VS afwijzend landaankopen tegen Israël Guerrillavoorstellen voor over gangsperiode Zimbabwe-Rhodesië odsdienstvrijheid niet te scheiden an andere aspecten mensenrechten Havermoutpap halve liter tijdelijk Afghaanse president dreigt met binnenhalen van Russische troepen Christenen in Midden-Oosten voor zwaar dilemma enland Vakbond in Vaticaan Bezoek paus aan VS lokt proces uit Nederlands rekenwonder breekt record jdeling: energiekosten moeten in lonen verwerkt worden kerk wereld EMB LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1979 PAGINA 15 a s ier wil oeten NSTAD (AFP) regering peilt via 12* landen de mogelijk- een ontmoeting ;ijvoorzitter en pre- Juofeng en paus Jo- ilus, zo is van diplo- jde bij het Vatikaan Hua Guofeng gin november een Italië. rzoek in crijk naar onenbom UPI) Frankrijk jaan met het tech- onderzoek naar de bom ondanks af- ran deze wapens AVO. Dit heeft de ■egering dinsdag SU Ded :n de invoering van Europa heeft de ise president Carter nee oe gebracht de pro rijk ian 'n Amerika stop tma e Al tie o minister van defen- deed de tijdens een gesprek n eeblisten over de de- u jn )ting voor 1980, die gulden bedraagt. In ting is een aanzien- jedrag uitgetrokken iecorrecties dan was door de NAVO- ;t inbegrip van de Staten. ele jlier teeri ie Tg. :hoe nst. iedi loek zich aan inilair ■A4 per) De Cambodaanse Inoek ziet af van zijn 'oor een verenigd Cambodjanen-in ip. Hij heeft het na- imercongres dat eind Brussel zou worden afgezegd en zijn ;n buitenlandse :last. Het voormalige zal zich voortaan wijden aan huma- voor Cambodjaan- 'lingen, zo heeft hij de2$e Noordkoreaanse Pjongjang, waar hij erblijft, laten weten Iternationale persbu- ele WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard het besluit van de Israëlische regering om aanko pen van land in de bezette Arabische gebieden toe te staan, tegen de geest en de bedoeling van het vredesproces te achten. Twee uur eerder waren in Was hington nieuwe besprekingen begon nen tussen Israël, Egypte en de Vere nigde Staten. De Verenigde Staten ne men ten aanzien van de landaankopen eenzelfde standpunt in als ten opzichte van de nederzettingen in bezet gebied. Ook Egypte reageerde afwijzend op het Israëlische besluit. „Een nieuw obstakel op weg naar vrede", heette het in de ver klaring van Cairo. Inmiddels had de Amerikaanse minister Vance een onderhoud met minister Dajan van Israël, alvorens de Egyptische defen sie-minister Kamal Hassan Ali en zijn Is- 'fensieve aard zijn. raëlische collega Weizman aan het ge sprek deelnamen over de vredesmacht die toezicht moet houden over de Israëlische terugtrekking uit de Sinaï. De Israëlische minister Weizman beloofde Washington te raadplegen alvorens zijn land bij eventuele nieuwe aanvallen op Palestijnse doelen in Libanon opnieuw door Amerika geleverde wapens gebruikt. Israël is van mening dat zijn preventieve aanvallen op Palestijnse doelen van de- ADVERTENTIE Alleen voor Mclkunie-of Menken Landbouw produkten. Nieuw bloedbad in rijk van Bokassa PARIJS (AFP-DPA) Veer tig personen, voornamelijk scholieren en docenten, zijn naar verluid begin deze maand in een huis van bewa ring in Bangui, de hoofdstad van het centraalafrikaans kei zerrijk, gedood. Dit heeft dinsdag een woord voerder van het patriottisch front van Oubangi (FPO) in Parijs bekendgemaakt. In april van dit jaar vonden ongeveer 100 schoolkinderen de dood na demonstraties tegen de ver plichte aanschaf van schoolu niformen. Bewezen is dat Bo kassa zelf aan de slachtparij heeft deelgenomen. Volgens het FPO, dat het regi me van Bokassa bestrijdt, heb ben beschuldigde de keizer de nieuwe slachtoffers ervan in lichtingen te hebben verschaft over de moord op de kinderen. VATICAANSTAD (UPI) Een groep Italiaanse werk nemers in het Vaticaan heeft in een brief aan paus Johannes Paulus