Van Aardenne houdt sanctiewet tegen us voor VN: Stop bewapeningswedloop geheime n 7 nota: Jrostbank wordt gekortwiekt RIJN ZOUTER DAN OOIT Gaslek Amerikaanse kerncentrale RED WING In de kern- centrale op Prairie Island van Red Wing in de Ameri kaanse staat Minnesota is gisteren een buis van een stoomgenerator gesprongen. Daardoor moeten in en bui ten de centrale radio-actieve gassen zijn vrijgekomen, ook al is in de vrije lucht geen radio-activiteit geme ten. De centrale staat op ruim vijfitg kilometer af stand van Minneapolis-St. Paul aan de Mississippi. Gezond cadeau van Sinterk(l)aas BODEGRAVEN Een voe dingsmiddelenbedrijf in Bo degraven brengt dit jaar voor het eerst een Sinterkaasletter op de markt. Het produkt wordt geleverd in de letters M, S. P en in hartvorm. De surprises zijn vervaardigd uit belegen volvette Goudse kaas, wegen 180 gram en gaan vier gulden kosten. Kinderboeken week vandaag DEN HAAG - In de krant van heden wordt met drie ex tra pagina's aan dacht besteed aan de Kinderboeken week. die vandaag is begonnen en duurt tot 13 okto- her. Onder het mot to 'Je weet niet wat je ziet' worden de komende tien da gen in tal van plaatsen festivitei ten rond het kin der- en jeugdboek georganiseerd. Hof: 27 jaar alimentatie is wel genoeg DEN HAAG Na 27 jaar alimentatie te heb ben betaald, is de heer Jongeburger uit Weesp, nu door het Haagse gerechtshof van deze verplichting ontheven. Met deze uitspraak vernietigde het hof een vonnis van de Haagse rechtbank. De „alimentatievete raan", die acht jaar ge trouwd is geweest, had ook in 1977 al een ^pro- ces om deze kwestie verloren. Per 1 oktober 1980 hoeft hij nu niet mneer. Sofia Loren gaat scheiden (Van onze corespondent) ROME De Italiaanse film- P ster Sofia Loren (45) gaat scheiden van filmproducer Carlo Ponti (66). Sofia heeft al bijna een jaar connecties met de Franse chansonnier. Serge Lama in wiens gezel schap ze zich deze week in haar huidige woonplaats Pa rijs openlijk in het openbaar vertoonde tijdens de viering van haar verjaardag. Carlo en Sofia trouwden in 1957 in Mexico. Dat huwelijk bleek ongeldig, pas in 1966 konden zij opnieuw trouwen in Frankrijk. Zij hebben één kind. RHODESISCH CHROOMERTS VERBEURD VERKLAARD (Van onze parlemenatire redactie) DEN HAAG Niet minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) zorgt ervoor dat de zogenaamde sanctie- wet nog altijd niet in de Eer ste Kamer is behandeld, maar minister Van Aarden ne van economische zaken. Van der Klaauw, die naar pas nu bekenqi is geworden erg ongelukkig was met de omstandigheid dat hij voor de kwaaie pier werd aange zien, heeft het wetsontwerp wel de gelijk al ondertekend. Net als de ministers van justitie, financiën, verkeer en waterstaat en landbouw en visserij. De sanctie-wet moet het instrumentarium verschaffen tegen ondermeer landen die een bedrei ging vormen van de internationale veiligheid. Dat minister Van Aar denne tot nu toe zijn signatuur nog steeds heeft onthouden aan het ont werp zou komen doordat hij zich heel moeilijk kan verenigen met het artikel in de wet, dat het mogelijk maakt Nederlandse bedrijven aan te pakken als zij een een dochteron derneming hebben in een „gestraft" gebied. Dat is het geval in bijvoor beeld Rhodesië waar nogal wat Ne derlandse ondernemingen vertegen woordigd zijn. Op de enorme vertraging die is ont staan bij de indiening van de sanc tie-wet in de Eerste Kamer is vooral vanuit linkse kring veel kritiek ge leverd. Voor mevrouw Ien van den Heuvel was de vertraging aanlei ding haar lidmaatschap van de se naat op te geven. Overigens wordt het wetsontwerp in de Eerste Ka mer verre van volmaakt geacht. Ze ker de CDA-fractie vindt dat het nogal wat ontsnappingsmogelijkhe den biedt. Daarom wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Eerste Kamer de betrokken mi nisters zal vragen met een heel niew ontwerp te komen. Het ontbreken van een sanctie-wet 'wil niet zeggen dat de regering geen maatregelen kan nemen tegen be paald land of gebied'. Sinds 1966 is er in ons land een besluit van kracht dat de in- en. uitvoer van produkten uit en naar Rhodesië verbiedt. Op grond van dit besluit heeft de rechtbank in Rotterdam besloten een partij chroomerts dat vrijwel zeker uit Rhodesië afkom stig was aan het vrije verkeer te onttrekken. Dat wil zeggen dat de officier van justitie moet beslissien wat er nu met de partij, die een waarde van miljoenen guldens heeft, moet gebeuren. Voor de hand ligt dat de partij zal worden kocht, ten bate van de staat. De par tij was vorig jaar december in beslag genomen aan boord van