„De gemeen schapszin was vroeger groter" Felle kritiek op Alpheuse wethouder Alphen krijgt plaatselijke VVV KORTWEG Secretaris Verhaar bij gouden jubileum NKV-Alkemade-Oost Maniak bestookt brandweer met valse meldingen Buurtbus van Lisser- broek gaat rijden Grote ravage door kratten pils Rechterhand van Arafat bij Kamercommissi< DEN HAAG De vaste Ka mercommissie voor Buiten landse Zaken heeft gisteroch tend de rechterhand vai PLO-leider Arafat, dr. Issan Sartawi, ontvangen. Tijden het onderhoud kwamen onde| meer de verhouding tussei] Nederland en de PLO alsmed< Israël en de PLO aan de orde; Op het ministerie van Buiten landse Zaken bleek men nie op de hoogte. De Kamercom missie ontving de PLO-man ii het kader van een „informeli procedure" waarmee de vrij blijvendheid voor de betrok ken fractieleden in het contac is gewaarbord. Op het ministe rie van Buitenlandse Zakei wilde men geen commentaa geven op het bezoek van d< PLO voorman. Men toond< zich echter wel verbaasd ove het afgesproken onderhoud. HOOGMADE Het C.Dj verband Woubrugge/Hoogma de houdt vanavond in het ge bouw 'De Stal', Kerkstraat 1 t Hoogmade, een Open Hui: Het Open Huis begint om acl uur. Er wordt van gedachte gewisseld over de volgend onderwerpen: woningverde ling en woningtoewijzing; ge meentelijke herindeling; wen sen-pakket ten aanzien van d gemeentebegroting en onder wespen die ter tafel komen. KOUDEKERK AAN DEI» RIJN Het comité 'Jaar va het Kind' heeft voor aanstaan de zaterdag de volgende act viteiten op het programm staan: 9.45 uur gaat de optocl beginnen vanaf de scholendt pendance met medewerkin van het muziekkorps 'Kuns na Arbeid'. Einddoel van d tocht is de Ridderhof. In di Ridderhof beginnen om ha elf de festiviteiten waaronde g bingo, rommelmarkt, kinderi ledingbeurs en een Rad va ijil Avontuur. HAZERSWOUDE „Durve we nee te zeggen?" is het th< Ij: ma, dat wordt aangesneden i jij het Vrouwencafé te Hazer ;lj woude-dorp vanavond. Van.* half negen is dit het gesprek sonderwerp in het gebouw va jeugdsociëteit Ons Stekkie aa de Vincent van Goghstraa Het bestuur van het Vrouwen café tekent aan: „In allerlei si tuaties blijken veel vrouwe het nee-woord moeilijk ove hun lippen te kunnen krijger bij een collecte aan de deur, t< gen een colporteur, in ee winkel.En, even verde hoe moeilijk is het om ne te laten horen in huwelijk c relatie". HAZERSWOUDE De Stiel ting Jeugd-, Jongeren e Buurtwerk uit Hazerswoudr Rijndijk houdt dit winterse zoen een groot aantal cursu sen in Het Anker. Glas schi deren, batikken, figuren m< ken van brooddeeg, kerstvei sieringen maken, poppen mi ken: dit alles staat op het pr< gramma. De eerste cursus star deze week. De Prins Hendrikstraat ALPHEN AAN DEN RIJN „Als morgen blijkt dat er geld voor is en de gemeenteraad er mee akkoord gaat, dan ligt het asfalt er zeer snel". Dat zei wethouder Van Leeuwen gis teravond in de raadscommissie open bare werken toen het asfalteren van de Prins Hendrikstraat opnieuw ter sprake kwam. De wethouder kwam tot die uitspraak nadat hem het vuur na aan de schenen was gelegd door de waarnemend voorzitter van het actie comité „Van Rotonde tot Rotonde", J. J. Hamstra, die Van Leeuwen onder meer verweet dat deze probeerde te voorkomen dat de Prins Hendrik straat verder geasfalteerd zou wor den. Hamstra zei dat hij Van Leeuwen en zijn „secondanten" Bos (directeur Openbare Werken) en De Back (adjunkt-direkteur) de laatste tijd „nauwlettend" had ge volgd. Hij meende dat b. en w. zich als goden opstelden terwijl ieder raadslid daar met ontzag tegen opkeek. „De raadsleden zijn veel te passief", vond Hamstra. Volgens hem waren de argumenten die Van Leeuwen het afgelopen jaar had ge bruikt om het asfalteren tegen te hou den, niet steekhoudend geweest. „Ik ge loof er niets meer van. Eerst waren de mensen tevreden. Toen gaf de afwate