Centraal Nederland wijzigt tarieven Veel kritiek op nota over cultuurbehoeften Rijnstreek IGOR weer in rustiger vaarwater Endegeest heeft dierenpark Tuinman-organist Kees neemt afscheid van bejaardenhuisAarhoeve REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 PAGIh f\[ Kees van Dam genietend van eigen accordeonspel LANGERAAR Cornells van Dam („zeg maar 'Kees', anders kennen ze me niet") viert morgen zijn verjaardag. Op deze heuge lijke dag bereikt Kees de pensioengerechtigde leef tijd van 65 jaar. Cornelis van Dam, geboren in Lan- geraar, is één van de mar kantste figuren die dit dorp rijk is. Eenieder heeft Kees wel eens horen spelen in de kerk, op trouwpartijt- jes, verjaardagen, enzo voort. Vrijdag is tevens de dag dat Kees afscheid gaat nemen van het bejaarden huis de Aarhoeve. Voor me nig bejaarde betekent dit een afscheid van een steun en toeverlaat die, als de ge legenheid daartoe was, de mensen liet genieten van zijn opbeurende accordeon- spel. Bij Kees thuis lag gisteren een fotoboek op tafel. Het bood uitzicht op wat fraaie prenten van weleer. Kees met een rimpelloos gezicht achter de accordeon. De op het oog rare combinatie tuin man en organist is om het mooi te noemen 'historisch gegroeid'. Kees: „Ik ben be gonnen als bakker. Eerst heb ik vier jaar in Leimuiden gewerkt en daarna negen jaar bij R. Stijnman hier in Langeraar. Toen kwam in 1943 pastoor Horstman naar mij toe en die heeft mij ge vraagd om het kerkorgel te bespelen en tevens om de boel netjes te houden van het 'Rustoord', dat was een kloos ter. Nu zit daar op die plek een grote meubelzaak. Afijn dat heb ik toen gedaan. Ik ben in totaal vijfentwintig jaar in dienst van de kerk ge bleven. Twaalf jaar geleden kwam de stichting, van de Aarhoeve, in de plaats van het klooster. Bij de Aarhoeve werk ik nu twaalf jaar. Alles bij elkaar gerekend ben ik dus zevendertig jaar organist en tuinman. Over het kloos ter heb ik trouwens nog een aardig verhaal. In het kloos ter mestte de nonnen twee varkens vet. Maar op een ge geven dag werd er een var ken ziek. Nou, dat was na tuurlijk heel wat. De overste had het niet meer want het beest wilde niet eten en het varken werd steeds zieker. De deurbel ging en de over ste deed open. Ze ziet daar een heer met een tas staan die zich voorstelde als 'de dokter'. Ze neemt de man mee door de lange gangen naar het zieke varken in de veronderstelling dat het de veearts was. Bleek het een gewone dokter te zijn In het huis van Kees ligt op de piano een accordeon 'M'n derde en laatste'. Het leven van de Van Dam's wordt be heerst door de muziek van orgel, accordeon en piano. Ook voor Kees gold echter dat het talent zich niet van zelf heeft ontwikkeld. "Voor de diensbetrekking bij de kerk heb ik les gehad van kapelaan J. Wortel en daarna door kapelaan J. Karskens. Toen ik in dienst van de kerk kwam heb ik vijf jaar les gehad van de heer Mar- tijn in Leiden. Nu geef ik zelf af en toe les. Het accordeon bespelen heeft mij vaak een natte rug bezorgd. Vooral met trouwpartijen (enige honderden) kon het nog wei eens laat worden, maar wel de volgende morgen vroeg op. Op partijen had ik meest al een vaste drummer. In de begin periode was dat Cor Lek en nu is dat Jan Twaalf - hoven, de administrateur van de Aarhoeve. Maar je deed het gewoon. Het is heerlijk om een beetje plezier te ge ven aan de mensen. In de tijd dat ik nog geen vaste aanstel ling bij de kerk had maar wel af en toe speelde op