iuchtslag tussen Israël en yrië ongelukkige actie' Helft van Russen bij VN is spion okassa krijgt in Ivoorkust asiel Wantrouwige Nixon maakte ndeskundige William Rogers ïinister buitenlandse zaken Rhodesische guerrilla akkoord met aparte zetels voor blanken lCKO: MET ZUID-AFRIKA IN ZEE... -EMOIRES HENRY KISSINGER Stervende zebra's en antilopen staan nog steeds op vliegveld Rome 99 99 VGIITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 _,3 soldaten dragen, vrolijk lachend, de restanten van een neergestort vliegtuig. Zij dachten dat het om een Israëli- flhantom-jet ging. Volgens het persbureau UPI droegen de soldaten echter de wrakstukken van een neergeschoten tie MIG-21... BEIROET De luchtslag tussen Israë lische en Syrische vliegtuigen boven Libanees grondgebied is gisteravond door de Verenigde Staten bestempeld als „een gevaarlijke ontwikkeling" en „een ongelukkige actie". In het tweede duel tussen de luchtmachten van beide landen in vier dagen zouden vier Syri sche Migs naar beneden zijn gehaald. Syrië zegt twee Israëlische toestellen te hebben neergeschoten. Israël maakte gebruik van de onlangs door de Verenigde Staten geleverde F-15- jagers. Bij de aankoop was bedongen dat dit type alleen gebruikt mocht worden ter verdediging van het Israëlische lucht ruim. Amerika beschikt overigens nog niet over voldoende gegevens om te kun nen bepalen of Israël de leveringsvoor waarden heeft overtreden. De luchtgevechten tussen Israël en Syrië begonnen drie maanden geleden. Israël gebruikt het luchtruim van Libanon om Palestijnse doelen op te sporen en aan te vallen. Volgens radio Damascus hadden de Israëli's gisteren een vluchtelingen kamp aangevallen, maar volgens de Israë lische autoriteiten escorteerden de F-15's slechts een verkenningsvliegtuig op het moment dat ze door Syrische Migs werden aangevallen. „We hebben geen belang in gevechten met Syrië", aldus de Israëlische stafchef, generaal Eytan. Israël gaat door met verkenningsvluchten, want „ons pro bleem is de aanwezigheid van de Palestij- nen in Zuid-Libanon, en we moeten we ten waar wij met hun bewegingen aan toe zijn. We kunnen geen onaangename ver rassingen riskeren". AN (Reuter) Ex-keizer ^Bedel Bokassa, het afgezette uur.ihoofd van het Centraalafri- |e „keizerrijk" dat inmiddels is opt in een republiek, is giste- i Ivoorkust aangekomen. Tevo- 'ïflid het politieke bureau van de partij in deze Westafrikaanse jliek, de „Democratische Partij jlvoorkust" (PDCI), besloten ilitiek asiel te verlenen. kwam uit Frankrijk waar hij lagen had doorgebracht op de ichtbasis bij Evreux, ten westen ijs. De Franse autoriteiten wil- afgezette leider niet toelaten. hoewel deze de Franse nationaliteit nog bezit. Het nieuwe staatshoofd van de Cen- traalafrikaanse republiek, David Dac- ko, heeft gisteravond ontkend, dat zijn voorganger, ex-keizer Bokassa, zou zijn ter dood veroordeeld. Eerder op de dag had radio Bangui bekendgemaakt dat Bokassa bij decreet de doodstraf had gekregen, nadat hij schuldig was be vonden aan moord, verkrachting en plundering. Op een persconferentie sprak Dacko te gen dat hij een dergelijk decreet had uitgevaardigd. Wel zei hij dat hij Ivoor kust om uitlevering van Bokassa had gevraagd om hem terecht te laten staan. Volgens waarnemers heeft het nieuwe staatshoofd zich kennelijk wat het doodvonnis betreft bedacht. Dacko verklaarde voorts dat hij met vrijwel alle landen van zwart Afrika zal breken en diplomatieke betrekkin gen zal aanknopen met Zuid-Afrika. Dit land was zijns inziens het meest ge schikt om de natuurlijke hulpbronnen van de republiek, zoals uranium en dia mant, te ontginnen. Op de vraag wan neer deze relaties met Zuid-Afrika zul len worden aangeknoopt, zei de presi dent dat eerst een minister van buiten landse zaken moet worden benoemd. Voorts achtte hij het een goede zaak als de republiek banden zou aanknopen met Israël. Dit zou echter moeten ge beuren in nauw overleg met andere on afhankelijke Afrikaanse staten. Het