én tevreden man in Kuip: bondsridder illem van Hanegem Oost-Duitsland verrast Hennie Hollink volgt Kohn op Moeizame zege Barcelona IRAN JE EN BELGIE riLLEN 21.136 TOESCHOUWERS NEDERLAND HOEFT NIET WAKKER TE LIGGEN VAN POLEN ZSPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 PAGINA 15 ^OTTERDAM Herinnert u zich de af- wheidswedstrijd van Johan Cruijff? Zijn lloegmakkers lieten hem volledig in de keek en Bayern München behaalde een fonsterzege op Ajax. Als u gisteravond in 5 Kuip was, behoorde u helaas tot de 21.136 ijkers die door Oranje en het Belgische elf- il volkomen zijn bedonderd. Ook de af- •heidswedstrijd van Willem van Hanegem, Jiens kompanen tevoren brulden dat zij er jets moois van zouden maken, is met het _ord „gillertje" nog minzaam afgedaan. |fat de twee vroegere aartsvijanden, die el- aar al meer dan honderd keer ontmoetten, raarna aan die repeterende breuk een einde rerd gemaakt, er van maakten, was zo mis label dat er na afloop slechts een man was, ie zich tevreden toonde, de goeie Willem an Hanegem die zijn schandalig spelende loegmaten ook nog in bescherming nam. sendertig minuten na het begin van het dra- 3 NederlandBelgië: Michel Valke loopt zich arm. Vijf minuten later, in de eenenveertigste inuut van zijn 52e en laatste optreden in ranje: Willem van Hanegem verlaat het veld. klep van de trap naar de kleedkamers werd sloten achter een uniek voetballer, die met ene (linker) been ook gisteravond meer m dan al die anderen met beide benen, en rer een carrière, die na dit seizoen ten einde opt en waaraan niet alleen Willem de Krom- e, maar ook liefhebbers in talloze landen hun inoegen hebben beleefd. 'im Meuleman, de voorzitter van de KNVB elke instantie zich met deze jubileumwed- rijd ter gelegenheid van honderd jaar voetbal i Nederland onsterfelijk blameerde, vond voor e wedstrijd passende woorden als „Je hebt eel bijgedragen tot de glorie van het Neder- indse voetbal, je was een kleurrijke figuur die eel grappen debiteerde maar ook een van Ne- erlands grootste voetballers". De KNVB had in cadeau: Willem werd tot bondsridder be- oemd. Willem was diep ontroerd en Meule- uan sloeg zijn arm beschermend om de schou- »rs van de Kromme, die, het hoofd gebogen, aats nam tussen zijn ploeggenoten om voor et laatst het Wilhelmus mee te zingen, want at deed Willem, altijd en overal. dit toch onverwachte en prettige begin zou TiSjan een wedstrijd worden gespeeld die tot eerdere eer en glorie van honderd jaar voet- in ons land was gearrangeerd. België's Jgjiach Guy Thijs had weliswaar een schertself- aai 1 opgesteld, maar de leeuw zou, al was het al- >El en maar ten faveure van de scheidende Wil- m, wel eens even brullen. De leeuw heeft niet gefluisterd. De leeuw deed zelfs geen hond open. Welk een zielig stelletje voetballers ers ond er in het veld. fuud Kaiser naar Antwerp -A: V' Het befaamde linkerbeen van de Kromme, waarmee hij in de eenenveertig minuten van zijn laatste optreden in Oranje meer goeds deed dan de rest met beide benen. „Als het nergens om gaat, kunnen we on szelf niet motiveren", zei onlangs de aan voerder van het stel, Ruud Krol. Maar het ging toch om een honderdjarig bestaan, om een kwart eeuw betaald voetbal, waarin me nige speler een slordige duit heeft geïncas seerd, en om driekwart eeuw KNVB? Dat was blijkbaar niet voldoende voor de heren. Op de tribunes suste men zichzelf nog met de opmerking: ze houden het tempo laag om Van .Bedankt Willem", zei bondsvoorzitter Wim Meuleman en „sloeg" hem tot ridder. Hanegem te sparen. De Kromme kreeg veel ballen toegespeeld en deed er vrijwel steeds iets goeds mee, daartoe welwillend in staat gesteld door de tegenstander. Intussen