JEUGDRAAD WIL UITGEBRAND CLUBHUIS 'T HOK HERBOUWEN levensmiddelengigant Digros il nieuwe vestiging in Lisse Nog steeds die woningnood. dat is toch erg KORTWEG JUBILERENDE AMBTENAAR MEIJER: Discussie met gemeente Voorhout in impasse Natuur- expositie in Noordwijk ~"N VAN DEN BROEK GAAT PRATEN MET POELMARKTWINKELIERS I/" Regionaal feest in Leidsenhage er zet remop senheimse jaarsfeesten ÜNHEIM Het matt er heeft een rem gezet belangstelling voor de iheimse najaarsfees- let duidelijkst bleek dens de Park-viswed- voor ouderen, die veel r belangstelling trok l andere jaren, iwedstrijd werd gewon- )or de heer L. Sluymer en totale lengte van 93 eter. Aan de klaverjas- •ijden die maandag plaatsvonden namen linder dan 124 personen Als eerste eindigde M. eveld met 5619 punten, honderden kinderen gistermiddag op de lartboten voor een tocht P' e Kagerplassen. Het gis- nd geopend lunapark v' een overweldigende be- rTI' filing, hetgeen ook ge- v an worden voor de lam- :ti noptocht, waaraan en- nuziekkorpsen hün me- icing verleenden. Z,ERD0RP Het resul- an de tekenwedstrijd rige week op de Leider- scholen gehouden zal deze week te zien en' de openbare school De wweid. Van de 170 geex- st de tekeningen zullen de esten een plaats krijgen nieuwe gemeentehuis. meester van der Have 20 september om 19.30 namen Van de prijswin- bekend maken. De ten- elling is geopend op lag 17 september van 16.30 uur, op dinsdag 18 nber van 15.30-16.30 uur n 19.30-20.30 uur en op rdag 20 september van 21.00 uur. rdorp Donderdag 20 iber houdt de PvdA af- Leiderdorp een leden- ring in het jeugdcen- .,De Sjelter" aan de jpaadlaan. 'ze ledenvergadering zal iweede kamerlid Stan spreken over werkgele ed. Ook zal worden inge- S1[°P de huidige politieke in het licht van de mil- inota. Behalve de leden afdeling zijn ook be dienden welkom. De ig van de vergadering is A. G. Meijer LEIDSCHENDAM „Het spreekuur voor de huisvesting beschouw ik als mijn zwaar ste middag. Er zijn nog steeds zoveel mensen die een woning zoeken, elke week krijgen we gemiddeld nog twintig aan vragen. Die moeten worden gecontroleerd of ze voldoen aan de normen van onder meer economische gebonden heid en dan gaan ze eventueel op de lijst van woningzoeken den. Het is soms echt tragisch dat je bepaalde mensen beslist niet kan helpen. Dertig jaar na de oorlog en ondanks kabi netten van verschillende poli tieke kleur is er nog steeds woningnood. Dat is toch erg". Aan het woord de heer A. G. Meijer die vrijdag 21 septem ber veertig jaar in overheids dienst is. De jubilaris is hoofd van de afdeling bevolking, huisvesting, burgerlijke stand, militaire zaken en verkiezin gen in Leidschendam en gebo ren in Voorburg waar zijn va der architect en wethouder van openbare werken was. „Ik kwam in 1939 op proef als vo lontair op de Leidschendamse sercretarie en verdiende niks. Het tweede jaar kreeg ik hon derd gulden - per jaar". Over wat hij in de oorlogstijd heeft gedaan is de heer Meijer niet erg spraakzaam. „Moet dat nou? Stamkaarten maken en persoonsbewijzen waaruit bleek dat een jongen nog geen achttien was of een man al bo ven de veertig zodat hij niet naar Duitsland hoefde. Je moet je medemensen toch hel pen". Wie daarover wel wat wil zeggen is oud-wethouder P. C. Boone die ongetwijfeld niet op de receptie zal ontbre ken. „Meneer Meijer had de moed om op het gemeentehuis persoonsbewijzen met foto, stempel en vingerafdrukken te vervalsen waarmee hij een groot risico liep. Ik hield mij toen bezig met Medisch Con tact, een illegale artsen-organi satie waarvan de professoren Heringa en Noordhoek Hegt topfiguren waren. Medisch