3: Arbeids-plaatsen- plan levert ruim 25.000 banen op £eidóc6otuant Afgezette Bokassa zoekt vergeefs asiel Oktobermaand van de in terna tionale energiebesparing Wiegel: Antwoord op kritiek ABVA en PvdA PREMIER VAN AGT BEZOEKT AUSCHWITZ FNV moet staking overnemen Tegenstellingen ^ÜNENLANP" LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1979 PAGINA 7 I ide Kruis- ^gderzoek - ,ar bloed- jnsfusie 28 HAAG (ANP) Het =1_=_ «bestuur van het Neder- se Rode Kruis heeft een foissie ingesteld die een jrzoek moet instellen [mogelijke wantoestan- bij het „bloedtransfusie- uren" in Nederland. pestuur besloot hiertoe na •itiek van de arts C. Th. Sibinga, medisch direc- iran de Rode Kruis bloed- Groningen-Drente. bekend heeft Smit Sibin- ;zegd dat er misstanden lij het innen, verwerken irstrekken van bloed als g van een verouderde ;ving. Ook verwijt hij het Kruis dat het op com- ele basis bloed aan het iland verkoopt. Voorts hij dat op de zogenaam- plasma-avonden" van Kruis-afdelingen onvol le medische controle op nors aanwezig is. rmoorde irk eek broer roter res. ee een onzer verslaggevers) DOORN Niet de 40- Achmed Kicilcik uit irkse Gaziantep maar AN II 34-jarige broer Ilhan Icik is dinsdagmiddag slachtoffer geworden de steekpartij in de res- »tie van de Veluwse Au- oelofsjnst in Apeldoorn. fkoopi 142.0Ölachtoffer had de indenti- lapieren van zijn broer derdal1"11' die eniSe Jaren gele" 979 jfi °P vakantie ging naar qtliuvjile en niet meer 1;aar Ne' wkoóJnd is 'aruggekeerd. Gaziantep afkomstige renoten van Ilhan Kicil- LF-toestel iergestort op ïgels stadje jBECH (AP) Een ge- itsvliegtuig van de Brit- Rchtmacht, De Royal Air ce (RAF), is gisteren na 'botsing in de lucht met ander RAF-toestel neer- >rt in een buitenwijk izelide Engelse plaats Wis- tmc bedriet ongeluk kwamen drie idiegners (onder wie een half- :en-V®bud jongetje) om het leven Pgglgjakten er zeven gewond. Iweede toestel stortte en- rvrijbjkilometers verder neer op p^"a°Alatteland. De piloten wis- i lich met hun schietstoelen dam- (deerd in veiligheid te stel- r. Simonis reurt richting ^storale ireniging STERDAM (ANP> - QBbsigneur Simonis van -^^erdam betreurt het dat fyWHchter zijn rug om plan- n2zijn ontwikkeld om te ■^4en tot de oprichting van 22 vereniging van pasto- werkenden in het bis- I Rotterdam. |f aichrijft dit in een brief aan die in het pastoraat van wabisdom werkzaam zijn. De Jhop wijst erop dat er in i bisdom naast de nieuwe del Verraad, al verschillende ïH flegorganen zijn, waarin de zaken die de kerkelijke ;ers dagelijks bezighouden de orde kunnen worden ild. Mgr. Simonis vraagt •astoraal werkenden hun werking te verlenen aan lieuwe priesterraad en een met kandidaten daar op te willen sturen. eft ,ken|ngen bekent kunbord op ™^rdenbergse hed)tDENBERG De lin(4rd op de 30-jarige Har- bergse mevrouw Hen en éje Reints is opgelost, ir 19-jarige plaatsgenoot die al sinds zaterdag 15 tember in verzekerde be ting is, heeft gistermid- cntef bekend haar op 6 sep- neeïber door wurging om het en te hebben gebracht. Vlr Schaam werd door een wdelaar gevonden op een pad. Het recherche-bij- idsteam Overijssel kreeg 0 belangrijke aanwijzing I» op woensdag 12 septem- een Mini Cooper werd Éetroffen, die met pech ach tergelaten in het tot de ^■eente Hardenberg beho- SjWe dorp Bergentheim. Deze bleek het eigendom te Wvan W (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het arbeidsplaatsen plan zoals het kabinet dit op Prinsjes dag heeft gepresenteerd levert volgend jaar 25.000 tot 30.000 nieuwe arbeids plaatsen buiten de particuliere sector op. Dat hier sprake zou zijn van dub beltellingen of het opnieuw presente ren van oud beleid is bepaald onwaar. Dit zei vice premier Wiegel na afloop van de ministerraad naar aanleiding van kritiek op de kabinetsplannen van de socialist Van Thijn en de vakbond voor ambtenaren