CDA bezorgd over eenzijdige woningbouw Bedenkingen tegen bouw buurthuis in Bloemen wijk In Conspectu Angelorum zingt 50 jaar in De Engel Sjelter gaat dicht tijdens de weekeinden Bewoners Duinzicht kwaad over aantasting plantsoen TIJDENS ALGEMENE BESCHOUWINGEN GEMEENTERAAD LISSE STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 PAGINA 7 LISSE Het CDA in Lisse heeft tijdens de gis teravond gehouden algemene beschouwingen op de begroting 1980 sombere geluiden laten ho ren over het woningbouwbeleid in deze ge meente. „Het afgelopen jaar zijn er in Lisse 87 premiekoopwoningen en 18 woningwetwonin gen gereedgekomen. De rest van de bouwactivi teiten heeft zich afgespeeld in de vrije sector. En dat terwijl het aantal woningzoekenden (650) in Lisse fors gestegen is", aldus CDA- fractievoorzitter Harry Smith die opmerkte dat het slecht gaat met de verkoop van die (dure) woningen en dat er waarschijnlijk geen inwo ners van Lisse in zullen gaan wonen. Het CDA kan dan ook, volgens fractievoorzitter Smith niet juichen over een woningbouwprogram ma waarin voor volgend jaar nog eens 160 vrije- sectorwoningen zijn opgenomen. Het CDA ver zocht het college van b en w dan ook om de bouw van premiekoop- èn woningwetwoningen voor rang te geven. Dat zou dan gaan om projecten in het bestemmingsplan Meerenburgh en het plan Molenstraat. In het eerste plan stelde het CDA bo vendien voor om een aantal casco-woningen te bouwen die door de koper zelf afgebouwd kunnen worden. Tenslotte wil de confessionele raadsfractie meer woningen voor kleine gezinnen en alleen staanden. „Wonen is een recht, geen gunst", zo vond het CDA in de algemene beschouwingen. Omleidingsweg Een beetje mopperend gaat het CDA akkoord met het voorstel om het renteverlies dat ontstaat door de vertraagde uitvoering van de westelijke omlei dingsweg, aan de investering voor deze verkeer- somleiding toe te voegen. Het gemeentebestuur heeft op basis van overleg met de provinciale over heid al bijna alle grond voor het tracé aangekocht. Om financiële redenen heeft de provincie nu te kennen gegeven de wegaanleg niet eerder dan in 1984 te kunnen subsidiëren. Het renteverlies op de geïnvesteerde gelden (1.9 miljoen gulden) komt voor de rekening van Lisse. „Het is onjuist om de toekomstige inwoners van Lisse met een nu falend provinciaal beleid te belasten. Het is sowieso on juist, maar het zal niet anders kunnen", zo stelde het raadslid Smith gisteravond vast. Raadhuisplannen Mevrouw Betlem (D'66) hekelde de plannen om een nieuw raadhuis te bouwen. Zij stelde het onbe grijpelijk te vinden dat in dezelfde tijd dat er alom geroepen wordt dat er moet worden bezuinigd, men in Lisse handenvol geld wil uitgeven voor de bouw van een nieuw raadhuis. Zij vroeg de overige fracties zich nog eens te beraden over de vraag of de plannen uiteindelijk moeten worden uitge voerd. Mevrouw Van Ruiten voerde namens de D'66-frac- tie het woord over de overige onderwerpen. Zij sneed het probleem van de omleidingsweg aan. Nu het nog steeds de vraag is of de provincie ooit de westlijke omleidingsweg zal financieren, vindt zij dat de gemeente zelf maar haar prioriteiten moet gaan stellen. D'66 wil de weg zo snel mogelijk doen realiseren. Mevrouw Van Ruiten vroeg naar de mogelijkheden tot voorfinanciering voor realise ring van de weg. Financiën Het PvdA-raadslid Prins ging in op de financiën. Hij vroeg zich af waarom het college de toeristen belasting niet omhoog laat gaan in 1980. De PvdA- fractie had berekend dat met een beperkte verho ging van die belasting en een beperkte aanbouw van het gemeentehuis, het Lisse mogelijk zal