II ge vraagd om meer salaris en heeft meegedeeld dat zij een bond vormen om hun belan gen te beschermen. „Wij vragen geen voorrechten of voordelen maar een recht vaardige betaling. Na tien jaar heeft ons salaris een koop kracht van ongeveer de helft van vroeger. De mensen zeg gen al dat u een grote paus bent", aldus de brief. „Wij wachten er op dat zij zeggen dat u ook een goede en recht vaardige paus bent. Wij stellen onze hoop in u". In de Quakerstad Philadelphia is men begonnen met de bouw van een altaar in verband met het komende bezoek van paus Johannes Paulus II. Paus Johannes Paulus zal op 3 oktober een mis in de open lucht opdragen. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse mevrouw Ma- dalyn Murray O'Hair, voor vechtster van het atheïsma in de Verenigde Staten, heeft vo rige week samen met haar zoon een proces aangespannen dat moet voorkomen dat paus Johannes Paulus II tijdens zijn komende bezoek aan de Verenigde Staten, een mis op draagt op openbaar terrein tussen het Kapitool en het Washingtonmonument in Washington D.C. Volgens mevrouw Murray O'Hair zou dit een schending zijn van het beginsel van scheiding tussen kerk en staat in de Verenigde Staten. Mevrouw Murray O'Hair zei maandag op een persconferen tie in het American Atheïst Center in Austin, Texas, dat het bezoek van de paus op een zodanig tijdstip was georgani seerd dat er de kandidatuur voor het presedentschap van Edward M. Kennedy door werd gesteund. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De delegatie van het Patriottisch Front heeft zich ont- een bestuursraad, samengesteld uit vier vertegenwoordigers van de Britse rege ring, vier van de regering Muzorewa en vier van het Patriottisch Front. Een popt als de enige Afrikaanse afvaar- Brit zou deze bestuursraad voorzitten. J'~J~ DlJs- De overgangsperiode zou niet langer dan zes maanden mogen duren na de datum waarop een akkoord bereikt wordt over de toekomstige onafhanke lijkheid en internationale erkenning van Zimbabwe. Leger en politie zouden in die zes maanden onder het bevel staan van Frontleden en vertegenwoordigers van Muzorewa. Maar de bisschop en zijn diging op de Rhodesië-conferentie in de Britse hoofdstad, die concrete voorstellen doet De Frontleiders, Nkomo en Mugabe, hebben nu een plan ingediend voor de zogenaamde overgangsperiode, die tegen de tijd dat Zimbabwe onafhankelijk wordt, zal leiden tot nieuwe verkiezingen. Het Front stelt de oprichting voor van medewerkers houden vol, dat over gangsmaatregelen en de organisatie van nieuwe verkiezingen niet in tel zijn. Alleen de onderhandelingen over een nieuwe grondwet hebben belang. Bisschop Muzorewa hoopt, dat de be sprekingen in Londen beter zullen op schieten als zij wat meer afzonderlijk gaan praten met de Britten. Vanmor gen. heeft de zwarte bisschop een af spraak met Lord Carrington gemist, omdat geen van beiden wist waar zij el kaar zouden ontmoeten. Minister van Buitenlandse Zaken Carrington zit de Rhodesië-conferentie voor. Dat de on derhandelingen nog niet mislukt zijn, hangt grotendeels af van de persoonlij ke charme en het diplomatieke talent van die conservatieve edelman. Carrington zal zich van de week allicht inspannen om te vermijden dat bis schop Muzorewa al naar Salisbury te rugkeert. Het grote struikelblok van de Rhodesië-conferentie is het vetorecht van de blanken, dat door ex-premier Smith hardnekkig verdedigd wordt. Hij weigert dit recht prijs te geven, en maakt het voor bisschop Muzorewa praktisch onmogelijk een compromis aan te gaan. NEW YORK De 67-jarige Nederlan der Wim Klein heeft onlangs zijn eigen wereldrecord worteltrekken ver beterd. Tijdens een bezoek aan de Bro wn universi tei t in Princeton (Rho de Island) trok hij de dertiendemach- tswortel uit een ge tal van honderd cijfers in drie mi nuten en vijfen