CNV verbindt matiging aan harde voorwaarden CeidócSomant f' Geen bezuinigingen in primair onderwijs Fiscaal voordeel van samenwonen verdwijnt ULTIMATUM AAN REGERING OVER ARBEIDSPLAATSENPLAN Douane-actie Nederland neemt meer boot vluchtelingen op Verharding van standpunten I Lood Werkwilligen slaan bres in staking havenslepers ^intensive caré-bedden in psychiatrie Zware schade aan Jumbo door kleine vergissing >weer —BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 2 OKTOBER 1979 PAGINA 9 (Van onze sociaal economische redactie UTRECHT Het CNV is bereid zijn leden voor te stellen het matigingsbe- teid voort te zetten in het komende iaar als de regering deze week duide lijk maakt, dat die matiging via het irbeidsplaatsenplan van het kabinet duidelijk tot werkloosheidsbestrij- ling leidt. Voorts moet de regering op corte termijn met een wezenlijke ver- nogensaanwasdeling komen, die de Overwinsten rechtvaardig verdeelt. De iverkgevers moeten meer doen aan het scheppen van arbeidsplaatsen dan het verkondigen van de stelling dat op grotere winsten automatisch meer verk volgt. 3e Christelijke Vak Centrale heeft dit geschre den in een discussiestuk aan de hand waarvan Ie leden moeten kenbaar maken, welk arbeids- 'oorwaardenbeleid in 1980 moet worden ge loerd. Het CNV wenst handhaving van de loopkracht tot aan het modale inkomen (32.000 |ulden). Om dit te bereiken is de automatische |o.lledige prijscompensatie niet genoeg. Ook de bhaallonen zullen moeten worden verhoogd. Het hoeveel is nog niet duidelijk, maar het zal enminste een half procent moeten zijn. De le ien is de vraag voorgelegd of de prijscompensa- ie wederom afgetopt moet worden, ook alweer voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Het hele beleidsplan van het CNV is door drenkt van de behoefte om de strijd tegen de werkloosheid voort te zetten. Daartoe wil het vakverbond onder meer in de CAO's regelin gen opgenomen zien betreffende overleg over investeringen (en het uitblijven daarvan) en andere bedrijfsgebeurtenissen die het perso neelsbestand beïnvloeden. Er moeten ook af spraken komen over de aanstelling van mensen met een zwakke positie op de arbeidsmarkt (weinig geschoolden, gedeeltelijk invaliden). Het inschakelen van koppelbazen moet verbo den worden. Het CNV vindt verkorting van de werktijd noodzakelijk ter bestrijding van de werkloos heid. De vorm waarin dit moet gebeuren kan van situatie tot situatie verschillen; Korter wer ken mag niet tot overwerk leiden anders haalt het niets uit. Over het leveren van een finan ciële bijdrage door de werknemers aan arbeids tijdverkorting valt met het CNV te praten. De vakcentrale vindt vervroegd uittreden (in 1980 op 62-jarige leeftijd, uiteindelijk bij 60 jaar) de meest effectieve wijze van werktijdsverkorting, mits meteen een vrijgekomen plaats door een werkzoekende wordt ingenomen. Daarnaast moet een aanzet worden gegeven tot een ver korting van de werkweek tot 35 uur en de overschakeling in continu-bedrijven van een vierploegen systeem naar een vijfploegendienst met een werkweek van 33,6 uur. De basisva- cantie moet met een dag worden verlengd tot 25 dagen. De stiptheidsactie van Belgische douaniers leverde gisteren bij de grensovergan gen enorme vertragingen op voor met name het vrachtverkeer. Bij het grens- plaatsje Rijsbergen ontstond een file van twaalf kilometer. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er komt dit jaar een aanmerkelijk groter aantal bootvluchte lingen naar Nederland dan het aantal waarop de rege ring heeft gerekend. In plaats van de in eerste in stantie 350 en in tweede in stantie ruim 1000 verwachte vluchtelingen houdt het ka binet nu rekening met de komst van in totaal 2500 Vietnamezen. Minister M. Gardeniers van CRM maak te dit gistermiddag bekend op een bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam, ter gelegenheid van de op richting van de Vereniging Vluchtelingenwerk Neder land (VVN). In deze vereniging zijn negen organisaties, waaronder de Stichting Vluchtenlingenwerk Nederland en de Vereniging 'voor Vluchtelingen', en enke le honderden particulieren op gegaan, die zich tot op heden afzonderlijk hebben ingezet voor het lot van die mensen, die door wat voor reden dan ook als vluchteling in Neder land moeten verblijven. In haar toespraak vroeg minister Gardeniers o.m. om meer wo ningen voor de in ons land verblijvende vluchtelingen. „Cao's sneller goedkeuren UTRECHT De cao's ko men veel later tot stand dan wenselijk is door ingewik kelde gesprekken „met alles en iedereen",, over het ar beidsvoorwaardenbeleid in ons land. In die situatie moet snel verandering ko men. Voorzitter Brouwer van de federatie bouw- en houtbonden FNV zei dat vandaag op een vergadering van de fedratieraad in Utrecht. Brouwer vondt het bovendien storend dat het moment waar op cao's inwerking kunnen treden nog eens verder wordt verlaat, omdat het ministerie van sociale zaken er zo lang over doet voordat nieuwe cao's algemeen bindend worden verklaard. Zo kreeg de bouw cao over het vorig jaar pas te gen oudjaar de goedkeuring van het ministerie. GEHEEL los van het antwoord op de vraag of de reden voor de stakingen bij Shell aanvaardbaar was (wij hebben vorige week betoogd dat dat niet het geval was) moet wor den geoordeeld over de wijze, waarop daar vorige week don derdag een einde aan is gemaakt. Dat gebeurde op instigatie van de Shelldirectie door werkwilligen, die zich met ge weld toegang tot het fabrieksterrein verschaften. DaT optreden had tot resultaat dat de produktie bij Shell weer kon worden opgestart, zelfs dat de bonden het staking sparool lieten vallen. Op zich een plezierig resultaat. Maar wie zich daarover veheugt, denkt op korte termijn, zonder zich druk te maken over de veel belangrijker gevolgen voor de langere termijn. WANT het belangrijkste gevolg van de acties door Shell is een gigantische verharding tussen de werkgever Shell en de werknemers en daardoor indirect een verharding tussen de werkgevers en werknemers in Nederland in het algemeen. Zo'n verharding is in de moeilijke economische omstandighe den van dit moment, en met de uiterst arbeidsvoorwaarden- gevoelige begroting van het kabinet, wel het laatste wat we kunnen hebben. Des Indes-Groep: geen beroering TEGEN de verwachting van velen in, is er geen grote poli tieke beroering ontstaan over de zogenaamde „gespreksgroep Des Indes", het groepje vooraanstaande politici uit de PvdA, VVD en D'66, dat zich al enkele jaren blijkt bezig te houden met de vraag, hoe er een coalitie zonder het CDA zou kun nen worden gevormd. Ook wij kunnen ons er niet over op winden. MAAR wel moet even worden gesteld, dat door het geheime karakter dat de praters aan hun beraad hebben willen geven, de onbewezen beschuldiging van mevrouw Smit Kroes van de VVD over geheime voorbereidingen door het CDA van een coalitie met de PvdA, in een ander daglicht is komen te staan. Al is nog steeds de beschuldiging van mevrouw Smit niet hard gemaakt, vastgesteld kan nu worden dat als het zo zou zijn, de VVD in elk geval kilo's boter op het hoofd heeft. MAAR verder is er volstrekt niets aan de hand. Het mag zelfs een gezond initiatief genoemd worden van de dames en heren in het Haagse Des