Het damoorlogje van 1974 Grote trainings achterstand op Duindigt Engelse trainers nemen „groot" geld mee PA( iRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1979 PAGINA 13 ed, n betra aa latej 'an i tal jaren geleden was het ondenk- at Koeperman Wiersma behulp- >u zijn bij het veroveren van de itel. Koeperman en Wiersma kon aan één tafel zetten, maar dan met een rol prikkeldraad tussen „Kampioen Leugenaar, kampioen Oostblok", klonk het in 1974 ver fluit de mond van Harm Wiersma, teel onbegrijpelijk. Wiersma voel- belachelijk gemaakt in het kandi- •i ernooi te Tiflis, een evenement dat 'het zich terugtrekken uit de wed- >rt van Ton Sybrands - een we- I 'pioen moest aanwijzen, e vacante wereldtitel kwamen in 5r spelers in aanmerking: Wiersma, rg, Tsjeholev en Koeperman. Met ijtje niet toevallig als laatste Koe- genoemd, want de voormalige ve- eek sedert 1970 nauwelijks nog op- 'n tegen spelers als Wiersma, Sy- Gantwarg en Tsjegolev. het geruchtmakende toernooi in fdstad van de zuidelijke Sov^etre- ÉNAAR De Nederlandse edtrainers, vooral die van de Wassenaarse renbaan ndigrt, worden er doodziek Bijna wekelijks komt een t collega de vette prijzen in •ennen ophalen. Er is bijna (klassieker op Duindigt dit i die niet door een Engelse is gewonnen. Nederlandse ren geven hun paarden in [geland ih training. En niet (zonder succes. Steeds meer ren zijn van plan om hun Jen in Engeland in training ven. De Derby 1978 en 1979 werd gewonnen door een derlands paard in Engelse |ing. Rond de winnaarsring uindigt hoor je maar al te vaak de opmerking: die jrlandse trainers kunnen er aar weinig van. Nederland t echter beslist vakmensen, derlandse trainers spreken dan ook van oneerlijke concurentie. De Idningsomstandigheden zijn i hen anders in Engeland. Er zijn daar veel meer nogelijkheden. Doordat het ïgeld wordt opgeslikt door Engelse trainer missen de andse volbloedtrainers een igrijk deel provisie. En dat terwijl het beroep van lbloedtrainer in Nederland - toch al geen vetpot is. geland zo nu en dan een ren te winnen. En daar is het prijzengeld veel hoger dan in Nederland. Engeland is uiteindelijk niet voor niets het renmekka bij uitstek. Verandering Rob Milders, wij gaan verandering brengen in de trainingsmogelijkheden op Duindigt door het aanleggen van een "All-Weather" trainingsbaan. Op het ogenblik is het op onze baan zo dat de trainers maar een keer per week met hun volbloeds een galop mogen maken over onze grasbaan. Laten we dat meer toe, dan kan je Duindigt als wedstrijdbaan wel vergeten. Vergeet niet dat Duindigt geen trainingscen trum is. Er is geen baan in Europa waar zoveel paarden op trainen als op Duindigt. In Frankrijk en Engeland hebben de meeste stallen een eigen trainingsbaan van gras. Dat is in Ne derland jammer genoeg niet het geval. De meeste volbloedtrainers moeten al lemaal hun dagelijkse trainingsarbeid op Duindigt verrichten. Door de aanleg van de nieuwe "All-Weather"baan gaat er veel veranderen voor de Duindigt- trainers". Studiebezoeken die een delegatie van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport en de Koninklijke Nederlandse Harddra verij en Renvereniging vorig jaar aan En geland hebben gebracht, brachten aan het licht dat een "All-Weather" baan voor het trainen volbloeds geweldig is. Dat wilden beroemde Engelse trainers .zoals Lan Bal- ding .o.a trainer van de paarden van ko ningin Elizabeth II, en de meest winnen de trainer van Engeland Peter Walwijn, graag onderstrepen. De Engelse firma Dormit en de Heidemaatschappij begin nen op 5 november aan de constructie van de baan. Onder alle weersomstandigheden kan men trainen met de paarden op een "All-Weather"baan. Het idee voor zo'n baan stamt van de gro te Ierse trainer Vincent O'Brien. Zijn uit gangspunt was dat voor de training van volbloeds eigenlijk niets beter is dan een grasbaan, als die goed is, maar dat is niet altijd het geval.Daarom zocht hij een ver vanging van een grasbaan en vond die in de toepassing van krullen van zacht hout vermengd met zand. Dat zou voor een veerkrachtige bodem zorgen, hetgeen niet het geval is met alleen zand. Ideaal bleek deze oplossing echter niet maar zij bood wel de sleutel tot de constructie van de "All-Weather"baan. De baan gaat ongeveer twee ton kosten en de aanleg zal een maand duren. Daarna kunnen de volbloedstrainers dag in dag uit van de baan gebruik maken. Training