Zeg maar jij tegen mij Verontwaardigde reacties ^)p maatregel NOC fiddócSotwont s i r Meer onderzoek nodig naar giftige stoffen Voorstel kernenergiediscussie uiterst kritisch ontvangen )uitse grenssluiting oor varkensvlees liet goed gemotiveerd Ruik hoe dat mikLdraai hoe dat d raait,, pmef hoe dat, pmeft en Minister vraagt SER advies stakingscode Mond dicht in Moskou NATUUR EN MILIEU SCEPTISCH OVER ZWAVELDIOXYDE-PLAN Vragen bij FNV over overheidssteun vijfploegendienst Oplichter ontvoerd weer HUNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 OKTOBER 1979 PAGINA 13 jPORTERS VOOR MOSKOU WORDEN MONDDOOD GEMAAKT (Van onze sportredactie) SN HAAG De plannen van het )C om de Nederlandse deelnemers n de Olympische Spelen van volgend ir in Moskou te verplichten een ver- aring te ondertekenen waarin men ezegt zich niet met politieke activi- ten in te zullen laten, hebben alom serstanden opgeroepen. Niet alleen sportwereld zelf, maar ook leden n de Tweede Kamer, de Raad van ropa in Straatsburg en het Ameri- ans Olympisch Comité reageerden n of meer verontwaardigd op deze latregel. eest en regels van het Olympisch hand vest maken duidelijk dat deelnemers zich moeten onthouden van politiek demon stratief gedrag", aldus het NOC gistera vond laat in een spoedberaad. Hockeydoelman Maarten Sikking: „Ver bijsterend. Op deze manier gebruikt het NOC dezelfde argumenten als het regime dat men juist zo bestrijdt. We worden als kleine kinderen behandeld". Atleet Jos Hermens: „Ik zie mezelf heus niet met een spandoek lopen straks in Moskou en ik ga in de eerste plaats om te sporten, maar wat ik daarnaast doe en of ik al dan niet met dissidenten praat, dat is mijn zaak". De Nederlandse socialist Harry van den Bergh heeft het initiatief genomen om sa men met 21 parlementariërs uit verschil lende partijen en uit acht landen bij de raadgevende vergadering van de Raad van Europa een resolutie voor te stellen waarin wordt gepleit voor de oprichting van een Europees comité voor de rechten van de mens in de Sowjet-Unie. Tweede Kamerleden van vier verschillende par tijen in ons land vragen een regerings standpunt over het plan van het NOC. Het Amerikaans Olympisch Comité noemde het besluit van de Nederlandse collega's onzin. De Amerikanen zullen hun sportlieden alleen een boekje meege ven waarin suggesties staan voor hun ge drag in Moskou. weekreactor alkar gaat miljard asten 1NHEM De in aanbouw ide snelle kweekreactor het Duitse plaatsje Kal- dicht bij de Nederlandse ;ns, zal tegen de tijd dat gereed is, bijna vier mil- d gulden hebben gekost. bouwkosten waren aan- ïkelijk geraamd op 1,5 Ijard gulden. Dit heeft di- teur J. van Erpers yaards van de Samenwer- ide Electriciteits Produk- ledrijven gisteren desge- agd meegedeeld. n eind 1973 werd besloten de bouw van de kweek- :tor Kalker werd rekening ouden met een oplevering het project omstreeks deze Van Erpers Royaard ver- :ht nu dat dit niet eerder in 1983 of '84 het geval zijn. Dit komt volgens aan het steeds opschroe- van de eisen, die de West- le overheid aan de reactor (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het onder zoek naar mogelijke schade lijke gevolgen van het ge bruik van chemische stoffen voor levende organismen (toxicologie) zal in ons land uitgebreid en gestimuleerd moeten worden. Daarbij zal de aandacht zich vooral moeten richten op niet routi nematig onderzoek naar de giftigheid van stoffen voor mens en dier. Over het alge meen is de capaciteit voor routinematig onderzoek in ons land voldoende. Univer siteiten en andere instellin gen en instituten die zich hiermee bezig houden bezit ten daarvoor de benodigde know-how.' Dat heeft een commissie van het TNO die zich heeft bezig gehouden met de coördinatie van toxicologisch onderzoek in Nederland, aan minister Gin jaar (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne) meegedeeld. Vol gens de minister is er een toe nemende behoefte aan kennis over de risico's van bestaande stoiffen alsmnede onderzoek naar de gevolgen van nieuwe chemische stoffen. Te denken valt daarbij aan nieuwe voe dingsmiddelen, voedseladditie- ven, cosmetica, huishoud che micaliën, desinfecterende mid delen, bestrijdingsmiddelen, geneesmiddelen en andere chemische produkten. Chinees bezoek in Naaldwijk Wang Renzhong, vice-premier van Cina