Honderden ezwaarschriften tegen Tjdoortrekken Mauritssingel ie" Overleg over nieuwe huisvesting Voorhouts jeugdcentrum muurvast W armte-isolatie Noordwijkse woningen Bouw van 83 woningen in Yoorschotense wijk Bijdorp peidsevaarttuinders trijgen electriciteit Minder o.r. belasting in wijken met verkeersoverlast Onderkomen voor „Oud-Zoeterwoude' Kamervragen over sloop 'Het wapen van Friesland' ~~ÉGTÖ~ LEIDSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 PAGINA 7 LEIDERDORPERS VREZEN J VERKEERSOVERLAST 1in\ rtii loten LEIDERDORP De bewoners van de Acacia- an, Mauritssingel, Ruige Kade en Achthove- crweg zijn massaal in verzet gekomen tegen i plannen van het gemeentebestuur voor de tortrekking van de Mauritssingel. Vandaag ijn door het actiecomité enkele honderden be waarschriften tegen het ontwerp-bestemmings- lan Achthovenerpolder aan het college van B i W aangeboden. bit bestemmingsplan, dat nog tot 27 september ter lizage ligt, moet de wettelijke basis gaan leveren or de aanleg van de weg die ook de bouw van n vaste brug over de Does noodzakelijk maakt. Het tracé loopt van de Mauritssingel ter hoogte van het bejaardencentrum „De Dillenburg" naar de Ruige Kade waar het met een scherpe bocht afbuigt naar de Achterhovenerweg. Met deze actie ziet het gemeentebestuur haar plannen voor een snelle aan leg van de weg, die als omleidingsroute is bedoeld om het verkeer in de smalle Hoofdstraat te ontlas ten, gedwarsboomd. De actievoerenden zien het middel evenwel erger dan de kwaal. Zij vrezen de gevolgen van de nieuwe weg die in hun ogen alleen maar verkeersaantrekkend werkt. Het zware ver keer, dat nu nog in de smalle en aan een maxi mumgewicht gebonden Doesbrug een hinderpaal ondervindt, krijgt dan vrij baan. „Bega niet op nieuw een planologische blunder", zo houden zij het gemeentebestuur voor. De aanleg van de weg vindt men ook overbodig tegen de achtergrond van de voorgenomen aanleg van rijksweg 11 tussen Bo degraven en Leiden en de omleidingsroute van provinciale weg 6 rond Hoogmade. Het sluipver- keer dat nu nog zijn weg zoekt door Leiderdorp zal dan zeker afnemen is de stellige mening van de ac tievoerenden. Het beroep dat door de bewoners is ingesteld op de gemeenteraad zal in eerste instantie worden behan deld door de commissie voor beroep- en bezwaar schriften. P. van der rogt erelid abobank TERWOUDE STOMP- IK Na een 28-jarige van dienst voor de Rabo- ïk heeft de heer G. P. van Krogt gisterenavond tij- 5 de algemene vergadering cheid genomen. Ruim 26 is hij bestuurslid ge- .st, waarvan 15 jaar voor de fusie tussen Zoeterwou- en Stompwijk twee jaar ge in, nam hij plaats in de 1 van toezicht om plaats te een voor jongeren zoals hij zelf uitdrukte. Van het dis- t mocht de heer Van der gt de zilveren reversspeld ontvangst nemen en om zijn diensten voor de Rabobank lenadrukken werd Van der Ogt ook tot erelid benoemd, erigens ontving hij in 1976, voor zijn vele andere diensten in Zoeterwoude, gouden eremedaille ver uien aan de Orde van ïnje Nassau. rder vernamen de 75 aan- zigen in het Blesse Paard in impwijk dat de groei in 1978 minder is geweest dan in 7. Wel werd de 2.5 miljoen- ins met de algemene reserve i de bank gepasseerd. Ook winst van het afgelopen r, groot 140.000 gulden, zal i de algemene reserve toe- foegd worden. Omwonenden tegen wederopbouw uitgebrand ,,'t Hok VOORHOUT Over de nieuwbouw van het onlangs afgebrande jeugdcentrum aan de Boekhorstlaan in Voorhout is voorlopig het laatste woord nog niet gezegd. Nadat over leg hierover tussen het Voor- houtse college van burgemees ter en wethouders en de Stich ting Jeugdraad