PSV gematigd optimistisch na gelijkspel in Gijon onsterscore Ajax Liverpool krijgt let nog moeilijk eerschot stelt teleur Cruijff UITSCHAKELING DOOR GLASGOW RANGERS NOG NIET VERGETEN Samenvatting IN VEREDELDE TRAINING TEGEN HJK PARIJS Johan Cruijff was gisteren de uitblinker in de eerste wedstrijd die zijn club Los Angeles Az tecs in Europa speelde. De Amerikanen wonnen in Parijs met 2-1 van Paris Saint Germain. Cruijf kreeg na afloop een ova tie van de vijftienduizend toeschouwers. Los Angeles Aztecs begint op 28 september een toernee door Nederland, waar ach tereenvolgens wordt ge speeld tegen DS'79. Steen- wijk, FC Utrecht, FC Den Bosch, Middelburg, MVV en Emmen. GIJON PSV accepteerde het doel puntloze gelijkspel tegen Sporting Gijon gisteravond met genoegen, maar innerlijk bleef de onzekerheid voortduren. Normaal gesproken is zo'n 0-8 een riante uitgangspositie. Maar eenmaal tot rust gekomen riep trainer Kees Rijvers onmiddellijk de uitschakeling van vorig seizoen in zijn herinnering op. Een klein jaar ge leden dacht PSV na hetzelfde resul taat in Schotland tegen Glasgow Ran gers te hebben bewerkstelligd, veilig naar de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskam pioenen te kunnen komen. Door een onthutsende nederlaag in eigen huis (3-2) stortte echter vervolgens die hele Eindhovense droomwereld als nog in elkaar. Gisteravond moest Kees Rijvers na de eerste wedstrijd in de openingsronde van het toernooi om de UEFA Cup daaraan terugdenken. „Vergeet niet dat we wel eens eerder 0-0 hebben gespeeld en dachten er al te zijn", waarschuwde dfe Eindhovense oefenmeester. De indruk die Sporting Gijon op hem had gemaakt, voedde die vrees. „We zijn goed wegge komen", sprak Rijvers, „en mogen blij zijn met deze score, ook al hebben we al les goed opgelost". PSV lukte dat na de rust beter dan daar voor. Hoewel Sporting Gijon nog in de allerlaatste minuut akelig dicht in de buurt van een overwinning kwam. Bij een kogel van de ver opgerukte linker vleugelverdediger Uria kroop PSV op de valreep door het oog van de naald. Van ruim vijfentwintig meter afstand richtte de Spaanse international strak op de bo venhoek. Jan van Beveren dacht de bal te grijpen, ontdekte de grillige curve pas laat en kon toen in allerijl de bal tegen de lat tikken. Quini, de topscorer in de Spaanse competitie, had daarop geloerd. Hij sprintte onmiddellijk van bewaker Stevens weg, maar kon niet verder rei ken dan een poging die in het zijnet ein digde. Integer „Ik dacht die bal wel even te kunnen pakken", verklaarde Van Beveren na afloop, „maar hij draaide ineens zo gek ver van me vandaan, dat ik me HILVERSUM AVRO's Sportpa- norama zal vanavond een samen vatting uitzenden van de wedstrijd GijonPSV, die gisteren voor de UEFA Cup is gespeeld maar waar van geen beelden zijn uitgezonden. De AVRO heeft voorts eer» impressie van de wijze, waarop de Europese bokskampioen Rudie Koopmans zich in Los Angeles voorbereidt op het ti telgevecht tegen de Franse uitdager Tater, dat op 1 oktober in Sportpaleis Ahoy' te Rotterdam wordt gebokst. (Nederland 2 22.55 uur). helemaal moest strekken". Met die laatste vertwijfelde actie staakte Sporting Gijon de strijd. Het had zich anderhalf uur stoer uitgesloofd en de beloning daarvan was uitgebleven. PSV hoefde dan ook niet over gebrek aan geluk te klagen. En het wist zich tevens sterk door de wetenschap in de Westduitser Roth een scheidsrechter van het meest integere soort te heb ben getroffen. Tot vier keer toe smeekten de „Socios" joelend om een strafschop. Maar het duwwerk in duplo van Ernie Brandts ten opzichte van diens lastige opponent Ferrero, „aangeschoten hands" van Adrie van Kraaij en de actie van René van de Kerkhof ten opzichte van Abel waren voor Roth niet ernstig genoeg om bestraft te worden, waar andere - min der sterk in hun schoenen staande - ar biters