Radio Oranje Leiden4* trekt steeds meer luisteraars hooglandse Kerk en voeten uit in gemeen tear chief Nieuwe lagere school in Merenwijk urgent LFS EEN GEMEENTERAADSLID TREEDT IN UITZENDINGEN VAN ETHERPIRAAT ldprijzen voor ergiebesparende ideeën LEiDSE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 PAGINA 3 iltuuri 33 •ii/. 1 i.U,t DEN Vanuit een ka tje van drie bij vier me- ind"x stuurt een Leidse wis- de-student sinds kort il- le radioprogramma's verrassende kwaliteit ,eidse ether in. Het radi- ition heet 'Radio Oranje len'. De etherpiraat oriingint zich 'Bernard Prins'. !iónwi|populariteit van het ra- ®r*t Station is snel groeiende, is dan ook verrassend de doorgaans toch zo z-seri t reagerende politie en iw [-opsporingsdienst nog (Jacl, vinger naar 'Bernard is' hebben uitgestoken, dat terwijl het vrijwel elijks op de 95,5 MHz endende radiostation lo- prominenten in de stu- aan het woord laat en s een eigen telefoon- (Tinmer in de ether meldt, isterende Leidenaars ^den verzocht het num- te draaien en te reage- of deel te nemen aan muziekquiz, rt Na a drie jaar geleden begon iviskundestudent, die we et vervolg van dit artikel 'Bernard Prins' zullen nen om daarmee zijn ano- teit te handhaven, te ex- «nmenteren met zendappa- n ur. Een maand geleden te de bijna afgestudeerde ent op woensdagmiddag afwisselend radiopro- Inma van drie uur. Op de 2lBre dagen zend hij kchts uit van middernacht •tenten uur. Voor vele Leide- BrdoP 's Prettig 'n ^et 8e* vif liggende stem van piraat nard inmiddels een ver- iwd geluid. Ook de piraat zich er eigenlijk r, dat hij nog steeds in de m PI t is. Hij erkent dit met zeker fatalisme. „Als de sil'e werkelijk wil, hebben 'Jou »e in een mum van tijd te ken. Maar ik zend nooit ameboodschappen uit, ik jeer alleen een fijn pro- pima in elkaar te draaien, ik gesnapt word is het mer, ik ben dan waar- Shinjnjj'jk mijn apparatuur en krijg bovendien een ge tweehonderdvijftig 3 boete. Als het gebeurt, gebeurt het, ik heb het mijn hobby over", lard Prins begint het sdagmiddagprogramma populaire muziek; Fleet- NSii Bernard Prins tijdens de uitzending in zijn illegale „studio". Onder het konijntje (geheel rechtsop de vensterbank) bevindt zich de eigenlijke zender. hij de stem van de nieuwsle- zer rechtstreeks in op dc ei gen golflengte. „Dat mag ook eigenlijk niet, want ik betaal er niet voor. Illegale zenda mateurs zijn natuurlijk ook fout. Stel eens voor, dat ieder een een zender zou hebben. Het zou een complete chaos worden in de ether. Hilver sum 1, 2, en 3 moeten onge hinderd en goéd afstembaar in de lucht blijven.", stelt de etherpiraat. Ondertusen kijkt Prins over zijn bureau heen naar buiten, om te zien of er misschien een politiewagen in aankomst is. Want ondanks de fatalistische instelling zal de piraat wel zijn best doen om de zender, een apparaat niet groter dan een stevige doos ^ïcifers, te verbergen. wood Mac is na de opening als eerste te beluisteren. „Om luisteraars te lokken", licht Bernard toe. Van drie tot vier wisselt hij de muziek af met mededelingen in de trant van: Bij de vrouwenpraatgroep Femke kan u zich hu nog aanmelden voor... Na dat uur volgt een half uur lang „Leid se Agenda". Films, concerten en andere activiteiten worden in dertig minuten bekend ge maakt. Daarna, van half vijf tot vijf uur wordt de Leidse Top Tien gedraaid, die de amateur zender met welwil lende medewerking van de vijf grootste platenverkoopa- dressen in Leiden heeft sa mengesteld. In het laatste