurd. Leerlingen, leerkrachten en ouders worden gevraagd naar de landelijke manifestatie te komen die op 12 oktober in Utrecht wordt gehouden en waar geprotesteerd wordt tegen het voornemen van de regering om minder geld uit te trekken voor het onderwijs. Voor Leiden betekent het voorlopig dat als de be groting in zijn huidige vorm wordt aangeno men dat zeker 23 leerkrachten volgend jaar op straat komen te staan. Tevens zullen als alles doorgaat de stimuleringsgelden in het onderwijs worden ingetrokken hetgeen voor Leiden betekent dat nog eens 6 leerkrachten op straat komen te staan. Het Open-School- Project begint voorlopig niet met nieuwe cur sussen, omdat men niet zeker is hiervoor geld van de reging te krijgen. De aktievoerders pleiten voor kleinere klassen, handhaving van de stimuleringsregeling, meer individue le begeleiding en extra middelen voor een werkelijke vernieuwing in het onderwijs. Wie 12 oktober naar de landelijke manifesta tie wil kan gebruik maken van een aantal ex tra bussen die speciaal voor dit doel naar Utrecht rijden. De manifestatie begint om 18.30 uur en is om ongeveer 20.00 uur afgelo pen. Inlichtingen bij W.F. van Weizen tel. 071-132804. ADVERTENTIE Total Woman biedt u Haar nieuwe herfst- ep wintercollectie. Exclusief en vooral gevarieerd door geregelde aanvulling met nieuwe modellen. Ook "grote maten" slagen bij ons probleemloos. Naast rokken, blouses, japonnen en vele andere mode-artikelen hebban wij een zeer uitgebreide collectie mantels. U zult ontdekken dat mode bij Total Woman betaalbaar is Total Woman. Botermarkt 14. Leiden. Amnesty De Leidse afdeling van Amnesty International zal de komende maanden in het bijzonder de bevolking van de Pro fessoren wijk en omliggende straten betrekken bij haar activiteiten. Maandag 8 oktober om tien uur houdt Amnesty een informatieochtend over de toe stand in Oost-Duitsland. In dit land zijn duizenden mensen opgesloten, meestal omdat zij hebben getracht naar het Westen te vluchten. Aan de bijeenkomst, die wordt gehouden in de zaal van de Petruskerk aan de Lammenschansweg, wordt meegewerkt door mevrouw Alie Wezel uit Leiden, die vele contacten in de DDR bezit en over de toestand daar goed is ingelicht Voorts wordt aan de bijeenkomst meegewerkt door een lid van de speciale Oost-Duitslandgroep van Amnesty uit Amsterdam. De bijeenkomst die vooral voor huisvrou wen is bedoeld, is voor iedereen vrij toegankelijk. Hot House Na het festival van het 10-jarig bestaan van Hot-House start morgen om negen uur in het Vrije Tijds Centrum aan de Breestraat het elfde seizoen van de jazzclub met een op treden van het „Fred van Hove Trio". Een trio bestaande uit de 42-jarige pianist Fred van Hove, de 31-jarige Mauri ce Horsthuis en trompetist Mark Charig. Hot House organi seert 16 tot 17 concerten per jaar, altijd op de eerste en de derde zaterdag van de maand. Hiervan wordt ongeveer 60 procent besteedt aan hedendaagse geïmproviseerde muziek en 40 procent voor de bebob, swing, blues, rockjazz enz. Voor het nieuwe seizoen zijn twee soorten donateurschap mogelijk. Voor 30 gulden is een ieder het gehele jaar zon der entree te betalen welkom. Als er 15 gulden wordt be taald is korting op de toegansprijs mogelijk. De normale entreeprijs is 6 gulden. Videofilm De projectgroep Stadsvernieuwing Leiden van het So ciologisch Instituut heeft onlangs het verslag „In spraak Stadsvernieuwing" afgerond. Een onderdeel van het verslag is een videofilm die is gemaakt over de problematiek rond de ontwikkeling van een be stemmingsplan in de Leidse wijk Noordvest. Deze film wordt binnnenkort in de Leidse binnenstadswij- ken gecirculeerd onder de diverse bewonersgroepen om hen voor te bereiden op de op handen zijnde in spraakprocedures in hun wijk. Het is een vrij