II MIJ r In elk massief eiken pecialisten ziekenhuizen tinnen kosten Gezondheidszorg drukken Meubelfabriek Oisterwijk $ert Akerboom in kreukels, maar toch jjederlands kampioen stock car racing o GEINIG ANIMO VOOR ^AECILIA CONSORT (Msterwiik-menbelzit een paarhonderd jaar historie Maar dat vinden wij niet genoeg. ?SCHEIDSCOLLEGE PROFESSOR DONKER: fascinerend stemmenspel Carol Linssen toonaangevend in eiken D/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 PAGINA 5 orgd Erg geinige sport en nog betaalbaar ook" aton A nit ek w e Eei is er helemaal niet Jarry j onder de indruk, esinkph van de eer, noch p ji de harde klappen a Coi hij heeft moeten uur), asseren. Maar toch is landelijke titel, 1 Depdag behaald binnen aatst n terrein dat begrensd ntratcVd door strobalen, aggjjrt Akerboom wel af lag 3izien. Zijn gezicht is gevejn of meer Plajetekend". Boven de linker wenkbrauw is een verwonding, overgehouden van de slijtageslag, aan het helen, „maar daar maal ik niet om", zegt Bert, een boom van een kerel. Bert Akerboom uit Roelofarendsveen is afgelopen weekeinde op punten Nederlands kampioen '79 Volkswagen klasse Evaco Stock car racing geworden en dat heeft deze 25 - jarige Veense automonteur een bijkans vergulde beker en veel voldoening opgeleverd. Ook z'n baas, Jan Verhaar van het gelijknamige automobielbedrijf, heeft er de grootste lol in, „want die jongens hier in ons bedrijf doen het erg goed". Die jongens zijn, behalve Bert, ook nog Bart Buikema (21) en aankomend crosser Cok Vergunst van 20, die nu nog volop actief is in het meehelpen sleutelen tussen de manches door maar het volgend jaar ook zelf wil gaan rijden. De drie knapen hebben hun hart in Maurik kunnen ophalen, voordat Bert, geheel in de kreukels, een eerste plaats voor zich opeiste. Bart Buikema werd bovendien tweede. De Veen kent maar liefst negen crossers, samen het crossteam De Veen vormend, hoe kan het anders. Het strijdtoneel bij Maurik was een eindpunt in een seizoen dat doorgaans zeven wedstrijden kent. De finale moet dan na het optellen der punten die in het geheel vergaard zijn, het gewenste resultaat opleveren. „Ja ia, laat ze maar schuiven'gnuift automan Jan Verhaar, die z'n stevige monteurs als sponsor terzijde staat: „ik lever het materiaal en de I Akerboom (rechts) met beker en „total losse" auto, waar hij een jaar mee heeft gereden. En nóg ziet hij kans iets bruikbaars uit het wrak talen. Links Bart Buikema bij z'n nog „puntgave" stock car; twee „kevers" met een verleden en twee „drivers" met toekomst. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. benzine, maar wat ze in hun vrije tijd doen aan opvijzelen van de cross - auto's, daar draaien ze zelf voor op". Bert Akerboom zit er weer ontspannen bij. Dat was zondag wel even anders; toen ging hij volkomen de vernieling in. En z'n baas en het publiek maar genieten. „In het begin van het seizoen had ik meer succes dan later. Nee, het is zondag in Maurik bar slecht verlopen. Na acht rondjes was de kar total loss en intussen was ik al een paar keer over de kop gevlogen", vertelt Akerboom. „Er valt nou niks meer op te kalefateren aan die auto. Kijk, als crosser probeer je je auto zo goed mogelijk te maken. Overal pik je wat van mee; je zit nu eenmaal zelf in een autobedrijf. Je rijdt vaak op ruw terrein en daar moet zo'n wagen tegen kunnen. Alles moet je vastlassen en verstevigen. Het is een geinige sport. Zo hard mogelijk rijden. Het publiek ziet je 't liefst een paar keer de sloot in gaan". „Nou en of", beaamt Jan Verhaar: „het gaat om sensatie; het