eidenaar niet vaak naar Haags stadscentrum Banenmarht niet zien als wondermiddel bisser 't Hooft xposeert erlingenpracticum Bewoners Pancras-Oost ontevreden over nieuw bestemmingsplan Wijziging busdiensten tijdens 3 oktober *AD W »K MINISTER ALBEDA KWAM EVEN KIJKEN KADER 60-JARIG BESTAAN „D'Oude Morsch" boos op 3 October Vereeniging LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 (Th/ 11 )EN Mr. W.A. Renardel de La- Jjtte, directeur-generaal van de Ar- J .voorziening, heeft vanmorgen in irezigheid van burgemeester A.J. en tal van wethouders de Leidse nmarkt geopend. In zijn openings- :h zei de directeur-generaal onder dat de Leidse Banenmarkt naar mening goed in het taakstellend d (het beleid dat optimaal pro- in te spelen op de regionale ar- ibehoefte) past. De heer Renardel G«ifn men'n£' dat de markt drempel- agend werkt en positief resultaat opleveren, maar dat het zeker niet wondermiddel moet worden gezien. loop van de ochtend bracht ook ster Albeda van Sociale Zaken een ;k aan de Banenmarkt in de Stads- iorzaal. Hij sprak met de werk- achter de diverse stand en met ilrijke bezoekers iet verleden heeft de Banenmarkt be wezen een snelle manier te zijn om werk nemers met werkgevers in contact te brengen. De vacaturebanken tijdens de Nederlandse Banenmarkten werden zeer goed bezocht", aldus de heer Renardel de Lavalette. „Dit is voor een groot deel te danken is aan de drempelverlagende wer king van Banenmarkt; de deuren van de Stadsgehoorzaal staan open en een ieder kan gemakkelijk en vrijblijvend even bin nen wippen. Ook vergroot een dergelijke markt het inzicht in de arbeidsmarkt en neemt een eventueel vooroordeel weg. Personen, die hun sollicitatiebrief in aan merking genomen, wellicht niet beslag op een bepaalde vacatures kunnen leggen, komen vaak door het persoonlijke ge sprek tijdens de Banenmarkt wel aan de Bovendien zei de heer Renardel de Lava- lette, dat ernaar gestreefd moet worden het man-vrouw rollenpatroon te doorbre ken. De vrouwen vormen nog altijd 41% van de totale werkloosheid en zij verdie nen bijzondere aandacht. De vacatures, die in eerste instantie misschien niet voor vrouwen bedoeld zijn, kunnen vaak wel degelijk door vrouwen vervuld worden. Mr. Renardel de Lavalette hoopte, dat de vrouwen ook bij de Leidse Banenmarkt aan hun trekken zullen komen. Hoeveel werkelijke (werkverschaffende) contacten er tussen wergevers en werknemers tot stand zullen komen, is vooralsnog de grote vraag. „Want", zo meent de directeur-ge neraal voor de Arbeidsvoorziening, „vaak is er bij Banenmarkten van een wisseling van banen sprake; het zijn niet alleen werklozen, die een passend baantje ko men zoeken, maar er komen veelal ook personen, die van betrekking willen ver anderen". Tot slot wenste mr. Renardel de Lavalette, dat de Leidse Banenmarkt een regelrecht succes wordt en dat vele werk zoekenden een vooral ook passende werk kring kunen vinden; „Dat is", zo meent de mr. W.A. Renardel de Lavalette, „de grootste voldoening, die de organisatoren zouden kunnen krijgen". De opening van de Leidse Banenmarkt deel van het practicum. gpDENOm ouders en ïre belangstellenden in- t te geven in wat er op itisch gebied zoal op K)1 gebeurt heeft het stelijk lyceum dr. W.A. er 't Hooft in het kader het 60-jarig bestaan een 'fldisitie opgezet in het dgebouw aan de Kager- it 1. Die expositie werd ermiddag geopend door leer W. Hulstijn, vroeger inleraar op de school en van de oudste nog in le- zijnde leraren. Hij werd lesi iet doorknippen