zijn om de westelijke omleidingsweg aan te leggen. Ook de PvdA-fractie had enige kritiek op de gang van zaken met betrekking tot het nieuwe raadhuis. De heer Rosdorff stelde namens zijn fractie onder meer dat door de reserveridng van elf miljoen gul den voor het raadhuis andere belangrijke zaken in Lisse niet verwezenlijkt kunnen worden. Hierdoor wordt de vrijheid van de gemeenteraad ernstig be knot, hetgeen de heer Rosdorff ernstig zou betreu- Keukenhofdreef De heer Robertus sprak namens de VVD-fractie onder meer over het bespoedidgend van een Keu kenhofdreef. De fractie is zeer content met de voorgenomen aanleg in 1980. Hij wilde niet ingaan op de mogelijkheid om de aanleg van de westelijke omleidingsweg zelf ter hand te nemen. Een en an der is te complex om het tijdens de algemene be schouwingen te behandelen, vond hij. Mevrouw Michels van de VVD behandelde de sport- en de onderwijsbegroting. In dat kader vroeg zij zich af waarom de vernieuwing van het dak van de sporthal dit jaar niet al oj) het investe ringsplan was geplaatst. Zij wees op het belang van de sporthal voor de receatieve als voor de wed strijdsport. Voorts vroeg zij om definitieve plan nend voor uitbreiding van het Sportpark Zuid. Zwembad De heer Aangeenbrug sneed namens de SGP/GPV-fractie dhet onderweg zwembad aan. Hij stelde hierover zeer teleurgesteld te zijn. Al ja ren kijkt zijn fractie uit naar een zwembadnota. „De wind is kennelijk tegen en daarvoor hebben wij al jaren geleden geaarschuwd. Er zijn hogere kosten en er is minder bezoek", aldus de heer Aan geenbrug. Hij stelde voor het bad een dag per week te sluiten. Op zondag bijvoorbeeld. BUIT 4400 GULDEN Overval op Stompwijks postkantoor LEIDSCHENDAM Bij een overval op een postkan toor aan de Dr. van Noort- straat in Stompwijk heeft een onbekende jongeman gistermiddag ongeveer 4400 gulden buitgemaakt. Hij kon zich zonder enige tegen stand uit de voeten maken. Sistermiddag omstreeks half ?en maakte de man onder be dreiging van een pistool de 24- jarige kantoorhoudster een ge- ieelte van het in het postkan oor aanwezige geld afhandig. Vervolgens moest de kantoor- \oudster op de grond gaan lig- ;en, waarna de man de wijk lam. Hoewel de vrouw kort laarop de overvaller achterna 'ing, kon zij hem niet meer ichterhalen. Vermoed wordt lat hij in een auto is gevlucht. )e jongeman is een Indisch ype en heeft een lengte van ingeveer een meter zeventig. Iventuele getuigen, worden erzocht zich in verbinding te tellen met de politie in Leid- chendam, telefoon 070- '0.93.04. VOORSCHOTEN De raadscommissie welzijn en onderwijs wil eerst meer infor maties over de buurtvereniging „bloemen- wijk" voordat beslist kan worden over de bouw van een buurthuis aan de Sixlaan in de wijk Boschgeest. Volgens een voorstel van burgemeester en wethouders gaat de stichting van een buurthuis minstens 18.000,- direkt bedragen en daarna komen nog kosten voor huur en onderhoud. Mr. Asselman (CDA) vond het voorstel uit de lucht komen vallen. Mr. Van Gogh (VVD) sprak over een gelijke rechtsbedeling voor alle wijken en miste de eigen bijdrage van de vere niging in de vorm van contributie. Mevrouw Eighorn (PvdA) stond sympathiek tegenover het buurt- en clubhuiswerk, maar de informa tie waaruit zou moeten blijken dat er behoefte is aan een dergelijk buurthuis ontbrak in het voorstel. Wethouder Marselis (CDA) wilde wel rekening houden met alle vragen, waarop eerst na grondige informatie in de buurt een ant woord gegeven kan worden en deed het voor stel het voorstel minstens een maand aan te houden. Het zal tevens afgevoerd worden van de agenda's voor de andere