Beestenspul trekt weer alle registers open Oegstgeest an Wolkers weigert pdracht voor nieuw erzetsmonument Laat Belgen bloemensmokkel eens bewijzen mm Met minister Pais valt niet te praten ^AD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 PAGINA 5 VAN 'OH MEIN PAPA' TOT RARE CHINEZEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. *7 ra had bijna gedacht, dat f nca Marina, in een zwart jsch «smettelijk complet, deze en" eek een nijlpaard op schoot n a ad Maar dat was niet waar. iderdaad leken Thsoo other en Min Young een ijkt ;etje op een nijlpaard, maar lev ft waren niettemin echte oo uke hondjes van het ras da har - Pei uit China. Aardig met isje, waarvan elk vei cemplaar een bedragje van t zj000 gulden moet ibrengen. Aantrekkelijk aatje voor de vierde editie end an het „Beestenspul", dat l m iterdag en zondag 29 en 30 1-co iptember in de Leidse -ui [roenoordhallen opnieuw irore gaat maken, ergisteren was er, op een oer ersconferentie, de lat resentatie van Rob anv,auwers. die zich onder ?t i idere geheel inzet voor de ichting Mens Dier, een ichting die dieren verenigt iet dierenbezitters, die luiten de inspanningen van e stichting) elkaar oorgaans het licht in de gen niet gunnen. Imca [arina dus als trekpleister,I rant ze houdt ook van ïeren. Nadien kreeg ze all, anvullend een stel witte coerzen op haar zwarte rok, he 'at na de voorstelling een einiging van een half uur pleverde, omdat alle haren ;oej erwijderd moesten worden. Beestenspul '79". een ijkspel met superlatieven: ent e grootste dierenshow van pepuropa, met 6000 hgezonden beesten en eestjes, met kampioenen en ijna - kampioenen. Het rootste spul. „Want", zo egt Rob Lauwers, de elouterde, die een ijzersterk estel heeft maar toch van al at spul grijze haren begint krijgen, „je kunt desnoo/ds Londen een show hebben an 7000 dieren, maar dat ijn dan toch alleen maar (nden, zeg maar. Van één irt. In de Leidse tenoordhallen gaat het 6000 huisdieren, een evarieerde collectie en .ngeëvenaard. Man, dat ind je werkelijk nergens". Torig jaar 45.000 bezoekers i één weekeinde. In 1976 iraren dat er 35.000, in '77 40.000. Een aantal, dat opnieuw gehaald moet kunnen worden. Het valt nauwelijks samen te vatten wat er allemaal te gebeuren staat op het Beestenspul. De variëteiten kan ik niet meer opnoemen. Dat zou te veel (onbetaalde) ruimte in beslag nemen. Ik volg maar even het draaiboek van Lauwers (die inmiddels op pillen leeft, totdat de laatste bezoeker van het schouwspel is verdwenen). Dan zien we een grootse opstelling binnen de hallen van directeur André de Jong. En echt niet alleen de ongeveer tien hoenderhokken waar eventueel de knuppel in gegooid kan worden. Er is volop ruimte voor andere activiteiten, waarop zelfs busvrachten Belgen. Duitsers en Engelsen afkomen. Men zal zaterdag en zondag bijvoorbeeld veertig hondentrimmers en - trimsters uit het hele land bijeen kunnen zien om zich te concentreren op slechts één ding: de strijd om de Gouden Schaar. Dat gebeurt onder leiding van Jetty van der Hulst uit Den Haag, die vorig jaar nog in Parijs Europees kampioen trimmen werd. Trimmen, dat het een lust is. Tweede prijs een zilveren, derde prijs een koperen schaar Nationale erkenningen. Wat een primeur Dat begint zaterdagmorgen al, om 11 uur, nadat Leidens burgemeester dr. Adriaan Vis de opening heeft verricht. Twee dagen lang wordt er. onder het bekende en niet meer weg te denken toeziend oog van jury en publiek, geknipt, geschoren en geplukt. En wie dat, volgens Rob Lauwers, „het beste doet, krijgt zondagmiddag de Gouden Schaar en mag zich "kampioen van Nederland Er gaan geruchten, dat de „zingende vrachtwagenchauffeur Henk Wijngaard" in het Imca Marina, ter verhoging van de algemene feestvreugde speciaal voor Beestenspul omringd door een aantal fraaie perzen. ziekenhuis zou worden opgenomen. Hij zou te veel kilometers hebben gevreten, zo verneem ik van Beestenspul - animator Rob Lauwers. Nu kan ikzelf me niet onmiddellijk realiseren wie de heer Wijngaard is, maar er schijnt weinig aan de hand te zijn. „Niets van waar", moet Henk gezegd hebben; in elk geval treedt hij zaterdagmiddag om 1 uur op om daarna bekers uit te reiken aan vertegenwoordigers van kanaries en tropische vogels van de