Noordwijk verwacht weinig van kostbaar verkeerscirculatieplan Nieuwe moet in burgemeester Noordwijkerhout elk geval katholiek zijn §assenheimse Hoofdstraat zo snel mogelijk autovrij NANIEME WENS ^AN GEMEENTERAAD Bootvl uch telingen komen nog dit jaar Autopedrace trekt honderden Meer ruimte bibliotheek Zoeterwoude De Vogelweid officiéél open WONINGEN OP GROND VAN FIRMA VAN DIJK Voorhoutse commissie wil bouwplan snel uitvoeren PLAAIENDE MENINGSVERSCHILLEN IN GEMEENTERAAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 IUUKDW1JKEKHUUT in een extra verga- ering van de raad van Noordwijkerhout, 'a raarin van gedachte werd gewisseld over de pvolging van burgemeester Bosma, kwam uidelijk naar voren dat de nieuwe burgemees- •r katholiek dient te zijn. Het katholiek-zijn an de te benoemen burgemeester werd echter iet automatisch verbonden met het lidmaat- chap van het CDA. ie heer M. Vrolijk, de commissaris van de konin- in in Zuid-Holland, was naar Noordwijkerhout ekomen om de raad te horen omtrent de opvol- ing van de heer Bosma, die per 1 februari 1980 ip lordt gepensioneerd. Het is een van de verplichte- 21 appen in een procedure, die moet leiden tot een benoeming. Het CDA vond het benoemingsbeleid bij monde van fractie-voorzitter Koelewijn on doorzichtig. Hij stelde dat de gemeenteraad in feite niets te vertellen had in deze zaak. Commissaris Vrolijk gaf dit toe, maar weet dit aan de bestaande wet ten. Hij liet doorschemeren dat het kiezen van een burgemeester een goede zaak zou zijn, maar con stateerde vervolgens fijntjes dat een partij als het CDA daartegen was. „Hier ligt een taak voor U binnen het CDA", concludeerde de commissaris. Het CDA stelde dat het gezien de politieke ver houdingen en de bevolkingssamenstelling (80% is katholiek) een CDA burgemeester diende te zijn. De commissaris zag echter het verband niet tussen katholiek en CDA. Een katholiek kon net zo goed lid zijn van de VVD of de PvdA zijn. Deze laatste zienswijze kwam ook overeen met de visie van de VVD en de PvdA. De VVD vond bij monde van de heer Knapp, dat de burgemeester katholiek moest zijn vanwege de herkenbaarheid voor de bevolking. Het liefst zag hij echter een VVD-bur- gemeester („Wij verkopen een goed product", stel de hij), maar gezien de politieke verhoudingen had hij geen moeite met een CDA-burgemeester. In een historisch overzicht over de laatste 15 jaar gemeenteraad wilde de heer Van Koningsveld (PvdA) aantonen, dat de deconfessionalisering ook in Noordwijkerhout had toegeslagen. „Al is het wat traag", verklaarde hij. In 1962 had het confes sionele blok nog 14 van de 15 zetels in handen, terwijl zij nu 7 van de 15 zetels in handen heeft Op grond van deze ontwikkeling vond hij het niet onaannemelijk een VVD- of PvdA-burgemeester te benoemen. Ook hij gaf echter toe, dat gezien de politieke verhoudingen (het CDA is de grootste fractie) een CDA-burgemeester voor de hand ligt In zijn antwoord constateerde de heer Vrolijk dat de PvdA en de VVD dus in feite een tweede keus aangaven. Hij vroeg zich af of het CDA ook bereid was een tweede keus aan te geven. De heer Koe lewijn verklaarde echter dat het CDA het hield bij een burgemeester uit eigen kring, daar de zaak voor hen „zo klaar als een klontje" was. De EZP bracht bij monde van de heer Arts de problematiek rondom De Zilk naar Voren. Hij noemde de vergrijzing, de woningbouw, de SWI (de provinciale weg). Zijn betoog