van het bijgestaan door één'van j 2(. jongste leerlingen, de 5) j jklasleerlinge Josephine den Berge die pas een weken op school zit. Ie fraai opgezette expositie e creatieve oogst van de ■n handenarbeid, textiele kvorming en tekenen te maar ook veel interessant eriaal van de practicums i'owiurkunde, scheikunde en 3.0bgie. Speciaal voor de ex positie hebben leerlingen scheikunde een paar proeven gedaan. Hun bevindingen en werkwijze zijn uitgebreid geë taleerd op de tentoonstelling. Zo hebben ze bijvoorbeeld on derzocht wat er aan reststoffen wordt gevormd bij het roken van sigaretten, een proces dat via 'de dampende buisjes goed is te volgen. Het resultaat, op gevangen in een koffiefilter ziet er voor een roker niet zo prettig uit en dat was ook blijkbaar de bedoeling want de leerlingen die de proef hebben gedaan geven met de afbeel ding van een schedel en een doorgestreepte sigaret te ken nen dat ze voor het roken wei nig waardering kunnen op brengen. Bij andere proeven werd de samenstelling van de verschillende merken benzine onderzocht (die bleken alle maal erg op elkaar te lijken) en de samenstelling van diver se soortén bier. Bij de laatste proef bleek het zuurgehalte van bier even hoog te zijn als dat van azijn, terwijl de smaakproef niet direct in die richting wees. Het in een duister gedeelte ge plaatste natuurkundepracti cum laat vooral veel lichtproe ven zien, zelfs met een echte laser die gelukkig ongevaarlijk is afgesteld. Bij het biologie- practicum, waar door micros copen een blik op tal van be langwekkende zaken kan wor den geworpen wordt ook aan dacht besteed aan het biolgie- onderwijs van vroeger. Diver se leermiddelen, zoals de an tieke microscopen werden al in de begintijd van de school benut. De geschiedenis van de school wordt belicht in een grote hoeveelheid oude foto's. Onderwijstechnieken komen tot hun recht in een speciale hoek met video- en diamateri aal. De expositie in de school is vanavond te bezichtigen van 19.30 tot 21.30 uur, op vrijdag van 14.45 tot 17.15 uur en van 19.30 tot 21.30 uur en op zater dag van 9 tot 12.30 uur. Leer lingen en docenten zijn aan wezig om toelichting te geven. DEN Bewoners, win- ers en bedrijven hebben en brief aan het bestuur de '3 October Vereeni- geprotesteerd tegen het dat de grote optocht, die gelegenheid van het 3 Oc- 9qjjerfeestdoor de Leidse je^ienstad wordt gehouden jaar niet door de Steen- en de Morsstraat uutot. Veel bewoners uit de wijk „D'Oude Morsch" zijn diep te leurgesteld en sommigen heb ben uit kwaadheid hun lid maatschap van de '3 October Vereeniging' opgezegd. Zij verzoeken het bestuur van de vereniging alsnog de traditio nele route te handhaven. Ze vragen zich af waarom de oude route na zoveel jaren nu niet meer mogelijk is. WIJZE VAN PRESENTATIE VALT VERKEERD LEIDEN De bewoners van Pancras-Oost zijn bij zonder ontevreden over de gang van zaken rond de pre sentatie van het vooront werp-bestemmingsplan. Tij dens een vergadering van de werkgroep, bestaande uit be woners en zakenlieden uit de wijk en uit vertegenwoor digers uit het ambtelijk ap paraat bleek gistermiddag dat het betreffende vooront werp ook bij enkele werk groep-leden ook volkomen onbekend was. Niet dat er op voorhand veel bezwaren zijn tegen de inhoud van het voorontwerp, maar de leden van de werkgroep hadden het juister gevonden als zij eerst waren gehoord over het voorontwerp voordat aan de inhoud verdere be kendheid zou worden gege- Ten grondslag aan de proble men rond het