enige Afrikaanse land dat diploma tieke betrekking met Zuid-Afrika on derhoudt, is Malawi. „Mijn land is arm, geruïneerd. Wij zijn bereid economi sche en diplomatieke betrekkingen met welk land dan ook te onderhouden, waaronder Zuid-Afrika. Ik zal het openlijk doen in plaats van schijnheilig handelsbetrekkingen met Pretoria te onderhouden zoals talrijke Afrikaanse landen doen", aldus Dacko. amd Russisch iats-echtpaar igt asiel Het Russische kun- rsechtpaar Oleg Protopov Imila Belousova, dat in de zestig aan de wereldtop heeft tijdens een demon- toernee in Zwitserland po- tsiel gevraagd. Een woord- r van de Zwitserse Fede- istitie maakte dit gisteren trblijfplaats van het paar,, er maal (1965 tot en met wereldkampioen kunst ben werd en in 1964 en pud won op de Olympische p, wordt geheim gehouden, ns regeringsbronnen is het waarschijnlijk", dat het isiel wordt verleend. Zoals d zijn onlangs ook drie fs van het Russische Bols- Ulet naar het Westen uitge- „Operation Sombrero" Met deze 31 O-ton zware afsluiter zal een poging worden ondernomen om de oliespulter, die sinds geruime tijd de Golf van Mexico vervuilt, te bedwingen. Men is optimistisch over de kansen van „Operation Sombrero", zoals het plaatsen van de afsluiter wordt genoemd. De afsluiter moet 85 procent van de opspuitende olie en het gas kunnen tegenhouden. Ontmoeting Vance-Gromiko zonder succes NEW YORK De eerste ontmoeting tussen de Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken Vance en zijn Russische ambtsge noot Gromiko over de aan wezigheid van Russische troepen op Cuba heeft geen succes opgeleverd. Vance had voor zijn ontmoe ting met Gromiko laten we ten dat de betrekkingen tus sen Oost en West „gevaarlijk kunnen verslechteren, wan neer men elkaar niet respec teert". Hij drong nogmaals aan op de terugtrekking van de Russen, die door de VS als een parate gevechtseenheid worden gezien. De ministers kwamen overeen, het ge sprek op 27 september voort te zetten. i YORK (UPI) Een kere en wantrouwige ard Nixon stelde des- i met opzet William jgers aan als zijn minis- lan buitenlandse zaken, pt deze geen verstand, ivan buitenlandse poli- Dit schrijft de vroegere rikaanse minister van inlandse zaken Henry Inger in het eerste deel ^ijn memoires. Op die manier hoopte Nixon te bereiken, dat het „onbetrouw bare" ministerie van buiten landse zaken zou worden uit gesloten van het maken Van buitenlandse politiek. Nixon placht Rogers „een van de hardste en zelfzuchtigste man nen" te noemen, die hij ooit had ontmoet. Volgens Kissin ger kregen de Russen com pleet toevallen, als zij bij on derhandelingen met hardheid te maken hadden. Over Nixon zegt Kissinger, dat „nieuwe gezichten te ontmoe ten hem met vage onlustge voelens vervulde". Nixon had geen zier vertrouwen in het ministerie van buitenlandse zaken. Omgekeerd had het mi nisterie geen achting voor Ni xon. Toen hij nog vice-presi dent was liet het ministerie hem al links liggen. Van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, zegt Kissinger, dat deze alles had overleefd. De prijs daar voor is dat men de grollen van de man, die de lakens uitdeelt moet verdragen. Breznjev vindt Kissinger een „mengeling van bruutheid en warmte, van sluwheid en har telijkheid; wie zo hoog op de communistische hiërarchieke ladder staat moet wel over lij ken gaan". Kosygin kon tome loze woedeaanvallen hebben, zoals die keer, dat een Russi sche met Amerikanen niet kon starten. „Kosygin stormde naar binnen en zei: „Zeg ons wat je wil doen met onze mi nister van luchtvaart. Als je wil, dat we hem op het beton neerschieten, dan doen wij dat...." Vol lof is Kissinger over Zhou Enlai (Tsjou En-lai): „Toen hij stierf voelde ik een groot verdriet". Ook voor voorzitter Mao Ze- dung (Mao Tse-tung) had Kis singer grote achting: „Men be hoefde niet te proberen deze specialist in de zwakke kanten van de mens om de tuin te lei den". Kissinger maakt nog gewag van een tweede Cuba-crisis en wel in 1970, toen de Russen