Kleine slagers willen deelnemen in Slachthuis Leiden b.v. Politie trad onnodig hard opi De enige die bij het station Leiden nooit een hoeft te zoeken, is deNZH-buschauffeur, De busdus Rumoerig verloop Drie Octoberfeest ,TE VEEL MACHT NAAR EEN PARTIJ' "PvdA-raadsleden over Taptoe-afloop: To ver lei in LAK- theat er IA STADLEIDSE COURANT DONDERDAG 4 OKTOBER 1979 PAGINA 3 LEIDEN De voortzetting van het Open baar Slachthuis aan de Pasteurstraat in de vorm van een besloten vennootschap is het meest gediend met een samenwerking op een zo breed mogelijke basis tussen bedrij ven die van het slachten afhankelijk zijn. Niet alleen een aantal grote ondernemers uit het particuliere bedrijfsleven moet deze vennootschap gaan vormen, maar ook de kleinere huidige huisgebruikers, de zelf- slachtende slagers en de grossiers, dienen een plaats te hebben in de nieuw op te rich ten Slachthuis Leiden b.v. Dit is de mening van een groep Leidse slagers en grossiers, die het gevoel hebben dat zij door een onderhands akkoord tussen gemeente en drie particuliere ondernemers buiten de boot zijn gevallen. Deze drie grootheden uit de 'vleessector de Philip b.v., de Leidse Vleescen trale en de Naaldwijkse Bos b.v. hebben zich afgelopen zomer bij de gemeente garant gesteld de continuïteit van het slachthuis te handhaven en daardoor de werkgelegenheid van 200 man personeel veilig te stellen. Het overleg tussen genoemde drie ondernemingen en de gemeente Leiden is buiten medeweten om van de zelf- slachtende slagers en een aantal grossiers ge houden. Ook een aantal gemeenteraadleden be twijfelt of dit wel de juiste gang van zaken is geweest. Het liefst zouden de slagers en grossiers zien, dat zij samen met de Leidse Vleescentrale één groep vormen die in het brede samenwerkings verband met de overige participanten de belan gen van de Sleutelstad vertegenwoordigen. Zoals de zaken nu zijn beklonken, is er volgens de slagers te veel macht toegekend aan een te kleine partij. Dat het Openbaar Slachthuis in zijn huidige vorm niet overeind zou kunnen blijven was eind '77 al bekend toen een gewijzigde vlees- keuringswet het houden van zogenaamde „na- keuringen" als belangrijke bron van inkomsten voor het slachthuis overbodig achtte. Het slach thuis draaide destijds al met verlies en zou deze slag niet te boven zijn gekomen als het Rijk niet met subsidie bij was gesprongen. Het op sterven na dode slachthuis zag zijn levensgees ten weer wat terugkeren op het moment dat de gemeente Leiden (als kleine deelnemende werkgever met 38 ambtenaren) met de verte genwoordigers van de vleesbranche onderhan delingen opende. De eerste reeks van onder handelingen liep op niets uit, maar de volgende stap zette wel zoden an de dijk. De uiteindelijke oplossing werd gevonden door het slachthuis over te dragen aan een aantal ondernemers uit Ontoelaatbaar „Het sloeg bij ons in als een donderslag bij hel dere hemel, dat een delegatie van de gemeente Leiden op een aantal hoofdpunten overeen stemming bereikt heeft met een delegatie die zich noemt Slachthuis Leiden b.v. in oprich ting." Zo luidde de reactie van de groep zelf- slachtende slagers en grossiers naar het verne men van dit compromis. Dit had men niet ver wacht, omdat deze laatste partij van meet af aan bij de besprekingen betrokken was ge weest. De buiten het overleg gehouden partners vonden dat de „huidige manier van'onderhan delen ontoelaatbaar" was. Graag wilden zij van het collége van b en w de volgende vragen be antwoord zien: „Om welke reden zijn er onder handelingen gevoerd zonder de slagers en over ige grossiers? Bestaat de mogelijkheid voor sla gers en grossiers om