Indes. In het gunstigste geval zal het eens tot gevolg hebben dat de VVD en de PvdA elkaar bij coalitievorming niet meer los van programmatische over wegingen uitsluiten. Daardoor zou eindelijk de democratisch goede situatie onststaan, dat alle belangrijke politieke stro mingen in beginsel in aanmerking komen voor coalitievor ming na de verkiezingen. Democratisch Nederland is daar mee gediend. D'66-kamerlid: neer inspraak raor politie yan onze parlementaire re dactie) 5UTPHEN Politie-agen- en moeten zowel in de op- eiding als in de praktijk neer gelegenheid krijgen ot inspraak, medezeggen- chap en het ontplooien van igen initiatieven. Een zeke- e medeverantwoordelijk- leid voor het beleid is voor (lie politierangen vereist. )it zei gisteren het Tweede Camerlid Elida Wessel-Tuin- tra (D'66) in een toespraak ver het politiebeleid aan de ^aderschool voor gemeentepo- itie in Zutphen. Zij wees er jerder op, dat de opleiding tan de politie veel meer afge- temd moet worden op datge- le, waar de politie voorname- ijk mee bezig is, namelijk ichte vergrijpen en hulpverle- ling. Verheugend noemde me- jrouw Wessel het, dat mo menteel de vraag in discussie 5, of een politie-agent mede werking mag weigeren aan en dienstbevel, waar hij niet chter staat, zoals het handha- jen van de orde bij een de monstratie tegen kernafval. ÜDA wil beleid yadden in wet vastleggen >EN HAAG (ANP) De Jweede Kamerfractie van et CDA wil dat er een wad- enwet komt, waarin de be- iidsdoelstellingen met be- _rekking tot het waddenge- ied en de functies van de in i stellen wadden-organen 'orden vastgelegd. fractie heeft gisteren be nd gemaakt de regeringsbe- jissing over de wadenzee lertoe te zullen amenderen. jok wil het CDA door amen- èring bereiken dat de onbe loonde natuurgebieden op de "waddeneilanden onder wer- n ing van de procedure van de Lanologische kernbeslissing te vallen, ide „Hoeveel lood heeft mijn kind inmiddels al binnengekregen?" zal deze moeder zich afge vraagd hebben toen ze gisteren toekeek bij het schoonspuiten van het Verschurenplein in Arnhem. Medewerkers van de gemeente verwijderden daar de loodneerslag van de Billi- ton-fabriek. Onderzoek heeft uitgewezen dat het loodgehalte in het bloed van kinderen die wonen in de omgeving van de fabriek extreem hoog is. De schoonmakers maken het lood met natriumhydroxide „los" en gebruiken daarna een complexeermiddel om het goedje in te kapselen. (Van onze verslaggevers) RÓTTERDAM Werkwilligen hebben afgelopen nacht en vanmorgen een bres geslagen in de nu bijna zes weken du rende staking van de havenslepers. Volgens een woordvoer der van Smits Internationale Sleepbedrijven waren van morgen zes sleepboten door werkwilligen in de vaart geno men. Volgens de woordvoerder van Smit gaat het om een spontane actie: „De betrokken sleepbootbemanningen willen zich met deze actie bevrijden van het juk van het stakingscomité". Dit co mité ontkent dat de actie spontaan is. Het wijst erop dat de Smit directie gisteravond een groot aantal werknemers heeft laten bellen met het verzoek naar de Willemskade te komen. Niet lang daarna maakten zich drie sleepboten los van de kant en voeren heen en weer op de Nieuwe Maas. Het stakingscomité legt een en ander uit als bewuste poging van de directie om de staking te breken. De belangrijkste eis van de stakers/ 28,50 bruto extra in de week .met terugwerkende kracht tot 1 juli wordt door Smit nog steeds van de hand gewezen. De staking bij de kunstmestfabriek Albatros UKF duurt ook nog steeds voort. Met de hier gestelde eis, vijfploegendienst en een 35-urige werkweek, worden ook directies van