deed de commis saris verzuchten, dat de kern Noordwijkerhout ook nog bestond. Een man of vrouw als burgemeester was voor de meeste partijen niet zo'n punt. Alleen D'66 liet bij monde van de heer Kuijper weten, dat zij na de mocratische overwegingen had besloten dat het een man moest zijn. De heer Vrolijk liet in zijn antwoord weten, dat van de 27 gegadigden éen vrouw in aanmerking kwam. Verder liet hij blij ken, dat het van weinig democratie getuigt een man boven een vrouw te verkiezen, waarmee D'66 fijntjes op zijn plaats werd gezet. ïdiORDWIJK De erderheid van de ordwijkse raad ver- ;ht van het verkeers- [Jculatieplan geen den- ende resultaten. Dit rd gisterenavond dui- ijk tijdens een ampe- discussie over een rstel om een aanvul- d krediet van 30.000,- beschikbaar te llen om de studie N oord wi jk-Binnen maken. Ook hikte n tegen de hoge kos- Tot nog toe is aan plan reeds een be- j van bijna drie ton ^teed en als de studie ook tot Noord wijk Zee zou gaan uit lekken, komt daar nog ng te sni1 eens 250.000,- bij, zo bleek uit de toelichting. De kosten vervullen ons met zorg, verklaarde VVD-fractie- voorzitter Rubingh. De studie voor Noordwijk-Binnen dien de naar zijn mening te worden afgerond, maar hij betwijfelde of daarna op dezelfde voet aan een verkeerscirculatieplan voor Noordwijk aan Zee moest worden gewerkt. Ook me vrouw Voorham (PvdA) vond dat men met het basisplan voor Noordwijk aan Zee voor zichtig aan zou moeten doen. Zij bepleitte het maken van afspraken over de volgorde, opdat de raad tussentijds over bepaalde zaken zijn oordeel zou kunnen geven. De PPR had voor het ver keerscirculatieplan weinig goede woorden over. Schelvis noemde het een dolle zaak en maakte gewag van water naar de zee dragen. Het CDA stelde zich bij monde van De Geus wat milder op. „Het maken van een verkeerscirculatieplan is een zaak, die we zelf op ons hebben genomen", verklaarde het CDA-raadslid, „en dat het geld kostte wisten we". De Geus meende dat men daar over niet te tragisch moest doen, aangezien een deel van de studie door de dienst van o- penbare werken werd ver richt. Ook de woordvoerder van het CDA bleek van me ning, dat na de voltooiing van het verkeerscirculatieplan voor Noordwijk-Binnen beke ken moest worden hoe men verder zou gaan. Bij het volgende agendapunt sprak de PPR zich uit tegen een voorstel om voor f 300.000,- het pand van Zwet sloot aan de Van Limburg Sti- rumstraat aan te kopen. „Hier slaat ons de schrik om het hart", aldus Schelvis. „Laat dit pand staan, dan zakt het vanzelf in elkaar". De Geus (CDA) noemde het standpunt van de PPR on voorstelbaar. Al jarenlang houdt de gemeenteraad zich bezig met het bereikbaar en verkeersluw maken van de Kerkstraat als hoofdwinkel- kern van Noordwijk-Binnen. De Kerkstraat is te smal, maar om haar af te sluiten voor het verkeer zijn alternatieven no dig, onder meer om de winkels te kunnen bevoorraden. Tot in den treure is daarom de afge lopen jaren gepleit voor een betere bereikbaarheid van het parkeerterrein Lüschen. Daar voor is de aankoop van het pand Zwetsloot nodig. Het gaat erom de hoofdwinkelkern van Noordwijk-Binnen tot bloei te brengen. Wegens de slechte bereikbaarheid ging het pu bliek naar elders voor het doen van zijn inkopen. NOORDWIJK De Noordwijkse raad kreeg gistera vond het laatste nieuws over de Vietnamese vluchte lingen te horen. Zij komen in ieder geval vóór het eind van het jaar. Burgemeester