deel te blijven nemen in Slachthuis Leiden b.v. in oprichting?" Weggeef prijsje Een antwoord moet het college de slagers en grossiers nog steeds schuldig blijven, terwijl het aantal vragen naar aanleiding van de gang van zaken toeneemt. Ook een paar raadsleden van het CDA (Vink) en de PvdA (Ranner) betwijfe len of het college er wel wijs aan heeft gedaan om op deze manier te werk te gaan. De raadsle den vinden in ieder geval dat de plaatselijke slagers de hand boven het hoofd moet worden gehouden, zodat hun branche niet in gevaar komt. Het delegeren van alle macht naar het trio Bos, Philip en de Leidse Vleescentrale zou weieens tot concurrentievervalsing aanleiding kunnen geven. Uiteindelijk hebben deze drie de slachttarieven in hun hand. Wie met hun beleid niet kan meegaan, valt uit de boot. Raadslid Vink stelt er te weinig contractueel is vastgelegd door de gemeente. „Het nieuwe slachthuis kan iedereen ondersteboven concur reren als men dat wil." Terwijl gemeenteraad slid Ranner zo zijn bedenkingen heeft over de finaciële kant van de transactie. De gemeente heeft het slachthuis tegen een weggeefprijsje van de hand gedaan, méént Ranner. Iedere on derhandelaar zou een erfpachtsom van vier ton hebben moeten betalen, maar de drie partners springen er wel heel voordelig uit door jaarlijks een symbolisch bedrag van een gulden aan erf pacht op tafel te leggen. En dit nog wel gedu rende een periode van 25 jaar, zo rekende het raadslid zijn collega's onlangs voor. 9, LEIDEN Het Leidse Drie Octoberfeest is gisteren ru moeriger verlopen dan in voorgaande jaren. In totaal werden vier personen aange houden. De politie moest di verse malen ingrijpen. Bij sociëteit Minerva werd gis- teravond ook de wapenstok weer gebruikt. De politie hield gistermiddag rond half twee een 20-jarige Leidenaar aan, die vanaf de steigers van de Hartebrugkerk stenen wierp naar het publiek in de Haarlemmerstraat dat naar de optocht wilde kijken. 7 Rond kwart over twee werden al wee personen van 20 en 19 >1 aar aangehouden op de Steen- itraat waar zij een vechtpartij ladden uitgelokt. Rond negen uur liep een 21-jarige Leide naar een slagaderlijke bloe ding op toen- hij op de Steen straat met zijn hand in een ge broken bierglas viel. Tussen tien uur en middernacht greep de politie diverse malen in bij vechtpartijtjes bij sociëteit Mi nerva in de Breestraat. Men maakte gebruik van de wa penstok. Een 20-jarige Leide naar werd ingesloten ter kal mering. In de loop .van de nacht werd teemaal aangifte gedaan van mishandeling. Een 15-jarige scholier zou in de Steenstraat zijn gestompt waardoor hij een voortand moet missen. Een 1'9-jarig meisje deed aangifte van mis handeling door een café-eige naar en een personeelslid van een etablissementin de Vrou- westeeg. Het meisje zou door de mannen zijn geschopt, toen zij het café niet wilde verlaten. Roofoverval in Leids motel LEIDEN Een bedrag van duizenden guldens is vannacht tijdens een roofo verval op de receptionist van het Leidse motel Holi day Inn gestolen. De overval werd gepleegd door een on gemaskerde man onder be dreiging van een revolver. De man stapte vannacht rond half twee het motel aan de Plesmanlaan nabij de snelweg binnen. Tegen de receptionist riep hij „geld.geld" en dreigde met een vuurwapen. De recep tionist overhandigde de man enkele duizenden guldens aan binnen- en buitenlandse valu ta. De man verdween ogen blikkelijk nadat hij het geld had ontvangen. Van de over valler ontbreekt nog elk spoor. De visie van het Leidse raadslid op kabouter Langspeelplaat. LEIDEN Het nieuwste deeltje van Wipneus en Pim ligt deze week op de toonbank van de