De groeiende erkenning oor Kees Kist Geniet )ASE pakt Haagse handbal eker ten koste van MMO 7 rovincie wil bosbestand in ïuid-Holland flink uitbreiden VAN JE RUST De Dochter van de Weduwe 50 KORT GEDING Wilhelmus in vorm ERIC SWINKELS OVERWEEGT ^ÓRL ba" LEIDSE COURANT 'ITS AZ ONTVANGT GOUDEN SCHOEN ALS EUROPEES TOPSCORER *n ee{ lieer td( [JS Kees Kist betrok medespelers bij AZ vol- in de huldiging die hij ren als Europees topsco- nderging in het Parijse Zei hij: „Deze prijs be- bw ik als een hommage de hele ploeg. Natuur vorm ik nu het middel van de belangstelling, ook op dit moment re- er ik me volledig dat ik zij mijn ploegmakkers ldigd ben als Europees iorer. Zonder hun inzet :onder het vertrouwen ij mij in de wedstrijden en gegeven, had ik nu die gouden schoen ge- et mondaine oord kreeg aanwezigheid van vrij- |.de gehele internationale alwereld de gouden n uitgereikt. Een prijs die ls jaar en dag verbonden het predikaat „Europees orer van het jaar". Een ti- e Kist het komende sei- mag voeren omdat me anders in Europa zijn iktie van 34 treffers over- Kist: „Juist voor sfeerge- »e spelers, en daar reken zelf toe. is het ontzettend grijk dat je voelt dat de )loeg achter je staat. Het bewijs vormt wel het lidende besluit vorig sei- lalverwege de competitie lij ook de strafschoppen m nemen. De ploeg had voon vertrouwen in dat zou benutten. Vond het aast net als ik hartstikke dat daardoor de kans op redikaat „Europees tops- alleen maar groter zou Kist is de eerste Neder- voetballer die een gou- ihoen in zijn bezit heeft, r waren Ruud Geels en van der Kuylen niet gekomen dan zilveren zen onderscheidingen, inks vormt de naam de Europese voetbal- Europees topscorer Kees Kist toont trots de gouden schoen, die hij in Parijs ontving. wereld nog altijd geen begrip. Dat volet Kist zelf ook aan. „Het scheelt natuurlijk erg •veel in welke club je speelt", oppert hij. „Bij Ajax en Feye- noord timmer je nu eenmaal wat gemakkelijker aan de weg. Die clubs zijn een begrip in Europa, omdat die twee al jarenlang vertegenwoordigd zijn in Europese bekertoernoo ien. Bij AZ ligt dat anders. Wij zijn nog tamelijk onbekend in Europa. Kan ook niet anders, want wij hebben pas twee jaar Europees voetbal gespeeld en niet eens zo lang. want AZ lag er steeds erg snel uit. Daarom is niet alleen AZ maar ook de naam Kees Kist nog lang niet overal doorgedrongen Ontzag Dat laatste verandert echter langzaam maar zeker. Wel degelijk heeft de Europese voetbalwereld inmiddels ontzag voor de schuttersca- paciteiten van Kees Kist. Het lijkt daarom nog slechts een kwestie van tijd voordat de naam Kist in alle gele dingen van de internationa le voetbalwereld is doorge drongen. „Het komt nu een beetje op urnus in laatste minuut onderuit tegen Wings gang", geeft Kist toe. „Zo'n dag als vandaag scheelt na tuurlijk ook een heleboel. Ver geet niet dat de gehele top van de voetbalwereld zich nu in Parijs bevindt. Zelf heb ik de afgelopen zomer al kunnen merken, dat elders in Europa steeds meer mensen de naam Kist gaan kennen. Heel sterk heb ik dat gevoeld in Turijn, toen we daar met AZ een oe fenduel speelden. Daar ston den de kranten vol over me. Die erkenning is echt groeien de. Ik wil best toegeven dat ik dat leuk vind. Zoals ik het ook best aardig vond om die pop penkast hier in Parijs een paar uurtjes mee te maken. Helaas kon ik niet op het feest blijven omdat bondscoach Zwartkruis me zo snel mogelijk weer te rug wilde hebben in Zeist, maar ik heb toch een stukje unieke voetbalsfeer geproefd in het Lido". Ronduit opvallend is het dat de Europese topscorer van het jaar dit seizoen nog nauwelijks „losgebrand" is. Nog maar vier doelpunten staan achter de naam van Kist, een aantal dat de bezitter van de gouden schoen eigenlijk onwaardig