twintig seconden. Tevoren had hij in Antwerpen er twaalf seconden langer over ge daan. Gisteren ont- ving Klein het cer tificaat van zijn er-, kende record van het Guiness Book of records. Klein heeft twaalf jaar gewerkt voor de CERN, de Europe se organisatie voor kernonderzoek. Sindsdien houdt hij lezingen en geeft hij demonstraties van zijn talent. correspondent Mare de Ko- ninck) Nederlands EEG-com- Vredeling meent dat de Iers in alle Europese landen sen dat de stijgende ener- ypt1 vergoed blijven in de lo- '"y le werknemers. Hij wijkt daarmee radicaal af van het standpunt van de Europese Raad van Ministers (de regeringen van de negen EEG-landen gezamenlijk) die heeft uit gesproken dat omwille van de inflatie- bestrijding de sterk verhoogde prijzen voor energie niet meer volledig en au tomatisch dienen te worden gecompen seerd. nen zullen afstappen. Meer nog dan in Vredeling, commissaris voor Sociale Nederland wordt dat systeem in de Zaken en Werkgelegenheid in Europa, meeste Europese partnerlanden door de is tot de overtuiging gekomen dat het, werknemers als een verworven en on- onbegonnen werk zal zijn voor de rege- aantastbaar recht aanvaard. Vredeling ringen en de werkgevers om van de heeft naar verluidt zijn opvatting mee- vakbeweging te verlangen dat ze van gedeeld aan voorzitter Wim Kok van de indexering van prijsstijging in de lo- het Europees vakverbond. Kaboel (NPI) De nieuwe Afghaanse pre sident, Hafizullah Amin, heeft gisteren in een toespraak tot het Afghaanse volk ge dreigd een beroep te doen op het in 1978 met de Sowjet-Unie gesloten vriendschapsver drag en de hulp van Russische troepen in te roepen om met de bedreigingen „van buiten af" af te kunnen rekenen. Er zijn al naar schatting 5.000 Russische „advi seurs" in Afghanistan en Russische piloten zou den zijn ingeschakeld bij gevechten tegen mo slemrebellen. Amin wil kennelijk ook de betrekkingen ver beteren tussen zijn land en de Islamitische buurlanden. Hij zei in zijn toespraak te zullen streven naar betere betrekkingen met Iran en Pakistan door middel van onderhandelingen op korte termijn, hoewel hij eerder had verklaard dat Afghanistan bereid is oorlog met deze lan den te voeren als het daartoe gedwongen mocht worden. Diplomaten in Iran zien Amin als een militair van de harde lijn die volstrekt intolerant staat tegenover de moslemrebellen, die hebben in middels al laten weten dat hij geen „aanvaard bare" opvolger van Taraki is en dat zij de „ge wapende strijd tegen het heidense bewind" zul len voortzetten. Sinds het aan de macht komen van president Mohammed Noor Taraki in april 1978 zijn de rechten van de mens in Afghanistan voortdu rend geschonden. Dit zegt Amnesty Internatio nal in een vandaag gepubliceerd rapport. In dit stuk, dat de periode toe mei 1979 be strijkt, zegt de internationale hulporganisatie dat duizenden mensen om politieke redenen in gevangenissen zaten. Alleen al de gevangenis in de hoofdstad Kaboel bevatte minstens twaalfduizend politieke gevangenen. Volgens Amnesty International werd er ook op grote schaal gemarteld. Een aantal stierf in gevan genschap, onder wie oud-premier Mohammed Moesa Shafiq en de voormalige minister van buitenlandse zaken Wahid Abdoellah. cumenische beweging t zich meer en meer te >eren dat „godsdienst- eid niet gescheiden (vorden van andere as- n van de mensenrech- De kerk is niet geloof- dig wanneer ze alleen haar eigen rechten op en geen oog heeft de rechten van alle en. Dit verklaart het erend comité van de Idraad van Kerken, sich vorige week tij de najaarsvergade- te Bossey (Zwitser- lahd) uitvoerig heeft bezig gehouden met de problema tiek van de mensenrechten. De laatste twee jaren wordt de godsdienstvrijheid steeds vaker geschonden, aldus het comité. Secretaris-generaal dr. Philip Potter zei dat de godsdienstvrijheid