WNHUSIIT 'j ean Louzac kleedt vrouwen man aan voor zacht prijsje Denk om de diverse rechten! 1980, NIET VEEL NIEUWS VOOR DE MAN BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 1 OKTOBER 1979 PAGINA 8 komt nu een slaapzak in de handel die compleet „kook- vast" is. De hoes is gemaakt van 70 procent katoen en 30 procent polyester. De vul ling is Vestan 16, wat ook in ziekenhuisbedden wordt toegepast. De rits is bestand tegen kookwastemperatu- Gezien worden Joggen is in. Met alle geva ren vandien voor joggers en verkeer op onverlichte bui tenwegen of fietspaden. Tot betere beveiliging komen er nu sportschoenen met sterk reflecterende strepen. Om mee gezien te worden. Meer warmte met open haard In het Bouwcentrum in Rotterdam is tot en met 28 oktober een tentoonstelling gewijd aan open haarden met een betere warmte-op- brengst. Daar ontbreekt bij veel fabrikanten nogal wat aan. Deze tentoonstelling biedt een overzicht van de vooral in de laatste jaren op de Nederlandse markt ver schenen open haarden, die voorzieningen hebben om de vrijkomende warmte zo goed mogelijk te gebruiken. De open haarden zijn glo baal in twee systemen in te delen, namelijk een systeem met warmte-overdracht op water, aangesloten op het circuit van de centrale ver warming en een overdracht op lucht. In het eerste geval kan de plaats van het wa terreservoir bij de verschil lende systemen nog ver schillen. Soms is er ook een warmwatervoorziening. In het tweede geval wordt de warmte op lucht overgedra gen die via kanalen in de ruimte wordt geblazen. Neem het zekere voor het onzekere: Het is eigenlijk triest dat dit artikel geschreven moet worden. Maar het is helaas maar al te waar, dat het aantal inbraken met de dag stijgt en dat de politie vaak met de handen in het haar zit. Dus: er zelf iets aan doen. Inbraak voorkomen, dat is het beste. En we kun nen er zelf iets aan doen. Niet door meteen peperdure elektronische alarmsyste men aan te laten leggen, nee, door bij de eenvoudig ste beveiliging te beginnen. Betere sloten, spanjoletbe veiliging, afsluitbare gren dels, dievenpinnen, kortom, de mechanische beveiliging. Sloten zijn er in alle soorten en maten, maar erg weinig zijn echt veilig. Een schroe- vedraaier of een omgebogen ijzerdraadje zijn in de han den van een geroutineerde inbreker evengoed als een assende sleutel! Bezit uw uis zulke sloten vervang ze dan door veiligheidscilin- dersloten. De sluitplaten kunnen worden vervangen door stalen sluitplaten met schootkant. Het allernieuw ste op slotengebied zijn de magnetische sleutelsyste men en de elektronische cij- fercodesloten. Bij het mag netische systeem is het vaak voldoende om alleen de deurknop te vervangen. Het slot wordt dan bediend met een roestvrijstalen of kunst stof sleutel die een onzich tbare magnetische code her bergt. De elektronische deursloten hebben een schakelaar die bediend wordt door een 5 x 7 cm groot toetsenbord, dat wordt ingebouwd in de wand. Ramen en deuren uit de scharnieren lichten en dat doen krakers als het beveilig uw bezit moet wordt onmogelijk gemaakt door zogenaamde dievenpinnen of dievenk lauwen. Gemakkelijk aan te brengen en niet kostbaar. Spanjoletsluitingen zijn ver krijgbaar in stevige uitvoe ring met een slot er op. Grendels leveren voor kra kers nauwelijks problemen op. Eenvoudige hulpmid deltjes doen de grendel te rugschuiven en voila, de dief is binnen. Heel wat moeilijker wordt het als zo'n grendel ook nog eens met een slot is afgesloten. Dan is er voor hem geen doorkomen aan. Om eerst eens te kunnen kijken wie er zo laat aanbelt je weet het maar nooit, 't kan een overvaller zijn zijn er .judassen" in de handel, door een klein gaat je in de deur kan diegene die voor de deur staat wor den bekeken via een len- zenstelseltje. Wilt u de deur niet helemaal opendoen, dan zijn er kierstandhou- ders, die de deur door mid del van een ketting of beu gel feilloos slechts enkele centimeters openen. Duwen aan de andere zijde heeft geen zin. Veel van deze beveiliging smiddelen, uitstekend ge schikt om zelf aan te bren gen, zullen te zien zijn op de Securitybeurs, die van 15 tot 19 oktober te Utrecht wordt gehouden. Voor een exclusief publiek toonde Voorburgse ontwer per Jean Louzac in het Haagse Congresgebouw zijn collectie voor komende herfst en winter. Er viel een herenlijn te bewonderen, waarop hij trots mag zijn, niet alleen door kwaliteit en snit, maar ook door de miniprijs. Voor 125.