Stilstand in beleid land- en tuinbouw CcicLc Soma-nt GRwSVTE FRftrr êËMEN ballet! 99 99 Stadse voet op boerengrond Nederlands gezin besteedt dit jaar weer méér aan bloemen en planten )AI RODE PAPRIKA'S UIT DE PUT MINDER AANVOER HOGER OMZETBEDRAG LOPEN GLADIOLEN ACHTERSTAND IN? LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 PAGHjH. Iff LANDBOUWSCHAP TELEURGESTELD OVER BEGROTING DEN HAAG Er is een stilstand in het beleid van de overheid voor de land- en tuinbouw, waarvoor volgens het Land bouwschap geen goede redenen zijn aan te geven. In de Troonrede wordt geen aandacht besteed aan de betekenis van de land- en tuinbouw voor onze samen leving, aldus het Landbouwschap. Zij verbaast zich erover dat in de Land bouwbegroting een aanvaardbare inko mensontwikkeling voor de werkenden in land-en tuinbouw niet als doelstelling wordt genoemd, terwijl de regering wèl de koopkracht van inkomens tot en met het modale niveau wil handhaven. Op het terrein van de werkgelegenheid, de export én de inflatiebestrijding zijn nauwelijks extra middelen uitgetrokken voor de land- en tuinbouw, hoewel ook hier mogelijkheden liggen om een bij drage te leveren aan de oplossing van- deze vraagstukken. De Landbouwbegroting is dit jaar in gul dens gestegen, maar geeft onvoldoende ruimte voor aanvullend beleid, aldus het Landbouwschap: „De land- en tuinbouw kan zich dan ook onvoldoende ontploo ien on zijn rol voor de nationale huis houding goed te blijven vervullen". Een van de illustraties van Marleen Felius. Stadsmens Alfred van Dijk medewerker van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw in Den Haag wordt al jarenlang geboeid door het le ven op het platteland en wat daar mee te maken heeft. Om die reden zet hij regelmatig „een stadse voet op boerengrond". Zijn ervaringen, waartoe letterlijk ook glijpartijen op glib berige akkergrond behoren en zijn overpeinzingen ver schijnen wekelijks in „Boerderij", een weekblad voor de landbouw. Een aantal van de boeiendste van deze verha len, heel toepasselijk Buitenstaanders genoemd, zijn nu ge bundeld en uitgegeven. De beschreven taferelen zijn ver lucht met pentekeningen van de Rotterdamse kunstenares Marleen Felius. Het boekje „Stadse voet op boerengrond" wordt uitgegeven in de serie Misset's Land- en Tuinbouw- reeks. Het is te bestellen door ƒ14 ,50 over te maken op postgirorekening 1696100, t.n.v. verzendboekhandel Misset, Ijsselkade 32, Doetinchem. LANDBOUWBEGROTING 1980: Nog steeds weinig echte visie NOG STEEDS geen beleid. Nog steeds weinig echte visie. Dat is één van de conclusies die getrokken kunnen worden na lezing van de Memorie van Toelichting bij de Begroting van Landbouw en Visserij 1980. Een bijzonder goede memo rie van toelichting dat moet gezegd worden, als het gaat om informatie over ontwikkelingen en problemen in de land- en tuinbouw en alles wat daarmee annex is. Goed met cijfers onderbouwd. Leesbaar. Maar daar houdt het dan ook eigen lijk wel mee op. Veel verder dat tot een aantal constaterin gen komt minister Van der Stee niet. Wèl de constatering dat de balans tussen produktie en afzet in veel gevallen is ver stoord. Wèl de constatering dat de werkgelegenheidspara graaf van het Landbouw Economisch Instituut een zorgelijk perspectief biedt. Wel voor de zoveelste keer de constatering dat er gigantische problemen in de zuivel zijn en dat het in komen van 35 procent van de landbouwers en van 38 opro- cent van de tuinders onder de 20.000 per jaar ligt. Vele constateringen. Er wordt echter niet of maar heel summier aangegegeven welk beleid er gevoerd zal worden om de pro blemen op te lossen. Geen op de toekomst gericht