het kerkorgel kwam het liedje 'Ouwe Taaie' in opkomst. Een vriend van mij ging trouwen en ik sloot een wed denschap, inzet een sigaar, dat ik na de mis het in die tijd gewaagde lied op het kerkorgel ten gehore zou brengen. De mis was afgelo pen en terwijl de mensen naar buiten gingen trok ik alle registers open en speelde 'Ouwe Taaie'. Je had het ge zicht van de pastoor moeten zien toen ik later op de dag brood kwam brengen". Kees verdwijnt niet helemaal' van het toneel. Hij gaat dan wel de schoffel neerleggen maar de bejaarden krijgen ongetwijfeld af en toe een op treden van de toetsenvirtu- oos. „Niet iedere verjaardag want dan heb ik met 85 be jaarden nog een dagtaak". Verder blijft hij ook de repe tities met het bejaardenkoor houden. Kees is met de accordeon be gonnen in 1948. Dit is wat la ter gekomen dan het orgel want ook in die tijd kostte een accordeon aardig veel. „Het mooiste vind ik het om muzette te spelen, dat zijn om het eenvoudig te zeggen wal sen". Woorden schoten even te kort om het uit te leggen en niet lang daarna zweefde de eerste tonen van 'Daar in dat kleine café' door de huis kamer. HUIB HIKKE ALPHEN AAN DEN RIJN Het IGOR (Inter gemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek) is sinds gisteravond weer in rustig vaarwater terecht ge komen. Een „intentieverklaring" van het IGOR- college over de gemeentelijke herindeling was voldoende om de golven die in de vergadering van juni, huizenhoog waren gestegen, tot bedaren te brengen. In die vergadering had een aantal gemeenten onder aanvoering van de burgemeester van Leimuiden, G. van der Kroft, laten blijken dat de kontakten van het college over de gemeentelijke herindeling met het provinciale bestuur, zonder ruggespraak met de overige IGOR-leden, allerminst op prijs werden ge steld. Het college van B. en W. van Leimuiden had naar aanleiding van die kontakten onder meer ge steld: „Wij zelf kunnen deze taak uitstekend uitvoe ren". In de IGOR-vergadering had Van der Kroft duidelijk gemaakt een herhaalde egotripperij van het college niet langer te zullen pikken. Nadat de zaak in de IGOR-commissie voor „Algeme ne en Bestuurlijke Zaken" die voor dit hete hangijzer was uitgebreid met vertegenwoordigers uit meenten, verder was uitgediept, kwam het gisteren met de volgende verklaring: „Wij niet de intentie ons over gemeentegrenzen en nomie van gemeenten uit te spreken, tenzij en/of de betrokken gemeenten ons dat Hoewel Van der Kroft een „hardere afspraak" op prijs had gesteld, ging hij gisteravond scherpslijperij over de tekst een hem werd met 14 tegen 6 stemmen verw akkoord met de intentieverklaring. Jeugdschaatsen weer van start WOUBRUGGE/HOOG- MADE/RIJNSATER- WOUDE Met ingang van 13 oktober gaat het jeugdschaatsen weer van start. Noviteit is het schaatsen voor 7- en 8-ja- rigen. Het jeugdschaatsen naar de kunstijsbanen vindt in drie leeftijdsgroepen plaats. Op vrijdagavond vertrekt de bus naar De Üithof in Den Haag met de 12- t/m 16-jarigen, kos ten 152.50 per seizoen, inclu sief bus. Op zaterdagmiddag komen de 8- t/m 12-jarigen aan bod, kos ten voor dit seizoen 132.50, inclusief bus naar de Uithof. Voor het eerst dit jaar kunnen de 7- en 8-jarigen in clubver band naar de kunstijsbaan. Dat kan op de donderdagavond. Kosten 62.50. Er moet dan wel voor eigen vervoer naar de Menkenbaan gezorgd wor den. Belangstellenden kunnen zich in Woubrugge/Hoogmade en Rijnsaterwoude melden bij de bekende