t olen verwijt Nederland strenge benadering an wederzijdse handel België drijft stuurloos naar faillissement toe 'een stokslagen meer op scholen in Londen terroriste Vrijspraak verwacht al op vrije -y-, voeten voor Astrid Proll verwinning van rechts in Zweden schept problemen In Jeruzalem twee doden bij bomaanslag Commissie: Rode Khmer in V.N. Veldslag in Braziliaanse stad VIBÖTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 fi onze correnpondent Roger Simons) fDEN Groot Brit- iië en de Ierse Repu te zijn nog steeds de landen van Europa \r onderwijzers hun ■lingen mogen slaan. ;wel sommige Britse Dien al jaren geen ge- ik meer maken van stok, doet hij elders nog geregeld dienst. Schotse leerkrachten ma ken bij voorkeur gebruik van een soort karwats. Het is een brede leren riem, waarvan het ande re uiteinde in twee of drie repen verdeeld is. Uit een recent rapport, gepubliceerd in de hoofd stad Edinburgh, bleek, dat van de 70.000 leerlin gen er niet minder dan 10.000 kennis gemaakt hadden met de karwats. In centraal Londen tracht de socialistische overheid nu de rest van het Britse rijk het goede voorbeeld te geven, door lijfstraffen te verbieden in al haar scholen. Die maatregel is uniek in nië. Hii zal trouwens maar geleidelijk toegepast wor den. Van nu af is het ge bruik van de stok verbo den in alle lagere scholen van centraal Londen. Vanaf februari 1980 zul len geen lijfstraffen meer toegediend mogen wor den in zogenaamde speci ale scholen van dit deel van de Britse hoofdstad. Weer een jaar later kun nen in geen enkele on derwijsinrichting van centraal Londen nog klappen vallen. Tegen die uitbreiding van het verbod in de loop van 1980-1981 wordt scherp verzet aangete kend door de hoofden van grote middelbare scholen met meer dan 1000 leerlingen. Zij vin den het een onverstandi ge maatregel, die onver mijdelijk zal leiden tot toenemende ongehoor zaamheid en een stijgend gebrek aan discipline, mede veroorzaakt door het feit dat de meeste ou ders hun kinderen te veel vrijheid geven. In Zweden hebben giste ren zeven ouders bij de Europese Commissie voor de rechten van de mens protest aangete kend tegen een nieuwe Zweedse wet die het tuchtigen van kinderen verbiedt Volgens een woordvoerder van de groep, een moeder van een zoon van 10 jaar, is het onmogelijk kinderen op te voeden zonder eer bied of gezag. De ouders beroepen zich op bijbe lteksten als „Wie zijn roede spaart, haat zijn zoon" (Spreuken 13). tSCHAU (ANP) Polen fijt Nederland een te strenge giering van zijn handel met ft, in vergelijking met de an- lEEG-landen, maar premier n Agt heeft daarop geant- [d, dat dit niet uitsluitend het kg is van de door Nederland nteerde quoteringsmaatrege- tolse verwijt is afkomstig van de to- eur van het Poolse ministerie van andse handel en scheepvaart, me- Makowijczuk. Zij wees er onder meer op, dat de handelsbalans tussen de beide landen al jaren een deficit vertoont ten nadele van Polen. De oorzaak hiervan ligt, volgens mevrouw Macowijzuk onder meer in een aantal importbeperkingen, die in EEG-verband worden gehanteerd, maar ook in een onbuigzame houding van de zijde van Nederland. Zij zei verder, dat Polen de op een na belangrijkste handel spartner van Nederland is. Als voorbeeld van Nederlandse terughoudendheid noemde zij de onderhandelingen over de bestaande en nog te sluiten contracten met Nederland over de levering van Pool se kolen: er is weinig Nederlandse bereid willigheid om voor deze contracten cre- dieten te verstrekken. Premier van Agt zei weliswaar te besef fen dat de handelsbalans de laatste jaren voortdurend negatief is geweest aan Pool se