Noodstand plaatsen T rekvaartplein krijgen gevraagde voorzieningen Voorlopig geen wapenstok voor Leidse parkeerpolitie brieven lezers Drieduizend gulden uit auto's gestolen Gemeente moet serieus antwoorden PAi- AD LEIDSE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 °-a is: mat grensgeval Leidse eemarkt JIDEN Binnen de in's i enzen van de pwatc ■oenoordhallen is heel fi'm- mogelijk, dat bleek Nation! >ternior&en °P de Cartoc ting: van het Leidse r gr< ntongerecht. Zodra en echter één stap Bumm |iten het omheinde legen! rre'n ze* wortIen de d Doodse wetten weer van ank acht, dat ondervond n boer die tijdens de litv «#emarkt een aa°tal mmcren had gekocht Pimlkidie zijn aankoop naar fan Hiiten wilde brengen. ,en agent, die blijkbaar wo W het grensgebied op de per had gelegen zag dat '-aerlidieren niet volgens de oneer KJrschriften werden l Nali n-voerd en sloeg Vhistl inadeloos toe. 1 mdat het in de wet is xjra istgelegd dat het i8.3jerboden is vee op een Tiei irkeerde manier te 9.40 ervoeren op de openbare co e*> en ^et terre'n van de Vriiw roenoordhallen daartoe werk] et wordt gerekend excessen op dat bied pas buiten het hek - orden aangepakt. De 2 oer vervoerde zijn negen mmeren in een niet voor t ?oi bestemde nhangwagen omdat zijn el goedgekeurde nhangwagen ïverwacht een lekke MC and had gekregen. olgens zijn zeggen werd ij daarbij echter iverbaliseerd toen hij ch nog op het terrein 9.30 m de Groenoordhallen de vrijplaats bevond. Die politieagent zei tegen is: „rij even naar buiten, in zal ik je een proces- ■rbaal geven", aldus een etuige die de boer had leegebracht. „U wilt toch iet beweren dat u zo gek l™ ent om in dat geval naar uiten te rijden", aldus de ïgelovige rechter. De "icier van justitie, de sr Van Ham hield zich Vijhet proces-verbaal dat ^gaf dat het bekeuren !de openbare weg buiten et hek was geschied en ste 60 gulden boete. De antonrechter zag teveel nduidelijkheden in al die insgeschillen en miste vrijspraak. Gas Weinig weggebruikers 'Opkunnen de beheersing 0f! npbrengen om bij het injn, ontwaren van een geel of anje licht alvast netjes af remmen teneinde keurig voor een inmiddels <on rood geworden licht te stoppen. Als het om een fietser gaat wordt er aangezet alsof het een 'J-2 sprint van Jan Raas petreft en automobilisten ;ven hun gaspedaal een inke schop. Zo ook een lexpediteur, die het enige tijd geleden geel of oranje voor de ogen werd op de Van Alkemadelaan. Ongelukkig genoeg had hij w een forse vrachtwagen onder het achterwerk die zich minder goed leende voor het betere sprintwerk en tegen de tijd dat hij het zebrapad had bereikt m begonnen daar de m voetgangers al weer over te steken, aangespoord door het op groen 'afgesprongen Sl voetgangerslicht. Een y klein meisje, dat gj blindelings vertrouwde op de verkeerslessen van de lagere school en verwachtte dat die aanstormende vrachtwagen nog wel even zou stoppen werd geschept en raakte vrij zwaar gewond. „Het licht was geel", meende de expediteur onaangedaan. ..Ik was volgeladen met bevroren doperwten en kon echt niet meer voor il licht stoppen". Het ïtongerecht overwoog nog even de zaak met getuigen aan te houden maar dat hoefde van de verdachte niet. „Laten we de zaak maar afmaken", aldus deze. De officier van ustitie toonde zich niet zo ingenomen met het geval. ..Ik had u bijna een misdrijf ten laste willen {eggen en dan had u niet kier, maar voor de politierechter gestaan. Ik neb besloten u hier nog een kans te geven, hoewel alle getuigenverklaringen tegen u spreken", aldus de heer Van Ham. Officier en kantonrechter kwamen uit °P een boete van 300 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN De Leidse parkeerpolitie wordt voorlopig niet uitgerust met de wapenstok. Dit in tegenstelling tot ande re steden waar de knup pel bij de parkeercontro- leur al een vertrouwd beeld is of snel zal wor den. De Nederlandse Po litiebond heeft