liep Gerets een gele kaart op omdat hij debutant Wijnstekers plat legde. Die debutanten later ook Michel Valke moeten zich verloren hebben gevoeld. Zij wilden wel maar de rest niet. Die rest kon trouwens niets. Willem verbloemde dat later nog met: „Als het in het begin niet loopt, doe je er later niet veel meer aan". De goeierd. Na eenenveertig minuten werd hij onder donde rend applaus gewisseld. Bedankt Willem, ver scheen op de „lichtkrant". Nu zou er echt gevoetbald worden. Vergeet het maar. De Belgen konden nog minder dan Oranje en waren al lang blij met het gezapige tempo dat nog lager lag dan menigeen meende, want wedstrijden bij kunstlicht plegen sneller te lijken. Alles Coach Jan Zwartkruis deed er alles aan om de nul te handhaven, zoals hij dat zo graag zegt. Hij wisselde na de rust de ene verdedi ger na de andere Brandts voor Stevens, v.d. Korput voor Hovenkamp en liet de Europese topscorer Kees Kist op de bank zitten terwijl Nanninga gruwelijk faalde en zelfs op een meter voor het doel nog over schoot. Toch kwam er een treffer, ingeleid door de eveneens falende Tahamata en afgerond door Poortvliet. Dat was zestien minuten voor het •einde waarnaar eenieder met hart en ziel ver langde. Eén was er tevreden, Willem van Ha negem. „Het aantal bezoekers viel me niet te gen, ik heb vandaag mijn daggeld verdiend en een staande klok en twee polshorloges gekre gen van de Belgische voetbalbond, de KNVB en de jongens van het Nederlands elftal". Oran je, dat Willem net zo liet zakken als Ajax des tijds Cruijff door een blamerende wanprestatie te leveren. Als Willem met zijn auto naar huis is gegaan en de weg RotterdamDen Haag heeft genomen, was hij ook nog bar laat thuis. Daar worden al weken tussen Rotterdam en Delft drie kilome ters lang twee rijbanen afgesloten. Op die ba nen werken welgeteld zeven mannetjes, waar van op de eerste twee kilometers niemand. Er ontstaat natuurlijk een immense chaos en er worden sloten benzine vermorst in de drie kwartier die deze drie kilometers vergen. Maar een kniesoor die daarop in een tijd van „zuinig met energie" let. Trouwens, de avond was toch al vergald. Daar hadden Oranje en België wel voor gezorgd. HERMAN VAN BERGEM ENSCHEDE Het komend weekeinde zal Hennie Hollink. de nieuwe trainer van FC Twente, vermoedelijk nog voor twee verenigingen tegelijk werkzaam zijn. Zo snel toch nog is het ontslag van Spitz Kohn door de leiding van de En- schedese club aanvaard en in de vacature voorzien, dat de Almelose trainer eerst zaterdagavond op de bank zou zitten bij FC Twente om een dag later in Veendam voor de ver moedelijk laatste maal SC Heracles te coachen. Een dubbele functie, waarmee Hollink geen moeite zegt te omdat FC Twente al zaterdag Sparta ontmoet, maar dat spel- hebben. Net zo min als hij het letje kan niet wekelijks wor- een probleem vindt een voort- den opgevoerd. Interim-prae- ijdig vertrekkende trainer op ses Fred Hoogstraten van Her te volgen. Hollink: „Tussen mij en Spitz Kohn zijn er altijd acles: „FC Twente heeft alles zeer correct afgehandeld de best mogelijke contacten ons keurig toestemming ge- geweest. Hij heeft me zelfs ge zegd dat ik geen neen mocht vraagd of er met Hollink zou mogen worden onderhandeld. zeggen tegen deze mogelijk- Het zal een moeilijke zaak heid". voor ons worden snel een op- Hollink, eerder werkzaam bij lossing voor dit probleem te HVC, Roda JC en Strassbourg, vinden. We zijn een beetje aan die bij Heracles drie het lobbyen en hopen dat we achter de rug heeft, heeft er spoedig uit het probleem ko- nog geen behoefte a ning te geven over de bij FC Spitz Kohn vroeg kort na de Twente voorradige spelers, blamerende nederlaag