ieyenoord mist ust en overtuiging Blamage FC Twente tPRIKKELDE NOTTEN ZORGT VOOR ENLG LICHTPUNTJE itVTHUTSENDE EDERLAAG TEGEN MIG PANIONIOS LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1979 PAGINA 15 RDAM Het leek op dat Wim Jansen ico toch maar zou QOlemen. Twintig minu- :an ie rust van het eerste i het toernooi om de Zon Cup met Everton hij zich naar het 40(j veld. Trainer Vaclav 1 j „Dat was ook de op^ -pj. Als het kon zou hij Bix »ren gaan". Jezek, die cruisen als laatste man 4.1 posteerd om rust en sg in de defensie te 3. werd teleurgesteld )r,l aanvallende ambities nni n beste speler. „Feye- 'as bang voor een te- punt, durfde niet en Je rust en de overtui- n de voorsprong van ai te bouwen. Het is niet 0_ b we kunnen alleen dat we gewonnen ia«zei een timide pra- lezek. Dat is een wei- iwekkende conclusie 5 coach die nimmer verheeld in Everton walijke tegenstander Toch is nog niet al- loren. Als Feyenoord wee weken in Liver- cans ziet zichzelf te tag succes niet worden oten. Maar als de 10 chaotisch speelt als vond in de tweede Cup tot het verleden Jezek kon als excuus iren dat zijn ploeg een intal spelers telt zonder op Europees bekerni- naar dat neemt niet weg in grotere zege is ver door doldriest aanval- onder overleg, door te Sgeoruik te maken van ansen en door de aan- te langzaam op te bou- c .verton kon voor de rust on lalen overrompeld wor- #r snelle combinaties of aJ passes, maar toen Feye- na de rust ging lopen bal, zoeken naar de dj ande man, werden de zo schaars dat het ein- 'am met die ene treffer n'n ené Notten, 23 minuten tbegin. eprikkelde Notten, die d zichzelf een vaste plaats ploeg claimt en bereid is Doelman Ton van Engelen kijkt met een verbeten gezicnt naar ae bal, die hij niet meer kan aantippen. Het schot van Brian Kidd gaat echter net naast. daarvoor te duelleren met de niet geringe concurrentie op Feyenoords middenveld, be hoorde drie kwartier - met Wim Jansen, Jan van Deinsen en in mindere mate een van zelfvertrouwen blakende Iwan Nielsen - tot de betere Feye- noorders. Met zijn sterke li chaam ging hij onvervaard de duels aan met de fors attaque rende Engelsen, bij wie Andy King zich ontpopte als een re gelrecht boefje. Niemand hoeft zich na gisteravond meer af te vragen waarom deze jeugdin- temational afgelopen zaterdag in de Engelse competitie van het veld werd gestuurd. Hij nam de gehele wedstrijd af doende wraak voor de wijze waarop hij in. het prille begin door kamikaze-spits Jan Pe ters werd getorpedeerd. Wim van Til, gekoppeld aan het en fant terrible van Everton, kan er van meepraten hoewel hij zichzelf ook niet mag vrijplei ten. Af en toe leek de wedstrijd de lankmoedige Hongaarse scheidsrechter Palotai uit de hand te lopen. Er werd be hoorlijk hard gespeeld en het deed vreemd aan dat Pe- tursson een gele kaart kreeg omdat hij een snerende op merking aan het adres van Palotai maakte en een spe ler als King vrijuit ging. Bailey kreeg wel het geel, maar de wijze waarop hij Wijnstekers van achteren omver schopte was dan ook zelfs niet voor de Hongaar te tolereren. Dat gebeurde overigens in een periode waarin het duel allang was afgezakt tot zulk bedenke lijk niveau dat de laatste fluit toon als een verlossing kwam. Welk een verschil met voor de rust. Toen greep Feyenoord het initiatief, vond de oplos sing om met een vier mans middenveld, dat terugtrok bij elke Rotterdamse aanval, zo dat een schier onneembare barrière ontstond, met vernuf tige combinaties te misleiden. „Toen ook", zei Jezek later, „hadden we de kansen moeten grijpen". Maar Petursson deed zijn ijver niet parallel lopen met gevoel voor richting zodat het bleef bij het ene doelpunt Overleg van René Notten, die een kor- te draai besloot met een zoe vende schuiver die naast de paal de toch waarlijk niet