ABVA. ren nog eens 3000 arbeidsplaatsen extra op. Derde onderdeel wordt gevormd door personeelsmaatregelen van minister Pais (onderwijs) die niet ten laste van de rijks begroting komen. Dit geeft nog eens 500 tot 1000 arbeidsplaatsen. Indien de trendvolgers eveneens meedoen aan een regeling van vervroegde uittre ding komen hierdoor 2000 nieuwe ar beidsplaatsen vrij. Ten slotte zullen door maatregelen in de sector van de volksge zondheid 9000 arbeidsplaatsen extra vrij komen. Fractievoorzitter Rietkerk van de VVD is Volgens berekeningen van Wiegel levert optimistischer ten opzichte van Bestek'81 het eigenlijke arbeidsplaatsenplan 10.000 tot 15.000 nieuwe arbeidsplaatsen op. Tweede onderdeel van de extra arbeids plaatsen wordt gevormd door het sneller opvullen van vacatures bij de overheid. Dit levert 1000 tot 1500 arbeidsplaatsen op. Maatregelen binnen de rijksbegroting ten aanzien van de trendvolgers en het personeelsbeleid bij de rijksoverheid leve- dan minister Andriessen van financiën. Volgens hem is het Bestekplan allerminst failliet, maar ondanks dat blijft het beeld voor 1980 onbevredigend. De stijging van de collectieve uitgaven en de belasting verhogingen baren zorg. Bovendien is een rendementsverslechtering voor het be drijfsleven te verwachten. Het is mede daarom de hoogste tijd een aantal in Be stek toegezegde maatregelen die nog niet gerealiseerd zijn, zoals verbetering van de arbeidsmarkt en een vermindering van het aantal sociale uitkeringstrekkers, nu metterdaad uit te voeren. Hij zei dat van middag op een partijraadsvergadering in Utrecht. CDA-fractieleider Lubbers constateerde in een rede voor het algemeen bestuur van het CDA vanmiddag, dat de stijgende aardgasopbrengsten een gericht expansief programma om de knelpunten voor de ja ren tachtig op te lossen mogelijk maken. Ter versterking van de solidariteit tussen actieven en niet-actieven zei Lubbers een loonmatiging een eerste voorwaarde te achten. Overigens keerde vice-premier Wiegel zich na afloop van de ministerraad vrij dagavond tegen alle kritiek die op het ka binet is losgebarsten. „Ik heb nog geen re alistisch alternatief voor onze plannen ge hoord. Laten de critici daar eerst maar eens mee komen", aldus Wiegel. Premier Van Agt was gisteren diep onder de indruk bij zijn bezoek aan Auschwitz, waar hij onder meer bloemen heeft gelegd bij de Muur des Doods. KRAKAU (ANP) „Ik ben niet bij mach te de emoties onder woorden te brengen die worden opgeroepen bij het vermoeden, want meer dan dat kan het nooit worden, van de verschrikkingen die hier hebben plaatsge vonden. Ik denk dat zwijgen eerbiediger is dan spreken". Met deze woorden besloot pre mier Van Agt gisteren de bezichtiging van het voormalige concentratiekamp Ausch- witz-Birkenau in het zuiden van Polen. De premier, die duidelijk geëmotioneerd was na de rondleiding langs de barakken van het „Stamlager", langs de gaskamers waar zovelen tijdens de Tweede Wereldoorlog de dood von den, en langs de verbrandingsoven die de nazi's hadden opgericht, voegde daaraan toe dat „het goed zou zijn als velen dit konden zien". Het was de derde dag van het officiële beozek dat de premier en minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken aan de Poolse Volksre publiek brengen. Het bezoek wordt vandaag af gesloten. De minister-president en mevrouw Van der Klaauw hebben bloemen gelegd bij het monument ter herdenking van de vele slacht offers in barak IV waar zich de gaskamer van Auschwitz bevond. De premier legde ook een krans bij de Muur van de Dood, de plaats waar vele bewoners van het kamp werden geëxecu teerd. Ook in Birkenau werden kransen gelegd. Van Weezei (CDA): Te vroeg voor kameruitspraak Paralympics DEN HAAG (ANP) Het is nog te vroeg voor de Tweede Kamer om een uit spraak te doen over de deel name van Zuid-Afrika aan de Paralympics, de Olym