sachterstand, zoals aan het begin van dit seizoen toen er zelfs rennen moesten wor den uitgesteld, is er dan niet meer bij. De Stichting Nederlandse Draf en Ren sport wil ook een bepaling in het leven roepen om de Nederlandse trainers iets te beschermen tegen de kracht en de in breng van de Engelse trainers in het Ne derlandse rensportbestand-. Piet de Jong, chef van de afdeling renwezen van de Stichting Nederlands Draf en Rensport:" Er komt een bepaling dat de Engelse trai ners niet straks ook de kleine rennen kunnen gaan winnen op Duindigt. We moeten onze trainers toch op een of ande re manier kunnen beschermen. Maar de klassiekers zijn natuurlijk altijd toegang- kelijk voor Engelse trainers". Zodat het er nu al naar uitziet dat, ondanks het feit dat Duindigt een zogenaamde "All-Weather- "baan krijgt, de Engelse trainers een be langrijk deel blijven eisen uit de Neder landse prijzenpot' Door de kracht van de tweejarigen in training bij Mike Ryan en het eigendom van de Nederlandse eige naar Nuy staat het nu al bijna als een paal boven water dat de Derby 1980 ook voor de Nederlandse trainers een verloren zaak is. Tel uit je winst. ARTHUR VAN RIJSWIJK OOIT WAREN KOEPERMAN EN WIERSMA AARTSVIJANDEN werd de strijd met alle aanbevelingen het Sonnenborn-Bergersysteem toegepast? Combinatie Hoe het ook zij, Koeperman speelde de laatste ronde tegen Andreiko. En, wat al duidelijk was, Koeperman won, niet door geraffineerd spel maar door een kinderlijke eenvoudige combinatie. La ten we- Giovanni Giuggia aan het woord, de man die in Tiflis de functie van arbiter vervulde. „We merkten op, dat de spelers in de eerste ronden van grote stiptheid blijk gaven. Op 14 no vember, de laatste ronde van het toer nooi, kwam de Russische speler An dreiko acht jiiinuten te laat. Hij ging zitten zonder'de tegenstander (Koeper- ïpan) verontschuldigingen aan te bie den, zonder zijn te-laat-komen te moti veren". Daar er geen tolk aanwezig was, heeft men de oorzaak van zijn te-laat-komen niet kunnen achterhalen. Andreiko had zich tijdens de partij meer dan incorrect en onwaardig gedragen. Hij bleek zeer duidelijk onder de invloed van alcohol te zijn: Was Andreiko: de verschopte zoon van een Duitse officier, door Koeperman on der druk gezet? Moest Andreiko een te genprestatie leveren voor het twee punten grote presentje, dat Koeperman hem in 1972 tijdens het wereldkampioenschap te Hengelo had gegeven in een laatste po ging Ton Sybrands van de titel te hoiTden? De trainingsbaan in het Franse Toulouse Duindigt krijgt ook zo'n "All-Weather" baan. Afgelopen zondag stapte weer een vol bloed van een Nederlandse eigenaar in de winnaarsring van Duindigt rond. Het was Pink Tank, in training bij de Engelsman Mike Ryan. De eerste prijs was ruim veer tigduizend gulden, hetgeen aan provisie voor een Nederlandse trainer had bete kend vierduizend gulden. Het vorig jaar was Pink Tank op de Wassenaarse baan nog in training bij het bekende duo Henk van der Kraats en Bertus Riem. Maar in navolging van eigenaar Nuy had ook Ed de Kroes uit Elburg voor een Engelse trai ning gekozen. Mike Ryan bracht zowel vorig als dit seizoen bijna wekelijks een paard van de heer Nuy, meestal met de achternaam Boxberger, in de winnaars ring van Duindigt. Door de uitstekende prestaties van trainer Mike Ryan met zijn paarden haalde hij op Duindigt al ruim 350.000 gulden weg. Zijn collega Guest, die o.a. met Corral's Bond de Derby won, pakte nog even een halve ton mee. Onge veer een kwart van het prijzengeld kwam terecht bij paarden van Nederlandse eige naren die in Nederland in training zijn. Rob Milders is niet alleen directeur van Duindigt maar ook kenner van de ren sport in het buitenland. Aan hem de vraag zijn de trainingsomstandigheden in Engeland anders dan op Duindigt? "Na tuurlijk, maar laten we nu even voorop stellen dat de Engelse trainers op en top vakmensen zijn. Daar kunnen vele Ne derlandse trainers echt nog wel wat van leren. Het zijn natuurlijk niet alleen de trainingomstandigheden. Vakmanschap is meesterschap en elke eigenaar is natuur lijk frank en vrij waar hij zijn paarden wil laten trainen". Trainen van volbloeds in Engeland kost bijna het dubbele dan in Nederland. Ook de overkomst van de paarden .telkens van Engeland naar Duindigt, kost natuurlijk ook een hoop geld. Maar bij de Neder landse eigenaren, die nu hun paarden in Engeland in