erstel gezinswoonfunctie in innenstadswi jk Pancras-Oost cademische ziekenhuizen lopen boos weg bij Pais Nederlanders mokkelen >loemen Orgelspel contra horeca Fontein Vismarkt spuit waarschijnlijk op 3 oktober weer Weinig nieuws over cultuurbeleid Grepen uit de Leidse muziekgeschiedenis OVER CORNELIS SCHUYT (1557-1616) AQAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 JEN, DEN HAAG De besturen van de Jmische ziekenhuizen zijn gisteren boos iet overleg met minister Pais van Onder en Wetenschappen weggelopen. Zij willen Jin grieven aan de ministerraad, voorleg- sZe gaan zich daar beklagen over wat zij ionbevredigende gang van zaken" hebben ifemd. Zij verwijten „hun" bewindsman hiet aan zijn afspraken te houden. Die af ten zijn in het verleden gemaakt met de Kling het periodiek overleg met de be windsman enige inhoud te geven, aldus de be sturen. In het overleg, dat gisteren plaats had, kwam Pais op geen enkele manier tegemoet aan de wensen van de academische ziekenhui- betroffen een open overleg over on derwerpen die volgens de academische ziekenhui zen voorrang verdienen en die ook op de agenda voor het gesprek stonden. Het ging over de positie van de academische ziekenhuizen en de investe ringen, inclusief die voor nieuwbouw. Minister Pais heeft volgens de besturen wel meegedeeld te willen kijken of gelden uit de zogenaamde Smal lenbroek-pot kunnen worden gebruikt voor inves teringen binnen de ziekenhuizen. De besturen heb ben geweigerd over dit onderwerp te praten. De gedachtenwisseling over de Smallenbroek-pot is nog niet voorbereid, laat staan goed onder bouwd, vinden de academische ziekenhuizen. Bo vendien moet vooraf ook gesproken worden met andere betrokkenen, waaronder de ziekenfondsen en medische specialisten, aldus de besturen. Er zal nu een commissie komen die dit gaat uitwerken. In de Smallenbroek-pot zit zeker een paar honderd miljoen gulden. De fondsen bestaan sedert 1970 en worden beheerd door de academische ziekenhui zen. Ze zijn in het leven geroepen om ooit een re geling te kunnen betalen voor specialisten in aca demische ziekenhuizen als die hun particuliere praktijk op willen geven. Die specialisten zijn amb tenaren en snabbelen er in diensttijd bij. De zie kenfondsen betalen een tientje per dag extra op de verpleegprijs om de pot te spekken. Een afkoopregeling voor de specialisten is er in de loop der jaren niet gekomen. De ziekenfondsen hebben al eens actie ondernomen en een tijdje niet meer bijdragen aan de Smallenbroek-pot. Uit die pot werd een paar jaar geleden twintig miljoen gulden gebruikt voor de moeder-mavo. De toen malige minister van Kemenade zegde overleg toe. Daarvan is niets terecht gekomen, ook niet nadat de tegenwoordige minister er afspraken voor had gemaakt met de ziekenfondsen. »SiC SIDEN Wanneer de annen van de gemeente et betrekking tot de wijk incras-Oost worden uitge- erd zal het woningbes- I "|jnd kunnen toenemen met L J ca 250 woningen en circa wooneenheden. Dit staat lezen in het gisteren uit- brachte voorontwerp-be- smmingsplan, dat erleg met de bewoners n Pancras-Oost tot stand gekomen. Overigens zijn bewoners niet zo tevre- klijn over de gevolgde proce- olx ire. Zij hadden liever rst hun zegje over het an als geheel gedaan, al- ite irens het werd uitge- g j acht. Vanmiddag krijgen j evenwel de gelegenheid |e ch over het voorontwerp buigen. jbi s rode draad door 2| lorontwerp-bestemmings- an loopt de herstel van de zinswoonfunctie in de wijk incras-Oost, die wordt be- ensd door de Oude Rijn, de erengracht, de Nieuwe Rijn i de Hooigracht. Evenals in no idere Leidse binnenstads- je ijken is ook in Pancras- lvo pst de woonfunctie en met ,n ime die voor gezinnen de z atste decennia aanzienlijk n genomen. Slechts 41 van l jbevolking van de wijk n 'oont in gezinsverband. oor de binnenstad bedraagt ,es it percentage 46 en voor ge- 3J fel Leiden circa 80 Het bestemmingsplan voor- jf„iiet in een belangrijke uit- n i/eiding van het woningbes- ■k «d. Het gebied tussen de ra iterstegracht, de Vestestraat Jn de 3de Groenesteeg, het a igenaamde Zaalbergcom- n lex, kan ruimte bieden aan n issen de 40 en 46 woningen. [£j( it zijn hoofdzakelijk eenge- ,n nshuizen. Het ligt in de be- oeling deze woningen in de foningwetsector te realise- »n. Er kan al spoedig met ouwen worden begonnen angezien het pand in han en van de gemeente is. ïinimaal 45 en maximaal 58 woningen moeten volgens Jet voorontwerp-bestem- Jiingsplan worden gebouwd tn het gebied tussen de 3de Jroenesteeg, de Vestestraat, e Ir. Driessenstraat en de fiterstegracht, het zoge- laamde Van Wijkcomplex. 