raadscommissies. De koopwoningen met een sociale indicatie in het plan Bijdorp blijken duurder te worden dan eerst werd gedacht. Het resultaat is dat diverse kandidaat-kopers thans moeten afhaken. Ai- kens (D'66) sneed dit onderwerp aan en kreeg de toezegging dat zeer spoedig de raadscommis sie volledig geinformeerd zal worden. Bij de bespreking van hel jaarverslag over 1978 van de Stichting „De Lindehoeve" kwam naast begrip voor het moeilijke werk ook naar boven de spanning welke er is tussen de jongerenraad en de staf. Volgens de staf van De Lindehoeve is dit niet verontrustend maar juist bemoedi gend. Steeds wordt binnen de Lindehoeve de vraag gesteld of het jongerencentrum op de juiste wijze functioneert. Thans is zeer aktueel de vraag of alle actie gericht moet zijn op de massa óf op de kleine groepen. De Lindehoeve is nog steeds een verzamelpunt voor honderden jongeren, waaronder er velen zijn die meer wil len dan alleen discoavonden. De instructie voor het onderwijzend personeel van de openbare kleuter- en lagere scholen haalde niet ongeschonden de eindstreep. Wet houder Marselis deed de toezegging de zeer vele open aanmerkingen rustig te bespreken met alle betrokkenen en volgende maand een eventuele aanvulling of wijziging te geven. De instruktie moet in de plaats komen van een reeds dertig jaar geldend voorschrift, dat zeer verouderd is. Verschil van mening was er o.a. over de plaats van de oudercommissie in het schoolbestel. Een uitgaansdag van 'In Conspectu Angelorum' anno 1950. LI5SE/SASSENHEIM - De Engel parochie viert zondag 7 oktober haar vijftigjarig jubileum. Ter gelegenheid van deze gedenkwaardige dag zingt het dames- herenkoor 'In Conspectu Angelorum', in de viering van tien uur, de vierstemmige Choral-Messe van Anton Bruckner. Het herenkoor, dat zelf volgend jaar het vijftigjarig jubileum viert, heeft zijn naam Tn Conspectu Angelorum' te danken aan pastoor Sentenie; het staat voor 'In het aanschijn der Engelen'. Bij de oprichting in 1930 telde het koor negen leden en breidde zich snel uit on der leiding van een leraar Gregoriaans tot een koor dat drie tweestemmige mis sen in het repertoire had staan. Het koor stond, met uitzondering van de periode 1944 tot 1966, onder het dirigent schap van de heer J. van Dijk. De tus senliggende periode heeft het onder lei ding van enkele broeders gestaan, waar van de broeders Rudolfus en Bernardi- nus de belangrijkste waren. De heer J. van Dijk heeft voor zijn verdienste als dirigent in 1973 het pauselijk ere-teken 'Pro Ecclesia et Pontifice' ontvangen. De heer J. van Dijk is tevens dirigent van het in 1963 opgerichtte dameskoor dat vooral de laatste jaren veelvuldig te horen is in combinatie met de heren. Be halve de zang zoeken de leden van het koor ook in ander verband contact met elkaar waarvan de in 1950 opgerichtte kaartclub en het 'dagje uit' kenmerken de voorbeelden zijn. Het huidige koor telt twintig mannen en 32 dames. Programma De jubileumactiviteiten van de Engelpa rochie beginnen op donderdag 4 oktober met een feestelijk muziekprogramma in de Engelkerk. Hieraan wordt meege werkt door het Symphonieorkest Bollen streek en het Harmonieorkest 'Canita Tuba'. Op zondag 7 oktober wordt de mis opgedragen door bisschop A.J. Simonis. 