on betrouwbare doelman Woods verraste. Van Engelen was de reden dat Jansen zich niet te ver naar voren durfde te wagen. Hij trad enige malen aarzelend op en genoot kennelijk niet het volle vertrouwen van zijn ver dediging. De twee spitsen van Everton konden weinig tot niets uit richten. Nielsen, was gekop peld aan Brian Kidd en Van de Korput gaf Peter Eastoe geen duimbreed ruimte. Ach ter hen kon Wim Jansen naar hartelust opbouwen. Eenmaal vergiste hij zich en kreeg Bar ton een onverwachte moge lijkheid die doelman Van En gelen in een reflex teniet deed. In de niet onterechte veron derstelling dat 1-0 een scha mele basis is om over twee weken op voort te bouwen, joeg Feyenoord zichzelf na de rust over de kop. Er werd te gehaast gespeeld, er werd te veel gelopen en naarmate het duel vorderde voelde Everton zich steeds pretti ger. Vanuit de dug-out maande Jezek keer op keer zijn mannen tot kalmte en overleg. Hij was een roepen de in de woestijn van mis sers en onzuivere passes, die Feyenoord opwierp. Feye noord gokte op toevallighe Iwan Nielsen wordt in de rug gesprongen door de Engelsman Brian Kidd. Jan van Deinsen ziet echter hoe de Deen toch de bal verder weet te koppen. den zoals op die keer toen Petursson kon aanleggen en Woods met veel moeite het schot meester kon worden. Manager Gordon Lee na het duel: „We kregen te weinig, want het doelpunt van Feye noord was een blunder van Woods, die niet oplette en dus niet zag dat die nummer ne gen aanlegde om te schieten. Verder hadden de middenvel ders onze spitsen meer moeten bereiken en zij hadden zelf meer moeten opkomen. Dat zal over twee weken anders zijn, reken daar maar op". Waarom had Lee dan de laat ste tien minuten die twee spit sen er uit gehaald om hen te vervangen voor Varadi en Telfer? „Je moet toch wat pro beren om gelijk te maken en bovendien was Jansen ver dwenen". Wim Jansen had wegens kramp plaats moeten maken voor Stafleu. Jezek: „Een hele wedstrijd zo hard werken was kennelijk toch te veel voor Jansen". Ook Wim van Til, langdurig geblesseerd geweest, was eerder al vervan gen door Albertsen. Maar toen was het duel door Feyenoord al uit handen gegeven met slordig, gehaast spel dat Ever ton alleen nog in gevaar bracht als er eens een onver wachte pass werd gegeven van Rotterdamse zijde. Daar had Lyons zoveel moeite mee, dat hij bijna zijn eigen doelman passeerde. Het waren echter incidentele pogingen van een toen bangelijk spelend Feye noord, dat als de dood was voor de counters van Everton, waardoor Wright met een ver schot Van Engelen zelfs nog danig op de proef stelde. Er zullen in Liverpool doel punten moeten komen, maar van wie? Jan Peters had niets in te brengen, Van der Lem speelde maar één helft accep tabel en Petursson verslikte zich in zijn eigen ijver. Alleen van René Notten kwam ge vaar uit de tweede lijn en dat is te weinig. Er zijn kansen, redeneert men in Rotterdamse kringen, als Everton op eigen veld de achterstand ongedaan moet maken en onvervaard moet aanvallen. „Daaraan zal het dan ook niet ontbreken", zei Gordon Lee grimmig, zodat Feyenoord zich moet realise ren dat angst in Liverpool een bar slechte raadgever zal zijn. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 23. Notten 1-0. Scheids rechter Palotai (Hon). Toeschouwers: 37.000. Feyenoord Van Engelen; Wijnste kers, Jansen (Stafleu), Van de Kor put, Van Deinsen: Nielsen, Van Til (Albertsen), Notten; Van der Lem, Peters, Petursson. Everton Woods; Barton, Bailey, Lyons, Higgins; Ross, Multy, Wright, King, Kidd (Varadi), Eastoe (Telfer) Westduitse ploegen doen het uitstekend De meest in het oog springen de uitslag in de eerste wed strijden van de eerste ronde om de UEFA-Cup is de over winning met 6-0 van Zbrojov- ka Brno tegen het Deense Esb- jerg BK. Slechts de zege van