voorontwerp-be stemmingsplan van Pancras- Oost liggen de strubbelingen die zijn ontstaan tussen mr. A. de Jong van het Rotterdams „Bureau voor Stedebouwrecht en Planologie", die als extern- adviseur voor het maken van het bestemmingsplan door de gemeente Leiden was aange trokken en enkele ambtenaren van de afdeling stadsontwik keling, verkeer en grondza ken. De problemen hebben deze maand hun climax be reikt toen mr. De Jong zijn ontslag aan het college indien de. Gistermiddag verklaarde de heer De Jong dat het hem on mogelijk was gebleken om met mevrouw G. Schramm, een van de door de gemeente aan de werkgroep toegevoegde ambtenaren samen te werken. „Keer op keer ben ik door ambtenaren voor het blok ge zet bij het maken van de plan nen". Volgens de heer De Jong, die zich ook heeft bezig gehouden met het maken van het bestemmingsplan Mare- dorp, was het niet mogelijk om zijn werkwijze aan te passen aan die van de betreffende ambtenarend. Hoewel hij voor het opstellen van de voor schriften en toelichting bij het bestemmingsplan was aange trokken, kreeg hij in mei een brief van mevrouw Schramm met een plankaart en daarbij een bijna volledig pakket con cept-voorschriften. Met name tegen de wijze waarop in het voorontwerp bestemmingsplan de bestaande bedrijven worden benaderd heeft de extern adviseur grote bezwaren. Hij vindt dat er in de plankaart te veel wordt uit gegaan van een ideaalbeeld. Hij wil dat meer bestaande be drijven worden gelegaliseerd. Mevrouw Schramm stelde gis termiddag het in grote lijnen met de ideeën van De Jong eens te zijn over het flexibel aanpakken van een bestem mingsplan „Wij verschillen al leen ernstig van mening over de wijze waarop een en ander aan het papier moet worden toevertrouwd", aldus ver klaarde zij de kern van de problemen. De werkgroep komt nu maan dag 8 oktober weer bijeen om nader in te gaan op de inhoud van het voorontwerp. Op aan drang van de stichting „wonen en werken in Pancras-Oost" werd de heer De Jong ver zocht zijn problemen tegen het voorontwerp nog eens op pa pier te zetten, waarna zal wor den bekeken of het hier en daar nog niet kan worden bij geschaafd. Mevrouw Schramm ging met deze gang van zaken schoorvoetend akkoord. „Ik heb ook nog te maken met mijn directe chefs, die vinden dat het bestemmingsplan Pan cras-Oost er nu eens moet ko men". Zij deelde op voorhand mee alleen in de inhoud wijzi gingen aan te brengen. „De methodiek die gevolgd is bij het voorontwerp moet gehand haafd blijven", aldus mevrouw Schramm. LEIDEN In verband met de 3-October- feesten binnen de gemeente Leiden worden de busdiensten van de NZH, West Neder land, Centraal Nederland en NAL gewij zigd. Van vrijdag 28 september tot en met donderdag 4 oktober zal lijn 43 komende van Wassenaar rijden tot en van Leiden Sta tion. De halten tussen Leiden Station en St. Jorissteeg komen te vervallen. De lijnen 2, 12 en 13 van Centraal Nederland rijden via de Kooilaan, Herensingel, Marnixstraat, Willen de Zwijgerlaan, Oegstgeesterweg, Station v.v. voor beide richtingen, op de Herensingel nabij de Herengrachtsbrug. Van dinsdag 2 oktober om negen uur tot en met donderdag 4 oktober zulen de Prinsessekade en de Beestenmarkt zijn afgesloten. De halte Nieuwe Beestenmarkt komt dan te vervallen. Als alternatieve route zal dan komend vanuit de Breestraat via het Noordeinde en Morsweg/singel naar het Stai- onsplein gereden worden. De halten op de Stai- onsweg, richting Willem de Zwijgerlaan en Rijnsburgerweg, zullen tijdelijk