gezegd geen bezwaren te hebben tegen het gebruik van een wapenstok door par- keercontroleurs. In Am sterdam loopt de par keerpolitie al vele jaren met een knuppel en is tevens uitgerust met een portofoon. De Haagse controleurs gaan over twee maanden gewa pend met het gummi de straat op. In Leiden ziet men de knuppel echter niet zo zitten. Hoofdinspecteur La Rivièra van de verkeerspolitie in Lei den vindt het nog niet zo no dig. De wapenstok behoort niet bij de uitrusting van de parkeercontroleur. De contro leurs dragen allemaal een por tofoon en ze gaan meestal ge zamenlijk op stap. Bij eventue le moeilijkheden kunnen ze ons oproepen. We zijn dan heel snel ter plekke, want een collega in nood heeft de aller hoogste prioriteit. Ook ben ik van mening dat geweld, ge weld uitlokt. Het is de taak van de parkeerpolitie ook niet om geweld te gebruiken. Hij moet parkeerovertredingen signaleren en controleren. Het gebruik van geweld zou niet in verhouding staan tot de overtreding. Natuurlijk is het wel zo dat vele parkeerover- treders behoorlijk vervelend kunnen doen". Bedreigd Dat het gedrag van een over treder niet alleen 'vervelend' kan zijn, blijkt uit het relaas van de bureauchef van de par keerpolitie G. de Bruin, die in zijn 16-jarige loopbaan bij de narkeerpolitie al eens een aan- De Leidse parkeerwachter zal voorlopig alleen nog gewapend met papier en potlood aan het werk zijn. Een Haagse parkeerwachter toont zijn nieuwe wapenstok. val van een woedende bekeur de aan den lijve heeft onder vonden. Dat was toen hij 's a- vonds na de dienst op de fiets naar huis reed en opzettelijk door een auto werd aangere den. Ook wordt hij wel eens nageroepen als hij op de vrije zaterdag met vrouw en kinde ren over de Haarlemmerstraat loopt. „Ja, je moet wel tegen dit werk zijn opgewassen. Over ijzeren zenuwen beschik ken en sterk in je schoenen staan. Ik ben al verschillende keren met de dood bedreigd. Maar ik moet zeggen dat de Leidenaar goed scheldt maar slecht vecht. Er is veel agressie maar tot een knokpartij komt het eigenlijk nooit. Meestal kunnen we ons pratend red den. Ach, het is nog steeds zo dat een bekeuring voor een parkeerovertreding als iets kinderachtigs wordt gezien. Het wordt niet geaccepteerd. Iedereen probeert er onderuit te komen. Maar de gemeente heeft bepaald waar wel en niet geparkeerd mag worden. Wij moeten dat gewoon controle ren, maar er wordt gepraat als Brugman over een parkeerbon van 25 gulden terwijl men zonder protest bekeuringen van soms wel honderden gul dens betaald voor snelheidso vertredingen of het rijden door rood licht". Discussietechniek De gummiknuppel is dus voor lopig in Leiden geen noodza kelijk kwaad. Tot nu toe blijft de agressie beperkt tot intimi daties. Tot echte geweldple ging is het nog niet gekomen. Ook zullen de Leidse parkeer wachters geen aanvullende cursus zelfverdediging krijgen. Wel zijn de controleurs al een tijdje bezig met een cursus dis cussietechniek. Het geld van alle boetes komt overigens bij het ministerie van Financiën terecht. In de schatkist dus, net als de geïnde belastingpen ningen. Iemand die veel par keerboetes betaalt, besteedt zijn geld derhalve indirect aan de gemeenschap. En dat moet voor hen toch een prettig ge voel zijn. Nietwaar? SYLVIA VAN LEEUWEN LEIDEN De noodstandplaatsen op het woonwagenkamp aan het Trek vaartplein krijgen een schuurtje met daarin sanitaire voorzieningen en een aansluiting voor een wasmachine. Ook worden de wagens aangesloten op de waterleiding. Dit heeft gistermiddag het 'Woonwagenschap' in -een openbare vergadering, die druk werd bezocht door bewoners van het noodkamp, be sloten. Hiermee is tegemoet gekomen aan de eisen van de bewoners die dit twee weken geleden door middel van acties zoals het bezetten van de kamer vaii wethouder Tesselaar en het afslui ten van de Breestraat, kracht bijzetten. Wethouder D. Tesselaar, die de vergade ring