Derde Wereldschool Mill Hill jubileert ,Ik kijk niet meer naar de melkprijs DE JURKEN GAAN DIT NAJAAROPCHIC 199.- KORTE METTEN Abdijen- gids Rozenkransbedevaa Programma reis paus naar USA MET ZILVER BEKROONDE DOLF VERROEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 Op de leeftijd van 81 Jaar is overleden prof. dr. H. W. Obbink te Zwolle, rustend hoogleraar aan de Rijksu niversiteit te Utrecht. Prof. Obbink is van 1939 tot 1968 hoogleraar geweest in de theologie aan de Rijksuni versiteit in Utrecht waar hij de geschiedenis van de godsdiensten in het alge meen en de Eprptische taal- en letterkunde doceer de. Voor die tijd was hij al privaatdocent aan deze uni versiteit in het Hebreeuws, Syrisch en Aramees. Van 30 september tot 7 okto ber organiseert de unie .School en evangelie" de honderste uniecollecte. „School en evangelie" rekent op een opbrengst van zo'n 4 miljoen gulden, waarmee on derwijsprojecten in de Derde Wereld gefinancierd zullen worden. Het motto van de collecte is: kinderen kijken ons aan. Paus Joannes Paulas 2 heeft als motto voor de 14e wereldmediadag, mei 1980, gekozen: de rol van de me dia en de taak van het ge- zin. Dit motto houdt ver band met het onderwerp van de volgende internatio nale bisschoppensynode in de herfst van 1980 over de opgaven van het gezin in de huidige maatschappij. Het gezin ondergaat diep gaande veranderingen op allerlei gebied, zo verklaar de de persdienst van het Vaticaan. Tegelijkertijd is de invloed van de media toegenomen. Het is noodza kelijk het gezin voor te be reiden op de invloed van pers, radio en tv en tot kri tisch onderscheidingsver mogen op te voeden. De KRO-radio begint 16 ok tober met een nieuwe serie katecheseprogramma's, die tot eind april 1980 zal duren. Samensteller Tjeu van den Berk wil de programma's brengen in een taal die voor een breed publiek begrijpe lijk is. Aan de serie werken mee dr. Georges Lambrecht, katecheet, prof. dr. M. Lan- geveld, pedagoog, prof. dr. H. M. Kuitert, theoloog en dr. J. A. van Kemenade, onder wijssocioloog. er Op 16 november woi het Nederlands Conghg^ bouw in Den Haag eei ren ferentie over „Kern! wet! pening als geweten est. bleem" gehouden. De(Cn(j( rentie wordt geopend heb prof. mr. B. V. A. Rf,e gt emeritus-hoogleraar ,g r mologie te Groningen b der worden er inleidL j gehouden door prof. i j J. Raskerk („Kern be/ ning als wijsgerig-et ;ong vraagstuk"), dr. W tas Kwaadsteniet („kernt^ er pening gezien uit k lijk/politieke hoek") «mp J. F. Sinke („huma J w sche visie op kernbe\(n' p ning"). nen Het uitvoerend comité ee de Wereldraad van K talic heeft de definitieve vastgesteld van de inter s nale consultatie over rai 'e 1-21 juni 1980 te Driebe we Ongeveer 120 kerkelijk jj. ders en vertegenwoori yej van radicaal onderd van groepen zullen zich dan (vv den op de vraag hoe de riet< ken in de jaren '80 de ua; vormen van racisme ka v strijden. Door Maurice Colinou is met tekeningen van Steven Wilsens en foto's van Da niël Lambrechts de „Ab- dijengids" samengesteld: informatie over officies, meditatie, rust, retraites, logies, ambachten in ab dijen in België, Frankrijk, Nederland en Luxemburg. Op de achterflap van het 350 pagina's tellende boek staat; „Waarom deze gids? Heel eenvoudig, omdat er nog geen bestaat! En, omdat er zoveel vraag naar is. Want meer en meer mensen wen sen op adem te komen in on vindbaar geworden oasen van rust, waar groen nog de einder afzoomt. Onze eeu wenoude abdijen bieden nog dat teloorgaand natuurlijk le ven. Ze zijn een bron van le- vensverademing. Maar zij bieden nog veel meer. Zeld