beleid. VOOR EEN groot aantal sectoren in de land- en tuinbouw is een op de toekomst gericht beleid van essentieel belang. In komen, en vooral behoud van koopkracht en werkgelegen heid zijn daarin de knelpunten. Hoe groot het belang van de agrarische sector is voor onze totale volkshuishouding kan het best geïllustreerd worden met het overschot van 8,23 miljard op de agrarische handels balans. Een bedrag ongeveer net zo hoog als de opbrengsten van het aardgas. AFZETBEVORDERENDE maatregelen die de minister denkt te nemen zijn dan ook van groot belang. Al hebben wij de indruk dat het daarbij vooral zal moeten gaan om kwali teitsverbeterende maatregelen. Immers op de afzetmarkten is er nauwelijks nog enige ruimte en de concurrentie wordt steeds groter. In sommige sectoren zien we bijvoorbeeld dat het exportvolume wel is toegenomen maar dat de geldelijke omzet niet of nauwelijks is gestegen. Dat betekent dan dat de prijzen lager waren dan het vorige jaar. De gehele agrarische sector is voor wat zijn inkomen betreft afhankelijk van de export en de exportprijzen. Willen onze landbouwers en tuinders er niet op achteruit gaan dan zullen de exportprij zen zich in ieder geval moeten stabiliseren en liefst nog iets hoger. Verkopen van een produkt zal niet de grootste kunst zijn. Wel om een goede prijs voor het produkt te krijgen en te behouden. ONDANKS SLECHTE START IN KOUDE WINTER DEN HAAG Over het eerste halfjaar van 1979 is door de Nederlandse gezin nen vier procent meer be steed aan bloemen en plan ten dan het vorig jaar. Dit is temeer opmerkelijk, om dat in januari nog 23 pro cent minder werd besteed terwijl in februari van een gelijke stand sprake was. In maart klom de omzet van bloemen in ons land tot vijf procent tegenover vorig jaar en liep in juni zelfs op tot achttien procent. Er zijn evenwel ook minpunten te noteren in de totale bloemen handel in ons land. Zo daal den de bestedingen voor planten met acht procent, het aantal stuks met zes procent en de prijs met twee procent. Hetzelfde geldt voor bloem- stukjes, waarvoor drie pro cent minder werd besteed, acht procent in aantal en zes procent lager gemiddelde prijs. Kwade invloed Maar desondanks steeg de to tale omzet voor bloemen, planten en stukjes toch nog met vier procent, hoewel ook weer niet kan worden gezegd dat 'economisch gezien de toestand in ons land zozeer verbeterde in de eerste helft van dit'jaar. Er kan evenwel ook worden geconstateerd, dat de eerste zware winterse maanden van dit jaar een kwade invloed hebben uitge oefend op de bloemenhandel, gezien genoemde 23 procent achteruitgang. Eenzelfde toestand, zij het nog iets slechter, deed zich gelden in West-Duitsland, waar in maart nog een ach terstand van elf procent aan bestedingen voor bloemen en Klanten werd genoteerd en in lederland de vooruitgang was ingetreden. Maar in april kwam Duitsland met 21 pro cent stijging weer goed te voorschijn tegenover Neder land met 6 procent. Maar zo wel West-Duitsland als Ne derland lagen in april over de eerste vier maanden van dit jaar nog achter bij vorig jaar vergeleken. Animo gering Verondersteld wordt dat de barre winter veel publiek van de straat hield en ook de animo tot kopen van bloe men en planten door de ge zinnen gering. Gelukkig dat de meer normale weersom standigheden de handel heb ben bevorderd en het publiek toch kennelijk weer graag een bloemetje meeneemt ook al is het opvallend dat het niet zo best zit met de plan ten. Mogelijk dat de zijden bloe men als gevolg van de slech te weersomstandigheden ter rein heben gewonnen. Het Duitse blad van de organisa tie Fleurop constateert dat de fabrikanten van