boekhandel. Geen op zienbarende gebeurtenis, ware het niet dat het Leidse CDA- gemeenteraadslid Joop Walen kamp het boekwerkje heeft geïllustreerd. Al eerder teken de Joop Walenkamp de kabou ters en andere figuurtjes in de delen Wipneus. Pim en de vliegende stoel en in Wipneus, Pim en de Blauwe Jorel. De Wipneus en Pim boekjes bestaan al dertig jaar. De schrijvers van de serie die als pseudoniem de naam Van Wijckmade gebruiken, zijn broeders uit verschillende kloosters in het land. De eerste deeltjes zijn geschreven door Joop Walenkamp tekende weer voor kinderboekje B. van Wijckmade en de daar op volgende auteurs verander den alleen de voorletter van de naam. De eerste illustraties werden gemaakt door de heer H. Ra- maekers, een kinderpsycho loog uit Maastricht en een oom van het raadslid Walenkamp. De uitgeverij Schenk heeft bij het overlijden van de heer Ra- maekers aan Joop Walenkamp gevraagd de verdere illustratie te verzorgen. Iets - wat voor Walenkamp niet al te moeilijk was omdat hij goed op de hoogte was met de stijl van z'n Walenkamp heeft inmiddels met zijn illustraties en car toons van onder andere docen ten en andere bekenden van de Leidse universiteit en bin nenkort die van bekende Lei- denaars al grote faam gekre gen. LEIDEN De Leiderdorpse amateurtoneelvereniging The ater Toverlei treedt voor het eerst buiten Leiderdorp op en wel in het Leidse LAK-theater aan het Levendaal 150. Tover lei voert daar vanavond het blijspel ,,'n Appeltje voor de dorst" op. Het blijspel is geschreven door Marcel Mithois en vertaald door A.J. van Heemstra. Het is het vierde blijspel van Tover lei sinds de oprichting in janu ari 1976. De regie is in ver trouwde handen van Jan Ver- plancke. De hoofdrol van dit zeer humoristische stuk wordt vertolkt door Shiela Lever. Theater Toverlei heeft pas en kele succesvolle opvoeringken achter de rus van het 16e eeuwse wagenspel „Esbate- ment van de appelboom" tij dens de viering van het 1200- jarig bestaan van Leiderdorp. Kaarten voor de voorstelling van vanavond, die om half ne gen begint, zijn te krijgen aan de zaal van het LAK-theater. Turks gezin bedwelmd door kachel LEIDEN Een oververhit te kachel heeft vannacht een Turks gezin in een woning aan de Boshuizerkade be dwelmd. Het gezin bestaan de uit een echtpaar en een kind werd kort na midder nacht door buren bewuste loos in de kamer aangetrof fen. S LEIDEN De socialistische raadsleden 2 LA. Peters en W.A.B. van der Pluym me- dat de Leidse politie onnodig hard is "opgetreden na afloop van de Taptoe op 2 oktober. In vragen aan het gemeentebe stuur zeggen zij, dat het een wond,er is dat iet politionele optreden geen ernstige ge wonden heeft veroorzaakt. Beide raadsleden baseren hun mening op eigen waarneming en uit krantenverslagen. Zij heb ben gezien hoe de politie charges uitvoerde te paard, te motor en te voet tegen mensen die zich in de buurt van sociëteit Minerva ophiel den. „Ons is gebleken, dat vele omstanders die niet goed wisten wat er aan de hand was, klap pen opliepen", aldus de raadsleden. Vopral het drieste optreden van politieagenten op de mo tor wordt gelaakt. „Motoragenten reden met de wapenstok tussen de tanden in op hardlo pende jongeren. Op volle snelheid reed men stegen vol mensen in", aldus de raadsleden. Gevraagd wordt of de politie gepoogd heeft omstanders te beschermen door per megafoon te waarschuwen dat men zich diende te ver spreiden. Ook vraagt men zich af waarom de politie door het afzetten van de Breestraat niet heeft voorkomen dat argeloze voorbijgangers geconfornteerd werden met het politieoptre- Miel Cools De Vlaamse liedjeszanger, chansonnier en troubadour