het onder Antilliaanse vlag varende schip Hollands Diep. Intussen is komen vast te staan dat het ministerie van economische za ken al sinds het eind van de zestiger jaren van ontduiking van de VN- boycot tegen Rhodesië door onder meer een dochteronderneming van Shell. Desondanks heeft het minis terie niets tegen de oliegigant dernomen, zo blijkt uit een brief van minister Van Aardenne aan de speciale kamercommissie die zich bezig houdt met ontduiking van de VN-boy,cot. Woensdag 3 oktober 1979, 70e jaargang no. 21468 Vlam in de pijp Wegtransport is het thema in 'De vlam in de pijp' om 20.32 uur op Ned. II en om 19.25 uur in 'Kenmerk' het burgercon flict in Israël. Het laatse deel van de 'Glitte ring Prizes' op Ned. I om 20.00 uur en een samenvatting van Europa Cup voetbalwedstrij den om 22.40 uur. Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk regen. Tot vrij krachtig toene mende wind uit zuidoost tot oost en aan de kust af en toe harde wind. Middagtempera- tuur omstreeks zestien graden. Zon op 06.44 uur, onder 18.13 uur. Hoogwater 01.24 en 13.54 uur, laagwater 09.29 en 21.49 uur. lothekersdijk 34, £312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas iet-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: vartaai 43.05; jaar ƒ160,70; losse nummers: 55 cent. Ie ene ouw i de ndere raard b dertienjarige spaniel arbara, die op Weréld- dierendag vanuit haar wandel wagentje zo droefgeestig naar het vogeltje kijkt, ïeeft daar wél ;n géén reden e. Wél, omdat de ouderdom komt met gebreken en wankele iderdanen het uitlaten niet meer tot een „uitgelaten" bezigheid maken. Géén, omdat zij een lazin getroffen reeft, die haar in deze omstandig heden ook j trouw blijft. Daarom dit plaatje als symbool voor Wereld dierendag: de ie trouw is de andere waard. Als de mens goed voor het dier is, is de wereld al half een paradijs, n volle bereikt als de ene nens de ander een wolf meer is. >EEL UIT BOEK ZONDER VERMELDING OVERGENOMEN kamerlid door uitgever op vingers getikt EN HAAG Het PvdA- amerlid H. Hartmeijer is bor een uitgever op de vin- brs getikt, omdat hij bij de >stelling van een voorlopig' :rslag over de wijziging in de hinderwet - naar hij lf zegt - ongeweten passa- :s heeft overgenomen uit inleiding van het in 1978 j Kluwer in Deventer ver schenen boek „Handleiding hinderwet" van mr. L.Bom- hof. Van dit unieke voorval in de parlementaire geschiedenis zal, op verzoek van de uitge ver, melding worden ge maakt in een voetnoot bij het eindverslag .van de voor gestelde wijziging van de hinderwet. Volgens hét ka merlid is de naam van het boek niet met opzet wegge laten. Hij zei, dat bij de op stelling van het PvdA-stand- punt over de wijziging van de hinderwet veel materiaal is gebruikt, waarbij het, werk van Romhof goed was te gebruiken voor het weer- geven van het fractie-stand punt. /an onze speciale verslaggever Dick Toet) EW YORK Paus Johannes Paulus II ïeft gisteren in een meer dan een uur du- :nde toespraak tot de algemene vergade- [ng van de Verenigde Naties met klem aan- idrongen op het beëindigen van de bewape- ingswedloop, in het bijzonder door de su- rmachten. Hij bekritiseerde de schending n mensenrechten op veel plaatsen in de fereld en de nog bestaande ongelijkheid hssen rijk en arm. De paus noemde erken- ng van de rechten van de Palestijnen een torwaarde voor vrede in het Midden-Oos: !n en bepleitte een bijzondere status voor iruzalem. zeer uitvoerige toespraak, die op het laatste loment met ongeveer een kwart werd inge- "irt, leek vooral gericht op het vestigen van rnieuwde aandacht voor fundamentele gees- [lijke waarden. Waarnemers noemden de toe- raak „moreel inspirerend, politiek'bescheiden i voorzichtiger en meer diplomatiek dan de iputatie na een jaar leiderschap van de katho- ïke kerk deed vermoeden". De toespraak was i ieder geval minder uitdagend dan zijn uitla- igen tijdens zijn bezoek aan Polen, aus Johannes Paulus sprak zich sterk, maar in gemene termen uit tegen totalitaire systemen, keringen en onderdrukking. Hij sprak zowel 'er ernstige feiten in het kapitalistische als in :t socialistische systeem. Over het Midden-Oosten sprak hij eveneens in meer algemene termen, zonder Israël, dat niet door het Vaticaan wordt erkend, te noemen. Hij pleitte voor vrede in Libanon, erkenning van de rechten van de Palestijnen en het creëren van een bijzondere status voor Jeruzalem, als heilig erfdeel van jodendom, christendom en islam. De samenleving, aldus de paus, dient ge bouwd te zijn op de individuele mens. Handha ving van de rechten van de mens is de basis voor vrede en