Elke avond op het scherm en meer dan vijftien miljoen mensen wakker houden Johnny Carson ongeëvenaard televisiefenomeen BEL AIR Nee, zoiets kan Willem Duys wel vergeten. Zeventien jaar lang elke dag, behalve in het weekend, een show brengen van anderhalf uur, waarin gasten optreden en ontspannen babbelen. Het is een absoluut record in de geschiedenis van het tv-amusement en het staat op naam van Johnny Carson, de bekendste beeldbuisgast in Amerika, een uiterst boeiend fenomeen in de Amerikaanse cultuur van na de oorlog. Elke doordeweekse avond om half twaalf is het zover. Dan begint ,,The Tonight Show'' en gaan de gordijnen tussen het orkest van Doe Severinsen en de „zithoek" open voor een doorgaans in een licht, vlot maatpak gestoken Johnny Carson, ledereen kent de bewegingen en gebaren die hij maakt bij het vertellen van de grappen van de dag. Johnny trekt met een vinger de boord in zijn nek recht, peutert aan zijn das, wrijft snel langs de top van zijn neus en kijkt na een grap naar links en rechts alsof hij een klap verwacht. Tussen half twaalf en één uur 's nachts houdt Johnny Carson maar liefst 15 miljoen mensen wakker. Een groot percentage bekijkt de show liggend in bed en veel van de conferenciers die bij Carson op bezoek komen, stemmen hun grollen gretig af op die situatie, ledereen die iets betekent in de Amerikaanse samenleving heeft in het intieme hoekje op de divan gezeten, terwijl Carson achter zijn formica-bureau zat te luisteren en te „voeren". In de allereerste show, zeventien jaar geleden, verschenen Joan Crawford, Tony Bennett, Mel Brooks en Rudy Vallee. In de bijna 4.500 uitzendingen daarna kwamen ze allemaal aan de beurt, ook de presidenten Johnson en Nixon en de kandidaat-presidenten Robert Kennedy en Ronald Reagan. Perfectie Carson is op en top Amerikaan én entertainer en dat betekent dus timing, perfectie en soepelheid. Het vragen en antwoorden loopt gestroomlijnd, maar toch heeft de 53-jarige tv- grootheid zijn enthousiasme en zijn betrokkenheid met de gasten nooit verloren Zijn stijl betekende zelfs een ommekeer in de televisie-wereld. Carson straalt een ontspannen, tolerante sfeer uit die liberaler (progressiever) is dan in de meeste andere praatshows. Politici en komieken weterr dat ze bij Johnny verder kunnen gaan dan gewoonlijk. Toen Carson een pullover ging dragen, werd dat plotseling mode in bepaalde kringen. Toen Carson in 1962 begon was het de gewoonte dat iedere gast werd aangekondigd met: „En dan nu een heel speciale vriend van mij...". Hij gooit niet een hele kast vol lof en superlatieven leeg voordat iemand iets komt doen, is zelfs soms cynisch op dat punt, hoewel hij dat charmant weet te verpakken. Johnny Carson heeft een afkeer van ingeblikt publiek en van voorgebakken interviews. Toen hij nog bij de radio werkte, kreeg hij van een platenmaatschappij een volledig geprepareerd interview toegestuurd, compleet met antwoorden van de ster. Carson hoefde alleen maar de vragen in te spreken. Hij zei: „Leuk je vandaag in ons programma te hebben" en dan was het antwoord van de artiest: „Fijn dat je me uitgenodigd hebt, het is echt leuk hier te zijn". Carson doorbrak de code door, tegen de instructies in, in plaats van „Wanneer begon je met zingen?" te vragen: „Wanneer was je voor het eerst dronken?". Het antwoord luidde: „Nou. laat es kijken, dat was rond m'n vierde jaar, thuis, gewoon in de huiskamer" Monoloog Elke show begint met de zogenaamde monoloog, waarin Johnny de allerlaatste gebeurtenissen op de korrel neemt. Sinds jaar en dag is het de gewoonte dat Carson in de ochtenduren even belt met zijn vaste tekstschrijvers, die