Heugten alsnog kampioen Koosjardin is niet opgewassen tegen VI icht voordeel Timman an Hanegem als suikeroom KNVB alen ten ij jonge bokslich ting A\ NEDERLAAG 7-1 Politiek asiel Kortsjnoi in Zwitserland kWARTKRUIS: GEEN EXPERIMENTEN eIamberg in selectie Tips Duindigt Wim Tap overleden Damzege -PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 PAGINA 15 ARNHEM Ruim twee weken nadat de laatste manche voor de Nederlandse titel motorcross voor zijspannen werd gereden, is de kampioen pas bekend geworden. Het is de combinatie Ton van Heugten/Frits Kiggen. Gisteravond heeft het overlegorgaan van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en de Nederlandse Motorsport Bond besloten het protest, dat Van Heugten op 9 september na de cross in Rosmalen had ingediend, toegewezen. In het voorlopig eindklassement was de combinatie Wil van de Laan/Jaap van Vliet eerste geworden. Van Heugten beschuldigde Van de Laan ervan dat deze hem in de tweede manche opzettelijk gehinderd had, waardoor Van Heugten in die omloop voor een goede positie werd uitgescha keld. Het overlegorgaan meent dat Van de Laan schuldig is aan het incident, maar vindt dat er geen opzet in het spel was. De onregelmatig verlopen laatste ronde van de tweede manche werd vervallen verklaard. De stand na de voorlaatste ronde telt nu officieel als uitslag voor de manche. Het gevolg is dat Ton van Heugten en Wil van de Laan in de strijd om het Nederlands kampioenschap met hetzelfde puntental zijn geëindigd. Van Heugten werd winnaar door een beter resultaat in de negende manche. KATWIJK/DEN HAAG/ROTTERDAM Koosjardin leed gisteravond zijn eerste nederlaag in de competitie van de inter regionale hoofdklasse zaalvoetbal. De Leidse ploeg werd met 7-1 verpletterd door Voetbal International dat met deze overwinning zijn kandidatuur voor de titel heel -duidelijk heeft gesteld. Ondanks de 7-3 zege op Chess Z'75 had Glasbergen de Best veel moeite met de Haagse tegen stander. Iets wat voornamelijk te wijten was aan het zwak ke spel van de Rijnsburgers. Juffermans de Engel blijft, e- venals Glasbergen, goed meedraaien in de top van de hoofd klasse. De Lisser ploeg won met 1-2 van FV Snoekie. Welke zaalvoetbalploeg kan Voetbal International afstoppen? Zelfs Koosjardin, een van de topploegen in de regionale hoofd klasse, was daartoe niet in staat en werd door de Rotterdammers naar een ruime 7-1 nederlaag gespeeld. Koosjardin startte goed, kwam via Koos Bekooy zelfs op een 0-1 voorsprong. Maar nog vóór rust boog VI, zonder sterspeler Arie Riedijk in de ploeg, die score om in een 2-1 voorsprong. Tegen die tweede terffer werd door de Leidenaars heftig geprotesteerd, reden voor de scheids rechter, Gerrie Nagtegeller voor twee minuten naar de kant te sturen. In de tweede helft, Koosjardin speelde nog met een man minder, werd het al snel 3-1. Koosjardin, zonder Cees de Roode, viel daarna nog wel aan maar het was VI dat de doelpunten maakte. Eindstand 7-1. Chess Z'75, gezien de stand op de ranglijst een tegenstander om niet bepaald bang voor te zijn. Die mening heerste waarschijn lijk ook bij Glasbergen de Best. Door die Rijnsburgse instelling kon het inderdaad zwakke Chess Z'75 Glasbergen nog redelijk partij bieden. Na amper veeertig seconden spelen nam de Haag se ploeg zelfs een 0-1 voorsprong. Doelpuntenmaker was aan voerder Jos Simons. Via treffers van Cor Vreugdenhil, Gé Per- fors en Wil Groenendijk bereikte Glasbergen een 3-1 ruststand. Treffers die tot stand kwamen door weinig oogstrelend voetbal. In de tweede helft trad er nauwelijks verbetering op in het spel van de ploeg van coach Nico Glasbergen. Aanvallen liepen niet via vlot lopende combinaties maar werden uitgevoerd door spe lers die teveel uit waren op persoonlijk succes. Individuele acties