Deuren nog potdicht voor experimenten op het gebied van Chinese geneeswijze I HAAG „Nog steeds t niet precies vast hoe Bffect van acupunctuur Ft teweeggebracht". I'is luidde èén van de imenten van de waslijst jngen die staatssecretaris pr-Smit van sgezondheid onlangs toerde bij haar beslissing junctuur niet in het enfondspakket op te ien. Rubin Einhorn, naast ook vice-voorzitter van Iederland8e Stichting Acupunctuur vindt dit iment niet steekhoudend. 9 genezing is jeschouwd een wonder, geneest een wond, die geneesheer moet maken ,ns een chirurgische ip? Hoe komt het dat de [patiënt wél geneest en de •re met eenzelfde kwaal sterft? Je kunt alles wel verklaren en bewijzen, de medische mschap zal moeten aarden dat zij nog voor vraagtekens staat ten fjen van de wonderen der ur. En wat voor zin heeft om op basis van jnschappelijke irklaarbaarheid een aside geneeswijze niet te jreren in de nationale indheidszorg, terwijl er lijkertijd is vastgesteld die methode heilzaam tl". Einhorn is niet laasd over de uitspraak mevrouw Veder-Smit ke de veelbesproken eesmethode jpunctuur", het Chinese chijnsel dat in de intiende eeuw door de tindische Compagnie naast lukten als tabak, thee en in Nederland werd voerd. Deze uitheemse lidtechniek" heeft als •tie, dat alles in de mr berust op het energie- nwicht tussen twee ingestelde polen. In deze kt men van ziekte, neer deze „energie- -erstoord. itenschappelijke p ander argument dat de Issecretaris hanteerde bij besluit deze Chinese iswijze niet in het infondspakket op te n luidde: „De schappelijke waarde van lunctuur moet nog steeds :en worden", ize maatschappij, waarin its aan controleerbare, laalbare en objectieve ;hijnselen een recht van aan schijnt te worden ikend, heeft een rgelijke stelling natuurlijk ilute geldigheid, ipunctuur is dus volgens de ilssecretaris nog niet toende onder de schappelijke loep imen. ||derzoek onmogelijk unctuurspecialist Einhorn rijn bedenkingen. enschappelijk onderzoek het terrein van de ipunctuur is verricht, zij het beperkte schaal en in het tenland. In ons land wordt ons, acupuncturisten, Nederlandse Vereniging van Vrijgevestigde Fysiotherapeuten (NWF) te Ridderkerk. Volgens haar bestaat er dus voor de fysiotherapeuten nog wel enig toekomstperspectief voor het toepassen van acupunctuur. „Bovendien omvat acupunctuur een veel wijder gebied dan alleen het zetten van naalden. Zo kent deze Chinese geneesmethode bi/voorbeeld het werken met lazerstralen of infrarood op de acupunctuurpunten, de meridiaan-massage en de elektro-acupunctuur (het werken met een lage frequentie aan stroom). Volgens de Wet op de Paramedische Beroepen mogen de fysiotherapeuten deze technieken wél toepassen. Op het terrein van de acupunctuur resten dus nog vele mogelijkheden voor deze para-medici", aldus Lieke van Hoof. Academische medicijnman Volgens de secretaris van de NWF stoelt de uitspraak van mevrouw Veder-Smit dat geen ander dan alleen een arts acupunctuur mag toepassen, op het artikel uit de Wet op de Geneeskunde, waarin bepaald wordt dat uitsluitend universitair geschoolde medicijnmannen het lichaam van een patiënt mogen doorboren. „Een vreemde zaak", vindt Lieke van Hoof, „tijdens de Vierdaagse Is het EHBO'ers wel wettelijk toegestaan blaren door te prikken. Dit heeft toch ook te maken met doorboring?". (Het geven van antwoord hierop laten wij. leken, maar over aan de academische genezers, hoewel wij wel vaag kunnen vermoeden dat de ene doorboring niet de andere is) Jan en alleman Gezien de huidige chaotische toestand binnen het opleidingswezen tot acupuncturist is mevrouw van Hoof, evenals de staatssecretaris en dokter Einhprn, van mening dat op dit moment een naaldendeskundige nog onder directe leiding van een arts moet staan. „Momenteel kan Jan en alleman zich tot acupuncturist promoveren. Verleden week nog kreeg ik een telefoontje van een mevrouw die bij ons de cursus wilde gaan volgen. Toen Ik naar haar vooropleiding informeerde, kreeg ik te horen „Lagere school". Enigszins verbaasd over dit antwoord, vroeg ik haar hoe zij dan wel op het idee was gekomen om zich op te geven voor deze cursus. „Nou m'n man, die - doet 't ook en., 't verdient zo lekker" Maar wat Is dan het oorspronkelijke beroep van uw echtgenoot? „Timmerman" gaf deze mevrouw mij te kennen. Dit telefoontje is tekenend voor de hedendaagse situatie". „De regering zal snel met voorschriften Inzake de inrichting van acupunctuur cursussen op tafel moeten komen, wil zij deze geneeswijze uit de zeer onterechte positie tussen offiële geneeskunst en kwakzalverij halen", aldus Lieke van der Hoof. LUDUINA SALTERS namelijk bijna onmogelijk 'gemaakt te bewijzen dat acupunctuur behalve als pijnstillend- en verdovingsmiddel ook als geneesmethode aan de kritische wetenschappelijke eisen voldoet. In de kring van de universitair gediplomeerde artsen stuiten wij nogal eens op tegenwerkende krachten. Toonaangevende medische tijdschriften bijvoorbeeld weigeren de resultaten van acupunctuuronderzoek te publiceren. De universiteiten en klinieken sluiten hun deuren voor experimenten op het terrein van deze voor hen mysterieuze geneesmethode. Buitenland minder afwijzend In het buitenland toont de medische wereld zich wat minder afwijzend. In Duitsland bijvoorbeeld heeft dokter Hollinger, verbonden aan de universiteitskliniek van prof. Richter te München, achthonderd open hartoperaties succesvol met acupunctuur kunnen verrichten. De resultaten ervan heeft hij In 1977 in het tijdschrift „American journal of Chinese Medicin" beschreven. In de Verenigde Staten heeft Kwong Shueng Tan in 1975 de effecten van acupunctuur op de hoge bloeddruk gepubliceerd. Bij dit onderzoek waren achtentwintig patiënten betrokken. Bij 57,1 procent werd een duidelijke verbetering geconstateerd, bij 28,6 procent een tijdelijke verbetering en bij 14,3 procent geen enkel effect. Men mag toch wel stellen dat deze resultaten positief zijn", aldus de Haagse acupuncturist. Wat goed is, dat blijft Mr. Van der Mijn, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (KNMG) te Utrecht is het met Einhorn eens dat acupunctuur op dit moment weinig aandacht krijgt van de medische wereld. „Hoewel de KNMG zich tegen integratie van acupunctuur in de nationale gezondheidszorg heeft verklaard, staat zij hier toch niet absoluut afwijzend tegenover", aldus Van der Mijn. „Er bestaat een algemeen vaag vermoeden onder de artsen dat acupunctuur waarde kan hebben voor het genezingsproces. Over de eventuele therapeutische werking van deze methode zijn er echter nog geen keiharde pijn door middel van acupunctuur verzacht kan worden, is er dan niet ontzettend veel gewonnen? Is het dan belangrijk om precies te weten welke effecten er worden bereikt?" „Bovendien hoeft men bij deze methode bijverschijnselen niet te vrezen, dit in tegenstelling tot het gebruik van medicijnen". Geen totale verdeeldheid Secretaris Van der Mijn van de KNMG en de Haagse arts Einhorn zijn het niet op alle fronten met elkaar oneens. Beiden vinden wel dat er een einde moet komen aan de chaotische toestand die er thans heerst binnen het opleidingswezen tot acupuncturist. „Maar zolang de overheid geen richtlijnen geeft voor de duur, de kwaliteit, de toelatingseisen en de kosten van een dergelijke opleiding, zal deze situatie blijven bestaan en zal zij dubieuze figuren blijven aantcekken", merkt Einhorn op. „De regering moet acupunctuur net zoals bijvoorbeeld gynaecologie of oogheelkunde als specialisatie op de universiteiten invoeren". Ook delen zij de opvatting dat acupunctuur uitsluitend mag worden toegepast door de universitair geschoolde arts. „Acupunctuur is geneeskunst en moet uit dien hoofde door artsen uitgeoefend worden", legt Einhorn uit. „Wel kunnen fysiotherapeuten onder leiding van een arts massage volgens acupunctuurrichtlijnen toepassen. Op eigen gezag een dergelijke praktijk uitoefenen is onverantwoord". Valse verwachtingen Worden er nu op de opleidingsscholen tot