de zijden bloemen tevreden zijn over de gang van zaken en in het orgaan van de Nederlandse bioemenhandelaren wordt gesteld dat die met de hand gemaakte bloemen een wel kome aanvulling zijn voor de bloemenhandelaar. „De bloe mist moet zijn kans waarne men, anders gaat deze ver koopmogelijkheid zijn neus voorbij, „aldus het orgaan, ook al klinkt dat minder prettig in de oren van de kwekers en ware liefheb bersisters) van een natuur- produkt! Maar anderzijds waarschuw de dezer dagen voorzitter P. J. Enthoven van de CCWS in het Contactorgaan de kwe kers om afwijkende kwaliteit bloemen en planten liever „thuis" te houden dan naar de veiling te brengen, omdat het publiek niet alleen kri tisch koopt, maar ook door middel van diverse publika- ties vooral in damesbladen geïnformeerd wordt over ei sen waaraan bloemen en planten behoren te voldoen. „Als we nu eens vrijwillig het ondereind thuis onder de sorteertafel zouden depone- •ren dan houden we de markt wat schoner en doen we de naam van Holland Bloemen- land wat meer eer aan", al dus de CCWS-voorzitter. Gerbera's En hierop sluit ook weer aan een waarschuwing vorige week uitgegeven door de Vereniging van Nederlandse Bloemenveilingen (VBN) dat bij een keuring men gecon fronteerd werd met een groot aantal gerberabloemen waar-' van de steelondereinden bruin gekleurd waren, welk feit als zorgwekkend wordt bestempeld. Om die reden werden alle hoofdkeurmees ters van de bloemenveilingen gewaarschuwd. Uit het onderzoek is geble ken dat als hoofdoorzaak moet worden beschouwd het gebruik van vervuild water, zodat het mogelijk is om ge noemd ongewenst verschijn sel te voorkomen, omdat het schadelijk kan zijn voor de afzet van die bloemen. Gead viseerd is dan ook om schoon water te gebruiken. Zoals ook de heer Enthoven con stateert wordt regelmatig met een verzadigde markt geope reerd, hetgeen neerkomt op meer bloemen voor minder geld, ook al is het door draaien van de bloemen en planten tot dusver beperkt. Het heeft wel enige weken geduurd, maar de prijs voor de rode paprika's heeft zich eindelijk hersteld. Een belangrijke bijdra ge is hiertoe geleverd door het afgenomen aanbod. Dit is tevens een gunstige ontwik keling in verband met een vastere prijs vorming voor de komende weken. Het prijsherstel was niet gering, want de ge middelde prijs voor de rode sorteringen klom van 1,41 naar 2,93 per kilo. Dit betekende dus een prijsverschil van maar liefst 1.39 per kilo ten opzichte van de eraan voorafgaande week. Deze hogere prijzen zijn beslist geen luxe, want er is in de voorafgaande weken wel het nodige" ingeleverd. De groene paprika's duikelden daarentegen in prijs. Dit had tot gevolg dat er gemiddeld 1,62 per kilo betaald werd. De week ervoor lag de gemiddelde prijs echter nog boven de 2 gulden per kilo. De kleinere aanvoer van gele papri ka's resulteerde in hogere prijzen. Er werd voor een kilo geel 4,81 betaald. Deze prijs is zeer aantrekkelijk en nodigt uit om ook gele paprika's te gaan telen. Er moet wel in ogenschouw genomen wor den, dat de gele markt makkelijk door een paar ton meer overvoerd raakt. De prijs zal dan onmiddelijk in elkaar storten. Voor de komende week wordt er voor alle kleuren op een vaste prijsvorming gere kend. Komkommers werden duurder Na het inzakken van de komkommerprijs in de eerste week van september klom de prijs in de afgelopen week weer naar een aantrekkelijk niveau. Voor alle sorterin gen trok de prijs aan. De sortering 61/76 klom met een kwartje per stuk en kwam daardoor op 69 cent. Voor de sortering 51/61 was er sprake van een prijsherstel van 23 cent per stuk, er werd voor deze sortering gemiddeld 56 