was vastgelo pen, zijn ook de leden van de gezamenlijke commissies van financiën en van sport, recrea tie en jeugdzaken er deze week niet uigekomen. Het ging hierbij voornamelijk om twee vragen: Wie bouwt en be heert een nieuw jeugdcentrum en waar moet er worden ge bouwd? Gebruik makend van het spreekrecht, pleitte de heer K. van Velzen er namens de Jeugdraad voor om de huidige plaats van het jeugdcentrum te handhaven en het bouwen, het beheer en de exploitatie van dit gebouw over te laten aan de Jeugdraad Namens de om wonenden stelde mevrouw E. M van der Bent-Bouwmeester daartegenover dat het gebouw nooit meer op dezelfde plaats dient te herrijzen. „Deze acti viteiten horen niet thuis zo dicht bij de woonhuizen", meende zij. Ook de heer Van der Nouland vond de plaats ongeschikt. „Dat is onlangs bij de brand gebleken. Het was een geluk dat het windstil weer was, anders was de ellen de niet te overzien geweest". Beide standpunten vonden bij de commissieleden veel begrip. Dat maakte de beslissing er niet gemakkelijker op. Uitein delijk bleef deze dan ook voor alsnog uit. Suggesties om ook andere mogelijke plaatsen bin nen de kom van het dorp in de overwegingen te betrekken, werden dankbaar aanvaard „Voorop staat de voortgang van de jeugdactiviteiten, met zo min mogelijk last voor de omgeving", concludeerde bur gemeester M. Th. van de Wouw aan het slot van de ver gadering. Als mogelijke alter natieve bouwmogelijkheden werden de volgende plaatsen genoemd: Aan Schoonoord, op de hoek van de Beatrixstraat met de Herenstraat, op de plaats waar nu de Agnesschool staat, op de speelweide langs de Spoorlaan, aan de Linnaeu- slaan en tot slot op het terrein van de Firma Van Dijk. Van al deze plaatsen zullen de voor- en nadelen worden be zien, waarbij zal worden gelet op de situering ten opzichte van andere voorzieningen en ten opzichte van de woonom geving. Het resultaat van dit onderzoek zal in de vorm van nieuwe notities worden terug gebracht in de raadscommis sies. „We moeten een zodanige oplossing zoeken, dat we de komende 30 a 40 jaar goed zit- Het uitgebrande jeugdcen trum 't Hok In Voorhout. ten", aldus de burgemeester. Met deze stelling waren alle commissieleden het grondig eens. Daarom willen zij nu ook niet over één nacht ijs gaan, •hoewel zij begrip hebben voor de wens van de Jeugdraad en de omwonenden van het Jeugdcentrum om eindelijk te weten te komen waar ze aan toe zullen zijn. Haarlemmerstraatweg onder het mes Gisteren is in Oegstgeest de NBM gestart met de reconstructie van de Haarlemmerstraatweg tussen Marinebedrijven en brug over het Oegs- tgeester kanaal. Men verwacht dat het werk, dat ruim vijf maan den in beslag gaat nemen, een verruiming te zien zal geven voor de talrijke fietsers die thans aan de westzijde van de weg niet kunnen terug vallen op een fietspad. De reconstructie zal een bedrag vergen van rond 1 miljoen 200.000 gul den en wordt voor een groot deel betaald uit de pot van de rijksoverheid. Overigens zal de over steekplaats voor fietsers ook in de toekomst blijven bestaan. Reeds gingen stemmen op voor het plaatsen van oversteeklichten, maar tot nu toe is het Rijk niet van zins dit voor haar rekening te nemen als „extra" in de plannen. Tijdens de werkzaamheden aan de, tijdens de spitsuren en schoolspitsuren zéér drukke weg, zal het verkeer over één weghelft geleid worden hetgeen aanleiding geeft tot filevorming. De ge meente verzoekt automobilisten dan ook zoveel mogelijk de weg te vermijden indien men er niet direkt gebruik van hoéft te maken. Daar ook het fietspad wordt omgewoeld zal een deel van de fietsers zich