pische Spelen voor gehandi capten, die volgend jaar in Arnhem worden gehouden. Dat is de mening van Hans Gualtherie van Weezei (CDA) die kortgeleden een motie over deze zaak heeft ingediend. In deze motie wordt de rege ring gevraagd na te gaan of de Olympische ploeg van Zuid- Afrika zowel uit blanken als uit zwarten bestaat. Naar de mening van Van Weezei is de scherpe verkla ring van de voorzitter van de anti-apartheidscommisie van de Verenigde Naties over een eventuele economische boycot van Nederland bij deelname van Zuid-Afrika, weliswaar zorgwekkend, maar hij zou voor de Tweede Kamer geen aanleidng moeten zijn om nu al een uitspraak te doen. „Eerst wanneer een volledige rapportage van de ambassade in Pretoria is ontvangen en de bevindingen van de Neder landse ambassadeur tegenover die van de voorzitter van de anti-apartheidscommissie is geplaatst, is het mogelijk om tot een afgerond oordeel te ko men", aldus Van Weezel.' Weer arrestatie in zwendelzaak GRONINGEN (ANP) De Groningse officier van justi tie, mr. Severein, heeft de 44 jarige H. B. uit Assen laten aanhouden in verband met de Oostgroningse zwendel zaak. De man wordt verdacht van oplichting en valsheid in ge schrifte. In totaal zijn in deze zaak nu dertien mensen aan gehouden, van wie er drie nog steeds in hechtenis zitten. PvdA-lederi: ROTTERDAM (ANP) De vervoers- bonden FNV hebben de plicht de sta king in de Rotterdamse haven over te nemen en zo spoedig mogelijk tot een einde te brengen. De vervoersbonden moeten met de werkgevers gaan onder handelen om het septemberakkoord per 1 januari 1979 in plaats van 1 juli 1979 te laten ingaan. Dit schrijven een aantal PvdA-leden in een brief aan de FNV en de vervoersbonden FNV. De ondertekenaars, leden van de gemeen teraad van Rotterdam en Vlaardingen, een aantal Rijnmondraadsleden en het PvdA-kamerlid Frans Moor, vinden dat de vakbeweging de consequenties onder ogen moet zien van het mislukken van het arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV. De staking in de haven lijkt echter ook zonder overname van de FNV steeds meer een aflopende zaak, nu de vakbon den aan werkwilligen voorschotten ver strekken. Steeds meer stakers gaan, ge dwongen door geldgebrek, weer aan de slag. Volgens een woordvoerder van de FNV is de staking met een paar dagen be keken. Maar vasthoudende stakers hebben gister nacht de hoofdingang van het kantoorge bouw van Smit Internationale besmeurd met verf. De inhoud van een paar flinke potten witte verf zijn tegen de grote rui ten en de deur gesmeten. De stakers die woensdag werden gearres teerd na de rellen in Rotterdam zijn giste ren weer vrijgelaten. Wat betreft de dreigende stakingen bij Shell: de leden van de industriebond CNV zijn akkoord gegaan met de cao-voorstel len die de Shell-directie heeft gedaan. Zij- betreuren het echter wel dat de vijfploe gendienst er niet komt. De FNV geeft het echter zo gauw nog niet op. Als de directie niet akkoord gaat met de voornaamste ei sen van de FNV, dan worden stakingen voorbereid. De bond staat niet afwijzend tegen het voorstel van de ondernemings raad om een bemiddelaar aan te wijzen, maar weet eigenlijk niet wat er nog te be middelen valt Gescheiden vrouwen vinden moeilijk woning (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Gescheiden vrouwen ondervinden nog steeds moeilijkheden bij hun inschrijving als wo ningzoekende in de plaats van hun keuze. Een aantal gemeenten han teert bij een dergelijke in schrijving het criterium van economische gebondenheid waarvoor alleen mannen in aanmerking komen. Dat stelt het PSP-Tweede-Kamerlid Van der Spek in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting. Van der Spek wil van de staatssecretaris horen of hij be reid is er bij gemeentebesturen op aan te dringen de door zijn voorganger uitgevaardigde richtlijn over het vermijden van