Ter Aar gaat 'welzijnsboom' opzetten Toch nog veel publiek op Alphense jaarmarkt Oprichting „De Ommedijck' heeft financiële consequenties Twintig bezwaarschrift tegen plan „Voorweg - Bazar vooronderhof Zevenhovense kerk Enthousiast* reacties vool buurthuis Weipoortsewir KORTWEG Verslaafde vrou\i; roofde in winkel Ernstig ongeval door beslagen ri DECENTRALISATIE VAN WELZIJNSBELEID leuke prijsjes naar huis keerden. Vooral de kermis had te lijden onder het slechte weer. ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks een bijna aan houdende regen, heeft de vijfde Alphense jaarmarkt van gisteren, toch veel pu bliek getrokken, al was het aantal bezoekers beduidend minder dan voorafgaande jaren. Het was voor het eerst dat de jaarmarkt ken nis maakte met Pluvius. Tot nu toe waren de weergoden de jaarmarkt gunstig gezind geweest. Organisatorisch leverde de re gen direkt na de opening al de nodige problemen op. De Dutch Rythm and Steelband die nadat loco-burgemeester Goedhart de markt had geo pend, in de Castellumstraat de stemming er in had moeten brengen, moest uitwijken naar het podium voor de Aarhof. Maar ook daar kregen ze meer dan voldoende toehoorders. Over belangstelling had ook de jeugd niet te klagen die tra ditie getrouw zich op soms zeer originele manier weer had beziggehouden met het bouwen van vaartuigen. Nadat een keur van de meest uiteen lopende vaartuigen of wat daar op leek, aan de jury was voorbijgegleden of was omge slagen, trok een schildpad ver rassend aan het langste eind. En daar kon zelfs „heer Vreugdevol" niets aan veran deren. Wie veel te lijden had onder het slechte weer was de ker mis. Zo stond de zweefmolen meer stil dan te draaien. Het was gisteren wel een uit gekiende dag om een bioscoo- pje te pikken en daar, en dan ook nog eens gratis, de Al phense gebeurtenissen van de afgelopen twee jaar via het „Alphens Journaal" op het scherm nog eens voorbij te zien trekken. Velen maakten er gebruik van. Veel belangstelling trokken ook „De Steltlopers van Merchtem" uit België en na tuurlijk „ome Willem". Dat was ook het geval met de „snuffelhond" in de Castel lumstraat waarin kinderen konden trampolinespringen. Jammer alleen, dat de hond al zo vroeg het loodje legde. Om half vier gaf hij er de brui aan en dat terwijl nog veel kinde ren op hun beurt stonden te wachten. Ze werden droef achtergelaten door een ver trekkende hond. Het avondprogramma trok het meeste publiek. Niet alleen vanwege de optredende arties ten maar ook omdat men hier het programma, deels tenmin ste, overdekt kon volgen. Vuurwerk ten slotte .was de afsluiting van een eerste lus trum-jaarmarkt met een aan trekkelijk programma, waar aan alleen het weer niet wen ste mee te werken. Na een aarzelend begin trok de jaarmarkt veel publiek. HAZERSWOUDE Jeugdso- ciëteit Ons Stekkie gaat voort aan twee zondagen in de maand voor de jeugd een spel letjesmiddag organiseren. Van af 14.00 uur kan de jeugd uit Hazerswoude in het soosge- bouw aan de Vincent van Goghstraat op legale wijze pijltjes gooien (in de openlucht is dit, zoals bekend, in Hazers woude ingevolge een artikel in de algemene politie verorde ning verboden), klaveriassen en dergelijke. Ons Stekkie's bestuur overweegt het pro gramma, waarmee aanstaande zondag een aanvang wordt ge maakt, af te wisselen met de vertoning van een film of de organisatie van een gespreks- middag. ZOETÉRWOUDE De alge mene vergadering van de Ra bobank Stompwijk-Zoeter- woude zal maandag 24 septem ber in „Het Blesse Paard" in Stompwijk plaatsvinden. Vaste elementen op deze vergade ring zijn de vaststelling van de balans'en winst- en verliesre kening 1978 en een voorstel tot winstbestemming. De heer G. P. van der Krogt zal af scheid nemen van de Raad van Toezicht. De vergadering zal besloten worden met een inleiding over erfrecht en tes tament door mr. B. Duinker ken uit Den Haag. ZOETERWOUDE Liefheb bers van klaverjassen kunnen vrijdag 21 september zowel bij voetbalvereniging Meerburg als bij SJZ terecht. Meerburg organiseert zo'n avond eens in de maand. Bij SJZ zal elke vrijdagavond kaartavond