moet spectaculair zijn. Dat staat voorop. Degene die het eerst flinke pech krijgt verdient al gauw een premie". Bert: „zo trekken we het hele land door. Soms ga je te keer je op vlakke banen. waar je pas het echte rijwerk krijgt. Zoals in Maurik, op een pas gemaaid korenveld. Kon je lekker hard rijden. Dit was m'n zevende seizoen alweer. Ik ben hier in de Veen als eerste met dat crossen begonnen. Natuurlijk kreeg ik heel wat te verstouwen. Maar ja, als je de boel maar stevig verankert en vastlegt. Zo heb ik een flinke dosis ervaring opgedaan. Twee jaar geleden, in Zierikzee, heb ik behoorlijk op m'n kop gekregen. Ik lag op koppositie, met een vaartje van 80 kilometer. Opeens kreeg ik een strobaal dwars voor m'n voorwiel. Toen was het bekeken. Ik vloog als een tennisbal door de wagen heen, met een soort zweefduik. Een kwartier heb ik daarna naast de wagen buiten westen gelegen. Shock. Ik wilde meteen die kar weer in, zei men. Maar daar weet ik niks meer van. M'n broer heeft toen tijdig het contactsleuteltje eruit gehaald. Zie je, je wil voor je eigen niet weten dat je over de kop bent gegaan. Dat was wel het slimste dat ik heb meegemaakt. Maar nu heb ik een betere stoel, betere gordels en er zijn betere veiligheidsvoorzieningen. Je leert". Baas Jan Verhaar: „maar zondag ging het weer verschrikkelijk eraan toe. Dfe jongens jaagden elkaar flink op. Bert lag weer 'ns op z'n kop. En maar weer sleutelen voor de volgende manche". Bert Akerboom verzamelde dit seizoen 390 punten, voldoende voor het kampioenschap in zijn categorie. Bart Buikema kwam met 345 punten een boel te kort, maar een tweede plaats mag je toch in dit metier niet uitvlakken. Misschien dat er in oktober nog een nawedstrijd wordt verreden ergens (als er een boer is die z'n land voor dit doel wenst te verhuren, zit het wel goed; ofschoon hij z'n grond als een woestenij terugkrijgt), maar in elk geval is Bert volgend jaar, omstreeks Pasen, weer van de cross - partij. Praat overigens niet over „auto cross", maar over stock car racing. Die autocrossers zijn heel andere jongens; „veel gevaarlijker", weet Bert, „met al dat glas en grote benzinetanks voorin". „Ik zou ontiegelijk graag aan auto racen doen. Al heel jong was ik op Zandvoort te vinden. Maar dat kost te veel voor een gewone werkman. Dan moet je een sponsor gaan zoeken, want je hebt een dure auto, nou, maar daar trapt bijna niemand meer in. Ik hou het maar bij stock car racing. Het is enorm leuk om je eens te kunnen uitleven en het is nog betaalbaar ook". de k aurf— JEN „De specialisten in de zie- izen kunnen (en moeten) een j bijdrage leveren aan verminde- Van de kosten in de gezondheids- ,in ziekenhuizen. Door de enorm bomen mogelijkheden van de me- technologie worden meer kost- onderzoeken aangevraagd dan in ^noodzakelijk is voor de vaststel- an de ziekte van de patiënt", al- >ogleraar prof. dr. P.J. Donker in i' afscheidscollege, onder de titel r kostenbeheersing in de klinische geneeskunde", voor de Leidse universi teit. Op de indirecte kosten van onder meer röntgenonderzoek, laboratoriumbepalin gen en het gebruik van operatiekamers kan volgens de hoogleraar drastisch wor den bezuinigd. In zijn rede pleitte prof. Donker er voor, dat in de artsen -en speci alistenopleiding en in de nascholing on derwijs wordt gegeven op het gebied van de kostenbesparing en de doelmatigheid van de medische zorg. Op den duur, zo zei Donker, zal de terug houdendheid in de aanvragen van de af delingen leiden tot minder behoefte aan personeel op de ondersteunende diensten van het