gemakzuchtig de strafschopstip hadden opgezocht. PSV moest de meest kritieke momenten in de eerste helft doorstaan. Ook al wachtte het stugge Sporting Gijon, waar in voor persoonlijk succes geen plaats is en iedere volgeling van trainer José-Ma- nuel Novoa oog heeft voor het collectie ve belang, tot de negentiende minuut voor Van Beveren voor de eerste maal tot een actiè van allure werd gedwon gen. Na slordig uitverdedigen van Brandts vond Abel de ruimte om de Eindhovense doelman te belagen. Van Beveren kreeg de bal na het verraderlij- ,ke schot vlak voor de doellijn pas onder controle. Voor Gijon bleek daarmee de weg naar het offensief gevonden. Ste vens moest zich ten koste van een gele kaart staande houden, Van Kraaij ver hinderde Abel te scoren via een hoek schop en Mesa trof de vuisten van Van Beveren. Vruchtbaar Na de rust bleek PSV beter op zijn te genstander ingesteld. Piet Wildschut, die op Abel te weinig greep had, was opgeofferd voor Adrie Koster, waar mee PSV meer gelegenheid kreeg om uit te breken. „Ik vond dat we achter te veel onder druk stonden", legde Rijvers uit. „We konden de bal wel bij ons houden, maar niet ver genoeg ko men". In de elfde minuut leidde dat tot de eerste en enige vruchtbare aan val van PSV, toen René van de Kerk hof slechts ten koste van een hoek schop kon worden afgeremd. Nadien kreeg PSV steeds beter kijk op de patronen van de onverzettelijke Spanjaarden. Alleen Van Beveren moest nog twee keer ingrijpen. In de 27ste mi nuut verijdelde hij met een knappe re flex een doelpunt door de bal. die de kleine Ferrero na een van Brandts ge wonnen duel had ingekopt, te stoppen en in de laatste minuut bij het afstandsschot van Uria dat op de lat eindigde. Toen besefte Sporting Gijon inmiddels dat het niet verder dan 0-0 kon reiken. Enkele supporters onder de 35.000 toe schouwers hadden dat in de slotfase al laten blijken. Met stevig brandende vuurpijlen bestookten zij de grasmat van El Molino, zodat de Britse UEFA-waar- nemer MacMullan de kas van de Euro pese Voetbal Federatie kan latea spek ken via een forse boete. HENK MEES Scheidsrechter. Roth (West-Duitsland). Toeschou wers. 35.000. Gele kaarten voor Stevens (PSV) en Aguilar (Gijon), beiden wegens onderuit halen van een tegenstander. Sporting Gijon Castro, Jimenez, Ciriaco, Doria. Uria; Abel (Andres), David (Agui lar). Joaquin, Mesa; Quini, Ferrero. PSV Van Beveren; Brandts, Ste vens, Van Kraaij, Wildschut (Koster); W van de Kerkhof, Poortvliet, Van der Kuijlen, Valke (Smits); R. van de Kerkhof, Lubse. LEIDSE COURANT Vej KI Werelden van gisteravond in het h Stadion van Hel len de welwillende tjes van het plaatse- JK en het, ondanks yjjMrofessionele Ajax. De (8-1) liet geen ruimte oor discussie. Het gevaarlijk geach- p compliceerde spel "Finnen werd hun on- li iredstrijd was een soort te ie training", liet minimale tegenstand P°®'i Wim Meutstege we- n' lezoeken aan enkele tieduels van HJK had- ,ei gewezen, dat onder- g nare consequenties kunnen hebben. De spelen niet gecompli- 1 dan is het moeilijk n tegenstander de tac- bepalen", m Meutstege is ook de ;enoemd van de Aja- een groot aandeel had >or de Finnen zo uit de lopen score. HJK had aatste moment een tac- erandering in het team Mu acht waardoor er niet e. maar met twee spit- d gespeeld. Salomaa en de aanvallers in kwes- ;en respectievelijk Boe- Wijnberg tegenover fn Ni iardoor voor Meutstege directe tegenstander ra versterking op het veld van HJK leverde ;eheel geen rendement Amsterdamse midden- loenaker, Arnesen en toorde zich niet aan die minderheid •t initiatief gewoon in De vier middenvel- S^an HJK slaagden er et in verdedigend tot les te komen. Er werd ringente mandekking 1 st, maar wanneer Ajax 0, 49 sities wisselde en ging Scl tonder bal. dan werd zig voor de ogen van >eel( iten: Tuc> Doelman Isoaho van HJK Helsinki duikt weliswaar