SPD wil Strauss oor gerecht dagen Moord in Baskenland lokt staatsgreep uit Niets kan Ohira van de overwinning afhouden OP ZOEK NAAR MEER GIF IN HAMBURG «USSISCH-CHINEES BERAAD "lEGINT MET WANTROUWEN Olierijkdom Mexico moet relatie met Washington verbeteren inesty a DDR vingers )orrechten _*obleem )or komo- ^ugabe -^iTENLAND' LEIDSE COURANT MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 PAGINA 7 VS-ambassadeur bij de VN beëdigd De nieuw Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Donald McHenry (midden) geflankeerd door zijn voorganger Andrew Young (links) en president Carter. McHenry werd gisteren in het Witte Huls beëdigd. onze correspondent Ami van j Vree) ij De specialisten die af- en weken op het terrein van prmalige firma Stolzenberg junburg munitie, gifgassen jidere uiterst schadelijke h hebben verwijderd, heb- ;aterdag hun opruiming- amheden aan de opper vlakte beëindigd. Gisteren heb ben daarvoor 500 mensen hun huizen in de omgeving verlaten; zij krijgen een gratis boottocht naar Helgoland aangeboden. De komende tijd zal tot een diepte van zes meter worden onderzocht of zich eventueel ook onder de grond nog giftig of explosief materiaal be vindt. Voor men met de afgraving begint, zullen echter eerst de foto's worden bestudeerd die verken ningsvliegtuigen van het leger bo ven de fabriek en de omgeving er van hebben gemaakt. Volgens getui gen zijn er tijdens en na de oorlog grote hoeveelheden springstoffen en gifgassen onder de grond begraven. De laatste eigenaar van het bedrijf, de 66-jarige Martin Leuschner heeft tegenover het weekblad Der Spie gel, dat vandaag verschijnt, ver klaard dat hij geregeld bestellingen van politie en het Duitse leger heeft gekregen. Volgens Leuschner ligt er bij zijn huis, waar afgelopen week eveneens veel vergif is gevonden, ook nog 100 kubieke centimer van het giftige strijdgas tabun en boven dien een ampul met 25 of 30 kubie ke centimer sarin, een gif dat nog 10 keer zo sterk is als tabun. De fractieleider van de CDU-oppo- sitie in het Hamburgse parlement heeft inmiddels in verband met het milieu-schandaal het aftreden van SPD-burgemeester Klose geëist. Om dit te bereiken zal hij binnenkort een motie van wantrouwen indie nen. Hij stelt Klose namelijk ver antwoordelijk voor de talloze nala tigheden van de overheid. Morgen wordt het rapport gepubliceerd van het onderzoek dat de regering van Hamburg, de Senaat, naar de gang van zaken heeft laten instellen. )EN In Londen gaan dé trage handelingen over de toekomst hodesië vandaag hun derde week delegatie van de zwarte premier rewa is al akkoord gegaan met raamvoorstellen die de 230.000 en in het land beroven van hun ande zeggingsmacht in de zwart- e coalitieregering o.a. hun ve lt over wijzigingen in de grond- ook al houden de blanken 20 it van de zetels in het parlement iden. itriottisch Front van Nkomo en Mu le aartsvijanden van Muzorewa in zeven jaar durende guerrilla, heeft inkbeeld van reservering van zetels danken afgewezen. Maar men ver in Londen dat het Patriottisch akkoord zal gaan met een afbake kiesdistricten op zodanige wijze blanken in een toekomstig parle- vertegenwoordigd zullen zijn. Veel wijken in de hoofdstad Salis- orden voornamelijk bewoond door zodat deze wijken blanke parle- zullen opleveren, zal de aandacht bij de besprekin- vooral gericht zijn op het Front en op wat dit Front te stellen voor de beëindiging rebellie van de Britse kolonie die 1965 onafhankelijk verklaarde en internationale boycot en groeiende guerrilla op dé hals Woelingen in El Salvador Een lid van de Volksliga in El Salvador steekt zijn vuist op, maar houdt zijn gezicht ach ter een doek verborgen. Leden van de liga bezetten in het weekeinde het ministerie van arbeid. Verder werden aanvallen gedaan op militaire