uur wordt muziek met informatie doorspekt. Tijdens dat informatieve uur komt bij voorkeur actueel stadsnieuws aan de orde. Re gelmatig komt een bekend Leids gemeenteraadslid in de uitzending, die commentaar bij het betreffende onderwerp levert. De toelichtingen zijn verantwoord en in het geheel niet klakkeloos „uit de ether gegrepen". Deze week kwam onder anderen een functiona ris van het arbeidsbureau aan het woord in verband met de sluiting van de Vrije School en bovendien werd aandacht aan het jubileum van de Jazz- zolder Hot House besteedt (een vernuftig aangesloten te lefoon maakt direkte reacties van luisteraars mogelijk). Op het nieuws na, is dat het vol ledige woensdagmiddagpro gramma. Voor de nachtelijke uren heeft de piraat een andere programma samengesteld. „Fijne muziek, daar heb ik dan behoefte aan", aldus de, presentator en dus schotelt hij de nachtelijke luisteraars uit sluitend muziek voor. Ten slotte kunnen de luisteraars gedurende de uitzending van donderdagnacht aan een quiz deelnemen. Een door de disc- jockey zelf bekostigde platen- bon is de inzet. Het nieuws laat Bernard Prins door het ANP verzor gen. Dat wil zeggen, woens dagmiddag om vier uur voegt De populariteit van 'Kadio Oranje Leiden' wordt vooral bepaald door de kwaliteit van de uitzendingen. Bernard Prins heeft duidelijk gevoel voor zijn werk. Hij bezit de "gave" het programma op een enthousiaste, af en toe zelfs humoristische manier „bij el kaar te praten". Zeker voor de leek is weinig verschil waarneembaar tussen de wij ze waarop een Eddie Becker of Frits Spits en Bernard Prins een programma aan de man probeert te brengen. Streven Bernard Prins zendt niet om dat de spanning van het al of niet gesnapt worden hem aan trekt, wat bij veel collega's wel het geval is. „Ik vind het een uitdaging om met zo wei nig materiaal een toch rede lijk goede radio uitzending te verzorgen." Inderdaad behelst het programma van de stu dent niet alleen non-stop dis co stampwerk. Ook aan de compositie van het program ma besteedt Bernard Prins de nodige zorg. Niet verwonder lijk, want er is bij de enthou siaste radioman van een zeke re vakliefde sprake. Om ooit i, is voorlopig zijn grote wens; Prins lijkt ervoor in de wieg gelegd. Als de plannen van Staatsse cretaris Smit-Kroes, die begin 1980 legalisering van 60.000 zendamateurs wil bewerkstel ligen door hen 22 kanalen van de 27 Megahertz-band ter beschikking te stellen, inder daad doorgevoerd worden, kan Bernard Prins ongehin derd zijn gang gaan. Maar als in Den Haag een regionale omroep tot stand komt, CRM heeft toestemming gegeven, gaat Bernard Prins zeker sol liciteren en probeert zo een punt achter zijn amateurstatus te zetten. Prins: „Ik bied me aan en zeg, dat ik best eens de geschiktste man zou kunnen zijn, per slot van rekening heb ik de nodige ervaring. Het pijnlijke is alleen, dat ik moet zeggen waar ik die erva ring vandaan heb en er zijn nog altijd mensen, die een pi raat als ik als misdadigers zien WIM BUNSCHOTEN rkA.RjEN In het kader van de energiebesparing gaat van- ndaag in Leiden een ideeënbusactie voor energiebespa- 'an start, die tot eind oktober zal duren. Iedereen, die heeft die tot energiebesparing bijdragen en die finan- Nfcesparing voor de gemeente opleveren, wordt met hoge Sijedragen van maximaal een paar duizend gulden be- Vorige maand reeds heeft B en W tot deze actie beslo- 'J'J jftig opvallende plaatsen in Leiden worden gedurende de :tieweken in drukbezochte ruimten van diverse gemeente- bén [ebouwen lichtblauwe ideeënbusen opgehangen. Alle, grote i7.iofine ideeën (die in de bus zijn gedeponeerd) worden door Aork eskundige jury behandeld. Een en ander staat in verband 1 iet feit, dat oktober tot internationale energiebesparing- .nd is uitgeroepen. Vóór kerstmis worden de resultaten en I jswinnaars bekend gemaakt. v ?'