is. „Ik ben iets langzamer op gang gekomen dan normaal", erkent Kist. „Komt vooral om dat ik iets minder nadrukke lijk in de punt van de aanval speel dan vorig seizoen. Heeft met de taktiek te maken. In goed onderling overleg met Kessler hebben we besloten dat ik, indien dat nodig is, het middenveld assisteer. Maar dat betekent wel dat ik meer blijf hangen dan normaal. Ik kan tenslotte niet op twee plaatsen tegelijk zijn". Reservebank Het wonderlijke doet zich morgenavond voor, dat de nieuwe Europese topscorer geen deel uitmaakt van de basisformatie van het Ne- onze handbalmedewer- HAAG In de bekerfi- van de afdeling Den ging de titel bij de da- ïaar OASE, dat met 75 meerderheid bleef tegen igenote MMO. In de her- ale kon het Leidse Olga- rnus het net niet redden een té hard spelend uit Den Haag. De Hage- wonnen nipt met 13—12. -'er spannende dan H Jlitatief grootse wedstrijd "'"'"het als favoriet gestarte met 75 aan het lang- id tegen het verrassend voor de dag komend Gelet op het vertoonde zou evenwel een gelijk- de krachtsverhouding hebben weergegeven. deed namelijk ^n het ge- jj niet onder voor de ploeg llkemade. In de eerste ;ang waren de Hoogma- lames zelfs duidelijk ster- Iet spel werd door de pu- van Karei van Caron akt. OASE had in die leriode merkbaar last enuwen, met gevolg dat el balverlies werd gele den. De 32 ruststand in het voordeel van MMO was dan ook dik verdiend. Na de veld- wisseling pakte OASE de za ken wat resoluter aan, er kwam meer dreiging in de aanval. MMO bleef echter knap stand houden. Keerpunt in de wedstrijd kwam na 15 minuten spelen bij de stand 44. MMO-speel- ster Gerrie van der Meer moest wegens doorspelen na een fluitsignaal voor twee mi nuten het veld verlaten. In een dergelijke wedstrijd toch een te zware straf. OASE ac cepteerde dit arbitrale misser- tje gretig en buitte^ haar nume rieke meerderheid bekwaam uit. Helma van der Geest kon zo vrij als een vogel doeltref fend uithalen, 5—4. Het duide lijk aangeslagen MMO kwam nog wel terug tot 5—5, maar het ritme was duidelijk zoek. Via Corrie Weenink en de weer trefzekere Helma van der Geest drukte OASE in de slotfase, waarin MMO iets te veel forceerde, vervolgens door naar een ietwat geflat teerde 75 overwinning. Voor de doelpunten zorgden: Helma vander Geest 4x, Margret Brugman, Loes van der Geest en Corrie Weennink bij OASE en Leidy Vink 2x, Coby Wol vers, Connie Elstgeest en Ger rie van der Meer bij MMO. In tegenstelling tot de dames wedstrijd stond het duel tussen de heren van Saturnus en Wings op een opmerkelijk hoog peil. Het was jammer dat enige Haagse spelers meenden kwaliteit met hardheid te moeten combineren. De overi gens uitstekend leidende arbi ter Hans Terhell trad daar ei genlijk iets te lankmoedig te gen op. Het zij hem echter ver geven want voor het overige floot hij vrijwel foutloos. Een verademing. Beide ploegen, die elkaar zo langzamerhand van haver tot gort kennen, de den weinig voor elkaar onder. Moest Saturnus het in offen sief opzicht voornamelijk heb ben van de schutters uit de twee lijn (Peter Waalwijk was daarbij een klasse apart, hij scoorde zwaar op de huid ge- zetten 5 gave treffers), bij de Hagenaars werd het aanval lend concept via de slimme cirkelspelers uitgevoerd. Beide teams hadden met hun speel wijze succes. In de eerste rond gang speelde Saturnus wat ge motiveerder dan Wings. Voor al defensief had de Leidse ploeg de zaak goed voor el kaar. Met een verdiende 64 voorsprong kon dan ook wor den gerust. In de tweede speel periode konden de Leidenaars het peil van de eerste helft niet handhaven. Er werd een veel lager tempo gespeeld. Wings kon zodoende terugko men. Via 65 kwam Wings op gelijke hoogte met de Leide naars, 66. En vanaf dat mo ment gaven beide teams el kaar