ance zinspeelt op nieuw vredesplan voor Libanon deTijd Patriottisch Front wijst jestand weer an de hand Ierse scherpschutters en eigen lijfwacht omringen paus op reis naar Knock Dublin nog zonder triomfbogen NIEUWSNET Vazorg invalide nilitairen verbeterd JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979 PAGINA 11 ;W YORK (UPI) De Ameri- anse minister van buitenlandse ien wil in een „breed opgezet" vre- ;plan voor Libanon, waaraan de renigde Staten werken, van „alle rlogvoerende partijen" ook Israël de Palestijnse bevrijdingsorgani- tie PLO bij betrekken. der het plan zou er onder meer een •ntueel in Libanon te houden confe- itie moeten komen, waaraan „alle •logvoerende partijen zouden moeten jlnemen, evenals die die direct be- gikken zijn bij het conflict". Dit zou- dan volgens de functionarissen niet alleen de PLO. maar ook Israël, Syrië, Jordanië en Libanon zijn, zowel als landen die in het bijzonder betrokken zijn bij het vredesproces, zoals de Vere nigde Staten. Vance is volgens diplomaten in New York besprekingen begonnen met alle betrokken landen, maar zonder ook maar één bijzonderheid te geven. VN- woordvoerders van Libanon, Jordanië, Israël en PLO verklaarden dat zij geen enkele bijzonderheid over het Ameri kaanse plan hadden vernomen, ook niet over het kader waarin de confe rentie zou moeten worden gehouden. Minister Van der Klaauw heeft in de algemene vergadering verklaard dat wat zijn Ierse collega namens de negen over het Midden-Oosten-conflict had gezegd „geheel en al dé Nederlandse opvattingen weerspiegelde". O'Ken- nedy had, voor de eerste maal, de PLO en de kwestie Jeruzalem met name ge noemd en in verhulde termen gespro ken over een Palesteins recht op zelf beschikking. De gehele teneur van zijn rede was dat de Palestijnen moeten worden betrokken bij vredesoverleg. Minister Van der Klaauw verklaarde tegenover journalisten dat de PLO, één belangrijke factor bij de Palestijnse zonder erkenning van de staat Israël door de Palestijnen geen Palestijns-Is raëlisch overleg op gang kan komen. In zijn rede stelde hij „het lijden en de angst van de mannen en vrouwen van Israël", „het lijden van het Palestijnse volk" en „het bloedvergieten dat door elk geweld wordt veroorzaakt op één lijn. Hij sprak niet met zoveel woorden over de door alle Arabische landen ver worpen, Egyptisch-Israélische akkoor den van Camp David, maar over „ont wikkelingen gedurende het afgelopen jaar". Door de afgezette keizer gevangen gezette Centraalafrikanen wachten in de gevangenis van Bangui op hun vrijlating. President Dacko, de opvolger van de verdreven dictator, heeft alle mensen die de afgelopen jaren om politieke redenen achter de tralies be landden, amnestie beloofd. Franse basis in Centraalafri- kaanse Repu bliek BANGUI (UPI-Keulfr) Men verwacht dat Frankrijk een perma nente militaire basis in de Centraalafrikaanse Republiek zal krijgen in ruil voor zijn steun bij de afzetting van dic tator Bokassa. President Dacko heeft de bevolking van zijn land via de radio erop gewezen <jat er nog steeds geen betogingen gehouden mogen wor den en dat het nachte lijke uitgaansverbod van kracht blijft. De waarschuwing is ken nelijk bedoeld om wa nordelijkheden te voor komen van de zijde van de aanhangers van ex- premier Ange Patasse die nog steeds in Frank rijk is. EERST OPLOSSING OVER EGER IN OVERGANGSPERIODE" INDEN Het Patriot- ich Front (de Rhodesische errillabeweging) heeft op- euw afwijzend gereageerd een oproep van het huidi- bewind in Salisbury om durende de vredesconfe- ntie over Zimbabwe-Rho- sië in Londen een bestand acht te nemen. Een oordvoerder van het Front rklaarde in de Britse ofdstad, dat de strijd te- n de regering van premier uzorewa wordt voortgezet tdat het vraagstuk van de ntrole op de veiligheid roepen gedurende de over- ngsperiode is geregeld. samenstelling van de ijgsmacht van het toekom- ge Zimbabwe is een van de otste wrijfpunten op de idense conferentie. Het on twerp komt waarschijnlijk gende week, wanneer eon- entie-voorzitter Lord Car- gton is teruggekeerd van bezoek aan New York, de orde. woordvoerder van pre- er Muzorewa heeft al laten