I Shell verantwoordelijk voor verstoring sociale verhoudingen uveer NV-VOORZITTER WIM KOK: Kameromroepgaat 'nsdag de lucht in uile lucht maakt longen snel ouder Onderwijs wordt duurder VNO wil praten over nieuwe spelregels ïrvuiling door zwaveldioxyde wordt aangepakt Bejaardenbeleid moet om DeNMB jrstrekt privérekeninghouders portvrije enveloppen. DeNMB denkt metu mee. VVD-rapport noemt bouw kerncentrales onontkoombaar Inspraak dient alleen als smaakmaker 1NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 (Van onze sociaal economische redactie) TRECHT Volgens voorzitter Wim ok van de FNV heeft het door de lelldirectie toegepaste geweld om de :ties van de stakers te breken diepe joren getrokken in de arbeidsver- Dudingen, die de opstelling van deze akcentrale in het komende arbeids- oorwaardenoverleg stellig zullen be- ïvloeden. „Iedereen die zich niet na- rukkelijk van de geweldplegingen ij Shell distancieert zal door de FNV p zijn verantwoordelijkheid worden angesproken voor de verdere ver slechtering van de sociale verhoudin gen. Dat moeten Van Veen en zijn col lega-werkgevers goed weten". Kok zei dit vanmorgen bij de opening van het FN V-congres, waar de miljoenennota werd be sproken. Hij kondigde aan, dat hij morgen over het optreden van Shell duidelijke taal zal spre ken tijdens het gesprek met regering en werk gevers. Hoewel de ruimte om de totale loonsom te ver hogen beperkt is, neemt volgens Kok de be reidheid tot matiging van de looneisen bij heel wat mensen af. Ze zien de noodzaak van mati ging wel in, maar constateren ook dat er geen nieuw werk door ontstaat. Dat was voor Kok een aanloopje om het regeringsbeleid fel te cri- tiseren. „Het kabinet mist visie, inspiratie en overtuigingskracht. Doffe berusting heeft de overhand gekregen". De FNV-voorzitter ver langde van de regering ondermeer dat zij al leen die bedrijven fiancieel steunt die een ar beidsplaatsenplan hebben en uitvoeren. Koks collega bij het Christelijk Nationaal Vak verbond Harm van der Meulen ging vandaag, in een toespraak ter gelegenheid van het 70-ja- rig bestaan van het CNV, op het industrieel klimaat in ons land in. Volgens hem dragen de werkgevers zelf voor een groot deel schuld aan de slechte kwaliteit daarvan. Dit doordat zij „hardnekkige pogingen" doen om de invloed van werknemers op bijvoorbeeld het investe ringsbeleid en planning van werkgelegenheid „buiten de deur" te houden. Deze houding ge tuigt van kortzichtigheid, die de handhaving van de werkgelegenheid niet ten goede komt, zo stelde de CNV-voorzitter. Hij wees er ver der op dat het hier niet alleen om een „goed recht" van de werknemers gaat maar ook om emancipatie. De werkgever mag dan in zijn bedrijf niet meer de „absolute alleenheerser van de vorige eeuw" zijn, dat wil nog niet zeg gen, vond Van der Meulen, dat er niet nog veel verbeterd moet worden. „De bestaande economische orde is in wezen nog steeds geba seerd op de machtsverhoudingen van de vori ge eeuw". HAAG In de Twee- Lamer is gistermiddag art gevierd van de „Ka- mroep", die volgende dinsdag de lucht in- Vanaf die datum, 9 ok- zullen in ruim 200.000 irlandse gezinnen over idio rechtstreeks de de in uit de Tweede Kamer ten worden beluisterd. litzendingen van de Ka- mroep komen via de ka- itten van (voorlopig nog) Randstadgemèenten de imers binnen. Omdat de tngers toch al op een ka- t waren aangesloten, zijn isten voor de nieuwe zen- eer gering: de nen betalen 1 cent per maand extra voor hun kabel-abonne ment. Aan vergroting van het zendbereik van de Kamerom roep wordt hard gewerkt. Over enkele maanden zullen al 1 miljoen kabelnetbezitters de Kamerdebatten kunnen volgen. Binnen een jaar of drie kan dat aantal groeien tot vier miljoen. Het aantal gemeenten dat zich opgeeft voor aanslui ting van hun kabelnet op de Tweede Kamer, neemt sterk toe. Overigens kunnen men sen, die wonen in een gemeen te waar nog geen kabelnet is, ook al een rechtstreekse aan sluiting met de Tweede Kamer krijgen. Zij moeten daarvoor echter f140 