Voor de armen niet slechts de kruimels van het feest Krachtig nee van IRA op pauselijke oproep Burgemeester Schaarbeek valt uit tegen gastarbeiders Chocoladevla halve liter tijdelijk tyimytf PAUS IN NEW YORK Britse politie wil ia advertenties e Ripper vangen Grootscheepse landing Amerikaanse mariniers op Cuba half oktober Eerste overwinning voor linkervleugel Labour „Toekomst mensheid niet overlaten aan pessimisten" BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 PAGINA 15 Sinn Fein: praten met de paus (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De smeekbede van paus Johannes M Paulus om in Ierland geen bloed meer te ver- gieten, is gisteren door de Voorlopige IRA met sL een krachtig nee beantwoord. Volgens de mili- tante leiders van het Republikeinse verzet in H Belfast zal de bloedige strijd voortduren tot de M Britten zich teruggetrokken hebben en Ierland 11 weer herenigd is. was te verwachten, dat de Voorlopige IRA zo zou reageren. De IRA-leiders van het noorden hun greep op de katholieke bevolking niet verzwakken. Ze zijn kennelijk van oordeel, dat als nu zouden toegeven aan de paus, de positie van le Britten en de protestantse meerderheid in Ul- ;ter weer zoveel sterker zou worden, n Dublin heeft de politieke vleugel van de Voor lopige IRA dat is de zogenaamde Voorlopige >inn Fein een houding aangenomen, die minder Arak lijkt. Op een internationale persconferentie lebben de leiders van deze politieke groep gezegd, lat het nutteloos zou zijn een wapenstilstand af te ;ondigen in het licht van het pauselijke bezoek an Ierland. Maar ze voegden er in een adem aan .oe: „We zouden wel met de paus zelf willen pra len over de situatie in Ierland en samen met hem en aanvaardbare oplossing zoeken'voor het Ierse >robleem". n een romantisch landje dat nog volop nageniet Jvan het onvergetelijke pauselijke bezoek, klinkt i;|dat natuurlijk mooi, maar het heeft weinig te bete- kenen, want de paus is weg en hij zal niet terugko mmen om vredesbesprekingen te voeren met de bloeddorstige jongens van de Sinn Fein, In Noord-Ierland verandert er dus niets. De Voor lopige IRA blijft erbij, dat daar zonder geweld geen H politieke wijzigingen tot stand gebracht kunnen worden. NEW YORK Paus Johannes Paulus II heeft gisteren niet al leen volstaan met te spreken voor het wereldforum in het ge bouw van de Verenigde Naties, hij heeft ook een bezoek gebracht aan twee van New Yorks armste wijken, te weten Harlem en de Bronx. Later, tijdens een eucha ristieviering in het Yankee Stadi um, die door naar schatting ze ventigduizend mensen werd bij gewoond, riep de paus de Ameri kanen in krachtige termen op de armen in hun midden en in de ge hele wereld te helpen. In zijn preek daar, een duidelijke aanklacht aan het adres van rijke landen, die de minder bevoor rechten niet helpen, zei de paus: „Wij kunnen niet lijdelijk toezien en genieten van onze eigen rijk dom en vrijheid als, waar dan ook, de Lazarus van de twintigste eeuw aan onze voordeur staat. Het is niet juist, dat de levensstan daard van rijke landen erop is ge richt een groot deel van de reser ves aan energie en grondstoffen naar zich toe te trekken als deze zijn bedoeld om de hele mensheid te dienen." De paus zei, dat de armen van de Verenigde Staten en van de we reld „uw broeders en zusters in Christus" zijn. ,.U moet er niet mee volstaan voor hen slechts de kruimels van het feest over te la ten. U moet hen behandelen als uw gasten aan uw tafel". Hij voegde eraan toe. dat Christus het zuivere bezit van aardse goederen nergens als zodanig veroordeelt. In plaats daarvan echter spreekt hij harde woorden tegen degenen die hun