ommissie voor de rekeningen kt college op de vingers Verdeeldheid binnen PvdA over aanleg bruggen DA-schooi? Gemeente wil Barbaraschool kopen OpE GOEDERENLIFT IN STADHUIS WAS MISSCHIEN NIET NODIG Ven feestverlichting PvdA-raadsleden pleiten voor meer aangepaste huizen NZH betrekt nieuw kantoor ID! LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 PAGINA 3 955) demN De commissie voor de rekenin- de Leidse gemeenteraad vindt dat lege onzorgvuldig heeft gehandeld zien van de gang van zaken met be- g tot de gunning van de aanleg van 'sonen-goederenlift in het Stadhuis, ege heeft weliswaar volgens de com- ormeel niet onjuist gehandeld. 'eter 978 stelde de gemeenteraad een krediet aanleg van een goederenlift vanaf de •rdieping tot de vijfde etage beschik- isten f 560.000,Terwijl in alle stuk tot dan toe waren verschenen slechts sproken over een goederenlift bleek tij- korte debat in de raad dat het college dacht aan personenvervoer. Het kre- ■stel werd zonder hoofdelijke stemming d, met aantekening voor de raadsleden ®"[*JI ;n Van Oosten (beide PPR) dat zij wensten te worden te hebben tegenge- ÏS keurden later het krediet eveneens (Ka it alles was gebeurd rees binnen het ambtelijk apparaat de vraag of de kosten van de aanleg van de lift in een redelijke verhou ding zouden staan tot het nut en de noodzaak ervan. Door de heer De Visser, voorzitter van de commissie Energie en chef van de afdeling I.O.A. werd begin dit jaar hierover een uitvoe rige nota op de collegetafel gedeponeerd. De conclusies in deze nota waren dat: een grote meerderheid van de toekomstige gebruikers geen behoefte had aan een lift voor personen vervoer; het transport van goederen naar de vijfde etage voor de dienst beheer schoolgebou wen kon vervallen, wareneer deze dienst een mobiele werkplaats en enige opslagruimte el ders zou kunnen krijgen; het resterende trans port waarvoor de lift zou moeten dienen vrij wel geheel betrekking had op goederen die van de begane grond (aanvoerpunt Kapelsteeg) naar de kelder moesten worden verplaatst, hiervoor is een veel goedkopere oplossing denkbaar, namelijk een hefplateau; ook bij zo'n alternatieve oplossing het goederentransport, dankzij de concentratie van de aanvoer aan de Kapelsteeg, uit de hal van het Stadhuis kon verdwijnen; de totale kosten van de alternatie ve oplossing, inclusief de mobiele werkplaats voor de dienst Beheer Schoolgebouwen en de reeds gemaakte voorbereidingskosten werden geraamd op f 210.000,—, een besparing dus van f 350.000,--; een lift een slechte vluchtweg in geval van brand vormde. Op grond van de nota adviseerde de heer De Visser het college om de gunning voor de uitvoering van de werkzaam heden vooralsnog op te schorten en de direc teur Gemeentewerken op te dragen voor 1 maart te komen met een kostenraming en een uitgewerkt plan. Het college beschikte evenwel anders. Het meende dat er in de nota van de heer De Visser te weinig elementen zaten om van het doen aanbrengen van de beoogde lift af te zien. De burgemeester en wethouder Tesselaar waren het er niet mee eens. Zij vonden dat er een na der onderzoek naar hetgeen door de heer De Visser was aangedragen zou moeten worden verricht. De commissie voor de rekeningen betreurt het dat het college het gerezen vraagpunt en de nota van de heer De Visser niet openbaar heeft willen maken. Het zou aanbeveling verdiend hebben, zeker toen het college verdeeld bleek over het aL of niet doen aanleggen van de eer der gekozen lift, de mening van de raadscom missie financiën te vragen. Nog meer reden om dat laatste te doen acht de commissie aanwezig toen het PPR-raadslid L. Beijen vragen over de gang van zaken met betrekking tot de lift ging stellen. Ook op de antwoorden die het college heeft ge geven op de door Beijen gestelde vragen heeft de commissie kritiek. Het PPR-raadslid had on der meer gevraagd of het college bereid was in dien er onderzoek verricht was naar het nut van de lift, dat ter discussie te stellen in de commissie financiën. Het college had hierop ge- andwoord dat er niet besloten was tot een on derzoek. Dit laatste antwoord noemt de com missie voor de rekeningen op zijn minst mislei dend aangezien erin wordt verzwegen dat de heer De Visser onderzoek had verricht naar het nut van de lift. i dit op de Oude Rijn. la, LEIDEN Binnen de frac tie van de Partij van de Ar beid heerst verdeeldheid over de vraag of er in de Leidse