ring problemen. Daarna was het zonde van het geld. En nu zou het Hoogheem raadschap nieuwe riolering kunnen ei sen. U denkt toch niet dat we alles geloven wat u zegt. Vertel de waarheid eens. La ten we elkaar op basis van integriteit be naderen", aldus Hamstra. Van Leeuwen stelde dat de dienst Open bare Werken slechts gevolg had gegeven aan het verzoek van de raad om een rap port over deze zaak samen te stellen. En uit dat rapport was onder meer gebleken dat het asfalteren 3 ton zou kosten ter wijl het niet langer bruikbaar zou zijn dan 3 jaar. Verder had Van Leeuwen op de mogelijkheid gewezen dat het hoog heemraadschap Alphen dan zou kunnen verplichten om meteen de riolering in deze straat maar te vernieuwen. „Dat is geen dreigement geweest maar ik heb de raad op bepaalde consequenties willen wijzen. Maar bang ben ik nergens voor, ook niet voor de eisen van het hoog heemraadschap", aldus Van Leeuwen, die evenwel met zijn verklaring van gis teravond meer bereidheid toonde om de Prins Hendrikstraat te asfalteren, dan ooit tevoren. REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 ROELOFARENDSVEEN Het Neder- lands Katholiek Vakverbond-centrale Alkemade-Oost bestaat 7 november vijftig jaar. Sinds de oprichting in 1929, is de centrale niet meer uit de Alkema- dese samenleving weg te denken. Met de tijden veranderen echter ook de mensen. Kon de NKV-centrale vroeger de mensen nog op de been krijgen om een jaar speelgoed in elkaar te knutse len voor Sinterklaas, tegenwoordig is dit nobel gebeuren wegens 'gebrek aan tijd', niet meer mogelijk. Het is begrij pelijk dat de heer N.J. Verhaar, secre taris van de NKV-centrale Roelofa- rendsveen, met enige weemoed in zijn stem zegt: „Er was vroeger een grotere gemeenschapszin. Eén van de taken die wij ons voor de komende jaren hebben gesteld is, om de band tussen de leden weer aan te halen". De op 7 november 1929 opgerichte centra le Roelofarendsveen van de katholieke volksbond was bedoeld als'een overkoepe lende standsorganisatie van de katholieke arbeiders maar kwam in feite naast de al bestaande vakbondsafdelingen; de han darbeidersbond Sint Deus Dedit en de bouwvakkersbond Sint Jozef. Door de misère in de dertiger jaren besloot de cen trale om een coöperatieve vereniging op te richten. Deze vereniging behelsde on dermeer het zelf inkopen van de steenko len en verkopen in een brandstoffenhan- del. Dit was veel goedkoper omdat de mensen de kolen zelf gingen halen. De handel in brandstoffen kwam na de Tweede Wereldoorlog niet meer terug. Anders verliep het met de bakkerij die ook in de dertiger jaren werd geopend. Natuurlijk vond de bakkerij tegenstand van de plaatselijke bakker maar de tijd van werkloosheid dwong er de centrale toe om zo goedkoop mogelijk in de eerste levensbehoefte van de mensen te voor zien. De bakkerij en de opgerichte kruide nierswinkel (ook in de dertiger jaren) hebben het tot aan het eind van de jaren vijftig volgehouden. Belangrijk was het in die tijd dat de ge meente niet meer onder het bestaan van de vakbond uitkwam. In de jaren dertig werd het eerste gemeenteraadslid gekozen uit de kringen van de vakbond. Dit was tot die tijd louter het voorrecht van tuin ders en boeren. De 'traditie' van gekozen mensen uit de vakbond duurt tot heden ten dage voort. De heer N.J. Verhaar, zelf wethouder van de gemeente Alkemade, hierover: „Ik weet zeker dat op het mo ment dat ik van het politieke toneel ver dwijn er weer een man uit onze centrale mijn plaats zal innemen, als raadslid of als wethouder. Onze centrale heeft één regel in de afgelopen jaren hoog in het vaandel gevoerd en dat is: zorg dat je bij het ge beuren in de gemeente betrokken bent. Alleen ben je misschien niets maar met z'n allen kun je een aardige vuist maken". Verenigingsgebouw De Tweede Wereldoorlog heeft ook voor de