Jen, dat er absoluut niet kan irden onderhandeld over een opneming van de guerril lastrijders in de strijdkrachten van zijn land. Robert Mugabe, een van de leiders van de gu errillabeweging verklaarde in een interview op zijn beurt, dat de toekomstige strijdmacht niet alleen uit guerrillastrij ders hoeft te bestaan, maar dat „aanvaardbare elementen" van het bestaande leger zich erbij kunnen aansluiten. Hij doelde hierbij op regimenten, die niet „ideologisch verplicht zijn aan de rebellie van 1965". Mugabe liet verder optimis tisch uit over het verdere ver loop van de besprekingen. Over de vaak gehoorde specu laties, dat het tot een onderlin ge strijd zal komen tussen de twee vleugels van het Patriot tisch Front (ZANU en ZAPU) zei Mugabe:„Onze betrekkin gen zijn altijd goed geweest. Wij hopen zeer binnenkort onze legers in één strijdmacht te verenigigen". Mugabe zou het een „wonder" vinden, wanneer premier Muzorewa de nieuwe verkiezingen wint. „Maar", zo zei hij, „goed, laat hij dan premier zijn...wij zijn voor een democratische staat". ntilopen uit (ome in Bahrein 1HREIN De overlevende dieren van de zending Afrikaanse tilopen en zebra's die een week onder erbarmelijke omstan- jheden op het vliegveld van Rome heeft moeten staan, zijn teravond aangekomen in een natuurgebied in Bahrein aan de rzische Golf. Tijdens de vliegtocht naar Bahrein, dat de anti- len en zebra's „om humanitaire overwegingen" heeft opgeno- :n, zijn nog vier dieren overleden. EN HAAG (ANP) Het inisterie van defensie gaat n actiever beleid voeren i opzichte van minder-va- 3e militairen. Het ministe- e en de Bond van Neder- ndse Militaire Oorlogs- en enstslachtoffers (BNMO) bben overeenstemming be- ikt over de nazorg van militairen. komt een periodiek onder zoek van minder-valide mili tairen. Deze kunnen zich op vrijwillige basis laten onder zoeken door een team van des kundigen. Tijdens deze twee dagen durende doorlichting zal onder meer worden beke ken of er wijziging moet wor den aangebracht in de medi sche begeleiding of verzorging. Aan de betrokken huisarts zullen daarop aanbevelingen worden gedaan. ytan opnieuw in opspraak EL AVIV (Reuter) Door een brief van 150 Israëlische 'ademici aan minister van defensie Weizman is een nieuw val aan het licht gekomen van een officier die tijdens de raëlische militaire actie in Zuid-Libanon in maart 1978 rabische burgers zou hebben vermoord, zo hebben woens- ig enige Israëlische kranten bericht. et ministerie van defensie wilde geen commentaar geven op de ief, waarin de stafchef van het leger, luitenant-generaal Ra- iaël Eytan, ervan beschuldigd wordt, dat hij de straf van de trokken officier zou hebben kwijtgescholden. Volgens de anten was de zaak niet eerder aan het licht gekomen, omdat /tan met behulp van de militaire censuur publikatie van de 'genadiging had weten te voorkomen. Eytan is al eerder in 'rband met een dergelijke zaak in opspraak gekomen. 'oodstraf geëist tegen Palestijnen in Ankara ANKARA (AFP) In Ankara is woensdag het proces tegen de 'er Palestijnen begonnen, die op 13 juli de Egyptische ambassa- e in de Turkse hoofdstad hebben overvallen, waarbij drie per- men omkwamen. egen drie van hen eiste de openbare aanklager de doodstraf. 'J wil dat de vierde tot 13 jaar gevangenisstraf wordt veroor- ?eld en een Turkse medeplichtige tot levenslange opsluiting. Jffensief van Vietnam in Cambodja IEW YORK (AFP) Hodding Carter, woordvoerder van et Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft Isteren in New York meegedeeld dat de Vietnamese troc- en in Cambodja rond 200.000 man, een groot offensief zijn egonnen om de guerrilla-eenheden van de Rode Khmer uit J schakelen. el nieuwe offensief valt samen met het begin van het droge "zoen. De Vietnamese troepen zorgden in januari voor de val Jn het bewind van Pol Pot, die daarna met eenheden van de °de Khmer een guerrilla begon. i zoek dat Paus Johan nes Paulus II de komende week aan de (Van onze speciale verslaggever in Dublin, Roger Simons) DUBLIN „We laten niets aan het toeval over", zeggen de Ierse politiechefs. „De paus zal geen enkel risico lopen. Van het ogenblik dat hij