verplaatst wor den naar het Stationsplein ter hoogte van de Universiteit. Dinsdag 2 oktober van zes uur tot ongeveer half tien en op woensdag 3 oktober de gehele dag zal een groot gedeelte van de binnenstad worden afgesloten. Er wordt dan vanaf de Ko- revaarstraat via de singelroute en Morskwartier naar het Station gereden. Men dient dan ook met mogelijke vertragingen en/of vervallen re kening te houden. Eveneens zal op woensdag 3 oktober vanaf acht tot ongeveer vier uur de Burggravenlaan worden afgesloten. De dan te volgen route is Sitterlaan-Lorentzkade-Kanaal- weg-Hoge Rijndijk v.v. De halten Modderman- straat, Burggravenlaan en Hoge Rijndijk/Burg- gravenlaan komen dan te vervallen. Troef cursussen Het vormingscentrum voor jongvolwassenen „Troef" aan het Noordeinde 2a heeft nog plaats op verschillen de cursussen. Elke donderdagavond wordt er vanaf kwart voor zeven gevolleybald in de gymnastiekzaal van het vormingscentrum. Het programma omvat tien bijeenkomsten. De kosten bedragen vijfendertig gul den. Bij voldoende belangstelling wordt alsnog een ca baretclub gestart Onderwerpen die aan de orde zullen komen zijn emancipatie, discriminatie, werk en de in vloed van de reclame. Voor degenen die net op kamers wonen en nog niet weten wat ze elke dag moeten ko ken, is er iedere dinsdag van zes uur tot half acht een kookcursus in het vormingscentrum. De cursus omvat tien lessen. De kosten zijn vijfenveertig gulden. Speci aal voor vrouwen is er iedere dinsdagavond van acht tot tien uur een klussencursus. De deelnemers leren in tien lessen voor vijfendertig gulden, allerlei handig heidjes om huishoudelijke apparaten te maken. Een cursus druktechnieken wordt iedere maandagavond v?n acht tot tien uur gegeven in de Stag-drukkerij aan de Caeciliastraat. De cursus omvat tien lessen waarin de lay-out, offset-druk en het boekbinden aan bod ko men. De kosten bedragen vijfendertig gulden. Ruilbeurs De ruilclub Koningskerk houdt zaterdag 29 september een najaarsbeurs. Het is mogelijk postzegels, munten, sigaren bandjes of andere dingen met collega-verzamelaars te rui len. De beurs wordt in het Antonius Clubhuis aan de Lan ge Mare gehouden en begint om tien uur 's ochtends. Om ongeveer vier uur eindigt de ruilbeurs. Feedback De Leidse band „Feedback" treedt zaterdag 29 septem ber op bij jongerenvereniging „Augustinus" aan het Rapenburg 24. De groep, die uit vier personen bestaat, speelt snelle swingende rock. Na het optreden is er dis co. De zaal is vanaf half negen open. Het concert be gint om half tien. Bunuel en Cocteau Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17 in Leiden vertoont in de maand oktober een serie films onder de titel „De Surrealisten Het gaat om films van de surrealistische regisseurs Bunuel en Cocteau. Maandag 1 oktober wordt een film van de dichter/schrijver/cineast Jean Cocteau ge draaid met Jean Marais in de hoofdrol. Donderdag 4 okto ber is de beurt aan de Spaanse regisseur Luis Bunuel van wie de film „Les Olvidados" zal worden vertoond. Deze film speelt in de achterbuurten van Mexico-stad. Op beide dagen zijn twee voorstellingen, en wel om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Tweedehandsmarkt Ten bate van het missie- en ontwikkelingswerk van broeder Carel Kruitwagen in Irian Jaya (voormalig Nieuw-Guinea) houdt de missiegroep van de Leonar- dusparochie zaterdag 29 september een markt van tweedehands kledingstukken, waaronder vooral veel kinderkleding. De in goede staat verkerende kleding wordt tegen