Kring EÜHHlSH®! ijna 14.000 Leidenaars oor Haring en Wittebrood 01 Weidse Weer- en Sterrenkundige aalt de sterrenhemel dichterbij Uitstekend solotoneel van Nel Oosthout [NDER BELANGSTELLING DAN VORIG JAAR ïjVoorproefje van ^azziestijn op tadh uisplein PA! AD LEIDSE COURANT MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 du^Mol Hgroepen ptieve amateurs, Idegenen die wel hang tussen individuele stel sels en groepen van stelsels. Voorts komen theorieën over het ontstaan van het heelal ter sprake, alsmede de toetsing van de diverse theorieën aan de waarnemingen. De cursus „Sferische Sterrenkunde" kost f 15,--, „Ster-evolutie" kost f 40,-- en „Sterrenstelsels en Cosmologie"- 50,--. Bij in schrijving voor de laatste twee cursussen geldt een geredu ceerde prijs van 80,—, terwijl alle drie de cursussen samen slechts 90,— kosten. Bij de cursusprijs is materiaal steeds inbegrepen. De cursussen zijn op donderdagavond. Omdat zij na elkaar worden gegeven is het mogelijk om aan alle drie deel te nemen. De vervolgcur sussen zijn bedoeld voor dege nen die de cursus Elementaire Sterrenkunde hebben gevolgd of reeds op andere wijze' ver trouwd zijn geraakt met de ba sis-kennis van de sterrenkun de. Tijdens de cursussen zal het gebruik van enkele een voudige formules op verhelde rende wijze aangeleerd wor den. Inschrijving moet schrif telijk geschieden door het stu ren van een kaartje naar de Sterrewacht Leiden, ter atten tie van F.A.L.G. Janssen, Postbus 9513, 2300 RA in Lei den. Inschrijvers wordt ver zocht duidelijk te vermelden voor welke cursussen zij zich melden. Deelnemers ontvan gen tijdig bericht over plaats en tijd. De inschrijving voor de vervolgcursussen sluit op 1 november 1979. De inschrij ving voor de Elementaire Cur sus sluit op 15 januari 1980. Een cursus apart is „Kijker- bouw", die door vrijwilligers wordt gegeven. De cursisten vervaardigen een spiegelteles- coop en kunnen op die manier goedkoop aan een kwalitatief goed instrument komen. Geïn teresseerden moeten wel op een wachttijd van een jaar re kenen. Inlichtingen over deze cursus zijn te krijgen bij J.Meyvogel, Sterrewachtlaan 7, telefoon 148333. Het lid maatschap van de Leidse Weer- en Sterrenkundige I Kring kost 6,— per jaar. Lid worden is mogelijk door het storten van dit bedrag op post giro 3340648 ten name van de penningmeester van de Leidse Weer en Sterrenkundige Kring, Wassenaarseweg 78 in Leiden. Bovenetage Langegracht uitgebrand LEIDEN Een uitslaande brand heeft zaterdagavond een bovenetage van een wo ning aan de Langegracht na genoeg in de as gelegd. Twee meisjes en een jongen die de etage bewoonden, konden het huis tijdig verlaten. De brand ontstond om onge veer 23.00 uur door vlamvat- tende kleding. Het ging om natte kleren die op een gaska chel te drogen waren gelegd. De toegesnelde brandweer kon niet voorkomen dat de boven verdieping van de woning ge heel uitbrandde. De beneden woning liep alleen rook- en waterschade op. Kind in ziekenhuis De patiëntenraad van de Leidse Merenwijk houdt mor gen een informatieve bijeenkomst over het thema „Uw kind in het ziekenhuis". De bijeenkomst wordt vanaf acht uur gehouden in het schoolgebouw „De Valke nier" aan het Valkenpad in de Merenwijk. Na de inlei ding wordt de film „Er gebeurt helemaal niets", over de opname in het ziekenhuis van twee kleuters ver toond. Vervolgens is er gelegenheid tot discussiëren over het onderwerp. Slagwerk Fred Cohen geeft vanaf vandaag in het K&O-gebouw een cursus slagwerken. De cursus wordt iedere maandagmor gen gegeven. Hij omvat 20 lessen van 1 uur en is geschikt voor personen van ongeveer 15 jaar en ouder. De deelne mers aan de cursus hebben tijdens de eerste les kennis ge maakt met elkaar en met de instrumenten. De instrumen ten worden door de leraar meegebracht. Eenvoudige rit mes, technieken en principes worden aan de orde gesteld. Wanneer men alsnog aan deze workshop mee wil doen kan men zich aanmelden bij het bureau K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Telefonisch zijn verdere inlichtingen te ver krijgen