ziekenhuis. Zo kan de specialist door minder uitgebreide onderzoeken aan te vragen invloed uitoefenen op het perso neelsbestand en dus op het totaal van de door het ziekenhuis te maken kosten. In de directe kosten van de afdeling kan de specialist een bezuiniging van 2,5% be werkstelligen. Deze bezuinigingen liggen in de sfeer van medische -en gezondheids middelen (onder meer verband, bloed en plasma en disposables), aldus de scheiden de hoogleraar. )EN „Onder het Melk- I" van de Engelse dichter n Thomas is een stuk dat vraagt van zijn publiek, er ook veel aan terug In de uitvoering van Ca- 'Xinssen, gisteravond in de f j uwburg, was het fascine- voorstelling, die een be deed op zowel het taalge- als het visuele vermogen jen de toeschouwer, hi gke n Thomas schreef „Onder A| Melkwoud" oorspronkelijk een hoorspel; het is een menspel, waarin een im pressie wordt gegeven van een klein vissersdorp in Wales, van de inwoners, hun gevoe lens en hun eigenaardigheden. In vogelvlucht worden zo'n 60 personen geschetst, die niette min zeer herkenbaar zijn: hun emoties'en de wijze waarop ze die uiten, komen we dagelijks tegen in onszelf en in de men sen om ons heen. Daar het stuk als hoorspel be doeld was, speelt de taal een grote rol. Niet slechts de ge beurtenissen, maar ook de ma nier waarop die onder woor den gebracht worden, zijn be langrijk. Prachtige zins- en klankconstructies duiken, ook in Nederlandse vertaling, her haaldelijk op, echter zonder de inhoud van het verhaal te ver dringen. Eerder vullen taal en verhaal, klank en inhoud, el kaar aan. Carol Linssen voegde daar nog een fysiek element aan toe. Hij sprak alle rollen en de verbin dende vertellerstekst, en be eldde ook vele van de figuren uit, waarbij hij slechts een ta fel en stoel gebruikte. Aan vankelijk vond ik zijn spel wat karig, maar Carol Linssen bleek de juiste beslissing te hebben genomen: het stuk is zo rijk aan verbale inhoud, dat een uitgebreid gebarenspel te overdadig zou zijn geweest. Daarbij komt dat Linssen een gedragen spreekstijl heeft, die niet zo best combineert met snelle gebaren. Reeds nu vond ik het jammer dat Carol Lins sen zich weinig tijd gunde om overgangen van de ene naar de andere rol te maken. Zowel hijzelf als het publiek mogen best wat rust krijgen. Het blijft te allen tijde een grote presta tie voor een acteur om in zijn eentje aan een dergelijk stuk gestalte te geven. JACQUELINE MAHIEV [f DEN Het Caecilia Consort is een mble, dat bestaat uit 13 stijkers, 11 fevoerd door concertmeester Mau de Bosman. Het gaf gisteravond een al oering in de Stadsgehoorzaal, in laa kader van de C&A concerten. Be- iei imend was het dat er nog geen de emaal zoveel mensen in de zaal za- he als op het podium en dat terwijl r i Consort in veel opzichten zijn ta- av en bewees. o "G echniek waren de musici volkomen elkaar gewaagd. Hun muzikale bena- )n ngswijzen waren zo verwant dat er ke was van een hecht en bijzonder ge- iplineerd samenspel. De volstrekte leid van het ensemble deed soms den- ken aan die van de beroemde Engelse Academy of St. Martin-in-the-Fields, met dit verschil dat de klank hier veel strak ker en gestyleerder aandeed. Dit resul teerde keer op keer in een uiterst geladen uitvoering, die technisch vlekkeloos was en in haar benadering vaak boeiend door sterke muzikale effecten. Maar het speci fieke karakter van de muziek kwam hier door vaak onvoldoende tot zijn recht. Zo miste het concerto grosso van Vivaldi nogal wat van de lyrische vriendelijkheid, die deze Italiaanse componist zo ken merkt. Het hoge