/verton kampt net problemen Successen gevolg van stabiel beleid C Twente speelt •nder Heini Otto )RT LNAGER GORDON LEE BESCHIKT ^ER SMALLE SELECTIE 11 Overwinning Standard Luik Sportwereld LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1979 PAGINA 17 erw; ster. Manager Gordon Lee van Everton (rechts) schudt op Schiphol vriendelijk de hand van zijn collega bij Feyenoord, Peter Ste- phan. EN „Ja hoor", gaf Gordon Lee on- >nden toe, „we zitten boordevol in de emen. Vier spelers hebben ons verlaten trokken er twee aan, die nog niet in tese toernooien mogen uitkomen. Ik en selectie van slechts zestien man en nee moet ik het tegen Feyenoord opne- Gelukkig zijn er geen blessures". mager van Everton. die voor het derde eze functie bekleedt, in 1968 beëindigde in Lee zijn actieve voetbalcarrière en trad a in dienst bij Blackburn Rovers en New- United voor hij door Everton werd aan- ;ken. verheelt dan ook niet dat zijn ploeg navond zwaar zal krijgen. „Ook al omdat waarnemer, die Feyenoord tegen MVV in tag, erg geïmponeerd was door het spel ize tegenstander en toen was Wim Jan- nog niet eens bij", aldus Gordon Lee, die jn ploeg en begeleiding een uur later dan ld op Schiphol aankwam omdat het gezel- vanwege een staking~Vaif het brandweer led op het vliegveld van Manchester terug moest naar Liverpool, eert Gordon Lee niet. Hij heeft genoeg jn eigen problemen want Everton vindt ïzelf de grootste tegenstander. Een aantal spelers was niet tevreden en omdat Lee het standpunt huldigt dat een ieder die dat wil Everton kan verlaten, lieten vier man zich op de transferlijst plaatsen: Bob Latchford, Dave Thomas, Mike Pejic en Colin Todd. Pejic werd al gauw van de hand gedaan aan Aston Villa, voor Latchford is er belangstelling van Aston Villa, West Bromwich Albion en Wolverhamp ton Wanderers, Colin Todd - Jezek was de dag tevoren er nog van overtuigd dat hij zou wor den opgesteld - tekende gisteren voor Birming ham City en Dave Thomas speelde maandag avond in het reserveteam van Everton. Want zo gaat dat bij Gordon Lee. een vriendelijk fi guur maar kennelijk keihard voor zijn maiv schappen. Smoesjes Lee: „Elke speler kan tientallen smoesjes verzinnen waarom hij het niet meer naar zijn zin heeft, al zegt hij maar dat het altijd zulk slecht weer is in Liverpool. Maar het Geen moeite gaat bij de heren louter en alleen om het geld. Alle vier zitten ze tegen de dertig jaar of zijn het al. Dan krijgen ze bij ons hun laatste contract aangeboden. De heren wil len dan nog een slag slaan en laten zich op de transferlijst zetten. Geld is het enige mo tief. Nou, wie niet met plezier voor Everton wil spelen en zich inspannen, kan vertrek ken". Dat deden er vier, onder wie de 27-voudige in ternational Colin Todd die ook nog als reden opgaf dat hij moest spelen op een plaats die hem minder zinde. „Ik ben de manager en je speelt waar ik wil", vertelde Lee hem en gaf onmiddellijk zijn toestemming toen Todd naar Birmingham City, een tweede disisieclub, kon. „Het is alleen vervelend dat die problemen zich aan het begin van het seizoen voordoen. Ik moet het hele team veranderen. Van de ploeg die vorig jaar, in het eerste Rotterdam-toernooi, de'finale tegen Feyenoord met 3-1 verloor, is de helft verdwenen", aldus manager Lee van het stokoude Everton dat in 1878 reeds het levens licht zag en tien jaar later één van de oprichters was van de Football League. Trevor Ross had ook zijn bedenkingen maar toen hij het pertinente standpunt van Lee („je gaat maar") vernam, bond hij in en hij staat vanavond in de basis. Gordon Lee had er geen enkele moeite mee zijn team pal na aankomst in het