zijn. Aanvang bij Meerburg acht uur, bij SJZ kwart over acht. ALPHEN AAN DEN RIJN De politie sport- en ontspan ningsvereniging Alphen aan den Rijn organiseert samen met de politie sportvereniging Assen op 21 en 22 september een fietstocht voor politiemen sen rond het IJsselmeer. De tocht gaat over 500 kilometer. Start en finish liggen in Al phen. De opbrengst van de tocht wordt bestemd voor hui zen in Columbia. NIEUW WATERSCHAP VEEL DTTURDER VOOR BURGERS ZOETERWOUDE/ZOETER- MEER De oprichting van wa terschap „de Ommedijck" zal voor alle inwoners van dat gebied belangrijke financiële gevolgen hebben. Betaalde een gewone bur ger tot nu toe 7,50, thans kan deze belasting gemakkelijk 70 of 80 gulden bedragen. Het water schap is enkele maanden geleden ontstaan uit een achttiental pol- der(tje)s. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland achtten dit no dig om vooral de bestuurlijke kracht te bundelen en dus te ver groten. In het Hoogheemraad schap Rijnland zijn totaal 6 van zulke zelfstandige waterschappen opgericht. „De Ommedijck" is on geveer 6000 ha. groot en beslaat het grootste gedeelte van Zoeter woude en Zoe termeer en gedeel ten van Leiden en Leidschendam. Deze reorganisatie heeft tot gevolg dat de manier van belasting heffen ook is veran derd. Allereerst zijn de onderling grote verschillen tussen verschillende polders verdwenen. De hoogte van de aanslag is nu voor iedereen 75 gulden per hectare. Gebouwde onroerende goederen worden ook herleid tot aantallen hectare. Hierbij geldt dat 300 gulden belastbare opbrengst voor de grondbelasting (in Zoeterwoude is deze belasting reeds vervangen door de zogenaamde onroerend goedbelasting) ge lijk gesteld wordt met één hectare. De be groting voor het waterschap „de Omme dijck" bedraagt voor het komende jaar 1,6 miljoen gulden. Dit bedrag zal door de in woners opgebracht moeten worden. Dit bedrag is een flink stuk hoger dan in vori ge jaren. Dat komt omdat de laatste jaren een enorme achterstand is ontstaan in het wegenonderhoud, het schoonhouden van boezemwateren en het in orde houden van de kaden. Naast de waterbeheersing zijn dit de voornaamste taken van het wa terschap. Ook zijn er vanwege de nieuwe opzet ineens enorme hoge personeelskos ten op de begroting verschenen. Deze begroting zal in een speciale verga dering 25 september in „Ons Huis" in Zoeterwoude behandeld worden. Iedereen die belangstelling heeft is om 20.00 uur van harte welkom. Speciaal vanwege de vele veranderingen is er na afloop van de vergadering gelegenheid tot het stellen van vragen aan het dagelijks bestuur. ZOETERWOUDE De Wei- poortseweg krijgt haar buurt huis. Van de ongeveer veertig aanwezigen gaven acht men sen zich gisteravond tijdens de eerste bijeenkomst zich spontaan op om in een beheer derscommissie plaats te ne men. Deze commissie, Sjaak van de Salm werd als voorzitter geko zen, zal allereerst besprekin gen met gemeente (de eige naar van het schoolgebouwtje dat als buurthuis zal gaan fun geren) en grondeigenaar moe ten gaan voeren om de zaken financieel te regelen. Daarna zal de commissie bekijken wat wel en wat niet georganiseerd zal worden in het gebouw. De naaste buren hadden bijvoor beeld nogal enkele bedenkin gen zoals geluidsoverlast en parkeerproblemen. In een sfeer die doet vermoeden dat het buurthuis in de. toekomst een gezellig centrum zal wor den voor de omwonenden, werden deze problemen uitge praat. De activiteiten die straks in het voormalige kleuterschool tje gehouden zullen liggen nog niet pree maar uit een eerder g enquête bleek dat ér is aan cursussen als h ken en bloemschikki bejaardenmiddagen en tiviteiten speciaal vooieet ren. Ook bingo- en ka. us den zullen straks voor ners van Gelderswoud« Aa, Uiterdijk en Wei iv< weg een gelegenheid Bce om elkaar in onged >t, sfeer te onmoeten. De graag van het gebouw gaan maken voor verie gen en toneelrepetit id< speelgelegenheid voor ren, die al aanwezig is, gebreid worden. Wethouder van der van Openbare Werkfcr bijzonder tevreden o' oe verloop van de vergadi ali bij de komende ontw m gen zal de gemeente al haar