Leidse vereniging „Avibus" die voor het eerst aan Beestenspul meedoet. Bij de ingang wordt een willekeurig gezin „geplukt" om hun favoriete vogels aan te wijzen. Een uur later grote pret op het podium, als een jury van de studentensociëteit Minerva de „Studentengeit '79" kiest. Ook de gesjochte persjury, onder gewilde aanvoering van ene Meta de Vries, hoopt succes te boeken bij het bekendmaken van de „persmuis van het jaar". En dan is het maar te hopen, dat het (weer) geen Gerbil of hamster zal zijn, omdat die ogenschijnlijk op sommige persmensen de indruk van muizen maken „Wie van de veertig", is de vraag waar Albert Mol zich voor gesteld ziet. Om half drie presenteert hij de kind hondshow op het podium en dan zal hij ook als voorzitter van een jury (zo deskundig als maar zijn kan) de winnende combinaties van honden en kinderen in klederdracht (afgestemd op waar de honden qua ras vandaan komen) aanwijzen. Omstreeks half vier wordt stoom afgeblazen door de kinderen die zich dan in de hal bevinden. Dan gaat doe - maar - gewoon - Martin BroSius het zo buitengemeen populaire teevee - spel „Ren je rot" met ze doen. Zestien kinderen op het podium, en zestien prijzen om te winnen. Behalve dat verloot Brosius onder alle ter plekke zijnde kinderen een draagbare televisie. Leuk voor de kinderkamer, want met minder kun je het vandaag niet meer doen. Het sluitstuk die zaterdagmiddag is om 5 uur, als de penning van de gemeente Leiden wordt uitgereikt aan de winnaar van het concours hippique voor de jeugd. Daarna kan men nog een uur kijken naar de hondenshow, en naar de show van Europa's mooiste katten, de duizenden konijnen, duiven, hoenders, en naar de speciaal voor de kinderen opgestelde cavia - baan („bekend van de televisie"). Uiteraard zijn er ook aquaria, terraria, ezels, geiten, schapen en een tuinexpositie van meneer Johan Meewisse uit Leidschendam. Nederlandse dierparken zijn aanwezig met apen, struisvogels, alpaca's, ara's, papegaaien, wilde katten en nog veel meer. Voor het eerst is er dierenpark Ouwehand uit Rhenen, met een complete kinderboerderij. Ook Wassenaar roert zich met apen en (Beatle - harige) alpaca's. Te gek allemaal. 42 ingeschreven nesten katten, met ongeveer 170 jonge poesjes. Imkers met hun bijenstand en koningin en volken, de „bijenklooiers" ooit zo genoemd, maar laat ze maar schuiven en vertellen. Rob Lauwers, helemaal begeesterd: „een halve kilometer verlichting, slingerlampen, om de sfeer te accentueren. Drieduizend ballonnen om op te blazen. Honderdentwintig medewerkers, twee dagen lang" Zondag komt om 12 uur Imca Marina het één en ander zingen en bekroont vervolgens de kampioenskatten. Dat doet ze onder andere met twee ere - penningen van de gemeente Leiden. Rob Lauwers: „we zitten dit keer erg goed in onze onderscheidingen: 14 bekers en 9 leg - penningen van de gemeente Leiden. Leiden is erg gul geweest. Zeker als je weet, dat de Leidato maar vier van die penningen ter beschikking kreeg". Verder die zondag verschijnt op het podium (nogmaals) Albert Mol, die Pistolen Paultje met zich meebrengt om samen de onderscheidingen uit te reiken aan de „dierenvriend '79" en de „dierenvriend internationaal". De eerste dierenvriend is „zeehondenmoeder" Lenie 't Hart, die het zo voortreffelijk doet in Pietersburen met haar zeehondjes. De internationale titel gaat voor deze gelegenheid naar madame Blanche Aubrey, geboortig van de Zwitserse Jura en genaamd baronesse Von Langheim. Blanche is intussen een beroemde Oostenrijkse operettezangeres en actrive van het Wiener Burg Theater geworden. Zij krijgt van de organisatie de onderscheiding, omdat zij alle tijd, die ze niet in het theater doorbrengt, besteedt aan het door haar opgerichte asiel in Wenen, waar op het ogenblikk rond vierhonderd zwerfhonden worden verzorgd. Dat doet ze op de meest primitieve manier, met laarzen en in overal. De baronesse is niet zomaar iemand; iets ouderen onder ons kennen haar zeker nog van het speciaal voor haar geschreven fameuze lied „Oh, mein Papa", want die was „ein wunderbare Clown". Lauwers: „speciaal voor deze huldiging komt ze naar Nederland vliegen en gaat dezelfde avond weer terug om weer op tijd in het Burg - theater aanwezig te zijn. Daar wacht het werk weer". Ze