Leide Holiday Inn, waar Everton verblijft, openbaar te maken. „Zijn we profs of zijn we het niet? Dacht je nou heus dat Feyenoord niet wist welke spelers we ter beschikking hebben? Nou dan..." Een totaal ander standpunt dan Nederlandse trainers huldigen, die zelfs voor een onbelang rijk duel nog interessant doen en hun ploeg pas vlak voor de wedstrijd bekend willen maken. „Ik heb nu in elk geval een ploeg waarvan de gemiddelde leeftijd sterk is gedaald en dat is ook wat waard. Maar dit neemt niet weg, dat we het zwaar zullen krijgen en dat is geen ver stoppertje spelen, maar de waarheid", aldus Gordon Lee (45), die gisteravond van een trai ning afzag in verband met de verlate aankomst. „We hebben vanochtend nog op ons eigen God- dison Park getraind en woensdagochtend doen' we dat in het stadion in Rotterdam. Heeft Fey enoord geen bijnaam? Nee? Waarom wij de Tof fees worden genoemd? Ik weet het niet". Een begeleider hielp hem uit de droom. Er zijn snoepjes die Everton Mints heten en daarvan is de bijnaam afgeleid: toffees. Maar het staat te bezien of Everton zich vanavond zo ..zoet" zal gedragen. HERMAN VAN BERGEM ^ïolstrekt kansloos HJK Helsinki: pure amateurs tegen AiaxA len ktef tfra SINKI De in het ver- I door Ajax behaalde [ssen spreken nog altijd e verbeelding van de bevolking. Opvallend, j voetbal is niet de t populaire sport in het dinavische land. Maar Icht kan het nationale l straks het nodige doen vergroting van de pu- belangstelling, want bd heeft nog drie pun- It twee wedstrijden no- i zich te plaatsen voor j Europees kampioen- volgend jaar. uitzonderlijke prestatie •hter niet over op de Die houdt zich liever met ijshockey of skiën ite populariteit genieten. ';i vormt geen uitzonde-: die regel. Ook in de oofdstad is de belang- tanende voor de voet- irt. Nog niet eens zo gek eleden telde deze 450.000 lers tellende metropool :lubs, die in de hoogste divisie uitkwamen. Helsinki, vanavond te- inder van Ajax in de eer- het toernooi om uropa Cup voor lands- ioenen, is de enig over men amateurclub. De n kennen immers geen atus. Men is amateur en zich pas na beëindiging de dagtaak bezig met al. Terwijl de profspeler derland met zijn bestuur ibbertje gaat vechten om neer financieel voordeel transactie te halen, be- le Finse speler tien Finse ;n (zo'n vijf gulden) aan butie. Veel minder wel- dan het bedrag dat de Idelde Nederlandse ama- verenigingskas maar toch tekenend voor, Laine: „Met een geconcentreerd Ajax kunnen we de volgende ronde wel vergeten". Kansloos De Finse titelhouder maakt zich dan ook geen enkele il lusie. Tegenstander Ajax is financieel een interessante tegenstander, maar waar sportief niets te halen valt. Voorzitter Pauli Valtanen onomwonden: „We zijn kansloos tegen Ajax. Geluk kig is Ajax bekend in Hel sinki. Daarom verwachten wij zo'n kleine tienduizend toeschouwers. Dergelijke aantallen komen niet vaak voor. Van HJK weet ik me te herinneren, dat een thuis wedstrijd tegen Manchester United in 1965 vijftiendui zend mensen trok". Dat zijn lang vervlogen tijden. HJK trekt op dit moment ge- Geen basisplaats voor Henning Jensen (Van onze verslaggever HELSINKI Na gisteren zijn positie in de selectie van Ajax na een drie kwartier durend gesprek bespro ken te hebben, is Henning Jensen duidelijk geworden, wat het technisch verantwoordelijke duo Leo Been hakker en Bobby Haarms met hem van plan is. Duide lijk werd, dat er op dit moment nog geen plaats is voor de Deen in de Amsterdamse basisopstelling. Henning Jensen blijft gewoon bij Ajax. Tijdens de training op één van de bijvelden van HJK Helsinki kwam nog eens aan het licht wat