de bedrijven ICI, Chevron, Cyanamid en Tiofine geconfronteerd. De industrie bond FNV stelt hier eveneens stakingen in het vooruitzicht als de bedrijfsleidingen niet tot afspraken hierover willen komen. ia<r TRECHT Drie psychiatrische inrichtingen de regio Utrecht gaan intensive care-afdelin- [n opzetten. Daar kunnen dan sterk gedrags- (stoorde en agressieve patiënten worden be- kndeld en voorbereid op hun opname in een (richting. Een speciale staf van deskundigen Él ervoor moeten zorgen dat deze „moeilijke ftiënten", die doorgaans niet in een inrichting Issen, daar toch voor een behandeling kunnen prden opgenomen. blgende week wordt in het overlegorgaan jychiatrische ziekenhuizen gesproken over de verdeling van het aantal „intensive care-plaat- sen" over de drie inrichtingen: Twee instellin gen van de Willem Arntz-stichtingen en „Zon en Schild" Voorlopig wordt gedacht aan 25 tot 30 bedden. Volgens de directeur van „Zon en Schild"in Amersfoort, dr. D. Jacobs, kunnen nu ook en kele zwaar gestoorde chronische patiënten, die nu tussen de wal en het schip vallen omdat in richtingen vaak weigeren hen op te nemen, ge holpen worden. Marokkaanse Imam moet het land uit (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR De Imam van de Marokkaanse ge meenschap in Neder land, Mohammed Ben Mohammed Kamal moet het land uit. Dit heeft de president van de Alk- maarse rechtbank, mr.T.Attema, gistermid dag bepaald. Volgens de president van de recht bank zijn er geen gron den aanwezig om de geestelijke leider van de Marokkanen in Neder land te laten blijven in afwachting van de uit slag van een hernieuwd verzoek om een ver blijfsvergunning. Vorige week maandag diende voor de Alkmaarse rechtbank een kort geding tegen de Staat, waarin de advocaat van de Marokka nen, mr.A.van Driel, vroeg de man in Neder land te laten blijven, zo lang niet bekend zou zijn of de Imam al dan niet een verblijfsvergunning krijgt. In Tilburg is een petitie opgesteld, ondermeer on dertekend door alle leden van de Tilburgse gemeen teraad, waarin staatsecre taris Haars gevraagd wordt de uitwijzing van de dertigjarige Chileen Patri cio Baricic ongedaan te maken. De man zou maan dag het land uit moeten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Pais heeft in zijn begroting voor 1980 prioriteit gegeven aan het primair onderwijs. Deze sector is bij de beperking van de uitgavenstijging vrijwel geheel ontzien. Ten behoeve van personeels voorzieningen in het kleuter-, lager en bui tengewoon onderwijs zijn nog enige extra middelen beschikbaar gesteld. De grotere aandacht voor de culturele minder heden in het onderwijs zal leiden tot 155 extra arbeidsplaatsen in het kleuter- en lager onder wijs. Om meer scholen de kans te geven actief betrokken te zijn bij de voorbereiding van het basisonderwijs, worden 140 arbeidsplaatsen ge schapen. Daarnaast is voorzien in extra leer krachten voor de opvang van buitenlandse kin deren in gemeenten met veel leerlingen van culturele minderheden. In totaal worden met deze maatregelen een kleine 600 extra arbeids plaatsen geschapen. Met ingang van het volgend studiejaar zal er voor het dag-/avondonderwijs een studiefinan cieringsregeling komen, waardoor ook minder draagkrachtige oudere studerenden, zoals die aan de moedermavo's, voor een tegemoetko ming in de directe studiekosten in aanmerking kunnen komen. Gefau moet reistoeslagen zelf betalen HAARLEM De reisorga nisatie Gefau mag de twee echtparen die boekten voor New York en Los Angeles, geen verhoogde prijzen bere kenen. Dat heeft de presi dent van de Haarlemse rechtbank bepaald. De echtparen