van FC Voordat hij zijn opinie aan de Twente tegen Panionios in de openbaarheid zal prijsgeven eerste ronde van het toernooi wenst hij eerst een beter De om de Uefa Cup ontbinding benoeming van Hennie Hol- van zijn contract aan bij de lei link tot hoofdtrainer van FC ding van de Enschedese club. Twente kan uiteraard niet ge- FC Twente en Kohn zijn het heel los worden gezien van de eens geworden over de treffen samenwerking die de eredivi- afvloeiingsregeling. Spitz sionist uit Enschede nu al Kohn is vijftien jaar bij FC weer enkele jaren met FC Twente werkzaam geweest. In 1965 begon hij bij FC Twente als speler, waarna hij al snel „Wij hebben erg assistent werd van de toenma- veel inlichtingen over Hollink lige trainer Kees Rijvers. Toen ingewonnen en die waren vrij wel zonder uitzondering zeer gunstig. Daarbij komt, dat we eerste man benoemd, een Nederlandse trainer wil den en op dit moment zijn er niet zoveel vrij die voor ons geschikt zouden kunnen zijn". Ook al omdat de spelers pas vanmorgen door het bestuur van FC Twente over de wissel Kohn-Hollink werden inge seind, hebben de leiding van de Enschedese club en de nieuwe trainer-coach besloten een contract op te stellen dat loopt tot het eind van dit sei- Inmiddels zit FC Heracles 74 door de stormachtige ontwik keling bij FC Twente met het probleem zelf een nieuwe oe- fenmeester te moeten zoeken. Zondag kan nog een beroep worden gedaan op Hollink, ADVERTENTIE REYKJAVIK Barcelona is de verdediging van de Europe se beker voor bekerwinnaars gestart met een moeizame zege. In de IJslandse hoofd stad Reykjavik werd Akranes met 1-0 verslagen in het eerste duel in de eerste ronde. Twaalf minuten na de rust be zorgde Carlos Rexach de Spaanse club de overwinning. 507 .MSTERDAM Ruud .aiser mag naar FC Ant- erp. De talentvolle linker- •its, die aan het begin van et vorige seizoen door Ajax jjM rerd ingelijfd, is in zijn pe riode bij de huidige lands kampioen er niet in ge- :e laagd een vaste plaats in de I asis te bemachtigen. Kaiser ®r erd door Cor Brom bij Go ihead Eagles weggehaald m in de toekomst over een J( oede linkerspits te kunnen iiijcschikken. e ontwikkeling van Simon ahamata op de linkervleugel lee Beft de doorbraak van Kaiser >n< i de weg gestaan. Het aan- 55- ekken van Henning Jensen be aakte de mogelijkheden voor aiser om zich in de basisfor- atie te spelen nog kleiner, orige week vroeg hij aan h uorzitter Ton Harmsen naar r in andere club te mogen uit- n ijken. FC Antwerp en NAC ierpen zich direkt op als andidaten. De dikkere beurs in Antwerp heeft tenslotte weegschaal doen uitslaan [il lar België. Kaiser zal bij Ant- erp twee jaar vertoeven op lurbasis. Recordbedrag oor tv-rechten 'n AUSANNE In een geza- i, uenlijke verklaring van het '6$iternationaal Olympisch •mité (IOC) en het organi- itiecomité van de zomer )elen die in 1984 in Los An des worden gehouden LAOOC) is gisteren in Lau- mne bekend gemaakt dat b tv-rechten voor de Vere- igde Staten van die spelen oor ABC zijn opgekocht oor het recordbedrag van Cl 25 miljoen dollar. BC zal 100 miljoen dollar oor (je rechten op tafel leg- ;n en de resterende 125 mil- en als bijdrage in de organi- Itiekosten storten KATOWICE Nederland is nog lang niet zeker van plaatsing voor de eindronden van het Europees kampioenschap. Weliswaar leidt Oranje na de 1-1 tussen Polen en Oost- Duitsland nog altijd in groep vier van de voorronden, maar de marge is dermate mi nimaal dat de tickets voor Italië nog niet gereserveerd kunnen worden. Het resultaat in Katowice betekent dat het Nederlands elftal zich zowel op 17 oktober in Amster dam tegen Polen als op 21 november in Leipzig tegen Oost-Duitsland geen