centrale veel betekend. De Duitsers kwamen met de eis dat de vakbond moest opgaan in een door hen in het leven ge roepen instelling. Het mag duidelijk zijn dat de afdeling niet voor die 'vrijheid' koos en zij vernietigde het gehele vereni gingsarchief. Na de oorlog werden er meer beroepge- richte afdelingen in het leven geroepen. Onder meer de metaalbewerkersbond Sint Eloy, Sint Willibrordus voor de fa brieksarbeiders en Bonafaceus voor de vrachtwagenchauffeurs. Tegenwoordig, na de totstandkoming van de federatie met de NVV, dragen de bonden namen als Voedingsbond, Industriebond, Bouw en Houtnijverhout en Kabo. Tot het jaar 1954 was er één gemis in het centrale gebeuren en dat was het ontbre ken van een eigen verenigingsgebouw. De heer N.J. Verhaar: „In dat bewuste jaar kregen wij de beschikking over een hou ten gebouwtje. Het was niet veel maar met vereende krachten hebben we er heel wat van gemaakt. We moesten in die tijd een bedrag van duizend gulden voor het gebouwtje betalen. Voor de mensen bete kende dit ook een grote verandering. Het verenigingsgebouw van de NKV-Alkemade-Oost, de trots van de centrale. Voor die tijd werden de bijeenkomsten in het café gehouden. Dat bracht extra kos ten met zich mee. Op het ogenblik telt de centrale van het NKV rond de zevenhon derd leden. Voor grote bijeenkomsten hebben wij altijd nog de beschikking over het dorpshuis de 'Alkeburcht'. Vanuit het verenigingsgebouw hebben zich vele acti viteiten op het sociale terrein ontwikkeld. Zo ontstonden onder andere de visclub, de toneelclub, actief comité 'Herwonnen Le venskracht' na het onder de knie hebben van de TBC) en hebben wij een volkstui nencomplex kunnen ontwikkelen, mede door de grote behulpzaamheid van de ge meente. Een belangrijke activiteit in de jaren vijftig was het vervaardigen van houten speelgoed. De mensen zaten dagen achtereen te knutselen aan het speelgoed. In totaal zo rond de vijfhonderd stuks, die dan met Sinterklaas aan de kinderen van de leden werden uitgereikt. Dat speelgoed gaat een levenlang mee. Maar ja, plastic en het minder tijd hebben, laten ook deze activiteit tot het verleden behoren". Een belangrijke festiviteit die in de jaren vijftig opkwam en sindsdien met regel maat ieder jaar gevierd wordt, is de dag van de arbeid op 1 mei. Een belangrijk onderdeel daarbij is de zegening van de werktuigen. Verder wordt er grote aan dacht besteed aan de viering van het pa troonsfeest Sint Willibrord op 7 novem ber, de oprichtingsdag van de centrale Roelofarendsveen. In de toekomst wil het NKV tot één cen trale voor de gemeente Alkemade komen in plaats van nu verscheidene centrales van Roelofarendsveen/Oude Wetering- Nieuwe Wetering en Rijpwetering/Oud Ade. Het samengaan van de verscheidene centrales betekent een grotere verbroede ring tussen de verschillende kernen en betekent verder dat er gemakkelijker sa men projecten ondernomen kunnen wor den. Jubileumviering Voor de viering rond het vijftigjarig bestaan is een speciale jubileumcom missie samengesteld. De commissh heeft rond de herdenking een program ma samengesteld dat in drie delen uit eenvalt. Het eerste onderdeel omvai Heilige missen in de parochiekerk var de Maria Presentatie voor de overleder leden van het NKV, gedurende hei weekeinde van 3- en 4 november. Eer officiële receptie voor genodigden op I november tussen vier en vijf uur vorm het tweede programma-onderdeel er als derde staat er een feestavond geno teerd in café Heemskerk op zaterdaga vond 3 november. De feestavond vooi de leden met hun echtgenoten word verdeeld over de twee beschikbare za len. In de ene zaal wordt er in het be gin van de avond een kaartwedstrijc gespeeld en in de andere zaal wordt ei bingo gespeeld. Het is de bedoeling da daarna de zalen worden samengevoegt voor het feestelijk bal. HUIB HIKK1 ALKEMADE De