cent betaald. Voor de sortering 41/51 was er sprake van een zelfde prijsherstel, de gemiddelde prijs klom naar 35 cent per stuk. Naar ver- naar 39 cent per stuk. Deze tendens zat zich de komende week waarschijnlijk o Paprika, niet plukken maar snijden voortzetten. Prei werd door grotere aan voeren goedkoper, dit uitte zich in een ge middelde prijs van 55 cent per kilo. Een verdere prijsdaling lijkt er ondanks de grotere aanvoer niet in te zitten. Chinese kool is nog steeds niet in de gratie, want de veilingklok bleef op slechts een dub beltje per kilo staan. Voor Andijvie is er sprake van een vaste marktsituatie, er werd 30 cent per kilo betaald. Deze prijs lijkt niet te veranderen. Sperziebonen en snijbonen klommen aanmerkelijk in prijs er werd 2,80 en 3,25 per kilo betaald. Pronkbonen werden voor gemiddeld 1,45 per kilo verkocht. Broccoli, een uit zonderlijke groente werd tegen de uitzon derlijke prijs van 4,50 per kilo verkocht. De courgettes liepen iets in prijs op, er werd 24 cent per stuk betaald. De aanvoer blijft echter nog te ruim om een verder prijsherstel mogelijk te maken. De vraag naar radijs leefde iets op, want er weiT cent per bosje betaald, wacht zal de aanvoer van komkoml behoorlijk op peil blijven. Menigeen z komende tijd voor de prijzen van de i lopen week willen tekenen. Er wordtlTyh de komende week op gelijkblijvendfj iets lagere prijzen gerekend. Hogere F zen lijken zeer onwaarschijnlijk. Tomatenmarkt nog op z'n|iep rug. Van het tomatenfront valt er nog st weinig goeds te melden. De situatie I onveranderd slecht. De overproduktie te ook in de afgelopen week on ven derd door. Het verschil met voorgi seizoen is maar liefst 3 miljoen kilo t< ten. Deze hoeveelheid raak je niet di een twee drie kwijt. De prijs voor de tomaten veranderde niet en bleef 51 per kilo. De Vleestomaten wisten zich te herstellen want voor de 3x B liep d( j middelde prijs van 92 cent per kilt naar 1.37. Naar het zich laat aan mag er voor de komende week op e verbetering in de situatie gerekend den. Overige gewassen Sla werd in de afgelopen verslagn goedkoper, de periode van extreme zen behoorde weer tot het verleden werd 21 cent voor een krop sla bet; Door een beperkt aanbod lijkt de prijs verder te dalen, er worden eerder ho prijzen verwacht. Bloemkool liep fliri prijs op, voor de „zessen" werd er per stuk betaald. Door een kleiner v dend aanbod lijkt de prijs zich go© kunnen handhaven. Na het van start van het nieuwe witlofseizoen neem aanvoer de komende weken vrij sterk De gemiddelde prijs van 4,50 per zal dan ook geleidelijk verder dalen, nazie veranderde niet in prijs, er wer cent per kilo betaald. Hogere prijzen gen niet voor de hand, ondanks een 1 ner wordend aanbod. Door de terugv; de aanvoer van koolrabi liep de prijs ncü küjl Alles bijeen is het afgelopen week in het Westland een wat vreemde gang van za ken geweest in de bloemenhandel, met als centraal punt de CCWS. Zo is het opval lend, dat ondanks een kleiner aanvoer, het omzetcijfer hoger lag. Om dat duide lijk te maken, de aanvoer beliep totaal 30.737.544 bos of stuks met een omzetbe- drag van 9.454.234,14 tegenover een aanvoer van 32.620.266 bos of stuks en omzetbedrag van 7.624.377,95 in dezelf de week van het vorig jaar. Dus twee miljoen bos of stuks minder en twee miljoen gulden hoger omzet, om zo te zeggen, méér geld in het laadje. Voor sommige produkten lag de gemiddelde prijs wel wat hoger maar over vrijwel de hele linie was de hoogst bestede prijs bo ven die van vorig jaar. En zo gezien zou men kunnen zeggen, dat het nog niet zo'n kwade week was. Dat was het obk niet en dat is voor deze tijd van het jaar