dan een basis-idee verder uitwerken. Vóór de uitzending krijgt Carson de monoloog dan voor het eerst onder ogen, hij schaaft er wat aan en leest hem dan voor aan zijn trouwe steun, de aankondiger Ed McMahon. De hoogste tv-bazen hebben het al lang uit hun hoofd gelaten de tekst eerst even te controleren. In de monoloog die Carson staande voor de camera uitspreekt wordt commentaar geleverd op de gebeurtenissen van de dag zelf en alleen dat maakt de „Tonight Show" uniek, want geen enkel amusementsprogramma reageert zo snel op de actualiteit. Daarin zit een deel van de aantrekkelijkheid van Carsons show, het publiek weet dat het rechtstreeks, of bijna rechtstreeks wordt uitgezonden. Om half zes (17.30 u.) wordt alles op de band gezet. Er is publiek aanwezig, dat een half uur voor de opname wordt opgewarmd door producer Freddie de Cordova. Doorgaans wordt er geknokt om de zitplaatsen, want duizenden toeristen die Californië bezoeken willen ook wel eens een blik werpen op de divan, het bureau en het landschapje erachter dat elke avond een plaatsje in hun eigen huiskamer krijgt. Wim Kan Als de toeschouwers volledig op de hoogte zijn van de werking van het applauslampje, klinkt de beroemde kreet „Heeeeeeeeeeeeere's Johnny". Carson grapt wat over de benzineschaarste en het ingewikkelde schema van de bussen die je moet nemen om bij studio 1 van de NBC in Burbank te komen. Hij blijkt te werken als een soort Wim Kan. Hij heeft een reeks sleutelwoorden op lange strips geschreven, zodat hij de draad kan volgen. „Dit is de Tonight Show", zegt hij met half ingehouden pret en wrijvend in zijn handen. „Een programma van 90 minuten dat ervoor zorgt dat de reclameboodschappen niet in elkaar overlopen". De monoloog is klassiek van opbouw. Het is een serie geintjes met om de paar zinnen een clou, precies zoals Jack Benny en Bop Hope en dat soort moppentappers hun publiek bezig hielden. Johnny Carson is met die manier van humor maken opgegroeid en trouwens de meeste Amerikanen schijnen die beroemde traditie nooit los te willen laten. Radio Johnny Carson, in 1925 in Iowa geboren, leerde op de universiteit van Nebraska tijdens een studie journalistiek hoe je humoristische teksten moet schrijven en via de radio hoorde hij hoe je voor groot publiek lollig kunt zijn. Hij kwam bij de radio terecht en later bij een lokaal tv-station in Omaha. De eerste landelijke bekendheid verwierf Johnny toen hij de quiz „Who do you trust?" ging presenteren. Deze spelletjesshow was de aanloop voor het grotere werk in de avonduren De manier waarop Carson zijn gasten op hun gemak stelde en tot ontplooiing liet komen, stond de tv-bazen zeer aan. Toen Jack Paar stopte met de „Tonight Show" trokken de hoge heren van NBC Johnny Carson aan en op 1 oktober 1962 werd hij door Groucho Marx aan het publiek voorgesteld als de nieuwe gastheer. Carson ziet zichzelf als showman, hij doet aan cabaret, toneel, film en verzorgt regelmatig een show in Las Vegas. Andere tv-§astheren in Amerika, zoals Mike Douglas en Merv Griffin, zijn alleen interviewers, net als bij ons Duys, Mies Bouwman en Aad van den Heuvel. Dick Cavett heeft wel weer een theater-achtergrond, maar volgens Carson schaamt hij zich ervoor zich „comedian" te noemen, omdat dat te laag- bij-de-gronds zou zijn. Diep „Ik wil de mensen bezig houden", aldus Carson. „Het zit me niet lekker als de critici zeggen dat ik niet diep genoeg ga. Dat is mijn bedoeling helemaal niet". Hem wordt wel eens kwalijk genomen dat zijn gesprekken op de divan geen enkele sociale betekenis hebben. Carson: „Het is gemakkelijk om te zeggen: geef me hoofden van gevangenissen