in min stens twaalf landen wordt be dreigd. Hij wilde deze landen niet bij name noemen, omdat daardoor de christenen risi co's zouden lopen of omdat er onderhandelingen gaande zijn. Het uitvoerend comité heeft 'de wereldraadafdeling voor internationale zaken (CCIA) gevraagd voor de vergade ring van het centrale comité in 1980 een uitvoerig rapport op te stellen over de schen dingen van de mensenrech ten en de godsdienstvrijheid. Sinds de oprichting in 1948 heeft de wereldraad 27 maal openlijk geprotesteerd tegen dergelijke schendingen. Het uitvoerend comité van de wereldraad onderscheidt momenteel vier soorten lan den waar godsdienstige ge meenschappen moeilijkheden ondervinden: (a) landen waar staat en maatschappij „volledig gese culariseerd" zijn en waar nieuwe wetten de betrekkin gen tussen de staat en de godsdienstige gemeenschap pen regelen, (b) landen waar buitenlandse hulp beschouwd wordt als in strijd met de nationale belan gen, (c) landen waar de kerken zich inzetten voor gerechtig heid en de rechten van de mensen en de regering deze als politieke activiteiten be schouwt, (d) landen waar nationale as piraties van godsdienstige signatuur een klimaat schep pen dat godsdienstige min derheden moeilijkheden be zorgt. Godsdienstvrijheid moet ook het recht en de plicht vaa godsdienstige groepen inhou den om op basis van hun overtuiging de politieke machten waar nodig te be kritiseren, aldus het uitvoe rend comité van de wereld raad van kerken. Een unifor me reactie van de kerken, die geldig zou zijn voor alle situaties, is niet mogelijk. „Indien de wereldraad soms voorzichtig reageert, dan komt dit doordat wij in de af gelopen dertig jaar geleerd hebben dat al te felle reacties van buitenaf soms desastreu ze gevolgen kunnen hebben", aldus het uitvoerend comité van de wereldraad van Ker ken. e metten slamisering in Egypte voortgezet. In het par- Cairo wordt een '1 van 100 afgevaar- van alle partijen be rt. waarin staat dat de (islamitisch wetboek, :rd op de profetieen ohammed) de algeme- itnorm moet worden, wordt voor een ver- or christelijke missio- n om onder de groten- slamitische bevolking lam te zijn. ikenhuis „Lake of the (Meer van de wou- de Canadese staat heeft een indiaanse nman in dienst geno- ie zijn patiënten met en, kruiden en offers lelt. De aanstelling ogelijk door een nieuw heidsprogramma voor Nu de Israëli's hun eigen nationalistische weg zijn gegaan en nu steeds meer Arabische staten schermen met het ideaal van een isla mitische gemenebest, zien de christenen in het Mid den-Oosten zich geplaatst voor een verschrikkelijk dilemma. Sommigen vin den dat zij hun strijd voor een open, pluriforme, de mocratische samenleving uitzichtloos is en dat de toekomst is aan een theo cratie a la Chomeiny. An deren zien hun rol in het Midden-Oosten uitgespeeld en emigreren in groten ge tale. Een derde groep is van mening dat christenen de wereldlijke machten links moeten laten liggen en zich ertoe moeten beper ken, naar het voorbeeld van Christus, in vrijheid getuigenis van hun geloof af te leggen, indien nodig ten koste van veel lijden. Dit vertelde Gabriël Habib, secretaris-generaal van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten, op een bui tengewone vergadering van het moderamen van de Ne derlandse Raad van Kerken in Amersfoort. Hiervoor wa ren ook de sectie internatio nale zaken en de werkgroep „De kerken en het joodse volk" uitgenodigd. In het Midden-Oosten leven 12 miljoen christenen, onge veer 10 percent van de bevol king. Hun lot hangt in laatste instantie niet af van het feit dat het Midden-Oosten al met al een ontwikkelingsge bied is en een bufferzone van de grote mogendheden noch van het feit dat de volkeren in dit gebied al lange tijd op zoek zijn naar hun identiteit, maar van hun betrekkingen met de kerken in het