Beenhakker en Haarms willen met de voor zes ton aangekochte Jensen. De conditionele achter stand zal moeten worden weggewerkt en hij zal een ander spelletje moeten spelen dan zoals hij bij Real Madrid en Bo- russia Mönchengladbach gewend was. Het accent komt nu te liggen op het kortere werk", be richtte Beenhakker. „Hij moet het intensieve sprintwerk aankunnen. Hoe je het ook wendt of keert, zijn toekomst bij Ajax ligt in het centrum van de aanval. Ik breng geen wijzigingen in de posities van de vleugels. Daar heb ik twee internationals staan. Jensen zal daarom klaargemaakt moeten worden om de plaats als centrumspits in te kunnen nemen". Voor de wedstrijd tegen AZ '67 van afgelopen zaterdaga vond werd Jensen gepasseerd. Wanneer hij terugkeert in de basis, valt nog te bezien. Beenhakker waagde zich voor alsnog niet aan voorspellingen. „Het heeft geen enkele zin een termijn af te spreken. Wanneer Blanker tegen HJK Helsinki er al na een minuut wordt uitgeschopt, dan zal Jensen aan de bak moeten. Doet Blanker het goed, dan kan het ook nog acht weken duren voordat hij zijn kans krijgt". middeld zo'n drie- tot vijfdui zend toeschouwers per compe titiewedstrijd. „IJshockey wint het van voetbal qua populari teit", aldus Valtanen. „De jeugdige talenten kiezen voor de ijshockeysport, omdat daar wat te verdienen valt. Daarom gaat voor het Finse voetbal véél talent verloren". HJK Helsinki is één van de wat rijkere clubs in Finland. Kan ook moeilijk anders, om dat er in deze stad slechts één club is. De leiding heeft zelfs regelingen getroffen met buurtclubs om overtollig talent te laten rijpen binnen die ver enigingen. Over belangstelling heeft voorzitter Voltanen niet te klagen. Ongeveer zestien honderd leden telt HJK, waar van er duizend tot de jeugd be horen. Trainen In de avonduren moet het keurkorps van HJK Helsin ki de voorbereidingen tref fen voor de nationale en in ternationale wedstrijden. Zelfs hoofdtrainer Aulis Ry- tkönen is niet in full-time dienst bij de club. „Vier keer in de week trainen we", al dus Esa Heinonen, de hulp trainer die gisteren toevallig 'aanwezig was in het sport complex van Helsinki. „De groep tracht zoveel mogelijk tijd te besteden aan de voet balsport. Daarom zijn we ook gecharmeerd van voet ballende studenten. Die kun nen de nodige tijd vrij ma ken". HJK Helsinki heeft een grote invloed op het nationale team. Trainer Rytkönen is tevens bondscoach, terwijl vijf spelers deel uitmaken van het Fins elftal: doelman Isoaho, Kokko. Toivola, Rautiainen en Ismail en er twee toe hebben behoord (Forsell en Dahllund). Bij HJK speelt ook Laine die drie jaar geleden deel uitmaakte van de selectie van het Maastrichtse MVV. Laine geeft zijn ploeg geen en kele kans tegen Ajax. „We1 hebben onvoldoende kwalitei ten om Ajax een voet dwars te zetten. Onze trainer is een keer wezen kijken en heeft toen niet veel bijzonders van Ajax gezien. Hij weet echter net als ik, dat wij met een ge concentreerd Ajax de volgen de ronde wel kunnen verge ten". ERIK VISSER SPORTING GIJON ONERVAREN IN EUROPEES BEKERVOETBAL GIJON Onder de 35.000 fa natiek meelevende Span jaarden, die Sporting Gijon vanavond ongetwijfeld vast beraden zullen steunen in de strijd tegen PSV, bevindt zich gegarandeerd ook Vi cente Miera. Weliswaar zon der rechtstreekse bemoeie nis met het duel uit de eer ste ronde in het toernooi om de UEFA Cup, maar innig bij de zaak betrokken als de coach die Sporting Gijon de weg wees naar Europees voetbal. Miera is in Nederland in geen enkel opzicht een begrip. Slechts één actie ligt nog ge grift in het geheugen van me nige vaderlandse voetballief