- is er al een jack in cotton tweed. Ook ontwierp Louzac voor meneer honderd procent ka toenen shirts, Higgings- shawls en petcombinaties. Kortom, hij kleedt zowel vrouw als man aan voor een zacht prijsje, want de kleren worden geconfectio neerd door Gazan BV. Tiny Francis Gerard Croné Jacks voor de jonge en de volwassen man, gemaakt uit cotton tweed (links) en pinwale (rechts). Nog geen 140.-. Sjaal en pet samen voor 36.-. vogels (bijous) op een schou der, die een oogverblindend effect sorteren. Veel manuaal borduurwerk dan ook bij Jean Louzac Couture. Gedu rende de wintermaanden zul len deze creaties, vanaf no vember, te koop zijn in de Haagse Javastraat bij maison „Biiytis". In maart '80 gaat dit modehuis, geheel verbouwd, „Louzac Boutique" heten. Hier komen dan de (onder meer veel asymmetrisch ge sneden) boutiquemodellen voor lente en zomer, in com binatie met schoenen, siera den hoeden etc. De satijnen couturejacks voor meneer ko men, vertaald voor 129.-, in de Louzac Corner(s) bij de Gazanvestigingen. „Kookvaste" slaap zak Slaapzakken wassen is altijd een probleem. Als -het om hulsel op 90 graden gewas sen kan worden dan ver draagt de vulling of de rits dat niet en omgekeerd. Er Het cadeaustelsel is tegen woordig een niet weg te den ken onderdeel van het zaken doen. Maar ondanks de wet op de beperking van het cade austelsel, schuilen er toch nog heel wat juridische addertjes onder het gras. In het jongste Sales-promotionblad „Incenti ve" waarschuwt mr. D. Ver- kade voor voetangels en klemmen bij „character-mer chandising". Daarbij leunt men bij verkoop-activiteiten op de populariteit van boek-, strip-, teevee- of filmfiguren. Er kunnen namelijk rechten op het gebruik ervan rusten. De naam van bijvoorbeeld een filmster kan door een of andere fabrikant exclusief zijn geclaimd. Op „nieuwe" fi guren rusten steeds rechten van verschillende aard, maar met hetzelfde resultaat: Niet vrij beschikbaar. Momenteel heerst er een rage bij winkeliers, fabrikanten en andere ondernemers om ber gen posters, buttons, of zelfs boekjes uit te delen en cadeau te geven. Er zijn al hele ket tingen in de handel van lege buttons, voorzien van een uit- neembaar veiligheidsspeldje, voor alle opprik-doeleinden geschikt. Maar stopt men er het portret van zo'n „be schermde held" in, dan kan men een rare pijp roken, al dus mr. Verkade. Het is een risico sterren te ge bruiken voor promotionele doeleinden, omdat dit wel eens kan uitlopen op een for se eis tot schadevergoeding. Johan Cruyff bijvoorbeeld was zeer fel op fret misbruik maken van zijn beeltenis.... Als die eis tot schadevergoe ding wordt ingediend, kan men de stickers, ballpoints, buttons enzovoorts wel op de metsvaalt gooien. Tenzij men met de rechthebbenden nog tot een akkoord kan komen. Oude figuren, zoals bijvoor beeld Jeanne d'Arc, Napoleon en Joost van den Vondel zijn natuurlijk vrij van rechten. Maar als zij, zoals laatst ko ning Edward van Engeland, zijn opgetreden in een teevee serie, kunnen zij niet zonder meer voor „character-mer chandising" worden gebruikt. De juridische problematiek van deze titel- en naambe- scherming is zeer ingewik keld en veelomvattend. Iedereen die op welke ma nier dan ook op grote schaal buttons en stickers wil gaan gebruiken, zou zich te voren op de hoogte moeten stellen van auteursrecht, por tretrecht of zelfs merkrecht. Persoonlijkheid moet betaald worden. En een schadever goeding valt meestal veel ho ger uit