Leeds (4-0) bij La Valetta (Malta) benadert de hoge sco re van de Tsjechen. De Engels man Graham scoorde drie keer, waarmee hij de basis legde voor de overwinning die Leeds zeker in de volgende ronde zal doen belanden. In de wedstrijd tussen Stutt gart en AC Torino werd ook veel gescoord. Daar betrof het echter het aantal gele kaarten Vijf keer trok de Portugese scheidsrechter Cesar da Luz Dias Correira het geel, voor drie spelers van Torino en twee van Stuttgart. Een harde wedstrijd, waarin Stuttgart op eigen veld dan ook niet verder kwam dan een schamele over winning: 1-0. De overige Westduitse deelne mers in de strijd om de UEFA- Cup deden het uitstekend. Zo wel Bayern München als Kaï- serslautern speelden uit. Beide ploegen wonnen echter vrij overtuigend. Bayern met 2-0 van de Praagse Bohemians. Kaiserslautern met 3-1 van FC Zürich. Bekerhouder Borussia Mönchengladbach won met 3- 0 van Viking Sta vanger. Een verrassing was de over winning van het Oostduitse Dynamo Dresden op Atletico in Madrid: 2-1. De ploegen, waarin enkele Nederlanders uitkomen, speelden met wisse lend succes. Saint Etienne (Johnny Rep) verloor met 2-1 van Widzew Lodz. Michel Pla- tini scoorde al in de eerste helft voor de Fransen. De Po len sloegen in de tweede helft terug. Ipswich Town won de omgezette wedstrijd (te Oslo in plaats van Ipswich) tegen het Noorse Skeid met 3-1. ENE Iedereen zocht lopig naar de oorzaken, e r niemand kwam er e uit Waaraan moest de onverwachte als ont- ende nederlaag (4-0) te- Panionios in de eerste itrijd uit de opening- de van het toernooi om toropese beker voor be- innaars worden toege- even? FC Twente wist Diet. Trainer Spitz Kohn loreerde de onbekend met de tegenstander, tin Jol haalde het hor ig aandoende gras aan de mogelijke oorzaak en erder werd de problema- he reis naar Athene als aanleiding gezien tot wellicht naderende kke prestatie. r niemand kon eigenlijk lende verklaren, waarom op papier toch zo veelbelo- de FC Twente opnieuw sloos in de fout sprong en op een blamerende manier st laten afweten tegen een etje Grieken, dat voor het t dit seizoen een wedstrijd ilde in een enigszins nor sopstelling. Een ploeg bo- dien die zelfs met de beste van de wereld niet als een n mag worden aangezien, binnenkort Europa gaat iveren. FC Twente gooide He linies de poorten wijd 1 en de gretige tegenstan- liet de kans op die tracta- |iet voorbij gaan. praktijk leert dat het bou- aan een nieuw elftal, s dit seizoen bij FC Twente surt, niet automatisch leidt bet handhaven van de ge- igde reputatie in het Euro- Rbekervoetbal. Want niet Panionios, dat het in Ij danig geschonden presti- l(de UEFA moest de Grie- toen uit het toernooi halen fcens ernstige misdragingen Arle van Staveren passeert doelman Kakarls (Panioni os). De linkerspits van FC Twente heeft hierbij echter zijn hand gebruikt en het doelpunt zal dan ook terecht door scheidsrechter Michelotti worden afgekeurd. tegen het Hongaarse Ferenc- varos) wenste op te vijzelen, maar ook FC Twente stond gisteren als een soort debutant in de Griekse arena. Steriel Het meest trieste van FC Twente was, dat zelfs enkele van de overgebleven routi niers schutterden als begin nelingen. Dat gold dan met name voor het centrale duo in de defensie Epi Drost- Niels Overweg, dat welis waar blessures als verzach tende omstandigheid kon doen gelden, maar die toch niet als kapstokje mocht ge bruiken om de teleurstellen de prestaties aan op te han gen. In de middelste lijn ble ken Aad Kila en Martin Jol elkaar steeds verkeerd te be grijpen, waardoor in het bij zonder de persoonlijke te genstander nogal eens uit het oog werd verloren en aangezien Hallvar Thoresen helemaal niet in het spel voorkwam, werd de aanval, die zelf ook al weinig creati viteit toonde, vaak te steriel opgezocht om