binnenstad meer bruggen voor fietsers en voetgangers moeten worden aangelegd. Hoewel bij de be handeling van het structuur plan voor de binnenstad de wenselijkheid hiertoe is uit gesproken, hebben enkele le den toch aarzelingen. Gister avond bleken enkele PvdA- raadsleden tijdens de frac tievergadering toch niet zo gelukkig met het feit dat er in het bestemmingsplan Ma- redorp een dergelijke brug over de Oude Rijn in het verlengde van de Dullebak- kerssteeg is opgenomen. Ook de bewoners van de Oude Rijn hebben laten weten tegen de aanleg van een fiets- en voetgangersbrug op die plaats te zijn. Zij vinden een dergelij ke voorziening niet nodig en bovendien ontsierend. Wet houder C. Waal van stadsont wikkeling betoogde dat de brug een logisch gevolg is van het structuurplan waarin de wenselijkheid om kortere voetgangersrouten door de binnenstad te creëren, is uitge sproken. Hij vond dat een en ander dan ook in een bestem mingsplan tot uitdrukking moet worden gebracht. „Dat wil evenwel nog helemaal niet zeggen dat die brug er ook werkelijk komt", aldus de wet houder. „Bij de behandeling van het terbeschikking stellen van het krediet voor de aanleg van de brug, heeft iedereen nog ruim de gelegenheid tegen te stemmen". Mevrouw M. Ko ning deed er nog een schepje bovenop door te stellen, dat wanneer haar fractie niet van plan is om de brug in het be stemmingsplan te laten zitten, zij zich op geen enkele wijze meer gebonden voelt aan het structuurplan. De tegenstanders van de brug, onder anderen de heren A. Groos en Van der Pluijm von den het onlogisch om een brug in het bestemmingsplan Mare- dorp op te nemen, als men er zeker van is dat een meerder heid van de gemeenteraad te gen de aanleg ervan is. Niet alleen binnen de Partij van de Arbeid, maar in alle fracties van de gemeenteraad heerst verdeeldheid over de vraag of de brug over dé Oude Rijn er moet komen. Iets minder verdeeldheid is er over de geprojecteerde fiets en voetgangersbrug over de Nieuwe Rijn in het verlengde van de Beschuitsteeg. Ook deze brug wordt door enkele raadsleden gezien als stads- beeldvervuilend. MOGELIJK VOOR PARKEERGARAGE in| aardig staaltje van centralistisch denken, gaf mevrouw M. ng gisteravond met haar voorstel ten beste. Omdat in het ur van de Barbaraschool de oud-wethouder voor econo- he aangelegenheden, de heer J. Lijten, en het oud-raads- 8< nevrouw Geelkerken (beiden lid van het CDA) zitting en, achtte het PvdA-raadslid voldoende bewezen dat het een „CDA-school" betrof. \rbara-school is voor 1921 gebouwd, dus valt niet automa- toe aan de gemeente wanneer het leegkomt. Mevrouw ing vindt dat het Leids gemeentebestuur de school dan Vj< via het CDA moet claimen, zonder zich er rekenschap te geven dat een bestuur als van de Barbaraschool volko- autonoom te werk kan gaan. Er zijn openbare scholen en jn bijzondere scholen, maar het voert toch een beetje te m dit onderscheid nog nader te omschrijven door de bij- ere scholen „CDA-scholen" te noemen. Later verduide- mevrouw Koning haar uitlatingen door te stellen dat de bestuursleden als oud-gemeenteraadsleden moeten weten moeilijk het voor de gemeente is om tot aankopen over te L Natuurlijk zal er bij het bestuur van de Barbaraschool ip zijn voor deze situatie en mogelijk zal het het gemeen- stuur wel ter wille zijn, maar dan beslist niet omdat het iek gunstig zou zijn voör het CDA om tot verkoop aan de eente over te gaan. De PvdA kan dan denken dat zij een pgrijke vinger in de pap heeft bij het reilen en zeilen van rt* eentelijke scholen; hét CDA heeft evenveel in besturen bijzondere scholen te zeggen, als welke andere politieke ij ook. LEIDEN Het Leids college van b en w is van plan op korte ter mijn pogingen in het werk te stellen om de voormalige Barbara school aan het Leven daal te kopen. Een voorstel in de richting werd gisteravond door mevrouw M. Ko ning gedaan tijdens een vergadering van de PvdA-fractie. Haar was ter ore gekomen dat het schoolgebouw binnenkort te koop wordt aangeboden. „Om te voorkomen dat er weer een ge bouw in de handen van De Bolster of van een of andere project ontwikkelaar komt, wil ik voorstellen dat de gemeente er zo spoedig mogelijk in springt", aldus me vrouw Koning. Het voorstel is geïnspi reerd op de mogelijk heid dat de gemeente op de plaats van de voormalige Sanders' zeepfabriek (aan de an dere kant van de Joris- steeg dan de Barbara school) geen parkeerga