krijgt een prachtig horloge, vanzelfsprekend van grossierende Pistolen Paultje Wilking. Goud helemaal. Appie Mol wil per se daarbij aanwezig zijn, want de barones is z'n vriendin en een „pracht - vrouw". „Oh, mein Papa", zal ongetwijfeld weer klinken. Ben Cramer verheft daarna z'n stem, in gezelschap van het eigen orkest Beauty Case. Hij reikt ook vijf gemeentelijke legpenningen uit aan 't mooiste konijn, of duif, hoender, kleine hoender en cavia. Bekroningen bij het leven Nadat - ik citeer Rob Lauwers - in de hondenring veertig combinaties van prachtig internationaal aangeklede dames en heren met hun hond de finale van het concours d'èlegance achter de rug hebben, presenteert Mies Bouwman voor een luttel bedrag om drie uur de vijf winnaars op het schavot en reikt de verdiende prijzen uit. Voort gaat het, met de uitslag van een beoordeling van drieduizend foto's in een wedstrijd die gehouden werd door het maandblad Beestenspul, in samenwerking met Kodak en de Nederlandse dierenparken. Ijzingwekkende Kick Stokhuyzen is de voorzitter van de jury. die één en ander te beoordelen kreeg. De allerbeste kiek krijgt van Kick een safari - reis voor twee personen naar Kenya. Kick vergeeft nog meer prijzen, onder meer in de categorieën van de „scharen". De laatste ere - prijs van Beestenspul '79 reikt burgemeester Vis (terloops even) uit aan de winnaar van het concours hippique. Hij komt dan met de meest recentelijk gelegde penning van de gemeente. Tegen die tijd beginnen de mensen van Beestenspul '79 alweer de recettes te tellen. Dan zijn twee dagen weer verstreken. Imca Marina zal after all niet tevergeefs Neerlands mooiste dekkater (een witte Pers - ter waarde van 3000 gulden) op schoot hebben gehad. Wat die niet allemaal op schoot heeft gehad voor het goede Beestenspuldoel. Nou heb ik het nog niet eens gehad over die vijf „papillons". vlinderhondjes van amper dertig centimeter, van kop tot staart gemeten Ze zijn d'r ook. En de helikopter van de Rijkspolitie zal weer boven de Willem de Zwijgerlaan hangen om de verkeerszaak te kunnen regelen. De wentelwiek zal zelfs de lege plaatsen op het parkeerterrein welwillend aangeven. Rob Lauwers: „dat doet de rijkspolitie nergens anders. Dit is exclusief voor 't Beestenspul". Het gehavende oorlogsmonument in Wijckersloot. $GSTGEEST Na lange tijd onderhandelen is de ge- ^iente Oegstgeest er niet in ge- :ai iagd tot overeenstemming te i'sjmen met Jan Wolkers over ontwerp voor een nieuw oorlogsmonument in het Bos n Wijckersloot. Het gemeen- rkpestuur had de uit Oegstgeest :omstige schrijver en kunste- ar gevraagd een ontwerp- °tiets voor een nieuw monu- ent te maken. Wolkers liet na rloop van tijd echter niets eer van'zich horen. Het monument in het Bos van Wijckersloot. een stenen ombouw waarvoor een beeld was geplaatst, is enkele jaren geleden ernstig be schadigd Men vermoed dat de in het park spe lende jeugd hiervoor verantwoordelijk is. Het gemeentebestuur heeft daarop Jan Wolkers ge vraagd het monument te restaureren of een nieuw monument te ontwerpen. Deze liet, zon der opgaaf van redenen, niets meer van zich horen. Ook niet na enig aandringen van ge meentelijke zijde. De gemeenteraad van Oegstgeest heeft inmid dels een voorbereidingskrediet van 12.000 gul den uitgetrokken om te komen tot een ont- werpschets van een nieuw monument. Aan Pulchri Studios in Den Haag is gevraagd te be middelen bij het vinden van een kunstenaar die de opdracht om een ontwerpschets te ma ken, wil aanvaarden. lemische ziekenhuizen brief aan Van Agt: ^DEN/UTRECHT In een brief aan nier Van Agt hebben de besturen van de jdemische ziekenhuizen er zich over be- jagd, dat de „de afgelopen twee jaar in nemende mate in een beleidsvacuum te nt zijn gekomen". Hun brief komt er ,op Jjr, dat er met minister Pais (Onderwijs Wetenschappen) eigenlijk niet te praten '•eggen, dat er nu een situatie is ontstaan die ;rijd is met het op verantwoorde wijze kun- j blijven functioneren van de academische ienhuizen als onderwijsinstituten en onder- Tcinstellingen ten behoeve van de faculteiten •skunde enerzijds en als algemene (regio nale en bovenregionale) topziekenhuizen an derzijds. Volgens de ziekenhuisbesturen heeft minister Pais geen vorm kunnen geven aan een