voor enig ge vaar te kunnen zorgen. Daarbij kwam dat FC Twente zich gisteren in het met slechts zevenduizend toeschouwers matig gevulde stadion Nea Smyrni zeker in de eerste helft te buiten ging aan een opvallend matte opstelling. De Grieken waren telkens een stap eerder bij de bal dan de Nederlanders, die vaak mach teloos toekeken hoe de oppo nent de ene na de andere kans creërde. Vooral de kleine, maar o zo gevaarlijke Anasto- poulos haalde zich echter aan vankelijk steeds het ongenoe gen van de aanhang op de hals door ook de meeste riante mo gelijkheden om zeep te helpen. Hij zou zich echter meer dan behoorlijk revancheren. De grootste lastpost voor de Twentse defensie, waarop in de eerste helft, toen hij zich regelmatig in het centrum van de aanval aanbood, Niels Overweg totaal geen vat kreeg, wachtte echter met hard toeslaan tot na de rust. Toen had Panionios uit de sterke eerste twintig minuten echter al een voorsprong ver kregen. Lima, Portugees van origine maar inmiddels tot Griek genaturaliseerd, bereik te namelijk vlak voor het En- schedese doel Liolios. De lin kerspits vond zoveel ruimte om zich heen, dat hij alle tijd kreeg koppend de hoek uit te zoeken: 1-0. Anastopoulos, in de tweede helft bij Romeo Zondervan in redelijk vertrouwde handen, strafte kort na de hervatting het zoveelste foutje van de niet fitte en mogelijk mede daar door zwaar uit de toon vallen de Thoresen af en slipte ver volgens ook langs Overweg. De bal sprong daarna wat ge lukkig voor de voeten van Li olios, die op het laatste mo ment als invaller voor de basi sopstelling bij de Grieken werd geroepen en zijn entrée met twee treffers niet beter koh vieren (2-0). De averij zou zelfs nog gro ter worden. En dat allemaal dank zij de 21-jarige sterspe ler Anostopoulos, die niet ten onrechte door Panionios werd geknuffeld. Eerst leg de de Italiaanse scheidsrech ter Michelotti de bal luch thartig op de stip, nadat Zondervan ogenschijnlijk correct Anastopoulos tot een theatrale val had bewogen. Pathiakakis voltrok het vonnis. En de absolute uit blinker van de dag maakte zelf het Griekse feest hele maal compleet door de bal vier minuten voor tijd nog langs Eddy Pasveer, die aan het drama totaal geen schuld had, te jagen nadat hij zijn vrijheid oprecht goed had uitgebuit, en ook Epi Drost simpel uitspeelde: 4-0. Spitz Kohn sjokte na afloop met diep gebogen hoofd in de richting van Enschedese kleedkamer, ongetwijfeld al bezig met de vraag hoe hij zijn ploeg uit het dal der ellende moet toveren. Martin Jol, ook al zwijgzaam:- „Voor Kohn vooral is dit verschrikkelijk vervelend, we hebben hem in de steek gelaten". Juist in een fase dat het En schedese publiek zelfs hardop over de positie van de bijna clubman Kohn begint te dis cussiëren, en alle verdiensten die de Luxemburger voor FC Twente heeft gehad steeds re gelmatiger naar de achter grond worden verbannen, gaat FC Twente een vrijwel zekere roemloze uitschakeling in het Europese bekervoetbal tege moet, terwijl ook de zaken in de competitie nog verre van optimaal marcheren. Spitz Kohn wachten dan ook moei lijke weken. WILLEM PFEIFFER Scoreverloop: 26. Liolios 1-0, 49. Lio lios 2-0, 79. Pathiakakis (strafschop) 3-0, 86. Anastopoulos 4-0. Scheids rechter: Michelotti (Ita). Toeschou wers 7000. Panionios Kakaris: Zacharopou- los, Galditis, Enyoliadis, Gravanis, Moraitelis, Pathiakakis (Nunez), Lima; Anastopoulos, Mavrikis (Vali- dis), Liolios. FC Twente Pasveer. Strijdveen, Drost, Overweg, Zondervan; Kila, Jol. Thoresen; Boa, Gritter, Van Sta- Eddy Pasveer (rechts) kijkt allerminst gelukkig. De doel man van FC Twente wordt weliswaar getroost door een Griekse tegenstander, maar de nederlaag van 4-0 ligt hem toch nog duidelijk zwaar op de maag.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15