'an deze woningen mogen r-ten hoogte 8 ten behoeve an een- en tweepersoons- mishoudens worden ge touwd. Ook deze woningen lienen te worden gereali- eerd in de woningwetsector. let huidige parkeerterrein angs de Ir. Driessenstraat en le Hooigracht krijgt even- b ens hoofdzakelijk een woon Pancras-Oost. (L.C.- luchtfotografie Frans Rombout). bestemming. Uitgegaan is van tussen de 35 en 45 wo ningen voor 100 gereali seerd in de gesubsidieerde sector en voor minstens 75 in de woningwetsector. Ten aanzien van het gebied tussen de Uiterstegracht, het Schachtenhof, de Middelste gracht en de bebouwing van de 2e Groenesteeg merkt het voorontwerp-bestemmings plan op dat hier nog enkele woningen staan. Bekeken zal worden in hoeverre deze wo ningen in de nieuwbouw kunnen worden ingepast. Het aantal binnen dit gebied te realiseren woningen bedraagt tussen de 35 en 40. In het plan is rekening ge houden met het realiseren van een centraal bedrijven gebied. Maar ook hier zijn minimaal 20 en maximaal 40 woningen gedacht, waarvan 20 mag worden gereali seerd voor een- en tweeper soonshuishoudens. Tenslotte zijn enkele nieuw- bouwlokaties gedacht aan de Middelstegracht. Bij beëindi ging van het gebruik door de Protestants-Christelijke Schoolvereniging van de be bouwing aan de Middelste gracht 5 en 7 is de realisering van 11 eengezinshuizen hier mogelijk. De stichting Stu dentenhuisvesting is van plan wooneenheden tot stand te brengen aan de zuidzijde van het huidige complex stu- dentenwooneenheden aan de Middelstegracht. Hier is thans een vervallen pakhuis. Tevens is er aan de gracht nog ruimte voor circa 10 ge zinswoningen en wel op het terrein van eeri verhuisbe drijf dat op korte termijn uit de wijk zal verdwijnen. Het zelfde geldt voor een aan de hoek le Groenesteeg/Middel stegracht gevestigd bedrijf in isolatiemateriaal. Hier kun nen nog eens 8 eengezinswo ningen worden gebouwd. Bedrijf s- verplaatsingen Met de doelstelling de gezins woonfunctie in Pancras-Oost te herstellen moeten de grootschalige en/of hinderge- vende bedrijven uit de wijk verdwijnen. Teneinde de te verplaatsen bedrijven tijde lijk of definitief te herhuis vesten is een centraal bedrij vengebied ten zuiden van de Ir. Driessenstraat ingericht. Overigens zijn er thans be drijven gevestigd, die ook in dit gebied niet passen. Ge dacht wordt hierbij aan de groothandels- en expeditiebe drijven. Bij het vrij komen van deze panden moeten vol gens het bestemmingsplan andere bedrijven uit de wijk hier worden gevestigd. Dit zal evenwel maar voor vijf jaar zijn. In verband met de overwegend slechte bouw kundige staat van een deel van de bedrijfspanden is het gemeentelijk beleid erop ge richt de panden te slopen ten behoeve van nieuwbouw van bedrijfspanden. Te zijner tijd zal gezocht moeten worden naar een combinatie van be drijven die bereid zijn mee te werken aan de nieuwbouw- plannen. Er moet een onder zoek worden gedaan naar de financiële haalbaarheid van een en ander. Ten aanzien van de publiek gerichte economische func ties is het gemeentelijk beleid erop gericht naar voldoende buurtwinkels voor de primai re behoeften te streven. Deze zullen kunnen worden geves tigd aan de centraal in de wijk gelegen Groenestegen. W ijkvoorzieningen De wijk Pancras-Oost is arm aan sociaal-culturele- en on derwijsvoorzieningen. De wijk krijgt in de toekomst onvoldoende draagkracht om de vestiging van scholen te rechtvaardigen. Wel is er in de wijk een verenigingsge bouwtje „de Pancrat" aanwe zig, dat overigens ook door bewoners van de Heren gracht/Zijlsingel en Mare- dorp wordt gebruikt. Ook met de groen- en speel- voorzieningen is het treurig gesteld. Behalve de twee zeer onverzorgde kinderspeel plaatsen aan de Ir. Driessen straat tussen de Uiterste gracht en de Vestestraat en aan de westzijde van de Ui terstegracht ten noorden van de Ir. Driessenstraat zijn er geen speel voorzieningen in de wijk. Groenvoorzieningen ontbreken helemaal. Bij de uitvoering van het bestem mingsplan zal hier zeker ver betering in worden gebracht. Zo wordt gedacht aan de rea lisering van een parkje tus sen de Vestestraat en de Ui terstegracht langs de noord kant van de Ir. Driessentraat, de verbetering van een speel plek halverwege de westzijde van de Uiterstegracht tussen de Ir. Driessenstraat en de Oude Rijn en de realisering van een groenplek en be schermde speelgelegenheid langs de Kloosterpoort. Verkeer De wijk heeft twee belangrij ke verkeersverbindingen, de Hooigracht en de Ir. Dries- senstraat-Kerksteeg. De Hoo igracht dient heringericht te worden ten behoeve van het fietsverkeer. De Ir. Driessen straat heeft al aparte fietspa den van de rijbaan geschei den door een verhoogde trot toirband gekregen. Nog aan gelegd worden enkele bo menrijen. Voor bussen is een aparte opstelstrook tussen de Middelstegracht en de Hooi gracht aangelegd. Het middengebied, de Vestes traat, de Uiterstegracht en de Middelstegracht dienen in combinatie met de dwarsver bindingen als de Groeneste gen en de Molenwerfsteeg sa- menhandende woonerfgebie- den te worden. De huidige rijrichting op de Oude Rijn moet worden ge handhaafd. Door maatrege len op de Hooigracht kan worden voorkomen, dat van uit het noorden komend sluipverkeer op gevaarlijke wijze linksaf de Oude Rijn op kan draaien. Op het noordelijk deel van de Herengracht is nu nog tweerichtingverkeer. Voor gesteld wordt een inrijverbod voor snelverkeer in te voe ren in noordelijke richting. Ten aanzien van de Nieuwe Rijn merkt het voorontwerp- bestemmingsplan op dat het aanbeveling verdient de weg te herprofileren. Voor snel verkeer dient eenrichting verkeer in oostelijke richting te worden ingevoerd. In westelijke richting moet een fietssuggestiestrook voor langzaam verkeer komen. Het trottoir langs de wonin gen dient waar mogelijk te worden verbreed en het par keren moet worden aange past. De fontein aan de Vismarkt. LEIDEN De schutting rond de fontein aan de Vismarkt zal waarschijnlijk op 3 oktober zijn verdwenen. Thans wordt met man en macht gewerkt om de fontein, die gron dig is gerestaureerd, tijdens de viering van Leidens Ontzet weer in werking te kunnen stellen. Dit staat te lezen in het eerste nummer van het „Binnenstads blad" dat de gemeente Leiden eens per maand wil gaan uitbren gen. Het blad besteedt aandacht aan de restauratie- en nieuw- bouwwerken in de Leidse binnenstad. Het verschijnen van het blad is een logisch gevolg van het tijdens de begrotingsbehande lingen van vorig jaar aannemen van de motie-Mentzij, waarin werd gesteld dat het beleid van het gemeentebestuur op het ge bied van het herstel van de binnenstad nogal onduidelijk bij de bevolking overkwam. Het eerste nummer van het „Binnenstadsblad" is in een oplage van drieduizend gedrukt. Het is gratis verkijgbaar bij het bureau Voorlichting in het Stadhuis, in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, in de Binnenstadswinkel, Morsweg 10, bij de Welzijnsraad, Stationsweg 28, bij het VVV, Stationsplein 210 en in de Leidse bibliotheek-filialen. Tevens zal het worden toegezonden aan de direct belanghebbenden: binnenstadswinkeliers, besturen van binnenstadwijkverenigingen en dergelijke. Forumavond Hot House: LEIDEN De door de jubilerende jazzzolder Hot House belegde forumavond over het Leidse cultuur beleid heeft gisteravond weinig nieuws kunnen toe voegen aan de huidige stand van zaken van dat be leid. De discussie verschafte in ieder geval niet veel duidelijkheid over het beleid op het gebied van de geïmproviseerde