beleid waarbinnen kan worden ingespeeld op het na derbij brengen van oplossingen voor de funda mentele problemen waarmee de academische ziekenhuizen te maken hebben. Van die problemen geven ze de volgende op somming: de plaats- en positiebepaling van de academische ziekenhuizen, de nieuw- en ver bouw en het begrotings- en financieringssys teem waarbij naar hun mening geen verband bestaat tussen de toegestane uitgaven en het steeds zwaarder wordende takenpakket „Ondanks vele pogingen daartoe en ondanks terzake gemaakte afspraken is van enig reëel overleg met de minister van onderwijs en we tenschappen over deze problemen geen sprake geweest", aldus de brief. „Onaanvaardbaar" noemen de ziekenhuisbestu ren de opvatting van Pais, dat overleg over fundamentele aangelegenheden pas zinvol is, als hij mededelingen kan doen over besluiten die op interdepartementaal en regeringsniveau met betrekking tot de academische ziekenhui zen zijn genomen. De beleidsinbreng vanuit de academische ziekenhuizen zelf wordt daardoor volgens hen teruggebracht tot een louter for mele kennisneming achteraf Ze «*oegen hier aan toe, dat de „mededelingen" van de minister zich tot dusver slechts hebben beperkt tot zijn constatering, dat „het uitstippelen van een be leid voor de academische ziekenhuizen in ern stige mate wordt belemmerd en vertraagd door interdepartementale obstakels en het achterwe ge blijven van voorlopige standpuntbepalingen in de ministerraad, waardoor hem de nodige manoeuvreerruimte wordt ontnomen". De besturen vragen Van Agt dringend aan dacht aan hun problemen te schenken. Hun brief volgt op een overleg met minister Pais, waaruit ze boos zijn weggelopen omdat de be windsman volgens hen op geen enkele manier tegemoet kwam ara hun wensen. Bedrijfschap bloemisterijprodukten: AALSMEER De situatie dat Nederlandse bloe men over de Belgische grens worden gesmokkeld, is vrijwel geheel voorbij. Dit komt omdat er in Bel gië veel intensiever wordt gecontroleerd sinds een aantal jaren. Wel kunnen zich op dit gebied weieens incidenten voordoen, aldus het Bedrijfschap voor de Groothandel in Bloemisterijprodukten, dat daar over verder geen gegevens heeft. Het bedrijfschap weerlegt daarmee de beschuldiging van de bur gemeester van Aalst, die deze week heeft gezegd dat Nederland de Belgische siertelers (met name in het gebied rond Aalst) on eerlijke concurrentie aandoet door bloemen illegaal in te voeren. Woordvoerder van het bedrijfschap, adjunct-secretaris H. Rij ken, vindt dat de Belgen hun beschuldigingen eerst maar eens waar moeten maken, het bedrijfschap is dan bereid de zaak te onderzoeken. De suggestie van de burgemeester van Aal,st om intensiever op de genoemde smokkel te gaan controleren werkt, volgens Rij ken, juist averechts. Dan blijven de Belgische detaillisten en an dere handelaren verstoken van voldoende en tijdige aanvoer van verse bloemen. Rijken vermoedt dat de onverwachte aanval vanuit België op de Nederlandse bloemenexport te maken heeft met de geweldige groei van de Nederlandse bloemenexport. In de eerste zeven maanden van dit jaar is elf procent meer geëxporteerd dan in de vergelijkbare periode in 1978. Opvallend is dat de groei juist naar België gering is (drie procent). De groei richt zich voorna melijk op Frankrijk en Engeland. Verlichting Hoge Rijndijk ZOETERWOUDE De straatverlichting langs de Hoge Rijndijk zal aanzienlijk verbeterd worden. Reeds in 1971 werd een nieuw verlichtingsplan ont worpen, maar dit werd te duur bevonden door de gemeente. Rijkswaterstaat was toen bereid om in de kosten bij te dragen. In 1972 resulteerde dit in een aanleg van nieuwe straatverlichting vanaf de afrit van Rijksweg 4 tot het pand Hoge Rijndijk 25. Een werkgroep is nu tot overeenstemming gekomen dat een ge lijksoortige verlichting langs de gehele Hoge Rijndijk, van Lei den tot Bodegraven, geplaatst zal worden. De kosten van dit plan zullen voor het grootste gedeelte door het rijk gedragen worden. Alleen voor het stuk Hoge Rijndijk 25 en de Weipoort- sevliet dient de gemeente 50% bij te dragen in de kosten. Totaal zal de nieuwe straatverlichting bijna twee ton gaan kosten, Zoe- te*"Woude dient 50.000 gulden bij te dragen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5