toch wel een opmerkelijk verschijnsel. Op deze gang van zaken heb ben vooral de freesia's een belangrijke rol gespeeld. Een totale aanvoer van nog geen drie miljoen stuks, de helft minder dan vorig jaar in dezelfde week, doch met een gemiddelde prijs van 22 cent tegen 9 cent vorig jaar en dat was dus van invloed op het totale veilingbeeld. Maar ook met de jaarrond troschrysanten zat het niet slecht want bij vrijwel gelijke aanvoer van tegen de vijf miljoen lag de gemiddelde prijs op 34 cent tegen 29 cent vorig jaar, hoewel niet van een deugdelijke prijs kan worden gesproken. Iets dergelijks was het geval met de Amerikaanse anjers met een ge middelde prijs van 28 cent en vrijwel ge lijke aanvoer en vorig jaar gemiddelde prijs van 23 cent. Hoewel de aanvoer van vorig jaar tot re cordhoogte steeg tot ruim acht miljoen was de gemiddelde prijs nu 19 cent en vo rig jaar 16. Al die factoren bijeen hebben dus geleid tot een hoger omzetcijfer bij ge ringer aanvoer. Vooral tegen het laatst van afgelopen week trokken de prijzen wat aan, waarop het meer herfstachtige weer van invloed kan worden genoemd. Andere gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: anthurium 1,27 (94), snijgroen 16 (15), geplozen jaar- rond troschrysanten 53 (41), normaal troschrysanten 92 (72), idem geplozen 45 (35), gerbera 40 (31), gladiolen 10 (5), iris sen 15 (15), lelietakken 40 (32), leliekelken 81 (37) doch hiervan was met 307.460 deze de helft kleiner dan vorig jaar, grote ro zen 26 (22), idem klein 19 (16), sonia 19 (19), belinda 18 (15). Er kwamen ook nog wat tulpen met een prijs van 16 cent, import anjers 29 cent. Er was een toenemende aanvoer van planten, totaal 646.235 tegen 496.550 in zelfde week van het vorig jaar maar een prijs waarin weinig verschil zat v al in het begin van de week met e verbetering in het laatst. De importl men houden nog steeds vast met omz lde ter van ruim 40.000 gulden, het dul (An van vorig jaar. Het is niet onwaarsc lijk dat deze week de aanvoer van r en anjers wat beperkter zal zijn, n voor het overige zal het veilingbeeld wel stabiliseren, zolang de nachtvorst ten beschouwing kan blijven. Overigens heeft het CCWS-bestuur sp j|8(J ale maatregelen getroffen om de aam j; p van jaarrondchrysanten in goede ban© leiden, teneinde duidelijk verschil te ken tussen de jaarrond en normaal J tuur. f De telers van de jaarrond willen hun dukten die langer houdbaar zijn schermd zien, waarvoor speciale code wordt toegepast en garantie voor het dukt gegeven. De keurmeester let speciaal op want gezien het prijsvers blijven de normaal chrysanten afzon< lijk. Er wordt dan ook een speciale lijst van Iers van jaarrondchrysanten samen steld. De CCWS zorgt voor haar klant TE rd d Het feest van de gissingen is weer in volle gang. Wie vandaag alleen maar losjesweg durft te vragen hoe de gladiolen dit jaar zullen worden, krijgt meteen al twaalf verschillende theorieën te horen. Toch is het merendeel niet optimistisch getint. De dikke knollen/zo verwacht men, zullen beslist niet over de mand lopen. Dat kan ook moeilijk. De gladiool is van origine een subtropisch gewas. Een belangrijk deel van de voorouders van het huidige gladiolenassortiment stamt uit de Kaapko lonie. De elegante Primulinusgladiolen groeiden aan de oevers van de Zambesiri- vier. Het kenmerk van de Primulinussen - het bovenste bloemblad buigt zich als een kapje over de meeldraden en de stam per - duidt daar op. Het kapje dient nl. als een beschermer tegen het daar steeds rondspattende water. Hoewel de gladiool door kruisen en inkruisen wel wat geac climatiseerd is, blijft het een gewas dat van zon en hoge temperaturen