brand- rukken. De heer C.P.I. Ves- weer in de gemeente Alke- seur: „We gaan er altijd met made wordt de laatste wee- alle manschappen op uit. Dus keinden bestookt met valse met de hogedrukwagen en met brandmeldingen. Iedere za- de lagedrukwagen. In totaal terdagnacht worden de altijd zo'n zestien mannen die spuitgasten rond twee uur voor deze 'grappemaker' uit gebeld door een man die het bed moeten. De tijd is te meldt dat er ergens in de ge- kostbaar om eerst even pools- meente een brand is. Deze hoogte te gaan nemen. Stel dat misplaatste grappen zorgen het een echte brand betreft, ervoor dat de brandweer op dan kunnen enkele minuten volle snelheid uitrukt. „Het een mensenleven betekenen", kan immers een echte brand Het is waarschijnlijk niet voor zijn en dan is iedere minuut het eerst dat deze maniak toe- kostbaar" aldus de geërge- slaat. Twee jaar geleden werd rde commandant van de de brandweer ook geteisterd brandweer C.P.I. Vesseur. door een persoon, die de man schappen van de brandweer in De knaap heeft tot nu toe twee totaal vijf keer voor niets in de keer de brandweer laten uit- weekeinden liet uitrukken. LISSERBROEK De stemming heeft verkregen van buurtbus die de bewoners het ministerie van Verkeer en van de woonkern Lisser- Waterstaat. Er zijn een aantal broek van openbaar vervoer vrijwillige chauffeurs en moet voorzien zal zaterdag chauffeusses aangetrokken die 20 oktober voor het eerst met de buurtbus op het traject door dit buurtschap rijden. Zwaanshoek-Lisserbroek-Lis- se gaan rijden. Daarnaast is er Het buurtbusproject gaat uit voor de buurtbus ook een rou- van de gemeente Haarlem- te uitgezet naar Blokhuis-win- mermeer die hiervoor toe- keicentrum in Lisse. RAADSLID: „HEINEKEN MOET ALPHEN MIJDEN ALPHEN AAN DEN RIJN Een wagen van de bierbrou werij Heineken uit Zoeterwoude heeft gistermiddag in Al phen aan den Rijn voor een grote ravage gezorgd. Op het verkeersplein bij de tennisbanen op de Prins Bernhardlaan verloor de wagen 280 kratten met pils omdat een kabel brak die de lading bij elkaar moest houden. Het gehele wegdek werd overspoeld met pils en met scherven van de flessen. De brandweer moest er aan te pas komen om het wegdek weer berijdbaar te maken. Daarna pas konden de files die door het ongeluk waren ontstaan, weer worden opgelost. Naar aanleiding van het ongeluk heeft het PCA-raadslid Kees Waagmeester, gisteravond in de commissievergadering van O- penbare Werken het idee geopperd om de bierbrouwerij te ver zoeken voortaan gebruik te maken van Rijksweg 4 (Voorburg Utrecht) als wagens van Heineken geladen met bier toch die richting uitmoeten. De wegkolossen van Heineken maken nu gebruik van de kortere weg die evenwel dwars door Alphen- zuid loopt. Waagmeester stelde dat, hoewel Heineken hiertoe niet verplicht kon worden gesteld,dit de raad er niet van mocht weerhouden om een dringend beroep op de direktie te doen. Volgens hem was het niet uitgesloten dat „het gros van die au to's" Alphen dan voortaan zou mijden. Wethouder van Leeuwen zei niet zoveel heil te zien in het verzoek omdat dit eerder als is was gedaan aan Heineken „in een gezellig sfeertje" Na enig aandringen zegde Van Leeuwen uiteindelijk toe om het idee van Waagmeester in b en w. ter sprake te brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN In Al phen aan den Rijn zal begin volgend jaar een plaatselijke VVV worden opgericht. De VVV zal worden on dergebracht in het gebouw van de Rabobank aan de Castellumstrat. De woordvoerder van een werkgroep die zich met de voorbereiding heeft beziggehouden H. W. M. Hopman, zei gisteravond dat men stapsgewijs zal proberen om de VVV van de grond te krijgen en op die manier uit te la ten groeien tot een volwaardige. Volgens Hopman zal de VVV zich met de volgende taken gaan bezighouden: het promoten van de gemeente Alphen