per maand betalen. Majoor J. Schaap, dirigent van de Politiekapel, bood Kamervoorzitter Dolman gisteren een casset te aan met „openingstune" en pauzeteken. Links minister Gardeniers van CRM. (Van een onzer verslaggevers) ECHT Luchtverontreiniging heeft, evenals n, een slechte invloed op de longen. Dit blijkt uit porlopige resultaten van een landurig TNO-on- pek sinds 1965) in Vlaardingen (veel luchtve- reiniging) en Vlagtwedde (schone lucht), laardingen gaat de - natuurlijke - achteruitgang de longen gemiddeld anderhalf maal zo snel als in Vlagtwedde. Vooral mensen die roken dan wel gevoelige longen hebben, hebben er last van. De lei der van het onderzoek, de Groningse longarts Van dèr Lende De resultaten geven duidelijk aan dat de steeds vaker gehoorde uitspraak dat luchtveron treiniging wienig om het lijf heeft, omdat de effecten op de menselijke gezondheid uitblijven, niet op fei ten berust. Dit onderzoek bewiujst het tegendeel, en dus is er geen enkele reden de normen voor luchtve rontreiniging maar wat losser te stellen". Aandoeningen van de luchtwegen vormen de derde doodsoorzaak in Nederlands Zij veroorzaken meer sterfgevallen dan verkeers-, bedrijfs- en thuisonge- vallen samen. DEN HAAG Minister Pais van Onderwijs is van plan om de scholier een ho- 'gere bijdrage te laten leve ren aan het steeds duurder wordende onderwijs. Leer plichtigen en mensen met zeer lage inkomens zullen van deze bijdrage echter worden vrijgesteld. De bewindsman heeft het In stituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven opdracht - gegeven te onderzoeken welke normen aan een dergelijke in dividuele bijdrage moeten worden gesteld. De bewindsman beschouwt dit als een noodzakelijke consequ entie van een steeds breder en dus steeds duurder wordend onderwijsaanbod, vooral door uitbreiding van het volwasse nenonderwijs. De bijdrage zou kunnen worden geheven via een soort cursusgeld. Het personeel van het chemische bedrijf Albatros stem de gisteren vóór hertvatting van het werk. „BELANGEN WERKWILLIGEN GESCHAAD" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er moeten regels komen om de belangen van werkwilligen en stakers op een evenwichtige manier te beschermen. Dat is de mening van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) in een reactie op de botsin gen van werkwilligen en stakers, de afgelopen weken bij de stakingen in de Rotterdamnse haven en in de chemie. Het VNO vindt dat zich een aantal „bedenkelijke" situaties heb ben voorgedaan, waarbij de belangen van werkwilligen ernstig zijn geschaad. Daarom wil het verbond het initiatief nemen tot hernieuwd overleg over behoorlijke spelregels. „Overheid, vak beweging en werkgevers moeten daartoe om de tafel gaan zit ten". In Rotterdam heeft actieleidei' Cor van der Zanden gisteravond de sleepbootbemanningen van Smit opgeroepen de actioes voort te zetten. Volgens hem betekent het feit dat er zeven sleepboten weer zijn gaan varen, niet dat Smit erin is geslaagd de staking te breken. Het gesprek dat de directie heeft gevoerd met burge meester Van der Louw heeft volgens een woordvoerder van Smit „niet tot concrete punten geleid". Dè Industriebond FNV heeft de directie van het chemische be drijf ICI in Rotterdam desgevraagd tot morgen uitstel verleend om te reageren op de cao-eisen van de bond: invoering van een 35-urige werkweek en een vijfploegendienst. Deze eisen blijven ook bij Albatros, waar men vandaag weer aan het werk is ge gaan, overeind staan, aldus het actiecomité. Bij de bandenfabriek Michelin in Den Bosch (1200 werknemers) dreigt eveneens een staking. Oorzaak is de weigering van de di- rectié met de bonden te praten over de cao-verlangens voor in voering van een arbeidplaatsenovereenkomst en het verlenen van faciliteiten voor vakbondswerk in het bedrijf. J HAAG Een verlaging van het velgehalte in brandstoffen en de lering van technieken om de uit- p van zwaveldioxyde bij de bron te rijden, zullen ertoe moeten leiden le maximimale (en nu nog stijgen- uitworp