Contact bad iemand nodig om het land rond te toeren en art sen te bezoeken. Officieel was ik inspecteur bij het Staatstoe zicht op de Ziekenfondsen maar dat stelde niets voor. In september '44 ben ik nog met valse papieren van meneer Meijer de IJssellinie overgesto ken". De heer Meijer heeft uiteraard de hele ontwikkeling van Leidschendam van circa 8 naar bijna 30 duizend inwo ners, met alles wat daar aan huisvesting en woningbouw aan vastzat, meegemaakt. Te rugkomend op de woningnood zegt hij niet te hopen dat de bestemmingsplannen Voor- burgseweg en 't Lien, evenals dat bij Duivenvoorde het geval was, door veel bezwaarschrif ten zullen worden opgehou den. „In Duivenvoorde is de woningbouw er ernstig door vertraagd en door het stijgen van de bouwprijzen kosat dit de bewoners nu nog geld. Net als overal zitten we ook in Leidschendam met het pro bleem' van de huisvesting voor alleenstaanden. In Leidschen dam werken enkele honder den verpleegsters. Door Dui venvoorde hebben we via de doorstroming, ook voor alleen staanden en 2-persoonshuis- houdens, toch maar even 500 flats leeggekregen". Spijkerbroek Het bij zijn functie behorende voltrekken van huwelijken beschouwt de heer Meijer als een leuke afwisseling. Bijna de helft van het aantal bruidspa ren komt, vanwege het mooie raadhuis en de mooie ligging hiervan van buiten de ge meente. „Er komt gelukkig weer wat romantisch gevoel bij de mensen. De tijd dat de halve familie'in spijkerbroek kwam is voorbij, ze maken er wat meer werk van en ik heb de indruk dat er ook weer meer in de kerk wordt ge trouwd". Het bruidspaar dat enkele jaren geleden als Sin terklaas en Zwarte Piet naar het raadhuis kwam maakte het natuurlijk wat al te bont. De dienstdoende ambtenaar bleek pas na enig aandringen bereid het huwelijk te voltrek ken. Hoofdbode Piet van der Geest, die bij het verhaal van de heer Meijer juist de kopjes komt weghalen, zegt bij de na dering van de vreemde stoet te zijn weggelopen en het karwei aan een collega te hebben overgelaten. („Ik hou wel van een geintje maar daarvoor is het huwelijk toch een te ern stige zaak".). De heer Meijer is vrijdag 21 september 's middags om half 4 met vrouw en kinderen eerst middelpunt van een huldiging door het gemeentepersoneel en uiteraard bestuurders, waarna om 5 uur een receptie volgt. VOORHOUT In een geza menlijke vergadering pra ten de Voorhoutse commis sies voor financiën, recrea tie, sport en jeugdzaken maandag 24 september over de toekomstige huisvesting van de Voorhoutse Jeug draad. Na de brand die in het onderdak van de jonge- renclubs heeft gewoed, wil het gemeentebestuur meer dan ooit dat de Jeugdraad verhuist naar het nieuwe So ciaal Educatief Centrum dat aan de Jacoba van Beieren- weg wordt gebouwd. Eerdere onderhandelingen over de verhuizing van de Jeugdraad naar de Jacoba van Beierenweg stuitten af op de eisen die destijds gesteld wer den. In die nieuwe accommo datie wilde de Jeugdraad afge zien van de jongerenclubs Kontakt en Paradise, 3 zalen van bijna 100 m2 voor zichzelf. Daarnaast eiste de Jeugdraad ook nog eens de volledige zeg genschap over het gebouw waarin ook de plaatselijke Volksuniversiteit huisvesting zal vinden. Vooral deze laatste eis is het gemeentebestuur in het verkeerde keelgat gescho- De Jeugdraad kwam toen met het plan om zelf een nieuw onderkomen te bouwen met een door de gemeente gega randeerde geldlening van 200.000 gulden. Ook hier wilde men het beheer in eigen hand houden. De gemeentebestuur stelt zich echter op het stand punt dat het nieuwe jeugdge- bouw gebouwd en beheerd zal moeten worden door de