V. de Kluiver: Gemeente moet voorgaan bij pet besparen van energie Ambulance vervoerders toch in bestuur Centrale Post arpavond van wisselend niveau Praalwagens voor 3 Oktober Leidse Universiteit pleit voor instelling open juridische faculteit Goed spel in warrige Bruiloft 'AD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. (1 noordwijkse ambtenaar stelt actieplan samen LEIDSE RAADSCOMMISSIE WILLIGT WENSEN IN LEIDEN De Raadscommissie Volksge zondheid is gisteravond tegemoet gekomen aan de meeste verlangens van de particu liere ambulancevervoerders in de Leidse regio. Het is nagenoeg zeker dat alle ver voerders (in totaal zeven) vertegenwoord igd zullen zijn in het algemeen bestuur van de Centrale Post voor het Amulancever- voer die volgens de nieuwe Wet op het Am bulancevervoer moet worden opgezet. De directeur van de Centrale Post zal noch de directeur van de Leidse GG en GD zijn, noch zal hij worden gerecruteerd uit de rijen der particuliere ambulancevervoer ders. Zoals bekend hadden de particuliere ambulancevervoerders, die tachtig procent van het ambulance-vervoer in de Leidse regio voor hun rekening nemen nogal wat bezwaren tegen de regeling die de gemeente Leiden in gedachten had om de Wet op het Ambulancevervoer gestalte te geven. Het gaat bij die wet vooral om de instelling van een Centrale Post, een soort meldkamer voor het ambulancevervoer. De ambulancevervoerders voelden zich stiefmoederlijk bedeeld in de door Leiden opgezette rege ling en namen de advocaat mr. Teekens jr. in de arm om hun belangen te behartigen. De commissieleden konden zich gistera vond over het algemeen verenigen met de eisen van de vervoer ders. Het ontwerp voor de regeling werd door wethouder P.H. Schoute op advies van de raadsleden op belangrijke punten ge wijzigd. In plaats van twee vertegenwoordigers in het algemeen bestuur van de Centrale Post krijgen de vervoerders nu zeven vertegenwoordigers. In het dagelijks bestuur van de Centrale Post was een plaats voor een vertegenwoordiger van de particu liere vervoerders ingeruimd, maar die had niet dezelfde rechten als de overige vier leden van het dagelijks bestuur. Gisteravond werd overeengekomen dat deze wel dezelfde rechten krijgt. Aanvankelijk was het de opzet van de gemeente Leiden om de directeur van de Leidse GG en GD tevens directeur van de Centrale Post te maken, maar omdat de particuliere vervoerders vrezen dat ambulances van de Leidse GG en GD door deze „dubbelfunctie" mogelijk bevoordeeld zouden kunnen worden zal hiervoor een onafhankelijk persoon worden gekozen door het bestuur. Ziekenfonds Een groot probleem blijft dat de ziekenfondsen niet bereid zijn om de verhoogde kosten die de Centrale Post met zich mee brengt volledig te financieren. Door de instelling van de Centra le Post zullen de-ambulancevervoerders, ook die van de Leidse GG en GD aan hogere en duurdere eisen moeten voldoen (bij voorbeeld voor de paraatheid) en de ziekenfondsen zijn niet be reid de declaraties van die kosten zo maar te aanvaarden. „Het ziekenfonds wil niet verder gaan dan het betalen van driekwart van de kosten. Leiden kan onmogelijk het resterende deel op brengen. Maar dit is eigenlijk een zaak van het Rijk, dat ons de regeling heeft opgelegd en ook maar de wegen tot de financie ring ervan moet aangeven. Misschien is het nodig de tarieven voor de ziekenfondsen te verhogenaldus wethouder Schoute die toezegde nog een keer met de ziekenfondsen te zullen gaan praten, ook al had hij er weinig vertrouwen in omdat het stand punt van de ziekenfondsen zijn inziens onwrikbaar is. )EN De Leidse juri- ride ie faculteit heeft minis- ;rb A. Pais van Onderwijs Wetenschappen voorge- een open faculteit der tgeleerdheid in te stel- n sdaan de Leidse universi- Op die manier wil de ju- >che faculteit aan een enocturele nummerus fixus da omen. Als voordeel ge nt de faculteit in een port dat met de instel- van een open faculteit nic anderen dan dagstuden- eisj de mogelijkheid wordt »den juririsch onderwijs Enjfolgen, iets waar volgens N« samenstellers van het s tort in toenemende mate belangstelling voor bestaat. Volgens het rapport dat 'naar aanleiding van de vraag