schaatsadressen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit een woning aan de Mid delweg te Alphen aan den Rijn is dinsdagavond tussen 18 en 23 uur stereo- en foto-appara- tuur gestolen ter waarde van ongeveer 3.000. Van de wo ning werd een deur openge broken. HAZERSWOUDE De ver nieuwing van de deuren van de Lodewijksluis te Hazers- woude wordt geraamd op een bedrag van f 16.000,-. Een in- psectie heeft uitgewezen dat de deuren van deze waterke ring in de Rijndijk niet meer gerepareerd kunnen worden en nodig vernieuwd moeten worden. Volgens b. en w. is dit hard nodig, mede gelet op het feit dat de Lodewijksluis een belangrijke functie vervult in geval van calamiteiten ter be veiliging van de achterliggen de polders. Arts M. C. van der Plas opent de dierentuin OEGSTGEEST Dr. M. C. van der Plas opende gistermiddag het nieuwe dierenpark op het ter rein van de psychiatri sche inrichting Ende geest in Oegstgeest. Het benodigde geld voor het dierenpark werd twee jaar geleden bij een inza- melingsaktie bijeen ge bracht. Mevrouw Van der Plas, zelf als arts in Endegeest werk zaam, opende het park door het plaatsen van een bord waarop de openingstijden en de voedingstijden stonden aan gegeven. In haar toespraak memoreerde zij de inzameling- saktie, twee jaar geleden, die 16.000 gulden opbracht. Het geld van deze inzameling diende gebruikt te worden voor een blijvend project waar alle bewoners van Endegeest profijt van zouden hebben. Zij vond dat het dierenpark uit stekend aan deze eis voldeed en stelde voor het dierenpark minstens één dag per jaar de naam „Endebeest" te geven. Zij schonk een medicijnbeker tje voor de dieren. Door de zichtbaar enthousiaste bewoners van Endegeest werd aan de dieren een „feestmaal tijd", bestaande uit worti en haver, aangeboden. Vsm bewonersraad kreeg meviJ* Van der Plas een boeket In men. De voorzitster van d< wonersraad vestigde hierb aandacht op de fancy-failS rommelmarkt die volg j] maand in het ontspanninj bouw wordt gehouden. D?* brengsten van deze aktii r] zullen besteed worden aan - onderkomen van één var paarden in het dierenpark Reinigingsrecht Hazerswoude wordt verhoogd HAZERSWOUDE In dien de gemeenteraad daarmee vanavond ak koord. gaat, zullen de reinigingsrechten voor het komende jaar wor den verhoogd. Ten op zichte van het geldende tarief is het een verho ging van tien procent. B. en w. van Hazerswoude vinden dit alleszins accep tabel, daar anders voor een ijiet onbelangrijk be drag beslag gelegd zal worden op de algemene middelen. GELIJKSCHAKELING VAN STAD- EN STREEKVERVOER LEIDEN De gewijzigde tarieven van de N.V. Vervoersmaatschappij Centraal Nederland gaan per 1 oktober in. De nieuwe tarieven zijn vastgesteld naar het Tarievenplan Openbaar Vervoer. Dit plan streeft ondermeer naar een gelijk schakeling van tarieven per 1 oktober '81 voor alle stads- en streekvervoer over ge lijke afstanden. De Vervoersmaatschap pij Centraal Nederland verzorgt onder meer de buslijnen 2, 12, 13 (Leimuiden via Alkemade naar Leiden) en buslijn 5 (Amsterdam via de Kaag, Warmond naar Leiden). De wijzigingen voor het komende jaar zijn als volgt: De enkele reizen, retourbiljetten en de 10-ritten- kaarten voor volwassenen gaan in prijs omhoog. De verhogingen verschillen in zone-afstand. De 10-rittenkaarten voor kinderen (4 tot en met 9 jaar) en voor houders 'PAS 65' gaan voor alle zone afstanden belangrijk in prijs omlaag. Het tarief voor de maandabonnementen (voor vol wassenen) voor 