tempo liet een gevarieer de klanknuancering niet toe. Verrassend was de 10e Symfonie voor strijkers van Mendelsohn, een jeugdwerk dat al e$n sterk eigen karakter draagt. Ook hier mis te de interpretatie een zekere soepelheid en elegantie. De benadering van het Consort sloot het best aan bij Elgars serenade op. 20 en Dvoréks walsen op. 54. Elgars romantiek vereist een stevige klank. Omdat het tem po matig genomen moet worden, kwam het hier, met name in het Larghetto, tot een prachtige intensiteit. Dvoraks Slavi sche inslag is van nature al dynamisch. Schuberts rondo voor viool en orkest leed i.h.a. gezien onder het genoemde euvel: een te geforceerde muzikaliteit, een te strak aangehouden tempo en te grote aan dacht voor de technische virtuositeit, waarin ook solist Maurits Bosman, echter, bewondering verdiende. DIRK VOOREN ADVERTENTIE \JOEIE DINGEN nemen hun tijd. Wie ongeduldig is, moet daarom nooit met eikehout willen werken, want de Europese zomereik is een trage groeier. Maar juist daardoor heeft zijn hout zo'n ongeëvenaarde rijkdom van kleuren structuur. Het hout van de kloostertafel die u bij ons in de toonzaal bewondert, zou bijvoorbeeld best een tijdgenoot van Napoleon kunnen zijn geweest. En'tis de tijd, die er een weergaloos mooi stuk eikehout van heeft gemaakt. Moeten wij ons dan ineens gaan haasten als we er meubels van maken? Net als de natuur nemen wij onze tijd De eerste soort Europese eik, die wij o.a. in Frankrijk en op de Balkan uitzoeken, gaat niet zó direct de verwerking in als 't bij ons in Oisterwijk binnenkomt. Eerst zorgzaam lageren in de wind (uit de zon, uit de regen) en daarna nog lange, lange tijd drogen in onze klimaatkamers. Zodat er geen greintje werking meer in zit. Al met al zijn we dus jaren met het hout bezig, vóórdat er eindelijk aan de meubels zelf kan worden begonnen. Maar om een weergaloos fraai massief eiken meubel te maken moet je geduld hebben. U ziet het bij ons in de toonzaal Massief eikehout waar een paar honderd jaar voorgeschiedenis in zitEn waaraan wij nog eens een handvol jaren zorg en liefderijke voorbehandeling hebben gegeven. Plus het eigenzinnige vakmanschap van onze meubel makers. Die keuren, passen, proeven en vormen. Zuigend- zuivere pen-en-gat verbindingen. Massieve verlijmingen waar nooit van z'n leven een spat beweging in komt. Dat garanderen we v12 jaar, zwart-op-wit ^uitgeschreven op uw naam. i Het bad van I de waarheid Zo zou je de fase van het loogbad kunnen noemen. Want elke fout in het 1 hout komt door logen genadeloos aan 't licht. Met beitsen kun je gebreken in 't hout verdoezelen, maar logen dwingt je alleen het allerbeste hout te gebruiken. Daarom logen wij al onze meubelen. Een bezit om trots op te zijn Wie een kast, tafel, bankstel, wandcombinatie, dressoir, ledikant of één van de andere eike schoonheden met het brandmerk Oisterwijk kiest - die krijgt een stuk van blijvende waarde in huis. Dat met de jaren alleen maar mooier wordt. Zulke dingen gaan niet op een koopje. Maar ja, wat venvacht u anders - voor die vele, vele jaren dat de natuur en wij er mee bezig zijn geweest. Vermoedelijk is 't dan ook het mooiste wat er in massief woon-eiken te zien en tegen geld te ruilen valt in dit land. Als u van massief eiken leefmeubelen houdt, moet u zelf komen kijken, bij het genot van een kopje verse koffie. Het dikke .eike-woonboek vol kleurenfoto's ligt voor u klaar om mee te nemen. Zodat u thuis rustig kunt ovenvegen hoe en waarmee u uw huis wilt gaan verrijken. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5