of Leiden een open faculteit moet krijgen is samengesteld, kan deze plaats Rieden aan de volgende studenten: zij die geen dagonderwijs willen- /kunnen volgen, studenten dte een pakket met minder juridi sche vakken willen volgen dan in de huidige faculteiten mogelijk is, zij die langer dan de toegestane studieduur over hun studie willen/moeten doen en wellicht zij die een onvoldoende vooropleiding hebben. Het onderwijspakket van de open faculteit zal voor wat de eerste tweeënhalf jaar betreft weinig afwijken van dat op de gesloten faculteit. Het is dan ook belangrijk dat er nauwe banden bestaan tussen de open faculteit en enkele bestaande faculteiten. Een voordeel hier van is, aldus het rapport dat studenten kunnen switchen van open naar gesloten facul teit. Voorts dient er nauwe sa menwerking te zijn met het oog op de ervaring en de kwa liteit van het onderwijs. Voor alsnog gaat men uit van een verhouding van twintig stu denten op een staflid. Er zal een hoogleraar moeten wor den benoemd als hoogleraar- directeur en decaan. DEN Gisteren vond in rschoten het 7e concert het Duivenvoorde-seizoen Ditmaal was het een p/fravond, gegeven door het Edward Witsenburg en y Boedijn-Heyens. Een binatie van twee harpen is •vc zeldzaam en het program- in bood dan ook een aantal erende maar boeiende wer- Interessant waren de kor- oelichtingen die Edward enburg gaf bij elk van de cc< ten en de daarbij gebruik- Marpen. >et algemeen trad Emily lijn het meest op de voor- ds id, niet alleen door het feit nize de emeste solostukken haar rekening nam, maar vanwege haar prachtige spel. Zij bezat een zeer gepro nonceerde toonvorming, waar door effecten, reikend van grote dramatiek tot uiterste verfijning, bereikt werden. Haar weergaven getuigden dan ook van een intensieve en zeer verzorgde muzikaliteit. Hierbij kwam dat de werken die ze speelde, zeer geschikt waren om haar kwaliteiten tot uiting te laten komen. Dit gold met name voor de Impromptu op. 86 van Fauré. Dit stuk werd geschreven als exame nopgave voor het Parijs con servatorium en geeft de har pist de kans alle mogelijkhe den op zijn instrument uit te buiten. Emily Boedijn deed dit op imponerende wijze en ont ving van het dankbare publiek een welverdiende ovatie. Edward Witsenburg is een harpist van grote naam, maar stelde nu enigszins teleur. Zijn spel was wat vlak en koel in de tempi nogal onevenwichtig. Dit was met name het geval in de twee Spaanse stukken. Daarentegen was de expressi viteit in andere uitvoeringen te overdadig. In het algemeen gezien klonk zijn spel wat ge maakt en niet altijd even hel der en zorgvuldig van toon. Daarmee contrasteerde het nogal met dat van zijn partner. Door dit gebrek aan expressie ve eenheid miste het samen spel soms geïnspireerde bezie ling. DIRK VOOREN De optocht voor het komende 3 oktoberfeest wordt de mooiste sinds jaren. Dat menen althans bestuursleden van de vereniging en zij kunnen het weten want de meeste wagens zijn al gereed. Al vijf weken wordt er in een loods van de touwfabriek in Leiderdorp hard aan de klokkenwagens gewerkt. Dagelijks is ongeveer 15 man druk in de weer om de wagens een prachtig aanzien te geven. Naast de negen wagens die door reclamebureau Visser worden opgezet (al ongeveer 25 jaar doen zij dat) doet ook de Leidse Instrumentmakersschool weer mee met een echt lopende klok van Christiaan Huygens (zie foto). Aan achterkant en zijkanten geheel open gelaten zodat een ieder het mechaniek kan zien. Levensgrote tandwielen die in elkaar grijpen en door kettingen aan twee kleine motortjes worden aangedreven. Een klok die door de leerlingen zelf is vervaardigd en nog redelijk op tijd loopt ook. Dinsdag 2 oktober wordt er door bloemist Nieuwenburg de laatste hand aan de praalwagens gelegd- LEIDEN Na een try-out in het vorig sei zoen, bracht èNVé Drama, de amateur to neelsectie van het LAK, gisteravond in ei gen theater De Bruiloft van Elias Canetti. Was in de try-out de volledige tekst van het stuk gebruikt, nu had men een verkorte versie gebracht. Het stuk begon fraai met korte schetjes waarin diverse personages in hun omgang met elkaar werden getoond. Egocentriciteit en het ophan