zaterdagmorgen in Du blin voor het eerst onze va derlandse bodem betreedt, tot aan zijn vertrek naar Amerika, maandagmiddag op de vlieghaven van Shan non, zal de Heilige Vader onafgebroken maar discreet omringd worden door agen ten in burger. Sommige mannen van de Garda, de officiële benaming van het Ierse politiekorps, zullen gewapend zijn". Voor de tochten van de paus in Ierland, met als hoogtepunt het bezoek aan het Mariaoord Knock, wordt een beroep ge daan op helikopters. In de lucht krijgt het pauselijke toe stel aan weerszijden een es corte van helikopters, bemand met politie en militaire scherpschutters. Iedereen die de paus mag be naderen, moet over een speci aal pasje beschikken. Dit voorschrift geldt niet alleen voor „gewone mensen", maar ook voor hoogwaardigheids bekleders, hun dames en ook geestelijken. Ook zij zullen vooraf gefouilleerd worden. Ierland is een natie waarin vaak de dolste geruchten de ronde doen. Er wordt verteld, dat protestanten uit Ulster, die een aanslag op de paus ge pland hebben, zich in pries terkleed zullen vermommen om op die manier de politie- cordons te kunnen doorbre- Hoewel de Garda niet veel geloof schijnt te hechten aan dergelijke verhalen, ligt het kennelijk toch in haar bedoe- (Van onze speciale verslaggever in Dublin, Bert van Velzen) DUBLIN Het regende gisteren in Dublin de ganse dag en er waren geen triomfbogen of opvallende versieringen. De stad lag er een beetje droef bij. Ook het gerucht dat alles dat lang genoeg stil kon staan, groen geverfd zou worden inclusief de straathonden is nog niet waargemaakt. Men kan het portret van paus Johannes Paulus II zien hangen in de gokwinkeltjes en in de winkeletalages in de elegante straten van Dublin, maar verder is er geen blijk van opwinding over het bezoek van de paus dat zaterdag begint. Boston in de jumbo „St. Patrick" van Aer verschaffen tot een soort minibalkon. Het Lingus, in een bed zal kunnen slapen dak van de Pausmobiel kan worden tussen lakens van Iers linnen en dekens weggenomen, zodat de Heilige Vader zich van Ierse wol. We zijn er niet zeker van in volle lengte aan de mensenmassa's zal of de paus wel van Irish mist houdt, maar kunnen vertonen. In de krant stond ook dat in Knock hardnekkige geruchten de ronde doen het is bekend dat hij erg blij is met bordje borsjt voor het ontbijt. De kranten maken ook melding van het dat Mary Byrne, een van de twee bericht dat vensters in privéhuizen zijn verhuurd aan buitenlandse journalisten, die tegen een diepte-investering van duizend pond (4500 gulden) een hectare van Dublin zullen kunnen overzien. vrouwen die honderd jaar geleden het eerste de verschijning van Josef, Maria en Johannes de evangelist hebben gezien, ongeschonden in haar graf ligt bij haar man en kinderen, en niet is aangetast door bederf. Mgr. James Horan, pastoor En de „Cork Examiner" had gisteren een van Knock, heeft meegedeeld dat er geen aardig verhaal over twee omgebouwde mini-vrachtwagens die als „Pausmobiel" moeten gaan dienen en die getweeën speciaal onderzoek zal worden ingesteld. Hij had nog niet vernomen van plannen om het lichaam van Mary Byrne op te Je kunt het wel merken aan de kranten, ongeveer 135.000 gulden gaan kosten. Die graven. Jim O'Connell, de kleinzoon van die melden dat de paus zal worden vergast op Ierse bouillon, Ierse ham, Ierse gepocheerde zalm en een soufflé, versterkt met de straf-alcoholische Irish mist. Je kunt lezen dat hij, op reis naar Pausmobielen zijn toegerust met een soort teakhouten troon, die bekleed is met goudkleurig nylon en rood fluweel, voorzien is van een baldakijn en rood tapijt, terwijlschuifdeuren toegang Mary Byrne, zegt dat het stoffelijk overschot van zijn grootmoeder in perfecte conditie is gezien toen het graf werd geopend om twee jaar geleden zijn moeder te begraven. ling iedereen die er ook maar een beetje verdacht of onge woon uitziet, te ondervragen en te fouilleren. Zelfs de pic- knicktassen van de duizenden Ieren, die hier er zaterdag en zondag een dagje uit van zul len maken op de plaatsen waar de paus komt bidden en preken, zullen steekproefge- wijs doorzocht worden. In Dublin wordt