van zwaveldioxyde (S02) 985 komt op het niveau van 1978: miljoen kilo per jaar. ilijkt uit het S02-beleidsplan, dat mi- r Ginjaar (Volksgezondheid en Mi- ygiëne) vandaag aan de Tweede Ka- heeft toegezonden. De kosten van de regelen wil de regering bestrijden uit ogere opbrengsten van de verkoop van het qardgas. Dit geld zal ook worden gebruikt om de lasten van de milieu- en energiemaatregelen, die het bedrijfsleven moet treffen, te verminderen. Het ministerie wil eerst het zwavelgehalte in zware stookolie..sterk terugbrengen. De kosten van dergelijke maatregelen belo pen rond de 140 miljoen gulden in 1980. Pas na 1985 denkt minister Ginjaar aan een effectieve introductie van technieken, die het ontstaan van S02 aan de bron be strijden. Daarbij valt te denken aan de toevoeging van kalk (dat S02 aan zich bindt) aan de verbranding. Voor het ont wikkelen van de benodigde technieken op grotere schaal denkt minister Ginjaar nog minstens zes jaar nodig te hebben. De nota signaleert verder door S02 ver oorzaakte gevaren voor de gezondheid: kortademigheid, benauwdheid bij astma- en bronchitispatiënten en een toename van het hoesten. Andere gevolgen die niet uit zullen blijven zijn onder meer de ver zuring van de bodem en het grondwater. Minister Ginjaar wil de komende jaren al een begin maken met demonstratie- en proefprojecten in het kader van de strijd tegen de S02-vervuiling. uderen organisa ties congres: HAAG Het Neder- se bejaardenbeleid moet Tot deze conclusie het Centraal Orgaan nwerkende Bonden Ouderen in Nederland BO), dat wegens het 25- jarig bestaan vandaag in Den Haag een congres hield. Volgens de COSBO hebben de bejaarden geen enkele in spraak bij de opstelling van maatregelen die hen aangaan. De organisatie vroeg daarom AOW-uitkering aan het netto onder meer een eigen verte- minimumloon. De COSBO- genwoordiging in de zieken- verlanglijst omvat verder een fondsraad. Verder vroeg men uitbreiding van de mogelijkhe- om een aantal maatregelen op den met pas-65 en meer in- het financiële terrein, waaron- spraak voor bewoners van der de koppeling van de netto verpleeghuizen. De NMB verstrekt met ingang van heden gratis portvrije en veloppen. Speciaal voor de verzen ding van uw bankgiro's/betalings opdrachten. Dat bespaart u post zegels, enveloppen en de moeite van het adresseren. En dat scheelt toch weer. Er ligt een setje enveloppen voor u klaar bij uw eigen NMB- kantoor. Even afhalen dus maar. Drie voordelen van de NMB privérekening: interessante rente (dagelijkse rentemethode) altijd contante beschikking over uw tegoed in kleine èn grote bedragen nu ook gratis portvrije enveloppen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS8ANK Alle zaken van vreemdelingen moeten naar Haagse rechtbank GRONINGEN De presi dent van de Haagse recht bank zou voortaan als enige alle korte gedingen moeten behandelen, die door illega len tegen de Staat der Neder landen worden aangespan nen. Op zo'n manier zou in de zaken van de illegalen makkelijker één lijn gevolg kunnen worden. De president van de Groning se rechtbank, mr. G. Overdiep, zei dit gisteren bij de behande ling van het kort geding tegen de Staat, dat een Surinaamse vrouw bij de Groningse recht bank had aangespannen. Mr. Overdiep achtte zich echter in deze zaak niet bevoegd en ver wees de behandeling van het kort geding naar de rechtbank in Den Haag. Autotron verhuist naar Rotterdam ROTTERDAM Het auto- museum Lips Autotron ver huist vanuit het Brabantse Drunen naar Rotterdam, waar het van een automu seum wordt uitgebreid tot een nationaal transportmu seum. Volgens een woordvoerder van het gemeentebestuur van de Maasstad is ruimtegebrek de oorzaak van de verhuizing, die in 1983 of 1984 zijn beslag moet krijgen. DWANG BIJ KERNENERGIE AFGEWEZEN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Na 1984 zal de bouw van enkele kern centrales in Nederland on ontkoombaar zijn, omdat het slagen van het bespa ringsbeleid, het ontwikke len van milieuvriendelijke nieuwe kolentechnologiën