die geen resultaat opleverden. Wanneer Glasbergen dan wel combineerde vielen er wel doelpunten. Perfors zorgde zelf voor 4-2 en stelde vervolgens Nico Zwaan drie keer in staat doelman Ton Verzijl te passeren. De twee Haagse doelpunten na rust wa ren van Jos Simons en John van der Westen. Juffermans de Engel stelde in de eerste helft van de wedstrijd tegen FV Snoekie de 1-2 zege veilig. Theo Godyla was verant woordelijk voor die twee treffers. Na rust kwam de Lisser ploeg in grote moeilijkheden. Doelman Willem van Harskamp veroor zaakte een strafschop en moest daarom ook nog voor vijf minu ten de strafbank opzoeken. Gelegenheids-doelman Theo Godyla werd vanaf de stip gepasseerd. In die tweede helft speelde Juf fermans bijna voortdurend met een man minder. Theo Godyla werd twee keer naar de kant gestuurd. Door die situatie kwam de ploeg uit Lisse nauwelijks meer aan aanvallen toe. FV Snoe kie viel heftig aan maar een bekwaam verdedigend Juffermans stond geen tegentreffers meer toe. Uitslagen: De Rozet - Huug van Es 2-2; Benco - Sporthuis de Bron 0-2; Rotterdamse Studenten - Concordia 1-1; Voetbal Inter national - Koosjardin 7-1; FV Snoekie - Juffermans de Engel 1- 2; Glasbergen de Best - Chess Z'75 7-3. Topscorers: 1 Peter Gijsman (Koosjardin) 9; 2 Theo Godyla (Juf fermans) +2 7; 3 Wil Groenendijk (Glasbergen) +1; Koos Be kooy (Koosjardin) +1; Cor Vreugdenhil (Glasbergen) +1 allen 5. BERN De Zwitserse rege ring heeft de Russische schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoi politiek asiel ver leend. Tegelijkertijd vroeg het Russische kunstschaats duo Oleg Protopopov-Lud- milla Beloesova asiel aan. Kortsjnoj en zijn Advocaat zijn nog niet van de beslissing op de hoogte gebracht. Sinds twee jaar woont Kortsjnoi in Wo- hlen, een plaatsje in het Oos ten van Zwitserland. TORONTO Marlon van Dijk is vierde geworden op het onderdeel schansspringen bij de wereldkampioenschappen waterski. DEN HAAG Wilhelmus speelt morgenavond om 20.15 uur thuis vriendschappelijk te gen VUC. lee rederlaag Portisch bij interzonaal schaaktoernooi 10 DE JANEIRO De partij tussen n Timman en de Braziliaan Jaime inye voor dé eerste ronde van het in- izunale schaaktoernooi in Rio de Ja- iro is afgebroken. De Nederlandse Potmeester staat een pion achter. Hij eft echter in het eindspel een actieve ren en loper. Hongaar Lajos Portisch leed een a frrassende nederlaag tegen de Filip- ïctónse speler Eugene Torre. Voorts lieivam de Rus Tigran Petrosjan tegen Tsjech Jan Smejkal niet verder dan /ijfln deling van het punt. ervaren Portisch had aanvankelijk een j| Jttere stelling dan zijn tegenstander. Een tel fer van een toren tegen een loper werd l*m echter fataal. Hij raakte het initiatief Uatojt aan Torre, die zich tot op dat mo- 'nt uiterst bekwaam verdedigd had. De ngaar kwam twee pionnen achter te ian en gaf zich gewonnen, partij tussen Jaime Sunye uit Brazilië en Jan Timman kende een Engelse ope ning. Sunye, die door de Braziliaanse schaakbond naar het toernooi is gestuurd om „slechts" ervaring op te doen - hij is pas 22 jaar -, slaagde erin het Timman erg lastig te maken. De 28-jarige Nederlandse grootmeester, die als een van de favorie ten voor de eindzege geldt, kreeg een moeilijk spel tegenover zich en kon, zeker in de beginfase, geen voordelige stand op het bord brengen. Op het moment dat de partij werd afge broken, na vijf uur spelen en 40 zetten, had Timman een licht positioneel voor deel, maar het is nog geenszins duidelijk of hij de partij in tweede instantie in winst*kan omzetten. Tigran Petrosjan uit de Sovjet-Unie begon niet overtuigend. De oud-wereldkampioen en een van de kanshebbers voor een van de eerste drie plaatsen, die recht geven op deelneming aan het kandidatentoernooi, kwam remise overeen met Jan