posten. Gisteravond voerden vier mannen en een vrouw een aanval uit op een kazerne in San Salvador. Daarbij kwamen drie aanvallers om het leven. Een man en de vrouw konden ontkomen. (HAAG (ANP) De Ne- Indse afdeling van Am- International heeft de g van de DDR ge- haar verplichtingen de rechten van de J na te komen. Amnesty dit verzoek bij het begin Aen landelijke actie tegen pendingen van de rechten Be mens in de DDR. DDR, dat het internatio- I verdrag inzake burger- Ten en politieke rechten geratificeerd, telt vol- 'e organisatie enkele dui- pn politieke gevangenen. A onder hen zitten gevan- jvegens illegale vluchtpo- |n. Waarschuwing Baskische politici: SAN SEBASTIAN (UPI) Baskische politici hebben gis teravond de waarschuwing la ten horen dat de moord op ge neraal Lorenzo Gonzalez-Val- les Sanchez in San Sebastian, de militaire gouverneur van de provincie Guipuzcoa, ten doel heeft een staatsgreep van de kant van het leger uit te lokken. Zij pleitten voor kalmte met het oog op de be langrijke volksraadpleging over zelfbestuur voor Spaans Baskenland. van politieke geweldpleging in Spanje in het lopende jaar en het twaalfde militaire slachtof fer, werd door één kogel in de slaap gedood toen hij kort na het middaguur op zondag in San Sebastian met zijn vrouw aan het wandelen was. De politié verklaarde vanmor gen dat alles erop wees dat de ETA, de militante beweging van Basken die onafhankelijk heid eisen, de moordaanslag op zijn geweten had. Terwijl premier Adolfo Suarez in Madrid spoedberaad naar aanleiding van de aanslag hield met ministers en de chefs van staven van de krijgsmacht, veroordeelde de president van de voorlopige autonome regering van Bas kenland, Carlos Garaicoechea, de ETA voor haar pogingen om de nog tere Spaanse demo cratie de hals om te draaien. Hij zei dat het de ETA erom te doen was een staatsgreep uit te lokken die het Spaanse volk weer lijden en ellende zou be zorgen. De Baskische communistische partij noemde de moord op Gonzalez-Valles Sanchez, „een uitermate ernstige aanslag op de democratie". JKOU (AP) De Chinese onder ster van buitenlandse zaken Wang wing is gisteren in Moskou aange- len voor de op handen zijnde be dingen voor de normalisering van betrekkingen tussen China en de jet-Unie. Hij sprak de hoop uit dat Jen „werkelijke verbetering in de ftkkingen" zou plaatshebben maar Tddels gaat de propagandaoorlog Jn de twee communistische groot- Jpten onverdroten door. "Thinese functionaris wilde niet kwijt heer de besprekingen zouden aanvan gen maar een bron die nauw bij de be sprekingen betrokkenis, hield het op mor gen. Wang werd op het vliegveld verwelkomd door zijn Russische ambtgenoot en China- deskundige Leonid Iljichow. De twee drukten elkaar hartelijk de hand en ver dwenen vervolgens gedurende vijf minu ten in een vergaderruimte. Daarop ver trok Wangs delegatie alleen naar de bin nenstad van Moskou. Aan de vooravond van de besprekingen sprak het officiële Chinese persbureau Xinhua twijfel uit over de Russische op rechtheid om de geschillen op te lossen. De Russen werden ervan beschuldigd „verdachtmakingen te spuien over de mo tieven van de Chinese partij", waarbij Russische verklaringen werden aange haald als zou China „het broeinest van oorlogsgevaar" zijn geworden. Ook de Russische propagandamachinerie liet zich niet onbetuigd. Aan de voora vond van Wangs aankomst in Moskou be richtte het Russische persbureau TASS over de Vietnamese beschuldigingen dat China geen vertrouwen had in de onder handelingen met Hanoi. Schietpartij '^GRAVENVOEREN. (BE LG ATegen middernacht gisteravond heeft een Fransta lige caféhouder in 'sGraven- voeren in de Belgische Voer streek met een geweer gescho ten op een aantal Vlamingen. Van drie Vlamingen die ge troffen werden, zijn er twee