'uurwerk schiet C Den Haag wakker Joop Brand kwaad op laf Haarlem De exponenten bij Ajax—FC Utrecht: Severein, Jensen en Van Hanegem FC TWENTE WOEST OVER DUBIEUZE STRAFSCHOP mm A AMSTERDAM Slechts een sprankje genoegdoe ning restte voor Han Berger, de trainer van FC Utrecht. Na de nederlaag van 3—2 tegen koploper Ajax meende hij oprecht: „Bij Utrecht leeft nog al tijd een grote angst voor Ajax in de Watergraafs meer. De laatste jaren hebben we hier met dubbele cijfers verloren. Dat dit vandaag niet is gebeurd, vind ik hoopgevend voor de toekomst. Goed voor het moreel. Laat ik het daar maar op houden". Uitspraken die niet geheel bezijden de waarheid wa ren, maar toch moet ook Han Berger gedurende de ontwikkelingen op het veld de idee hebben gehad dat tegen dit Ajax, dat soms verbluffend knap speelde maar vaak terugviel naar een bedenkelijk niveau, er meer had Ingezeten dan die kleine nederlaag. Ajax—Utrecht is de wedstrijd geweest van scheids rechter Severein, die uitmuntte in een aantal zeer vreemde beslissingen, van de (Deense) AJacied Hen- ning Jensen en van Willem van Hanegem, die in zijn tweede wedstrijd duidelijk toonde nog niet terug te zijn op zijn oude niveau. Hij leidde zelfs min of meer de definitieve val van Utrecht in vier minuten na de rust. Evenals in zijn grote dagen wilde hij de bal door de benen van Ling spelen. De actie mislukte en Ling leek een vrij veld te hebben. Met een omarming werd de rush van Ling gestuit en Severein gaf terecht Van Hanegem zijn eerste gele kaart in dit seizoen. De ont wikkeling daarna was veel catastrofaler. Zeer Snel nam Ling de vrije schop, Arnesen dook aan de rech terkant van het doel gp en passeerde de iets te snel Ademloos De wedstrijd leek nog een formaliteit. Ajax was reeds na vier minuten aan een eenvoudige voor sprong gekomen. Severein, niet minder opvallend dan Van Hanegem, wapperde een buitenspelsitua tie, hem aangegeven door zijn grensrechter, dood leuk weg. Schoenaker mocht doorgaan, Van Breu- kelen stond nog ademloos naar de grensrechter te kijken en Lerby kon ongehinderd inkoppen, 10. „Daar heb ik veel van geleerd", meende Van Breuke- len. „Natuurlijk had ik die bal gemakkelijk kunnen onderscheppen, maar ze roepen van alle kanten dat het buitenspel was. Zeg maar gebrek aan routine". Severein vond al die opschudding na afloop zeer overdreven: „Weliswaar vlagde mijn grensrechter, maar ik vond dat Blanker niet hinderlijk buitenspel liep. Daarom liet ik doorspelen". Grossier Severein, een van de mindere goden in het zwarte pak, is na dit incident (Utrecht weigerde aanvanke lijk verder te spelen) niet meer zichzelf geweest. Hij grossierde in beoordelingsfouten en gaf blijk van weinig affiniteit met het spel. Zelfdiscipline bij de spelers was de reden dat de wedstrijd hem niet uit de hand liep. De Deen Henning Jensen was de derde opvallende man. Na de rust verving hij de geblesseerd geraakte Schoenaker. Vanuit het middenveld mocht Jensen lijn geven aan de aanvallen van Ajax. De manier waarop hij dat deed, getuigde van grote voetbalklasse. Met zijn landgenoten Arnesen en Lerby gaf hij veel fleur aan een wedstrijd die verder niet veel meer te bete kenen had. Ook Leo Beenhakker, de nieuwe roergan ger van Ajax, was dat niet ontgaan. „Niemand heeft mij ooit horen zeggen dat Jensen geen goede voetr balier is. Met hem zoeken we naar de juiste oplos sing. Dat hij niet de ideale spits is, weet ik. Een alter natief heb ik echter niet. Je mag Blanker niet met Jensen vergelijken. Dat zijn totaal andere spelers". In die drie kwartier liet Jensen zien dat hij een niet meer weg te denken schakel In de ploeg kan zijn. Dat Gozems met een magnifieke treffer Utrecht nog in het spoor bracht (2—1) werd even later door Lerby teniet gedaan (31). Na een misser van Wijnberg kwam Utrecht door Rietveld nog in de buurt (3—2). ScorSVerloop: 4. Lerby 10. 