aad reserveert plaats voor oningen en speeltuin op terrein Oosterkerkstraat aarboekje Gemeente Leiden machteloos bij verslepen Voorschotens woonwagengezin itiek Leidse kunstenaars op beleid rond Triënnale seids Leidse raad wil sneller betrokken worden bij maken gemeenschappelijke regelingen LEIDSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 PAGINA 3 J IpEN Het Leids colle- _i- b en w ontkent ook T uitstaande te heb niet de weinig subtiele Ier waarop de gemeente schoten onlangs een twagengezin heeft ver- nen it. Het Leids college vow f part noch deel te heb- lan hetgeen burgemees- 'an der Haar van Voor in heeft verklaard. Na dat er nog ruimte ge- zou zijn op het regio- woonwagencentrum het Trekvlietplein. (dergelijk zou volgens de Voorschotense burgemeester zijn beweerd door leden van het bestuur van de gemeen schappelijke regeling woonwa gencentra rayon Leiden. De recente ontwikkelingen rond de benarde situatie van de „overbezetters" van het woon wagencentrum logenstraffen deze beweringen. Ook deelt het Leids college in antwoord op vragen van het PPR-raadslid L. Beijen mee geen toestemming aan de ge meente Voorschoten te hebben gegeven voor het verslepen van de wagens van het gezin Van der Werf naar de par keerhaven langs rijksweg 4.. Het Leids gemeentebestuur stelt tevens dat het aan een verdere uitgeleiding dan de betreffende parkeerplaats de voorkeur zou hebben gegeven. Tenslotte antwoordt het Leid- se college volkomen machte loos te staan waar het het op lossen van de woonwagenpro- blematiek betreft. Leiden is noch bevoegd, noch in staat andere gemeenten te houden aan regelingen die de provin cie en het rijk vaststellen waarin de regio-gemeenten worden opgeroepen spoedig tot de aanleg van woonwagen standplaatsen over te gaan. met linksonder het fabriekscomplex van het Nederlands Drukkerij Bedrijf, door de Oosterkerkstraat gescheiden van (L.C.-luchtfotografie Frans Rombout). LEIDEN Het fabrieks complex van het Neder lands Drukkerij Bedrijf op de hoek van de Oosterkerk straat en de Zijlsingel wordt dit jaar nog ge sloopt. Op het terrein zul len een park en mogelijk enkele woningen worden gebouwd. De Leidse gemeenteraad stel de gisteravond een krediet van f 525.000,— beschikbaar voor de sloop van het com plex. Direct na het leegko men van het gebouw moet er worden gehandeld, omdat ge vreesd mag worden dat lang durige leegstand tot onver antwoordelijke situaties zal leiden. Bovendien wil men nog van het plantseizoen 1979/1980 kunnen profiteren. Het voorstel van het PPR- raadslid L. Beijen om op het terrein de voormalige speel tuin aan de Langestraat te doen herrijzen, werd door het college in pre-advies ge nomen. „De speelwerktuigen zijn nog ergens opgeslagen", wist de heer Beijen. Wethou der C. Waal van stadsontwik keling stelde het vreemd te vinden dat de heer Beijen, als „inspraakkoning", pas gister avond met zijn voorstel kwam. „Zonder dat de bewo ners van het Herengracht- /Zijlsingelgebied hun wensen hieromtrent hebben kenbaar gemaakt." De wethouder me- moreerde het verleden, toen het realiseren van een speel tuin op het voormalig terrein van de Koninklijke Neder landse Grofsmederij aan de Zuidsingel door de bewoners werd afgewezen. De heer Beijen verdedigde zijn voor stel door erop te wijzen dat het terrein van de „oude Grof" veel meer acentraal van de wijk ligt dan het ter rein van het te slopen N.D.B. De gemeente zal nu eerst met de bewoners gaan praten over de realisering van een speeltuin aan de Oosterkerk straat. Een motie van de heer J. Hoekema (D'66) waarin het college wordt uitgenodigd te onderzoeken of er beperkte woningbouw op het terrein mogelijk is, is zonder hoofde lijke stemming door het col lege overgenomen. Een amendement van het CPN- raadslid de heer D. Hoeven op het college-voorstel om te onderzoeken of een gedeelte van het Nederlands Drukke rij Bedrijf alsnog niet kan blijven staan werd met alleen de twee stemmen van de PSP voor verworpen. De heer Hoeven wilde het laatst aangebouwde gedeelte van het N.D.B. laten staan. Vol gens hem was het gebouw met enige kleine aanpassin gen gemakkelijk aan te wen den voor huisvesting van al leenstaanden. Wethouder Waal was niet bereid alsnog een onderzoek hiernaar te la ten verrichten. Hij vreesde dat voordat een dergelijk on derzoek was afgerond, hèt gebouw al door derden ille gaal zou zijn gesloopt. Een deel van de kunstenaars uit Leiden kunnen zich niet verenigen organisatie van de derde Triënnale, onder hen zien daarom af van deel- aan de manifestatie. In een brief aan P.H. Schoute maken zij onder bezwaar tegen het feit, dat de inzen- slechts één werk wordt