onderscheid tussen man nen en vrouwen met betrek king tot inschrijving als wo ningzoekende, uit te voeren. Twee verdachten roofoverval aangehouden EINDHOVEN (ANP) De Eindhovense politie heeft twee mannen uit die stad aangehouden die ervan wor den verdacht betrokken te zijn geweest bij de roof moord op de 79-jarige G. Koese uit Eindhoven. De verdachten zijn de 17-jari- ge kleinzoon van het slachtof fer en een 25-jarige kennis van de jongen. Volgens de kleinzoon heeft zijn vriend de overval uitgevoerd. Deze be weerde eerst van niets te we ten, maar heeft later bekend de oude heer te hebben ge dood. De politie kwam de kleinzoon op het spoor doordat uit het onderzoek was geble ken dat hij al enige tijd meer geld uitgaf dan waarover hij kon beschikken. Hij bekende enige tasjesroven en ook dat hij 1200 gulden had gestolen uit het huis van zijn grootou ders. Later bekende hij zijn aandeel in de overval op zijn opa. BlNNEN het kabinet heeft het in de afgelopen zomer ont zettend veel voeten in de aarde gehad alvorens er een miljoe nennota aan het parlement kon worden aangeboden. Maar uiteindelijk kwam het kabinet ongeschonden uit de intern^ strijd: eensgezind werd deze week de miljoenennota geop» enbaard. Maar gehoord de uiteenzettingen van diverse mi nisters en fractieleiders in de afgelopen week, is het nog maar de vraag, in hoeverre die broze eenheid in de komende maanden niet zal verworden tot hevige conflicten Tot ongerustheid daarover is alle reden. De CDA-ministers Andriessen en Albeda lieten zich deze week over een uiterst belangrijk punt vrijwel tegengesteld uit. Indien volgend jaar niet de loonmatiging wordt bereikt waarvan het kabinet uit; gaat (hetgeen helaas zeer waarschijnlijk is), dan moet er exr tra ruimte gevonden worden. Minister Andriessen meent dal dan de sociale voorzieningen niet meer op het huidige peil ia stand gehouden kunnen worden, dus dat in dat geval op de uitkeringen extra moet worden gekort (extra boven op de corrigerende stapjes van zes maal een half procent, die nu reeds in de kabinetsplannen vastliggen). Minister Albeda verzet zich daar echter heftig tegen. Hij meent dat bij een te genvallende te hoge loonontwikkeling de sociale premies omhoog moeten. Het verschil tussen de beide bewindslieden is zeer wezen lijk. De een wil het geld in die situatie halen bij de in-actie-* ven, de mensen met een uitkering. De ander wil dat doen bij de actieven, bij de werkende mensen. Naast deze tegenstel ling tussen de beide ministers komt dan nog de even onmis kenbare tegenstelling tussen de kamerfracties van de beide regeringspartijen, die van CDA en VVD. De fractieleider van het CDA. Lubbers, heeft gezegd dat ook volgend jaar het uitgangspunt moet zijn solidariteit tussen actieven en niet-ac tieven, hetgeen neerkomt op een ontzien van de uitkering strekkers. Bovendien houdt het CDA koopkrachthandhaving tot aan modaal ook voor de uitkeringen hoog in het vaandel. De VVD daarentegen heeft bij monde van fractie leider Rietkerk al gepleit voor extra ombuigingen bij de overheid, hetgeen nauwelijks kan zonder de uitkeringen te pakken. ONDANKS de overeenstemming die er in de miljoenennota ligt, bestaat er dus zowel in het kabinet als tussen de kamer fracties van de beide regeringspartijen, een zeer wezenlijk en fundamenteel meningsverschil. Het is een tijd van economi sche recessie. Als het kabinet ook in die tijd het uitgangspunt dat de zwaksten in de samenleving ontzien moeten worden, wil blijven hanteren, dan kan tot geen andere conclusie wor den gekomen, dan dat vooralsnog de lijn van de CDA-fractie en die van minister Albeda verreweg de voorkeur verdient Het wordt, als de sociale partners dit najaar hun loononder handelingen hebben gevoerd, hoogstwaarschijnlijk een zeer hete politieke winter. PARIJS (AP) De afgezette keizer Bokas sa van de Centraal Afrikaanse