en ook minister van landbouw verblijft op het ogenblik in Nederland om zich te oriënteren over de laatste ontwikkelingen op het gebied van de landbouw. Gisteren bracht hij een bezoek aan het proefstation voor landbouw in Naaldwijk. Op de foto Renzhong bij het bekijken van de tomaten. HET Nederlands Olympisch Comité heeft een voorstel inge diend, waarin het onmogelijke wordt gevraagd van de top sporters, die volgend jaar naar de Olympische Spelen in Mos kou worden uitgezonden. Volgens het Comité moeten de Ne derlandse deelnemers tevoren beloven zich tijdens hun ver blijf in Moskou te onthouden van politieke activiteiten. En het Comité heeft duidelijk gemaakt, dat de term „politieke activiteiten" in brede zin moet worden uitgelegd. Er mag niet worden deelgenomen aan demonstraties, er mag geen enkele vorm van politieke propaganda worden gemaakt en het is niet de bedoeling dat contact wordt gezocht met dissi denten. De storm van kritiek, die het voorstel onmiddellijk in binnen- en buitenland heeft opgeroepen, heeft het Comité niet tot andere gedachten kunnen brengen. Ook na een spoedvergadering gisteravond blijft het devies: mondje dicht MEN wil van de Spelen geen demonstratie tegen het Sovjet- regiem maken. Maar met wat men nu van onze topsporters vraagt bereikt men het tegendeel: een demonstratie van soli dariteit met de Sovjet-Unie. Door zich van elke menselijke reactie te onthouden geeft men in feite de Russische macht hebbers meer aanzien in de wereld. TEGEN dit plan van het NOC kan niet scherp genoeg wor den geprotesteerd. Natuurlijk draagt het NOC een verant woordelijkheid voor het optreden van de Nederlandse ploeg, maar dat die verantwoordelijkheid er in Moskou toe moet leiden dat het recht op vrijheid van meningsuiting van onze sportmensen aan banden wordt gelegd, gaat te ver. De wereldkampioenschappen voetbal zoals die vorig jaar in Argentinië werden gehouden hebben-een bijzonder interes sante en leerzame discussie opgeleverd over de verhouding sport en politiek. Van een boycot van die Spelen werd afge zien, juist omdat de aanwezigheid van een Nederlandse ploeg daar, nog eens extra de aandacht zou vestigen op de scha duwzijden van het bewind in Argentinië. Een soortgelijke houding is in het Nederlandse parlement aangenomen ten opzichte van de Spelen in Moskou. De oprichting van het Co mité Olympische Spelen en Mensenrechten is er een recht streeks gevolg van. Terecht is dit comité uitgegaan van een eigen verantwoordelijkheid van de deelnemende topsporters. Die verantwoordelijkheid schuift het NOC nu terzijde. Een buitengewone ledenvergadering, die eind november over het voorstel van het NOC moet beslissen, kan maar één verstan dig besluit nemen: het plan volledig verwerpen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het regerings voorstel voor een brede maat schappelijke discussie over kern energie is uiterst kritisch ont vangen. Reacties op het voorstel zijn dezer dagen bij de Tweede Kamer binnengekomen. Het uit gangspunt dat de energiebehoef te in de komende jaren moet worden aangepast aan de doel- steling om een lichte economi sche groei te bereiken, mag niet worden gehanteerd in de brede maatschappelijke discussie over kernenergie, zo blijkt uit veel re- bestaat op de keuzemogelijkheid caties. die de regering heeft opgesteld. Het accent ligt te veel op een keuze tus sen kernenergie en kolen. Van an dere alternatieven wordt naar de smaak van veel organisaties te wei nig melding gemaakt. Kritiek is er ook op het feit dat de Uit die reacties, die onder meer af komstig zijn uit de vakbeweging en een groot aantal milieu-organisa ties, blijkt voorts dat veel kritiek regering zelf al een voorkeur heeft aangegeven voor vestigingsplaatsen voor nieuwe centrales. Gevreesd wordt dat op die manier de discus-' sie beïnvloed zal worden. Bezwaren bestaan voorts tegen de proefboringen in zoutkoepels, die mogelijk geschikt zijn om radio-ac tief afval in op te slaan. De resulta ten van die boringen worden ver moedelijk pas bekend als de dis cussies al in een afrondend stadium zijn (over twee jaar) en kunnen daarom een onvoldoende rol spelen in de meningsvorming, aldus onder meer de vakbeweging. (Van een onzer verslaggevers) N HAAG Het Produktschap voor Vee pi Vlees heeft zich in een eerste reactie posi- ■j uitgelaten