via tel. 071-141141. Win terkledingbeurs De jaarlijkse winterkledingbeurs, georganiseerd door de Unie van Vrijwilligers en de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, wordt morgen en overmorgen gehouden in het vooormalige marinecomplex aan het Noordeinde 2a. Morgen kunnen de te verkopen goede ren worden aangeboden tussen tien en vier uur (volg nummers vanaf half tien). De verkoop begint morgen om zeven uur (volgnummers vanaf half zeven). Woensdag 26 september wordt er verkocht van tien uur tot half twee. Behalve kleding worden ook zo goed als nieuwe tassen, schoenen en schaatsen op de beurs ver kocht. Promoties Aan de Leidse Universiteit zijn mevrouw R.J. Grayer (Wo kingham, Engeland), werkzaam op de afdeling botanie aan de Universiteit van Reading en de heren L.A. Ginsel uit Leiden en J.W.M. Turk uit Diemen gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurwetenschappen Way In De boetiek „The Way-In" geeft voor zijn klanten ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan woensdag 26 september een groots feest in de discotheek „Koets-o- theek" aan de Kruisstraat. Dolf Brouwers treedt op. Er is een gedanste modeshow en er is een horror-show. Tenslotte treedt de Amerikaanse groep „American Gy psy". Kaarten voor deze happening zijn voor twee gul den vijftig te krijgen bij The Way In, Oude Rijn 1 zo lang de voorraad strekt. Vrouwen filmochtend Eens in de maand organiseert het Leidse Volkshuis in sa menwerking met Femke een Video-filmochtend voor vrouwen. Woensdag 26 september wordt om tien uur de film „wie als meisje geboren is, wordt nooit een jongen" vertoond. De film gaat over de rolverdeling man-vrouw Vanaf negen uur is de vrouwenontmoetingsruimte „Fem ke" in de koffie-shop van het Leidse Volkshuis open. Na de vertoning van de film kan nog nagepraat worden. De twee volgende filmochtenden van „Femke" zijn woensdag 24 oktober en 21 november School ten toonstelling Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Chris telijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft wordt er een tentoonstelling gehouden in het gebouw aan de Kager- straat 1 in Leiden. De officiële opening heeft woensdag 26 september om drie uur plaats. De tentoönstelling is op werkdagen te bezichtingen van negen tot vier uur. Brandstichter snel opgepakt LEIDEN De Leidse politie heeft in de vroege zondagmor genuren een 19-jarige Leidenaar opgepakt op verdenking van brandstichting. De jongen had eerder in de nacht gepro beerd brand te stichten achter een cadeau-boetiek in de Leidse Maasmansteeg. De brandweer kon de ontstane brand blussen. Een uur na de brandstichting, om ongeveer 05.00 uur kon de politie de dader aanhouden. Hij bekende vrij snel de brand in de Maasmansteeg te hebben aangestoken. De jongen is na verhoor op vrije voeten gesteld. Over zijn motieven is nog niets bekend. In de rij voor haring en wittebrood. en het aantal inschrijvers telde. Dit jaar weer veel inschrijvers volgens huisarts en tennisspeler Har Meyer, die ook bestuurslid van de 3-oktobervereni- ging is en belast met het op rolletjes laten lopen van de jaarlijkse inschrijving en uit deling van het zeebanket. Zo heeft hij on langs met wat collega-haringproevers een tocht langs haringvissers gehouden om toch maar vooral de Leidenaar een kwali teitsvisje te kunnen voorschotelen. Ergens in Katwijk heeft men een adresje gevon den waar voor dit jaar alvast 60.000 harin gen ?ijn gereserveerd. Vorig jaar trokken 15.000 Leidenaren naar de Waag voor hun gebruikelijke por- Bijna 14.000 mensen zich zaterdag in de Stads- weer laten inschrijven le traditionele haring en die op 3 oktober uitgedeeld. Dat betekent ten minste 27.000 haringen witte broden bij de her- van Leidens Ontzet wor- Twintig mensen de met trouwboekjes Leidenaars in te terwijl achter de grote man van de 3-oktober- de boel coördineerde tie haring en het halve witte brood. Een aantal dat dit jaar net niet werd gehaald. Maar geen reden tot ontevredenheid want nog steeds is er een opleving van haring en-wittebrood-liefhebbers merkbaar die een