ge meente Voorhout. Toen duide lijk werd dat er voor de sociaal culturele accommodatie aan de Jacoba van Beierenweg geen rijkssubsidie zou komen, kon er theoretisch gezien maar 180 m2 voor de Jeugdraad in dit centrum worden ingeruimd. Gedacht werd toen om alleen te bouwen voor het zelfstandi ge „Kontakt" en de Volksuni versiteit. Aan de commissieleden nu de ondankbare taak om beide partijen tot elkaar te brengeh in het nieuwe centrum of in het herbouwde onderkomen 't Hok. B en w vinden dat er aan de Jacoba van Beierenweg nu nog een vleugel voor de Jeug draad kan worden bijgebouwd. De Jeugdraad zelf hanteert onverbiddelijk de ruimte- en beheerseisen in ruil voor de gevraagde medewerking. Wie denkt in Voorhout een zinvolle bijdrage te kunnen le veren aan de discussie rond de Jeugdraad kan dit tien minu ten voor de aanvang van de gezamenlijke commissieverga dering doen in een speciale spreekrechtbijeenkomst. NOORDWIJK De Vereni ging voor Natuur- en Vogelbe scherming organiseert tot 23 september een expositie onder de naam „Natuurlijk Noord- wijk". Met deze expositie wil de vereniging haar steun be tuigen aan de totstandkoming van een heempark in Noord- wijk. Aan de expositie wordt door diverse instellingen uit Noordwijk en omgeving mee gewerkt. Zo zal de Vereniging ter Bevordering van de Bijenteelt een de monstratie verzorgen over hoe honing geslingerd wordt terwijl er ook potten zuivere natuurhoning verkrijgbaar zijn. Staatsbos beheer, beheerder van het grootste gedeelte van de Noordwijkse natuurgebieden, is aanwezig met een foto-expositie over het noordwijkse duinlandschap en het beheer daarvan.Verder zal er op de expositie een zeewater-aquarium te zien zijn en is er een uitgebreide schelpenhoek ingericht. Uiteraard wordt ook ruim aandacht besteed aan de plannen rond het heempark in Noord- wijk. Met een handtekenirtgenaktie onder de bevolking zal ge tracht worden de gemeenteraadsleden te overtuigen van de be hoefte aan een heempark. Op de expositie zullen ook de resultaten van de op de scholen gehouden tekenwedstrijd te zien zijn. De tentoonstelling wordt gehouden in de Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat in Noord- wijk aan Zee en is geopend op maandag t/m vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur, en van 19.00 tot 21.00 uur, op zaterdag en zondag van 13.00 tot 16.00 uur. LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1979 PAGINA 7 Een ondernemer Lisse de discussie Je uitbreiding van het uis-winkelcentrum en itie van de Poelmark- Jiers in de Poelpol- uwbouw met t oene belangstelling en ver- ring heeft gevolgd, is f Jin den Broek. Deze le- pjl iddelengigant, beter 111# a^s directeur/eige- in de Digros-vestigin- de Leidse regio, ge- door vriend en heeft een plan voor Deze en volgende kunnen de midden- ovrs in het 'kwijnende' tï ftarkt-centrum een aan- 3,7 igros-voorstellen ver een. Jan van den Broek t hele centrum kopen at i en Digros-multimarkt l d laken. De gevestigde Ho|emers kunnen dan is Van den Broek on- beschermende vleu- nd m 'moeder' Digros be ken doen. et natuurlijk wel mede- g krijgen. We moeten n met elkaar ontwikke- LQant anders begin ik er ^ns aan. Als ze er geen hebben, moeten ze het aar weten. Dan zullen dernemers moeten toe- >e ze door Blokhuis om orden geholpen. Als ze :ee gaan en we zetten er chouders onder, zullen daar in het centrum ;1 even achter de oren len". uit de mond van utter Van den Broek zijn Poelpolderplannen n, een ander plaatsje IfS ken in Lisse. „Die win- in het centrum v,an overschatten zichzelf Ze willen hèt centrum e Bollenstreek worden, ze vergeten dat er