opgenomen in een ziekenhuis in Maastricht. Het incident zou zijn ontstaan toen een aantal Vlamingen die naar een dansavond waren ge weest, door een groep Walen werden overvallen. De Vla mingen kregen versterking, maar op het kerkplein van 's- Gravenvoeren werden ze van uit zijn deuropening onder vuur genomen door de café houder, die inmiddels gearres teerd is. Prostituees in Iran gekastijd en gehuwd HAMADAN In de Westi- raanse stad Hamadan zijn ze ven „vrouwen van lichte ze den" gekastijd en in de echt verbonden met revolutionaire jongemannen. De bruiden kre gen een Perzisch tapijt ter waarde van 50.000 rial (1400 gulden) als geschenk van de plaatselijke Islamitische gees- telkijke, ayatollah Alemi, toen zij plechtig beloofd hadden „niet meer te volharden in hun ondeugden". (Van onze correspondent Robert Whymant) TOKIO Japan wordt al vierentwintig jaar geregeerd door de Liberaal-Democrati sche Partij. Volgende maand, om precies te zijn 7 oktober, trekken de Japanners naar de stembus en het lijkt er sterk op dat de LDP opnieuw de overwinning in de wacht zal slepen. De onlangs aangekondigde plan nen van de minister-president om in geval van een verkiezingsoverwinning een belas tingverhoging door te voeren, lijken hier geen verandering in te brengen. Bij de vorige verkiezingen behaalde de LDP 248 zetels. De Liberaal-Democraten hebben zich een winst van 23 zetels als doel gesteld, omdat ze met 271 zetels verzekerd zijn van een ruime meerderheid in het 511 zetels tellende la gerhuis. Vorige week is de verkiezingscampagne offi cieel van start gegaan. De leider van de Socia listische Partij, Ichio Asukata, beet vol strijdlust het spits af. „We mogen een dictatuur van de LDP niet toestaan", zo riep hij. Maar het ziet ernaar uit dat de Socialisten en de kleinere op positiepartijen niet voldoende steun krijgen om de macht van de LDP te breken. De oppositiepartijen zijn niet in staat om een bruikbaar politiek alternatief te bieden. Zij spreken het volk niet aan. Men kan Ohira nau welijks een bezield leider noemen, maar hij heeft van zijn collega-politici op dit gebied geen enkel gevaar te duchten. Ohira is zo zeker van de overwinning en laat zich zo laatdunkend uit over de oppositie dat hij heeft aangekondigd dat hij bij een overwin ning de staatskas wil aanvullen door middel van belastingverhogingen. Hij ontbond het par lement omdat hij, naar zijn zeggen, de instem ming van het volk wilde hebben en een nieuwe last op de schouders wilde nemen. Ohira's rivalen binnen de LDP zijn niet zozeer bang dat de aangekondigde belastingverhoging e^n verlies zal opleveren voor hun partij. Nee. ze vrezen dat een grootscheepse overwinning de positie van Ohira alleen nog maar zal verste vigen en dat hij het leiderschap van de partij blijft behouden. De echte strijd bij de verkiezin gen speelt zich af tussen de verschillende stro mingen binnen de LDP, waarbij elke stroming om de meerderheid vecht. Miljoenen dollars, afkomstig uit politieke giften, worden door de verschillende stromingen gebruikt om hun ei gen mensen te financieren in kiesdistricten, waar twee of meer Liberaal-Democraten zich kandidaat hebben gesteld. De werving van stemmen is officieus al enkele maanden geleden begonnen. Het is verboden om stemmen te werven door bezoeken aan huis; de kiezers mogen alleen door middel van geluidswagens worden toegesproken en in de straten weerklinkt dan ook een ware kakofonie van geluid. Maar ondanks het verbod hebben sommigen in de afgelopen weken toch, welis waar bijzonder rustig, getracht op de verboden manier stemmen te winnen. In sommige districten schijnen campagneleiders voor LDP-kandidaten zelfs bepaalde kiezers op te bellen. Die kiezers krijgen dan later, op dis crete wijze, een enveloppe met 25 gulden toege stopt. Bij