1 of 2 zones blijft gelijk. Voor de overige afstanden stijgt de prijs. Voor de jeugdabonnementen blijft het tarief voor 1,4,5 en 6 zones gelijk. Voor de overige afstanden gaat het tarief licht omlaag. Het gebruik van 10-rittenkaarten wordt verruimd. Per 1 oktober mag de 10-rittenkaart voor elke wil lekeurige reis in het vervoergebied van CN ge bruikt worden, alleen voor het aantal zones waar voor de kaart is gekocht. Bovendien mag binnen de overstaptijd de 10-rittenkaart nu ook voor de terug reis worden gebruikt. Nieuwe vervoersbewijzen ziin een dagkaart voor de helft van de prijs van een gewone' dagkaart voor houders van een 'PAS 65' en een jaarabonnement voor volwassenen en jeugd tot en met 18 jaar. De prijs van abonnement is 10 maal de prijs van een maandabonnement Frontale botsing naar verkeerde inhaalmanoevre NOORDWIJKERHOUT Een frontale botsing tussen twee bromfietsen vond van morgen om half acht plaats op het fietspad aan de Goo- w eg. Een 23-jarige inwoner van Noordwijkerhout botste tijdens het inhalen op een tegemoet komende bromfiets bestuurd door een 17-jarige inwoner van Noordwijk. De Noorwij- kerhouter liep hierbij een ge broken arm en kneusingen op, de jongen uit Noordwijk kreeg een gebroken arm en een ge broken been. Beide werden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. De bromfietser die werd inge haald kwam ook ten val maar liep hierbij geen verwondin gen op. Verwarring ro heropening de 'Schakel LANGERAAR De richtgeving over de herja* ning van de 'Schakel', in de krant van dii werd vermeld, is het dukt geweest van een erg voortvarende geest.] heropening van de 'Sch: moet namelijk nog pJ vinden. De verwarrende berichtgf is ontstaan doordat abusi] lijk gebruik is gemaakt v; informatie in het prograi boekje over de heropening] overgenomen feiten uit boekje zijn door een mi: stand niet gecheckt. De hi ening door wethouder Uijttewaal vindt aansta! zaterdag, 29 september, pli ALPHEN AAN DEN RIJN Met een onbevredigend gevoel moeten de leden van het IGOR (Intergemeente lijk Overlegorgaan Rijnstreek) het Alphense raadhuis gisteravond na de vergadering de rug hebben toege keerd omdat de discussie over het „Ontwerp-Rappcrt Sociaal Culturele Voorzieningen Rijnstreek", geen dui delijke afronding had gekregen. De enige „winst" van de leden waren wat vage toezeggingen van het IGOR-college dat een vervolg op de nota niet uitsloot. En het leek alle maal zo mooi. Het rapport dat was samengesteld naar aanleiding van een gehouden enquête, had onder meer geconcludeerd dat er in de Rijnstreek „geen wezenlijke knel punten" te constateren waren. Niets bleek minder waar. En dat terwijl het rapport beoogde om de gemeen ten behulpzaam te zijn bij het opstel len van een sociaal-cultureel plan. Het Alphense raadslid F. Gijbeis legde het grote manco van het rapport aan het begin van de discussie feilloos bloot. Gijbeis begon met te stellen dat het nogal logisch was dat de organisaties in de gehouden enquête hun eigen beleid hadden geprezen. „Als je een zeepfabri kant vraagt of hij goede zeep maakt, zegt hij ook ja", merkte hij daarover op. Echte knelpunten konden pas aan de oppervlakte komen stelde hij verder als bekend zou zijn wat de behoefte van de bevolking was naar welzijnsvoorzienin gen. „Een inventarisatie als deze heeft- alleen nut als die afgemeten kan wor den naar de behoefte". Gijbeis zei er „ernstig" voor te willen waarschuwen om de conclusie van het rapport over na te