in het verkeer mengen. In het plan is ook een T-kruising opgenomen aansluitende op de nieuwe weg door Haaswijk die naar men verwacht eveneens volgend jaar in gebruik zal genomen worden. Het verkeer in de Oegstgees- ter Dorpsstraat zal dan worden ontlast, waarna deze „oudste straat in de gemeente" gereno veerd en versmald zal worden. PROEFPROJECT IN BOERENBURG NOORDWIJK Om energie te besparen wil de gemeente bij wijze van proef een com plex van 138 woningwethui zen in Boerenburg gaan isole ren. In een vergelijkende stu die met de tijdens de bouw in Duinpark geïsoleerde woning wetwoningen, wordt bere kend, dat isolatie van de hui zen in het proefproject per woning een gemiddelde bespa ring zal opleveren van 1360 m3 gas per jaar. In geld omge zet komt dit neer op 401,20 per jaar oftewel 33,43 per maand. De totale kosten van de isola tie worden geraamd op ruim f 576.000,Het rijk subsi dieert daarin voor ruim 165.000,maar stelt daarbij wel de voorwaarde dat tegen over de investering een kos tendekkende huurverhoging moet staan. De eerste jaren zal deze vrij laag zijn. Er kan ge start worden met een maande lijkse verhoging van 13,40 per woning. Door het aanbren gen van een isolerende begla zing zal ook de premie glas verzekering voor de huurders aanzienlijk stijgen. Er bestaat echter de mogelijkheid tot het afsluiten van een collectieve glasverzekering en daarvan komt de premie op slechts f 5,85 per maand. Voorgesteld wordt het werk te laten uit voeren door Isolex B.V. te Vlaardingen, die bij de isole ring gebruik maakt van steen wolvlokken. Genoemd bedrijf heeft in Zoetermeer 9000 wo ningen geïsoleerd. Als de gemeenteraad besluit om tot isolatie van de 138 wo ningen in Boerenburg over te gaan. krijgen de bewoners een schriftelijke informatie en zul len zij uitgenodigd worden voor een bijeenkomst om de zaak te bespreken. Wil het proefproject slagen, dan zal minstens 60% van de bewoners mee moeten doen. Tegenstem mers kunnen niet tot mede werking worden gedwongen. VOORSCHOTEN Het College van burgemeester en wethouders van de gemeente Voorschoten heeft aan de ge meenteraad een voorstel ge daan om subsidie te ver strekken aan de bouw van 83 woningen in Bijdorp. De gemeenteraad besloot in haar augustus-vergadering om aan de Algemene Woning bouwvereniging en aan de Christelijke Woningbouwvere niging bouwgrond in het plan Bijdorp 1 te verkopen. Op deze grond gaan 190 premiekoop woningen 83 woningwetwo ningen gebouwd worden. De plannen zijn om in Bijdorp 20 vier-kamerwoningen, 8 vijf-kamerwoningen en 6 zes kamerwoningen in laagbouw te bouwen. In gestapelde bouw zullen 24 twee-kamerwonin gen en 18 drie-kamerwonin gen gebouwd worden. Daar naast zijn 2 twee-kamerwonin gen, 2 drie-kamerwoningen, 1 vier-kamerwoning en 2 vijf kamerwoningen speciaal voor gehandicapten gepland. De ge middelde huurprijs van deze woningen zal 435 gulden gaan bedragen. Met de totale subsi die is een bedrag van bijna ne gen miljoen gemoeid, waarvan een gedeelte voor rekening van het rijk zal komen. Men hoopt in december van dit jaar met de bouw te beginnen. Spoorwegovergang Op de agenda voor de gemeen teraadsvergadering staat ook een voorstel om nabij de spoorwegovergang aan de Wijngaardenlaan een over steekplaats voor (brom)fietsers te maken. De oversteekplaats zal aansluiten op de Roubo- slaan en is speciaal bedoeld voor het fietsverkeer uit Was senaar en omgekeerd. De kos ten van de bouw van de over steekplaats zullen 14.000 gul den bedragen. Hiervan komt 60% ten laste van de gemeente Voorschoten Over beide voorstellen beslist de gemeenteraad in haar ver gadering van