benadrukken De nieuwe mode heeft charme en wat prettig is: ze biedt onverwachte mogelijkheden. Maar niet iedereen kan juichen over het strakke sil houet 1979-'80. Men heeft er dik wijls het figuur niet naar. De taille is niet smal genoeg voor de brede ceintuurs; de opgevulde schouders maken te zwaar; men zwikt op de steile hakken; de heupen blijken te fors voor de potloodrokken. Geen getreur. Men draagt eenvoudig wat staat en loopt niet klakkeloos ach ter het split, de bandschoen en het opstaande kraagje aan (als de hals te kort is). Wat iedereen wel mag verwelkomen is de rage van de accessoires. Hiermee kan men alle kanten uit. Soms zelfs maken ze een jurk die zonder bijkom stigheid de minder flatterende punten in het figuur zouden etaleren, aan vaardbaar. Accessoires verdoezelen lijnen of kunnen ze benadrukken. Over het algemeen zijn de accessoires dit seizoen hoekig van vorm, groot en opvallend. Door deze belijning passen de broche, de hanger of de ring goed bij de mode in Europa, die geen vloeiende lijnen meer kent, maar rus tig ook hoekig genoemd mag worden. Geen romantiek, geen disco-romme ligheid, geen nostalgie. De vrouw 1979 bepaalt, beslist, betoogt. Men ziet in haar kleding de emancipatie, die zelfs bijna buiten proporties is gegroeid. Vergissen we ons niet in de rol van de bijkomstigheid, die hoofdrol zal zijn voor 1979-'80. Ceintuurs, tassen, schoenen (chic als set), pillboxen, voi les, kousen, versierd met strasz steent jes langs de naad, baretten, stickpins, lange (valse vlechten), ze bepalen of de mode u staat en geven het toetsje vrouwelijkheid bij de strenge lijnen. Asymmetrisch, geometrisch, vierkant of cirkelvormig fleuren ze donkere tinten op. Vooral geelgoud staat mooi op paars, kobaltblauw, maar ook op het soms wat saaie grijs. Voor zwart is geelgoud als gemaakt! Geometrische vormen in de jurken en mantels vra gen om bijpassende sieraden, kloek en soms bezet met grote, kleurige stenen. Broches, clips en stickpins zijn er bij honderden in warenhuizen, elegante modezaken, boetieks, marktjes en...bij de juwelier. Ieder gaat te werk naar eigen beurs. Maar accessoires moeten er komen. Oorbellen zijn ook van die heerlijke oppeppers. Ze bengelep weer, in zwart git, in goudkleurig metaal of ze knijpen in het oorlelletje als een grote clip, grillig en fonkelend. Langer dan ooit zijn de kettingen. Vooral parels zijn in trek en dan van die ouderwet se knollen, waarvan zelfs de minst in gewijde kan zien dat ze niet echt zijn. Maar dat is de grap. Ook kleurige hondebanden van kleine kerstballet jes (rood, fuchsia, paars en dan nog glinsterend) vangen de blik. Tè brede schouders worden smaller door een pin op de revers; twee clips terzijde van een halsuitsnijding leiden de aan dacht af van de geometrische lijn, die u (misschien) niet flatteert, terwijl u toch modieus genoeg bent om te wil len meedoen. De brede ceintuurs hebben de weg ge plaveid voor de gesp (en die is wel nostalgisch), robuust als een vuist of fijntjes bezet met similisteentjes. Strasz-sieraden mogen als accessoires nooit vergeten worden. Er zijn won deren mee te verrichten, waarmee we de echte diamant echter niet willen overvleugelen. Diamant blijft het mooiste. Wie zich deze niet op alle denkbare en ondenkbare plaatsen kan permitteren, zoekt haar heil bij strasz, git, plastic bezet met glitter, of... een camelia bij het vierkante decolleté. Misschien een beetje ontmoedigend voor de mannen, maar over het algemeen valt er over de sector herenmode weinig spectaculair nieuws te melden. Het is allemaal een beetje zoals vroeger. Men kijke bijvoorbeeld naar de quizmasters op de tv. Al speurt men nog zo ijverig, aan hun kleding is niet veel nieuws te ontdekken. Om toch nog een beetje leven in de brouwerij te brengen broedde het Nederlands Instituut voor de Herenmode iets uit dat zweemt naar trendy. Het vond het woord „Nieuw Klassiek" uit, wat er op neerkomt, dat ook jonge mannen driedelige pakken (blijven) dragen. Maar de inkoop van de confectionairs houdt het niet bij theorie. Men kijkt naar de praktijk en dan blijken er nog heel wat stoere knapen te zijn, die niet van ribcord-broeken kunnen afblijven. Integendeel, ze eisen er jackjes bij en combineren zo'n semi-klassiek geval met een (katoen) flanellen shirt. Iedere jongeman die wil meedoen, koopt zich zo'n overhemd met klein kraagje en behoorlijke manchetten, dat zo warm eri soepel is als flanel maar kan zijn. Motief: gedekt ruitje. De Camel Collectie herbergt dit kledinggenre voor de winter in harmoniërende kleuren van afvallend blad. Camel (van Reynold's tabacco), de basis voor de collectie van dezelfde naam. werd in 1914 voor het eerst door R.J. Reynolds op de markt gebracht. De kleren worden verkocht door heel Nederland. Van Delfzijl tot Venlo op tal van verkooppunten. Voor meneer zijn behalve sportief ribcord erbij passende grof gebreide truien te koop en sjaalkraag-pullovers met steekzakken. Tinten: zandsteen beige, wintergroen en bruin. Thuis trekt hij jeans aan met een blouson of een shirt met opdruk. Deze kleren zijn er bij de man niet uit te heien en waarom ook? Comfort wil ook wat na een dag werken of studeren. Misschien is dit wel het nieuws: een verfijning in stoffen voor de breedgeschouderde pakken en jasjes en de aandacht die er is besteed aan bijpassende sokken (met een streep) uit natuurgarens. Wat geen extra geld kost... de man die wil laten zien dat hij iets weet van „mode", stroopt de mouwen van zijn colbert een beetje op. Alsof hij de eerste de beste een linkse op z'n kaak wil geven. Vanzelf hijst hij zijn overhemdmouwen daarbij ook op. Anders is het helemaal geen gezicht... Zitten op bananeblad Exotischer kan het bijna niet: terrasstoelen die om wikkeld zijn met gedroogd, gevlochten, geïmpregneerd babaneblad. Het is een van de nieuwtjes op de SPOGA- beurs in Keulen. Ook de vrouw kan hier te recht voor een mini-prijs. Wij zagen een jurkje 119.-) van het zwarte crepe, dat het cocktailuur beheerst; mooie wollen mantels in sluike lijn in grijs, beige en zwart-wit. Maar het roze, het shocking pink, vergat Jean niet. Zon der die kleur is geen show van hem denkbaar. Gecombi neerd met de nieuwe paar sachtige modekleuren zit hij daarmee dit seizoen op ro- Miss Universal Speciaal voor May (18), Miss Brabant 1979, ontwierp hij een aantal modellen, die zij mee zal nemen naar Tokyo om in oktober als vertegen woordigster van Nederland een gooi te doen naaf de titel Miss Universal. Ze kweet zich als (ongetraind) mannequin goed van haar taak en was niet de enige verrassing bij deze Haagse society-avond. Temidden van de ronddei- nende mannequins in de cou ture „vogellijn", greep Jean Rok en bloes combinatie, waarbij accessoires van gro te afmeting in de vorm van parels en lange oorbellen, (couture). naar de microfoon en maakte van zijn 400 kijkers tot ieders verrassing „toehoorders"! Hij bleek te beschikken over een fraaie tenor en zong bij som mige van ziin creaties passen de „classics'als „There was a time"...„The singing desig ner", een nieuwtje in de we reld van de couturiers. Inmiddels fladderden de cou- turemodellen (tot 4000.- made to order) met geplooide chootjes en verbrede schou- 'ers door de ruime zaal. Zoals bekend van Jean kan hij geen afstand doen van borduur naald en glinsterende pailet- ten. Hiermee zit hij in 1979- '80 ook goed. Ook bij de vo geljaponnen dan ook mystieke gepailetteerde en geperleerde Accessoires verdoezelen lijnen, maar kunnen ze ook Een duidelijk ongedwongen en uiterst comfor tabel pak, dat qua belijning alles weg heeft van een licht en soepel overhemdpak, zij het dat het vervaardigd is van een bouclé. Binnenwerk ontbreekt. Het pak heeft vier opgestikte zak ken. Een stoer stelletje: een ribcord jack. pantalon en een flanellen shirt. Op de zak van dit shirt een kameeltje. Sterk punt: onderling combi neerbare kleren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8