over de uitspraak van de Eu- lese Commissie, waarin het Westduitse tiotiveerd wordt genoemd. Het Produkt- lap zet wel vraagtekens bij de termijn die dagelijks bestuur van de EG de West- tsers wil geven om hun besluit nader toe ichten. Dat zal binnen enkele dagen moe- gebeuren, aldus het Produktschap, om- I anders de markt voor varkensvlees in- I zal vallen. Vanmiddag vindt op verzoek i de Europese Commissie overleg plaats jsen vertegenwoordigers van de Bondsre- jjliek, Nederland en de Commissie over keuringsprocedures voor varkensvlees. Inmiddels heeft het Nederlandse bedrijfsleven al besloten de prijs van varkensvlees met vijf tot tien cent per kilo te doen dalen, om een in eenstorting van de markt op dit moment te voorkomen. Ook het ministerie van Landbouw toonde zich in een reactie tevreden met de stap pen van de Europese Commissie, die dreigt een klacht in te dienen bij het Europese Gerechts hof, als de Duitsers niet op korte termijn met een aanvaardbare motivatie van hun besluit komen. Het ministerie heeft de Europese Com missie verzocht prijsondersteunende maatrege len te treffen indien vóór 9 oktober geen uit- voermogelijkheden voor varkensvlees naar de Bondsrepubliek zijn geschapen. Het conflict gaat, zoals bekend, over de vlees keuring. De Duitsers vinden dat de Nederland se onderzoekmethode onvoldoende kan garan deren dat de slachtvarkens vrij zijn van be smetting met haarwormpjes. Uim 300,- liljoen in akingskas FNV RECHT Volgens de V-Vakbondskrant zit er menteel in de stakins- s van de FNV en de aan- iloten bonden ruim 315 Ijoen gulden. De Vak- ïbdsdkrant komt op dat [rag na berekeningen [de losse pols. Dat was lig, omdat de bondspen- gmeesters uit „strategi- Ale overwegingen" zelfs Ajenover hun bloedeigen **jtbondsorgaan de kaken per stijf op elkaar hiel- j». NVV-penningmeester Vries deelde desge- gd mee zijn hand niet r de juistheid van het rag in het vuur te wil- steken. jaande van een vakbond- ;rkering van pakweg zes- mlden per staker per dag 221 de FNV van die 315 mil- gulden dik vijf miljoen lakte dagen kunnen uitke- De ruim een miljoen le- tellende FN V-achterban I vijf dagen „plat" kunnen ware het niet dat de fis- achteraf nog eens 35 pro belasting heft. Als de be ing aan zijn trekken is ge ien kan de hele FNV-ach- lan nog slechts 3,5 dag kun staken. De FN V-leiding echter niet zoveel in mas- acties. Uit financiële en tegische motieven geeft i de voorkeur van speer- tacties. Aandacht voor dierlijk welzijn Dierendag was gisteren voor de actiegroep „Lekker Dier" aanlei ding tot het startsein voor de campagne „Dierlijk welzijn nog steeds uit balans". Minister Pais van onderwijs en wetenschap pen kreeg materiaal aangeboden waarmee de Actiegroep de consument wil wijzen op negatieve gevolgen van de bio-industrie voor de gezondheid van de mens en het welzijn van het dier. Kamer wil informatie over arrestatieteams DEN HAAG De commis sies voor binnenlandse za ken en voor justitie uit de Tweede Kamer hebben de ministers Wiegel en De Rui ter een groot aantal vragen gesteld over de criteria voor het inzetten en optreden van. de nieuw in te stellen ge meentelijke arrestatieteams. Vanuit beide commissies is ook geinformeerd naar het tijdstip waarop de uiteindelijke beslis sing over de munitie van de politie kan worden tegemoet gezien. Voorts hebben ze de vraag gesteld of het niet veel goedkoper is de rijks- en ge meentepolitie hetzelfde te uni formeren. UTRECHT Minister Albe- da van sociale zaken wil nog dit jaar aan de Sociaal Econo mische Raad advies vragen over een stakingscode die rechten en plichten van sta kers en werkwilligen bij een arbeidsconflict regelt. Volgens de FNV-vakbonds- krant beschouwt Albeda het ontbreken van een dergelijke code als een van de oorzaken van de gang van zaken bij de beëindiging van de Shell-sta king in Pernis. Die staking werd volgens de FNV met ge weld door de Shell-directie ge broken. FNV-voorzitter Wim Kok twijfelt eraan of de Sociaal- Economische Raad wel de goe de instantie is om advies uit te brengen over een stakingsco de. „Ik vraag me af of we op die plaats academisch bezig moeten zijn over een staking scode met mensen die de Shell hebben gesteund: de werk gevers", aldus Kok gisteren op een persconferentie. CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei dat het