neder laag kan permitteren. Uit die twee inter- Weber speelde Boniek vrijwel uit de wedstrijd". Het resultaat sprak De Vroet wel aan. „Ik blijf volhouden dat deze uitslag voor Nederland gunstig is. Al wil ik wel toegeven dat we ons nu tegen Polen noch tegen Oost-Duitsland een misstap kunnen veroorloven". Polen viel eigenlijk wat tegen in Katowice. De volgelingen van trainer Kulesza slaag den er maar niet in om een bres te slaan in de hechte Oostduitse afweer. Dat kwam vooral omdat het talent Boniek, veruit de meest creatieve Poolse speler, knap aan banden werd gelegd door de hem als een lands zullen de manschappen van oefen- schaduw volgende Weber. Die Oostduitse a-j.» mmian middenvelder deed meer dan alleen maar voor- cipier spelen, want menigmaal stond hij ook aan de basis van de uitstekend uitge voerde Oost-Duitse counters. Door het wegvallen van Boniek kende het Poolse spel nauwelijks verrassingen. Alleen de sterke spits Ogaza vormde een doorlopende be dreiging voor het Oostduitse verdedigingsblok. Een speler om goed in de gaten te houden, die Ogaza, want de Nederlandse verdediging krijgt ongetwijfeld volgende maand erg veel te stellen met deze verbeterde uitgave van Dick Nannin ga. De Vroet bewonderend: „Een ideale spits, Ogaza. Levensgevaarlijk in de lucht. Hij heeft meer kopduels gewonnen dan verloren. Ogaza kan trouwens ook aan de voet veel met de bal doen. Voor mij was hij met Weber de sterkste man van het veld". Nederland behoeft van Polen niet wakker te liggen. Het duel in Katowice onderstreepte nog eens dat Oranje in mei volstrekt onnodig de boot in ging tegen Polen. Vooral verdedigend is het Poolse elftal kwetsbaar. Doelman Kukla is een vreemde ballenvanger en ook het centrale verdedigingsduo Janas-Szymanowski moet door Oranje uit te spelen zijn. Vooral bij Szy- manowski gaan de jaren tellen. Hij is geen schim meer van de vedette die hij een handvol jaren geleden was. Volop mogelijkheden derhalve voor Oranje volgende maand in Amsterdam. Normaal gesproken mag een interland tegen Polen geen enkel probleem vormen. Anders ligt dat met het duel dat eind november tegen meester Jan Zwartkruis drie punten binnen moeten slepen om zich te verzekéren van deelneming aan de eindronden, volgend jaar in Italië. Geen eenvoudig karwei. Tegen Polen volgende maand in Amsterdam zal het allemaal best luk ken, maar de tegenstand van Oost-Duitsland mag zeker niet onderschat worden. Tegen alle verwachtingen in leverde Oost-Duitsland in het als vanouds kokende Katowice een uitstekende prestatie. Geen moment trokken de volgelingen van bondstrainer Georg Busschner zich iets aan van de anti-Oostduitse stemming buiten de lij nen. Zelfverzekerd en vaak knap voetballend, stevende Oost-Duitsland zelfs lange tijd, door een treffer van Haefner, op de overwinning af. Pas dertien minuten voor tijd kwam Polen als nog langszij via een doelpunt van de net inge vallen Wieczorek. Oost-Duitsland verbaasde in Katowice. Geen moment deed de ploeg onder voor Polen. Inte gendeel zelfs. Al vanaf de openingsfase kregen de Oostduitsers evenveel mogelijkheden om te scoren als het door het publiek fanatiek opge zweepte Polen. Betrouwbaar werk van Kukla onder de Poolse lat voorkwam echter dat Polen al snel op achterstand werd gezet. Het spel van de Oostduitsers verraste ook de in opdracht van Jan Zwartkruis in Katowice spio nerende assistent-bondscoach Arie de Vroet. „Oost-Duitsland heeft erg knap gespeeld", oor deelde De Vroet. „Vooral tactisch vrijwel fout loos. En dat viel toch mee op dat kleine veld. Dp mandpkkinp word ook eoed uitgevoerd Oost-Duitsland afgewerkt moet worden. In- Arie de Vroet trots tot besluit: „Toch is Neder- dien