Betrekkingen tussen kerk en staat in Chili op dieptepunt Parlement kritiseert hoge declaraties van Europese Commissie kerk wereld Namibische kerkleiders doen beroep oj- Nederland 'i Talkpoederproces in Frankrijk dreigt strijd van experts te worde: Woedende Turken leggen Belgische kolenmijnen plat KORTE METTEN BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 PAGINl'S Tsjechische kampioen kunstvliegen vlucht naar Westen FRANKFURT De we- reldkampioen kunstvliegen, Ottokar Josefcac uit Tsje- choslowakije, heeft in West- Duitsland asiel gevraagd. Dit is gisteren in Frankfurt bekend gemaakt. Josefcac zou gevlucht zijn tij dens een reis in Zwitserland. Als reden voor zijn vlucht gaf hij op, dat zijn vliegvergun- - ning was ingetrokken omdat hij geen lid van de communis tische partij wilde worden. Weer geen huis voor oud president Nixon NEW YORK Oud-presi- dent Richard Nixon van de Verenigde Staten is er weer niet in geslaagd een huis in New York te kopen. De onderhandelingen over een bijna één miljoen dollar kos tend appartement aan Fifth Avenue zijn gestrand op be zwaren van buren. Zij stelden, dat de aanwezigheid van Ni- xons bewakers inbreuk maakt op hun privacy. De eerdere poging van de oud-president om onderkomen te vinden liep om dezelfde reden op niets uit. Einde staking Britse metaalarbeiders LONDEN De twee mil joen Britse metaalarbeiders hebben gisteren besloten een eind te maken aan hun en kele weken oude staking. De metaalbond ging akkoord met een voorstel van de werk gevers voor een loonsverho ging van bijna 60 gulden per week, een 39-urige werkweek en een vijfde week vakantie. Omdat een oude patrouillewagen niet meer door de, korpsleiding werd vervangen, hebben politiemensen in de Duitse stad Bremen zelf een voertuig in elkaar geknutseld om hun patrouille- werk te kunnen doen: een fiets compleet met zwaailicht en sirene, gevoed door een accu. Vlugger zal het wel niet gaan, maar voordeliger wel. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Woedende Turkse mijnwerkers hebben sinds enige dagen de produktie van de kolenmijnen in de Belgi sche Kempen grotendeels lamgelegd. De directe aanleiding tot de acties is een konflikt over een nieuwe loonschaal. De diepere oorzaak ligt echter in de slechte sociale situatie in de mijnstreek, die deze week in een studie nog tot een van de meest kansarme gebieden van België werd bestempeld. De stakingen gaan gepaard met grimmige veldslagen tus sen de rijkswacht, stakers en werkwilligen. De gevechten hebben zich tot nu toe afgespeeld in Beringen, Eisden, Winterslag en Zolder. Voertuigen van de politie werden in brand gestoken of met stenen bekogeld. Ook wagens van par ticulieren en winkels moeten het ontgelden. Alleen in Water schei is het rustig gebleven en wordt gewoon gewerkt. Nadat verleden week de voornamelijk uit Belgen bestaande groep van de „bovengronders" het werk had neergelegd, namen de Turkse „ondergronders" de acties maandag over. Zij hebben vooral problemen met hun positie in de mijnen én in de Belgi sche maatschappij. „Wij zijn bereid om dagelijks door kolengan- gen te kruipen. Maar wij worden nog slechter betaald dan de mensen die boven de grond werken, die ons bovendien als sla ven behandelen", aldus een van de stakers. Hij zei, dat vooral de jonge Turken elkaar in de talrijke logementen oppeppen tot een harde strijd. „Zij zijn zich", zo vervolgde hij, „bewust van hun waarde voor de Belgische economie en willen ook kansen op promotie en op goede huisvesting". Verder speelt, ook voor de Belgen onder de staker, de dreiging van de sluiting van de mijnen een rol. De kolenwinning is een zwaar verliesgevende zaak. De Belgische overheid overweegt daarom haar miljoenensubsidies in nieuwe industrieën te gaan steken. BRUSSEL Het Europees Parlement heeft gisteren de dertien Europese Commissaris sen, die tezamen het dagelijks bestuur van de gemeenschap vormen, gekapitteld van wege de hoge onkostenrekeningen. Volgens Heinrich Aigner, de Westduitse voorzitter van de budgetaire controlecommissie van het Europees Parlement, kan men niet ont komen aan de indruk „dat lichtvaardig wordt omgesprongen met het geld van de Europese