hebber. Veertien jaar geleden bracht hij, als verdediger van Real Madrid, met een ferme heupzwaai Coen Moulijn danig uit het evenwicht en heel Fey enoord tot razernij. Miera herinnert zich de toen ingezette klopjacht op hem nog best, maar hij wenst er niet meer aan herinnerd te worden. Als voormalige coach van Sporting Gijön wil Miera wel over de Spaanse nummer twee praten. Nog op de val reep zwichtte de club in het afgelopen seizoen voor Real Madrid. De vijf punten voor sprong, die de roodwitten overhielden op Barcelona, ont hullen genoeg van de kracht van de verrassend sterk opge klommen outsider in de hoog ste Spaanse voetbalklasse. Inbouwen „Een verrassing?", vraagt Miera. „Nee, dat niet. Ge woon het gevolg van een sta biel beleid. Geleidelijk aan jonge krachten inbouwen en via kwaliteit en ervaring verder' zien te komen. Zo is dat ons gelukt". Op zijn succesroute had Miera het voordeel Sporting Gijón door en door te kennen. Hij beëindigde er immers zijn spe lersloopbaan en werkte daarna als jeugdcoach bij de vereni ging. In 1976 mocht Miera het „sprookje" Gijón gestalte gaan geven. Jarenlang was de club gewend geweest tussen de eer ste en tweede divisie te slinge ren. Drie jaar geleden degra deerden de bewoners van het stadion El Molinon voor het laatst: samen met het naburige Oviedo, toevallig de club die Miera toen onder zijn hoede had. Miera verhuisde vervolgens naar Gijön en promoveerde het jaar daarop direct. Op die promotie volgde meteen kwa lificatie voor het toernooi om de UEFA Cup, waaruit de Spanjaarden in de tweede ron de verdwenen. Rode Ster Bel grado bleek vorig seizoen te sterk voor de nieuwkomers. Vanavond om half negen be gint Sporting Gijón aan het tweede Europese bekeravön- tuur. Zonder Vicente Miera. „Ik kon geen akkoord berei ken met de clubleiding", zegt hij er nu van, stilletjes hopend op een vacature in de Spaanse liga. „Bovendien", aldus Mie ra, „werd zonder mijn mede- Aguilar welkome ver sterking voor Sporting Gijon. weten Moran, onze rechtsbui ten. verkocht aan Betis Sevil- la. Die jongen was zo belang rijk voor ons, dat ik ook daar om niet wilde blijven". Verlies Sporting Gijon kon Miera ook al niet tegemoet komen omdat het sportieve succes niet hand-in-hand bleek te gaan met de financiën. Over het afgelopen seizoen boekte de club een verlies van bijna negen ton. De positie van de club is echter niet in gevaar. Alleen al de luxueuze voet- balschool in Mareo, waar de selectie van José-Manuel No- voa, een voormalige assis tent-coach van Miera die tot hoofdtrainer werd benoemd, zich de laatste dagen heeft voorbereid, vertegenwoord igt een balanswaarde van ruim drie miljoen gulden, voor Spaanse begrippen on gekend veel. Novoa, minder op de praktijk gericht dan Miera maar zeer weloverwogen .bezig, kreeg de mogelijkheid één speler aan te trekken. De opvolger van Mo ran werd Aguilar, vorig sei zoen bij Real Madrid ook bruikbaar als linkerspits. Voorstopper Jimenez is ook een nieuw gezicht in het elftal, dat met vier punten uit de eer ste twee wedstrijden op kop staat in Spanje. Jimenez speelt ook vanavond tegen een volledig PSV met Willy van de Kerkhof en zon der Adrie Koster die als reser ve begint. De complete achter hoede van de Spanjaarden blijkt geblesseerd. Trainer Kees Rijvers laat zich daar door niet verblinden. Rijvers: „Ik heb Gijon in een toernooi in La Coruna zien spelen te gen Real Madrid. Jan Rekel, onze scout, heeft zaterdag de wedstrijd in Madrid tegen At- letico, die met 3-1 werd ge wonnen, gezien. We hebben geen van tweeën Gijön thuis aan het werk gezien, maar we hebben "er wel allebei dezelfde mening aan