mr. Bonnike deelde dit mede naar aanleiding van een vraag van mevrouw Koopman (CDA), die wees op de tegengestelde berich ten daarover. Gistermorgen nog was er contact geweest met het ministe rie van CRM en daarbij was gebleken, dat het helemaal niet vast stond, dat de vluchtelingen op 1 november in Noordwijk zouden aankomen. Een aantal van hen zijn door schepen opgepikt, terwijl de anderen behoren tot de groep, die van regeringswege naar Nederland mogen ko men. Het gezelschap bevindt zich echter nog in het verre oosten. Waarschijnlijk gaat het om tachtig tot negentig mensen. Zij zullen in „De Zeeleeuw" en de „Kleine Zee leeuw" worden ondergebracht, zei mr. Bonnike. „Daarover zijn contracten, al is daarover momenteel wat gerommel in de zijlijn", voegde hij aan z'n mededeling toe. itwijkse inbreker lakt 4TWIJK De Katwijkse fnvtie heeft gisteren een 19- 'vr|ige Katwijker aangehou- ■HJÏ» die inmiddels heeft be- °pJd op 16 september te heb- 53®! ingebroken in het vor- flgscentrum De Hoop. €de inbraak werd een film- lera, een electrische klok wat snoepspul ontvreemd waarde van ongeveer 600 '9 2 jen. De gestolen goederen door de Katwijker aan len verkocht. verdekt met! I 9« zwembad Be ASSENIIEtM Sas- oet jpnheim krijgt geen verdekt zwembad. Dit lijkt uit het investe- ingsplan van Sassen- ieim dat tot en met het ar 1984 is opgesteld. Pun de raadsvergadering an gisteravond konden VVD en Progressief enheim zich van harte chter het niet doorgaan an het bad scharen. rljzioornaamste overwegin- en van deze twee partijen 7 hierbij dat de vier liljoen die het bad mini- laal zou gaan kosten wel j a( eter besteed kunnen wor ked en. Het CDA dacht hier nders over en wilde 'raag dat de plannen voor 'jJj et buitenbad aangehou- )te< en worden. Het CDA en< gees hierbij op voorzie- )05! ingen die in de sporthal ijn aangebracht voor het i) ki jeuw te bouwen bad. Vethouder Van der Plas Opantwoordde dat er voorlo- ig urgentere zaken dan AR iet bad zijn. Honderden toeschouwers genoten gisteren van een turbulente step- danwel autopedrace op het parkeerterrein aan de Lissese Haven. Het was een uitermate geslaagd onderdeel van de najaarsfeesten, die dezer dagen de bollengemeente bezig houden. Niet alleen kinderen streden naar hartelust om de te winnen prijzen, ook ouderen, namen plaats op de step. Soms op opvallende, zelf geconstrueerde voertuigen. Zo kwam de SRV met een zevenmansstep, terwijl kapper Thijssen een zeldzaam gedrocht op de straat bracht waarbij de laatste man meer meeliep dan stepte. Maar plezier was er volop, en daar ging het in feite om. VOORHOUT Ds. A. J. den Tonkelaar uit Warmond zal woensdagavond voor de leden van de NCVB afdeling Voor hout het onderwep „de Dode Zee rollen" bespreken. Deze eerste avond van het winter- programma begint om - 20.00 uur in de zaal van huize „Ag- nes". ZOETERWOUDE Vooraf gaand aan de raadsvergade ring van donderdag zal het be stuur van de/ Stichting Maat schappelijke Dienstverlening „Midden Rijnland" een uiteen zetting geven over de werk zaamheden die zij uitvoert. Deze uiteenzetting zal om 19.30 uur aanvangen. VOORSCHOTEN D 66 af deling Voorschoten heeft een nieuwe bestuurssamenstelling gekregen. Deze was nodig we gens het vertrek van voorzit ter ir. H. P. Smits. Het bestuur bestaat thans uit drs. I. C. Dijkhuis, voorzitter, drs. H. G. L. Wiekhart, secretaris, mevr. drs. S. D. de Voogd-Sjamsoe- din, penningmeester en