houdt. En. daaraan heeft het in de achter ons liggen de maanden bepaald te veel ontbroken. In de maand augustus, waar in de gladiolen veel kunnen doen, bleef de ontwikkeling dan ook forsachter. September gaf veer tien mooie dagen en toen is het gewas aar- dig bijgekomen. Maar men moet al een door-dik-en-door-dun-optimist zijn om te verwachten dat de achterstand volledig ingelopen zal worden. spreekwoord Zegt een heel oud spreekwoord uit de agrarische hoek al niet: „Wat augustus niet kookt, laat september ongebraden:,, Met andere woorden: is de maand augus tus niet gunstig voor de oogst, dan zal sep tember, hoe mooi en warm ook, er niet zo heel veel meer aan kunnen doen. Nu is het zo, dat dit spreekwoord gold voor landbouwgewassen, maar het zal, zij het in mindere mate, voor gladiolen ook wel opgaan. Over een paar weken zal men meer weten, want dan gaat men zo lang zamerhand de rooimachines weer uit de schuur halen. Er zijn al heel wat zaken gedaan in gladi olen die straks gerooid worden. Vooral naar de goede snijsoorten is flink vraag. Er is van deze cultivars al zo veel ver kocht tegen goede prijzen dat de kwekers nu wat minder hard van stapel lopen als er kopers op de dam komen. Men wil kwam nog bij dat de onkruidbestrijd met behulp van chemische middelen v meer schade dan normaal heeft ven zaakt. Er was gespoten met de midde die men altijd gebruikt, maar dit j kwamen onmiddellijk na het spuiten regenbuien. En die spoelden de midde zo diep in de grond dat er schade aan wortels werd veroorzaakt. Bovendien i: hier en daar ook sprake van watersch als gevolg van het dichtslaan van grond door de zware regenbuien. Tweejarigen Gladiolen, hoe zullen ze groeien? eerst wat meer zekerheid over de omvang van de oogst. Lelies De vraag is ook: hoe zullen de lelies dit jaar groeien? Vast staat dat ook dat bolge was door de koele zomer een achterstand heeft opgelopen. Niet de eersten de besten voorspellen dat vooral van de éénjarigen de oogst wel 20 beneden normaal zal liggen. Om te beginnen is door de weers omstandigheden al laat geplant. Daar De tweejarigen zijn er beter doorge men. hier hebben de mooie dagen september nog veel goed gemaakt, men in de grond kijkt, dan blijken de len toch aardig te zijn gegroeid. De handel in lelies is opmerkelijk rus Nog steeds maakt de oranje Enchantme wat betreft de omvang van het areaal, dienst uit. En op die lelies is de han wel uitgekeken. Een lelie met vele go< eigenschappen, daar niet van. Men kan bij wijze van spreken mee lezen en sch ven, maar daar staat tegenover dat chantment bijv. weer slecht tegen het waren in koelcellen kan. Wie bloen van Enchantment koopt die een weel langer in de cel hebben gestaan, m maar niet verbaasd zijn als ze na enk L dagen al rijp zijn voor de vuilnisbak. Hoe het ook zij: De bloemen van Encha ment brengen ook vandaag niet veel en voor de bollen kan maar moeilijk koopman worden gevonden. Naar de g Connecticut King is echter zeer vraag. Het is een lelie die ook de afge pen maanden op de bloemenveiligen ht prijzen opbracht. Ook in West-Duitsla is deze aanwinst zeer gevraagd. De b lenkwekers zijn dan ook vlot aan het vi kopen geweest. Door deze ontwikkeling er ook veel vraag naar plantgoed en k een kind nu al voorspellen dat het are in 1980 opnieuw belangrijk zal groeien. Dat zal doorgaan. Ondanks alle waarsch wingen zal het kruikje wël weer' net lang te water gaan tot het breekt. Conni L ticut King is de enige gele lelie niet. zijn tal van nieuwere en uitstekende aai winsten in dit genre op komst. Dat maa het gevaar van een prijs-échec alle maar groter.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8