51. Arnesen 20, 63. Gozems 2 1, 70. Lerby 3—1, 79. Rietveld 3—2. Scheidsrechter: Severein. Toeschouwers: 20.000. Gele kaarten voor Lerby (Ajax) en Van Hanegem (FC Utrecht). FC Utrecht: Van Breukelen; Van Tamelen. Wildbret, Van de Vlag, Du Chatinler; Flight (Van Staa), Van Hanegem, Tervoort; Gozems, Van Veen, Van Oostrom (Rietveld). doelman Van Breukelen bij scheidsrechter Severein die vlaggen van zijn voor buitenspel negeerde waardoor Ajax op 10 kwam. Lex Schoenmaker scoort uit een straf schop voor FC Den Haag. De Twentse doelman Eddy Pasveer raakt de bal nog aan, maar kan het beslissende doelpunt niet meer verhinderen. IAAG Diverse factoren kunnen van invloed het hele verloop van een voetbalwedstrijd, confrontatie tussen FC Den Haag en FC 0 speelde zaterdagavond een stuk vuurwerk klissende rol. Na tien minuten in de tweede )ij een stand van 1-0 in het voordeel van de Bdese gasten, legde scheidsrechter Gerard 1 het spel circa drie minuten stil omdat er ehoorlijk fors uitgevallen rotje op het veld ntploft. Vlak naast Lex Schoenmaker spatte lor supporters over de omheining gegooide jtiel met een werkelijk oorverdovende klap uit i Nadat eerst de nodige consternatie was p6d, bleek FC Den Haag vreemd genoeg i energie uit dat kwalijke incident te hebben In de resterende periode werd er prompt rkelijk agressiever dan voorheen gespeeld, n zelfs nog resulteerde in twee doelpunten ^^lis een uiterst belangrijke zege voor de for- (LJwan trainer Piet de Visser. ^^wam ook nog een ietwat dubieuze strafschop pas. Met nog een kwartier voor de .boeg werd r Harry Melis door ex-Hagenaar Romeo Zon- eonderuit gelopen. Geurds aarzelde geen mo- i Lex Schoenmaker mocht vanaf elf meter en: 2-1, zij het met enig geluk. Na afloop het bij de kleedkamers tot een verhitte discus- )r het al of niet terecht nemen van deze beslis- A^lanager Ton van Dalen van FC Twente maakte Ifs zo kwaad, dat hij de Eindhovense scheids- er openlijk van beschuldigde diefstal te heb- epleegd. „We zijn gewoon bestolen en dit is de derde keer dat Geurds ons benadeelt", al- in Dalen. Ibantse leidsman zelf: „Het was duidelijk: Melis Joor Zondervan onderuit geduwd en dan is er n moment maar één straf mogelijk. De opmer- II van Ton van Dalen zal ik officieel rapporteren, i moet de tuchtcommissie van de KNVB maar an wat dat voor gevolgen krijgt". En over het )rk: „Er was tevoren afgesproken dat, wanneer mocht gebeuren, we eerst demonstratief enke- nre^iten zouden wachten. Was iets dergelijks nog- jk „gebeurd, dan had ik de wedstrijd definitief ge- r. Maar gelukkig wist men het publiek tot rede 'aP'tigen taste jurwerkincident kwam FC Den Haag, zij hot natuurlijk ongewild, voortreffelijk van pas. Tot op dat moment immers was de thuisclub tot weinig grootse verrichtingen in staat gebleken. Een ver dienste met name van de verdediging bij FC Twen te. En dat nota bene met een fantasie-opstelling, want zowel Epi Drost als Niels Overweg schitterden wegens blessures door afwezigheid. Martin Jol vol deed echter prima als laatste man en de pas ze ventienjarige voorstopper Tjalling Dilling haalde eveneens een ruime voldoende. Doordat echter vooral de beide vleugelspitsen van FC Den Haag in bedwang werden gehouden (op rechts Andre Wet zel door uitblinker Romeo Zondervan en aan de lin kerkant Ron Goodla8s door Bertus Strijdveen), kwam de aanval van FC Den Haag totaal niet tot daden. Piet de Visser na afloop: „We zijn het na de rust meer door het centrum gaan proberen. En op zulke momenten hebben we baat bij lange mensen als Si mon van Vliet en Aad Mansveld, die koppend voorin voor gevaar kunnen zorgen. In de eerste helft hadden we meer profijt van ons pressievoetbal moeten heb ben. Toen is er te slordig met de kansen omgespron gen. Pas nadat er risico's werden genomen, ging het goed. Gelukkig dat het gevaar van de counters van FC Twente ons bespaard bleef". FC Twente kon aanvankelijk bijna een uur lang het spel volkomen beheersen. Daarbij welkom in de rpg gesteund door een vroeg verkregen voorsprong. Na zeventien minuten rondde debutant Tjalling Dilling een combinatie met Hallvar Thoresen schitterend af: 0-1. Met koel en zelfverzekerd spel, waarbij spelbe paler Heini Otto opvallend veel ruimte tot zijn be schikking kreeg, hield FC Twente het wel veelvuldig in balbezit vertoevende, maar amper echt gevaar stichtende FC Den Haag van zich af. En de spaarza me kansen, die de thuisclub dan kreeg, werden te ge haast om zeep geholpen. Vooral Henk van Leeuwen was enkele malen dichtbij een treffer, maar miste tel kens weer de nodige rust om inderdaad ook te kun nen scoren. Nadat scheidsrechter Geurds drie minuten