zaterdag al 's morgens vroeg alle verkeer verboden. Voor het geval er in de Liffey, de modderachti- ge rivier die dwars door de Ierse hoofdstad loopt, onzich tbare vijanden mochten zit ten, hebben militaire kikvors- mannen opdracht gekregen geregeld in het kille water te duiken. Zij zullen telkens ook de onderkant van de brug in specteren, waarover de pause lijke stoet via O'Connell Street door het centrum van Dublin moet rijden. De Heilige Vader brengt vei ligheidshalve ook zijn eigen „lijfwacht" mee. Dat is de Amerikaanse aartsbisschop Paul Marcinkus (57), een struise ex-voetballer, van wie verteld wordt dat hij in 1975 het leven van paus Paulus ge red heeft in Manilla, toen deze paus door een man met een mes werd aangevallen. Aartsbisschop Marcinkus is kortgeleden al in Ierland ge weest om zich persoonlijk te vergewissen van de deugde lijkheid van de geplande vei ligheidsmaatregelen. Op het hoofdkwartier van de Garda in Dublin wordt met de nodi ge trots gezegd, dat de Ameri kaanse kerkvorst het allemaal prima vond. De HAAGSE POST praat met de verslagen Rotterdamse sta kingsleider Rosenmöller. „Wij gaan onverminderd verder. De acties zullen nu van buiten naar binnen de poort worden verlegd. Dat wil zeggen: lang zaam aan werken, veiligheids maatregelen stipt naleven, prikacties". Voorts een ge sprek met de Rhodesische vrij heidsstrijder Zvobgo. „Bis schop Muzorewa is te hemels om op aarde wat goeds terecht te brengen. Hij heeft geen vi sie. Hij lijdt aan ideologische ondervoeding". Ook een inter view met staatssecretaris Kraaijeveld van emancipatie zaken. „Een belangrijk punt voor mij is, dat het hele rijkso- verheidsbeleid doordrenkt moet raken van de emancipa tiegedachte. Daarom maak ik rondgangen bij andere depar tementen. Er is op alle minis teries een waakambtenaar, die speciaal op emancipatie let. Emancipatie moet geen restbe- leid worden, het moet werke lijk geïntegreerd raken". Uit voerig aandacht tenslotte voor aspirant wereldkampioen schaken, Jan Timman. „Het is natuurlijk om het te worden, maar de status zelf is alleen maar zwaar. Misschien is het het prettigst om het als ideaal te laten voortbestaan. Euwe dacht, toen hij als wereldkam pioen gehuldigd werd: hier heb ik jaren naar gestreefd, nu zal ik dus heel gelukkig moe ten zijn. En dat bleek erg te gen te vallen". ELSEVIER schrijft over de frustraties van de VVD. Cor nells Berkhouwer: „Zo'n Van Agt, dat kan toch helemaal niet. Die man staat toch maar wat te stuntelen. Het is in ons land langzamerhand een vreemde situatie. Een rege ringspartij als de VVD zit in de oppositie, en een oppositie partij als de PvdA in de rege ring". Ook een interview met Wim Keyzer, die zich inzet voor de terugkeer van de Zuidmolukkers naar Indone sië. „Haalbaar? Welzeker. Bin nen twee jaar zijn de Moluk- kers uit ons land verdwenen en hebben zij na tientallen ja ren van ballingschap hun va derland hervonden". Voorts een gesprek met de Westduitse minister van binnenlandse za ken, Baum. „In het algemeen wil ik een beroep doen op al diegenen die zich van de ter reur hebben losgemaakt: dat zij zich melden en contact met ons opnemen. Ik beroep mij daarbij op beide vroegere ter roristen, die uit Frankrijk zijn teruggekomen en die, na hun veroordeling, binnen enkele weken weer vrij zijn. Het gaat er om het moeras, waarin ter reur kan gedijen, droog te leg gen". Een interview tenslotte met de nieuwe kamervoorzit ter Dolman. „Ik vind dat Riet kerk niet helemaal aardig wordt bejegend door deze en gene. Hij is erg eerlijk, geeft de politieke tegenstander ge lijk, als dat zo is. Daar heeft Den Uyl moeite mee. Dan grijnst hij een beetje, terwijl Rietkerk zonder meer toege eft". VRIJ NEDERLAND analy seert hoe de vervoersfederatie FNV de Rotterdamse haven staking heeft gebroken. Werk geversvoorzitter Pieters: „Na tuurlijk hadden we de verze kering, dat de vervoersfedera tie de stakingskassen nooit zou openen. Tijdens het akkoord van 4 september is er afge sproken dat de vakbeweging niet terug zou komen voor nieuwe onderhandelingen. Ze verklaarden dat ze de staking nooit zouden overnemen". Ook een interview met de choreograaf