rage zal kunnen bou wen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad twee weken geleden het bestemmingsplan voor het terrein van Sanders vastgesteld. Het terrein is evenwel in handen van een projectontwik kelaar, die heeft laten weten er liever wonin gen dan een parkeerga rage te bouwen. Hij heeft de gemeente voorstellen gedaan over andere grondtransacties alvorens over te willen gaan tot de bouw van een parkeergarage. Hierop heeft het ge meentebestuur voorals nog niet willen ingaan. De bouw van een par keergarage in het zuid oostelijk gedeelte van de Leidse binnenstad is volgens de Partij van de Arbeid urgejit gewor den, nu Digros zich de finitief gaat vestigen aan de Langegracht. „We willen voorkomen dat het koopcentrum alle koopkracht weg trekt uit het zuid-ooste lijk deel van het stads centrum", aldus me vrouw Koning, die bo vendien vreest dat wanneer er in dit ge deelte van de binnen stad niet gauw een par keergarage komt, de druk op het gemeente bestuur te groot wordt om een dergelijke gara ge te bouwen aan de Langegracht (het voor malige Krantz-com- plex). Hiermee zou de gemeente te zeer mee werken aan het welsla gen van het Digros- avontuur in Leiden. Iets waar de Partij van de Arbeid zeker geen heil in ziet. Wethouder C. Waal van stadsontwikkeling zag wel wat in het voorstel van mevrouw Koning. „Ook als de parkeerga rage op het terrein van Sanders doorgaat, is het nog niet zo'n slecht idee om ook aan de andere zijde van de Jorissteeg een garage te bouwen. De twee complexen zouden dan qua beheer onder een noemer kun nen komen", aldus de wethouder. iese minister bezoekt Leiden - - Op uitnodiging van minister Pais van -jc wijs en Wetenschappen brengt de Chinese mi- li/ van Onderwijs Jiang Nanxiang volgende 2 een bezoek aan Leiden. inese colega van minister Pais ontmoet maandag meer prinses Beatrix in Den Haag. Dinsdag staat m zoek aan de Leidse universiteit op het program- Dorts worden bezoeken gebracht aan Delft, Alme- lystad en Rotterdam. :oek is een gevolg van de reis van minister Pais irt naar China waar werd onderhandeld over het H leien van studenten en wetenschappelijke onder- EN Het Leids idd Centrum wil een 25ieve bijdrage leve- 'an het afwenden en dreigende ener- 'sis. Het bestuur j", Ie vereniging voor R( nstadswinkeliers 3111 zijn leden opgeroe- 1 verstandig om te .^Sen met het ontste- van feestverlich- I" die winkeliers in de binnenstad is een briefje uitgegaan waarin wordt geadviseerd gedurende de maand december dit jaar geen feestverlichting te laten branden. Het be stuur van Leids City Cen trum komt tot dit advies in navolging van ver schillende andere winke liersverenigingen in Ne derland, onder meer in Amsterdam, Den Haag, Leidschendam en Rijs wijk. Hema (1) Dat de fractie van de Partij van de Arbeid weieens over de schreef gaat bij pogingen de zaken naar haar hand te zetten, werd gisteravond weer duidelijk tij dens de behandeling van de amendementen, die in de raadsvergadering van maandag 24 september bij de vaststelling van het bestemmingsplan Maredorp aan de orde komen. In haar enthousiasme stelde mevrouw M. Koning haar fractie voor met het amendement van het PSP-raadslid J. van der Putten mee te stemmen. De PSP-er wil in het bestemmingsplan opgenomen zien dat de Hema in zijn uitbreiding aan de zijde van de Jan Vossensteeg op de begane grond een restaurant moet inrichten. Mevrouw Koning vond dit een goede zaak omdat op die manier er een verlevendiging van de hoek Jan Vossensteeg/Haarlemmerstraat kan wor den verkregen. Hema (2) Nou is de Hema helemaal niet van plan iets dergelijks te doen. Het grootwinkelbedrijf heeft te kennen gegeven een restaurant op de eerste verdieping te willen inrichten. Hoe graag de PvdA ook een vinger in de pap wil houden, in dit geval heeft een dergelijke bepaling in het bestemmings plan geen zin. Wethouder C. Waal van stadsontwikkeling vond dan ook dat zijn partijgenoten toch iets te ver gingen met het reguleren van de zaken. Terecht stelde hij dat het winkelbedrijf zich in het geheel niet aan een dergelijke be paling hoeft te houden. Hema (3) „Er zijn natuurlijk mensen in de gemeenteraad die vinden dat je je er niets van aan moet trekken of het bedrijf in kwestie het ermee eens is of niet, maar het lijkt mij toch een belangrijke voorwaarde dat er bij het bedrijf de bereidheid is om eraan te voldoenal dus de wethouder gekscherend. Uiteindelijk kwam de