verplichte rust had voorgeschreven, verscheen er plotseling een veel driftiger FC Den Haag. De pressie werd groter en aanvankelijk had FC Twente niet over geluk te kla gen. Harry Melis, in de plaats gekomen van de op nieuw over last met zijn knieblessure klagende Henk van Leeuwen, schoot op de lat waarna de terugsprin gende bal door Aad Mansveld (die even later boven dien een buitenspeldoelpunt maakte, dat terecht werd afgekeurd) tegen de paal werd gekopt. Geldingsdrang Halverwege de tweede helft zwichtte de verdedi ging van FC Twente eindelijk onder de steeds zwaarder wordende druk. Ondanks het feit dat FC Twente allesbehalve slecht speelde, was het toch niet meer opgewassen tegen de geldingsdrang van FC Den Haag. Een vrije trap van Aad Mansveld werd door de geweldig hoog opkomende Simon van Vliet achter doelman Eddy Pasveer gekopt: 1-1. De aanleiding voor deze treffer vormde een door Ab Gritter gepleegde overtreding. Gritter protes teerde na het zien van de gevolgen opgewonden bij scheidsrechter Geurds en ontving daarvoor een gele kaart. In de eerste helft was Lex Schoenmaker na een overtreding tegen Arie van Staveren ook al tegen een dergelijke straf opgelopen. Zes minuten na de gelijkmaker had FC Twente op nieuw alle aanleiding tot protesteren. Het hielp echter bitter weinig en Lex Schoenmaker benutte de straf schop, zij het moeizaam omdat Eddy Pasveer de bal nog toucheerde en de paal behulpzaam was, waar mee FC Den Haag de leiding nam (2-1). Spitz Kohn: „De vrije trap tegen Gritter was onzin e- venals de toegekende strafschop. FC Twente heeft FC Den Haag een uur lang volledig onder controle gehouden. Met goed voetbal. Maar we moeten ge woon weer verder en niet te lang hierbij stil blijven staan". Piet de Visser: „FC Twente moet niet zeuren. We hebben zo veel kansen gehad, anders was er toch wel eentje op een andere manier ingegaan. Dit is gewoon een verdiende overwinning die wel betekent dat we in de race zijn gebleven. De schande van Ker- krade is uitgewist. Er is weer met inzet gevoetbald en dat op zich is al een positief teken". DICK KIERS Scoreverloop: 17. Tjalling Dilling 0-1; 69. Simon van Vliet 1-1; 75. Lex Schoenmaker (strafschop) 2-1. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 7224. FC Den Haag Galjé; Van Vliet. Mansveld, Wickel, Korevaar; Advocaat, Jonker, Schoenmaker (Van Bergenhenegouwen); Wetzel, Van Leeuwen (Melis). Good- lass. FC Twente Pasveer; Strijdveen, Jol. Dilling, Zondervan; Klla, Otto, Thoresen; Bos, Gritter, Van Staveren. Na tien minuten in de tweede helft van FC Den Haag-FC Twente moest scheidsrechter Gerard Geurds (hier temidden van opgewonden spelers) het spel drie minuten onder breken nadat een stuk vuurwerk op het veld was ontploft. «muni" ii'i'iW'*|MMi'rwfii m DEVENTER Joop Brand was na de zege van Go Ahead op het povere en verdedigend spe lende Haarlem des duivels. „Elfduizend toe schouwers bij zo'n wedstrijd is toch verras send. Het publiek verwacht dan iets, maar om een goede wedstrijd te spelen heb je twee ploegen nodig. Nu heeft Haarlem door het laf fe spel ons publiek weggejaagd", riep de trai ner. Haarlem weigerde aanvallend voetbal te spelen. Na 53 minuten kreeg Go Ahead Eagles eindelijk de verdiende voorsprong. Schneider schoot de bal uit een vrije trap rakelings langs het muur tje, onhoudbaar voor de uitstekende doelman Boersma: 1—0. In de 20ste minuut van de tweede helft wisselde Barry Hughes vrije man Gullitt voor aanvaller Kramer. Deze actie had succes, want nog geen twee minuten later kopte Kramer de gelijkmaker achter Endeman uit de eerste en enige hoekschop van Haarlem in deze wedstrijd. Haarlem ging nog defensiever spelen en George kreeg een gele kaart. Elf minuten voor het einde kopte Kees van Kooten het verlossende doel punt uit een voorzet van de opgekomen Koop man in 21. Scoreverloop: 53. Schneider 1—0, 67. Kramer 1—1, 79. Van Kooten 21. Scheidsrechter: Thomas. Toeschou wers: 11.00. Go Ahead: Endeman; Schneider. Koopman, Oude Wesse- link. Kist; Woudsma, Lodeweges, Salfishberger; Ten Cate, Van Kooten. Kristiansen. Haarlem: Boersma; Huyg, Masefield, Verkaik, Melgers; George, Van de Ban. Gullit (Kramer); Balm, Reuser, Böck- ling. IWBiBIWMiMM

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11