geen duimbreed toe. Er werd om en om gescoord tot 1212. Het werd wel duidelijk dat de gelukkigste ploeg zou winnen. En dat was in dit ge val Wircgs dat in de slotminu ten profiteerde van een zwak moment van scheidsrechter Terhell (Steven Schrader werd om onduidelijke redenen voor twee minuten uitgeslo ten) en rpet 1312 de eindzege behaalde. De Leidse doelpunten kwa men op naam van: Peter Waalwijk 5x, Steven schrader 3x, Hans Blansjaar 2x en An ton Klok 2x. ENTUEEL VIA RUIL GRONDEN IN IJSSELMEERPOLDERS DEN/DEN HAAG provinciaal bestuur proberen landbouw- den in Zuid-Holland be- cbaar te krijgen voor de ►lant van nieuwe bossen eze provincie. Het gaat n totaal vijf- tot zeven end hectare grond, die voor dit doel hoopt te trijgen door gronden een agrarische bestem- ruilen voor land- vgrond in de Ijsselmeer- ers. Een en ander werd ren meegedeeld door de hollandse gedeputeerde J. Borgman. willen met dit plan het Bstand in de provincie ienlijk uitbreiden. De nieuwe bossen zouden het ka rakter van „randstedelijk groen" moeten krijgen en wor den steeds aangeplant tussen twee stedelijke gebieden. Het grootste probleem daarbij is hoe de gronden in eigendom van de provincie te kjrjgen. Volgens drs. Borgman kan dit wel „een kwestie van vele ja ren" worden. Volgens drs. Borgman is dit idee al aangekaart bij de betre- fende ministeries - CRM, volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening en landbouw - waar een belangrijk deel van de benodigde gelden vandaan moet komen. Op die ministe ries baseert men zich op een rijksnota over randstedelijke èn stadsgewestelijke groen structuren. Daarin wordt on der meer gesteld dat voor de gehele Randstad naar circa twaalfhonderd hectare bos moet worden gestreefd. „In Zuid-Holland is behoefte aan zo'n vijf- tot zevenduizend hectare", aldus Borgman. Om een begin te maken gaat de provincie probefen op kor te termijn enkele „proefprojec ten" van de grond te brengen; gebieden waar gronden wor den aangekocht en vervolgens wordt overgegaan tot bosaan- plant. Als mogelijke locaties noemde de heer Borgman het gebied van de Rode en Bospol der ten noord-oosten van Lei den en tussen Nieuwekerk aan te Ijssel en Kapelle. „En ik en ervan overtuigd dat er nog wel een bijkomt", aldus de gedeputeerde. Gebieden die in aanmerking komen moeten voldoen aan de voorwaarde dat een bosbestemming past in het (vastgestelde) Streekplan Zuid-Holland-West en zijn na de aanplant aantrekkelijk zijn voor de recreatie, In de proef gebieden wordt vooral het verloop van de procedure van de verschillende transacties beproefd. De provincie Zuid-Holland heeft nooit eerder gronden aangekocht met het doel deze te bebossen; wel werden diver se recreatieschappen aange legd. "Bebossing", aldus drs. Borgman, is historisch gezien geen probleem, Holland was eeuwen geleden vrijwel geheel met moerasbos". WASSENAAR - De jaarlijk se voetbalwedstrijd tussen het Porsche-team van de Algeme ne Verkeersdienst van de Rijkspolitie en het team van de ANWB Wegenwacht vindt dit jaar plaats op het sportveld bij de fabriek van Menken- Landbouw aan de Rust en Vreugdlaan. De wedstrijd, die nu voor de elfde maal gespeeld gaat worden, staat in het teken van de goede onderlinge kon takten en samenwerking tus sen de beide „hulp in nood" diensten. De aftrap geschiedt nadat een helicopter de bal op het voetbalveld heeft afgele verd. De wedstrijd vindt plaats op zaterdag 29 September, de aanvang is 14.30 uur Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 PAGINA 17 Kist: „Zwartkruis heeft me uitgelegd waarom. Ik heb be grip voor zijn standpunt. Hij wil Nanninga nog eens kans geven. Vooral omdat Dick in IJsland zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. Toch vind ik het wel jammer dat ik er niet bij