belastingbetaler". Aigner had gis teren een gesprek met Roy Jenkins, voorzit ter van de Europese Commissie. De overige leden van de controlecommissie vie len over het steeds veelvuldiger gebruik van luchttaxi's door de commissarissen en hun nei ging om steeds vaker in het weekeinde naar hun land te gaan en de kosten daarvan op hun onkostenrekening te declareren. Aigner noem de met name het Nederlandse Commissielid Vredeling, die elke dag tussen Brussel en zijn woonplaats in Nederland op en neer reist in een officiële auto van de Europese Commissie. Commissie-voorzitter Jenkins voerde argumen ten aan ter verdediging van zijn commissaris sen. Hij verzekerde dat de Commissie rekening zal houden met de aanmerkingen van de Euro pese rekenkamer, die had gemeld dat de Com missarissen de limiet voor representatiekosten vorig jaar met 23 procent hadden overschreden. Jenkins bestreed dit en zei dat men zelfs onder de limiet was gebleven. Hij verweet de reken kamer dat deze eraan meewerkt de Europese Commissaris het stempel op te drukken van een „technocraat en bureaucraat". Doorbraak in onderhan delingen over The Times LONDEN In het al meer dan tien maanden durende conflict bij de Britse krant The Ti mes, is gisteren onver wachts een belangrijke doorbraak ontstaan in de onderhandelingen tussen de werkgever en de drukkersbond „Nat- sopa". Blijkbaar onder druk van het bericht dat de kran ten The Times en Sun day Times nooit meer zouden verschijnen, heeft de bond een com promis bereikt met de di rectie. Volgens de direc tie van het bedrijf blijft de situatie echter kritiek. Europees hof veroordeelt Britse visserij-maatregel LUXEMBURG Het Europese gerechtshof in Luxemburg heeft donderdag een eenzijdig genomen Britse maatregel tot behoud van de visstand (grotere maaswijdte van de net ten) onwettig verklaard. Volgens het hof is de handelwijze van Londen niet eerst de goedkeuring van de Europese Commissie vragen in strijd met het verdrag van Rome. De zaak was door Frankrijk aanhangig gemaakt na de aanhou ding van een Bretonse treiler in het najaar van 1977. De maas wijdte in de netten was kleiner dan door de Britse regering was vastgesteld. De uitspraak van het Europese hof is van belang, omdat er op visserijgebied nog twee klachten tegen Engeland liggen. Een daarvan betreft onder meer hét verbod op de ha ringvisserij bij Noord-Ierland. Tsjechische dissident Battek aangehouden PRAAG De Tsjechische dissident Rudolf Battek is deze week gearresteerd op beschuldiging van ondermijnende ac tiviteiten, zo hebben dissidenten in Praag gisteren bekend gemaakt. Binnenkort begint een proces tegen ondertekenaars van Charta '77. Volgens dissidenten wordt het precieze tijdstip van het pro ces door politieke overwegingen bepaald. Zo zou Moskou willen, dat eerst SALT-2 door het Amerikaanse Congres is geratifi ceerd. De betrekkingen tussen de katholieke kerk en de staat in Chili zijn verslechterd ten ge volge van een aantal recente gebeurtenis sen. Onlangs nog verklaarde de aartsbis schop van Santiago, kardinaal Raul Silva Henriquez, dat hij bedroefd is over hetgeen zich in zijn land afspeelt, zo meldt het pers bureau Inter Press Service. In mei van dit jaar hebben de miluaire autori teiten van de katholieke universiteit in Santia go ongeveer honderd theologiestudenten ge schorst of uitgesloten, omdat zij steun hadden betuigd aan mensen die waren gearresteerd naar aanleiding van demonstraties op 1 mei. de dag van de arbeid. Twee maanden later lever den de bisschoppen in Chili felle kritiek op het landbouwbeleid van de regering. Zij verspreid den een ..herderlijke brief aan de boeren" waarvan de inhoud veel kwaad bloed zette bij de overheid. In de brief wordt gezegd, dat de boeren in het land zich in een kritieke sociaal-economische situatie bevinden, dat de boerenvakbonden een aantal van hun bevoegdheden is ontnomen en dat de werkloosheid is toegenomen, doordat de regering de landbouwhervormingen heeft te ruggedraaid. De Chileense president Pinochet verzekerde op 11 september in een toespraak tot het volk dat zijn regering land heeft uitgegeven aan meer dan 36.000 boeren. Hij omschreef de kri tiek op het terugdraaien van de