fractie overeen een motie te steunen waarin het Leids gemeentebestuur wordt gevraagd met de Hema in on derhandeling te treden om medewerking te krijgen voor een voor alle partijen bevredigende invulling van de gewraakte straathoek. „Ik stel voor dat we dan met een aan de Hema het voorstel doen om de worsten op de begane grond te houden en de onderbroeken naar de eerste etage te doen verhuizen", aldus fractievoorzitter J. Peters, die wel in zag dat het te ver voerde om in een bestemmingsplan vast te leggen hoe een bedrijf moet worden ingericht. Popi >sessie Jongerencentrum Stats houdt zondag 23 september weer een popsessie in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk 32. De sessie begint om acht uur en is gratis toeganke lijk. Deelnemers aan de sessie kunnen 's middags al om een uur terecht om een en ander uit te proberen. Mede werking aan dit muzikale gebeuren verleent de Leids pop- formatie „Touchwood". Het ligt in de bedoeling 's avonds tot muzikantengroepen te komen, die verschillende soorten popmuziek ten gehore brengen, zoals punk, soul, funk en reggea en bluesrock. „Touchwood" sluit de sessie af met een optreden. Muzikanten kunnnen zich opgeven via tel 125736 toestel 4. Jaarfeest De Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervor ming, afdeling Leiden geeft zaterdag 22 september weer een jaarfeest in het Trefcentrum aan de Nieuwe Rijn 20a. Tijdens het feest worden films vertoond en platen gedraaid. Het feest begint om negen uur. De toe gangsprijs is vier gulden voor niet-leden en twee gul den voor leden. LEIDEN De PvdA-raads leden de dames N. Kessen en M. Koning pleiten ervoor dat er in alle nieuwbouw- en renovatieplannen een of meer gedeeltelijk aangepas te woningen worden opgeno men. De volgende voorzie ningen moeten volgens de PvdA-raadsleden op voor hand worden aangebracht in LEIDEN De Noord Zuid Holland se Vervoersmaatschappij heeft vori ge week in alle stilte het nieuwe dis trictskantoor aan het Stationsplein in gebruik genomen. Het kantoor staat, evenals het voormalige, dat moest worden gesloopt in verband met de voortgang van de aanleg van de Schiphollijn, aangeleund tegen het spoor Leiden-Alphen in het Leid se station. Het gebouw telt drie verdiepingen, de middelste hiervan is aan een zijde van een royale uitbouw voorzien in de vorm van een regelmatige achthoek. Mede door de in een halve cirkel opge trokken zijwanden doet het gebouw iet wat denken aan een schip. Op de bega ne grond zijn aan de voorzijde de halte chefs gehuisvest met daarnaast de in-, formateur/telefonist en de afrekenaar. In de halve cirkel van de noordgevel bevindt zich van de straatzijde bereik baar, een hal met een loket voor inlich tingen. Aangrenzend ligt het chauf- feursverblijf. Op de eerste verdieping bevindt zich het kantoor van de dis trictschef en de districtsadministratie. De tweede verdieping telt enkele ver gaderruimten en de spreekkamers van de maatschappelijk werker en de be drijfsarts. Het nieuwe districtskantoor. deze (hoek)woningen voor gehandicapten: brede deu ren; extra brede gangen en geen drempels; een vergrote natte cel; een trap waar een stoellift op kan worden be vestigd; de schuur of ber ging moet via een poort of brandgang goed te bereiken zijn en ook voorzien zijn van een brede deur. De dames Kessen en Koning doen de suggestie om bij het realiseren van bouwplannen het bureau Huisvesting en de GG GD in te schakelen om te zoeken naar kandidaten voor deze aangepaste wonin gen. De gemeente zou in de bouwfase al subsidie voor ver dere aanpassing ten behoeve van degene die de woning krijgt toegewezen, moeten aanvragen. Hierdoor blijft de woning niet onnodig lang leeg staan. Wanneer er voor de aangepas te woningen niet direct een gehandicapte huurder kan worden gevonden, moet, vol gens de PvdA-raadsleden de woning tijdelijk ter beschik king van een andere woning zoekende komen. In het huur contract moeten dan evenwel de volgende bepalingen wor den opgenomen: de betrokke ne krijgt de woning tijdelijk ter beschikking; de betrokke ne krijgt herhuisvesting aan geboden. Er zou een verhuis kostenregeling moeten komen voor de personen die de wo ning tijdelijk ter beschikking was gesteld. Tijdens de vergadering van de raadscommmisse voor volks huisvesting, dinsdag 25 sep tember, zullen de PvdA-raads leden hun pleidooi verder kunnen toelichten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3