drs. W. Nieuwenhuys, lid. Morgen houdt D'66 een open bare fractievergadering in het gemeentehuis om 20 uur. Tij dens die vergadering bestaat gelegenheid afscheid te nemen van de oud-voorzitter Smits, terwijl het raadslid Aikens van gedachten wil wisselen over de agendapunten van de raadsvergadering van vrijdag. ZOETERWOUDE De bibli otheek in Zoeterwoude-dorp zal binnenkort over meer ruimte kunnen beschikken. Het is de bedoeling dat de bi bliotheek begin 1980 van de kleine ruimte nabij Noord- buurtseweg 1 verhuist naar de kleuterschool „Hummelhof". Nabij de Sjaloomschool is een nieuwe „Hummelhof" ge bouwd, zodat het houten ge bouw aan de Noordbuurtse- weg vrij komt. Een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van het bibliotheekbestuur en de ge meente hebben het speelwerk lokaal van de kleuterschool als meest ideale nieuwe biblio theekruimte uitgezocht. Het oude onderkomen voldoet al lang niet meer omdat het aan tal uitleningen flink groeit, het boekenbezit vrij klein is en de beschikbare ruimte aan de hoge eisen die aan een biblio theekruimte worden gesteld, bij lange na niet kan voldoen. Omdat het speelwerklokaal veel groter is, zal de boeken collectie en daarmee de keuze mogelijkheid voor de lezer aanzienlijk uitgebreid worden. Uit een nota die de werkgroep heeft opgesteld, blijkt al dat de stichting Verenigde Provincia le Bibliotheekcentrales voor Zuid-Holland bereid is 5000 boeken als wisselcollectie be schikbaar te stellen. De kosten, verbonden aan ver bouwing en inrichting van het lokaal, bedragen ongeveer 28.500 gulden. Bovendien zijn er grondkosten (21.500 gule den) en zal de boekwaarde van het speelwerklokaal (40.000 gulden) door de ge meente opgebracht moeten worden. Overigens voldoet het bibliotheekonderkomen nog niet aan alle wensen die in de Wet op het openbare biblio theekwerk genoemd worden. Onderwijswethouder H.J. Verdier van Leiderdorp heeft gister middag met enkele leerlingen onder het toeziend oog van enke le honderden scholieren de officiële opening van de openbare basisschool „De Vogelweid" in de wijk Voorhof-Noord verricht. De opening van de school die vorige jaar al officieus in gebruik is genomen, valt samen met het tienjarig bestaan van de school. En natuurlijk ook met de viering van het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp. Voorheen was De Vogelweid gevestigd aan de Lei- derdorpse Vronkenlaan. In de nieuwbouw aan het Heelblaadjes- pad is een kleuterafdeling geïntegreerd in het basisonderwijs. VOORHOUT Met spoed gaan bouwen op de van de firma Van Dijk aangekochte grond, aansluitend op het plan Spoorlaan, was de wens door de commissieleden gistera vond uitgesproken aan het slot van een vergadering van de commissies ruimtelijke ordening verkeer en vervoer en fi nanciën. In die vergadering werden een drietal alternatieve berekeningen besproken en een gelijk aantal stedekundige modellen die voor dit bouwplan zijn ontwikkeld. Enkele bewoners van de Beukenrode die aan het nieuwe plan gebied grenst, maakten van het spreekrecht gebruik. De heer E. H. de Graaff Guilloud vond het plan maar een stedebouwkundig misbaksel, een soort blinde darm van Voorhout. Ook vond hij de bebouwing te dicht opeen gepland hetgeen volgens hem beslist niet aan een goed leefklimaat ten goede zou komen. Mevrouw M. Weebers maakte bezwaar tegen het feit dat de bewoners van die huizen die precies aan het plangebied grenzen precies