ÏDEN De restauratie van één van de (S) oiste Leidse kerken, de Hooglandse Kerk bijna voltooid. Naar aanleiding van deze leurtenis heeft het Leidse ieentearchief haar najaarsexpositie ieel gewijd aan de geschiedenis van de 'oglandse Kerk. De expositie omvat voor I belangrijk deel afbeeldingen van de 'k, foto's en ook veel prenten en leningen die teruggaan tot de 17e eeuw. g ouder zijn de archiefstukken die dateren ,Si de middeleeuwen. Verder zijn er Hap nuiksvoorwerpen voor de eredienst ipst toongesteld. Óm het geheel een actueel su tfe te geven is er een dia/klankbeeld dat i korte indruk geeft van de i ura tie werkzaam heden in de afgelopen jaar. sl5« de kleine, goedkope catalogus die bij de wsitie is gevoegd wordt eerst ingegaan op ;ié alleroudste geschiedenis van de oglandse Kerk. De kerk werd Kpronkelijk gebouwd als een hulpkerk ekl P Leiderdorp en gewijd aan de heilige ficratius in 1315. De kerk heette toen ook niet de Hooglandse Kerk maar de icras Kerk. Het allereerste hulpkerkje was t j i hout en is volledig verdwenen toen ats moest worden gemaakt voor een grotere stenen kerk. In de loop der eeuwen werd de kerk steeds vergroot ten gerieve van de toenemende bevolking. De kerk in zijn huidige vorm dateert uit de zestiende eeuw. Het huidige orgel in de kerk dateert uit 1565 en is gebouwd door Pie ter Janszoon de Swart. In de loop der eeuwen is het verschillende malen gerepareerd en gerestaureerd. Overigens wordt in de archieven al melding gemaakt van een orgel in 1382. De St- Pancraskerk verloor zijn katholieke naam toen de calvinisten in 1572 de macht definitief in handen kregen. De drie Leidse parochiekerken werden in dat jaar voor de gereformeerde eredienst in gebruik genomen. De St-Pieterskerk behield zijn naam, de St- Pancras werd voortaan bij zijn tweede naam genoemd: de Hooglandse Kerk. De Hooglandse Kerk is sinds de Pieterskerk in 1975 door de kerkvoordij is afgestoten de enige middeleeuwse binnenstadskerk van Leiden. De najaarstentoonstelling van het gemeentearchief loopt van maandag 24 september tot en met 20 oktober en wordt gehouden in de expositiezaal van het archief aan de Boisotkade 2a. Op werkdagen is de expositie te bezichtigen van 9 tot 17 uur, op zaterdagen van 9 tot 12 uur en op donderdagavonden van 19.30 tot 21.30 uur. LEIDEN De commissie voor onderwijs wil er bij het college op aandringen spoed te maken met de plannen voor een nieuwe lagere school in de Merenwijk. Deze school zou noodzake lijk zijn om het aantal kleu terschoolverlaters uit de Zijlwijk en Merenwijk te kunnen opvangen. Derhalve is het gewenst dat de school nog voor het nieuwe cursus jaar in 1980 is geopend. Voor de opvang van kleuters die volgend jaar naar de lagere school gaan, zou met drie kla slokalen kunnen worden vol staan. Daar echter nog aan het eind van dit jaar met de bouw van een nieuwe wijk dicht bij Warmond achter de Meren wijk wordt begonnen, lijkt de bouw van een volledige school meer gewenst. Verwacht wordt dat voor leerlingen uit de Zijl- en Merenwijk en de nieuwe Warmondse wijk veer tien lokalen noodzakelijk zijn. Daar eind volgend jaar al wo ningen in Warmond