vrijdag. eugdige inbrekers gepakt LTWIJK Drie jeugdige ivijkers van 14, 15 en 16 r oud hebben gisteren be- [nd drie maal te hebben infc oken in een rijwielhan- l aan de Remisestraat in htwijk. J eigenaar van de zaak alar- fcerde gisteren de politie toen ontdekte dat voor de derde verschillende bromfiet- hderdelen en materialen wa ren verdwenen. Al snel wist de Katwijkse politie de jeugdi ge daders te achterhalen. De inbrekertjes zijn bij alle drie de inbraken via een dakkapel de zaak binnen gekomen. Daarna sloten zij het dakkapel weer netjes om er een andere keer weer makkelijk door naar binnen te kunnen. In to- •taal is voor een bedrag van 1300 gulden aan materiaal ge stolen. OORDWÏJK De tuinders aan de Leidsevaart, zeventien totaal, krijgen een aansluiting op het Noordwijkse elec- citeitsnet. In de afgelopen strenge winter stonden deze ensen voor schier onverkomelijke problemen wat de ver- trming van hun bedrijven betreft. Verscheidene van hen |i oesten tijdens de barre kou in het holst van de nacht, I auterend en glijdend over enorme sneeuwbergen naar in kassen om te controleren of de aggregaten, kachels en ;f rgelijke apparatuur nog voldoende functioneerden. een en ander volgde een nader overleg tussen de betrokken ;'i inders en de directie van de bedrijven en thans wordt aan de tneenteraad voorgesteld medewerking te verlenen om de aan- litingen op het electriciteitsnet te realiseren. Waarschijnlijk 'Jen zeventien tuinders aan het project deelnemen. Negen van ii oefenen hun bedrijf uit op Noordwijks grondgebied en acht het territorium van Noordwijkerhout. Men raamt de kosten 7.650 gulden per aansluiting. In totaal zal voor de negen aan- litingen op Noordwijks gebied een bedrag van 11.475 gulden t het fonds onrendabele aansluitingen geput worden. Met de meente Noordwijkerhout is overeenstemming verkregen over aansluitingen op haar grondgebied. Het college van die ge- eenten heeft de intentie uitgesproken om op dezelfde voet als Jordwijk in de kosten van de aansluitingen bij te dragen. Men j ,A zo spoedig mogelijk met de uitvoering van het werk begin- u n, zodat de tuinders aan de Leidsevaart nog voor de komende Hnter uit de puree zijn. NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Aangenomen naar Aarlander- veen, parttime mevr. H. Wes tera-Franke te Leiden. Aangenomen naar Voorst (Gld.): A.G. van der Linden te Koudekerk aan de Rijn. GEREFORMEERDE KER KEN Beroepen te Larën Drs. J. Bos man, staffunctionaris voor de geestelijke vorming aan de Dr.Mr. van de Berghstichting te Noordwijk. P. Boersma, van de Waalstraat 24 te Badhoevedorp GEREFORMEERDE GE MEENTEN Bedankt voor Katwijk aan Zee W. Hage te Rotterdam-west. Beroepen te Bodegraven: J. Koster te Barneveld. Inbraak in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In Het distributiecentrum van de Hoogvlietwinkels, aan de produktieweg op het indu strieterrein, is gisternacht ingebroken. Om half twee werd de de inbraak ontdekt door de Nachtveiligheids dienst. Behalve veel braak- schade wordt niets vermist. De inbreker(s) is het gebouw via de achterzijde binnenge drongen door het forceren van branddeuren. Eenmaal in het gebouw heeft de inbreker ook het kantoor doorzocht. WASSENAARDERS IN BEROEP WASSENAAR In schrifte lijke vragen aan burgemees ter en wethouders van Wasse naar hebben de twee socialis tische raadsleden Jan Greep en Henk Goulooze voorgesteld de akties van bewonersgroe- pen tegen het verkeer op de drukbereden doorgaande rou tes aan te grijpen om zo snel mogelijk met de bewoners op lossingen voor dit probleem door te praten. De beide PvdA-raadsleden haken met hun