Smejkal uit Tsjecho-Slowakije. Voorts won de Westduitser Hübner van de Canadees He- bert en versloeg Joeri Balasjov, na Kar- pov het grootste talent uit de Sovjet-Unie, de Hongaar Gyula Sax. De uitslagen van de partij in de eerste ronde zijn: Lajos Portisch (Hon)-Eugene Torre (Fi) 0-1, Tigran Petrosjan (Sov)-Jan Smejkal (Tsj) 1/2-1/2, Henri que Mecking (Bra)-Borislav Ivkov (Joe) 1/2-1/2, Joeri Balasjov (Sov)-Gugyula Sax (Hon) 1-0, Luis Bronstein (Bra)-Simoen Kagan (Isr) 1-0, Dragoljub Velimorovic (Tsj)-Leonis Shamkovitch (VSt) 1-0, Jan Timman (Ned)-Jaime Sunye (Bra) afg. De laatste uitslagen van de partijen uit de eerste ronde zijn: Hübner (Wdl)-Hebert (Can) 1-0, Haran- di (Iran)-Vaganian (Sov) afg. Mikhael Tal heeft zijn partij voor de der tiende ronde van het interzonale schaak toernooi in Riga tegen de Roemeen Ghe- orghiu afgebroken in een stelling die vrij wel zeker winst voor hem zal opleveren. De Rus heeft de leiding in het toernooi met 9 1/2 punt en een afgebroken partij. Zijn landgenoot Poloegajevski, die remise speelde tegen de Joegoslaviër bezet de tweede plaats met 9 1/2 punt. Ljubojevic, 1/2 punt. EIST De Rotterdamse Kuip is nog lang [et vol. Weliswaar is, sinds bekend is ge- forden dat Willem van Hanegem morgen- Jond tegen België officieel afscheid neemt |n het Nederlands elftal, de voorverkoop led op gang gekomen, maar desondanks jkt niemand echt wakker te liggen van de [bileuminterland. De KNVB heeft dat uit- kend aangevoeld. De bond heeft al erg fcg van tevoren tamelijk nauwkeurig inge- hat, dat de viering van honderd jaar voet- li met een feestwedstrijd tegen de Belgen (supporters niet massaal naar de Rotter- nse Kuip zal lokken. te voorkomen, bedacht de voet- bond een „meesterzet". Wie precies als eeste idee lanceerde, valt moeilijk meer te ach- I6Z halen, maar drie weken geleden ontstond in land ineens de onzalige gedachte om de jubi- imwedstrijd tegen de Belgen te koppelen aan :t uet IIST Bondscoach Jan Zwartkruis heeft Hamberg toegevoegd aan de selectie n het Nederlands elftal. Hij neemt de aats in van Johnny Rep. en complete verrassing", reageerde de voor Zwitserse Servette spelende Hamberg giste- in Zeist. „Ik stond er al van te kijken dat ik s uitgenodigd voor Jong Oranje. In één klap orstoten naar de A-selectie is helemaal te ioi om waar te zijn". het officiële afscheid van Willem van Hane gem. De Kromme is morgen meer dan een sim pele Soldaat van Oranje. Hij, en niemand an ders, moet het Rotterdamse kijkersvolk naar de Kuip lokken opdat de Voetbalbond niet met een gigantische financiële strop opgezadeld wordt. Van Hanegem zei grif ja tegen het voor stel van de KNVB-leiders, zich niet voldoende realiserend, dat hij voor de zoveelste keer in zijn carrière misbruikt wordt. Wim van Hanegem is irffniddels wakker ge schud. Beseft nu ook, dat hij morgenavond al leen maar als suikeroompje van de voetbalbond fungeert. „Ik heb steeds geweigerd om het van uit die hoek te bekijken", gaf de Kromme giste ren in Zeist toe, „maar naarmate de wedstrijd nadert, krijg ik toch meer twijfels. Nog steeds heb ik er veel zin in, maar ik geloof langzamer hand toch ook, dat ik min of meer als publiek strekker fungeer". Van Hanegem zelf: „Ik ben een attractie ge worden. Gelukkig ben ik niet met die situatie. Natuurlijk streelt het mijn ijdelheid, dat nog zo veel mensen me willen zien spelen, maar ik krijg toch steeds meer de indruk, dat de men sen niet op mijn voetbalcapaciteiten afkomen, maar meer op mijn grappen en grollen. Ieder een steekt een beetje de draak met die af- scheidswedstrijd van me. Dat stoort me toch wel. Het gaat mij alleen maar om het voetbal len. Zo heb ik die wedstrijd aanvankelijk ook gezien. Jammer genoeg heeft die interland nu een heel ander accent gekregen. Zou ik dat