medewerking nen. Aardige afsluiting er avond en wellicht 1 w' kend voor de toekomst e« bereidwillige bijdrage om de eerste kosten te ALPHEN/DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank noemde de dagvaarding tegen een 23-jari- ge vrouw uit Alphen aan de Rijn slechts een „slap aftrek sel" van hetgeen zij heeft uit gespookt. In de dagvaarding was sprake van slechts drie winkeldiefstallen in haar woonplaats, maar in totaal zouden het er wel dertig of meer geweest zijn die in ver schillende andere plaatsen zoals Bodegraven en Den Haag waren gepleegd. In de dagvaarding werden drie diefstallen genoemd, nl. diefstal van 75 gulden uit de kantine van een winkel aan de Raadhuisstraat, 160 gulden uit een lingeriewinkel aan de Van Manderslootstraat en 3 gulden uit een bloemenwinkel aan de Concertweg. Maar in lijkheid had de vrouw van geld- en andere die tot in wijde omgeving ken. En dat alles omda^n zij als haar werkloze aan de heroine zijn v#n en zij aan de sociale ui niet genoeg hadden or v aan te voldoen. De constateerde dat de ve ruim een jaar bezig het plegen van diefstal P' gevolg van bijzondere digheden moest de volstaan met een eis maanden gevange waarvan vijf maandei waardelijk en aftrek va arrest, waardoor v< spoedig op vrije voel komen. Met die eis verdediger zich verf Vonnis over een week.JI OEGSTGEEST Een ernstig ongeluk deed zich gist dag voor op de kruising Dahlialaan - Korenbloemlaa 36- jarige automobiliste uit Noordwijkerhout gaf J kruising geen voorrang aan een vrachtauto, bestuurd een 42- jarige chauffeur uit \yoerden, omdat zij door slagen ruit de vrachtauto niet zag naderen. De vrouw ernstige verwondingen aan de rug en het gelaat c bracht naar het Diaconesse Ziekenhuis in Leiden. De vrouw reed met haar auto op de Korenbloemlaan. De vermeld dat op deze kruising van gelijkwaardige wegel vuldig ongelukken gebeuren. REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 De getekende 'welzljnsboom' van Ter Aar. TER AAR De Nederlandse over heid en met name het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk (CRM) gaat het welzijnbe- leid met het daarbij behorende sub sidiebeleid decentraliseren naar de lagere overheden. Dit zeer omvang rijke project betekent voor de ge meente Ter Aar dat er een uitgebrei de procedure is gestart ter voorberei ding van de gemeentelijke welzijns planning: de welzijnsboom. In de praktijk gaat het nieuwe welzijnsbe leid betekenen dat de instellingen, verenigigen, enzovoort geen geld meer van het Rijk krijgen maar van de gemeente. Het plan om het welzijnsbeleid te de centraliseren (verantwoording overhe velen van het Rijk naar de provincie en de gemeente) komt voort uit de on vrede over het gevoerde beleid. De overheid was niet op de hoogte van de behoeften die in de gemeenten en wij ken bestonden. Soms werden er voor zieningen getroffen die niet nodig wa ren omdat er al een dergelijke voorzie ning bestond en ook gebeurde het dat een voorziening werd vergeten. In 1973 werd er een commissie opgericht die de moeilijkheden ging rangschikken. Bin nen een jaar kwam de commissie met een 'Knelpunten-nota'. De commissie, die tevens tot taak had om een mogelij ke oplossing aan te dragen, bood als op lossing voor vele van de bestaande moeilijkheden, het laten meebeslissen van de mensen 'in de wijk'. De handig ste manier om dit doel te bereiken is door het inschakelen van de gemeente. De Tweede kamer was het eens met dit idee en de 'Kaderwet specifiek welzijn' werd door de regering voorbereid en ingediend in mei 1978. De wet is nog niet geheel afgerond (de verwachting is dat het nog wel jaren kan gaan duren) maar de decentralisatie kon alvast gaan beginnen. Dit betekent dat de subsidies die eerst door de minister rechtstreeks aan de instelling werden gegeven, nu van de gemeente komen. De gemeente gaat dus beslissen welke instelling er subsidie krijgt en waar de voorzienin genbehoeften liggen. Voor dit doel worden de Rijkssubsidieregelingen voor de instellingen, omgezet in Rijks bijdrageregelingen voor de gemeente. Voor de gemeente Ter Aar betekent dit het volgende. De