3ie Observer: „Barbarians komen rugbyen" |ot gunstig IC Alphen JOHN SMIT VERRAST IN SUPERTRI0REN Jan Hoffman slechts derde kunstrijder IJshockey-federatie wil strengere voorschriften transfers buitenlanders issische schakers neens met loting Winnares Lene Koppen moet geldprijs weigeren ZIJDELINGS Schijn Ongezond Koen Gijsbers snel op 800 m Onzorgvuldig ettine Vries j tafeltennisteam Keukens klasse. Pons vrijwel zeker van wereldtitel - tes LEIDSE COURANT MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 PAGINA 13 jeland riskeert uitsluiting Spelen Met de onregelmatigheden, die voetbalsupporters ver oorzaken, leek het minder te worden dan in het vorige sei zoen. Dat blijkt slechts schijn. Na Excelsior-Feye- noord sloopten supporters van beide clubs een aantal trams. In het Zuiderpark kan de supporterschaar zich ook maar moeilijk beheersen. Het gooien van vuurwerk is ver boden maar het gebeurde zaterdagavond toch weer. De UEFA legt voor dergelijke misstanden een forse ge ldboete op aan de club op wiens terrein zich zoiets voordoet. Dat zou de KNVB ook kunnen doen, waardoor de clubs er sneller toe zou den komen de boefjes de toegang tot het terrein te ontzeggen. Dat kan al doet geen club het niet onder het motto ,,het zijn de trouwste supporters". Maar dikwijls ook de minst fatsoenlijke. Inspraak is goed maar In de sportwereld blijkt het tot on verkwikkelijke toestanden te leiden. De spelers hebben zich zulk een macht toege meten dat een trainer er zon der meer de dupe van kan worden. Velen tegen een is een ongelijke strijd. Als veel spelers willen dat de trainer verdwijnt, kan een bestuur weinig anders doen. Zo niet dan rebelleren de spelers, dreigen met verdwijnen. Dat is een ongezonde toestand, die dikwijls wordt ingegeven door mindere resultaten die echter wel worden bereikt door spelers(-sters) en niet door de trainer, die hen slechts voorbereidt. Op die manier zijn zeer onlangs twee trainers verdwenen, Simon Flendrie bij de handbalsters, die nota bene vlak voor de Europese kampioenschappen staan. Toevallig zijn het twee sporten waarin de betrokken dames magere resultaten be reiken. En dan ligt het aan de trainer. Het is de simpelste manier om eigen falen te ver doezelen. Maar het neigt naar onsportiviteit om daar van de trainer de schuld te geven en niet voldoende aan zelfonderzoek te doen. ARNHEM Koen Gijsbers van de Bataven heeft zater dagmiddag op de kunststof- baan van het sportcentrum Papendal bij Arnhem de 800 meter in 1.46,8 gelopen. Gijs bers bleef daarmee slechts vier-tiende seconde verwij derd van het Nederlands re cord, dat Sjef Hensgens ze ven jaar geleden op dezelfde baan vestigde. De tijd van Gijsbers betekent de beste seizoenprestatie. De 800 meter-race vormde een bijnummer van de juniorenin terland tussen Nederland en Westfalen, die door de bezoe kers met 122 tegen 98 punten werd gewonnen. In Amsterdam noch in Rot terdam is men tevreden over de wijze waarop het competi tieprogramma in elkaar is ge zet. Terwijl een jaar tevoren de data voor de wedstrijden in de diverse Europese toe rnooien bekend zijn, is Feye- noord—Ajax toch geplaatst enige dagen voor een Europa Cupronde. Op de publieke belangstelling heeft dat geen invloed. De Kuip is uitver kocht maar aan deze topper wordt afbreuk gedaan, of aan de verrichtingen in de Euro pese toernooien. In dit geval kan Ajax zich meer veroorlo ven dan Feyenoord. De Am sterdammers hoeven zich over plaatsing voor de vol gende ronde geen zorgen te maken. Feyenoord daarente gen wel en met angst en vrees wordt de confrontatie met Ajax tegemoet gezien. Vooral de angst voor blessu res overheerst. Het moet op zijn minst onzorgvuldig wor den genoemd dat de compe titieleider er geen enkele re kening mee heeft gehouden dat een van de toppers in de competitie beïnvloed kan worden door de „plaatsing" in de competitie. |T De Nederlandse waterpolokampioen AZC Alphen J een redelijke loting gehad in het toernooi om de Europe- jaterpolobeker, in de voorronde, die van 26 tot 28 oktober ■agenfurt wordt gespeeld, treffen de Alphenaren de West- Ie titelhouder Spandau'04, Yuezme Istanboel uit Turkije lp Oostenrijkse kampioen Wörthersee. De nummers een en gaan over naar de halve finales, die op 16, 17 en 18 no- ber worden gehouden. It toernooi voor bekerwinnaars kwam HZC/De Robben ook |tig uit de bus. De Hilversumse formatie van coach Harry id zal van 19 tot en met 21 oktober aantreden in Split tegen Tub van die