van tevoren geweten hebben, dan had ik misschien WASSENAAR Vier ren nen en acht draverrijen staan er morgenmiddag op het programma van de Was- senaarse renbaan Duindigt. De eerste start is om half twee. Onze tips luiden: ANJUMPRIJS: Speed West- landia, Rex Hanover en Regi- na du Bois. CRAONPRIJS: Laetitia, Kasto en Long Meadow. BAARLE NASSAUPRIJS: Speed Buitenzorg, Rosy Rapid en Rapste. HEERDEPRIJS: Sir Hollan- dia, Super Boy Laren en Spirit Fez. DURTALPRIJS(eerste afde ling): Arkelshof Royal, Prins Adri en Notre Noblesse. DE MEERNPRIJS: Rivaal Be- rkum, Rivaal Berkum en Pa rade Hanover. HOOFDDORPPRIJS: Susanne Belwin, Ramon R en Prins Be njamin. CORSICAPRIJS: King's Lion, Boxberger Sieg en Never Tell. NOORDWIJKPRIJS: Pourqu- oi, Perry Hanover en Playboy, Fortuna. ROTTERDAM- PRIJS: Niels Zuidvelde, Nar Buitenzorg en Ozo Hollandia. DURTALPRIJS (tweede afde ling): Afessa, Jollido en Anne- mieke. HEERDEPRIJS (tweede afde ling): Sergio Kandia, Rodin en Sir Sietse. DEN HAAG In Den Haag is gistermorgen Wim Tap plotseling overleden. De Oud- speler van het Nederlands elf tal werd 75 jaar. Hij voetbalde 33 keer in Oran je. Tap debuteerde in 1925 in de wedstrijd NederlandDe nemarken (4—2) en maakte een doelpunt. Zijn laatste In terland was BelgiëNeder land (4—2) in 1931. De crema tie van Wim Tap is donderdag om 15.45 uur in het crematori um Nieuw Eikenduinen te Den Haag. DORDRECHT Het Neder landse damachttal heeft de landenwedstrijd tegen Frank rijk, die in Dordrecht werd ge speeld, met 4123 gewonnen. In de vierde en laatste ronde zegevierden de Nederlanders met 97. Het was de vierde dam-inter- landwedstrijd van Nederland tegen Frankrijk. Jan Timman (rechts) en de BraziliaanJaime Sunye bestuderen de stelling, die later werd afgebroken. wel „nee" gezegd tegen de uitnodiging om offi ciéél afscheid te nemen van het Nederlands Elftal". Niet alleen Van Hanegem zelf zit langzamer hand een beetje in de maag met zijn afscheid, maar ook bondscoach Jan Zwartkruis. Welis waar gedraagt de Oranje-veldheer zich als een ware heer door steeds opnieuw luid en duide lijk te verkondigen, dat zowel de mens als de voetballer Van Hanegem een passend afscheid verdient, maar dat neemt toch niet weg, dat ook Zwartkruis verre van blij is met de listige zet die de KNVB via het inhuren van De Kromme deed. Zwartkruis: „Begrijp me goed, ik wil niets, maar dan ook werkelijk niets ten nadele van Van Hanegem zeggen, maar het is duidelijk dat ik andere plannen had met die interland tegen de Belgen. Het wordt voor het Nederlands elf tal nog een hele klus om door te dringen tot de eindronde van het Europees landenkampioen- schap volgend jaar in Italië. Daarom was ik wel blij met deze oefeninterland. Het gaf me de mo gelijkheden om nog eens wat te experimente ren. Om verder te bouwen aan het Nederlands Elftal." Die mogelijkheid is Zwartkruis ontnomen door het» invoegen van Wim van Hanegem. Zwart- •kruis: „Desondanks hoop ik iets aan deze inter land te hebben. Daarom ook maakt Bennie Wijnstekers zijn debuut. Kan ik eens bekijken wat hij op internationaal niveau waard is. Ook grijp ik nu de kans aan om Dick Nanninga nog eens een keer in de spits bezig te zien. Nannin ga verdient na IJsland een nieuwe kans. En daar is het nu de meest ideale mogelijkheid voor". ROB HARTOG. SloTTERDAM Drie dagen heeft de Nederlandse Dksbond als een afspiegeling van het befaamde jnerikaanse toernooi waar eens Hein van der Zee n „gouden handschoen" won, de strijd om de Gol- ai Gloves georganiseerd. Gisteravond werden in Rotterdamse „Odeon" de finales gebokst van dit mooi, dat toegankelijk was bij inschrijving or junioren, geboren in 1961 en 1962. iii Pw<is de jonge lichting waarvan de toekomst moet k'o- Daarbij behoort een uwkeurige begeleiding want bleek bepaald