bezit op een zelfzuchtige wijze gebruiken, zonder aandacht te schenken aan de behoeften van anderen. Bij zijn bezoek aan de wijk Har lem nam de paus spontaan deel aan het gospelgezang van zwarte kinderen. Op een schoongemaak te open plek in de Bronx, sprak hij tot een enthousiaste menigte van Portoricanen en Latijnsame- rikaanse immigranten. Hij zei de moeilijke omstandigheden van hun bestaan te kennen en vroeg hen niet toe te geven aan de wan hoop, maar samen te werken en de maatregelen te nemen die hun waardigheid konden verhogen. Overal waar de paus ging was een enorme menigte op de been. Bij het passeren van Madison Avenue werd de pauselijke stoet bedolven onder een sneeuwbui van ticker tape en confetti. De helft van het veertigduizend man tellende poli tiekorps was ingeschakeld om de zaken in goede banen te leiden. Overigens heeft de Amerikaanse recherche gisteren in een woning in New Jersey een machinepistool, en een grote hoeveelheid munitie in beslag genomen, nadat een brief was ontvangen waarin stond: „Vandaag wordt de paus doodgeschoten FALN". De laatste afkorting wordt gebruikt door een Portoricaanse terroriste norganisatie. De FBI heeft naar aanleiding daarvan een vrouw aangehouden en is op zoek naar haar man. De Israëlische staatstelevisie heeft gisteren medegedeeld, dat paus Johannes Paulus II van plan is in dc nabije toekomst het Midden- Oosten te bezoeken. In een be richt uit New York citeerde de omroep de paus, die tegen de cor respondent van de televisie ge zegd had: Ik hoop uw land spoe dig te bezoeken". Ook de politiek adviseur van PLO-leider Yasser Arafat, Faroek Kaddoumi, heeft in New York de paus uitgenodigd het Heilig Land op te nemen in zijn toekomstige reisschema. Bijna alle gedelegeerden in de VN hebben de toespraak van de paus verwelkomd als een gebeurtenis, die vermoedelijk belangrijke ge- Overal waar de paus tij dens zijn be zoek aan New York gisteren in het open baar ver scheen waren enorme volk smassa's op de been. De politie schat hun aantal in totaal op vijf miljoen. De foto toont een deeltje daar van tijdens de rit van de paus over Madison Avenue. volgen zal hebben voor de inter nationale organisatie. Vertegen woordigers van westerse landen en van de derde wereld wezen erop, dat een van de belangrijkste thema's uit de toespraak van de paus de waarde betrof die moet worden toegekend aan de mens. en aan de verdediging van zijn rechten. Afgevaardigde van socialistische landen herinnerden -met name aan de veroordeling door de paus van de consumptiemaatschappij en zijn oproep tot ontwapening. Diplomaten uit de Arabische lan den waren erg blij, dat de paus had gewaagd van de rechten van het Palestijnse volk. Bepaalde Af rikaanse delegaties betreurden het dat de paus niet de problemen van Zuideiijk-Afrika had aange sneden op de wijze waarop hij dat met het Midden-Oosten had ge daan. De Israëlische delegatie be nadrukte na de toespraak van de paus, dat Jeruzalem volgens haar de „definitieve hoofdstad" van de joodse staat is. Delegatieleider Ye huda Blum, die een concentratie kamp van Hitier heeft overleefd, dankte de paus echter voor de grote aandacht, die hij aan Ausch witz had geschonken en hij nodig de hem uit naar Israël te komen. YORKSHIRE RIPPER (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Engeland [jstart vandaag een ongewo ne, bijna vijf miljoen gulden kostende advertentiecam- _ne, die tot doel zal heb- ten de beruchte vrouwen- noordenaar van Yorkshire pakken te krijgen, die de Afgelopen vier jaar al twaalf vrouwen gedood heeft. Zijn laatste slachtof fer was een jonge studente de universiteit van Bradford. De andere vrou