Republiek vliegt vandaag naar Libië, nadat hij tever geefs om asiel heeft aangeklopt bij Zwitser land en Frankrijk. Alle Zwitserse luchthavens hadden opdracht gekregen het privé-vliegtuig van Bokassa niet toe te laten. „Nu hij geen keizer meer is, moet hij net als iedere buitenlander een visum heb ben om ons land te betreden, en dat visum krijgt hij niet met het oog op de beschuldigin gen die tegen hem zijn geuit", aldus de Zwitser se regering. In Frankrijk mocht het toestel alleen landen op het militaire vliegveld van Evreux bij Parijs om bij te tanken. Bokassa's aanwezigheid in Frank rijk werd door een regeringswoordvoerder „op de moment ongelegen" genoemd. De voormali ge keizer bezit vijf buitenverblijven in Frank rijk. Zijn voornaamste vrouw, keizerin Catheri ne, bevond zich tijdens de staatsgreep in een kasteel in de omgeving van Parijs. De Verenigde Staten zullen hun betrekkingen met de Centraal-Afrikaanse Republiek op nieuw gaan bezien nu Bokassa is afgezet. Na het bekend worden van het bloedbad onder de schoolkinderen van Bangui had Washington besloten zijn economische steun aan het keizer rijk op te schorten. De humanitaire hulpverle ning werd normaal gehandhaafd. Een van de problemen die de nieuwe president, Dacko, moet oplossen is de schuld die zijn land heeft aan de Verenigde Naties. Door twee jaar niet aan zijn verplichtingen te voldoen, dreigt het land zijn stemrecht in de algemene verga dering te verliezen. Onverwijld moet 44.000 dollar worden betaald. Een bezorgde prins Georges, zoon van Bokassa, die in Parijs woont, kwam gisterert naar het vliegveld Evreux om zijn vader te ontmoeten. Maar de prins werd niet op het vliegveld toegelaten en zijn vader mocht er niet af. UTRECHT Voor de Algeme ne Bond van Ambtenaren (ABVA) zal mati ging geen uit gangspunt zijn bij het arbeids voorwaardenbe leid van de FNV in 1980. Van een matiging ten behoeve van meer werkgelegen heid komt volgens de bond niets te recht. Voor de ABVA is nu hand having van de koopkracht tot ten minste modaal, ook voor ambtenaren, ABVA: Matiging geen uitgangspunt bij loonoverleg trendvolgers en trekkers van socia le uitkeringen, het uitganspunt. Dit zei ABVA- voorzitter J. Dut- man gisteren in Utrecht op de bondsraadsverga dering »van de ambtenai$nbond. - Volgens Dutman betekent handha ving van de koop kracht tot tenmin ste modaal een aanvullende loon eis, die de trend ook bij de trendvolgers en de sociale uitkeringen terecht komt (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Het ministe rie van economische zaken heeft gisteren in Rotterdam een bijeenkomst gehouden, die de officiële inleiding vormde van de activiteiten die in het kader van de energiebesparing in de .maand oktober zullen wor den gehouden. Deze maand is door het Internationale Energie Agentschap tot in ternationale energiebespa- ringsmaand uitgeroepen om nog eens extra aandacht te vestigen op de noodzaak zui nig om te springen met ener gie. Tijdens deze bijeenkomst werd onder meer een besparingsma gazine gepresenteerd, dat huis- aan-huis verspreid zal worden en deed de Stichting Teleac enige mededelingen over de komende energiecursus. In het kader van de energie besparing zal elke week in Eindhoven een symposium ge houden worden. Nieuwe ont wikkelingen als zonne-ener- gie, thermische isolatie en warmtepompen, alles ten be hoeve van industriële toepas singen, zullen aan de orde ge steld worden. Op 16 en 17 oktober wordt in Den Haag een symposium ge houden over „Energie-effi ciënt ontwerpen van gebou wen", georganiseerd door de ministeries van economische zaken en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. In alle landen die lid zijn van het Internationale Energie Agentschap zullen in de maand oktober evenementen, acties en congressen worden •georganiseerd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7