's Middags is er van twee uur tot half vijf een receptie in het verenigingsge bouw van de Engel. Het jeugdhuis ..Sjelter" Na ernstige ongeregeldheden Leiderdorp „Sjelter" wordt tijdens de weekeinden gesloten. Dit besluit heeft de leiding moeten nemen naar aanleiding van de ernstige ongeregeldheden die afgelopen vrijdagavond in/en rond jeugd- en jongeren centrum aan de Heemraadlaan hebben plaats gevonden. Een groep van ongeveer 30 jongeren uit Leiden heeft de wekelijkse dis co ontsierd door de boel op stelten te zetten, waardoor op een gegeven moment een mas sale vechtpartij ontstond. Na de komst van de te hulp geroepen politie verplaatsten de vechtenden zich naar buiten, waar de groep zich tegen de politie keerde. De politie-auto werd als doelwit voor de actie genomen. Na afloop van de vechtpartij bleek het politiebusje vol deuken te zitten en de rui- tewissers afgebroken te zijn. De zich voor een overmacht geplaatst ziende rijkspolitie vanLei- derdorp heeft daarop assistentie gekregen van de gemeentepolitie van Leiden en de rijkspoli tie uit Alkemade. Een drietal jeugdige uit Lei den afkomstige raddraaiers van 15, 16 en 17 jaar werden door de politie aangehouden en mee naar het bureau genomen. Onder hen be vond zich de jongeman die onlangs nog een kermisexploitant in Leiderdorp met een fiets- ketting heeft afgetuigd. De leiding van Sjelter, Ellis Groothoff en Loes Zwart, motiveren hun beslissing om Sjelter te sluiten, dat zij de verantwoordelijkheid voor een dergelijke gang van zaken niet meer kun nen dragen. „Gaarne willen we ons nu als lei ding en medewerkers beraden over de ontstane situatie en zoeken naar oplossingen, om narig heden te voorkomen in de toekomst", zo stellen zij in een schrijven aan de ouders van de jeugd van 12 - 15 jaar in Leiderdorp. De groepscommandant van de Rijkspolitie Lei derdorp adjudant H. Slofstra reageert enthousi ast op het bericht dat Sjelter voorlopig dicht gaat. „Het werd hoog tijd. Het is ieder weekein de raak. Bloembakken en verkeersborden moe ten het steeds ontgelden. Het loopt altijd uit de hand", aldus adjudant Slofstra, die er nog aan toe voegt, dat ook de buurtbewoners de sluiting als een verademing zullen ervaren. Wethouder Irma Gehner-Elleberger (Maat schappelijk Welzijn/Jeugdwerk), die nog niet op de hoogte bleek te zijn van de voorgenomen sluiting, was evenmin verrast. „Het kan echt niet verder zo. Het is niet de eerste keer dat er moeilijkheden in Sjelter zijn. Er moet een op lossing komen. Wij als gemeente willen er best wat aan doen", aldus wethouder Gehner, die in de gebeurtenissen aanleiding heeft gezien het bestuur van de stichting jeugdwerk Leiderdorp voor een gesprek uit te nodigen. Dieven maken voor bijna 20 mille aan sigaretten buit ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in de zelf bedieningszaak Centra aan de Concertweg in Alphen is vannacht voor 17.000 gulden aan sigaretten gestolen. Vannacht werd tevens inge broken in de Spar gevestigd in het winkelcentrum de Ridderhof. Hier werden eveneens sigaretten gesto len. Ditmaal voor een be drag van 3680 gulden. De politie neemt aan dat de beide inbraken in verband met elkaar staan. Dit omdat de dieven op eenzelfde wijze de twee zelfbedieningszaken zijn binnengekomen, namelijk door het open wrikken van een deur. De Alphense politie roept getuigen op die mis schien iets van de inbraak hebben gezien of iets meer we ten te vertellen van de rrïotor- fiets en auto die men vannacht omstreeks half vijf bij de Cen tra aan de Concertweg heeft zien wegrijden. Bioscoop waarschijnlijk naar Vierkant LISSE De Lissese ge meenteraad is gisteravond, voordat de algemene be schouwingen werden gehou den, akkoord gegaan met een voorbereidingsbesluit dat het mogelijk maakt de bioscoop te vestigen op het terrein van de Witte Zwaan aan het Vierkant, waar deze vroeger ook gevestigd is ge weest. De exploitant van de bioscoop heeft zijn voorkeur te kennen gegeven voor vestiging in het plan Blokhuis. Mevrouw