rbeidsplaatsenplan gering misleidend' wmsëm, Enige hoop voor chr isten-T urken in Almelose kerk rnisifj PvdA-kamerlid haalt fel uit naar Frankrijk en W.-Duitsland ans Parlement buigt zich nu over Rijn-zoutverdrag r*AG De Franse rege- [t het Rijn-zoutverdrag ter Ljng aan de Franse assem- p-gelegd. Volgens dit ver- 9den de Franse kalimijnen lzas verplicht jaarlijks 1 ion zout in de bodem op te Airborne Division ste Kamercommissie mensenrechten bepleit lO heeft skmakend effect' DC-9 van KLM uueer mbeIENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 Sze parlementaire redactie) slaan. Nu lozen de kalimijnen dit zout in hoeveelheden van zes mil joen ton per jaar in de Rijn. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft men goede hoop, dat het verdrag door het Franse parle ment zal worden aangenomen. Dit heeft staatssecretaris Van der Mei (Buitenlandse Zaken) de bijzondere Kamercommissie verontreiniging op pervlaktewater gisteren laten weten. Het Rijn-zoutverdrag werd in 1976 tussen de oeverstaten van de Rijn vastgesteld. Tot nu toe wacht de uit voering van het verdrag nog steeds op de goedkeuring van het Frans* parlement. De behandeling van het verdrag aldaar is herhaaldelijk uitge steld. De kalimijn lozen toaal 40 pro cent van alle afvalzouten in de Rijn. De Kamercommissie heeft er bij de regering op aangedrongen nog meer politieke druk op de Fransen uit te oefenen het verdrag eindelijk te gaan uitvoeren. Daarbij heeft de Kamer commissie een koppeling gelegd tus sen de goedkeuring door het Franse parlement en de ministerconferentie over de Rijn, die dit najaar zou moe ten plaatsvinden. Deze conferentie is inmiddels tot het voorjaar van 1980 uitgesteld, in afwachting van de ac ties binnen het Franse parlement. Thijn (PvdA): berekeningen kloppen niet Dnze parlementaire redactie) \G Het arbeidsplaat- zoals het kabinet dit op dag heeft gepresenteerd, voor een groot deel uit het van achterstanden, op- resenteren van oud beleid teltellingen. Zo bestaat er een over het financieren [plan - waarvoor 465 mil- Jden is uitgetrokken - on- dd, maar ook over het aan- fcheppen arbeidsplaatsen, ert van 6500 in de Miljoe nennota tot 15.000 d 20.000 ge noemd door CDA-fractieleider Lubbers in een commentaar. Dat is de mening van de plaatsvervan gend fractievoorzitter van de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer Ed van Thijn, zoals hij dit gisteravond op een spreek beurt in Vleuten naar' voren heeft ge bracht. Het nieuwe arbeidsplaatsenplan kan al niet eens het verlies aan arbeids plaatsen in de collectieve sector goedma ken, zoals dit als gevolg van Bestek '81 was geraamd. Volgens de kabinetsplannen zouden daar tot en met 1981 10.000 volle dige arbeidsplaatsen verloren gaan. Deze plaatsen zijn inmiddels al vergeven, aldus Van Thijn. In 1978 en 1979 gingen totaal al 10.000 arbeidsplaatsen verloren. Ook over het totaalbedrag van 465 mil joen voor het arbeidsplaatsenplan bestaat verwarring. Zo blijkt dat een aanzienlijk deel van het bedrag, éénderde, bestemd is voor financiering van een verlaging van de leerlingenschaal in het algemeen vor mend onderwijs. Volgens Van Thijn wordt het arbeidsplaatsenplan in feite twee- tot driemaal zo groot voorgesteld als het feitelijk is. Dat is bewuste misleiding of een teken dat de begrotingen van de ministeries nog niet rond zijn, aldus Van Thijn. Vanwege de herdenking van de oorlogsoperaties, 35 jaar ge leden, brengt een delegatie van de oudstrijders van het 101 Airborne Division momenteel een bezoek aan ons land. Giste ren werd de delegatie door koningin Juliana en prins Bernhard ontvangen op Soestdijk. Weldom Combs, president van de division, bood de koningin een boek aan over die divi sie. jroyl rheid sluit d^voor Kerst g(ieuwjaar e sociaal-economische i redactie) ftAG De rijkso- jdiensten zullen op December a.s. zoveel t worden gesloten. Wiegel van Bin- se Zaken zal de lage- „^Jeid aanraden even- Ideze twee maanda- (oorafgaande