beperkt en 'commerciële amateurs' worden toe waardoor 'goede beroepskunste- ven "I naars' de boot missen omdat voor hen geen plaats meer is. Bovendien is het de kunste naars niet duidelijk, waarom de gemeente dit jaar tijdens de Triënnale geen geëxpo seerd werk aankoopt. De beroepskunstenaars vragen zich in hun brief aan de wethouder voor Culterele zaken af, of een deskundige commissie het aangebo den werk niet op artistieke waarde had moeten schatten om tijdens de Triënnale het beste te tonen dat in Leiden voorhanden is. Vervolgens zijn de kunstenaars het er niet mee eens, dat het thema 'de kunstenaar en zijn materiaal' is. Een beeldend kunstenar, die met een aantal materialen werkt, kan dan slechts één facet van zijn werk laten zien. Tenslotte wijzen de kunstenaars erop, dat in de gemeentebegroting van Leiden voor de jaren 1977 tot en met '79 stortingen in het Fonds voor culturele doeleinden zijn opgenomen. Onder meer houdt dat aankoop van werk ter stimule ring van de Leidse kunstenaars in. In het fonds, werd in 1979 f 8.750 gulden gestort. De kunste naars vragen zich daarom af, waarom met de gewoonte, dat de gemeente tijdens de Triënnale werk aankoopt, wordt gebroken. spil Burgemeester dr. A.J. Vis heeft gistermiddag jn werkkamer op het stadhuis het 71-ste deel van het jaarboekje overhandigd gekregen. Het boekje werd ïitgereikt door dr. M.A. van Dongen, de voorzitter van jereniging „Oud-Leiden", die jaarlijks een dergelijk tje met talrijke geschiedkundige artikelen uitgeeft. Leids jaarboekje 1979 is aanzienlijk dikker dan gewoonlijk. een gevolg van twee „verheugende" omstandigheden, zo er in het voorwoord te lezen: het ruime aanbod aan kopij ^t besluit van het bestuur om, geruggesteund door het Versprille, aan de redactie dit jaar een wat grotere arm- geven. Hoe dan ook, het jaarboekje is drie katernen dik- jworden en dat blijkt dan ook heel goed uit de omvang van ikelen en de hoeveelheid illustraties. De redactie is er we- in geslaagd om een aantal zeer interessante stukken te len. Voorzitter Van Dongen wees de burgemeester er gis- op welke bijdragen zonder meer de moeite waard zijn. Om laar voorbeelden te noemen: de studie van drs. R. Ekkart de verloren gegane schilderijen bij de stadhuisbrand van Een boeiende inventarisatie. Voorts een artikel van dr. [Fock over een Leidse zilveren kelk uit 1510, waarin wordt even hoe dit voorwerp via de beeldenstorm terechtkwam museum te Uden en na een omweg van eeuwen uiteinde- dook in de tentoonstelling Leidse Zilver van 1977 [ende onderwerpen", vond burgemeester Vis. Vooral het vaarin het „Leidse Schoutambt" tussen de jaren 1564-1795 doeken wordt gedaan. „Als ik de tijd heb dan zal ik er ze- '*o nu en dan even een uurtje in duiken om weer wat inte nts te weten te komen", aldus de burgemeester, die ooit in j in geschiedenis heeft gestudeerd. 0 (aanmelding van nieuwe leden van de vereniging Oud-Lei- jkan men terecht bij J.A.E. Aalders, Nieuwe Mare 25, Lei- Klle leden ontvangen de jaarboekjes na het overmaken van 'aan contributie gratis. Het boekje is niet bij de boekhandel Dif.'heer Van Dongen overhandigt burgemeester Vis het Leids Jaarboek^. Toekijken v.l.n.r.: mevrouw Zonnewlle-Hevnino en mevrouw rijgbaar. Fnr.k rasnArtlm/eliilr uit hot hactmir on Ho roHnntlo uon niH.i niHnn s» Fock, respectievelijk uit het bestuur en de redactie van Oud-Leiden. Och tendexcursie Volksuniversiteit K O houdt donderdag 27 septem ber een ochtendexcursie naar de waterzuiveringsinstal latie van het hoogheemraadschap van Rijnland in Katwijk. De installatie zuivert het afvalwater van de gemeenten Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg, Oegst- geest en een gedeelte van Leiden. De excursie begint om tien uur. Deelnemers dienen voor tien uur aanwe zig te zijn bij de ingang van het hoogheemraadschap achter het industrieterrein ,,'t Heen". Inlichtingen over de ochtendexcursie zijn te krijgen bij het bureau van K O, Oude Vest 45, tel 141141 tussen negen en vijf uur. Hongaarse films In het kader van de cyclus Hongaarse films in het Film huis in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, wordt donderdag 27 setember een film van de Hongaarse cineast Ferenc Andras gedraaid. De film heet „De duivel slaat zijn vrouw.