tegen de achterzijde van een reeks woningwetwoningen die in rijen zullen worden gebouwd, zouden aankijken. De heer J. T. M. Warmenhoven raadslid voor Gemeente Belan gen kwam als eerste met het idee dat er best wat aan de opstel ling van de woningen te verschuiven zou zijn. „Vrije sectorwo ningen worden op wat grotere kavels gebouwd, zodoende komt er dan ook wat meer tussenruimte". Wanneer die verschuiving zou plaatsvinden zou dat wel ten koste gaan van wellicht drie woningen. Wethouder Drs. B. ,Joon zei dat bij het maken van de plannen zoveel mogelijk rekening is gehouden met de belangen van de mensen die er direct naast wonen. Hij gaf toe dat er nog een aantal maatregelen genomen moeten worden „om te voorkomen dat er verkeersbewegingen komen, die de Beukenrode (waaraan ook de Openbare School „De Boekhorst" ligt) en omgeving, on veilig maken. Maar ontsluiting via het spoorplan is op dit mo ment de enige mogelijkheid". Burgemeester M. Th. van de Wouw vertelde over het contact dat hij gisteren met de adviseurs van G.S. had gehad, dat zij erg positief tegenover het plan staan vooral bezien in het licht van het ontwikkelingstempo van het plan „Oosthout" Er werden gisteravond nog géén grondprijzen genoemd, maar burgemeester Van de Wouw liet zich ontvallen dat die wel op een niveau kwamen „dat we nog niet zo gewend zijn" SSENHEIM Weer was het de Sas- nheimse Hoofdstraat die de gemoede- f 41 hoog deed oplaaien. Dit keer in de »g steravond gehouden raadsvergade- *25 ig, toen het investeringsplan dat het rot meentebestuur voor de periode van 10 tot 1984 had opgesteld ter sprake (jg^am. Rotteveel (VVD) zei blij te zijn t het vier miljoen kostende overdek- zwembad niet door gaat en dat was gezien van de bouw van een twee ton J I stende fietsenstalling bij de sport- TJ) 1, maar verder vond hij weinig 'eeën van zijn partij terug in het plan. iaafn erg grote misser noemde hij het iaait er voor de problematiek rond de iaa >ofdstraat alleen maar lange termijn i^forzieningen waren getroffen. In 1983 J Tuden voorzieningen op het kruispunt bord worden getroffen, die als een ort voorspel tot het afsluiten van de «ofdstraat zouden moeten worden ge in. In 1984 zou dan een bedrag wor- n uitgetrokken om van de Hoofd straat een winkelerf te maken. Rotteveel pleitte ervoor de werkzaamhe den aan het kruispunt al in 1980 plaats te laten hebben en de mogelijke argumenten die het gemeentebestuur hiertegen zou kunnen hebben veegde hij één voor één van tafel. Financiële argumenten moch ten hier volgens hem niet worden ge bruikt; hij achtte de zaak zo urgent dat desnoods belastingverhoging het uitvoe ren van de plannen mogelijk moest ma ken. Ook het eerst laten uitvoeren van een verkeerstechnisch onderzoek duurde Rotteveel te lang. Hij stelde dat het onder zoek zoals dat momenteel in Sassenheim plaats vindt, eerst werd gepresenteerd als een zaak waarvan de resultaten zouden kunnen dienen als argumenten voor de rijksoverheid. Het onderzoek dreigt vol gens de VVD'er nu echter een zaak te worden waardoor het uitvoeren van de echte werkzaamheden wordt opgehouden. „In plaats van het onderzoek pleit ik voor het werken met de GöV analyse", zo zei Rotteveel, die vervolgde hiermee de „Grote Boeren Verstand" analyse te be doelen. „Men kan nog zoveel bezwaren hebben tegen de ontwikkelingen die er zullen zijn- als de Hoofdstraat dicht is, zoals een overlast over de Parklaan en na righeid bij