Onderwijs: meer aandacht voor recreatïê Rumoer om schorsing zaak Pieter Menten Matiging leid tot extra wer bij de overhe Rijk en provincies oordelen verschillend over toekomst Waddenzee Veder-Smit dicht lek in Bloedwet - PROF ALGRA: BESLISSING RECHTBANK GETUIGDE VAN MOED I (Van een onzer verslaggevers) SCHIERMONNIKOOG De Planologische Kernbeslissing Waddenzee en de Interprovinci ale Structuurschets Waddenzeegebied van de drie provincies Noord Holland, Friesland en Groningen stemmen niet altijd met elkaar overeen. Dit bleek gisteren tijdens de presenta tie van de Interprovinciale Structuurschets van de drie provincies aan boord van het motor schip Schiermonnikoog, ergens dobberend bij het gelijknamige eiland. „We bijten elkaar echter niet", aldus de voorzitter van de stuurgroep Waddenzee-provincies, de heer R. Renkema, een Friese gedeputeerde. „Wij passen als provincies deze Structuurschets in de streek plannen en dat is voor ons een harder gegeven dan de door de rijksoverheid genomen Planologische Kernbeslissing", zo liet hij weten. Met name kun nen de verschillen spelen waar de Structuurschets zegt, dat winning van bodemschatten in natuurge bieden verboden is en waar de Planologische Kernbeslissing (PKB) zegt, dat het wel kan, maar onder stringente voorwaarden. Ook komt men met elkaar in strijd als het gaat om militaire activitei ten. De provincies zeggen, dat militaire activitei ten, die een nadelig effect hebben op het natuurge beuren, beëindigd moeten worden, dan wel naar elders moeten verhuizen. De PKB is daar genuan ceerder over. Volgens de voorzitter van de Stuurgroep Wadden zeeprovincies, de heer Renkema, is het rijk inmid dels akkoord gegaan met de instelling ik Coördinatiecollege Waddengebied. Hieriii zes ministers, zes gedeputeerden en zes ga lijke vertegenwoordigers zitting hebben, w dit college er eenmaal is, hoopt men vervol Waddenadviesraad van de grond te breni en ander zal al binnen een half jaar bekekl nen zijn. PvdA-vragen over belasting op vermogens winst DEN HAAG (ANP) De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer wil van de re gering weten wat een vermo genswinstbelasting van 25 procent op onroerend goed zal gaan opleveren. Dit blijkt onder meer uit de gisteren ingediende schriftelij ke vragen van de PvdA over de miljoenennota. De regering zal tijdens de algemene politie ke en financiële beschouwin gen begin oktober op de vra gen van alle partijen uit de Kamer antwoorden. De socialisten willen verder weten of het kabinet heeft overwogen de rente-aftrek te beperken op hypothecaire kre dieten voor de eigen woning, die het hoofdverblijf vormt en of daar varianten op mogelijk zijn. Ook willen de socialisten we ten waarom de WAO-premie voor werknemers wordt ver hoogd en die voor de werk gevers verlaagd. SGP wil opheldering over Moerman DEN HAAG De SGP-frac- tievoorzitter in de Tweede Kamer, Abma, verlangt een onderzoek naar gerezen klachten over moeilijkhe den die artsen ondervinden van inspecties van volksge zondheid bij het behandelen van patiënten volgens de methode-Moerman. In schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van volksge zondheid, mevr. Veder-Smit, wijst Abma op een artikel in amnestie-bulletin, orgaan van de sympathisantenvereniging met de therapie van dr. Moer man waarin van deze moei lijkheden gewag wordt ge maakt. Met name wil hij een oordeel over de vraag of dit optreden in strijd is met de strekking en de bedoeling van de motie- Borgman (CDA) over alterna tieve kankertherapieën, die de Tweede Kamer op 22 mei van dit jaar met algemene stem men aanvaardde. Eerste Chiropodisten LEIDSCHENDAM Op het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne te Leidschendam is gisteren aan ruim twintig cursisten voor het eerst het getuig-' schrift voor chiropodist uit gereikt. Een chiropodist houdt zich bezig met de be handeling van de verschil lende voetkwalen. Het mi nisterie heeft een experi mentele opleiding gesubsi dieerd. Het is de bedoeling het beroep van chiropodist over enige tijd binnen de wet op paramedi sche beroepen