„De film gaat over een stelletje miezerige en mok kende kleinburgers, die meer willen zijn dan zij ooit toe zouden geven", aldus het Leidse Filmhuis. De filmvoorstel ling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden, voor CJP-houders drie gulden vijftig en voor leden van het. LVC drie gulden. Wandelkring De wandelkring Leiden en omstreken van de Konink lijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding houdt vrijdag 28 september in café-restaurant „Eigen- zorg" aan de Stationsweg 29 in Leiden een buitengewo ne ledenvergadering. De vergadering begint om acht uur. Op de agenda staat onder meer de overeenkomst tussen WKL-KNBLO, bestuursverkiezingen, verkiezin gen leden kascontrolecommissie en van leden voor de reglementscommissie en tevens wordt het wandelpro gramma voor 1980 besproken. Het is de bedoeling dat de vergadering om tien uur weer is afgelopen. Volksmuziek Het bekende ensemble „Los Amigos del Parana" treedt zondag 30 september op in het rijksmuseum voor Volken kunde. Het ensemble brengt Latijns-Amerikaanse volks muziek. Er worden twee uitvoeringen gegeven en wel om kwart over twee en om kwart over drie. De toegangsprijs is vier gulden voor volwassenen en twee gulden voor jon geren en 65-plussers. Het verdient aanbeveling vooraf plaatsen te reserveren via telefoonnummer 132641. Jubileum Muziekvereniging „De Burcht" bestaat 25 jaar. Ter ge- legendheid van dit zilveren jubileum geeft het bestuur van de vereniging zaterdag 29 september een grootse receptie in de repetitieruimte in de Morspoortkazerne, gebouw B, tweede etage. De receptie duurt van half vier tot vijf uur. Zes maanden celstraf voor Leidse messetrekker DEN-HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft 20-jari- ge Leidenaar, beter bekend onder zijn bijnaam „Leidse Stanley" veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar De officier van justitie had twee weken geleden tegen de Leidenaar 12 maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. „Een uiterst gevaarlijk mens, vol agressie en zonder gewetensfunctie", zo typeerde de officier de schietende en messetrekkende Leidenaar. In een dancing in Scheveningen had de Leidenaar zonder enige aanleiding een meisje in de arm gestoken. Eenzelfde actie on dernam hij enige tijd later ook in Leiden. Een naar zijn zegggen gevonden pistool gebruikte de Leidenaar om een onbekende man te beschieten. Overigens trof geen van de schoten doel. Het, verzoek van de verdediger om vrijspraak vanwege een gebrek aan bewijs legde de rechtbank naast zich neer. v Politiewagen veroorzaakt kettingbotsing LEIDEN Aan de Haarlemmerweg had gisteravond een kettingbotsing plaats waarbij twee auto's totall-loss raak ten. Het 10-jarige zoontje van de hekkesluiter sloeg met zijn hoofd door de voorruit; de ruit verbrijzelde en de jongen liep een lichte hersenschudding op. Van de derde betrokken auto, een politiewagen, werd alleen de achterzijde bescha digd. De politiewagen stopte op verzoek van een passerende collega. De achter de surveillerende agenten rijdende auto kon nog tijdig stoppen, maar de bestuurder van de derde wagen, een 41-jaar oude Leidenaar, zag geen kans voldoende vaart te minderen en reed zijn eigen- en het voor hem staande voertuig total-loss. LEIDEN De Leidse gemeenteraad vindt dat hij in de toe komst eerder moet worden betrokken bij het totstandbren- gen van gemeenschappelijke regelingen. Tot deze uitspraak kwam de raad gisteravond tijdens een interpellatie van CD A-fractie voorzitter mr. H. Driessen over het tot stand komen van een gemeenschappelijke regeling krachtens de wet ambulancevervoer. Zonder hoofdelijke stemming werd het college voorgesteld dit jaar nog met een pre-advies te komen aangaande een procedure bij het totstandbrengen vari gemeenschappelijke regelingen. Deze procedure zou ook met de regio-gemeenten moeten wor den doorgesproken in de hoop dat uit dit gezamenlijk overleg een definitieve standpuntbepaling het resultaat zal zijn. Dit pre advies moet wel eerst met de Leidse raadscommissie voor alge mene bestuurlijke aangelegenheden worden doorgesproken, al vorens deze aan de regio-gemeenten wordt voorgelegd. Met name de CDA-fractievoorzitter Driessen en het PvdA- raadslid mevrouw J. Hes waren zeer ontevreden over de manier waarop de gemeenschappelijke regeling voor het ambulancever voer tot hun was gekomen. Nog voordat de raadscommissie voor maatschappelijke aangelegenheden zich over de regeling had kunnen buigen, was deze al dwingend opgelegd door Gedepu teerde Staten. In een motie trachtte de heer Driessen er door te krijgen dat gemeenschappelijke regelingen in het vervolg eerst in de Leidse gemeenteraad zullen worden behandeld, alvorens zij aan de regio-gemeenten worden voorgelegd. Hiervoor is in de gemeenteraad geen meerderheid te vinden omdat men vreest dat de regio-gemeenten bij het volgen van deze procedure onno dig snel het idee krijgen onder curatele van Leiden als centrum- gerheente te worden geplaatst

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3