naam, Topolcany uit Tsjecho-Slowakije en Svom- Jubb uit Noorwegen. De halve finales, waarvoor de nummers fen twee zich kwalificeren, worden gespeeld op 9, 10 en 11 rcber. DE JANEIRO De loting "iet internationale taktoernooi in Rio de Ja- o is uitgesteld na een pro van de Russische delega- De Russen tekenden be er aan tegen de indeling de Russische spelers Pe- |an, Balasjov en Vaganian de nummer* tien, elf en iif. nummering had als kon- ientie dat de Russen - ge- volgens de FIDE-regle- menten - in de eerste drie ron den tegen elkaar in het strijd perk moeten treden. De Russi sche delegatie weigerde hier mee akkoord te gaan en noemde de procedure een „farce". Tweede arbiter Silvio Mendes schorste daérop de bijeenkomst en deelde even la ter mee, dat gewacht zal wor den op de komst van hoofdar biter Harry Golombek uit En geland, wiens vlucht van Lon den naar Rio ernstige vertra ging had opgelopen. Geheel buitenom gaat John Smith met Don 't Let Go op de overwinning af. cn ïals 3k, as HAAG Bettine Vriesekoop maakt deel uit van het Ne- afleipnds tafeltennisteam dat deze week in Moskou tegen de iet Unie speelt in het toernooi om het Europees kampioen- etur)p voor landenteams. SchP'oeg bestaat uit: Bettine Vriesekoop (Avanti), Jaap van hounje (de Veluwe-Salto) en Anne Vlieg (Midstars). Pattr I n I k lay f^esmarathon ianstfl-jarige Engelse Joyce P(Hh heeft zaterdagmiddag iet IVestduitse \Valdniel mm,internationale marathon r dames gewonnen. §{legde de 42 kilometer en nieter af in 2 uur 36 minu- L^Jen 27 seconden, de zesde rOooit op dit nummer door gelopen. De Ameri- i hse Kim Merritt eindigde (tweede in 2.39.43. Derde ld de Engelse Carol Gould 2.40.37. Beste Nederlandse *P4et meer dan tweehonderd 4es tellende deelnemers- vas Marja Wokke van Zij voltooide de mara- 3 uur en 34 seconden daarmee 38e. De Grete Waitz, die met de wereldranglijst aan- "•rt, verscheen niet aan de Wat je alle maal moet doen om een eerste plaats te ha len in een wedstrijd kunstrijden. Dit is Lisa- Marie Allen die' in de voor-Olym pische wed strijden eer ste bij de dames werd. Ze doet den ken aan het slangemens (Van onze sportredactie) WASSENAAR John Smith zege vierde gistermiddag, tot ieders ver rassing, in de supertrioren met Don't Let Go. Cork8tone met de leider in het jockeyklassement Terry Cain, en evenals Don't Let Go uit de training van Hans Wolffers kon zijn favorie- tenrol niet waarmaken en speelde in de eindstrijd geen enkele rol. John LONDEN Padukone Prakash uit India en Lene Koppen uit Denemarken zijn de win naars van het eerste internationale badmin- tontoernooi met geldprijzen als inzet. In de Royal Albert Hall versloeg Prakash, de 24-ja- rige Gemenebestkampioen, in de eindstrijd met briljant spel de Deen Morten Frost met 15-4 en 15-11. Lene Koppen, de 26-jarige we reldkampioene, veroverde de hoofdprijs door een zege op Gillian Gilks met 12-10, 11-4. Prakash en Koppen verdienden met hun over winningen elk 14.000 gulden. De ironie wil, dat beide spelers het bedrag niet kunnen accepte ren. omdat zij nog geen licentie als profspeler bezitten. Daarentegen inde de Britse Gilks op gewekt haar cheque van 7.000 gulden. De Brit se speelster staat al een ruime periode inge schreven als professional. In het dames-dubbelspel ging de overwinning naar de Britse speelsters Nora Perry en Jane Webster, die in de eindstrijd Atsuko Tokuda en Yoshiko Yonekura uit Japan versloegen met 15-2, 8-15 en 15-10. Bij de heren was deze titel voor de Zweedse combinatie Thomas Kihlström en Bengt Froman. die met 18-16 en 15-9 Ray Stevens en Mike Tredgett uit het gastland de baas bleven. HOCKENHEIM De Frans man Patrick Pons kan de wereldtitel formule 750 vrij wel niet meer ontgaan. Na de voorlaatste wedstrijd, gisteren op de Hockenheim- ring, kan nog slechts de Zwitser Michel Frutschi de Frutschi moet dan zondag op het circuit van Kraljevo in Joegoslavië de twee manches winnen en zijn concurrent mag dan in geen van beide ritten bij de eerste tien eindi gen. Pons triomfeerde op de Hockenheimring in beide manches. Frutschi, die voor de race de eerste plaats van de rangschikking van het we reldkampioenschap deelde met Pons, viel in de eerste rit uit. Hij werd in de tweede manche tiende. de Schotse stad werd overeengekomen dat de Gemenebestlanden geen sportieve be trekkingen met Zuid-Afrika zouden onder houden. „De werkelijke politieke reden echter is, dat mevrouw Thatcher een fervent tegenstand ster is van deze