kriti sche, korte film, waarin niet de oorzaken van het falen van de inspraak in Noordvest worden aangetoond, maar waarin het feit van het mislukken zelf en de ver werking daarvan door bewoners, de reaktie van een ambtenaar en een politicus te zien is. Actie De Horst Het plan van de Leidse Vrouwenraad sektie Maatschappe lijke dienstverlening om de vorig jaar afgebrande school De Horst te steunen is een groot succes geworden. De tij dens de Leidato gehouden rommelmarkt heeft meer dan het streefbedrag van 6000 gulden in het laadje gebracht. Dit geld was nodig voor een speelobject op het schoolplein van de onlangs gereedgekomen nieuwe school. Door het opgebrachte geld kan nu zeer snel met de opbouw en aan schaf van de gewenste speelmaterialen worden begonnen. De Sleutels Voor de negende maal treedt vanavond en morgen avond het orkest „De Sleutels" op. Ook deze keer zal het muzikale gebeuren plaats vinden in het Antonius clubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. Aanvang 20.00 uur, maar de zaal is vanaf 19.15 uur geopend. St.Caecilia Het gemengde zangkoor St.Caecilia geeft zondag 7 oktober een uitvoering van de Missa in G van Cassali, Jubilate Deo van O. Lassus en Ave Maria van de Vittoria. Het koor doet dit tijdens een plechtige hoogmis ten gunste van Rozen kranszondag. Het geheel staat onder leiding van J. Schmitz. Spelletjes Kaarten, sjoelen en andere spelletjes kunnen op elke donderdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur gedaan wor den in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Tegen een kleine vergoeding wordt thee of koffie ge schonken. LEIDEN Een vrouw treft haar man, twee uur 's nachts, met een kogel door eigen hand geschoten in het hoofd. Zij blijken geruï neerd: hun Peruaanse mij nen zijn genationaliseerd. De vrouw, voor de vijfde maal weduwe, weet wat haar te doen staat. Voor de zesde maal een rijke partij trouwen. En als ze die één maal heeft, houdt ze een ze vende als ,,'n Appeltje voor de dorst". Dat waren de sappige ingre diënten van het gelijknamige stuk door Marvel Milthors, waarmee Theater Toverlei uit Leiderdorp gisteravond in het LAK zijn publiek probeerde te vermaken. Dat lukte bij vla gen, wanneer de spelers de angst voor tekstverlies een ogenblik vergaten en zich ten volle op hun lang niet geringe spelkwaliteiten konden con centreren. Dan was Sheila Le ver als Coco Baisos werkelijk een dame van het leven, dan was Ronald Derogée werkelijk de in zijn literaire dromen ge fnuikte butler (een soort vriendelijke toneeluitvoering van de echte grimmige dich- ter-dienstknecht Jan Arends); op die ogenblikken betoonde Wijl van Piere zich een in en in burgerlijke, enigszins kleffe politie-inspecteur en regisseur Jan Verplancke werd dan een vertederende, onhandige maar ontluikende oude baas. Het spel kreeg op zulke momenten onmiddellijk meer vaart en het acteren van de spelers di rect iets van de zo nodige spontaniteit. Zodat Rinus Rijkers als sekre- taris rustig onderdanig mocht wezen en Willem Willems eenvoudig de jeune premier. Janie Koelman kon, als ver pleegster, in haar verdriet om de dode volharden en Nicolaas Baisos in zijn rol van het rijke- luis-zoontje. Mieke de Mik be heerste twee accenten die de hare niet waren. Annemarie Baisos bleef gelukkig of ze nu marxiste of gravin was. Mijns inziens had Toverlei deze appel-boomgaard van echtgenoten ironischer kun nen aanpakken, zodat het stuk aan humor gewonnen had en duidelijk was geworden dat de groep zelf niet meer gelooft in een schijnwereld van onweer staanbaar verleidelijke vrou wen en het neo-koloniaal bezit van mijnen in Zuid-Amerika. Nu heb ik het gevoel dat To verlei daaraan nog wel enige waarde hecht. Dat kan niet meer anno 1979. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3