Rudi van Dantzig. Zijn grootste tekortkoming: „het niet op dictatoriale ma nier kunnen handelen. Terwijl dat toch soms de enige weg is. In bepaalde artistieke zaken moet je alleen aan artistieke waarde denken en niet aan de mens. Dit is één van de naar ste kanten van mijn beroep". Voorts een vraaggesprek met de Leidse psycholoog, prof. Chorus. „Als de psychologie al met zo'n minimum aan zeker heden moet werken, zeg ik: dan heeft de para-psychologie helemaal geen been om op te staan". Vice-voorzitter Hans de Boer van het CDA zegt over de Olympische Spelen voor gehandicapten in Arn hem: „De minister zal mij dui delijk moeten maken, dat de ploeg uit Zuid-Afrika geen uit zondering vormt, dat de hele sport in Zuid-Afrika is georga niseerd op niet-rassiale basis. Mocht de minister ons niet kunnen overtuigen, dan zal de hele CDA-fractie voor de mo tie-Ter Beek stemmen, die deelname van Zuid-Afrika uit sluit". NIEUWSNET publiceert no tulen van geheim beraad tus sen PvdA, VVD en D'66. „In de PvdA zijn stemmen opge gaan om de VVD niet langer als melaats te beschouwen, al thans het CDA geen voor keursbehandeling te geven ten opzichte van de VVD". In een commentaar wordt een even tuele samenwerking niet toe gejuicht. „Extreme vleugels, links in de PvdA en rechts in de VVD, die nu nog net een dak boven hun hoofd hebben, zullen in zo'n situatie luidkeels hun eigen weg gaan. In het brede midden neemt de ondui delijkheid toe". Elders aan dacht voor de heersende voor oordelen van ouders tegen het lager beroepsonderwijs. „Het is geen doodlopende straat. Het is voor een bepaald type kin deren juist de aangewezen weg. Niet speciaal kinderen die een technisch oog hebben, maar vitale kinderen, die iets met hun handen willen doen, die zeer levenslustig zijn en er tegenop zien de hele dag stil te moeten luisteren". Kritiek ook op de Spoorwegen, die verou derd materiaal blijven gebrui ken. „Die oude pakken uit 1946 slingeren en stampen over de rails. Bij slecht weer is het levensgevaarlijk om voluit te rijden. De machinist kan geen kant op als er iets ge beurt". Oud-burgemeester Thomassen van Rotterdam tenslotte schrijft: „De stakin gen zijn geen ramp, maar be zinning is noodzakelijk". DE TIJD praat met Egbert Ot ter, tweede secretaris van de ondernemingsraad van Phi lips. „Ik vrees dat ze straks de wrange vruchten van dit be leid gaan plukken. We pikken het niet langer. Zéker de stoot jongens die van de LTS komt, neemt deze arbeidsomstandig heden niet. Eigen schuld: te laat heeft Philips zich gereali seerd, dat de maatschappij in snel tempo verandert". Voorts kanttekeningen bij het ko mende bezoek van de Paus aan Ierland. „Het zijn de machtsstructuren van het ka tholieke kerkelijk leven, die ten grondslag liggen aan het geweld. Ik praat niet over de godsdienst als zodanig of over de geloofsleer. Het gaat om de puur politieke macht, en om de bevoorrechte positie van de kerkelijke hiërarchie en de ge estelijkheid in de Ierse samen leving". Een interview tenslot te met schaker Kortsjnoj. „Wanneer de schaakbond zelfs voor een schaker als ik niets doet, wanneer komt zo'n bond dan wel in het geweer? Willen ze zich misschien niet in een politieke kwestie mengen? Ze sluiten toch ook Zuid-Afrika van deelneming uit. Is dat dan geen politiek?" HERVORMD NEDERLAND vindt „dat er alle aanleiding is om Menten te laten opnemen in een psychiatrisch zieken huis ter nadere observatie en om zijn herstel te bespoedigen, zodat het recht alsnog zijn loop kan hebben". Voorts een ge sprek met Joke Forceville-van Rossum, die een onderzoek heeft gedaan naar de man vrouw-relaties binnen het celi baat „Ik ben boos op mensen die zeggen, dat personen die celibatair leven, gefrustreerd zijn". Ook een kritisch artikel over de wijze waarop de rege ring staat tegenover de men senrechten. „De op één hand te tellen ambtenaren, die tijd hebben voor de mensenrech ten, zullen het moeten afleg gen tegen de overmacht van ambtenaren, die dienen op te komen voor andere belangen, zoals de betalingsbalans, werk gelegenheid, handelsbevorde ring en wapenexport".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11