vragen in op de onlangs gestarte acties van bewoners van de Van Zuylen van Nije- veltstraat en van Oldenbarne- veldtweg en omgeving en Van Cranenburchlaan en omge ving. De bewoners van deze gedeel ten van Wassenaar hebben de mogelijkheid aangegrepen om in beroep te gaan tegen de zo genaamde „wegingsfactoren" die zijn gehanteerd bij het be palen van de aanslagen in de nieuwe onroerendgoedbelas- tingen. Buurten die als gevolg van drukker verkeer minder leefbaar zijn zouden, aldus de bewoners- een lagere verme-, nigvuldigingsfactor voor de nieuwe belasting moeten heb ben. De bewonersgroepen heb ben al een flink aantal be zwaarschriften ingediend. De raadsleden Greep en Goulooze vragen het college van burge meester en wethouders hun standpunt over dit middel om de bezwaren tegen de sterke verkeersoverlast kracht bij te zetten. De raadsleden pleiten voor versnelling van de proce dures bij het tot stand komen van een algeheel verkeersbe leid in Wassenaar. De PvdA pleit al jaren voor een verkeerscirculatieplan voor Wassenaar met oplossin gen voor het tegengaan van het onaanvaardbare doorgaan de verkeer door de dichtbe volkte woonwijken in Wasse naar-noord. De beide raadsleden vragen het college verder hoeveel be zwaarschriften er tegen de toegepaste wegingsfactoren voor de onroerendgoedbelas- ting zijn binnengekomen. ZOETERWOUDE Binnen niet al te lange tijd zal de stichting Oud-Zoeterwoude kunnen beschikken over de voormalige telefooncentrale aan de Noordbuurtseweg 1. Na lang zoeken zal de stich ting dan een eigen onderko men hebben om de in de loop der tijden verzamelde spullen te bewaren en om tentoonstellingen in te rich ten. De gemeente zal het gebouw huren van de dienst der Do meinen van het ministerie van Financiën en op haar beurt weer verhuren aan Oud-Zoe terwoude. Hoewel de ruimte niet erg groot is, zijn er toch ook veel voordelen aan het ge bouw. Niet alleen is het uitste kend beveiligd, ook is het ge makkelijk droog te stoken. Za ken die erg belangrijk zijn voor de vele spulletjes die Oud-Zoeterwoude in haar be zit heeft HILLEGOM Ria Beckers, fractievoorzitter voor de PPR in de Tweede Kamer, meent dat een diepgaand onderzoek moet worden ingesteld naar de gang van zaken rond het slo pen van Het wapen van Friesland in Hillegom. Van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM en minister de Ruiter van Justitie wil dit kamerlid horen of het waar is dat de staatssecretaris vorig jaar een sloopvergunning voor dit gebouw, dat voorkomt op de lijst van beschermde monumenten voor de gemeente Hillegom, voorlopig weigerde. Vooruitlopend op die beslissing liet de bouwfirma zowel aan de binnen- als buitenzijde van het gebouw vernielingen aanbrên- gen, ondermeer door een antieke schouw, de lambrizering en de serre-kolommen te slopen, aldus mevr. Beckers. Zij meent dat deze activiteiten van genoemde bouwfirma (Teekens Bouwpro- dukties bv) en het goedvinden ervan door het gemeentebestuur van Hillegom in strijd zijn met artikel 14 van de monumen tenwet. In haar schriftelijke vragen aan de bewindslieden maakt het PPR-kamerlid er gewag van dat het Wapen van Friesland vori ge week in brand raakte en dat deze brand, volgens de verkla ring van de commandant van de Hillegomse brandweer, op drie plaatsen opzettelijk is aangestoken. Zij wil weten of de staatssecretaris er toestemming voor heeft gegeven dat het pand op donderdag 20 september met de grond gelijk is gemaakt zonder dat het gemeentebestuur ingreep, ter wijl men had kunnen volstaairroet het voorkomen van instor ting op enkele punten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7