zijde, maar voegde er aan toe, dat de mogelijkheid om de Poolse export naar Nederland te verhogen door de autoritei ten in Warschau nog niet volledig wordt gebruikt. De Polen hebben met name nog slechts voor de helft gebruik gemaakt van de tussen Nederland en Polen bestaande credit-line, een soort raamcrediet van 100 miljoen gulden, dat sedert april 1977 is verleend en waaruit Polen tot nu toe pas voor 50 miljoen heeft geput. Premier Van Agt zei er geen bezwaar tegen te hebben als deze credit-line na de afloopdatum van maart 1980 wordt verlengd. Premier Van Agt inspecteert de erewacht na zijn aankomst in Warschau. Links van hem, c premier Pjotr Jaroszewlcz. Proll (midden) na haar in vrijheid: (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Waarnemers bij het giste ren verrassend begonnen proces te gen Astrid Proll, voormalig aan hangster van de Baader-Meinhof- groep, zijn van mening dat zij zal worden vrijgesproken. Dit heeft niet alleen te maken met gebrek aan be wijs, zoals ook in een eerder proces tegen haar het geval was, maar ook met het feit dat de justitie terroris ten die zich aan de terreur willen onttrekken, een signaal wil geven dat een dergelijke „bekering" zinvol kan zijn. De eerste verrassing gisteren was het ont breken van een hoofdgetuige. Een Ber- lijnse BVD-beambte die moest bewijzen dat de aanklacht wegens tweevoudige moord juist is, had van zijn superieuren geen toestemming gekregen om enige uit spraak te doen. Het motief hiervoor luid de dat men de identiteit van de man niet wilde prijsgeven. Mede op grond hiervan hier de rechtbank de voorlopige hechtenis tegen Astrid Proll op. Zij heeft zich bereid verklaard zich niet aan het verdere ver loop van het proces, dat vandaag wordt voortgezet, te onttrekken. Astrid Proll heeft vooral bekendheid ge kregen doordat zij in september vorig jaar in Engeland werd opgespoord, nadat zij daar drie jaar lang onder een andere had geleefd en een heel nieuw bestaan had opgebouwd. De uitlevering had veel voeten in de aarde. Zij was immers naar Engeland uitgeweken nadat zij niet langer in staat was gebleken aan een eerder pro ces tegen haar deel te nemen. De omstan digheden waaronder zij tevoren bijna vier jaar was gevangen gehouden, hadden haar fysiek uitgeput. De sfeer tijdens het proces in Frankfurt was ontspannen. Daarin paste ook het le vensverhaal van Astrid Proll die tegen over haar rechters vertelde dat zij zich van alle geweld had gedistancieerd. Zij moet zich nog wel verdedigen tegen een beschuldiging van deelname aan een ban koverval. HOLM De drie niet-socialisti- partijen in Zweden hebben geza- !jk een zetel meer behaald bij de al- verkiezingen van zondag j.l. dan :se blok, aldus de gisteravond be- geworden offieële einduitslag. Deze pas bekend na het tellen van de via de post en in het buitenland iracht stemmen. In de voorlopige ig van zondagavond had het linkse een zetel meer. De niet-socialistische partijen hebben in to taal 175 zetels, het linkse blok 174 zetels. De sociaaldemocraten van oud-premier Olof Palme zijn de grootste partij gebleven met 154 zetels, twee zetels meer dan in de vorige Rijksdag. Grote overwinnaars zijn echter de conservatieven die met 18 zetels winst op 73 kwamen, ten koste van de centrumpartij die 22 zetels terugviel tot een totaal van 64. De overwinning van de burgerlijke partijen kan echter al gauw een pyrrhusoverwin- ning blijken. De partijen moeten een nieuwe regering zien te vormen, hoewel zij het niet eens zijn over de doelstellingen. Bovendien staan zij tegenover een gesloten front van teleurgestelde socialisten en van door de verkiezingen versterkte