gen van de eigenwaarde aan uiterlijkheden (ei gen huis, vaderschap) kwamen hierin naar vo ren, waarbij mooie staaltjes van kromredene- ren en rechtpraterij werden vertoond. Mede door de soberheid van decor en licht, kwamen deze scènes goed over. In de groepsscènes die daarop volgden werden de opgeroepen verwachtingen echter niet waargemaakt. De taal werd minder uitgebuit, en de uitwerking van het thema raakte zoek in het grote geheel. Verwarring kon ontstaan bij de toeschouwer doordat niet direct duidelijk was dat diverse mensen dubbelrollen speelden Tevens blijft het moeilijk om in groepsscènes enkele personages op de voorgrond te laten treden, zonder voor de overige spelers de han deling stil te leggen. De Bruiloft is een ondankbaar stuk om te spe len, daar na het hoogtepunt, de ineenstorting van het huis, wat tevens de ineenstorting van de wereld der personages blijkt te zijn, nog 15 minuten gespeeld moet worden, waarbij de spannjng liefst nog hoger dient opgevoerd. Het spel der acteurs en actrices toonde daaren tegen weinig mankementen. Er werd vlot en spepel gespeeld, en de overgangen tussen de verschillende scènes verliepen geruisloos. De tekst was over het algemeen goed verstaan baar, en werd juist uitgespeeld, met momenten van prachtig stil spel (Wim Hagen). De man nenrollen kwamen daarbij wat beter uit de verf dan de vrouwenrollen, mogelijk doordat zij meer aandacht krijgen in de tekst. De spe lers hadden veel mogelijkheden in zich. waar aan door het stuk helaas geen recht is gedaan. De Bruiloft is weer te zien vanavond en mor genavond in het LAK. JACQUELINE MAHIEU ist K die lib ten Paar maanden geleden, toen de meeste vooi nensen in vakantiestemming wel wat anders le di ian hun hoofd hadden, deed de directeur van die le Noordwijkse gemeentebedrijven een gec| nergienota het licht zien. Vooral met het oog vuil 'P cle plaatselijke, dus Noordwijkse, reek uinigheid. Maar ook heel wat andere n ia jemeenschappen dan in deze badplaats vore nogen ter harte nemen wat de heer J. de rkei Uuiv'er aan schoten voor de boeg gegeven en leeft. Zelf zegt hij ervan: „ik dacht, dat ik mr^ leel wat moeite gedaan heb om te wijzen op hel!en stuk urgente problematiek. Na jaren en aren alleen maar praten over dreigende ^moeilijkheden wordt het tijd dat we er iets lan gaan doen. Het is in deze wereld - die rjmegen het einde van deze eeuw zo'n zes O miljard mensen moet herbergen - zwaar litkijken. Met z'n allen zijn we bezig in londerd jaar op te maken wat er in iuizenden jaren aan energiebronnen is »pgeslagen. Zo voortgaande komen we in de cortste keren in de narigheid. Je kunt zo niet loorgaan". lo kwam de heer De Kluiver ertoe om z'n iota, samen met een actieplan „Wees zuinig net energie", aan te bieden. Besparend inergiebeleid, spelend op een ombuiging van le heersende mentaliteit. Zomaar er even ussendoor: „je zou eigenlijk een premie noeten geven voor het gebruik van de fiets n het woon- en werkverkeer", aldus de ïs [emeentebedrijven - directeur van k loordwijk. Over de in de wereld beschikbare Stl :nergiebronnen zegt hij interessante dingen: Of .Duidelijk blijkt, dat voor de toekomst twee (D -nergiebronnen perspectieven bieden. Dat t ïjn de zon (namelijk om te voorzien in de ichoefte aan lage temperatuurwarmte) en de 'k ;nclle kweekreactor, die kan voorzien in de «liet loge temperatuurwarmtebehoefte vóór V >ijvoorbeeld de elektriciteitsproduktie" jen Jitvoerig gaat De Kluiver in op de vraag hoe Nederland in de toekomst besparend kan imspringen met z'n energie, onder meer bij naI de industrie, bij het verkeer en vervoer, in de erf -lektriciteitssector en bij het gezinsverbruik. uc Ms ..klonten uit de pap" levert hij algemene jol adviezen, het zijn ..zachte" en „harde" lesparingsmaatregelen, zoals: y laat in vertrekken, waar niemand is, geen ampen branden; beperk het lampvermogen, installeer waar mogelijk T. L. - buizen, aat geen radio of teevee aanstaan als toch rol liemand luistert of kijkt; var «ebruik geen heet water als het ook met koud ken can; aan ipoel de vaat niet onder stromend heet water; :rok [ebruik wasmachine en afwasmachine alleen plet ils ze helemaal gevuld zijn; ens: ils u elektrisch kookt, gebruik dan pannen an iran het juiste formaat, de pan moet passen op onide kookplaat; ^rij kook niet meer water dan nodig is; laat uw re strijkbout niet nodeloos aan staan; tip vermijd elektrische bijverwarming, zoals verstraal- en ventilatorkachels. Als u ze moet ing. gebruiken, doe ze dan uit als u het vertrek an verlaat; raf koken, warm - watervoorziening en ee verwarming op elektriciteit dient niet te ch worden aangemoedigd; stel de »n. J. de Kluiver. boilertemperatuur niet hoger in dan nodig is gezien het gebruiksdoel; maak een koelkast of diepvriezer niet vaker open dan noodzakelijk is; laat het ijs dat in koelkast of diepvriezer wordt gevormd niet dikker worden dan een paar millimeter. Ontdooi als het zover is". Wat het energieverbruik in Noordwijk betreft, stelt de heer De Kluiver vast, dat dit verbruik in de laatste decennia sterk is gegroeid: steeds meer werd overgeschakeld van plaatselijke verwarming naar centrale verwarming en de tuindersbedrijven gingen van olie over op aardgas. „De belangrijkste oorzaak van het toenemen van het elektriciteitsverbruik moet worden gezocht in de huishoudens, met name door de ontwikkeling en het aanschaffen van elektrische apparatuur, zoals televisietoestellen, koel - vries - en was - apparaten", zo staat in de energienota. Als hij ingaat op de besparingsmogelijkheden, heft De Kluiver de waarschuwende vinger tegen te overvloedige verlichting langs en op de wegen. Hij pleit er voor, deze drastisch in te perken: „men mag van de bevolking en andere gebruikers van energie niet de bereidheid verwachten energie te besparen, als men met grote regelmaat wordt geconfronteerd met brandende verlichting op die plaatsen en tijden waar dat niet nodig is in verband met verkeersveiligheid en of handhaving van de openbare orde en veiligheid". Meermalen wijst De Kluiver op het belang van een psychologische benadering van de burger om deze te bewegen tot energiebesparing. In het actieplan vormt de voorlichting van de bevolking een element van belang; ook het onderwijs wordt daarin betrokken. Eén van de ideeën in het plan is het mee - stempelen van een „besparings slogan" in de gemeentelijke frankeermachine en het afdrukken van een „energiebesparende tekst" op de gemeentelijke enveloppen. Het actieplan bevat verder een uitwerking van het omvangrijke hoofdstuk waarin de isolatie van huizen, scholen, openbare en andere gebouwen wordt besproken. Zo zal - heet het - „bij het bouwvergunningenbeleid energiebewust worden geadviseerd". Ook niet mis te verstaan is het stimuleren van particuliere initiatieven. Te denken valt aan middenstandsorganisaties en dergelijke, die hun leden zouden kunnen vragen bijvoorbeeld reclame - en feestverlichting te beperken. Plaatselijke verenigingen (het actieplan noemt de verenigingen van Huisvrouwen en politieke partijen) kunnen meewerken door het geven van voorlichting, het houden van lezingen enzovoort. Via de plaatselijke pers kunnen energiebesparende suggesties worden uitgelokt. Het actieplan, tenslotte, duidt ook op een „ambtelijke ideeënbus", het instrueren van het personeel, het bevorderen van openbaar vervoer bij dienstreizen, het animeren van het fietsgebruik (met een redelijke actieradius). De Kluiver meent wel, dat bij sommige suggesties „flexibel" geïnterpreteerd moet worden, „want als je voor een dienstreis door slechte verbindingen en ander oponthoud drie uur nodig hebt, terwijl je er met de auto een uurtje over doet, dan is de voorkeur zonder meer duidelijk. Dergelijke soepéle overwegingen gelden uiteraard ook bij andere besparende maatregelen". „Ook de individuele burger moet zich in toenemende mate bewust worden van het feit, dat hij zich niet aan de eigen verantwoordelijkheid in deze zaken mag onttrekken. Maar op plaatselijk niveau moet de gemeente het goede voorbeeld geven. Het gemeentebestuur zal hiervoor een gericht beleid moeten voeren", meent directeur De Kluiver in zijn aanbevelingen en conclusies. Het door hem bedoelde gemeentelijk beleid zou in een periode van drie jaar de beoogde besparing van energie kunnen verwezenlijken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5