zame, vriendelijke, spontane en gastvrije mensen kunnen ie begeleiden bij het ontdek ken van het worden in jezelf. Deze gids geeft je niets dan praktische informatie: waar die abdijen gelegen zijn, hoe je er terecht komt, of ze een gastenkwartier hebben en welke accommodatie dat dan biedt, de uren van de officies, ja tot zelfs de te koop aange boden ambachtelijke produk- ten zoals kaas, likeur, email, iconen, enz." De „Abdijengids" bevat een korte geschiedenis van het monnikenwezen, een begrip penlijst van abdij, via pas- sionistinnen tot en met Zus ters van het H. Hart van Je zus een lijst van centra gerangschikt volgens orde in de genoemde landen, een al fabetische vermelding be schrijving van alle kloosters. De „Abdijengids" is een uit gave van Uitgeverij Altiora Averbode (België) en in Nederland 32,50 verkrijg baar. Op dinsdag 9 oktober ver trekt er uit Noordwijk, Lei den, Den Haag, Delft, Gouda, Rotterdam, Oudewater en Haastrecht een eendagspel- grimstocht naar Banneux in de Belgische Ardennen. Pel grims uit omliggende plaat- jen kunnen zich hierbij aan sluiten. De kosten bedragen f 58,- per persoon (hierin zijn begrepen de reiskosten als mede een koffiemaaltijd op de terugreis). Thema voor deze bedevaart in het jaar van het kind luidt: „Mijn lief kind, bidt veel". Aan alle deelnemers wordt een herin nering aan deze reis aangebo den. Geestelijke leider van deze bedevaart is pastoor drs. Vreeburg uit leiden. Hij zal in Banneux voorgaan bij de eucharistieviering en tevens de predikatie verzorgen. In de namiddag is er een bid- weg naar de bron en zege ning van de zieken met het H. Sacrament. Men kan zich opgeven bij het Diocesaan Banneuxsecretariaat, Postbus 16, meeuwenbeemd no. 1 te ru:ï jon jgev Nootdorp ZH. Telefoon ec' 8335. Voor nadere infoi,et ties en aanmelding kan zich ook melden bij de gende adressen: Leiden: zr. Theodora, H weg 49 tel. 310415; Noordwijk: mevr. Van ten, Jeroenspark 38 16706; Delft: mevr. Slierendregl Aldegondestraat 12 568776; Den Haag: hr. Hooge1 Vlieboomstraat 198 255751; Rotterdam: hr. Lijflai Walenburgerweg 36b 664625; Haastrecht: mevr. Van Provincialeweg Oost 4! 1229; Lisse: mevr. Lubbers, 1 vaarstraat 48 tel. 14328; Wateringen: mevr. Van Knaap, Hofzicht 33 tel. 2! Zoeterwoude: mevr. leeuwen, Noord AA 1277; Voorburg: mevr. Somers Costaplein 41 tel. 864104 Dossier over roepingen Op initiatief van Louis Sterkens sj., direkteur van het Belgische instituut Hoogland, en Jac de Rooij sj., in leven hoofdredak- teur van „Jonge Kerk" en „Heraut", is een dossier sa mengesteld: Over Roepin gen Uitgangspunt daartoe was de constatering dat rond het roepingen-probleem een aan tal zeer uiteenlopende vragen leeft. „En vele mensen heb ben mogelijk naast hun vra gen ook onuitgesproken voorstellen of gewettigde kri tiek en elementen voor op lossingen". Daarom werd hun de gelegenheid gegeven hun kijk op het vraagstuk mee te delen aan anderen. De opzet om te komen tot een „vrije tribune" van r h ties heeft er toe geleid zeer uiteenlopende inzen< gen konden worden opge men. Er is een Vlaams een nederlands gedeelte het dossier, waarbij wat eerste deel betreft gekoze voor een indeling naar en beroepssituatie van de zenders (bisschoppen, vei woordelijken voor de ming, priesters, religieu; jongeren, leraren, gehuwi studenten), terwijl het tuI3 de deel meer naar herko en aard van de ingezoi dokumenten is ingedeeld.