bezig waren een onderzeeboot- basis op Cuba aan te leggen. Kissinger ried Nixon aan de Russen over de kwestie uit te dagen, maar ook een weg zou open laten om gezichtsverlies te voorkomen. Dit gelukte; de Russen lieten weten, dat er geen basis zou worden ge bouwd en geen Russische on derzeeboten met ballistische projectielen Cuba zouden aan doen. Een Romeinse dierenarts houdt een antiloop vast, die was ontsnapt uit het vliegtuig dat sinds enige dagen op het vliegveld van Rome staat. ROME (Reuter) Op het vliegveld van Rome staat nog steeds een zending Zuidafrikaanse zebra's en anti lopen zonder enige aanwijzing dat aan hun droevig lot een einde komt, tenzij door de dood. De 27 ziekelijke dieren zijn de enige overlevenden van een zending van 49 die vorige week woensdag uit Jo hannesburg zijn aangekomen met gezondheidsattesten die door de Italiaanse autoriteiten niet bevredigend worden bevonden. Het ministerie van volksgezondheid besloot gisteren einde lijk de zebra's en antilopen, bestemd voor Italiaanse die rentuinen, niet binnen te laten. Het verklaarde dat zij van daag naar Zuid-Afrika zouden moeten worden terugge stuurd, maar hun vrachtvliegtuig, stinkend naar uitwerp selen en ontsmettingsmiddelen, verkeert niet in de conditie om op te stijgen, aldus vliegveldkringen. Er is geen officiële bevestiging voor het bericht dat de transporteurs, British Cargo Airlines, een reservetoestel klaar hebben. Gisteren stierven weer twee zebra's als gevolg van een verblijf van meer dan een week in kleine kratten aan boord van het vliegtuig. Tevoren was een van de antilopen ontsnapt. Het dier was vijf uur vrij, ontkomende aan de jeep vol politieagenten die het probeerden te vangen. Tenslotte werd het, grazend langs een startbaan, doodgeschoten, omdat het het vlieg verkeer in gevaar bracht. De affaire heeft tot nu toe in Italië, niet befaamd om die renliefde, weinig indruk gemaakt Cornfeld: „Ik ben onschuldig" GENEVE (REUTER/UPI) In Geneve is gisteren een proces wegens fraude be gonnen tegen de Ameri kaanse financier Bernard Cornfeld, de oprichter van het financieel imperium dat ineen is gestort, de Inves tors Overseas Services (IOS). Als Cornfeld schuldig wordt bevonden kan hij tien jaar krijgen. Op de eerste dag van het proces verklaarde Cornfeld, dat hij onschuldig was en slechts werknemers de kans had gegeven om in het suc ces van IOS te delen. Strauss haalt bakzeil (Van onze correspondent) BONN De kanselierskandi daat van de CDU en de CSU in West-Duitsland, Franz-Jo- seph Strauss heeft gisteren zijn beschuldigingen ingeslikt dat SPD-secretaris Bahr de initia tiefnemer zou zijn geweest van ordeverstoringen tijdens ver kiezingsbijeenkomsten. Strauss deed dit onder de druk van een dreigend kort geding dat de advocaat van Bahr te gen hem had aangespannen. Strauss zegt nu, dat dit nooit beweerd heeft en dat ook in de toekomst niet zal doen. Staking in Philipsfabriek te Hasselt HASSELT (AP) Onge- veer 2600 personeelsleden van de Philipsfabriek in Hasselt (België) hebben gis teren een staking van 24 uur uitgeroepen. Deze staking is een protest te gen het plan van de onderne ming om in een tijdsbestek van twee jaar het personeel met 540 man in te krimpen. Er zijn in Hasselt 3000 werkne mers in dienst. Maatregelen in roerige Voerstreek TONGEREN (BELGA) De arrondissementscommis saris van Tongeren heeft be sloten om voor het gehele grondgebied van de gemeen te Voeren (ten zuiden van Zuid-Limburg) alle bijeen komsten van meer van vijf personen te verbieden. Voorts zullen alle openbare gelegenheden en café's om acht uur des avonds gesloten moeten zijn tot acht uur des morgens. Dit in verband met de taalstrijd in de Voerstreek, die al drie gewonden geëist heeft. CONCESSIES NKOMO EN MUGABE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De leiders van het Patriottisch Front be kennen, dat ze hun eerste grote concessie op de Rhode- sië-conferentie met tegenzin gedaan hebben. „Het strookt niet met onze opvattingen over