wen, die door hem vermoord werden, waren hoofdzake lijk prostituees. De Engelse politie en de media noemen deze misdadiger „the Ripper of Yorkshire", naar de legendarische Jack the Ripper, die vorige eeuw actief was in Londen. Afgelopen zomer heeft the Ripper van Yorkshi re een opname van zijn eigen stem naar de politie gestuurd. De boodschap op de cassette kwam hierop neer: „Jullie krijgen mij toch niet te pak- De politie is er inderdaad nog steeds niet in geslaagd om the Ripper van Yorkshire te van gen. Maar nu gaat de politie het op een andere manier pro beren: in driehonderd plaatse lijke en de meeste nationale kranten verschijnen adverten ties van een halve pagina waarin de bevolking gevraagd wordt the Ripper op te sporen. Radiostations zullen zijn stem geregeld uitzenden, gevolgd door een waarschuwing, ge richt tot alle vrouwen van het land, zich in de duisternis niet alleen op straat te begeven. In Noord-Engeland zullen meer dan 6.500 krantenwin kels een vlugschrift versprei den, gewijd aan the Ripper van Yorkshire. De politie heeft'een miljoen biljetten en 6.500 posters laten drukken. Voor de verspreiding hiervan zal gezorgd worden door win kels, banken, supermarkten en particulieren. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft de mili taire oefening, waarbij mariniers een landing zullen uitvoeren op de ba sis Guantanamo op Cuba, vastgesteld voor half oktober. De oefening, een schijnaanval op het strand bij deze mari nebasis, maakt deel uit van de voorzorg smaatregelen die president Carter gis teren heeft bekend gemaakt, als ant woord op de door de VS beweerde aanwe zigheid van een Rus sische gevechtseen heid op Cuba. In to taal zullen 3500 man aan mariniers en marine-personeel aan de oefening deelnemen. Marinevaartuigen zullen de 1600 tot 1800 mariniers naar Cuba brengen. Het laatste deel van de tocht zullen de mari niers worden ver voerd met aanvalshe likopters en landing svaartuigen. Ze zullen een aanval simuleren op een strand dat wordt verdedigd. De oefeningen zullen on geveer vier weken duren. Met een squa dron jagers zullen ook schijnaanvallen wor den uitgevoerd. Het Guantanamo- complex werd inge richt tijdens de. Spaans-Amerikaanse oorlog in 1898 en is sinds 1903 „voor eeu wig" aan de Verenig de Staten verpacht. De basis is aan drie kanten omgeven door water en aan de Cu baanse zijde afgeslo ten door een 27 kilo meter lange omhei ning. Sinds de raket crisis van 1962 wei gert Castro de pach tgelden voor de basis van de VS te innen. De Nederlandse rege ring heeft gisteren te kennen gegeven be zorgd te zijn over de situatie in het Caribi sche gebied. Door de Amerikaanse maatre gelen, de vorming van een gevechtsbri gade en de bovenge noemde oefening, zou de spanning in het ge bied kunnen toene men, aldus een woordvoerder. Frankrijk en West- Duitsland hebben gis teren te kennen gege ven de aanwezigheid van Russische troepen op Cuba niet als een gevaar voor het stra tegische evenwicht in de wereld te beschou wen. Europa is van oordeel dat de goed keuring van het SALT-verdrag ter be perking van de strate gische wapens door de Amerikaanse Se naat niet mag vallen op de kwestie-Cuba. BRIGHTON De linkervleugel van de Britse Labourpartij heeft gisteren tijdens het jaarlijkse partijcongres in Brighton een eerste, verwachte overwinning behaald. Par tijleider en oud-premier Jim (Callaghan slaagde er echter in te voorkomen dat een motie werd aangenomen waarin werd voor gesteld de verkiezingsprocedure voor de partijleider te wijzigen. De linkervleugel diende gisteren, op de tweede dag van het congres, twee moties in. Met bijna een miljoen stemmen meerderheid