Miel Cools brengt morgen zijn nieuwe theaterpro gramma „Toen, nu en later" in de Leidse Schouwburg. Miel Cools, die vrijwel uitsluitend in Nederlandse the aters optreedt stelt om de twee jaar een nieuw avond vullend chansonprogramma samen. De teksten zijn af komstig van Ed Leef lang. Ernst van Altena, Fred Dan- neburg, Willem Wilmink, Pieter Goemans, Michel van der Plas, Jaak Dreesen en Louis Verbeek. Miel Cools schrijft zelf alle muziek. Miel Cools wordt begeleid door Bert Stoots op piano en Fender-piano en Piet van Zwienen op basgitaar. De voorstelling in Leiden is te vens de première. Van links naar rechts Miel Cools, Bert Stoots (pia no) en Piet van Zwienen (basgitaar). Hutspot wandeltocht De Wandelkring Leiden en Omstreken houdt zaterdag 6 oktober de 21e Hutspot wandeltocht. De start is bij de school Rijnsburgersingel. hoek Schuttersveld. Van 09.00 uur tot 10.00 uur wordt gestart voor de 40 kilometer. Voor de 5. 10, 15 en 20 kilometer kan tussen 09.00 en 14.00 uur gestart worden. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 gulden per persoon. Als beloning voor de volbrachte wandeling wordt een fraaie medaille in de vorm van een hutspot of een be loning van plateel, betrekking hebbend op het Ontzet van 1574, naar keuze. De inschrijving kan gebeuren bij de heer Breedevelt, tel.070-948402, P. Vos. tel. 01725-2456, J.P. Woordes, tel.01720-75724, K. de Hey, tel.01728-8371. Och tendexcursie K&O organiseert in samenwerking met het Instituut voor Natuur-educatie een ochtendexcursie naar de Hor sten in Wassenaar. De wandeling door de vroegere be bossing van oude strandwallen staat onder leiding van een natuurgids. De aanvang van deze terreinverken ning op 6 oktober is om 10.00 uur. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur. Belangstellenden kunnnen zich aanmelden bij K&O aan de Oude Vest 45. Inlich tingen, dagelijks tusen 9 en 17 uur op telefoonnummer 141141. Renaissance muziek Als vervolg op de het succes van vorig jaar organiseert K&O ook dit jaar weer een aantal Lokhorstkerkconcerten. Het eerste concert uit deze serie wordt 6 oktober gegeven door door de renaissance-groep van de Streekmuziek- school, onder leiding van Piet Kunst. De kerk is om half acht geopend en het concert begint om half negen. Op de avond van de uitvoering hunnen kaarten aan de kerk ge kocht worden. De voorverkoop is op het bureau van K&O aan de Oude Vest 45. Telefonische inlichtingen via num mer 141141. Streetbeats De Groningse groep 'Streetbeats treedt vrijdagavond 5 oktober op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. De musici spelen beatmuziek in een brui- semde show, waarbij in een hoog tempo de liedjes over het publiek worden uitgestort en waarop naar harte lust gedanst kan worden. Het concert begint om negen uur. De toegangsprijs bedraagt voor leden f3,50,-, voor CJP-houders f4,50,-, en voor niet leden f5,50,-. Jazz on Sunday Met een optreden van de 18 man sterke big band van Frits Landesbergen, dat onlangs het 10 jarig bestaan vierde, start zondag 7 oktober Jazz on Sunday" haar programma. Jazz on Sunday wordt voortaan gehouden in het restaurant van het bowling-center Hans Menken aan de Boshuizerlaan in Leiden. De toegang is uitsluitend mogelijk op vertoon van een lidmaatschapskaart. Nieuwe leden kunnen alsnog wor den ingeschreven voor aanvang van het big-band optre den. De maanden oktober en november zijn reeds volge boekt met deelnemende jazzgroepen. ADVERTENTIE Bovendien is het met de nieuwe tarievenl mogelijk bij NS een gekombineerd abonnement te kopen voor trein, tramjen bus. U spaart tijd en geld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3