muziek, waarmee Hot House zich vooral bezighoudt. Het bleef bij de con clusie dat daar te weinig aan wordt gedaan. Het Leidse Micro- theater Imperium, dat zich ook te kort voelt gedaan waar het de stimulering van het amateurtoneel betreft gaf in ieder geval voorafgaande aan de discussie een voortreffelijke voorstelling waarin aandacht werd besteed aan zeer uiteenlopende kunstuit ingen en de gang van zaken rond een subsidieaanvraag op het stadhuis. ji gische burgemeester cTHaeseleer: )i n USSEL De burgemeester van het Belgische Aalst be- luldigt er Nederlanders van bloemen naar België te okkelen, waarmee ze Belgische siertelers oneerlijke con- rentie aandoen. Volgens burgemeester d'Haeseleer, zou sluikhandel in Nederlandse bloemen in België bestre- moeten worden door middel van een Belgische mobiele nenlandse controle op illegale invoer. Er moeten briga- komen, samengesteld uit een belastingambtenaar, een Uaneman en een man van landbouw die over de kwaliteit i ingevoerde bloemen kan oordelen, aldus de burgemees- van Aalst, gisteren tijdens een bijeenkomst van sierte- s en bloemenhandelaren in zijn stad. burgemeester beschuldigt er Nederlandse exporteurs van dat met meer dan een stel facturen hun bloemen over de grens ngen en dan aan de grens een factuur voorlegen die slaat op emen van mindere kwaliteit dan die welke worden inge- erd. Eenmaal in België worden de bloemen aan de man ge- cht met behulp van een factuur die uitwijst dat het bloemen eerste kwaliteit zijn. De burgemeester van Aalst wil daarom verscherpte controle op de Nederlandse bloemenexport naar Jië. 'gens burgemeester d'Haeseleer zal de Nederlandse sierteelt Belgische in de komende jaren „onder de voet lopen", als de gische autoriteiten niet snel maatregelen nemen. Zo wenst hij aanzienlijke verlaging van het Belgische btw tarief op bloe- n. Nu is dat 16 procent (tegen in Nederland 4 procent). De 'gemeester van Aalst zei gisteren dat sinds 1950 de Neder- 'dse bloemenproduktie zich verhonderdvoudigd heeft, tementeelt is in Aalst en omstreken een belangrijke bedrijvig- 'd. Van de zevenhonderd familiebedrijven die zich in België |t bloementeelt bezighouden is tien procent geconcentreerd op 1st grondgebied. Aangezien ook in de zestien de eeuw de appel dikwijls niet ver van de boom viel, treedt Cornelis Schuyt in de voetsporen van zijn vader waar het de muziek betreft. In maart 1593 benoemt Lei den, zijn geboortestad hem tot organist. Hij is dan geen broekje meer, maar 36 jaar oud. Hij heeft op stadskosten in Italië gestudeerd (waar schijnlijk is zijn vader mee op reis geweest) en is kennelijk elders al organist geweest wanneer hij direct wordt aangesteld op een voor die tijd ongekend hoog salaris. Hij wordt duidelijk hoog geacht, hetgeen mede blijkt uit het feit, dat het stadsbe stuur in 1559 aan deze musi cus de zorg voor de beide stadscarillons (Stadhuis en Saaihal) toevertrouwt. Vóór dien was dat een onderdeel van de taak van de stadhuis- bewaarder geweest. Cornelis moet iedere veertien dagen de voorslagen versteken, „daerop stellende een ge meen liedeken of psalm, ge- lijc hij tzelve zo tot zijnder eeren als ter eeren van de stadt ende ten opsichte des tijts bequamste zal vinden", waarbij hij uiteraard wel re kening moest houden met de grootte van de beiaarden. Het is ook zijn taak om op gewo ne en buitengewone maaltij den, die de stad aan grootmo- genden offreert, verantwoor delijk te zijn voor de muzika le omlijsting. Zo'n bijzondere maaltijd doemt in 1594 op. Na de overwinning bij Coevorden, maakt prins Maurits een ze getocht naar Den Haag en wordt onderweg overal fees telijk ingehaald. Omdat Lei den geen eigen stadsspeellie den heeft in die periode, stuurt het stadsbestuur Cor nelis Schuyt naar Utrecht om de stadsspeellieden aldaar naar Leiden te laten komen, „omme so wel de feestelicke incompste" op 27 mei, „als oock de maeltijt met haar blasende instrumenten ende snaarspel te vereernKosten noch moeite werden ge spaard om Maurits te huldi gen. De hele rekening van dat feest bedraagt 