namen de afgevaardigden (die hun stem uitbrengen na mens een grote achterban) het eerste voorstel aan waarin staat dat de parlementsleden voor Labour „opnieuw moeten worden aangewezen" door de partijorganisaties in de desbetreffende kiesdistricten. Gematigde parlementsleden vre zen dat zij in het nieuwe systeem onder zware druk zullen komen te staan van linkse activis ten. Het werd echter éen overwinning voor de leider van de linkse vleugel, oud-minister Tony Benn, die een langdurig applaus kon oogsten. Callaghan behaalde echter ook een overwin ning. De afgevaardigden verwierpen een twee de voorstel van de linkervleugel om voortaan de partijleider te laten kiezen door de gewone partijleden en niet door de afgevaardigden in het parlement: De belangrijkste motie van links, die de partijleider de zeggenschap over het partijprogramma ontneemt, werd uitgesteld tot vandaag. Volgens afgevaardigden van links is het vrijwel zeker dat deze motie wordt aan vaard, aangezien de motie de steun geniet van verscheidene grote vakbonden. :LUB VAN ROME: WEST-BERLIJN DPA) On danks sombere vooruitzichten mat de toekomst van de mensheid niet worden overgelaten aan de pessi misten. Met name de jonge mensen in de wereld zullen realistische toekomstalternatieven moeten op stellen om bij te dragen aan de schepping van een nieuw humanis tisch denken. Dat is de kern van een discussie die de Club van Rome met ingang van vandaag gaat voeren tijdens een driedaagse bijeenkomst in West-Berlijn. De voorzitter van de Club van Rome, de Italiaan Aurelio Peccei, beklem toonde tijdens de opening van de driedaagse bijeenkomst dat de ten dens naar verslechtering van de le vensomstandigheden van de mensen zich nog onverminderd voortzet. Vol gens Peccei wordt geen van de echt belapgrijke problemen metterdaad aangepakt. Wanneer schijnbare voortgang wordt geboekt, dan is deze slechts een kort leven beschoren. Als voorbeeld noemde Peccei het Ameri kaans-Russisch akkoord ter beper king van de strategische bewapening (SALT). De in dit akkoord opgeno men bewapeningsgrenzen zijn" „zo breed en de technologische ontwik kelingen en oorlogstheorieën zo ver nietigend dat het nuttig effect van dit akkoord praktisch inhoudsloos is". Desondanks riep Peccei de publieke opinie op uit de fase van vertwijfe ling en pessimisme op te krabbelen, een fase waarin zij was gestort na de visie van de jaren zestig over een „tijdperk, van nooit eindigende ex pansie en perfectie". Als de grootste gevaren voor de wereld ziet Peccei de voortdurende groei van de we reldbevolking en de onmogelijkheid om „deze enorme mensenmassa pas send onderdak te verschaffen, doel matig aan werk te helpen en fatsoen lijk te verzorgen". (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Burgemeeser Nols van de Brusselse ge meente Schaarbeek mag zich voor de zoveelste keer in een bedenkelijk soort belangstelling verheugen. Dit maal vanwege een open brief die hij heeft gericht aan de gastarbeiders in zijn gemeente, die eenderde van de bevolking uitmaken. „U hebt genoten van de vele sociale voordelen die de Bel gische arbeiders veroverd hebben. De gemeente Schaar beek werd voor u, u weet niet precies waarom, een verza melplaats. Helaas, bij tientallen bereiken mij brieven, peti ties en telefoonberichten van mijn Schaarbeekse landgeno- ten, die zich beklagen over een gebrek aan aanpassing van uwentwege en die eisen dat er maatregelen genomen zul len worden", aldus de burgemeester in zijn brief aan de buitenlandse arbeiders. De Franstalige Nols, lid van de FDF (Front van Francofo- nen), schrijft verder dat de reinheid van de straten te lij den heeft onder de