in Californië, een politicus en een psychiater en laat ze discussiëren over de massa-zelfmoord in Guyana. Dan heb je misschien iets van maatschappelijk belang, maar dat is dan een praatprogramma en dat wil ik niet maken" De actuele grappen gaan uiteraard wel eens over politiek, maar dan zonder dat er keihard positie wordt gekozen. Over het ontvangen van politici heeft Carson zo zijn twijfels: „Ze zeggen alleen dingen die goed vallen bij de kijkers en meestal kom je niet verder dan zij willen. Zulke interviews zijn niet eerlijk". Graag ontvangt Johnny Carson collega conferenciers zoals de opkomende Martin Muil en Rob Reiner, eens Mike in „All in the family", want dan wordt hij geprikkeld tot grote improvisatie-staaltjes. De artiesten, die een liedje komen zingen of geestig gaan doen, moeten een minuut of zeven lang bij het publiek in de smaak vallen, voordat ze toestemming krijgen op de bank bij Carson plaats te nemen. Een harde eis, die managers vaak wanhopig maakt, maar wel voor kwaliteitsbewaking zorgt in een programma dat razendsnel In elkaar gestampt moet worden. Hond De bekende Amerikanen vertellen iets zichzelf, maar het is de bedoeling van C dat ze smakelijke anekdotes vertellen u carrière of persoonlijke leven. Het gaat roddels en pseudo-onthullingen, maar o komische verhalen en zo kan het dat di sterren een half uur lang (alleen onderb door reclame) bezield zitten te vertellen hun honden of hun avonturen in de ket „Het gaat mij niet om de namen", aldu Carson. „Maar ik zou wel gek zijn als ik r nam die niet in het nieuws zijn. Overigei minder bekende namen het soms nog I beste". Al die succesvolle jaren bij de tv hebbei zifvergrijze Johnny geen windeieren gele verdient enige miljoenen per jaar, heeft fraaie woning met privé bibliotheek en gymnastieklokaal in Bel Air en een nach Las Vegas. De laatste tijd verschijnt hij I meer elke avond als gastheer in de „To Show", maar mogen anderen het eens proberen. Enige maanden geleden schokte Johnny zijn bazen en zijn publiek door aan te k( op 1 oktober te stoppen met het tijd- e energieverslindende dagelijkse programi tv-maatschappij NBC was verpletterd wi „Tonight Show" is het enige programmi deze tv-reus nog een beetje op de been NBC-topman Fred Silverman heeft inmii alles in het werk gesteld om het instituut Carson in stand te houden. Vergadering eindeloze telefoontjes van kust tot kust If volgens insiders op dat Johnny na het zomerseizoen toch terug komt. Hij zou ffl krijgen voor andere dingen en ook me« Ook zou hij tv-films mogen maken waar zelf kan acteren Kracht De Johnny Carson-show heeft de Nedei buis nooit gehaald. Dat zit 'm waarschij de Amerikaanse aankleding, maar ook I feit dat de show op veel punten aan de actualiteit van een bepaalde dag zit geb De show verliest veel kracht als het idee bijna-rechtstreeksheid en de intimiteit v moment niet meer bestaan. Toch maakt het kijken naar de „Tonight duidelijk met hoeveel vakmanschap in A aan een dergelijk programma wordt gew Sonja Barend. Aad van den Heuvel, Haf Verhagen en Willem Duys zouden heel v kunnen opsteken van de manier waarop dag in dag uit al zeventien jaar lang gasl het babbelen krijgt. Elke avond op het scherm komen en mf 15 miljoen mensen wakker houden is gfl kleinigheid. Dat zoiets ook een voordeel blijkt uit het motto van Johnny Carson: uitzending mislukt is, doen we het gewo volgende dag beter" DIRK VELIK ■p., Drie van de zeer uiteenlopende uitmonsteringen, waarin de Amerikaanse tv-ster Johnny Carson de afgelopen ze ventien jaar in zijn populaire show op de beeldbuis ver scheen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 24