te brengen, al- bet ministerie. ZIEKENBEZOEK De Israëlische president Yitzak Navon (met bril) legt lachend zijn hand op de schouder van de Nederlander Horst Unger die vorige week gewond werd bij een bomaanslag in Jeruzalem. Ook de vrouw van Unger werd gewond. Zij zijn beiden aan de beterende hand. Ruim 100 miljoen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg AMSTELVEEN Een spe- ciale commissie van de zie kenfondsraad raamt de kos ten voor de uit de AWBZ-pot te financieren vormen van ambulante geestelijke ge zondheidszorg, voor het ko mend jaar op ongeveer 108 miljoen gulden. De belangrijkste posten vor men de sociaal-psychiatrische diensten (138,5 miljoen) en de MOB's (65,3 miljoen). Voor het registratieproject is bijna 1,8 miljoen gulden geraamd en voor het organiseren van een 7 x 24 -uurs beschikbaarheid 2 miljoen. Het opzetten van een netwerk van permanent be reikbare voorzieningen zal 6 miljoen gulden kosten en de commissie vindt dat daarvoor zij het in fasen geld be schikbaar moet komen. Een afzonderlijke post vormt het crisiscentrum Utrecht dat van 1978 tot en met 1981 een subsidie uit de AWBZ-pot krijgt. Voor komend iaar is het bedrag ruim 2,8 miljoen gul- DEN HAAG Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid bereidt een wijziging voor van de wet op het menselijk bloed. Zij heeft dit gezegd in antwoord op vragen uit de Kamer. Aanleiding hier toe vormt de uitspraak van de Raad van State op 17 juli van dit jaar. De raad besloot toen een firma uit Bussum toestemming te geven voor de invoer van het preparaat „factorate" (ten behoeve van de be handeling van hemofilie). Met deze uitspraak werd een beschikking van de staatssecretaris, die de aan vraag tot invoer had afgewezen, vernietigd. Behalve aan het centraal laboratorium van het Rode Kruis was tot nu toe aan geen enkel bedrijf of instelling vergunning ver leend tot invoer van bloedproducten. De weigering van de staat secretaris steunde niet op wettige gronden, vandaar de vernieti ging- De directeur van het centraal laboratorium van de bloedtransfu siedienst van het Nederlandse Rode Kruis, dr. H. Krijnen, moet morgen bij de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne op het matje komen. Hij zal daar worden gehoord over de be schuldiging dat het Rode Kruis handel met het buitenland drijft in bloed en bloedpreparaten. Het zou gaan om de export van het uit bloed verkregen „ppsb", een anti-stollingspreparaat. Dr. Krijnen zei vorige week dat er van handel geen sprake is. Vol gens hem bestaat er in ons land een overschot aan „ppsb" en wordt het middel alleen aan Westduitsland geleverd, en wel uit sluitend tegen verwervingskosten. Met dr. Krijnen zal op het ministerie ook worden gesproken over de zogeheten „plasma avonden". Volgens de directeur van de bloedbank Groningen- DFrenthe, zou er op die avonden onvoldoende medische contro le bestaan. CDA wil duidelijkheid over bijdrage aardgas aan I betalingsbab DEN HAAG De Democraten in de Tw^is mer willen van de it i weten welk saldo <fen. lingsbalans zou laten |uv Nederland geen aard( b hebben. In gisteren i|or. de schriftelijke vragtiui de miljoenennota \tnl CDA verder weten wfctt mingen zijn van de di sopbrengst in de tachtVf ren en wanneer er eeijrst van die opbrengst wofrre wacht. jefi Als de Nederlandse Sty>et opbrengsten uit het fern meer zou ontvangende] belastingverhogingen i dan noodzakelijk vraagt het CDA verdiah wordt gevraagd welk^no ging van de benzin^' nodig is om gelijk teteu aan het peil dat Belgi# P reiken na invoering p* daar voorgenomen ve|»y] en wat dit de schatkisten leveren. Pb nr (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De kinderen worden op school nog steeds uitsluitend opgevoed met het oog op het werk dat ze later moe ten gaan doen. Bekend is echter dat de mensen steeds meer vrije tijd krijgen en het is hard nodig dat kinderen op school leren hoe ze met deze vrije tijd kunnen omgaan. Het moet in het hele onderwijs pakket worden geïntegreerd (in de aar drijkskundelessen, biologielessen etc.) en niet als een apart