gereed zullen komen, kan worden verwacht dat ook de eerste leerlingen zich zullen aanmel den. Het commissielid me vrouw M.C. van Akkeren- Straathof drong er bij de com missie op aan snel tot hande len over te gaan om volgend jaar de eerste leerlingen van de nieuwe school te kunnen verwelkomen. Een voorstel van een pendeldienst voor kleuterschoolverlaters naar la gere scholen elders in Leiden werd van tafel geveegd. De jaarlijkse kosten voor dit bus vervoer zouden ongeveer even hoog zijn als die voor het bou wen van een school. De school zou gesitueerd kun nen worden op een terrein langs de spoorlijn Leiden- Haarlem, oorspronkelijk be doeld voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de Gooimeerlaan en de noordelijk van de Merenwijk gedachte provincialeweg. Omdat de school misschien voor een deel op Warmonds grondgebied zal komen te staan wordt binnen kort overleg gepleegd met de gemeente Warmond. Noodlokalen De Louise de Coligny-scholen- gemeenschap krijgt, als de raad ermee instemt zeven nieuwe noodlokalen op het ei gen schoolterrein aan de Ka- gerstraat. De noodlokalen aan de Eymerpoelstraat thans bij de school in gebruik zijn al 18 jaar oud en voldoen niet meer. Tevens doet de kans zich voor deze lokalen te verkopen. Daar voor de bouw van een stenen uitbreiding van de school geen geld van het Mi nisterie beschikbaar wordt ge steld moet met noodlokalen worden volstaan. Voor de nieuwe lokalen op het school terrein moet een krediet van 595.000 gulden beschikbaar ge steld worden. Vredesweek Het Interkerkelijk Vredesberaad Leiden-Leiderdorp houdt vanaf zaterdag 22 september weer een week lang activiteiten in verband met de Vredesweek. Zaterdag is een informatiemarkt op de Haarlemmerstraat inge richt. Zondag 23 september worden vredesdiensten in de kerken gehouden. Om vijf uur die dag spreekt me vrouw Marga Klompé in de Leiderdorpse Scheppings- kerk over „De angst voor de vijand". In het Trefcen trum aan het Rapenburg 100 wordt maandag 24 sep tember vanaf acht uur het televisie-issue „Rumours of war" nabesproken. Woensdag 26 september discussië ren scholieren vanaf acht uur in ,,'t Breehuys" met Leidse politici over kernbewapening. Donderdag 27 september wordt in het Kerkcentrum Merenwijk van af acht uur een cabaret- en een filmvoorstelling gege ven over de bewapeningswedloop. In gebouw „Irene" aan de Leiderdorpse Hoofdstraat spreekt prof. Rasker over „De Koude Oorlog". Zaterdag 29 september is er weer een informatiemarkt en wel op het Stadhuis plein. Zondag 30 september is er vanaf een uur een slotmanifestatie van de Vredesweek in ,,'t Breehuys" aan de Breestraat. Gedurende de hele Vredesweek wordt in ,,'t Breehuys" de tentoonstelling „Vijand beeld" gehouden. Niercollecte De Nier Stichting Nederland houdt volgende week, van 24 tot en met 29 september weer een nationale collecte. De or ganisatie in Leiden kan nog enkele collectanten gebruiken. Deze kunnen zich melden bij de heer H. Vis, Koninginne- laan 80, tel 123900. De opbrengst van de collecte is voor de ongeveer 1300 chronische nierpatiënten, die alleen dankzij de kunstnier in leven kunnen blijven. De transplantatie van een donornier laat soms lang op zich wachten. In 1978 werden 236 transplantaties verricht. Dit zouden er per jaar 400 moeten zijn, want elk jaar komen er zo'n 350 a 400 chronische nierpatiënten bij. Italiaanse speelfilms De filmcyclus van Italiaanse neo-realistische regis seurs in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat wordt volgende week afgesloten met drie film. Maan dag 24 september wordt de film „Crestiade Africana" van Pier Paolo Pasolini vertoond. In de film wordt de Griekse tragedie Cresteia verplaatst naar het Afrika van nu. Woensdag 26 september staat de vertoning van „Op de weg naar Damascus" van Gianni Tati op het programma. Deze film laat de apostel Paulus tussen twee tijdperken zien. Donderdag 27 september draait het Kijkhuis de film van Fellini met Anita Ekberg en Marcello Mastroianni. De eerstgenoemde twee films worden twee maal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De film van Fellini wordt alleen om acht uur vertoond. De toegangsprijs per voorstelling is vier gulden vijftig. Film voorstelling Jongerenverendiging „Augustinus" geeft zaterdag 22 sep tember een voorstelling van de Spaanse film „Cria Cuer vos" („Wie kraaien fokt") van Carlos Saura. Het gebouw van de jongerenvereniging aan het Rapenburg 24 is open vanaf negen uur. De filmvoorstelling begint om tien uur. De film kreeg de grote prijs van de jury in Cannes 1976. Saura kreeg zijn idee van deze film door een krantenbe richt over een elf-jarig jongetje dat zelfmoord had gepleegd omdat zijn ouders hem een weekeinde alleend hadden ge laten. „Cria Cuervos" handelt over een negen-jarig meisje dat eveneens omringd wordt met de dood. Saura heeft zelf over de film gezegd: „Ik geloof dat de jeugd een van de on gelukkigste tijdperken in het leven van de mens is, on danks alle mooie dingen die erover worden gezegd. Toen ik klein was, was ik een im beziel, ik begreep niets en be vond mij in een verschrikkelijke mist. En het gedrag van de volwassenen, de dictatuur in Spanje, werkte eraan mee deze situatie te verergeren." Seth Gaaikema De conferencier Seth Gaaikema brengt vana vond zijn nieuwe one man-show „Toen de zwij gers gingen spreken" in de Leidse Schouwburg. Het is een programma van poëzie en politiek in conferences en liedjes dooreengevlochten. Seth Gaaikema wordt begeleid door het combo Henk van Dijk. Rasputin De actrice Nel Oosthout voert op zaterdag 22 september de film-roman Rasputin van de Duitse schrijver Klabund ten tonele. Klabund beschrijft het leven van de legendarische rus Rasputin op beklemmende wijze. De vertaling van het stuk is eveneens van de hand van Nel Oosthout, die met Rasputin haar 50-jarig toneeljubileum viert. Aanvang 20.15 Het fundament wordt gelegd voor de zeven appartementen in de Jan Vossesteeg. Eerste paal voor renovatie Jan Vossesteeg LEIDEN Dq eerste paal voor de bouw van in totaal zeven appartementen aan de Jan Vossesteeg is gisteren onder toeziend oog van Bouw en Woningtoezicht in de grond geslagen. Bouwfir- ma Smal is van plan meer verwaarloosde panden in Leiden op te kopen en daar voor in de plaats moderne, aan het stadsbeeld aange paste woningen te bouwen Op de plaats van een uitge brand café, dat al zeven jaar leeg staat, verrijzen in totaal drie driekamer appartementen en aan de Jan Vossesteeg 11 tot 13 worden vier tweekame rappartementen gebouwd. De appartementen worden in di verse stijlen gebouwd; geen uniforme stijl, maar zowel "oud" als nieuw door elkaar, is het plan van de firma (het bouwsel op nummer 26, wordt iets naar voren hellend aan het daarnaast gelsitueerde oude pand aangepast). De prijs van de woningen ligt tussen 110 -en 130.000 gulden. Eind mei zijn de woningen gereed voor bewoning. De bouw van de woningen geschiedt zonder gemeentesubsidie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3