ben. Temeer omdat het de afscheidswedstrijd van Wim van Hanegem is. Ik heb een grenseloze bewondering voor Willem. Als mens en als voet baller. Ik zou er best wat voor over hebben om het afscheid van Willem tot een onvergete lijke gebeurtenis te maken. Daarom zal ik me echt wel zit ten te verbijten langs de lijn". Problemen met het Neder lands elftal heeft Kist inmid dels niet meer. Niet alleen Jan Zwartrkuis maar ook Kees Kist heeft een dikke streep ge zet onder het verleden. Een verleden, dat vorig jaar kort voor het vertrek naar Argenti nië resulteerde in een bedank je voor Oranje. Kist: „Die zaak ben ik verge ten. Met Zwartkruis is alles helemaal uitgepraat. Onder ling zijn er geen problemen meer. Je kan dat ook merken in de groep. Ook daar word ik steeds me?r geaccepteerd. Ik ben niet meer dat Steenwijkse boertje, dat door de rest van de Oranjegroep nauwelijks aange keken wordt. Integendeel zelfs, in de selectie heb ik mijn eigen plaats gevonden. Dat is in mijn spel ook te merken. Ik voel gewoon dat ook de Oran jespelers vertrouwen in me krijgen. En dat heeft een spits nodig, anders komt hij nooit tot scoren". ROB HARTOG DEN HAAG Eric Swinkels is niet opgenomen in de ploeg voor het toernooi om de wereldkampioenschappen trap en skeet, die van 2 tot en met 7 oktober in Montecatini (Italië) worden gehouden. Swinkels ontving een telegram van de Koninklijke Nederlandse Schuttersassociatie (KNSA) met de mededeling dat hij niet was gekozen in de Nederlandse skeetploeg. Er werden geen redenen genoemd. Slechts de aanwijzing „brief volgt" duidde erop dat de schutter uit Best in een later stadium tekst en uitleg zal krijgen. Swinkels, die tijdens de Olympische Spelen van Montreal in 1976 een zilveren medaille behaalde en de beste Nederlandse kleiduivenschutter is die Nederland ooit kende, laat het hierbij echter niet. „Ik zal trachten een kort geding aan te spannen tegen de KNSA om zodoende alsnog de uitzending naar de wereldkampioen schappen af te dwingen. De wedstrijden in Italië gelden name lijk ook als selectie voor de Olympische Spelen in Moskou die wil ik niet missen. Het is mij overigens niet bekend wat de rede nen zijn van de afwijzing". DEN HAAG Wilhelmus heeft gisteravond opnieuw bewe zen goed in vorm te zijn. De formatie van trainer Chiel Jan sen won thuis met 2-1 van VUC, dat zonder Rob en Wim Al kemade in het veld kwam. Bert Blans hielp de eersteklasser Wilhelmus aan de leiding (1-0), Ton Thoen was zo ongelukkig zijn eigen doelman te passeren (1- 1). De gelijke stand werd kort voor tijd door Martin van den Donck alsnog omgebogen in een zege van 2-1 voor Wilhelmus. De betaalde jeugd van FC Den Haag had bijzonder veel proble men met vierdeklasser VCS. Pas tien minuten voor tijd slaagde Jan Hevel erin de semi-profs aan een zege (1-0) te helpen. VVM trof een zeer sterke combinatie van RVC. De Rijswijkers wonnen met 4-1 door treffers van Oosterveen (2), Van Essen en Van Bemmel. Hoogduin doelpuntte voor de thuisploeg. Blauw Zwart ert DHC maakten er in Wassenaar een schutters feest van: 3-3. Onder de opvallend sterke leiding van scheids rechter Buitenweg kreeg Blauw Zwart eerst de hulp van een Delftse verdediger, maar moest daarna nog scoren via Karre- mans en Donath om niet te verliezen. derlands elftal die in de Rot terdamse Kuip de jubileum wedstrijd tegen België speelt. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft immers de voorkeur gegeven aan de Dick Nanninga, waardoor Kist tijdelijk verbannen is naar de reservebank. Met pittige half/zware. Zorgvuldig door Van Nelle samengesteld. De perfecte melange van gouden Virginia en Kentucky tabakken. Lang van draad waardoor het volle karakter uitkomt en je bovendien plezierig rolt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17