vak worden be schouwd. Dat is de conclusie van het rap port „Kennen om te kunnen zien" van de Stichting Recreatie, dat vandaag in Den Haag is gepresenteerd. Binnenkort zal er een proefproject van start gaan met les materiaal voor recreatieve vorming. De recreatieve scholing blijft tot nu toe be perkt tot een schoolreisje of een werkweek. Maar deze activiteiten hebben meer het ka rakter van een uitje en de organisatie ervan is meestal in handen van anderen dan de leerlingen zelf, zo meent de Stichting Recre atie, en het is juist nodig dat men het zelf leert doen. „Om te kunnen recreëren moet men bepaal de spelregels kennen en een aantal vaardig heden bezitten (het lezen van een spoor boekje, kaartlezen enzovoort) en men moet op de hoogte zijn van de mogelijkheden. Met andere woorden: om te kunnen recreë ren moet men een hoeveelheid kennis bezit ten en weten hoe die kennis te gebruiken. Door veel huidige volwassenen wordt de vrije tijd nog als een individueel probleem ervaren. Gevoelens van onbehagen en ver veling kunnen optreden wanneer men ovér veel vrije tijd beschikt, maar er geen raad mee weet. Daarom kan men het best zo vroeg mogelijk beginnen met recreatieve vorming", aldus de stichting. „De gangbare vrijetijdsbesteding is sterk vercommercialiseerd. Dienovereenkomstig is vrije tijd voornamelijk consumptietijd ge worden. Immers, men heeft de consument (en steeds meer) nodig om de produktie in stand te houden in onze groei-economie. Dit beperkte welvaartsdenken zal mede door- Hoe gaat de haarmode 1980 eruit zien? De haar-carrousel in Femina's entreehal geeft u een eerste indruk. Maar daar blijft 't niet bij. Kopstukken uit de kapperswereld verzorgen op Femina dagelijks demonstraties dames- en gratis gekapt worden ook!! Verderop Femina Modeshows met al het nieuws van herfst en winter, zowel voor de man als de vrouw. Een fruitshow om van te watertanden. De ene verrassende interieurpresentatie na de andere. Duizend-en-een nieuwtjes op alle gebied. Van huishoudelijke artikelen tot geluidsapparatuur, van doe-het-zelf spullen tot speelgoed. Een feest voor de hele familie. geopend: 10-17 u./l9- 22.30 u., zond. 10-17 u. Win een juweeltje van een SEIKO horloge Femina organiseert een vrolijke rijm-regel-wedstrijd. ledereen die een Femina-toegangsbewijs heeft, kan er aan mee doen. Wie de aangegeven regel 't origineelst aanvult, gaat met een prachtig Seiko horloge naar huis. Iedere dag en avond prijs uitreiking! Wees bij de tijd. Kom naar Femina 28 september t/m7oktober79 Ahoy'Rotterdam Op vele stations voordelige Trein-Toegangsbewijzen te koop. toegangsprijzen: 6,50 volwassenen, /4,- kinderen, (4,50 65+ers. broken moeten worden door een denken, gericht op een bredere van de mens, afgestemd op de toelfr vrijetijdssituatie. Afhankelijk van i waarin ingespeeld wordt op deze door overheid, onderwijs en andere :i wante organisaties, zal men welli est meer over de vrije tijd spreken in r van een maatschappelijk probleeike hoeft men zich ook minder te bekots over de vraag of de verwachte vrijèst< de toekomst een vloek of een zegfiai kent". DEN HAAG (ANP) Matiging van de inkomens lè i degelijk tot extra werkgelegenheid. Maar die extra èrr plaatsen ontstaan dan vooral in de collectieve sect(jn: bij de overheid en bij de door de overheid gesubsidielva ganisaties. T Tot deze conclusie kwam algemeen secretaris drs. H.Wijfin i het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond gistere maandelijkse persconferentie van het verbond. Ingaande vraag of vuil en onaangenaam werk niet beter beloond zftei ten worden dan momenteel het geval is, zei drs. Wijffelker vooralsnog niet mogelijk is. Vrijwel alle inkomens in m zijn aan elkaar gekoppeld, aldus de NCW-secretaris. Da dat loonsverhogingen in de sector vuil werk alleen maa%n volg hebben dat het inkomensniveau van de hele bevollfJni ger wordt. BINNENLAND LEIDSE COURANT Alternatieve werkdag voor dienstweigeraars UTRECHT (ANP) De on- geveer zeshonderd diens tweigeraars in Nederland zullen morgen niet op hun tewerkstellingsplaats ver schijnen. De Vereniging Dienstweigeraars (VD) houdt dan namelijk een lan delijke alternatieve werk dag. Volgens het secretariaat van de VD is de actie bedoeld om een aanzienlijke uitbreiding te krijgen van het aantal tewerk stellingsobjecten dat beter aan sluit bij de motieven en capaci teiten van de dienstweige raars. Er is hierover al jaren - overleg gaande met het minis terie van sociale zaken. Op 7 september staakte de VD dat overleg, toen bleek dat het mi nisterie die eis niet serieus wil de nemen, aldus het secretari aat. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het besluit van de Rotterdamse rechtbank, de zaak Pie ter Menten te schorsen „op grond van diens krankzinnigheid" heeft tot grote verontwaardiging geleid bij de werk groep „recht en openheid in de zaak Menten" en bij organisaties van het voormalig verzet. Zij zullen vrijdag 28 september overleg gaan voeren over de te volgen handelwijze. Voor dit be raad hebben zij ook de leden van de vaste Kamercommissie voor justitie, vertegenwoordigers van Joodse orga nisaties in ons land en van het insti tuut voor oorlogsdocumentatie uitge nodigd. Anders dan aanvankelijk werd aangenomen, blijkt het advies van de drie deskundigen die Menten hebben onderzocht, en op wier advies de Rotterdamse rechtbank is afgegaan, niet eensluidend te zijn geweest. Met name prof. dr. F. Beyart, geneesheer-directeur van het Pieter Baan Centrum in Utrecht was van mening dat Mentens geestelijke en lichamelijke toestand niet zó is, dat hij niet terecht zou kunnen staan. Hij betreurde het dat de Rotterdamse recht bank dit in de uitspraak niet heeft vermeld! Dr. Beyart vindt het overigens opmerkelijk dat rechters zich nooit afvragen en advies vragen aan deskundigen) of een verdachte in staat is voor hét hekje te kom,en. Hij vindt het „opval lend" dat dit bij de Blaricummer wèl gebeurd is. De officier van justitie, mr. L. Meijers, is direct bij de Hoige Raad in cassatie gegaan tegen het schorsingsbesluit. Op het ministerie van justitie verwacht men dat de Raad zich pas over een maand of twee, drie, met deze zaak zal bezig houden. Tot zolang blijft Menten zijn huisarrest in zijn eigen villa houden. De Utrechtse jurist prof. mr. N. Algra, is van mening dat het met de zaak Menten is afgelo pen. „Tegen de ouderdom is nu eenmaal geen kruid gewassen", stelt hij. Wel vindt hij dat ook Justitie schuld heeft aan de toch wel onbevre digende gang van zaken. De zaak werd na der tig jaar weer opgenomen en het was dus moei lijk getuigen en bewijzen te vinden. Voorts werd door een weekblad de zaak aangezwen geld en keerde (daardoor) de publieke opinie zich zózeer tegen de verdachte dat een eerlijk proces onmogelijk bleek. Maar Justitie moest doorgaan. Voorts heeft ook het parlement zich ermee bemoeid. Daarom vindt prof Algra dat de Rotterdamse rechtbank van moed getuigde door dwars tegen de publieke opinie in de zaak te schorsen. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 PAGINA 14 PA(^_ derwijs ook Engelstalige cursussen wor den gegeven, gewoonlijk op post-acade- miaal niveau en bestemd voor cursisten uit de Derde Wejeld. leder jaar nemen ongeveer 1600 kader functionarissen uit ontwikkelingslanden aan zo'n cursus deel. De aard van de Prinses Beatrix en prins Claus ontvingen gisteren de Chinese minister van onderwijs Jiang Nan Ksiantj sen prinses en prins).Rechts van prinses Beatrix minister Pais van onderwijs, de gastheer van de Chinezf CHINESE MINISTER VAN ONDERWIJS OP BEZOEK DEN HAAG (ANP) De Chinese minis ter van onderwijs Jiang Nanxiang liet zich gisteren uitgebreid inlichten over het in ternationaal onderwijs bij zijn bezoek aan de Nederlandse Stichting voor Internatio naal Onderwijs (NUFFIC). NUFFIC-directeur A. van Duist legde uit dat er In Nederland naast universitair on verschillende opleidingen varieert waterbeheersing tot tot het makej radioprogramma's. Minister Nanxiang toonde grote ba stelling voor het internationaal ondf en voor de mogelijkheid van het u den van Nederlandse deskundigen^ China.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14