communisten (drie zetels winst). Er gaan stemmen op om de liberale premier Ullsten, die een jaar lang een minderheids regering heeft geleid, te laten aanblijven tot het referendum over kernenergie (volgend jaar maart), en vervolgens nieuwe verkie zingen uit te schrijven. De grote winnaar, Gosta Bohman van de conservatieven, is voorstander van de vor ming van een burgerlijk blok. Hij wordt ge steund door de werkgevers die wensen dat Bohman minister van economische zaken wordt. Maar de verkiezingsuitslag bemoei lijkt dit. De Centrumpartij en de liberalen hebben steeds een te sterke invloed van rechts afgewezen. In de Centrumpartij gaan bovendien stemmen op dat uit de nederlaag van de partij de consequentie getrokken moet worden geen nieuwe coalitie aan te gaan. Ook de aanweijzing van een nieuwe pre-, mier is moeilijk. Bohman is voor zijn part ners niet aanvaardbaar, Falldin van de Cen trumpartij is de verliezer, zodat Ullsten over blijft. Ook een „grote coalitie" met socialis ten lijkt in dit stadium hoogst onwaarschijn lijk. onze correspondent Mare de Ko- ninck) IUSSEL De Belgische staat ijft stuurloos op een faillisse- :nt af. Gisteren is een zoveelste ..ging van het kabinet-Martens islukt om werkgevers en werkne- Iers tot een centraal accoord te lengen. Daarmee dreigt de hele Fj^groting voor 1980, die was geba ard op een nullijn in de lonen, in -, taar te storten. N ilgens de hoge raad van financiën, L belangrijkste financiële adviesor- an van de regering, kan het finan- fringstekort volgend jaar oplopen liefst 17 procent van het bruto na- maal produkt (was geraamd 6,5 pro- trafnt). Itussen verzetten de ambtenaren h krachtig tegen de besnoeiingen e het kabinet alvast op hun salaris- •ut1, w 1 aanbrengen. Stakingsakties bij PTT leggen het telefoonverkeer in ■lgië steeds verder lam, terwijl mas- 1 demonstraties van geüniformeerde 'erheidsdienaren een vertrouwd trschijnsel op de Brusselse steenwe- m zijn geworden. Vorige week nog karnen betogende militairen in bot- ng met ordehandhavende rijkswach- rs, die zich twee dagen later zelf in «n protestmars tegen het ambtena- inbeleid hergroepeerden. b regering-Martens, sedert begin 'ril aan het bewind, was al met een st*el te dapper sociaal-economisch inj "ogramma van start gegaan. De 36- 'ige werkweek zou in 1980 reeds tö trplicht worden ingevoerd en de be- 'ijven zouden hun personeel met 3 ni 'ocent moeten uitbreiden terwijl >or elke nieuwe arbeidsplaats een- aüg 35.000 gulden overheidssubsidie 'u afkomen. Voorts mochten de lo nen drie jaar lang geen reële stijging ondergaan en ging de staat meebeta len aan de sociale premie-lasten van de werkgevers. Thans is er alleen nog maar sprake van een 38-urige werkweek, die bo vendien niet verplicht zal worden. Over de subsidie voor elke extra in dienst genomen werknemer is zo he vig gestreden dat maar besloten is de kwestie voor te leggen aan de Europe se Commissie. De vakbonden pieke ren er niet over om bij voorbaat voor drie jaar van materiële verbetering af te zien, niet-volledige vergoeding van de prijsstijgingen in de lonen is onbe spreekbaar en alleen een „aanbeve ling tot matiging" wordt voorzichtig in overweging genomen. Hoe die overweging zal uitpakken gaat weer afhangen van de onderhan delingen die volgende week tussen re gering, bonden, ondernemers en zelf standigen starten over ingrijpende snoeiplannen in de sociale voorzienin gen en dan met name in de gezond heidszorg. Minister Califice van Socia le Voorzorg heeft een welkome ver eenvoudiging aangekondigd van het premiestelsel, dat echter gepaard gaat met aanzienlijke verhoging van het eigen risico (remgelden) voor de pa tiënt. Ook dit plan kan dus rekenen op gezonde weerstand van de werkne merskant en zo wordt de noodzaak van ombuigingen in de collectieve uit gaven en in de bedrijfskosten steeds verder naar de ineenstorting van het in vergelijking met Nederland toch al minder degelijke verzorgingsstelsel geschoven. Een verzorgingsstelsel dat thans alleen al bijna 300.000 uitke ringsgerechtigde werklozen moet on derhouden. Niet alleen wacht overeenstemming over het ene heilsplan op een akkoord over het volgende, het geheel van het sociaal economische vraagstuk vergt een oplossing van het grootste aller Belgische problemen: de staatshervor ming. Of rechttoe rechtaan gezegd: De taaioorlog. „Geen sociaal akkoord zonder staatshervorming", is het de vies van de kleine, maar invloedrijke taaipartijen. Het kabinet-Martens is in dit vraag stuk zo voortvarend te werk gegaan, dat het intussen elk contact met de werkelijkheid heeft verloren. De glo bale afspraken tijdens de kabinetsfor matie om België te verdelen in twee cultuurgemeenschappen (Vlamingen en Walen) en drie staatkundige en economische gewesten (Vlaanderen, Brussel en Wallonië) zijn in sneltrein vaart omgetovert in gedetailleerde wetsontwerpen waaronder het parle ment thans bedolven ligt. Volgens het schema zou de zaak voor het eind van dit jaar in kannen en kruiken moeten zijn, hetgeen van een lachwekkend optimisme getuigt. In de ingediende wetsontwerpen wordt geregeld welke overheidsdien sten van het centraal gezeg verhuizen naar de deelregeringen van de ge meenschappen en de gewesten. Ook wordt voorzien in de tot standkoming van gewestelijke belastingen, zodat de deelstaten in het toekomstige federale België een zekere financieel-economi- sche onafhankelijkheid krijgen. Al leen, in al die regeringsvoorstellen ontbreken de cijfertjes. En tegen de invulling daarvan is naar ieders oor deel de rooms-rode regeringscoalitie van minister-president Martens niet bestand. Het zijn de cijfers die de laatste weken de strijd tussen de Nederlands- en Franssprekenden in België bepalen. Vlaams-Leuvense geleerden hebben onweerlegbaar voorgerekend dat als de nationale begroting in tweeën zou worden gesplitst Wallonië een tekort van 14,6 miljard gulden kent en Vlaanderen een overschot van 3 mil jard. Met andere woorden: Zouden beide gewesten onafhankelijk van el kaar worden, dan konden de Vlamin gen een vorstelijke belastingverlich ting genieten, terwijl de Walen een el lendig lot beschoren zou zijn. Van Waalse kant is tegengeworpen dat de Frans-taligen in hun vette ja ren investeringen hebben betaald (Antwerpse haven, wegenaanleg) waar het noordelijk landsdeel nu wel bij vaart. Deze cijfermatige ruzies spelen zich ook naar hartelust af tussen de minis ters onderling van het kabinet-Mar tens. En veelal omlijst met bewoor dingen waarover in Nederland één kabinet driemaal zou struikelen. Zo stelde minister Outers van de fran cofone taaipartij FDF dat de partij van coalitiegenoot Martens, de CVP, vergeven is van de lieden die de hoof- stad Brussel willen inpalmen. Die mensen moeten volgens Outers „met alle middelen worden geëlimineerd". Hoe dit zij, er is in België een zeer op merkelijke verschuiving gaande van het zelfvertrouwen in noordelijke richting. Wallonië was altijd de groot ste voorstander van onafhankelijk heid en Vlaanderen was daarvoor be nauwd. Maar nu het hierboven be schreven economisch verdriet duide lijk veroorzaakt wordt door de vróe- ger zo superieur Frans-sprekenden, wordt de Vlaamse Leeuw zich weer snel van zijn tanden en nagels bewust Israëlische militairen dragen een zwaargewonde weg na de bom aanslag