landbouwher vormingen als ..dogmatisch en politiek beïn vloed". Deze uitspraken waren de aanleiding tot een heftige woordenstrijd. Tegenover boe ren verklaarde de bisschop van Linares. Carlos Camus, dat „alleen mensen met geld het recht hebben hun mening te geven terwijl jullie tot zwijgzaamheid zijn veroordeeld". Begin september steunde de kerk een actie van familieleden van verdwenen gevangenen die in hongerstaking gingen in een poging de rege ring te dwingen de lichamen van vijftien tot dan toe vermiste boeren, die zijn aangetroffen in een mijn bij Lonquen. vrij te geven. Volgens kardinaal Henriquez was de steun van de kerk uitsluitend gebaseerd op humanitaire beweeg redenen. Toen de regering aankondigde, dat zij aan het verzoek van de hongerstakers zou vol doen. kwamen de gemoederen enigszins tot rust voordat de autoriteiten de vijftien licha men lieten bijzetten in een massagraf. Volgens het onafhankelijke weekblad „Hoy" hebben dergelijke gebeurtenissen de laatste tijd radicale gevoelens opgewekt in een aantal sec toren binnen de kerk. Een verzoek van fami lieleden van verdwenen gevangenen om een mis op te dragen voor de vermoorde boeren in Lonquen werd aanvankelijk afgewezen. Maar toen de stoffelijke resten waren bijgezet in het massagraf omschreef de aartsbisschop het op treden van de regering als „onbegrijpelijk en wreed" en uiteindelijk vond er een mis plaats ter nagedachtenis aan de boeren in de kathe draal van Santiago. De meest toonaangevende nationale krant in Chili „El Mercurio" heeft commentaar gele verd op de verslechtering van de betrekkingen tussen kerk en staat en riep op pogingen in het werk te stellen tot een verzoening te komen. Volgens een hulpbisschop van Santiago. Jorge Hourton. heeft de hiërarchie binnen de kerk een duidelijker en afwijzender standpunt inge nomen ten opzichte van de onderdrukking door de regering. Hij stelde een vraagteken bij de „moraliteit" van degenen die betrokken waren bij de dood van Frederico Alvarez, een onderwijzer cfie na zijn arrestatie overleed ten gevolge van martelingen. Een andere bisschop, mgr. Christian Brecht. zei dat .^de betrekkin gen tussen de kerk en de regering een van hun ergste dieptepunten hebben bereikt". Een Amerikaanse rechter heeft deze week bepaald, dat paus Johannes Paulus II zondag de eucharistie mag vieren op de Mali tus sen het Capitol en het Lin coln-monument. De Mall is regeringseigendom. De rechter wees hiermee de eis af van de atheiste Madalyn Murray O'Hair, die had ge steld, dat een op regerings- grond te houden eucharis tieviering een schending was van de grondwettelijke scheiding tussen kerk en staat. Namens de regering werd aangevoerd, dat de overheidsdienst die de Mali in beheer heeft, alle gods dienstige groeperingen die op regeringsgrond activitei ten willen organiseren neu traal behandelt. Kardinaal Tomasek (80), aart sbisschop van Praag, is op nieuw in het ziekenhuis opge nomen. Een woordvoerder van het aartsbisdom deelde mee. dat de gezondheidstoes tand van de kardinaal ernstig is verslechterd als gevolg van een longontsteking. De kardi naal lijdt al jaren aan een hartkwaal. Enkele weken ge leden was hij, na een lang verblijf in het ziekenhuis, daaruit ontslagen. Oud-leerlingen, oud-leraren en oud-medewerkers van het vroegere bisschoppelij ke klein-seminarie Hage- veld zullen op 3 november een reünie houden. Onder de oud-Hagevelders bevin den zich kardinaal Wille- brands, bisschop Zwart- kruis van Haarlem en bis schop Simonis van Rotter dam. Het bisschoppelijk college „Hageveld" te Heemstede zal midden 1981 het internaat sluiten. De se minaristen waren allen in terne leerlingen die op Ha- geveld een gymnasiumo pleiding volgden. In 1965 werd Hageveld een bis schoppelijk college. Sinds dien werd het een athe neum, van 1970 af ook open voor meisjes. In Utrecht zal morgen voor de tweede maal een landelijke ontmoetingsdag voor katho lieke jongeren worden gehou den. Een Werkgroep Katho lieke Jongeren (Postbus 101, 6940 AA Didam) heeft in sep tember 1978 getracht „om jon ge mensen bijeen te brengen, die op een positieve manier zoeken naar een weg, die naar Christus leidt". Zij ging er daarbij vanuit, dat