3120,- ruim. De muziek vergt daar van honderdvijftig gulden. De Utrechtenaren zijn niet de enige muzikanten. Er tre den ook vier Leidse zangers op (onder hen Floris Schuyt) en uiteraard ontbreken ook de rederijkers niet. Wil lem Cornelisz. van Duiven- bode begeleidt de rederijkers met een eigen groepje instru mentalisten. Het zal U misschien verbazen om te horen, dat Floris Schuyt in 1594 ook als zanger optreedt. Om dat uit te leg gen, moet ik U even meene men op een zijpad. Flors en ook Cornelis Schuyt hebben de Latijnse School als kind gevolgd. Zo'n Latijnse of gro te School omvatte zeven klassen, waar de jongens van zo'n jaar of zes onderwijs kregen in lezen en schrijven en vanaf de derde klas in La tijn, logica en zang. Die zang was gericht op de liturgie in de Pieterskerk. Uit de kring van de schooljongens werden de jongenszangers (de zoge noemde choralen) gerecru- teerd. Uiteraard waren dat de meest muzikale jongens. We mogen aannemen, dat mensen, die van muziek hun beroep hebben gemaakt als choraal en later als tenor of bas in het kerkkoor hebben meegezongen. Vandaar dat Floris Schuyt als zanger kan optreden. Nu zult U misschien zeggen, dat dit op kerkzang slaat, maar dat je toch zeker geen Kyrie Eleison bij een dinertje verwacht. Men zal in 1594 stellig geen Kyrie Eleison ge zongen hebben; het repertoi re van zangers was in de zes tiende eeuw breed genoeg. Tot aan de eerste beelden storm in 1566 verzorgen de kerkzangers van de Pieters kerk de muziek bij officiële maaltijden. Nadien namen de stadsspeellieden de taak van de zangers over. Dat was na tuurlijk een beetje doekje voor het bloeden, want die speellieden kwamen uiter aard ook uit de kerkzangers- groep. In 1593 wordt Cornelis Schuyt de verantwoordelijke man voor tafelmuziek. In 1610 zal mr. Jan Jordon dat van hem overnemen. Wqnneer Schuyt in 1593 be noemd gaat worden tot orga nist, benoemt het stadsbe stuur een commissie om met de nieuwe organist en zijn vader te onderhandelen. Die commissie bestaat uit een burgemeester, twee schepe nen, de stadssecretaris en twee kerkmeesters. Op 3 april komt men bijeen in de Gulden Hoorn, de herberg van Willem de Milde om de hoek van de Breestraat en de Wolsteeg (tegenwoordig de winkel van Hans Vink). De commissie wil Schuyt voor het leven benoemen. De or ganist zelf vindt een dienst verband van drie of vier jaar voldoende, ook al ziet hij in, dat de eer, die men door het aanbod biedt, groot is. Na wat heen en weer gepraat wordt men het eens over een dienstverband van zes of ze ven jaar op een salaris van tweehonderd gulden, met honderd gulden te verhogen wanpeer Cornelis in de hu welijksboot zou stappen. Al op 7 augustus trouwt Cornelis met de tien jaar oudere Cae- cilia Pieters dr. Uytgeest. Het niet meer zo jeugdige jonge paar vestigt zich per 1 no vember op het door de stad 'om niet' in huur afgegeven pand op het Bagijnhof, dat drieëntwintig jaar lang hun woonhuis zal blijven. Eén zinnetje uit het aanstel- lingskontrakt van Schuyt mag ik U niet onthouden Het behoorde tot de taak van organisten om op het orgel te spelen tot recreatie ende ver- lus tinge van de gemeente ende omme dezelve duer middel van dien te meer uyt herbergen ende tavernen te houden". Orgelspel contra horeca derhalve. Om de mensen naar de orgel concerten te trekken, gaf Schuyt aan twee of drie jon gens, „clare ende heldere stemmen hebbende" zangles. Die jongens zongen dan bij de orgelmuziek. In 1596 vraagt de leermeester aan de atd of het niet beter is om die jongens in vaste dienst te ne men. Door zo'n benoeming was men er zeker van, dat de jongens tot aan hun stembre king zouden zingen èn want de medaille had ook een keerzijde dan was het gegeven onderwijs in ieder geval ten nutte van Leiden en niet van een andere stad. De stad hield de kwestie een beetje sluimerend (U ziet het: er verandert weinig) en een van de jongens pakte zijn koffer en vertrok. De leer meester bleef en dat is de stof voor volgende afleveringen h JAN DOOVE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5