zorgeloosheid van de immigranten en dat „uw kinderen de rust van de bevolking storen". Daar na volgt een waarschuwing: „Onze belastingplichtigen be grijpen niet goed waarom u onder ons mag blijven in deze tijden van economische crisis en van werkloosheid". De burgemeester besluit zijn brief met de bedreiging: „De poli tie zal strenge maatregelen nemen om de veiligheid van de inwoners en de reinheid van de gemeente te herstellen". Partijvoorzitster van het FDF, mevr. Antoinette Spaak, be perkte zich in een reactie tot de opmerking dat het FDF altijd zeer voorkomend is geweest tegenover buitenlanders. Ze zei dat enkele zinnen in de brief van Nols slecht zijn ge steld. Burgemeester Nols kwam vier jaar geleden in het nieuws toen hij weigerde op zijn gemeentehuis voldoende loketten open te stellen waar Vlaamse ingezetenen van de gemeen te Schaarbeek in het Nederlands te woord kon worden ge staan. Omdat dit tegen de wet was en Nols van geen wij ken wilde weten, bestormde de politie om 5 uur in de och tend, anders waren er waarschijnlijk doden gevallen, het gemeentehuis. Japans protest bij Sovjet-Unie TOKIO (AP) Japan heeft gisteren een formeel protest ingediend bij de Sovjet-Unie tegen de legering van Russi sche troepen op drie eilandjes van de Koerellen voor de Ja panse noordkust die door beide landen worden opgeëist. De Russische ambassade in Tokio heeft het protest afgewezen. Japan eist dat de Sovjet-Unie al zijn troepen verwijdert van de eilanden Etorofu, Kunashiri en Shikotan, en spreekt zijn spijt uit over de recente legering van een nieuwe Russische strijd macht op Shikotan, ondanks een al in februari ingediend protest tegen de troepen op de andere twee eilanden. Eerherstel Liu slag voor nagedachtenis Mao PEKING (AFP) Het eerherstel dat de voormalige Chine se president Liu Shaoqi (Lioe Sjao-Tsji) postuum heeft ge kregen, betekent een slag voor de nagedachtenis van wijlen de partijleider Mao Zedong (Mao Tse-toeng). Liu Shaoqi gold als de krachtigste tegenstander van de „Grote Roer ganger". Vijverberg kandidaat Europese functie BRUSSEL (ANP) Nederland heeft een kandidaat voor de post van secretaris-generaal van het nieuw (gekozen) Europees parlement. Het is mr. H. A. L. Vijverberg, die door christen-democraten uit het parlement verzocht is zich kandidaat te stellen voor deze belangrijke functie. Vijverberg, die in Brussel werkzaam is bij de permanente verte genwoordiging van Nederland bij de Europese Gemeenschap pen, heeft desgevraagd bevestigd het verzoek om zich kandidaat te stellen te hebben aanvaard. Neo-nazi moet geld storten voor Israël WEST-BERLIJN (Reuter) Een koopman die neo-nazistische propaganda verspreid had en geprobeerd had de verboden nazi partij nieuw leven in te blazen, is in West-Berlijn veroordeeld tot het betalen van 300 mark (330 gulden) aan een verzoening sfonds dat geld naar Israël zendt. De rechtbank veroordeelde voorts de 34-jarige Peter Ecke tot zeseneenhalve maand gevangenisstraf en de 71-jarige Wedo Baumgart tot 800 mark boete wegens dergelijke vergrijpen. Sancties tegen Chili gevraagd WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse Senatoren Edward Kennedy en Frank Church hebben de regering gevraagd sanc ties in te stellen tegen Chili, als het regime van Pinochet geen maatregelen neemt tegen de drie officieren, die betrokken zijn geweest bij de moord op Chileense oud-minister Letelier in Was hington. Eerder al had de Amerikaanse regering zijn ambassa deur in Chili teruggeroepen. Het hooggerechtshof van Chili heeft, zoals gisteren gemeld, geweigerd de drie officieren uit te leveren. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15