gelijkheid", zeggen ze. „Een kleine minderheid aparte rechten schenken, be tekent dat je aan rassendis criminatie doet. Maar omdat de anderen het willen, zul len wij ons er bij neer leg gen". De afgelopen twee weken hield het Front eraan vast dat in het nieuwe parlement van onafhankelijk Zimbabwe geen zetels gereserveerd mochten worden voor blanke afgevaar digden. De 230.000 blanken van het huidige Zimbabwe- Rhodesië vertegenwoordigen maar drie procent van de tota le bevolking. Nu de derde week van de Rhodesië-conferentie in Lon- dens Lancaster House begon nen is, zegt het Patriottisch Front: „Wij zijn bereid aan de blanken van Zimbabwe 24 plaatsen af te staan in een par lement met 120 zetels". De omvang en de draagwijdte van deze concessie hebben zelfs de meest flegmatieke le den van de Britse dèlegatie met stomheid geslagen. Afge lopen week werd door Groot- Brittannië voorgesteld en door de delegatie van Salisbury aanvaard nog twintig procent van de parlementaire zetels opzij te zetten voor blanken. Het Front accepteert dit per centage dus ook. Dankzij de gewijzigde houding van het Patriottisch Front ziet de toekomst van de Rhodesië- conferentie er plotseling veel rooskleuriger uit dan aanvan kelijk voorspeld werd. Het nieuwe optimisme dat de Brit ten nu bezielt, schijnt aanste kelijk te werken op de leden van alle delegaties. Meteen is het Patriottisch Front erin ge slaagd de aandacht van de bui tenwereld weer op zich te ves tigen. Hun grote concessie houdt al vast voor Groot-Brittannië ook de stille boodschap in, dat met de Front-leiders even goed te praten valt als met de zwarte bisschop Muzorewa, die hun politieke aartsvijand is. Nko- mo en Mugabe verlangen even erg naar een oplossing van de kwestie-Rhodesië cis Londen en Salisbury dit doen. De blanke bevolking van Zimbab- we-Rhodesië zal er evenwel goed aan doen, het maar als een tijdelijke gunst te beschou wen. De Front-leiders hebben na melijk laten horen, dat ze later gewoon hun kans zullen af wachten om de grondwet van Zimbabwe aan te passen en de blanke zetels in het parlement keurig op te ruimen. Toch zal het Front dit pas kunnen doen, wanneer zij door nieuwe verkiezingen aan de macht ge bracht is. Over die belangrijke verkie zingen praat het nu met de Britten. De bevolking van Zimbabwe zal opnieuw naar de stembus geroepen worden na een overgangsperiode, die volgens de Front-leiders niet meer dan zes maanden zou mogen duren, te rekenen van het einde van de conferentie in Londen. In die tussentijd zou Zimbabwe nog onder Brits en misschien ook VN-toezicht staan. VERGELOPEN RUSSISCHE DIPLOMAAT: DON Arkadi tsjenko, de be- rijke Russische j>maat bij de Vere- f! Naties die verle- aar april politiek k asiel vroeg in de Vere- leden van het secreta- Westen uitweek, ad- scheen de Rus gistera- Westen voor haar spio- nigde Staten, heeft in riaat van de VN in junct-secretaris-gene- vond in het BBC-pro- nagebedrijvigheid". een interview met de New York spion ta. raai van de VN. gramma Panorama. verklaarde vcrderi gg BBC gezegd, dat jaar waarin hij vrijwel zei, dat de Sovjet-Unie een Rus die werkzaam waarschijnlijk de j)e 48-jarige SjWtsjenko geen contact met de de VN beschouwen als is als assistent van se- helft van de Russische was, toen hij naar het media heeft gehad, ver- „de hoogste toren in het cretaris-generaal Kurt Waldheim officier bij vermoeden, maar recht- militaire politie) in de kend. Ik schat, en doe de KGB, de Russische streeks bewijs heeft hij VN werd door Sjevts- dat men enig recht, dat geheime politie, is. Op niet". jenko „zeer substan- minstens de helft van de vraag of Waldheim tieel" genoemd. „Er. hen officier is van de dit beseft antwoorddei De omvang van de pe- werken bij de Verenig- KGB of de GRU", aldus hij: „Hij kan het niet ze- netratie van d^KGB en de Naties ruim 300 Rus- de voormalige VN-di- ker weten, hij kan het de GRU (de Russische sen, de tolken meegere- plomaat

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9