maatregel en dat in haar conservatieve regering geen meerderheid te vinden is die de komst van de Barbarians met alle middelen wil beletten", aldus The Observer. „De Engelse regering verkeert in een lastiger positie dan de Franse. Ook de Ierse regering heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid om via een wettelijke aanpak de Zuidafrikaanse trip te voorkomen". Mocht het weekblad het bij het rechte eind hebben en de toernooi doorgang vinden, dan riskeert Groot-Brittannië uitsluiting van de Olympische Spelen. De Zwart-Afrikaanse landen hebben bij herhaling verklaard dat zij in een dergelijk geval er alles aan zullen doen de deelneming van de Engelsen aan de Spelen in Moskou te verhinderen. Smith moest de laatste meters afre kenen met Pfalztaler die met Frans Vandeuren tweede werd voor Kevin Davies met Grandma Sampson. Mede door het feit dat er een be langrijke sponsoring was van een verzekeringsmaatschappij was er voor de winnaar veertienduizend gul den beschikbaar. De tweede belangrijke ren van de mid dag bracht ook geen overwinning voor Terry Cain. In de Grote Prijs der Drie jarigen was hij met Emlaghmore een van de favorieten. In de eindstrijd liet de ruin het echter helemaal afweten en moest hij genoegen nemen met een vierde plaats uit het veld van zeven paarden. Sir Romeo zegevierde met de kampioensjockey Kevin Davies voor Maris Erik Bloem) en Mario^van Gisteren met Sir Wouter. Kevin Davies had zaterdagmiddag ook al de Grote Prijs der Tweejarigen op zijn naam gebracht met Ankara, een paard van stal Nuy. Rest hierbij te ver melden dat deze uitstekende tweejari ge niet in Engeland maar in Nederland getraind wordt door Duindigttrainer Van der Ham. Notre Plaisir kwam met John Smith op de tweede plaats voor Royal Charlie. LAKE PLACID Amerikaanse kunstrijders en -rijdsters hebben de Voor-Olympische wedstrijden in het gloednieuwe, 16,5 miljoen dollar kostende Olympisch stadion in Lake Placid, waar volgend jaar het kunstrijden en ij8hockeywedstrijden worden gehouden, be heerst. Bij de heren ging de zege naar Scott Hamilton, vierde op de Amerikaanse ranglijst, voor zijn landgenoot Scott Cramer. Jan Hoff mann, de oud-wereldkampioen en bronzen medaillist op de Olympische Spelen van 1976 in Innsbruck, moest genoegen nemen met een derde plaats. Bij de dames legde Lisa Marie Allen beslag op de eerste plaats, terwijl haar landgenote Sandy Lenz als derde eindigde. Daartussenin drong zich Susan Driano, die leeft en werkt in Seattle maar uitkomt voor haar geboorteland Italië. De show bij de dames werd overigens gestolen door de 16-jarige Denise Biellman uit Zwitser land. De jeugdige rijdster introduceerde tijdens haar lange kür een nieuwtje: een pirouette waarbij de ene voet boven haar hoofd uitkomt. De jury toonde zoveel waardering voor haar optreden dat zij oprukte naar de vierde plaats. Bij het paarrijden en ijsdansen waren de titels voor Oosteuropese deelnemers en wel voor de Oostduitse combinatie Baesz Thiersman en de Hongaren Regoeczy-Sallay. DEN HAAG In Den Kaag is een tweedaags congres gehouden van de Internatio nale ijshockeyfederatie (IHF). Tijdens deze bijeen komst is een commissie be noemd die een rapport zal uitbrengen over de transfers van Amerikaanse en Cana dese spelers naar Europa. Tijdens het congres kwam wel tot uiting dat er strengere voorschriften dienen te ko men. Het rapport zal op het voor jaarscongres, dat in 1980 in Stockholm zal worden gehou den, besproken worden. Voor dat voorjaarscongres zal nog een speciaal congres worden gehouden waar gesproken zal worden over de sponsoring voor de komende toernooien voor het wereldkampioen schap. i Volgens het weekblad „The Ob- I de toernee van het multiraciale anse rugbyteam „Barbarians" Groot-Brittannië ondanks de pressie .onden en Pretoria de trip te annute- doorgang vinden. "I 36iweekblad schrijft, dat de Engelse rege ring momenteel een dossier samenstelt voor de leden van het Gemenebest, dat de rege ringshoofden erop wijst dat de Engelsen er alles aan gedaan hebben de toernee te voorkomen. Volgens The Observer wil de Engelse regering met deze stap uitdrukkelijk vastleggen, dat zij niet in strijd met de ak koorden van Gleneagles heeft gehandeld. In ktjomfort, kwaliteit en door- la! icht design. Kenmerkend )or een Poggenpohl rjn :uken. Met veel praktische Met vele verborgen Kom eens langs. zelf hoeveel extra's fofen Poggenpohl u biedt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13