aan p en nieuwjaar, te ndsman vindt deze ooral van belang in van de energiebes- ij kon er te gemakke- besluiten omdat de rodu voor het overheids- wat zijn achtergeble- die in het bedrijfsle- jr het overheidsperso- kent het dan ook een verruiming voor 1979, Leid lp verplichte dagen, is gisteren besloten vakantiedagen voor lersoneel in 1980 met e breiden. Het mini- intal vakantiedagen irdoor 22, het maxi- J r Nadat eerst de parfumfabriek was ontruimd wegens een bommelding, werd la ter ook de omgeving door de politie afgesloten. Fabriek ontruimd na bomdreigement AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie heeft gistermiddag de chemische fabriek van Maschmeijer Aromatics B.V. in Amsterdam-oost laten ontruimen. Aanleiding was een telefonisch dreigement van een onbe kende man. Om vijf uur 's middags zou in de fa briek een op afstand bediende bom tot ontploffing worden gebracht, tenzij voor dit tijdstip „losgeld" zou zijn be taald. Omdat de dreigementen ernstig geno men werden, besloot men niet alleen het personeel naar huis te laten gaan, maar tevens de omgeving van de fa briek om half vijf voor alle verkeer af te sluiten. Toen zich een uur later nog geen ontploffing had voorgedaan werd de afzetting opgeheven. Inmiddels was in de loop van de mid dag een personeelslid met het losgeld naar Amsterdam-noord vertrokken. Daar zou de onbekende man het geld in ontvangst nemen. Volgens een poli tiewoordvoerder kwam er echter nie mand opdagen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als er „nieuwe en har de" informatie komt over „individuele" christen-Turken in de Grote Kerk te Almelo is staatssecretaris Haars (justi tie) bereid deze mensen toestemming te geven voorlopig in ons land te blijven. Uit de nieuwe gegevens moet blijken dat de betrokkenen inderdaad gegronde reden hebben te vrezen dat zij in Tur kije vervolgd zullen worden. Dit heeft de staatssecretaris gisteren ge zegd in een bijna twee uur durend ge sprek met bestuursleden van de kerk in Almelo, aldus een woordvoerder van justitie. Hij voegde eraan toe dat me vrouw Haars bij haar standpunt blijft, dat de christen-Turken in kwestie „on der geen beding" ooit als groep bekeken zullen worden. Een eventuele gunstige beslissing voor enkelen zal dan ook niet betekenen dat de rest ook voorlopig niet weg hoeft. De achtergrond van deze houding is, dat mevrouw Haars geen precedent wil scheppen, uit angst dat er binnenkort weer ergens een groep men sen in een kerk gaat zitten. De Tweede Kamer vindt dat zij geen re den heeft zich met de zaak te bemoeien. Er zal dan ook geen nieuw debat komen over de positie van de christen-Turken, zo bleek gisteren na een gesprek van een delegatie uit B en W van Almelo met de Vaste Commissie voor Justitie. De commissie hoorde de delegatie aan, maar „kon niet anders doen dan te ver wijzen naar de staatssecretaris", aldus de PvdA-er Patijn. Intussen zijn overigens wel de eerste vijf christen-Turken uitgewezen. Zij worden vastgehouden op de politiebure aus van Hengelo, Almelo en Den Ham en zullen op de trein naar Turkije wor den gezet. Het vijftal zat niet in de Gro te Kerk. .J-3VAG (ANP) Er zou een Aldus een voorstel van de Nederlandse wikkelingssamenwerking uitgebrachte over de voortgang in het mensen-rech- Jreede Kamercommissie voor Vereniging voor de Verenigde Naties, nota inzake „de rechten van de mens in ten beleid. senrechten moeten komen, „Viro", in een reactie op de overigens het buitenlands beleid". Volgens de Verder moeten daarin de etrokkenheid van het rege- al in mei van dit jaar door minisater Viro zou in de memorie van toelichting beleidsvoornemens voor het betreffen- :id bij de verwezenlijking Van der Klaauw van buitenlandse za- °P de begroting van buitenlandse zaken de begrotingsjaar worden vermeld, al- lensenrechten waarborgt. ken en minister De Koning van ont- jaarlijks verslag moeten worden gedaan dus de Viro |tter DETAM: IT (ANP) De praktijk wijst