overgehouden. Scherp in de mandekking, on gebruikelijk voor Spaanse be grippen, en opportunistisch. Defensief op de flanken kwetsbaar. Aanvallend erg sterk. Quini. de spits, en Fer- rero, de linksbuiten, kunnen samen lezen en schrijven. Alle hoekschoppen van Aguilar zijn levensgevaarlijk. We zullen dus terdege moeten oppassen. Je wordt niet voor niets twee de in Spanje". HENK MEES I I (Van onze verslaggever) f lENE Minder luchthartig dan over feit dat FC Twente gisteren met ruim uur vertraging in Athene arriveerde, le trainer Spitz Kohn over de proble- lieen die er op het medische vlak be- Glfi. Niet alleen moest Heini Otto wegens ^^knieblessure en een naderend vader- J? ^uis blijven, maar ook somde de Lu- VaiTurger me* gefronste wenkbrauwen isuren op van tenminste vier spelers die haal wel ergens last van hebben. Op het eld nog klonk het somber: „Nu zegt ar Thoresen, net nog tegen mij, dat hij morgen eerst wil testen alvorens te be- ■0 of hij in het veld komt". fezien echter fysiotherapeut Wim Snellen- fteel wat vrolijker geluiden liet horen („er ■mand zó geblesseerd dat hij niet kan spe- mag worden aangenomen, dat Spitz die van de tegenstander niet meer zegt fcten dan dat het een Griekse ploeg betreft, friezen voor hetzelfde elftal dat zaterdag |3-1 MVV opzij schoof. Panionios, de Griekse bekerwinnaar, zal moge lijk ook niet compleet aan het eerste gevecht met FC Twente kunnen beginnen. Trainer Siegfried Melzig moest vraagtekens plaatsen achter de namen van centrale verdediger Hal- kidis en middenvelder Pathiakaikis, vorig sei zoen topscorer van Panionios, die beiden met een knieblessure kampen. De verwachting is echter dat het tweetal vandaag wel in actie zal komen. Overigens zal het duel tussen FC Twente en Panionios in Athene zich vermoedelijk afspelen voor niet meer dan een half gevuld stadion.. Door een verbouwing werd de capaciteit al te ruggebracht van 25.000 naar 17.000 plaatsen, maar de meestal tegenvallende resultaten van Panionios in de vriendschappelijke wedstrijden tegen clubs uit de tweede Griekse divisie heb ben het animo bij de plaatselijke toeschouwers het stadion Nea Smyrni op. te zoeken, zó doen verminderen, dat op niet meer dan twaalfdui zend man publiek wordt gerekend. Spitz Kohn: „Dat zijn mij er nog altijd meer dan genoeg, want reken ma^r dat ze lawaai zat produce- IT! Wl Met ruim drie uur vertraging kwam FC Twente gisteravond op het vliegveld van Athene aan. Geheel links trai- nèr Spitz Kohn met verder onder meer de spelers Niels Overweg, Arie van Staveren, Aad Kila, Romeo Zonder den en Bertus Strijdveen. BELFAST Standard Luik heeft gistera vond de eerste wedstrijd in de openingsron de van het toernooi om de UEFA Cup bij Glenovan in Beflast met 1-0 gewonnen. Ralf Edström zorgde voor 3500 toeschouwers in de tweede helft voor het enige doelpunt. In hetzelfde toernooi zegevierde Lokomotiv So fia op eigen terrein met 3-0 over Ferencvaros Boedapest. Dangov, Velichkov en Sokolov zorgden voor de Bulgaarse treffers. STUTTGART De Oostduitse zwemster Re- nate Vpgel-Heidrich is vorige week naar West- Duitsland gevlucht. In september 1974 zwom ze een wereldrecord op de 100 meter schoolslag. PARIJS De Franse sponsor van de wieler ploeg van Hennie Kuiper heeft het contract met Bernard Thevenet, dat eind volgend sei zoen zou aflopen, voortijdig beëindigd. RIGA Na negen ronden heeft de Rus Tal met 7 1/2 punt de leiding in het interzonale schaaktoernooi van Riga. De Deen Larsen en de Roemeen Gheorghiu delen de tweede plaats met 7 punten, Poloegajevski uit Rusland sta^( vierde met 6 1/2 punt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17