de Japanse verkiezingen draait alles om geld. De LDP-kandidaten hebben hierdoor reeds een lengte voorsprong. Elke officieel ge steunde LDP-kandidaat krijgt 80.000 gulden van het hoofdkwartier en dan nog veel meer van de leider van de stroming die hij vertegen woordigt. Men schat dan elk parlementslid van de LDP minstens een miljoen heeft uitgegeven aan zijn verkiezingscampagne. Het geld, zowel van het hoofdkwartier als van de verschillende stromingen, is voornamelijk afkomstig uit het bedrijfsleven, dat er veel belang bij heeft dat de LDP aan de macht blijft. De oppositiepartijen, die niet kunnen terugvallen op aanhangers met een goed gevulde portemonnee, moeten hun ze tels langs meer bescheiden wegen trachten te veroveren. (Copyright The Guardian) Bokassa naar Afrikaans land vertrokken PARIJS (AFP-Reuter) De afgezette dictator van het in middels weer republiek ge worden centraal Afrikaanse „keizerrijk", Bokassa, heeft de Franse militaire basis Evreux vannacht aan boord van een militair vliegtuig verlaten en is op weg naar onbekende be stemming in Afrika. Het toestel met Jean Bedel Bo kassa aan boord steeg om vier uur op naar het Afrikaanse land (waarschijnlijk Libië) dat gunstig heeft gereageerd op een Frans verzoek aan een aantal staten, hem asiel te ver lenen. David Dacko, de man die Bo- kassa's regime omver heeft ge worpen en die het nieuwe staatshoofd van de republiek is, wil de ex-keizer hebben om hem te berechten wegens mis daden tegen de mensheid. Bomexplosie op plaats waar paus in VS verblijft PHILADELPHIA De plaats in Philadelphoia, waar paus Johannes Paulus II tijdens zijn aanstaande bezoek aan de Ver enigde Staten zal vertoeven, wordt door de politie thans be waakt na een bomexplosie die er vrijdagmiddag plaats vond. Van de arbeiders die bezig wa ren op die plaats een platform te bouwen, werd niemand ge wond. Over de bouw van het platform is verschil van me ning ontstaan tussen de ge meente en de Amerikaanse liga voor de bescherming van de burgerlijke vrijheden, die vindt dat het uittrekken van 75.000 dollar uit de gemeente kas voor de bouw van het platform een schending zijn van het beginsel van de schei ding van kerk en staat MEXICO-STAD Deze week nog ontmoet president José Lopez Portillo van Mexico in Washington president Jimmy Carter in de hoop de funde ring te leggen voor betere Me xicaans-Amerikaanse betrek kingen, gebaseerd op de nieu we olierijkdom van Mexico. Het wordt de tweede samen komst tussen beiden. Presi dent Carter was in februari in Mexico-stad en erkende toen dat een nieuwe relatie nodig was, gebaseerd op volledige samenwerking, begrip en we derzijds respect. De erkenning volgde op een waarschuwing van Lopez Portillo dat Mexico en de Verenigde Staten twee kanten op konden: die van vriendschap of confrontatie. Het belangrijkste resultaat van de eerste ontmoeting tussen Carter en Lopez Portillo was overeenstemming over een di aloog op regeringsniveau over beginselen die de verkoop re gelen van Mexicaanse olie en aardgas aan de Verenigde Sta ten. Maar de dialoog lijkt vast gelopen te zijn, en tenzij men in de komende paar dagen aanzienlijke vooruitgang boekt, zal de kwestie waar schijnlijk niet in Washington worden aangesneden. Amerika's onderminister van buitenlandse zaken Warren Christopher was onlangs in Mexico om te proberen de im passe over de aardgaskwestie te doorbreken, maar hij keer de onverrichterzake naar Washington terug. De Mexi caanse minister van buiten landse zaken, Jorge Castaneda, zei op een persconferentie na Christophers vertrek dat geen overeenstemming was bereikt wegens verschil van mening over prijs eri andere factoren. Terzake van de olie levert Me xico al 85 procent van zijn ex portolie aan de Verenigde Sta ten. Diplomatieke waarnemers in Mexico