aan den Rijn op het gebied van het za kelijke, toeristische en recreatieve, zo wel Vj de eigen inwoners als Jaarbui ten. Er zal voorlichting worden gege ven over wat elders te doen is. De VVV zal plaatskaarten gaan verkopen van evenementen die elders plaatsvinden, cadeaubonnen verkopen en evenemen ten steunen en/of organiseren. Verder denkt de VVV ook een belangrijke functie voor de regio te kunnen ver vullen. Met de reeds betaande VVV's van Boskoop en Leiden is al overleg geweest. Volgens Hopman zullen daar bepaalde taken van overgenomen kun nen worden. De openingstijden zullen voorlopig parallel lopen met de kantoo ruren. Van de VVV kunnen particulieren lid worden voor 10,- per jaar terwijl on dernemingen 25,- daarvoor zullen moeten betalen. Als lid heeft men dan medezeggenschap. Volgens Hopman re kent men ook op financiële bijdragen van bijvoorbeeld de Kamer van Koop handel en andere instellingen. Verder is er een verzoek gericht aan het Al- phense college van b. en w. om 10.000,- bij te passen. Hoewel b. en w. nog officieel moeten reageren op dat verzoek is het volgens Hopman wel duidelijk geworden dat het college niet onwelwillend staat tegenover het ver zoek. Het eerste jaar zal naar verwach ting rond de 25.000,- gaan kosten, in clusief het personeel dat voorlopig op parttime-bassis zal worden aangetrok ken. In de ontwerp-begroting van de VVV in oprichting is rekening gehou den met 10.000,- aan contributieop brengsten De volgende stap die de werkgroep gaat zetten is het formeren van een voorlopig bestuur. Daarvoor hebben zich spontaan al drie Alphenaren met VVV-ervaring opgegeven, t.w. de he ren L. Vocke, H. Bergsma en Voskui len. De taken van de VVV worden in Al phen tot nu toe vervuld door het bu reau Voorlichting van de gemeente. Volgens voorlichter W. Verkerk kwa men bij dit bureau in de periode van februari tot en met juli zo'n 500 vragen binnen die eigenlijk gesteld hadden moeten kunnen worden aan de plaatse lijke VVV. Dit betroffen vragen over onder meer bezienswaardigheden, eve nementen, dagtochten, plattegronden, fietsroutes, logies en openbaar vervoer. Stichting wil kwekerijpark aanleggen HAZERSWOUDE De Stichting Boomkwekerijbe- langen Sierteeltcentrum (STIBOS) koestert plannen om een kwekerijpark aan te leggen. Om dit te kunnen re aliseren, is er een werkgroep in het leven geroepen, die de opdracht heeft de ideeën die er leven te verwerken in een rapport. In de STIBOS zijn boomkwe kers uit het sierteeltcentrum Boskoop verenigd. Het beslaat negenhonderd hectare; dit komt neer op zestien procent van de totale oppervlakte van de boomteelt in ons land. Be draagt de totale produktie- waarde van Nederland 330 miljoen gulden, dat voor het Boskoopse areaal (behalve Boskoop, ook het gebied Ha- zerswoude. Alphen aan den Rijn, Benthuizen, Reeuwijk, Waddinxveen en Zwammer- dam bestrijkend). Een uit het bestuur van de stichting ge vormde commissie meent in een rapport, dat Boskoop en omgeving het belangrijkste boomteeltcentrum van ons land vormen. Dit is mede te danken aan de handelsfunctie van het gebied, dat zich in de komende tien jaar structureel goed kan ontwikkelen, omdat er voldoende grond van goede kwaliteit beschikbaar is. Duizend bedrijven in het cen trum bieden werkgelegenheid aan zo'n 1400 personen. Daar naast vinden 600 man emplooi in de handelsbedrijven en zijn er in de verzorgings- en toele veringsbedrijven 400 werk- Bromfietser gewond Alphen aan den Rijn Een 17-jarige bromfietser uit Al phen aan den Rijn is gister morgen met rugletsel opgeno men in het Rijnoordzieken- huis. Hij raakte omstreeks 10 uur gewond bij een verkeers ongeluk in die plaats. Op de kruising Van Boetzelaer- straat-Bloemhofstraat ver leende een 30-jarige automobi liste uit Hazerswoude hem geen voorrang.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4