| Het dossier „Over Roe| gen" is in Nederland een gave van Jonge Kerk/1 raut, Graafseweg 11, 6512' Nijmegen. Prijs 16,00. Het Mill-Hill-college, een katholieke school voor de opleiding van missionaris sen te Goirle, bestaat dit jaar 20 jaar. De viering van de verschei dene jubilea begint op 30 sep tember met een groots opge zette rommelmarkt, waarvan de opbrengst geheel bestemd is voor de aktiviteiten van het bisdom Basankusu in Zaïre. Het hoofd van dat bis dom, bisschop Matondo, komt over naar Nederland. Ómdat hij enige tijd in Vlaanderen heeft gestudeerd, kent hij Nederlands. Op 13 oktober werkt het Mill-Hill-college mee aan een congres van „Ons middelbaar onderwijs", Vereniging voor Katholiek Onderwijs in Bra bant. Het thema van het con gres is: „Is ontwikkeling swerk ook iets voor mij?" De Stichting Nederlandse Vrij willigers, de Nederlandse Missieraad en de Interkerke lijke Vereniging van Ont wikkelingssamenwerking ne men hieraan deel. Hoewel het Mill-Hill-coll een rooms-katholieke sig tuur heeft, worden men van elk pluimage toegelal Van de 967 leerlingen die een op de derde wereld richte havo-, mavo- of i nasiumopleiding krijgen, i er 100 niet-katholiek. Vo dat de school naar Goi verhuisde, was zij een pn terseminarie van de M Hill-congregatie (missions sen). Tegenwoordig wort ook meisjes toegelaten. Paus Johannes Paulus II zal maandag 1 okto ber te 15.00 uur plaatselijke tijd, direct na zijn aankomst, in Boston een mis in de open lucht opdragen. Dinsdag 2 oktober zal hij te New York worden ontvangen door de secretaris generaal en de voorzitter van de Assemblee van de Verenigde Naties, waar hij een toe spraak zal houden. Bovendien is een ontmoe ting met de veiligheidsraad voorzien. Dinsdagavond zal de Paus een bezoek bren gen aan Harlem en het zuidelijk deel van de Bronx, waar voornamelijk negers en Portori- canen wonen. Later op de avond zal hij een mis opdragen in het reusachtige Yankee-Sta dion. Woensdag 3 oktober vindt er een mis in het Shea-Stadion plaats, voordat de Paus naar Philadelphia reist. Daar bezoekt hij de kerk van de omvangrijke Oekraiense gemeen schap. Deze houdt vanaf 19 september, synode te Rome om voor de zoveelste k een eigen patriarchaat te eisen. Donderdag 4 oktober is de Paus in Des H nes. Vrijdag 5 oktober bezoekt de Paus Chic2 waar een grote Poolse gemeenschap wo< Hij zal een concert van het Chicago symp nie-orkest bijwonen. Zaterdag 6 oktober zal Karol Wojtyla de e ste paus zijn die op het Witte Huis (Washi ton) wordt ontvangen, 's Middags is hij gast van de organisatie van Amerikaanse ten. Zondag 7 oktober vertrekt de Paus vanaf militaire basis van Andrews naar Rome. In Amerika zal de Paus bij diplomatieke V tegenwoordigers van de Heilige Stoel en bisschoppen logeren. KUNST LEIDSE COURANT DEN HAAG Bekroonde Dolf Verroen, die voor zijn 'Kat in de gordijnen' een zil veren griffel won, torst zijn vijf kilo te zware zelf in te vredenheid. „Achter elke be kroning staan vier of vijf andere goede boeken", is zijn stelling. „Maar over mijn griffel ben ik niet ver baasd. Ik voel die bekroning als de bevestiging van wat ik eigenlijk wel wist, al ben ik er natuurlijk wel blij mee. Of laat ik het zo zeg gen: die bekroning past in het geheel van wat ik schrijf, het is een goed geko zen soort boek". Haagse Dolf, dit jaar vijftig gewor den en enigszins vermagerd, maar tóch nog tien pond te zwaar, zou ook vorig jaar niet verbaasd hebben geke ken, als toen zijn 'Allemaal de boom in' voor een griffel in aanmerking was geko men, dat wel van de stad Amsterdam een prijs kreeg. Die aanmerking was er, maar de griffel bleef uit. Daarom is deze schrijver van jeugdboeken een dubbel tevreden Dolf, die er een stuk rustiger op is gewor den; of dit lijkt te zijn. Dolf Verroen weet het niet ze ker, maar denkt