sociale rechtvaardigheid. De paus riep ertoe op het streven naar materië le goederen meer te vervangen door geestelijke waarden. Materialisme verhoogt de spanningen en leidt gemakkelijk tot conflicten. Geestelijke waarden kunnen volgens hem echter aanlei ding zijn tot onbegrensde vreugde. Paus Johan nes Paulus deed zoals inmiddels gebruikelijk een speciaal beroep op de jeugd om te helpen bij het tot stand brengen van een beter toe komst. Zijn toesjiraak werd geen enkele maal onderbroken, maar na afloop gaf de VN-verga- dering hem een minutenlange staande ovatie. Bij zijn aankomst in de overvolle vergaderzaal van de algemene vergadering van de Verenigde Naties werd paus Johannes Paulus II door de delegatieleden begroet met een staande ovatie. Eenzelfde langdurig applaus viel hem ten deel na zijn toespraak, die méér dan een uur in be slag nam. LOBITH Het zoutgehalte van de Rijn bij Lobith heeft in september 26 dagen lang de „toegestane" concentratie van 200 milligram zout per liter, met 300 milligram per liter ruimschoots overschre den. De Westlandse tuinders, die voor de bewatering op het Rijnwater zijn aangewe zen, hebben dan ook aan de alarmbel getrokken. De Stichting Reinwater, die actie voert voor de tuinders heeft er bij de regering op aan gedrongen Frankrijk een ter mijn te stellen, binnen welke de kalimijnen in de Elzas het afvalzout moeten opslaan in- plaats van het in de Rijn te lo zen. Palestijnse posities in VN-zóne TEL AVIV (REU- TER) Luchtfoto's hebben aangetoond dat Palestijnse guer rillastrijders posi ties hebben binnen het door troepen van de VN bewaakt ge bied. Het hoofd van de Is raëlische militaire inlichtingendienst, generaal Saguy zei,' dat „500 tot 700 terro risten" zich hebben verschanst in ver sterkte posities in de VN-zóne. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Van Agt blijkt ruim twee maanden geleden reeds besloten te hebben tot het „uitkleden" van de Post bank. Aldus het maandblad „Spil" dat een gedeelte van een „geheime nota" van 15 juni van dit jaar heeft gepubliceerd, dat volgens het blad afkomstig is van minister Andries- sen van Financiën en staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat. Daarin doen zij de ministerraad voorstellen om het wetsontwerp-Duisenberg inzake de Post bank van zijn angels te ontdoen. De tekst, die volgens Spil op vrijdag 13 juli door de ministerraad is aanvaard, voorziet in een be perking van het takenpakket van de Postbank op twee manieren. In de eerste plaats zal de Postbank geen wezenlijke concurrent mogen vormen voor de andere banken. In de tweede plaats zal de Postbank slechts in beperkte mate krediet mogen verlenen. Overigens kon een woordvoerder van het mi nisterie van finaciën een en ander vanmorgen nog niet bevestigen. Het CDA-kamerlid Van Houwelingen verklaarde zich gisteren via de VPRO-radio tegen een dergelijke uitkleding van de Postbank. „De banken bekleden in ze kere mate een monopoliepositie en dat is onge wenst. Een volwaardige Postbank kan één van de instrumenten zijn om de machtspositie van de banken te doorbreken." Het PvdA-kamerlid Voortman zei zeer kwaad te zijn over het ge heimzinnige spel dat het kabinet inzake de Postbank speelt. UTRECHT De Gelderse Onder linge Verzeke ringsmaatschap pij (GOV) in Aal ten, met 20.000 verzekerden, heeft in tegen stelling tot ande re verzekeraars besloten ook de kosten voor de zo geheten „Moer man-therapie" ge heel te vergoeden. Wanneer in de praktijk blijkt dat een patiënt gebaat is bij een bepaalde therapie, moet een Verzekeraar vergoedt kosten Moermantherapie verzekeringsmaat schappij volgens de GOV niet afwach tend toezien tot de geleerden het erover eens zijn ge worden". De maat schappij moet haar eigen verantwoor delijkheid dragen tegenover verze kerden en de ge zondheidszorg in het algemeen, vindt het GOV. Het besluit tot ver goeden van de Moerman-therapie, is genomen op ver zoek van de leden (verzekerden) van de „onderlinge" maatschappij als het GOV. Noordkoreaans leger versterkt WASHINGTON (AFP) Het leger van Noord-Korea is de laatste tijd aanzienlijk versterkt en vormt nu, wat het aan tal manschappen betreft, het vijfde leger ter wereld. Dit staat in een rapport dat gisteren in Washington is gepubli ceerd door een subcommissie van het Amerikaanse Huis van Af- gevaardigen. De subcommissie spreekt zich uit voor een op schorting van de terugtrekking van Amerikaanse militairen uit Zuid-Korea. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en per speciale koerier wordt alsnog gebracht

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1