Van Ruiten (D'66) en de heer Prins (PvdA) wilde eerst weieens weten waarom de bioscoop nu weer niet naar Blokhuis gaan, alvorens zij zich willen vereni gen met vestiging aan het Vierkant. Aanvankelijk stelde zij voor het voorbereidingsbe sluit een maand op te schor ten. Burgemeester Berends stelde dat dit onverstandig was. Het gaat hier immers om een voorbereidingsbesluit, waaruit nog helemaal geen consequenties zijn te trekken. NOORD WIJK De bewoners van Duinzicht zijn boos. Boos op het ge meentebestuur over de aantasting van een plantsoentje, waaraan zij bijzonder gehecht zijn. Het bestaat uit een gazon netje van enkele tientallen vierkante meters met daarin een rozenperk. Vroe ger was het hoekje een soort stiefkind van de gemeentelijke plantsoenen dienst. Vaak werd het bij de gebruike lijke maai- en wiedbeurten overgesla gen met het gevolg dat brandnetels en ander onkruid het gras en de rozen overwoekerden. Tenslotte gingen de be woners zelf maar aan de slag en maak ten er weer een nette groenstrook van. De Duinzichters hadden schik in hun plantsoentje, niet alleen de ouderen, maar ook de jeugd uit de buurt. Scho lieren uit de straat werkten enthousi ast aan het opknappen mee en op een keer gingen een paar van deze knapen naar de burgemeester om wat plantjes te vragen vor het perk. In het rustige straatje was iedereen gelukkig met het groene hoekje en men koesterde het als een waardevol bezit. Enkele jaren achtereen lag het er keurig verzorgd bij tot men in de loop van dit jaar in de gemeenteraad op het onzalige idee kwam om in het plantsoentje een paar speelwerktuigen neer te zetten voor de kleuters uit het Lijnbaanwegkwartier. B. en W. waren bepaald niet enthousiast voor dit plan. Zij betwijfelden of in het woonwijkje aan de Lijnbaanweg voldoen de kleuters wonden voor zo'n speelveldje. In de gehele wijk zouden er niet meer dan een twaalftal wonen. Ook vond men het zonde het goed verzorgde plantsoen op te offeren voor een speelplaats, waarvan mi nimaal gebruik gemaakt zou worden. Lie ver had het college iets dergelijks aange legd bij de flat aan de Westerbaan, maar daar bleken de bewoners er niets voor te voelen, deelde wethouder Jansen in de raadsvergadering mede. B. en W. zegden toe de zaak nog eens te zullen bekijken én zwichtten tenslotte voor de hernieuwde aandrang uit de gemeenteraad. De afrastering rond het plantsoen ver dween en sinds enige tijd staan in het ga zon een wip en nog een veelkleurig'speel ding. Men ziet er echter bijna geen kleu ters en als ze er ziju verdwijnen ze spoor slags bij de komst van groepjes oudere knapen, vaak afkomstig uit andere woon wijken. die de speelplaats gebruiken als trapveld. Het gazon en het rozenperk gaan er aan en de Duinzicht-bewoners on dervinden overlast van de tiende en schreeuwende teams. Met ergernis zien de bewoners toe hoe baldadige jeugd de ro zenstruiken vertrapt en de wip gebruikt om aan de takken van de bomen te gaan' hangen. De bewoners Van Duinzicht zijn bijzonder gebelgd over het feit dat het plantsoen in een speelveld is veranderd, zonder dat het hen over de wijziging van deze bestem ming ook maar enig overleg is gepleegd. „Men heeft in de raad de mond vol over inspraak, maar zelf geeft men een bar slecht voorbeeld", werd door een der be woners opgemerkt. De Duinzichters hebben in een door alle bewoners ondertekende brief bij het ge meentebestuur geprotesteerd tegen de gang van zaken en verzocht de speelattri- buten te verwijderen. Het college heeft in middels medegedeeld, dat gezocht wordt naar een alternatieve plaats.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7