training hebben staan, is dat geen enkel bezwaar omdat hun Neder landse paarden ook in staat zijn om in En Harm Wiersma: woede snel bekoeld. publiek verspeelden Andreiko en Koeper man een punt aan zwakke broeders. An dreiko kon de Surinamer Waldring niet op de knieën krijgen. Koeperman beet de tanden stuk op de Italiaan Badiali. Geen nood moeten Koeperman en.Adreiko op de vooravond van de slotronde in Tiflis, gedacht hebben, want de dag erna stond het duel KoepermanAndreiko op het programma. Een partij waarvan de over-- winnaar, dankzij het beruchte Sonnen- bornBergersysteem, op slag wereldkam pioen zou zijn. De fraude was alleen mo gelijk omdat daar, op de flank van de Kaukasus, nogal vreemd met de regle menten was omgesprongen. Ten eerste: hoe is het mogelijk dat in de slotronde twee landgenoten elkaar ont moeten, en op de tweedy plaats: .waarom De Derbywinnaar 1978, Boksberger Cook kreeg ook zijn training in Engeland. Iser Koeperman: geen vriend van wereldkampioen Gantwarg. Combine Voor Harm Wiersma en met hem ve len, was de zaak duidelijk: combine.' Een smerig spelletje met Koeperman opnieuw in de hoofdrol. Woedend gaf Harm Wiersma aan het slot van het toernooi de prijs waar hij „recht" op had terug aan de voorzitter van de Russische Dambond, Tsjoubarav, hem in zijn beste Frans toevoegend: „Ik kom nooit meer in de Sovjet Unie voor het spelen van een officieel toernooi". De protesten van Wiersma tegen de gang van zaken tijdens het toernooi te Tiflis haalden niets uit. De Russische Dambond hield het been strak, de Werelddambond durfde bang voor een afscheiding de Russen geen reprimande te geven. De woede van Harm Wiersma bekoelde overigens opmerkelijk snel. Waarom met het badwater het kind weggooien? Het be langrijkste van het behalen van de we reldtitel is immers de kans je financiële positie flink op te krikken. Al vlot maak ten de verwijten, die Wiersma aan het adres van Koeperman zond, plaats voor het streven de Rus in een match te ont moeten. Niet alleen qm revanche te ne men, ook om de bankrekening een flinke financiële injectie 'te geven. In dat licht bezien is het ook helemaal niet meer merkwaardig dat de eerste die in 1978 Koeperman, na zijn definitieve vertrek uit Rusland, op de luchthaven van Wenen begroette, Harm Wiersma was. Wiersma is immers dammer om den brode. Van de revanche-match, die de Friese grootmeester in gedachten had, is echter nooit iets gekomen. Koeperman was wel bereid tot een confrontatie, de Russische Dambond niet. De Russische dambonzen waren er inmiddels van doordrongen dat Koeperman in een match op het scherp van de snede geen partij zou zijn voor Wiersma. De verstandhouding tussen Koeperman en Wiersma is sedert het oorlogje van 1974 aanmerkelijk verbeterd. Dammer Wiersma probeert vooral practisch te zijn. Of in zijn eigen woorden: „Moeilijkheden met bepaalde personen probeer ik meestal zo gauw mogelijk recht te trekken". Dit voorjaar speelde Harm Wiersma een de monstratiepartijtje tegen Iser Koeperman ter gelegenheid van de opening van het toernooi om het Nederlands kampioen schap. Een partijtje, gespeeld zwevend over het Gelderse land, bungelend in het mandje onder een ballon. De vrede is zelfs zo solide dat Wiersma en Koeperman te genwoordig in een team kunnen spelen: Lent. Een ploeg die zo gevuld is met ve detten dat het Nederlands kampioenschap Lent nauwelijks kan ontgaan. En, Harm Wiersma speelt eindelijk zijn lang verbei de match. Tegen de oude, geslepen rivaal Koeperman. jfet kan verkeren. Leo Le^né jyan, de man achter het suc- de paarden van Stal Nuy, de "foers en Pink Tank. piel] In een tweekamp, die Harm a optimaal moet Voorbereiden komende strijd met Anatoly danprg, de Rus die hem in het voor- wereldtitel afhandig maakte, is oeperman de sparring partner. I ter wereld zou beter materiaal p aandragen om Gantwarg te be- dan Koeperman. Was hij het als eerste het dammen profes- beoefende, en sedert 1956 we- Is voor de neuzen van de con- |-J ie weggriste? En inmiddels een il studieboeken op zijn naam aan? Bovendien, Koeperman en irg haten elkaar hartgrondig, ^ïet was toch vooral Gantwarg J bolwerk Koeperman aan het en bracht. Gantwarg liet, met ev en steun uit Nederland man zo diep duikelen, dat de -he regeerders plotseling geen aanleiding meer zagen emigra- de Joodse dammer tegen te hou- aan dp .1

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13