aantal jaren geleden niet werd ver wacht. Toen zag het er naar uit dat de uit deling een langzame maar zekere dood zou sterven. In het begin van de jaren ze ventig begon de opleving die zich nog steeds voortzet. Wat zou een 3-oktober feest zijn zonder dit meest traditionele ge beuren. Het blijkt dat er al haring en wit tebrood werd uitgedeeld voor de oprich ting van de 3-oktobervereniging in 1886. Toen echter werd er behalve de smakelij ke vissen ook nog tabak, koffie en thee uitgereikt. D 3 LEIDEN Aan Nel Oosthout was zaterdag de ondankbare taak om twee dagen na het succesvolle optreden van Ca rol Linssen, opnieuw met een solo-optreden de Schouwburg te vullen. Solotoneel eist veel van het publiek, en weinig mensen waren op deze tweede solovoorstelling afgekomen. Nel Oosthout maakte gebruik van een sobere aankleding; in zwart gehuld en met slechts een stoel op het toneel, vertel de zij het verhaal van Raspu tin, zoals Klabund dat heeft neergeschreven. Nel Oosthout bleek een boeiend verstelster die, ondanks enkele verspre kingen en moeilijkheden met de stem, de zaal aan zich wist te binden. Zij vertelde alsof zij persoonlijk aanwezig was ge weest, en zich gedreven voelde aan ieder de lotgevallen van Rasputin en de tsarenfamilie door te geven. Het was dit op gaan in de rol van verteller, wat het optreden zo boeiend maakte, en wat tevens bij mij twijfel deed ontstaan ten aan zien van de keuze van de tekst. Het begrip Rasputin is een ie der bekend; Klabund heeft ge tracht deze historische figuur, zijn persoonlijkheid en aan trekkingskracht, in woorden te schetsen. Daartoe heeft hij enige omstandigheden gedra matiseerd, zodat ze niet meer overeenstemden met de wer- keliikheid. Het blijft de vraag in hoeverre zoiets, om louter dramatische doeleinden, toege staan is. Als mensen niet boeiend genoeg zijn, waarom dan niet een geheel nieuw personage gecreëerd? In feite is ieder leven boeiend, mits vanuit de juiste hoek bekeken, en op de juiste wijze ten tonele gebracht. Nel Oosthout alleen was al voldoende reden om naar de Schouwburg te komen; het ge dramatiseerde verhaal van Klabund dat, in de vertaling, geen bijzondere literaire ken merken bezat, deed veel min der terzake. JACQUELINE MAHIEU iyklit 1 (f in ament blinkt niet di- door helderheid en in de kustprovincies iingen de wolken el- jmeestal aan het zwerk de nachtelijke hemel nieuwgierige blikken («hoeden. Ondanks de Peter.Tdischc optredens van 18.40 errenhemel valt er toch lorting toenemende belangstel- rie'defi/oor sterrenkunde waar arfmen. Als de Leidse nd th«fenwacht „Open Huis" 1 is de belangstelling overweldigend. De Se Weer- en Sterrenkun- Kring en de Leidse wacht zijn goed inge- op de belangstelling jaar nemen de activi- toe. Morgen wijdt de je Weer-en Sterrenkun- ring een bijeenkomst nnies jc actieve amateur. Dan iedereen die geïnteres- is kennis nemen van (gelijkheden die er zijn amateur-sterrenkunde irganiseerd verband te jven. imateur hoeft niet altijd te zijn die 's nachts i kijker gebogen zit", Niek de Kort. secretaris LWSK en bijna afge- trd sterrenkundige. „De Weer- en Sterrenkun- ring houdt regelmatig er zijn diverse cur- /e "hebben werkgroe- we organiseren ook ns excursies. Je kunt •at over sterrenkunde te NS I komen zonder ooit door •lescoop gekeken te heb- duivel#^aar vve hebben 0p de Sept fwacht natuurlijk volop 19.1 ijkheden om de hemel te Ifieren en als het helder is, ische t,n ,je leden, bijvoorbeeld ip van een lezing inter- hemelobjecten door >an de grote telescopen kijken", aldus De Kort. het niet zo dat een r een heleboel wiskun- igage moet meebrengen. NS (f^SK heeft ongeveer 150 ^en daar zitten een hele- lensen bij die totaal geen hebben van wiskunde, lezingen worden wat dat y'* Jt zo eenvoudig mogelijk Niek de Kort, secretaris van de LWSK maakte van zijn hobby zijn beroep, maar bleef zich niettemin toch voor de amateur-astronomen inzetten. telescoop actief zijn, zijn geor ganiseerd in werkgroepen bin nen de Nederlandse Vereni ging voor Weer- en Sterren kunde, waarvan de LWSK de Leidse afdeling