de aansluiting op Rijksweg 44; vast staat wel dat de oplossing die we nu hebben, met al het verkeer door de Hoofdstraat de slechtste is". Drenth (Progr. Sass.) was het met Rotte veel oneens en vond dat het afsluiten van de Hoofdstraat alleen maar kon gebeuren in samenspel met andere maatregelen, zo dat overlast elders in het dorp zou kunnen worden voorkomen. Zelfde geluiden liet Mazee (CDA) horen en met het pleidooi stond de VVD-fractie dan ook alleen. Wel waren Progressief Sassenheim en het CDA ervoor om de volgorde van de ver schillende werkzaamheden zo spoedig mo gelijk te laten aanvangen. Ook burgemeester Kret kon zich in zijn antwoord nauwelijks met het VVD-stand- punt verenigen. Allereerst noemde hij de financiële grenzen waaraan het gemeente bestuur gebonden is. „Als je een zaak als verkeer naar voren haalt, betekent dat dat er andere dingen naar achteren ge schoven zullen moeten worden. Het is dan de vraag of er dingen zijn die naar achter en geschoven künnen worden. Los hier van staat overigens dat de verhoudingen geheel zoek raken als we in zo'n korte tijd zoveel meer voor verkeersaangelegenhe- den gaan uitgeven. Daar worden nu al hoge bedragen aan besteed in vergelijking tot andere posten", aldus Kret. De burge meester ging verder in op de technische problemen die vervroeging van de werk zaamheden aan kruispunt Noord met zich mee zou brengen. Tot slot sprak hij over de procedurele problemen die de vervroe ging met zich mee zou brengen. „Niemand van provinciale Waterstaat of van Rijks waterstaat raakt bijzonder onder de in druk door kranige taal uit Sassenheim. Kreten in de geest van „Het moet nu maar eens uit zijn", helpen niets, aldus Kret. De Hoofdstraat is een rijksweg en kruispunt Noord is in handen van de pro vincie. Een rijksweg kunnen we krijgen, maar het kruispunt dat van de provincie is nooit. Veranderingen zullen daarom met overleg moeten geschieden en niet met kreten". Hierna toonde Kret nog aan wat Sassen heim al gewonnen heeft door niet te over haast te werk te gaan. „Aanvankelijk was het zo dat we de Rijksweg, die de Hoofd straat is, voor de symbolische som van één gulden konden overnemen. Nu is het al zo dat Sassenheim twee en een half miljoen van het rijk krijgt als het die weg over neemt. Hetzelfde zit het met de subsidie. We kunnen niet te overhaast te werk gaan omdat we geen subsidie krijgen voor werken waarmee we al begonnen zijn. Voor de Narcissenlaan is bijvoorbeeld al helemaal bekend hoe we deze gaan recon strueren. Maar omdat de totale kosten hiervan 1.6 miljoen zijn en we van het rijk voor meer dan de helft hiervan ge subsidieerd kunnen krijgen, wachten we liever", zei Kret. Uitdrukkelijk liet de burgemeester hierop volgen liever dit jaar dan volgend jaar een autovrije Hoofdstraat te hebben, maar dat dit simpelweg niet mogelijk is. Motie Rotteveel diende hierop een motie in waarin de VVD-fractie stelde dat de werkzaamheden aan het kruispunt Noord in 1980 moeten beginnen en niet in 1983. Een motie die Kret ontraadde en onzin- ning achtte omdat kruispunt Noord eigen dom is van de provincie en niet van Sas senheim. Slechts op 43 meter van het kruispunt mogen door de gemeente wer ken worden uitgevoerd. Deze argumenten konden de VVD niet overtuigen en de motie werd toch ingediend. Met als resul taat dat de VVD voorstemde en het CDA en Progressief Sassenheim tegen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7