kregen te horen dat ze resp. 400 en 450 gulden „toeslag" moesten betalen. Zij weigerden en stelden zich op het standpunt niet gebonden te zijn aan de verhoging door Ge fau van eenmaal gegarandeer de prijzen. De president deelde die mening. Drie doden bij brand in Vlaardingen VLAARDINGEN (ANP) Bij een felle uitslaande brand in een woning aan de Nicolaas Beetsstraat in Vlaardingen zijn afgelopen nacht een man en twee kin deren in de vlammen omge komen. Vijf andere bewoners spron gen in paniek uit de ramen van hoger gelegen verdiepin gen. Zij zijn zwaargewond naar ziekenhuizen in Rotter dam gebracht. Het huis werd bewoond door twee Turkse ge zinnen. De oorzaak van de brand is nog niet achterhaald. DEN HAAG Staatssecre taris Nooteboom van finan ciën gaat de aanzienlijke fis cale voordelen die onge huwd samenwonenden dik wijls hebben, laten verdwij nen. Binnenkort verschijnt daar een nota over. Ongehuwd samenwonenden die beiden werken, hebben in het huidige systeem van belas tingheffing grote voordelen: bij elkaar een grotere belas tingvrije voet, onder bepaalde voorwaarden aftrek onvolle dig gezin als er erkende kinde ren zijn en ook voordelen bij het aftrekken van hypotheek rente voor een gemeenschap pelijk gekocht eigen huis. Nooteboom gaat de belasting vrije voet nu veel lager ma ken: ruim zesduizend gulden voor man en vrouw elk. Het effect van de nieuwe regeling hangt sterk af van de hoogte van het gezamenlijk inkomen en de verdeling tussen man en vrouw. De vrouw is voor wat betreft haar inkomen uit arbeid nu nog zelfstandig, terwijl haar andere inkomen, bijvoorbeeld uit de wao, wordt beschouwd als inkomen van haar man. Dat gaat onder de nieuwe re geling veranderen. Voor de schatkist hebben de voorstel len van van Nooteboom vrij wel geen gevolgen. De diverse verschuivingen in de fiscale heffingen dekken elkaar onge- De zwaar beschadigde linker binnenmotor. SCHIPHOL (ANP) De bestuurder van een trekker die gisteren op Schiphol weg wilde rijden en niet in de gaten had dat zijn voertuig nog aan een Boeing 747 vast zat, heeft hierdoor zware schade aan het toestel toegebracht. De KLM-luchtreus was aan de ene kant nog verbonden met een aviobrug, terwijl aan de andere zijde afhandelingspersoneel met een hooglader bezig was het toestel te lossen. Als gevolg van de schade die aan de romp van de Boeing ontstond zal het vliegtuig zeker een week uit de roulatie moeten worden genomen. De KLM stelt een onderzoek in. Zelfde weertype Al enkele dagen wordt het weer in grote delen van het vasteland bepaald door een omvangrijk hogedrukgebied. De kern ervan ligt nu boven midden-Scandinavië. In het afgelopen etmaal nam dit ho gedrukgebied nog in betekenis toe. Doordat zich boven onze omgeving wat luchtdrukdalin gen voordeden, nam bij ons de wind uit het zuidoosten in kracht toe. Ondanks een flin ke nachtelijke afkoeling, plaatselijk daalde de tempera tuur tot vier graden, vormde zich in ons land dan ook geen mist. In de komende vierentwintig uur trekt de kern van het ho gedrukgebied naar Polen. Ons land blijft daardoor in een zuidoostelijke stroming. Er worden perioden met zon ver wacht en in de temperatuur komt maar weinig verande ring voor. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Vooruitzichten voor donder dag: Geleidelijk meer bewol king, maar overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Weersvooruitzich ten in cijfers: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. terrip.: omstreeks 9 gra den. Weersgesteldheid van gisteren Klagenturt Kopenhagen Casablanca Las Palmas

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9