ondubbelzinnig uit, 'et op de Arbeidsongeschiktheid (WAO) een anti-re- id effect heeft. Zelden zal iemand die drie a vier le WAO heeft gelopen, er ooit weer uitkomen. Het hoogste tijd krachtige maatregelen te nemen tegen takende" kanten van de WAO. i. G. Vlek, voorzitter van de Bedrijfsvereniging voor del, Ambachten en Huisvrouwen (DETAM), vanmor- algemene DETAM-vergadering te Utrecht, mening moet de aandacht van de betrokken instanties iricht zijn op het verhelpen en voorkomen van de ellen- i veel WAO'ers leven. De bedoeling van de WAO was :n terug te brengen naar een werkkring waarin ze de teden, die ze nog wel hebben, kunnen gebruiken. In de jaren is dit doel volgens Vlek te veel buiten het ge- gebleven. directeur, drs. W. van der Snoek, verwacht dat de uit- •rganen onder zware druk zullen komen te staan wan- ïenkort zelfstandig werkende gehuwde vrouwen aan- :unnen maken op een AAW-uitkering. yM mogelijk in cassatie lonzaak fHT (ANP) - De overweegt in de zaak Libanongangers op- In cassatie te gaan. i de VVDM zal deze jogelijk pas een werk- oplossing krijgen tr de Hoge Raad een |ak doet. 'raak van de president TT rechtbank in dat vijf dienst- 'n hadden aangespan- 'n de Staat der Neder- om daarmee hun on- ,'e uitzending naar Li- voorkomen, is voor 'M een „teleurstellende 5e vijf dienstplichtigen pussen „met de gebak- pen", aldus de VVDM. Hen volgende week te- f1" wil naar Libanon gestuurd. Kaasprestatie Ter gelegenheid van het Nederlands Nationaal Kaasconcours, dat vandaag in Gouda afloopt, moesten de de burgemeestersvrouwen van de vijf „kaassteden" een culinaire prestatie leve ren. Alle vijf hadden ze een kaassalade ge maakt. Op de foto proeft de burgemeester van Gouda de creatie van zijn echtgenote. De ande re burgermoeders kwamen uit Alkmaar, Edam, Maasdam en Zevenaar. Op Natuurbeschermingsconferentie (Van onze speciale verslaggever Dick van Rietschoten) BERN - Het PvdA-Tweede Kamerlid Piet Stoffelen heeft gisteren in Bern, tijdens de Natuurbeschermingsconfe rentie van de 21 landen van de Raad van Europa, de regeringsdelegaties van Frankrijk en West-Duitsland op krach tige wijze aangevallen over de vervui ling van hun rivieren en kanalen. Zijn beschuldigingen kwamen bij de Fran sen en West-Duitsers hard aan. Tijdens een bijeenkomst van de regering sdelegaties (bewindslieden en ambtena ren) met parlementariërs uit verschillen de Europese landen, wierp Stoffelen Frankrijk en West Duitsland op onparle mentaire wijze voor de voeten, dat zij nu al vijf jaar lang het sluiten van een Ver drag tegen vervuiling van zoetwaterwe gen onmogelijk maken. Ook deed Stoffe len een dringend beroep op Frankrijk, om de Rijnverdragen eindelijk door het Fran se parlement te slepen. Overigens gaat het Europese zoetwater- verdrag veel verder dan de Rijnverdra gen. Sinds 1969 is er door de 21 landen van de Raad van Europa aan het opstellen van het zoetwaterverdrag gewerkt. Vol gens dit verdrag zouden alle vormen van verontreiniging van alle Europese rivie ren en kanalen drastisch moeten worden teruggebracht. Het verdrag bevat een groot aantal stoffen, waarvan de lozing beperkt moet worden. Ook thermische verontreiniging door het afvalwater van kerncentrales moet aan strenge bepalin gen worden gebonden. In 1974, toen het verdrag gereed was voor ondertekening door alle partners, brachten Frankrijk en West Duitsland opeens allerlei bedenkin gen tegen het bedrag naar voren. Zij von den sommige lozingsverboden toch te ver gaan, en bovendien uitten zij de wens dat het ontwerp-verdrag eerst nog in EEG- verband besproken diende te worden. Sindsdien is er niets meer veranderd. De Fransen en West-Duitsers waren dui delijk gepikeerd door deze harde woor den. Zij antwoordden diplomatiek, dat het hier om een moeilijke materie gaat, die veel studie vraagt. Nederlandse aandrang op uitlevering Chilenen AMSTERDAM (ANP) De fractie-leiders van PvdA, CDA, D'66, PSP, CPN en PSP ondersteunen het Ame rikaanse verzoek