de Oostduitsers, zoals te verwachten iand voor mij nog steeds favoriet Vergeet niet valt, eerst Zwitserland nog opzij zetten, dan dat Oost-Duitsland nu de counter als wapen kan Nederland in Leipzig de borst nat ma- ^on hanteren. Straks in Leipzig zal de ploeg ken. toch wat aanvallender moeten spelen. Dat biedt ons dan de kans om net zoals zij dat nu deden Het Oostduitse spelletje is niet spectaculair, toe te siaan. Nogmaals: van tevoren had ik ge- maar wel erg betrouwbaar. Rond doelman Gra- hoopt op een gelijkspel. Nu dat er ook is uitge- pinthin, een dikke dertiger die echter als een komen, wil ik best toegeven dat ik een uiterst jonge hond zijn heiligdom verdedigt, heeft trai- tevreden mens ben", ner Busschner de beschikking over een even- rqB HARTOG wichtige ploeg zonder al te veel zwakke plek ken. Opvallend vooral was de kracht en de snelheid waarmee Oost-Duitsland de counter hanteerde. Riediger, Hoffmann en de graag van afstand schietende Lindemann bleven van de eerste tot de laatste minuut levensgevaarlijk voor de Poolse afweer. Het beste bewijs vormde wel de inzet van Weber kort voor tijd tegen de paal. Een treffende illustratie voor de constate ring dat Oost-Duitsland in Katowice helemaal nipt onderdeed voor Polen Stand In groep 4: Nederland 650 1 16— 3 10 Polen 6 4 11 10— 3 9 Oost-Duitsland 6 4 11 11— 6 9 Zwitserland 7 2 0 5 5—13 4 IJsland 7 0 0 7 2—14 0 Progres Niedercom heeft op eigen veld verloren met 2-0 van Grasshoppers Zürich. Het betrof een wedstrijd uit de eer ste ronde van het UEFA-be- kertoernooi. Bij de rust was de stand 0-0. De Ierse voetbalkampioen FC Dundalk heeft als eerste van de 64 ingeschreven ploegen in de toernooien om de Europese voetbalbekers de tweede ronde bereikt. In La Valetta werd weliswaar met 1-0 verloren van Hiberni an, maar aangezien de Ieren de eerste wedstrijd met 2-0 hadden gewonnen mag FC Dundalk opnieuw aantreden op 24 oktober en 7 november. FC Dundalk was tot de eerste ronde doorgedrongen door de kwalificatiewedstrijden tegen de Noord ierse vertegenwoord iger FC Linfield succesvol af te sluiten: 1-1 en 2-0. Het Spaanse Olympische voet balteam heeft in Tel Aviv met 3-0 van Israël gewonnen. Bij rust was de stand nog 0-0. Er waren 20.000 toeschouwers. Het resultaat van deze wed strijd telt voor groep 3 van het voorolympisch voetbaltoer nooi. In groep 4 won Noorwegen voor 15.000 toeschouwers met 2-0 van West-Duitsland. De eindstand was al bij rust be reikt Er werd gisteren ook nog veel vriendschappelijk gevoetbald. In Kopenhagen behaalde het Deense elftal de eerste zege onder het leiderschap van trai ner Piontek. Voor 24.000 toe schouwers werd de interland wedstrijd tegen Finland met 1- 0 afgesloten. Het doelpunt werd gemaakt door de voor Lokeren uitkomende Preben Elkjaer in de 53e minuut Kristen Nygaard, de Deense speler van AZ'67, miste drie minuten voor het einde een strafschop. In Praag nam Tsjecho-Slowa- kije ruim afstand van Ierland met 4-1. Halverwege leidden de Tsjechen met 2-0. De Oost- europese doelpunten kwamen van Ondrus, Nehoda, Kroupa en Masny. Voor Ierland was McGee succesvol. Er waren 12.000 toeschouwers. In Wenen zagen 55.000 toe schouwers Herbert Prohaska twee strafschoppen verzilve ren in het duel tussen Oosten rijk en Hongarije. Het werd uiteindelijk 3-1. In Vigo werden de Spaanse spelers onthaald op striemende fluitconcerten. De uitermate zwakke prestatie van het nati onale elftal tegen Portugal fi ll was daar debet aan. In Florence behaalde Italië de minimale winst op Zweden. Bii de rust was de stand nog gelijk. In het tweede deel trof Oriali doel voor 35.000 toe schouwers.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15