redelijke prijzen aangeboden. De markt start om half elf en duurt tot vier uur Hij wordt ge houden in het Leonardushuis aan de Haagweg 14 in Leiden. Geloof, Hoop en Liefde De Internationale Nieuwe Scène/Mannen van den Dam speelt op vrijdag 28 september het toneelstuk „Geloof, Hoop en Liefde" van Von Horvath in de Leidse Schouw burg. Het verhaal speelt tijdens de crisis in de dertiger ja ren en behandelt het lot van een vrouw in dat tijdperk, maar er ligt een duidelijk verband met de huidige werk loosheidssituatie. Aanvang 20.15 uur. Marana tha - dienst Gert en Hermien Timmerman en Esther Tims met haar be geleidingsgroep Genesis verlenen hun medewerking aan een bijzondere Maranatha zang- en evangelisatiedienst die op woensdag 10 oktober in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg wordt gehouden. Spreker op deze avond is ds. Joop Malgo, Vrije Baptistenpredikant uit Hengelo. Ds. Mal- go zal spreken over het thema „Gods stem in het Wereld gebeuren". De toegang tot de avond is vrij. Aanvang 20.00 uur. Leonce en Lena Het Zuidelijk Toneeel Globe speelt op zaterdag 29 sep tember het stuk „Leonce en Lena" in de Leidse Schouwburg. „Leonce en Lena", geschreven door Georg Biichner is een bittere komedie op een sprookjesachtig thema. Büchner geeft zijn visie op het gezapige Duits land in de Biedermeiertijd.Aanvang 20.15 uur. 7IDEN/DEN HAAG De Leidenaar j.o t over het algemeen voor boodschap- en andere aktiviteiten niet naar het trum van Den Haag. Ook bewoners plaatsen rondom Leiden blijken niet ik naar genoemde plaats te trekken te winkelen, de schouwburg, biosco- of sportlokaties te bezoeken of zich e laten schrijven voor cursussen. Dit kt uit een rapport van het Instituut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek van de Katholieke Hogeschool Tilburg. Het IVA heeft bekeken hoe huishoudens in twaalf lokaties in Zuid-Holland in het stadsgewest Den Haag voor een reeks van aktiviteiten geörienteerd zijn op buurt- en stadscentra en op het Haagse city-centrum. Zij noemt het onderzoek „Ruimtelijk gedrag van bewoners in Zuid-Holland". Het blijkt dat mensen die in Den Haag werken eerder geneigd zijn deze stad aan te doen voor boodschappen en andere zaken. Verder is de af stand van de woonplaats tot het Haags city-cen trum ook bepalend. Naar mate men verder weg woont wordt de stad minder bezocht. Bewoners uit de Bolllenstreek richten zich over het algemeen meer op plaatsen in Noord-Holland. Amsterdam en Haarlem zijn daarbij de grote trekkers. Het hoge voorzieningenniveau van het Leidse centrum en de afstand tot Den Haag maken dat de Leidse agg- Het rapport dat in opdracht van de Provincie Zuid-Holland is gemaakt is bedoeld om na te gaan waar de mensen uit het gebied Zuid-Holland west naar toe gaan voor hun aktiviteiten. Dit om na te gaan of dit klopt met de ideeën van het provinciaal bestuur, zoals die zijn neergelegd in het streekplan Zuid-Holland West. In het streekplan heeft de pro vincie bepaalde richtlijnen gegeven over gebieden waar wel en niet woningbouw gepleegd zal mogen worden. Zij beoogd hiermee dat er een zo hoog mo gelijk voorzieningenniveau ontstaat bij zo klein mogelijke afstanden. Het rapport moet nagaan of dit in de practijk wel klopt. Voorlopig blijkt dat Den Haag een veel mindere sociale functie heeft dan werd verwacht. Dat Den Haag een een verzor gingsgebied zou hebben van 1,2 miljoen inwoners, wordt in het rapport een overdreven schatting ge noemd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3