tot uitleve ring van drie Chileens offi cieren. Deze worden beschuldigd van moord op de voormalige Chi leense minister Orlando Lete- lier en zijn medewerkster Ronnie Moffitt, op 21 septme- ber 1976 in Washington. Nadat een Amerikaanse jury de off- cieren vorig jaar augustus offi cieel in staat van beschuldi ging stelde, deed de Ameri kaanse regering een verzoek tot uitlevering. De autoriteiten in Chili hebben een definitie ve beslissing hierover steeds uitgesteld. De Nederlandse fractieleiders hebben hun mo rele steun kenbaar gemaakt in een een telegram aan het Trans National Institue waar van Letelier directeur was. Haarscheurtje SCHIPHOL Bij de inspec tie van een KL DC-9 is een haarscheurtje van één centi meter ontdekt in het druk- schot. Het drukschot is het eindstuk van de passagiers cabine. Volgens een mededeling van de KLM was het euvel dat inmiddels is hersteld niet alarmerend; het zou geen ge vaar hebben opgeleverd. De onderhoudsbeurt waarbij het scheurtje ontdekt werd, viel samen met een extra inspectie van de DC-9-toestellen, uitge-* voerd in opdracht van de Amerikaanse rijksluchtvaart dienst en de fabrikant. Het ge vonden euvel kan oorzaak ge weest zijn van het afbreken van het staartstuk van een Ca nadese DC-9. De kruimige piepers van moeder Eén van de meest sneue ontdekkingen, die een man in een hardnekkig volgehouden huwelijksleven doet, is het feit, dat moeders beduidend beter koken dan echtgenoten. Ik weet ook waarachtig niet, waar het aan ligt, maar in mijn ouderlijk huis smaakte het kruimige aardappeltje met sju me indertijd stukken beter dan in de doorzonwoning, die ik nu met groot lef bezet houd. Ligt het aan de aardappelen? Komt het door de veranderde kwaliteit van de sju? Ik vrees het niet. Nog niet zo lang geleden heb ik vier aardappelen van moeder meegekregen, bintjes als ik me wel herinner, en die heb ik door mijn vrouw laten koken... Ik geef toe, er zat wat verbetering in, maar allemachtig, je kon toch moeilijk volhouden, dat ze maar in de schaduw konden liggen van moeders piepers. Nu sta ik vreemd genoeg in die ontdekking niet alleen, want ook mijn broers klagen steen en been over het aan hen verstrekte voedsel. Wij spreken elkaar regelmatig op verjaardagen en hebben het daar voornamelijk over het uitzonderlijke eten van vroeger. En roerend zijn we het er over eens, dat het in onze kindsheid dag na dag van een goddelijke kwaliteit was. Als daarna onze vrouwen weer in de kamer komen, zwijgen we als martelaren, die zich verbonden weten door één groot, gemeenschappelijk lijden. Daarenboven minnen wij onze vrouwen met mate en willen we door zo'n ellendige eigenheimer onze zilveren bruiloft niet verspelen. Ofschoon het niet te loochenen valt, dat ze vroeger aanzienlijk kruimiger waren. Eén van mijn broers werd vroeger altijd somber, wanneer het eten in ons ouderlijk huis ter sprake kwam. Hij was toen nog voornemens om als zielzorger op een voordelige wijze een aantrekkelijk stuk van de wereld te ontdekken en aangezien in die tijd de prijs van geheel verzorgde vakantiereizen nog exorbitant hoog lag waren meer jongemannen van zijn leeftijd op dat idee gekomen. Het gevolg was, dat in het college, waar hij zich op zijn expeditie voorbereidde, de aardappels gestoomd werden in enorme ketels. Je reinste pap maakten ze er van. Mijn broer slikte het echter manhaftig, omdat een zekere onthechting aan aardse goederen een zielzorger niet misstaat. Maar dat weerhield hem er echter niet van om tijdens zijn bezoeken aan het ouderlijk huis zijn bord zwijgend tot drie maal vol te scheppen. Hij keek ons daarbij glimlachend aan en in zijn blik lazen wij overduidelijk, dat hij het gemis van moeders goudeerlijke aardappelen als een smartelijk incoveniënt van zijn roeping bleef beschouwen. Ons heimwee naar moeders pappot concentreerde zich gaandeweg steeds meer rondom het balletje gehakt. Dat is zeer begrijpelijk, want met een balletje gehakt kan geknoeid worden. Een