acupuncturist geen valse verwachtingen gewekt bij fysiotherapeuten die een cursus „naaldendeskundige' willen volgen? Door het besluit van de staatssecretaris dat alleen artsen deze techniek mogen toepassen, zullen zij immers dit vak niet legaal kunnen uitoefenen. „Mevrouw Veder-Smit heeft onlangs laten weten dat het zetten van naalden op het lichaam van een patiënt „voorlopig" uitsluitend door artsen mag worden toegepast. Of het uitvoeren van deze techniek in de toekomst ook voor fysiotherapeuten Is weggelegd, houdt zij in overweging". Aldus luidt het weerwoord van Lieke van Hoof, secretaris van de Het zetten van naalden op het lichaam van een patiënt mag voorlopig uitslui tend door artsen geschieden. feiten op tafel gekomen. De Gezondheidsraad heeft destijds alle acupunctuur rapporten bestudeerd. De gegevens waren echter onduidelijk en gebaseerd op door uitsluitend acupuncturisten verrichte onderzoeken. Op grond daarvan kon de Raad niet tot enige wetenschappelijke waarde van acupunctuur concluderen. En uitsluitend afgaan op indrukken van patiënten die een dergelijke behandeling hebben ondergaan, mag geen basis vormen bij het besluit een bepaalde methode toe te voegen aan het therapeutisch arsenaal. Bovendien moet elk pasgeboren verschijnsel zich met harde gegevens bewijzen, dus ook de acupunctuur. Wat goed is, dat blijft. Indien deze Chinese methode inderdaad zulke goede resultaten bewerkstelligt als de acupuncturisten ons willen doen geloven, dan hoeven zij zich dus geen zorgen te maken". Volgens Van der Mijn kunnen de acupuncturisten dus de ingeslagen weg naar officiële erkenning van acupunctuur met enthousiasme voortzetten, indien hun geneeswijze tenminste waardevol Is. Fopmiddel Een ander argument dat mevrouw Veder-Smit naar voren bracht, was dat acupunctuur tot nu toe nog nooit aan een vergelijkend onderzoek is onderworpen. Ook tegen deze stelling heeft Einhorn zijn bezwaren. „In de eerste plaats is het moeilijk bij acupunctuur een vergelijkend onderzoek te verrichten. Wanneer men bijvoorbeeld het effect van een geneesmiddel wil testen, dan dient men een groep het nieuwe medicijn toe en de andere groep een fopmiddel. Maar wat kun je als vergelijkingsmiddel naast naalden plaatsen? In de tweede plaats is er ooit wel een dergelijk experiment in de Verenigde Staten verricht. Doel van dit onderzoek was invloed van elektro- acupunctuur op Incontinentieklachten (onvermogen urine en/of ontlasting op te houden) bij vrouwen te meten. Van de twintig gevallen die met acupunctuur behandeld werden, genazen er zeventien. Bij de twintig gevallen met dezelfde klacht, maar die met een fopmiddel behandeld werden, was het effect nul komma nul". Het merkwaardige in deze acupunctuurkwestie is, dat voorstander Einhorn en tegenstander Van der Mijn volkomen tegenstrijdige verklaringen afleggen. Is het misschien mogelijk dat de traditionele geneeskunde allergisch is voor acupunctuur en dientengevolge alles wat hiermee te maken heeft, als niet-wetenschappelijk terzijde schuift? „Het is onjuist", aldus reageert de secretaris van de KNMG, „om te veronderstellen dat de medische wereld zich sluit voor alles wat buiten de Westerse materialistische wetenschapsleer valt. Elke nieuwe behandelings- of onderzoekmethode die kan bijdragen tot de vervolmaking van de gezondheidszorg en die voldoet aan de gebruikelijke scherpe criteria krijgt een plaats binnen de gevestigde gezondheidszorg". Effect „Nog steeds staat niet vast wat precies het effect is", zo Traditionele geneeskunde allergisch voor acupunctuur? luidde het laatste bezwaar in het rijtje tegenwerpingen die de staatssecretaris tegen acupunctuur had. Ook dit argument verwerpt Einhorn. „Acupuncturisten fungeren eigenlijk vaak als laatste station bij lijders aan chronische ziekten zoals migraine en astma. Deze patiënten zijn door alle medische molens gegaan en kregen uiteindelijk te horen „Leer er maar mee te leven" Wanneer bij deze mensen de

Leidse Courant | 1979 | | pagina 25