wel talent i orhanden, dat echter „ge- •ag iurd" moet worden. Zoals de y nhemse halfzwaargewicht _w^)tboom, die door interventie de eerste ronde van Jong VBS. Bunschoten) won, ij- eeirsterk is maar nogal eens in- wc rrect stoot en de neiging eft de showman uit te han- Op dergelijke talenten iet gelet worden maar ze ;nen ook van kwalijke prak- len te worden gezuiverd. zdenten waren er in grotere erdate dan algemeen wordt lgi<; van rechts gevaarlijkse Rijsin- ge bracht de Hagenaar, die op punten verloor, in de ploeg te- pen Zwitserland. Nog beter was het slotduel in het zwaarweltergewicht tussen René v.d. IJssel (Crooswijk, Rotterdam) en Luntersburg (Albert Cuyp), die met links- rechtse combinaties in de eer ste ronde scoorde maar nadien, toen v.d. IJssel ondanks een bloedneus steeds als eerste aanviel, moest buigen voor de grotere techniek van de Rot terdammer die ook meer sto ten tot zijn beschikking had en terecht deze fraaie maar bik kelharde partij op punten won. l" Hoezeer techniek bij de beoor- lkitaomen. Instructeur Ruud deling en zo hoort het ook i ri der Linden neemt in de euwe aanvoer een belangrij- met zijn Amster- imse vereniging Albert iyp. Hij leverde de bantam- cistfwicht Kwyasse, die tegen >b Raymaakers, zoon van de structeur van Arvos (Dord- cht), zo veel beter keek, ti- ede, zijn stoten knap „mat" daarenboven een goede stijl V izit dat hij veruit de meerde- r j|was. Dat was niet het geval !t zijn clubgenoot Oumghar, e in het vedergewicht een n de beste partijen van de ond bokste tegen Rijsinge oogenband, Den Haag), die oei r telex al was opgegeven n de Zwitserse bond voor de ïiorinterland en 8 oktober in :n Haag maar niettemin een :lli estatiepartij moest boksen. ietwat vreemde gang van eeken want in elke partij kan ko s gebeuren. Dit technisch rij Stekende duel met de droog egdar enige malen te laag sto lde Oumghar en de vooral meetelde, bewees de partij in het lichtgewicht tussen Schnater (Bisschop, Amster dam) en Donders (Tilburg), die fysiek sterker was maar in technisch opzicht achterbleef bij de Amsterdammer die zich in het begin liet imponeren maar daarna toonde de betere' bokser te zijn, die met een puntenzege werd beloond. Overige uitslagen finales Golden Gloves: weltergeWicht Lefeber (Van 't Hof, Rotterdam) w.o.p. van Blanket (Abelsma, Leeuwarden); prestatie partij voor beiden: vlieggewicht Oost- rom (Alb. Cuyp) w.o.p. van super- vlieggewicht Petaio (MTS, Maas tricht); middengewicht Wagening (Oorschot, Rotterdam) w.o.p. van Vergouwen (De Haan, Schiedam). Partijen niet tot het toernooi beho rend: N-klasse; weiter Bartes (Oor schot) wint door interventie derde ronde van Nuil (Drachten), zwaar- wglter Brito (Hoogenband, Den Haag) w.o.p. van Spaan (Crooswijk); C-klasse: weiter Franken (De Haan) w.o.p. van Kralingen (Hoogenband); weiter Thijssen (Crooswijk) het toernooi om de Golden Gloves bokste vedergewicht Een van de beste partijen in Rijsinge (archieffoto). ten) wint door k.o. eerste ronde van \\Vely (De Counter, Vught). De ploeg die op 8 oktober in „De Houtzagerij" te Den Haag tegen Zwitserland uitkomt is als volgt sa mengesteld: bantamgewicht Kwyasse (A. Cuyp), vedergewicht Rijsinge (Hoogenband), lichtgewicht Schnater (Bisschop), lichtwelter Hallie (A. Cuyp), welters Akis (Emmen) en Le feber (Van 't Hof), zwaarwelters Raamsdonk (A. Cuyp), v.d. IJssel (Crooswijk) en Bronshoff (Bisschop), middengewicht Wageningen (Oor schot), halfzwaargewicht Slotboom (Muscular, Arnhem), reserves Oost- rom (vlieg-) en Petaio (supervliegge- wicht). HERMAN VAN BERGEM Twee generaties voetballers. Links Piet Hamberg, debutant in de selectie van het Ne derlands elftal, rechts Wim van Hanegem, die morgen als international afscheid neemt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15