en het inkopen van aanvul lende hoeveelheden vloei baar aardgas (LNG), onze kere factoren in de vader landse energievoorziening zullen blijven. Bovendien zal de ontwikkeling van ei gen kerncentrales de poli tieke kwetsbaarheid van ons land verminderen en een gunstig effect hebben op onze betalingsbalans. Tot deze conclusie komt de werkgroep Energie van het wetenschappelijk bureau van de VVD, de prof.dr. Teldersstichting in een vandaag gepubliceerde nota „Energie tot 2000". Het liberale rapport onder streept de noodzaak van energiebesparing. Tot het jaar 2000 zou er 30 procent minder groei in de energie consumptie moeten worden bereikt, waarbij overgang naar alternatieve energie bronnen, zoals zon en wind, als besparing moet worden gerekend. Bij die besparingen vinden de liberalen techni sche dwang in de vorm van bouwvoorschriften voor bete re isolatie binnen redelijke grenzen wel aanvaardbaar, maar de Teldersstichting moet niets hebben van socia le dwangmaatregelen als au toloze zondagen of het ver bieden van producten of acti viteiten met een relatief hoog energieverbruik. Bij dergelij ke maatregelen vindt volgens het wetenschappelijk insti tuut van de VVD niet alleen een algehele vrijheidsver mindering plaats, maar zul len bovendien bepaalde groe pen onevenredig zwaar ge troffen worden. WETENSCHAPPER: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Inspraak is een smaakmaker voor het gemakkelijker aanvaarden van overheidsbeslissin- gen. Doordat de burgers door de in spraak wel meer „begrip" voor dat be leid krijgen, plukt in feite daarvan de overheid zelf de vruchten. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek naar de effecten van inspraak op het overheidsbeleid. Dr. Korsten van het Nijmeegse Instituut voor Toegepaste Sociologie promoveerde woensdag op een verslag van dit onderzoek, geti teld „Het spraakmakende bestuur". Hij stelt ook dat de door minister Van Aardenne aangekondigde „brede maat schappelijke discussie" over kernenergie waarschijnlijk slechts een gering effect zal hebben op de uiteindelijke parlemen taire beslissing. Volgens hem leidt een dergelijke brede maatschappelijke dis cussie louter tot verduidelijkingen, om dat inspraak maar een beperkte invloed heeft op het beleid van overheidsorga nen en het hun machtspositie niet we zenlijk aantast. Drs. Tieleman, directeur-generaal voor energie van het ministerie van economi sche zaken, liet gisteravond tijdens een discussiebijeenkomst in Groningen we ten de voorgenomen brede maatschappen lijk discussie over het al dan niet toepas sen van kernenérgie maar tijdverlies te vinden. Hij wees in dit verband onder meer op de noodzakelijke economische groei, de Nederlandse verplichtingen in het buitenland en hett binnenlands ener gie-verbruikerspatroon, dat volgens Tie leman niet zo maar te veranderen is. Veel bewolking. Een brede zóne met veel be wolking, waaruit plaatselijk regen viel, lag vandaag boven Gfoot-Brittannië, West-Frank rijk, Spanje en de Benelux. Deze zóne trekt verder naar het noordoosten. De achterzij de ervan kan morgenavond het zuidwesten van ons land bereiken. Het ziet er dan ook naar uit, dat het morgen be wolkt zal zijn en mogelijk valt er regen. De temperatuur wordt in de middag ongeveer 16 graden. Een hogedrukgebied dat van ochtend boven Noordoost-Po len lag, koerst naar het zuid oosten. Mede hierdoor draait de wind geleidelijk van zuid oost naar zuid en kan donder dagavond in Zeeland zuidwest tot west worden. Vanochtend werden de laatste minimum temperaturen waargenomen in Noordoost-Polen, dicht bij het hogedrukgebied. Daar zakte het kwik enkele plaatsen tot vijf a zes graden onder het vriespunt. Vooruitzichten vrijdag. Wolkenvelden en overwegend droog. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag. Aantal uren zon 2 tot 8. Min. temp. omstreeks 9 gr. Max. temp. omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 70 procent. Weersgesteldf.ei Luchth. R'dptn regen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13