veel jonge ren behoefte zouden hebben aan een mogelijkheid om ge zamenlijk die weg te zoeken. Gezien de opkomst van hon derden jongeren en het en thousiasme heeft de werk groep besloten deze nationale dag te herhalen onder het motto „Christus jouw toe komst". Op het programma van de bijeenkomst, te hou den in een tent aan de Weg der Verenigde Naties staan een eucharistieviering en een tweetal lezingen, waarvan één door mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam. Er is muziek en een forum. Aanvang elf uur. De Belgische mgr. Marcel Uylenbroeck is 59 jaar oud in Leuven overleden. Mgr. Uylenbroeck was sinds 1969 secretaris van de pauselijke raad voor de leken, een der instellingen, die na het tweede Vaticaans concilie werd opgericht. Hij is voor al bekend geworden in zijn Belgische periode als assis tent van Joseph Cardijn, stichter van de Ka jotters in België, later als zijn opvol ger als leider van de Katho lieke Werkende Jongeren. Van 1959 tot 1969 was hij se cretaris van de internatio nale KAJ. De Presbyteriaanse Kerk van Australië treedt uit de We reldraad van Kerken en uit de Australische raad van ker ken. Hiertoe heeft de nationa le synode met overgrote meerderheid besloten. De fi nanciële steun van de wereld raad uit het programma tot bestrijding van het rassisme aan Afrikaanse bevrijdingsbe wegingen ligt aan dit besluit ten grondslag. b DEN HAAG Nederland zou een uiterste datum mod stellen voor de onderhandelingen die vijf westerse lai met Zuid-Afrika voeren over de toekomst van Namibië door Zuid-Afrika bestuurde Zuidwest-Afrika. Deze lai hebben in april 1978 vrije verkiezingen onder toezicht de VN in Namibië voorgesteld. Zuid-Afrika gebruikt d sprekken over het westers plan echter om onderhand eigen interne oplossing voor Namibië door te zetten, a Albertus Maasdorp, toekomstig secretaris-generaal va raad van kerken in Namibië, die met drie andere ker ei ders een bezoek brengt aan Nederland. Gisteren hebbe b aan minister Van der Klaauw hun standpunt uiteenge d Eerder op de dag waren de vier kerkleiders op bezoek b CDA-fractie, waar men zich „geschokt" toonde over het fei het westen de laatste tijd bijna al zijn vertrouwen bij het bische volk had verspeeld. Geen enkele christen kan kiezen voor neutraliteit, zei bannen Anglikaanse bisschop Colin Winter. In Namibië mensen die onderdrukken en mensen die onderdrukt woi j Hij waarschuwde de Nederlandse christenen niet in de val t pen dat het geweld van degenen die zich verzetten erger is 5 het geweld van de onderdrukkers. [j Bisschop Winter deed een hartstochtelijk beroep op de N( 51 landse bisschoppen en tevens op de paus „zich ondubbelzi uit te spreken tegen ónderdrukking op grond van ras. Aly protesteren tegen de onderdrukking in Oost-Europa is nie noeg". fei r t NT Brezjnjev pleit voor ontspanninj BERLIJN De Russische partijleider Leonid Brezji heeft gisteren in Oost-Berlijn een pleidooi gehouden vooii ontspanningspolitiek. Brezjnjev is in Berlijn ter gele e heid van de dertigste verjaardag van de DDR, zondag tober. De Russische leider verklaarde, dat de ontspanningspolitiek te verwachtingen heeft gewekt, die nu in vervulling mo gaan. Hij zei verder dat zijn land zich ervoor inspant „de j 1980 van de zenuwoorlog, argwaan, vrees en, wat het voorn» ste is, de bewapeningswedloop te verlossen". -d< Opladen Franse kerncentrales uitgesteld PARIJS De Franse elektriciteitsmaatschappij heeft* opladen van de kerncentrales in Gravelins en Tricastinj^ gesteld. Vakbonden hadden verklaard dat ketels en vij( stoombuizen scheure'h vertonen waardoor de centralest dio-actief gas zou kunnen ontsnappen. U De Franse minister van industrie had eerder deze week de c trales veilig verklaard en toestemming gegeven voor het <r den. De werknemers bij de centrales zijn echter in staking® gaan en hebben gezworen het opladen te verhinderen. P Kobalt is gevaarlijker dan gedacht HEIDELBERG De uitstorting van radio-actief kof' door kerncentrales is tot op heden „drastisch onderscnP Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van* Instituut voor Energie en Milieu in Heidelberg. Volgens het instituut is de belasting door kobalt 2.800 keev groot als werd aangenomen. De reden hiervan is onder nji dat kobalt bij de runderen die het naar binnen krijgen worctyi gebouwd in vitamine B-12. Deze komt via de melk en het \f in het menselijk lichaam terecht. Gewoonlijk wordt de stof ij snel uitgescheiden, maar vitamine B-12 wordt in de lever c nomen, waar het jarenlang blijft opgeslagen. Tornado treft Connecticut Een tornado heeft deze week huisgehouden in de Ar rikaanse staat Connecticut en er zware schade aan richt. De huizen op deze foto, gelegen bij Wind Locks, zijn veranderd in ruïnes. Veel mensen raakten de storm gewond. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In Pontoise, een stad even ten noorden van Parijs, is dinsdag het grote proces begonnen tegen drie fir ma's die betrokken zijn geweest bij de vervaardiging van een talkpoeder dat in 1972 204 slachtoffers (allen kinde ren) heeft gemaakt, van wie er 36 zijn overleden. De rechtszaak die vermoede lijk ruim drie maanden zal duren, is het gevolg van de aanklacht tegen de drie bedrijven van de zijde van de ou ders van kinderen, die door het talk- poeder mismaakt 'werden of stierven. Een aantal ouders heeft in de loop van de zeven jaren sedert een abusievelijke mani pulatie waardoor het talkpoeder vergif tigd werd, met de betrokken firma's min nelijke schikkingen aangegaan. Het drama begon in april 1972 en leidde vrijwel onmiddellijk tot een soort nationa le paniek, aangezien al een aantal zuige lingen om het leven gekomen was, zonder dat men wist waaraan de ziekte en de sterfgevallen te wijten waren. Het duurde tot 17 augustus van dat jaar, alvorens een sociaal werkster vaststelde dat in gezin nen waarin vergiftigingsgevallen van zui gelingen voorgekomen waren, altijd een bus „Talc Morhange" aangetroffen werd. Onmiddellijk werden maatregelen geno men en een hoge functionaris van het mi nisterie van Volksgezondheid verscheen herhaaldelijk op het televisiescherm met een bus van het noodlottige talkpoeder en waarschuwde het nooit of te nimmer te gebruiken en, alle bussen die men in voorraad had onmiddellijk bij de politie in te leveren. In totaal bleken 1600 zuigelin gen met de talkpoeder behandeld te zijn en 600 kilo van het poeder kon men ach terhalen. Het onderzoek wees uit dat de firma Morhange, die over een uitstekende reputatie beschikte, samenwerkte met een ander bedrijf, Sético, dat de verschillende ingrediënten van de talk vermengde. Ook de Sético genoot een uitstekende reputa tie, maar het was niettemin deze firma die de noodlottige fout begaan schijnt te heb ben. Namelijk het van een derde firma, Givaudan, de Franse afdeling van een Amerikaans-Zwitsers bedrijf, afkomstige ontsmettingsmiddel, namelijk hexachloro- feen, in te grote hoeveelheid met de ande re bestanddelen te vermengen. Hexachlo- rofeen is een bacterieënvernietigend pro- dukt, dat in vele toiletartikelen, tandpasta enz. gebruikt wordt, maar in uiterst gerin ge hoeveelheden. Sedert 1972 is de Franse wet op het vermengen van hexachloro- feen met andere produkten zeer aanzien lijk verscherpt, terwijl op het naleven doeltreffend toezicht gehouden wordt. Maar dit neemt niet weg, dat het drama zich voltrokken had, dat 36 kinderen die met de „Talc Morhange" behandeld wer den, overleden zijn en dat tientallen blij vend lichamelijk of geestelijk letsel opge lopen hebben. De rechtbank van Pontoise zal nu de verantwoordelijkheid van elk van de drie betrokken bedrijven moeten vaststellen en de rechtszaak lijkt een mo numentale strijd van 'experts te zullen worden. Morhange, het bedrijf dat als ge volg van de affaire failliet is gegaan, wordt verweten een produkt op de lï gebracht te hebben, zonder de veilig daarvan afdoende getoetst te hebben Sético, eveneens als gevolg van een el der failliet gegaan, wordt ervan bes< digd het mengsel vervaardigd te hel zonder voldoende voorzorgsmaatrej getroffen te hebben. En Givaudan is geklaagd omdat de firma zestig kik xachlorofeen aan Sético geleverd 1 zonder op het gevaar van het produ wijzen. Dit laatste wordt des te erns opgevat, aangezien in de Verenigde S kort tevoren gewezen was op de gev van het produkt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14