naar de goede hoek, maar de strafschop van Ruud Krol kan hij toch niet bereiken. Het vijfde doelpunt van Ajax is een feit. het kwaliteitsarme HJK. Met name op rechts had die speel wijze van Ajax verstrekkende gevolgen. Op ondubbelzinnige wijze werd op die flank de be perktheden van HJK bloot ge legd. De veel naar binnen trekkende Ling en Schoena ker plaveiden op die wijze de weg voor Meutstege, die onge limiteerd kon opkomen. Ongeconcentreerd Toch zag het er in de begin fase niet naar uit, dat Ajax een zo gemakkelijke avond zou krijgen. Net als afgelo pen zaterdag tegen AZ '67 startte de landskampioen ongeconcentreerd, waardoor het gretige HJK enkele ma len gevaarlijk dichtbij doel man Schrijvers kwam. De verrassende opening van het Finse team bleef echter zon der gevolgen, terwijl het herstel van Ajax niet lang op zich liet wachten. Toen eenmaal aan het licht kwam hoe eenvoudig HJK uit het evenwicht kon worden ge bracht, sloeg Ajax toe. Het niet voor haar taak berekende middenveld van de Finnen viel nergens te bekennen, wanneer Ajax vanuit het mid denveld tempowisselingen toe paste. Zelfs na een dood mo ment in de wedstrijd hadden de Finnen de grootste moeite met het kiezen van positie. Te kenend voor de desorganisatie bij HJK was de openingstref fer van Ajax. Een vrije schop van links belandde probleem loos bij de volledig vrijstaande Lerby die met een simpele kopbal de nerveuze doelman Isoaho liet blunderen. De overgeconcentreerde Isoaho, die wegens studieredenen be dankte voor het nationale team, was ook mede schuldig aan het tweede Amsterdamse doelpunt. Hij bleef versteend staan na een kromme voorzet van Arnesen, waardoor Taha- mata simpel mocht scoren. Het veelvuldige opkomen van Meutstege vormde de inleiding van Ajax' derde treffer. Diens voorzet bereikte de andermaal vrijgelaten Lerby, die na een mislukte koppoging van Arne sen wel doelpuntte. De actie van Arnesen betekende voor verdediger Suvioja het einde van de wedstrijd en voor Ajax het einde van de ongekende vrijheid op de rechterflank, want invaller Kokko be schermde die kant wel goed af. HJK bleef ondanks deze drie tegentreffers trouw aan de ei gen speelwijze. De aandacht bleef gericht op een zo snel mogelijke toenaderingspoging tot Piet Schrijvers. Het Finse middenveld slaagde er bij bal verlies echter gewoonweg niet in de ontstane gaten op te vul len. Frank Arnesen profiteer de nog voor de pauze optimaal van die vrijhèid op het mid denveld: 4-0. Scheidsrechter Sjlovski was niet vergeten een tas met pre sentjes mee te nemen naar Finland. De Rus zag in de charge van Wijnberg contra Ismail (een lepe spits, wiens li chaamsconditie evenwel abo minabel bleek) een strafschop. De in positieve zin opvallende Fin versloeg Schrijvers pas in tweede instantie. De eerste in zet van Rautiainen werd door de doelman van Ajax gekeerd. Psychologisch Rautiainen veroorzaakte drie minuten later zelf een strafschop toen hij de door- DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 PAGINA 17 HAAG De nederlaag FC Twente in het toer- om de Europese beker bekerwinnaars 40, te- )y, Panionios is de grootste hi «sing die gisteravond borden genoteerd. Behal- Twente viel het resul- j van de Belgische beker aar Beerschot tegen. De 'erpse ploeg kwam op ei- teld tegen Rijeka uit Joe- avië niet verder dan 0—0. m Glasgow Rangers kon op eigen terrein niet voldoende afstand nemen (21) van de Westduitse bekerhouder For- tuna Diisseldorf. Van de overi ge kandidaten voor de beker won het Italiaanse Juventus moeizaam van Vasas Györ uit Hongarije (20). Een treffer in eigen doel en een strafschop brachten die stand op het sco rebord. Arsenal won met de zelfde cijfers thuis van Fener- bahce en dat moet voldoende zijn om de volgende ronde te bereiken. Barcelona, beker houder, komt pas volgende week in actie. Valencia speel de in Kopenhagen gelijk