gemeente moet een welzijnsplan opstellen dat bij het Rijk moet worden ingediend. Aan de hand van dit plan wordt er door het Rijk een bijdrage geleverd. Voor dit plan ligt het draaiboek klaar en ios al gedeeltelijk in werking getreden. De aan de vereni gingen toegestuurde enqute-formulie- ren zijn al weer grotendeels terug en de eerste van de vier informatie avonden is afgelopen woensdag gehouden. De informatie avonden zijn ervoor om per doelgroep (Maatschappelijke dienstver lening en bejaardenzorg, jeugd- en jon geren werk, Sport- en sportieve recrea tie en culturele aktiviteiten en vor- mings- en ontwikkelingswerk) gege vens over de toekomstige situatie te verstrekken. Voor de verenigingen is medewerking aan het welzijnsplan van groot belang. De geldelijke bijdrage, dus de mogelijkheid om een vereniging in stand te houden, is ermee gemoeid. Voor groot belang is het om ook de be hoeften in de gemeente te inventarise- Voor dit grote karwei is in de gemeen teraadsvergadering van 4 september de projektgroep 'welzijnsplanning' inge steld, onder voorzitterschap van de heer P.J. Uijttewaal. Het is de bedoe ling dat de projectgroep met ook verte genwoordigers van de te vormen werk groepen (één vertegenwoordiger per bovengenoemde doelgroep) binnen af zienbare tijd een totaal welzijnsplan op tafel krijgen. De gemeenteraad stelt het welzijnsplan dan vast en dient het in bij het ministerie van CRM. Dat het welzijnsplan zijn grenzen vindt in de bezuinigingsmaatregelen van de rege ring mag voor een ieder duidelijk zijn. HAZERSWOUDE De ge meenteraad van Hazerswoude krijgt binnen afzienbare tijd de eerste herziening van het bestemmingsplan Voorweg ter vaststelling voorgelegd. De commissie planologie en ruimtelijke ordening intussen is ermee akkoord gegaan, om het aan de raad ter goedkeu ring voor te leggen. Twintig bezwaarschriften werden erte gen ingediend: het overgrote deel van de indieners van deze bezwaren heeft intussen de ge legenheid te baat genomen om deze nader toe te lichten. Het plan behelst de aanleg van een fiets/bromfietspad over de Zuiddijk, tussen de Provinciale Weg en de Voorweg. De mees te reclamanten zien in de rea lisering van de plannen een aantasting van hun privacy in hun woonomgeving in de vorm van bijvoorbeeld ge luidshinder, die het rijden met een bromfiets te weeg brengt. Daarnaast achten zij een plan- verwezenlijking als het onder hevige een aantasting van het landelijk gebied. Een van de genen die een bezwaarschrift indienden, is daarnaast van mening dat hij, frequent rij dend met een tractor met zwa re aanhangwagen, ge zal worden te stopj een (bromfiets)rijwie pad. )e minsiter van Ve Waterstaat heeft, i voor de realisering plan een subsidie t van meer dan een hal gulden in de aanl tSC Voorwaarde is dat werk voor 9 juli 1980 ten zijn begonnen. Te p) slag aan het voorstel w. ligt het idee datn keersveiligheid van straat met de aanlegjunr ie y pad gebaat zal zijn. Zevenhoven De Nederland se Hervormde Kerk te Zeven hoven houdt op vrijdag 21 en zaterdag 22 september een ba zar annex rommelmarkt in het dorpshuis ,,'t Trefpunt". De baten komen ten goede van de kerk voor het onder houd van het gebouw. Voor de rommelmarkt zijn in de tweede week van septem ber veel spullen huis aan huis opgehaald, die variëren van lampekappen, meubilair tot fietsen. Er is voor ieder zijn gading wel iets bij. De jeugd kan zich twee dagen vermaken met diverse attrac ties onder andere spijlerslaan, wijzer draaien, touwtje trek ken, ballen gooien en natuur lijk ontbreekt ook de grabbel ton niet. Via de kleuter- en ba sisschool de kinderen twee vrijbon netjes. Er is ook een stand met hand- werkprodukten, die vervaar digd en gratis beschikbaar ge steld zijn door inwoitg( Zevenhoven. Men verder vermaken schiettenten en ook al succesvolle rad vjk| p tuur is aanwezig. D mooie prijzen mee tel onder andere een trap, De hoofdprijzen zijn mes- en een herenfie bi ningstijden: vrijdag 2l| ber van 15.00 uur - en van 19.30 uur Zaterdag 22 septembei 00 uur - 17.30 uur en uur - 24.00 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4