westen, aldus Habib. Alles draait om de vraag of deze kerken ver deeldheid dan wel eenheid zullen zaaien in het Midden- Oosten. Gabriël Habib zag verschil lende tekenen van hoop. Zo hebben de kerken van het Midden-Oosten enige over eenstemming over hun een heid en hun houding tegen over de andere godsdiensten bereikt. Het inzicht dat de missionering van het negen- tiende-eeuwse soort niet al leen niets oplevert, maar zelfs als een boemerang werkt, is groeiende. De ker ken van Europa en Amerika, die hun zusters in het Mid den-Oosten plachten te be schouwen als aftandse mu seumstukken, hebben er een zuiverder kijk op gekregen. Wel moeten de kerken van het westen nog leren dat zij hun ouderwetse zieltjeswin- nerij in het Midden-Oosten naar de rommelzolder moe ten verbannen. De zending van de kerken in dit gebied moet nu de eenheid van alle christenen zijn, aldus Gabriël Habib. Habib gaf als zijn mening te kennen dat de Palestijnen stellig het bestaansrecht van Israël zullen erkennen, ech ter niet op voorhand maar als resultaat van onderhandelin gen, omdat zij deze troef nog niet kunnen missen. Het poli tieke vraagstuk dat Midden- Oosten heet, is volgens Habib dan ook onoplosbaar, als de Palestijnen geen plaats aan de onderhandelingstafel krij- gen.' Küng voorziet problemen tussen China-Vaticaan Prof. dr. Hans Küng (Tubin gen) ziet de hereniging van de patriottische katholieke kerk in China en het Vati caan niet zonder grote moei lijkheden geschieden, vooral vanwege de Chinese eis tot zelfbestuur. Ook de starre houding van Rome tegenover de verkiezing van een nieu we bisschop van Peking in juli jl. is een struikelblok, al dus Küng Hij acht echter op dit punt een oplossing wel mogelijk. „Ook in de vroege kerk werden de bisschoppen ter plekke gekozen en volgde eerste naderhand de bevesti ging door Rome". Küng woonde kortgeleden in Pe king een ontmoeting bij van de Chinese academie van we tenschappen en het Ken- nedy-instituut voor ethische vraagstukken te Washington. Een oecumenische studie groep, die zich bezig houdt met China, heeft onlangs verklaard dat alle activitei ten betreffende China oecu menisch opgezet moeten worden. Kerkelijke ver deeldheid verduistert het evangelie. Bovendien moeten de Chinese christenen zelf bij dit proces betrokken worden, aldus de verklaring. De stu diegroep was in de St. Trudo- abdij te Brugge bijeen op uit nodiging van de Lutherse wereldfederatie en „Pro Mundi Vita" (internationaal onderzoekcentrum te Brus sel). Het is van belang de gewij zigde verhoudingen in China zorgvuldig te bestuderen. In het verleden zijn zendingsac tiviteiten in China verkeerd verstaan, waardoor er een vals beeld van het christelijk getuigenis ontstond, aldus de verklaring. De werkgroep roept vanwege de fragmenta rische kennis van het nieuwe China alle instanties op hun informatie terzake met ande re te delen. Ds. Buskes officier Oranje Nassau Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag is de hervormde emiritus-predikant dr. J. J. Buskes benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester Polak van Am sterdam heeft Buskes de bij deze onderscheiding behorende versierselen uitgereikt Polak zei daarbij dat hij de naam Buskes voor het eerst had gehoord in 1945, toen de predikant met zes andere hervormde dominees toetrad tot de SDAP, „een stap die voor dominees toen zeer op zienbarend was". Polak noemde Buskes' daad een ge tuigenis van grote betekenis. Ook prees Polak Buskes' keuze tegen elk koloniaal re gime en voor de vrijheid van de volken in de Derde We reld. De Amsterdamse burgemees ter merkte tenslotte op dat, dominee Buskes met name door zijn optreden voor radio en televisie bekend is in zo wel kerkelijke als buitenker kelijke kringen van het Ne derlandse volk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15