geloven niet dat die leverantie veel zal worden op gevoerd, omdat de Mexicaanse regering haar olievoorraad niet vlugger wil aanspreken dan zij het geld kan besteden. Vaststaat dat Mexico een olie voorraad heeft van 45.8 mil jard aten, een waarschijnlijke reserve van 44 miljard vaten en een potentiële reserve van 200 miliard, waardoor het Amerika s meest belovende energiebron is. De Mexicaanse olieproduktie zal dit jaar maximaal ongeveer 2 miljoen vaten per dag bedra gen, waarvan 717.000 vaten per dag voor de export zijn be stemd. In 1980 wil men de pro- duktie opvoeren tot 2.25 mil joen vaten per dag. Mexico produceert naast olie ongeveer 3.1 miljard kubieke voet aardgas per dag (80 mil joen kubieke meter) en de pro- duktie zal tegen 1982 naar ver wachting oplopen tot 5 miljard De Mexicaanse president Lópes Portillo kubieke voet daags. Voorheen was Mexico bereid zoveel als 2.2. miljard kubieke voet aardgas per dag aan de Verenigde Staten te leveren, maar het is sindsdien van ge dachten veranderd als gevolg van het veto dat Carters rege ring in 1977 uitsprak over de verkoop van Mexicaans gas aan zes Amerikaanse onderne mingen. De regering in Washington verklaarde dat de 2.60 dolar per duizend kubieke voet die Mexico vroeg, te hoog was. Nu zegt Mexico dat het het grootste deel van zijn aardgas voor eigen ontwikkeling nodig heeft en dat als aan de Vere nigde Staten zou worden gele verd, men waarschijnlijk niet hoger zou gaan dan 300 mil joen kubieke voet per dag te gen een prijs in de buurt van de 3.50 doller par duizend ku bieke voet. Voor zijn bezoek aan Was hington op 28 en 29 september, spreekt Lopez Portillo in New York de algemene vergade ring van de Verenigde Naties toe. Hij zal nieuwe maatrege len voorstellen voor de distri butie en de verkoop en het ge bruik van energie. De Mexicaanse president vindt olie de gezamenlijke verant woordelijkheid van de mens heid en hij zal de behoefte on derstrepen aan ontwikkeling van alternatieve, niet-conven- tionele energiebronnen door ruimer financiering en over dracht van technische kennis tussen naties. Andere vraagstukken die hij met Carter zal bespreken zijn de handel en de illegale immi gratie van Mexicanen naar de Verenigde Staten. Amerika schat dat jaarlijks tussen de 500.000 en 800.000 Mexicanen illegaal de Verenigde Staten binnenkomen. geleide" verstoringen van CDU-bijeen- komsten in Essen en Keulen was ge weest. Linkse tegenstanders van de kanselierskandidaat hadden toen gepro beerd om hem het spreken te belemme ren en zij hadden met eieren naar hem gegooid. Daarover hebben de politieke partijen al de gehele week met elkaar in de clinch gelegen. Strauss zegt namelijk te beschikken over het verslag van een vergadering van enkele kopstukken van de SPD waaruit zou blijken dat Bahr en zijn medewerkers vooraf van de ordeversto ringen op de hoogte waren geweest en er hun instemming mee hadden be tuigd. In een brief van Strauss' advocaat aan die van Bahr staat: „Voor het geval u tegen mijn cliënt (Strauss) gerechtelijke stappen wil ondernemen, ziet deze de onder ede afgelegde getuigenverklarin gen van de heren Helmut Schmidt, Willy Brandt, Herbert Wehner (fractie voorzitter) en Johannes Rau (minister president van Noordrijn-Westfalen) over het verloop van de levendige dis cussie tijdens die zitting en de daarbij vastgestelde verantwoordelijkheid met grote belangstelling tegemoet." onze correspondent Ami de Vree) f De Westduitse sociaal-de- laten willen de kanselierskandi- van CDU en CSU, Franz-Josef voor het gerecht dagen om s dwingen dat hij beschuldigin- i het adres van de SPD terug- -*n verkiezingsbijeenkomst in het bied had Strauss afgelopen week dat SPD-secretaris Egon Bahr van de door de SPD

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7