in leim 25 winkels ge worden en wie weet straks in Voorhout gaat en als dat de groeikern regio wordt. ^_£n eigenlijk op het idee Soften omdat ik in Sassen- weg wil. Daar krijg ik geen medewerking van imeentebestuur. Er zijn n de Hoofdstraat geen •mogelijkheden en ik niet uitbreiden. De lijkt soms wel een snel- n zal dat voorlopig ok ijven. Het is diep tra- im te zien hoe de politie ewerking Dlgros-directeur Jan van den Broek:'leuk voor de consument'. de ene na de andere parkeer bon uit staat te schrijven. Vroeger waarschuwden ze nog wel eens, maar dat kan er te genwoordig ook niet meer va- naf.Ik ben dus eigenlijk op zoek naar een betere plaats om mijn klanten uit de Bollen streek te ontvangen. Lisse lijkt daarvoor de beste plaats. Ik heb er tenslotte ook mijn dis tributiecentrum. De Poelpol der vind ik ideaal. Er wonen veel mensen die nu ergens an ders boodschappen doen. Daarbij in het Poelmarktwin- kelcentrum leuk gesitueerd, ruim opgezet en geschikt voor mijn plannen". Als de'ambitieuze kruidenier zijn plannen in Lisse kan ver- wezelijken. ziet hij daarin ook grote voordelen voor de win keliers uit de Poelpolder in Lisse die volgens planologen maar iets meer dan de helft van hun potentiële klanten kring daadwerkelijk in de winkel zien. Als een van zijn eerste ge- sprekskandidaten ziet Jan van den Broek de huidige eigenaar van de supermarkt in het Poelmarktcentrum. Deze on dernemer zal de-laatste zijn om de Digrosvestiging in de Poelpolder toe te juichen. „Ik denk wel dat we het eens worden. Stiller als nu, kan hij het nooit krijgen. Een aanpas sing in zijn assortiment, met de klemtoon op luxere artikelen, zou een samenwerking goed mogelijk kunnen maken", zo klinkt het bijna naïef. „Er moet een dak op en de ge vels moeten eruit gebroken worden. Dat is voor het pu bliek aantrekkelijker dan van de ene winkel door kou en re gen naar de andere moeten lo pen. Digros wordt dan pu bliekstrekker en op weg naar de uitgang komen de mensen dan ook langs de warme bak ker,visboer,drogisterij en de slager. Zo gaat dat in Noord- wijk ook. De middenstanders die bij mij intrekken doen het hardstikke leuk". Poelmarkt Enthousiast ontvouwd Van den Broek zijn plannen voor de Poelmarkt. Handig zijn, hard werken, veel geld verdie nen en daar ook de consument van mee laten genieten, is de formule die vader, zonen en dochter Van den Broek naza ten van de mythologische ko ning Midas doen lijken. Maar dan met de aantekening dat de door Jan van den Broek aan geraakte levensmiddelen niet in goud veranderen. Midas had nog meer pech; verlost van zijn gave om alles wat hij aanraakte in goud te verande ren, strafte Apollo hem met ezelsoren. Ook dit lot schijnt Van den Broek niet beschoren te zijn. Hij slaat de plank wel eens mis, maar heeft dat zelf het eerst in de gaten, om on middellijk weer aan wat nieuws te beginnen. Een ruime 40 jaar geleden was vader Dirk van den Broek nog melkboer in Amsterdam. In Velzen werd toen na de oorlog naar Amerikaans model de eerste zelfbedieningszaak geo pend. Met rode oortjes fietste vader Dirk terug naar Amster dam om de volgende dag als zelfbedieningskruidenier te beginnen. Zijn klanten konden er maar moeilijk aan wennen. Daarom begeleidde Van den Broek de winkelende huis vrouwen een paar weken lang persoonlijk door zijn zelfbedie ningszaak met zijn vrouw •Jaukje aan de kassa. Later zou hij in de Kinkerstraat de eer ste Nederlandse supermarkt openen. Politieagenten met paarden moesten er aan te pas komen om de stroom van nieuwsgierige klanten in de juiste banen te leiden. Dat is nu een familiebedrijf met 3500 personeelsleden