dat hij 25 ti tels op zijn naam heeft staan. „Ik heb immers altijd bewust geschreven, van de lagere school af, al schreef ik slechte opstellen". Hoe slecht dan pre cies, is moeilijk aan te tonen. Dolf: „Nou nee, zelf vond ik ze niet zo slecht. M'n onderwij zers vonden dat". De afkeurende mening van de onderwijzers bracht Verroen. niet van zijn imposante stuk. „Sinds twee jaar, een paar jaar eigenlijk, kan ik echt van de opbrengst van mijn boeken le ven. Daarvoor probeerde ik dat ook wel, maar toen ging het heel krap hoor. Eigenlijk ging het niet, het was een moeilijke tijd. Ik deed er een heleboel vertalingen bij; ik ge loof dat ik na 1963, toen ik de sprong naar de vrijheid maak te, zeventig boeken in tien jaar vertaalde. Daarvóór was ik in de jaren vijftig telexist bij het Vrije Volk. toen die krant nog een ochtendblad was. Ik kon in die tijd overdag schrijven". In 1963 viel dat bijbaantje af en zette Dolf een voorzichtig voe tje op het verradelijk gebied dat vrijheid wordt genoemd. Het begin daarvoor had Dolf Dolf Verroen: „Ik schrijf alles met de hand". echter al gemaakt, met titels als 'Marieta's overwinning' ('57) en de eerste deeltjes 'Sjoe en Piet'. Dolf: „Om een beetje brood te kunnen verdienen ben ik ook gaan vertalen, tot de noodzaak van het vertalen verminderde. Ik maakte m'n laatste vertaling, toen ik bezig was aan 'Heb jij het buskruit soms uitgevonden' dat in 1977 verscheen. In dat jaar ver scheen ook 'Aap en schaap en de letterberg'. Vorig jaar verschenen het met de zilveren griffel bekroonde 'Kat in de gordijnen' en 'Maak dat je wegkomt'. Dolf: „Ik hoef nu niet meer naar de prijs te kijken, als ik een liter melk koop. Die melk kocht ik twee jaar geleden tóch wel, maar toen wilde ik nog weten wat ik ervoor moest betalen. Wat dat betreft is er wel veel ver beterd en veranderd. Ik ver dien nu meer dan ik op kan maken, maar dat komt, omdat ik niet echt anders ben gaan leven dan in de tijd, toen ik te kort kwam. De royalties van mijn boeken bedragen per maand bruto twee duizend gulden en daarvan kan ik rondkomen. Als ik vroeger van een lezing om half twee 's-nachts op het Haagse station stond, liep ik altijd naar huis, wat voor weer het ook was. Ik loop nu nog steeds, behalve als het regent. Alleen in dat geval neem ik een taxi". Dolf, met de monkelende glimlach die hem eigen is: "Als vrienden bij me komen eten, krijgen ze bo ter op hun brood en geen mar garine, maar dat deed ik vroe ger ook al". De verbeterde maatschappelij ke situatie van Dolf Verroen, die nu ruimschoots van zijn pen kan bestaan, is vooral aan zijn produktie te danken, maar ook aan andere bronnen van inkomsten. Dolf: „Ik krijg meer aanvragen voor betaalde lezingen dan ik kan geven. CRM geeft additionele honora ria en werkbeurzen en sinds vorig jaar reisbeurzen.# Met zo'n beurs ben ik vorig jaar met Nannie Kuiper naar Suri name geweest, al moest er geld bij en op grond van die reis zullen we volgend jaar ver moedelijk wéér gaan, nu hele maal op eigen kosten". Op nieuw met die glimlach: „Nou ja, goed, drie jaar geleden was van een reis naar Suriname geen sprake geweestDolf realiseert zich zijn rijkdom in vrijheid. F.J. BROMBERG Chic Chic draperie-japon. Boudette. Met satijnen PEEK CLOPPENBURG. GEWELDIGE MODE GEZELLIGE SFEER biesjes en lakceintuur. In o.a. zwart en lila. ML 36 t/m 42 Boudette draperie- pakje. In o.a zwart en üla. Schitterende deux- piêces van velours. Waarvan de rok recht en het (wikkeljjasje met schoudervullingen en schouder stiksels. Zwart en paars. ML 36 t/m 44.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6