nemen. „De gemeentebesturen moeten niet op hun lauweren rusten. Er moet nog veel gebeuren op dit ge bied", aldus Gijbels. Dat er op voorhand al knelpunten in de Rijnstreek waren op te sommen maakte de Alphense wethouder J. Haanstra, die tevens voorzitter is van de Provinciale Jeugdraad, duidelijk. Een rapport van dit raad had uitgewe zen dat vooral jongeren met veel pro blemen kampen. „Dat blijkt iedere weekend uit de politierapporteringen. Er is een voortdurende pendel van jon geren tussen de diverse plaatsen, maar wij weten niet waar ze naar toegaan en wat ze willen. We weten ook niets van de jeugd van de minderheidsgroeperin gen", stelde Haanstra verder. Volgens hem zouden de gemeenten hun krach ten moeten bundelen om deze proble matiek te lijf te gaan. „Het lukt niet om dit als gemeente apart op te lossen". Haanstra zei het te zullen betreuren als door het rapport de indruk zou worden gewekt dat het met de problemen in de «Rijnstreek allemaal wel mee viel. Als voorbeeld haalde hij aan het consulta tiebureau voor alcohol- en drugsver slaafden dat Alphen van plan is op te richten. „Het grootste gedeelte van die verslaafden vind je bij de jongeren". Het rapport vond hij niet meer dan „een leuke inventaris" dat slechts be schouwd kon worden als een beginpunt van de problematiek. Voor Nieuwkoper A. Post ging het rap port ook niet ver genoeg. Volgens hem zou het IGOR een samenspraak tot stand moeten brengen tussen de diver se gemeenten om onder meer te praten over „voorzieningen die je als gemeen te afzonderlijk niet van de grond kurtt tillen". F. Struben uit Hazerswoude meende dat het rapport niet voldoende was om daar een gemeentelijk beleid op af te stemmen. Burgemeester D. Brouwer de Koning die in eerste ter mijn het rapport nog had gezien „als een rapport dat bouwstenen zou kun nen aandragen voor de gemeenten", krabbelde in tweede termijn, nadat hij de kritische geluiden had gehoord, te rug. Volgens hem zou het „optimisti sche geluid" van de nota afgezwakt moeten worden. Burgemeester G. van der Kroft van o.m. Nieuwveen „gaf in overweging" om het rapport eerst te toetsen aan de door Haanstra aangehaalde nota van de provincie. „Misschien dat het dan aan leiding geeft om tot een andere aanbe veling te komen", zei hij. G. P. van Dijk uit Nieuwveen („De conslusies zijn te vaag en te zwak") die gisteren het IGOR vaarwel zei, stelde op de val „Ik heb het gevoel dat wannee straks deze zaak afsluiten er nie beurd is wat een hele boel mens i deze zaal willen". Verder merkte 1 I dat de gemeenten waarvoor het ra bedoeld was, de indruk zouden ku krijgen dat het IGOR maar half had geleverd. De opmerkingen vai teren zouden dan ook in het ra| e h opgenomen moeten worden of voegd. „In huis houden en alvorens het de deur uit te zijn advies. „Of is het misschien a ad. gezonden aan de gemeenten"?, zo Lw hij zich af. Met die vraag sloeg hij de zijn kop. Portefeuillehoudster A. van der Most die gisteren voorzitter fungeerde, gaf toe ontwerp-rapport al aan de was toegezonden. En dat was delijk ook meteen de reden dat bereid was om wat aan de tekst anderen en zich verder zeer dend en vaag opstelde discussie. Zij verstond na slotopmerking dat het zich zou beraden over de het rapport en de vorm het advies van Gijbels om dat z'n minst in samenwerking te de Provinciale Jeugdraad, omdat kennelijk wel meer gegevens waren zei ze: „Dat lijkt mij niet sloten".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4