CNV posi tief zal reageren op een ver zoek van minister Albeda om een advies over een staking- Juridisch beleidsmedewerker Max de Leeuw van de FNV zei dat de FNV wel de moge lijkheden wil bekijken om tot een stakingscode te komen. Maar erg opportuun acht De Leeuw die code eigenlijk niet. „Wat de Shell-directie bij de staking heeft gedaan gaat alle perken duidelijk te buiten. Hét is overbodig om voor dit soort excessen codes te gaan ontwer pen", aldus De Leeuw die in dit verband opmerkte het ei genlijk verbijsterend te vinden dat de centrale werkgeversor ganisatie VNO het Shell-optre- den blijkbaar niet buitensporig vindt. DEN HAAG Het streven van de regering om in 1985 de uitworp van zwaveldioxyde (SO 2) maximaal 500.000 ton per jaar te la ten zijn, is weliswaar een moedige poging om de luchtverontreiniging te beteugelen, maar zou wel eens een dode mus kunnen blijken. Dit omdat een concreet maatrege lenpakket ontbreekt en de regering uitgaat van dubieuze veronderstellingen. Dit stelt de stichting Natuur en Milieu naar aanlei ding van het SO 2-beleidskaderplan, dat de regering deze week heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. Volgens de stichting is het plan niet het toege zegde beleidsplan, maar een beleidskaderplan, dat wil zeggen: niet veel meer dan een over zicht van de (ernstige) stand van zaken, de mo gelijke aanpak en de milieuhygiënische en eco nomische achtergronden. Ze meent dat nu al duidelijk is dat de schade door SO 2 aan de menselijke gezondheid, aan de land- en bos bouw, aan gebouwen (restauratiekosten) en aan staalconstructies zeer groot is en kan opwegen tegen de kosten van vermindering van de SO 2-uitworp. DEN HAAG De Federatie Nederlandse Vakbeweging is verbaasd over uitspraken van minister Albeda in het laat ste nummer van de Vakbonbdskrant, waarin deze stelt, dat er onder bepaalde voorwaarden best te praten is overheids steun voor de invoering van een vijfploegendienst bij conti nubedrijven. De minister is bereid na 1980 geld beschikbaar te stellen om in zwakke bedrijven de overgang van vier-na vijfploegensysteem mogelijk te maken. FNV-voorzitter Kok vroeg zich gisteren na afloop van het ge sprek tussen kabinet en Stichting van de Arbeid af, of de me ning van Albeda ook die van het kabinet is. Ook begreep de FNV-voorzitter niet dat de steun pas verleend kan worden na 1980. Tenslotte vroeg Kok zich af waarom Albeda niet twee we ken geleden toen er bij Shell voor een vijfploegensysteem werd gestaakt met „deze vondst" is gekomen. De minister wees toen op het uitstralingsgevaar van invoering van vijfploe gendiensten bij Shell voor andere bedrijfstakken. „Nu is daar kennelijk ineens een oplossing voor", aldus Kok. NIJMEGEN Een 33-jarige Nijmegenaar is dinsdag door twee stadgenoten, die hij had opgelicht, ontvoerd en vervolgens geboeid afge leverd bij de politie in het Westduitse Kleef. Het was de ontvoerders be kend dat de man, die in de strafinrichting in Zwolle zit maar met verlof was, in Kleef nog een gevangenisstraf van enige maanden moet uitzitten of 12.000 mark boete betalen. De ontvoerders wordt nu we derrechtelijke vrijheidsbero ving ten laste gelegd. Vooruitzichten voor zondag: vrij zacht met kans op mist en mogelijk een bui. - Weersvoor uitzichten in cijfers voor zon dag: aantal uren zon: 1-7; min. temp.: omstreeks 11 graden; max. temp.: omstreeks 18 gra den; kans op een droge perio de van minstens 12 4uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Droog weer met zonnige peri oden en middagtemperaturen van ongeveer 18 graden. Dat is het weerbeeld dat Nederland zaterdag te wachten staat. De storing, die in de nacht van donderdag op vrijdag vooral in onze westelijke kustprovincies flinke buien bracht, is dan bo ven West-Duitsland aangeko men. Een omvangrijk depres- siegebied boven de Atlantische Oceaan dringt langzaam oost waarts op en zorgt voor een verslechtering van het weer boven Engeland en Ierland. Koud is het boven Scandina vië, waar de luchtdruk hoog is. 's Nachts vriest het er op ver schillende plaatsen, overdag blijft de temperatuur onder de tien graden. In Italië en langs de Spaanse Middellandse Zee kust handhaaft zich met mid dagtemperaturen tussen 20 en 25 graden zomers weer. Weersgesteldheid van gisteren

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13