in Jeruzalem. JERUZALEM (UPI) Een krachtige bomexplosie heeft gister in het oude centrum van Jeruzalem twee mensenlevens geëist Er vielen 40 gewonden. De politie sprak van de ernstigste bom aanslag sinds anderhalf jaar. Een tweede bom in het drukbe zochte voetgangersgebied werd later onschadelijk gemaakt. NEW YORK,(DPA-Reuter- UPI) De Cambodjaanse de legatie van het verdreven re gime van Pol Pot is de legitie me vertegenwoordiging van Cambodja bij de Verenigde Naties. Dit heeft de commissie voor de geloofsbrieven van de Alge mene Vergadering woensdag met 6 tegen 3 stemmen beslo ten. Morgen zal de aanbeve ling van de commissie worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering. Dit besluit betekent een ne derlaag voor de Sovjet-Unie dat de huidige regering van Heng Samrin steunt die met hulp van Vietnam de Rode Khmer van Pol Pot uit Phnom Penh heeft verdreven. China daarentegen had zich uitge sproken vóór erkenning van de delegatie van Pol Pot Economie bepaalt kandidatuur van Kennedy WASHINGTON (UPI) Se nator Edward Kennedy heeft verklaard dat niet de huidige stand van inflatie, werkloos heid en rente maar eerder de richting waarin de economie gaat de basis zal vormen waarop bij een beslissing zal nemen over een president skandidatuur. „De economische trend gaat mij erg ter harte", aldus de Se nator, die verder opmerkte dat hij het loon- en prijsbeleid van de regering-Carter steunt, maar dat hij niet gelukkig was met de manier waarop dat be leid wordt uitgevoerd. Deportatie van kinderen in Zuid-Amerika CARACAS (DPA) In Ar- gentinië, Chili en Urugauy worden kinderen van gevan genen ontvoerd en naar buur landen gebracht. Dit heeft een groep ex-parlementariërs van die landen gisteren in Caracas verklaard. De aarstbisschop van het Bra ziliaanse Sao Paulo, karadinaal Evaristo Arns, noemde dins dag naast deze landen ook Brazilië en Paraguay en ver klaarde dat de politieautoritei ten daarbij samenwerken. Vol gens de kardinaal worden in Brazilië ongeveer 100 kinde ren vermist. RIO DE JANEIRO (Reuter) Bij een studentenbetogin gen in de Noordbraziliaanse stad Sao Ruiz, die uitmondde in een ware velsdag met de politie, zijn ongeveer 200 men sen gewond. De moeilijkheden ontstonden maandag, toen de politie pro beerde een eind te maken aan een betoging van een 3.000 studenten voor goedkoper o- Eenbaar vervoer. Omstanders, ennelijk verontwaardigd over het politieoptreden, ko zen de kant van de betogers, de hele avond en volgende nacht werd vervolgens slag geleverd met de politie. Akkoord VS, Israël en Egypte over Sinaï WASHINGTON (REUTE- R/AFP) De VS. Egypte en Israël hebben na twee daagse besprekingen in Was hington een akkoord bereikt over een toezichtsregeling op de terugtrekking van Is raël uit de Sinaf. De V.S. zullen zowel hun elec- tronische luisterposten behou den als hun burgerpersoneel, dat die posten bedient. Israëli sche en Egyptische waarne mers zullen patrouilleren in de bufferzóne tussen de beide landen en de VS zal de contro le uit de lucht door middel van foto's en satellieten uitbreiden. Juwelen nizam mogen worden geveild NEW DELHI (REUTER) De juwelen van de superrij ke, twaalf jaar geleden over leden nizam van Hyderabad mogen geveild worden. Dit heeft het Indiase Hoogge rechtshof bepaald. Een voormalig parlementslid had een verzoek tot een vei- lïngverbod ingediend om te voorkomen dat de juwelen schat uit India zou verdwijnen. Nizam Osman Ali Khan was een van de rijkste mannen van de wereld, maar zo gierig, dat hij de sigarettenpeuken van zijn gasten verzamelde om die later op te roken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9