en vestigingen in heel Nederland. Slijterij „Ja, ik was toen verkoopleider in de zaken van mijn vader. Maar er liepen zoveel goeie mensen rond en ik bleef na tuurlijk het zoontje van de baas. Op een gegeven moment dacht ikWaarom begin ik niet voor mezelf? Ik heb toen een slijterij geopend in Kat wijk en dat groeide in de Leid se regio uit tot Digros-vestigin- gen in Katwijk, Noordwijk, Oude Wetering en Sassen- heim. De hele opzet heb ik meegenomen uit Frankrijk. Daar deden ze dat ook; in het zelfde gebouw een grote su permarkt als publiekstrekker met daarbij een aantal „open winkeltjes" als speciaalzaken." Na een kort geding tegen de gemeente Leiden te hebben gewonnen, kan de gevreesde grootgrutter nu ook aan de Leidse Langegracht beginnen met meubelkoning Mijnders. Nog dit jaar kunnen Leidse consumenten terecht in het nieuwe koopcentrum voor scherp geprijsde meubelen en levensmiddelen. Van den Broek denkt nog aan een tweede vestiging in Leiden en één in Leiderdorp en als het kan ook nog een Digros in Nieuwkoop. Maar evenals in Noordwijk en Oude Wetering zal de actieve ondernemer dan eerst de strijd moeten aanbin den tegen de gevestigde, plaat selijke middenstand die veelal alleen kan kiezen uit meedoen op de voorwaarden van Digros of de ongelijke concurrenties trijd met Van den Broek aan gaan. De consument zal zich in ieder geval niet bezwaard voelen bij de komst van Digros in de ei gen omgeving. In de meeste flaatsen kost het Van den roek weinig moeite om het prijsbeleid van zijn directe concurrenten tot een lachertje te reduceren. Vorig jaar lokte Van den Broek hoogstpersoon lijk de drankenoorlog uit tus sen twee bekende jenever-fa brikanten. Hij speelde de aan biedingen van beide kanten tegen elkaar uit totdat er een heuse drankenoorlog ontstond en belde doodleuk de kranten om te vertellen dat de jenever sterk in prijs gedaald was. „Dat is toch leuk voor de con sument", vindt 'ie. ED OLIVIER LEIDSCHENDAM Op het jaarlijkse verjaardagfeest van Leidsenhage, donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 september, zal speciaal aandacht worden geschonken aan de regiofunctie van het winkelcentrum. Donderdagavond wordt onder leiding van KRO- televisiepresentator Pierre van Ostade een regionale quiz gehouden terwijl zaterdagmiddag Ron Brandsteder een regionale 7- kamp zal leiden. Bezoekers uit Leidschendam en de zes omliggende gemeenten Den Haag, Voorburg, Zoeter meer, Leiden, Wassenaar en Voorschoten moeten donderdag titels raden van een potpourri. Na een optreden van Maddi's Act, een discodansgroep, kunnen deelnemenden vervolgens zelf een show geven en vervolgens moeten de uit de Ted de Braak-show bekend „oren" worden gebruikt waarbij de quizdeelnemers, ondanks deze handicap liedjes moeten „zingen". Bij de regionale 7- kamp, een playbackwedstrijd, zal de beroemde Jacqueline assisteren. Hierbij treden Bolland en Bolland op die tevens deel uitmaken van de jury. De Ondernemers Vereniging Leidsenhage denkt dat in de regio de uitgebreide voorzieningen, meer dan 100 winkels en, dank zij de nieuwe uitbreiding aan Weigelia, weer meer dan 3.000 gratis parkeerplaatsen, onvoldoende bekend zijn. De OVL heeft voor de festiviteiten verder gecontracteerd de John Geertsband met de vocalist Sonny Reeder, de wereldberoemde formatie Debbie Tumbleweeds (vrijdagmiddag), het majorettekorps Matamba (zaterdagmorgen), het combo Wil de Bras, Debbie en Nico Haak (zaterdag tussen 11 en 13 uur). Het eet- en drinkgebeuren krijgt weer aandacht door tal van kraampjes in de verschillende winkelstraten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7