is. Tijdens de bijeenkomst van morgen zul len vertegenwoordigers van de werkgroepen uiteenzetten waar zij zich mee bezighouden. Een werkgroep bestrijkt een bepaald deel van de sterren kunde. Zij hebben zich gespe cialiseerd in Sterbedekkingen, Fotografie, Kunstmanen. Al gemene Sterrenkunde of Me teoren. „In de werkgroep Me teoren, waar ik deel van uit maak, houden we ons bezig met het fotograferen van me teoren. Camera's worden op een bepaald gedeelte van de hemel gericht en de sluiter wordt een flinke tijd openge zet, vaak een uur lang. Meteo ren zijn op de ontwikkelde fo to's als lichtsporen te zien. We bepalen de plaats en richting en we kunnen soms ook de grootte en de samenstelling van de meteoor aangeven", al dus Niek de Kort. De kosten die zijn verbonden aan de deelname aan een werkgroep vallen erg mee omdat de door het ministerie van CRM ge subsidieerde Stichting De Koe pel in Utrecht goedkoop mate riaal levert. „We zitten in Lei den verder ook erg goed om dat we de beschikking hebben over de Sterrewacht en over een faculteit met mensen die bereid zijn om veel te doen om hun wetenschap populair te maken", aldus Niek de Kort. Sinds twee jaar organiseert de Leidse Sterrewacht de cursus Elementaire Sterrenkunde. Deze cursus geeft een alge meen overzicht van de heden daagse sterrenkunde en is voor iedereen te volgen, mede omdat er geen wiskundige for mules worden gehanteerd. In februari gaat deze cursus voor de derde keer van start. De cursus omvat 12 avonden en kost 35,—. Al op 8 november gaan de drie voortgezette cur sussen van start. Voor deze cursussen bestond het afgelo penjaar veel belangstelling. Er wordt aanzienlijk dieper op de sterrenkundige materie inge gaan dan in de elementaire cursus. De cursisten kunnen de stof thuis nog eens rustig nalezen in het schriftelijke materiaal dat ze meekrijgen. De cursus „Sferische Sterren kunde" duurt drie avonden en omvat een uitleg over coördi natenstelsels en tijdrekening. Het geheel wordt mogelijk af gesloten met een practicum, waarbij men met behulp van een kijker de opgedane kennis kan demonsteren. De cursus „Ster-evolutie" (zes avonden) behandelt de levensloop van de sterren, vanaf het eerste begin met de gas- en stofwol ken tot en met het spectaculai re einde ervan. Ter sprake ko men de levensloop van de zon, planetaire nevels, novae en su pernovae, witte dwergen, neu tronensterren (pulsars) en zwarte gaten. De cursus „Ster renstelsels en Cosmologie" duurt acht avonden en geeft een overzicht van de structuur en bewegingen van ons Melk wegstelsel, de verscheidenheid aan andere stelsels, samen- I wb yr Schcx 00 1 a SchcElDEN De Leidse be- ilking werd zaterdag ge- iq Jifronteerd met de eer- t muzikale aktiviteiten 15 S(jn de Stichting Hot Hou- Cinéjter gelegenheid van het jarig bestaan. Vanaf jlf twee starte de drum- ,^jnd Jong K&G met een iizikale rondgang door I stad. De bandleden ar- veerden omstreeks twee op het Stadhuisplein, ïar inmiddels de Leidse p „De Onderste n" met het vertolken een aantal strijdbare leren was begonnen. de jeugd was even r op het Stadhuisplein kindertheater „Jiry" zien. waar Pierro de iwn (Cor van der Plas) uur durend program- a bracht. ,g, r feestelijkheden op het Whuisplein waren een voorproefje, bedoeld om de Leidenaars te interesseren voor het „echte" Hot House festival dat zaterdag 29 sep tember in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Brees- traat wordt gehouden. Dan zal er vanaf drie uur 's mid dags tot 's nachts 00.30 uur een swingend jazzfestival worden gehouden. De toe gangsprijs voor het festival is 15 gulden; bezoekers die na half acht binnenkomen betalen 12,50 gulden. Voorafgaande aan dit festi val wordt er dinsdag 25 sep tember nog een foruma vond over het Leidse Kul- tuurbeleid gehouden, waar diverse Leidse kuituurpro minenten aanwezig zullen zijn. Ook deze forumavond wordt in het Leids Vrije tijdscentrum gehouden en begint om 20.00 uur. De to neelgroep Imperium treedt die avond ook op. De geteisterde bovenetage.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3