met 22 tegen BK 1903. Het op merkelijkste resultaat behaal de Aris Bonneweg uit Luxem burg. Het won de uitwedstrijd tegen het Finse Reipas Lahti met 10. Dynamo Moskou kwam reeds in de volgende ronde doordat de Albanese te genstander Vllaznia Shköder zich terugtrok. Iser Koeperman: remise tegen Harm Wiersma. Remise in damtweekamp RIJSSEN De derde partij van de oefentweekamp tussen Harm Wiersma en Iser Koe perman in Rijssen is gisteren in remise geëindigd. Wiersma, die in oktober tegen Gantwarg om de wereldtitel dammen speelt, staat voor met 42. Beide spelers kozen voor een scherpe opening, die veel bedenktijd vergde. Wiersma vlocht zoveel complicaties in de stelling, dat hij in het mid denspel zeer overwegend kwam te staan. Hij beheerste het centrum, terwijl de lange vleugel van Koeperman zwak ke plekken vertoonde. Deson danks wist hij geen directe winstgang te forceren en na vier uur spelen ontkwam Koe perman bij de 51ste zet met re mise. '6 ïral HAAG Ajax is de onverbiddelijke »rer geweest bij de start van nieuwe ese bekerronde voor landskampioe nen enkele andere ploeg kwam in de van de 81 in Helsinki. Wel kan burger SV zich ook reeds in de volgen- ide wanen, dank zij een zege met 30 Island op Valur FC. Real Madrid, de neiudige Europese bekerhouder, zal het fcns wel halen. De Spaanse kampioen .de uitwedstrijd in Bulgarije tegen d Spartak met 10. u 7 pool, dat in 1977 de beker won, startte ïr overtuigend. Het won weliswaar met ik ran Dynamo Tiflis, maar dat is geen reden 'h< verre uitwedstrijd over veertien dagen met een gerust hart tegemoet te zien. De Russi sche kampioen verraste Liverpool met snel aanvallend voetbal, waarbij de zeer sterk spe lende Ramas Shengelia voor de gelijkmaker zorgde na de vroege treffer van David Johnson. Jimmy Case gaf Liverpool nog vóór de rust op nieuw een voorsprong, maar daarbij bleef het, zodat heel wat supporters vrezen, dat Liverpool voor de tweede achtereenvolgende seizoen niet verder dan de eerste ronde komt. Vorig jaar werd Liverpool uit geschakeld door Notting ham Forest. De huidige Europese titelhouder maakte tegen het Zweedse Oster Vöxiö even eens weinig indruk. Het werd 20 dank zij een treffer van Bowyer en een bal in eigen doel van Hallan. gebroken Arnesen neerleg de. Krol had aan slechts één poging voldoende. Even la ter liet trainer Leo Beenhak ker blijken het nodige van plan te zijn met Henning Jensen. Hij haalde Ton Blanker naar de kant, waar door de Deen nog een half uur kon meespelen. Been hakker: „Een wissel met een psychologische achtergrond. Op deze wijze heeft Jensen het gevoel, dat we met hem bezig zijn". Nadat Ling voor 6-1 had gezorgd, leverde Jen sen een positieve bijdrage tot de monsterscore door Ar nesen in staat te stellen om de zevende treffer op zijn naam te brengen. Tahamata bepaalde de eindstand ten slotte op 8-1. Sportief gezien kreeg HJK een enorme draai om de oren. Men is het gewend bij de Finse club, want slechts enkele ma len werd in de strijd om één van de Europese bekers de tweede ronde gehaald. Qua be langstelling kon HJK verge noegd in de handen wrijven. Exact 17.020 toeschouwers trok het duel, een recordhoog te voor de ploeg uit Helsinki. ERIK VISSER Scoreverloop: 6. Lerby 0-1, 20. Taha mata 0-2. 34. Lerby 0-3, 37 Arnesen 0-4, 49. Rautiainen 1-4, 53. Krol 1-5 (strafschop), 61. Ling 1-6, 67 Arnesen 1-7, 70. Tahamata 1-8. Scheidsrechter Silovski (Rus). Toeschouwers; 17.000 HJK Helsinki Isoaho; Niemi, Forssell, Suvioja (Kokko). Holopai- nen; Rautiainen. Dahllund. Toivola; Baeckman, Salomaa. Ismail Ajax Schrijvers. Meutstege, Krol. Wijnberg, Boeve; Schoenaker. Arne sen (Van Geel), Lerby; Ling, Blanker (Jensen), Tahamata Zwaar op de huid gezeten door twee Finse verdedigers kopt Sören Lerby de bal in de richting van het doel van HJK Helsinki. - is-.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17