biefstuk werp je in de steelpan en die doet daar verder, wat redelijkerwijs van een biefstuk verwacht mag worden. Zo simpel ligt het ook met karbonades en rollades. Die kan zelfs je eigen vrouw met een stukje geluk nog smakelijk toebereiden. Maar voor een balletje gehakt komt meer kijken. Moeder bijvoorbeeld bakte ze altijd keihard om en om, behalve het balletje, dat voor vader bestemd was, want daarbij moest ze rekening houden met de kwaliteit van zijn gebit. Tot mijn 23ste, wellicht zelfs nog langer heb ik niet beter geweten of gehakt kon niet op een andere wijze worden klaargemaakt. Totdat mijn oudste broer trouwde met een vrijgemaakte dame, die de bereiding van haar gehakt ontleende aan de Margriet. Na een maand sprak ik hem in de stad. Hij hield mij staande en vroeg zorgelijk: „Hoe gaat het nou met je?" Ik moest hem bekennen, dat het mij uitstekend verging, want ik was immers nog thuis in de kost. Daarna informeerde ik naar zijn pril geluk. Hij zei monkelend, dat zijn vrouw een beste meid was, een kei in de bewassing en het hoog politoeren van de salontafel, maar haar balletjes gehakt leken op niks. „Ik had het kunnen weten", sprak hij somber, „haar moeder maakte ze ook altijd zo ellendig zacht". Drie jaar later wetrd ik zelf geringd en kon ik hetzelfde tegen hem zeggen. Sindsdien trekken wij ons bij verjaardagen het liefst terug in een hoek van de kamer om onze wonden te likken. Hoe maakt Trees nou de spinazie klaar?, vraag ik achteloos, „doet ze er een sausje overheen?" Hij schudt zijn hoofd en samen nemen we daarop het besluit om voortaan vaker thuis te eten. En zeg nu asjeblieft niet, dat een goed, opbouwend gesprek met je vrouw de oplossing is, want ook die proef op de som heb ik inmiddels genomen. Ik zweer het: ik wond me niet op en sprak niet op luide toon, toen ik haar voorstelde om de balletjes voortaan wat harder aan te braden. Maar toch kreeg ik gelijk de wind van voren. „Ja", schreeuwde ze, „ik weet precies, wat meneer bedoelt. Die mooie moeder van je hè, die maakt alles lekkerder. Anders hoor ik niet van je. Het is moedertje voor en moedertje na. Wil je wel geloven, dat ik nog eens ziek word van die moeder van je". „Toe nou", probeerde ik nog te sussen, „je kunt toch niet ontkennen, dat moeder ze..." Verdere uitleg moest ik inslikken, want ze was al opgestaan en riep: „Nou als je dan zo nodig moet, ga dan naar je moeder". Ik ben onmiddellijk opgestaan en naar mijn moeder gereisd. Ze had die dag toevallig gehakt gemaakt. Bijzonder lekker. Keiharde balletjes. Sindsdien heb ik bij mijn vrouw nooit meer een balletje in die richting opgegooid. Over twee jaar hopen we in harmonie onze zilveren bruiloft te vieren. WEER OF GEEN WEER.T IS BABYLON WEER. Het blijft koel weer met een koude nacht en middagtempe- raturen die rond de 14 graden zullen liggen. Wij bevinden ons in lucht die met noord westelijke wind via de Noord zee aangevoerd wordt uit het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland. In deze lucht komen gemakkelijk stapelwol ken tot ontwikkeling, sommi ge daarvan kunnen regen buien veroorzaken. Het ko mende etmaal zal dit voorna melijk in de nanacht en och tend gebeuren. De koele lucht drong het afgelopen etmaal tot aan het Alpengebied door. Het binnendringen veroorzaakte langdurig regen, zowel in het Rijngebied van Duitsland, als in Zwitserland en Noord-Ita- lië. In sommige gebieden is 20- 40 mm regen gevallen. Het ziet er naar uit dat ons land ook het weekeinde in de koele luchtaanvoer zal blijven, maar dat de buienvorming dan ge leidelijk zal worden onder drukt. Vooruitzichten voor zondag: Zonnige perioden, maar ook af en toe een bui. Weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: Omstreeks 9 gra den Max. temp.: Omstreeks 16 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam l.bew. Vllsslngen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berll|n Bordeaux

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13