van het 'Woonwagenschap' voorzat, vond dat de bewoners op het noodkamp op korte termijn geholpen moesten wor den en stelde de leden voor in te stemmen met het voorstel tot realisering van de voorzieningen. Ook als dit uit eigen zak (dat wil zeggen de zak van het 'Woonwa genschap') betaald moest worden. Uit een voorlopige berekening is gebleken dat de kosten ongeveer anderhalve ton bedra gen. Dit bedrag kan niet door CRM be schikbaar worden gesteld, zo is op te ma ken uit een brief van minister Garde- niers-Berendsen. In haar brief dringt de minister erop aan dat de gemeenten in de regio eindelijk eens plannen maken voor de realisatie van kampjes, zoals dit reeds vele jaren geleden is afgesproken. Zij ha mert er in haar brief verder op dat bij het inleveren van plannen door de regioge meenten te veel aan de materiele voorzie ningen wordt gedacht en dat belangrijke punten als onderwijs eii toegankelijkheid voor andere gemeenschapsvoorzieningen nauwelijks de aandacht krijgen. Als even tuele oplossing voor de 'nood' op het noodterrein en tevens als aansporing voor de regiogemeenten om tot daden over te gaan, noemt de minister de mogelijkheid om de gevraagde units met douche en wc, zo te bouwen dat deze bij het verlaten van het kamp overgeplaatst kunnen worden naar een kampje in de regio. Hiervoor zou eventueel wel geld beschikbaar zijn bij CRM. Deze subsidiemogelijkheid wordt door het Woonwagenschap onderzocht. Voorlopig wordt er vast een plan gemaakt om de gevraagde voorzieningen te realise ren. In een volgende vergadering van het 'Woonwagenschap' worden de verdere fi nanciële consequenties bekeken. Voorzit ter Tesselaar meende echter wel dat het geknok om de financiën niet ten koste van de woonwagenbewoners mag gaan. De vertegenwoordigers van andere ge meenten, behalve Leiderdorp want die heeft als enige gemeente reeds geruime tijd een kampje, zegden gistermiddag toe spoed te zullen maken met de realisatie van een kampje in hun gemeente. De ver tegenwoordiger voor Zoeterwoude meen de dat Leiden en Leiderdorp eigenlijk niet mee zouden moeten betalen in de kosten voor de voorzieningen op het Trekvaartplein. Dit omdat deze gemeen ten al genoeg kosten en lasten te dragen hebben omdat de overige gemeenten nog niets hebben gerealiseerd. Een aantal le den was het niet met deze stelling eens. In een volgende vergadering wordt hierover verder gesproken. LEIDSCHENDAM De vo rig jaar in Leidschendam op gerichte kern van het Inter kerkelijk Vredesberaad orga niseert in het kader van de van 23 tot 29 september te houden Vredesweek op woensdag 26 september een bijeenkomst in „de Schakel" in het winkelcentrum Leid- senhage. De bedoeling hiervan is bezinning op de toekomst van ons en onze kinderen, al dus de kern, de rol van de kernwapens daarin en het ak- tiedoel van de Vredesweek: „Help de kernwapens de we reld uit; om te beginnen uit Nederland". Ter inleiding van de gedachtenwisseling spreekt ds. O. Th. Boonstra over „het begrip angst". Na de pauze be staat gelegenheid tot discussie waarbij ds. Boonstra samen met prof. Linneman en de heer Frinking uit Rijswijk een forum zal vormen. Exotische jaarmarkt in Groenoordhallen LEIDEN De exotische jaarmarkt Pasar Gambir komt dit jaar van donder dag 25 tot en met zondag 30 oktober naar de Groenoord hallen. In de hallen worden gedurende deze periode pro- dukten uit Azië en Afrika uitgestald en boetiekjes, mo deshows en een amuseenmt- sprogramma met oosterse - en westerse artiesten com pleteren het geheel Maar liefst 23.000 personen be zochten de verleden jaar voor het eerst in Leiden gehouden zeer geslaagde Pasar Gambir. Door het grote aanbod van standhouders was het voor '79 mogelijk een selectie toe te .«passen. ADVERTENTIE waardevol woonadvies. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn LEIDEN Een portemon nee, waarin ruim 2500 gul den aan papiergeld zat, is in de nacht van zondag op maandag uit de auto van een 27-jarige Katwijker gesto len. De man had zijn ver voermiddel aan de Klik- spaanweg geparkeerd en on der de bank had hij zijn wel gevulde beurs een „veilige plaats" toebedeeld. De vol gende dag was de wagen opengebroken en het geld verdwenen. Twaalfhonderd Belgische francs en 80 gulden werd gis termiddag uit een auto gesto len, die niet afgesloten aan de Doezastraat geparkeerd was. De eigenaresse deed aangifte en even later hield de politie een 23 jaar oude Leidenaar in de Nieuwstraat aan. De man bekende en de vrouw kreeg haar geld terug. Hongaarse dansgroep bestolen LEIDEN Ongeveer twee duizend gulden is dit weekein de uit de kleedkamer van de Stadsgehoorzaal gestolen. De kleedkamer, van de uit Boeda pest afkomstige dansgroep „Mazsarkas", die momenteel in Nederland op tournee is, was niet afgeloten. New wave Het Leids Vrijetijdscentrum presenteert i-rijdaga rond 21 september drie nieuwe new wave-groepen": „Minny Pops", „Ze Popes" en „Com-sat angels". „Minny Pops" komt uit Amsterdam. De muziek van deze groep is niet los te denken van de presentatie. „Ze Popes", even eens uit Amsterdam, bestaat sinds het begin van 1979. „Com-sat angels" is afkomstig uit Sheffield (Enge land). Deze groep bestaat al twee jaar en is thans aan het onderhandelen over een nog op te nemen lang speelplaat. Het LVC opent vrijdagavond om negen uur zijn deuren. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig voor niet-leden vap het LVC. vier gulden vijftig voor CJP-houders en drie gulden vijftig voor leden van het LVC. Novakarta Novakarta in de nieuwe samenstelling. In de grote zaal van de Stadsgehoorzaal treedt vrijdag 21 september de Engelse groep „Novakarta" op. De groep heeft bekendheid gekregen onder de naam „Magna Carta". In tien jaar maakte zij elf langspeelplaten. De naamsveran dering ligt ten grondslag aan het vertrek van oprichting Chris Simpson uit de groep, na onenigheid over de te vol gen koers van Magna Carta. De twee andere leden van de groep, mede-oprichter Tom Hoy en Robin Thyne besloten de reeds door Magna Carta ingeslagen weg verder af te leggen. Zij zullen zich voorgoed in Nederland vestigen, om dat er hier altijd veel belangstelling voor hun werk is ge weest, in tegenstelling tot in Engeland. Om hun artistieke wensen zo goed mogelijk te realiseren, hebben Tom en Ro bin het aantal leden van de groep tot vijf uitgebreid. De toegangskaarten voor Novakarta zijn voor zeven gulden vijftig te krijgen bij het bureau van K O, Oude Vest 45 en bij Plato aan de Breestraat 15. Open dag „Femke", de ontmoetings- en informatieruimte voor vrouwen, houdt zaterdag 22 september open huis van twaalf tot vijf uur. Alle vrouwen (en hun kinderen) zijn op zaterdagmiddag welkom in de koffieshop van het Volkshuis aan de Haarlemmerstraat 73b. Tussen een uur en half twee treedt een vrouwencabaret op in de vrouwen-ontmoetingsruimte. Klussencursus Vormingscentrum voor jong-volwassenen „Troef" heeft op de klussencursus, die iedere dinsdagavond van acht tot tien uur wordt gegeven, nog plaats voor enkele deelnemers. De cursus is voor vrouwen tot ongeveer dertig jaar, die het een en ander willen leren van electriciteit, timmeren en schilderen. Deelnemers kunnen zich dagelijk melden bij „Troef", tel 130494. De kosten bedragen vijfendertig gul den per tien keer. Ook dinsdag maar dan 's morgens van half tien tot half elf, is nog plaats in de vrouwengespreks groep. Deelname aan deze groep kost dertig gulden per tien keer. Er is goede en gratis kinderopvang aanwezig. Vrou wengespreksgroep Voor vrouwen, die graag met andere vrouwen praten, begint morgen in het vormingscentrum voor jongvol wassenen een nieuwe gespreksgroep voor vrouwen tot ongeveer dertig jaar. De bijeenkomsten duren van acht tot tien uur. Er zal worden gesproken over gezond heidszorg, politiek, opvoeding en dergelijke. Informa tie over de cursus is te krijgen bij „Troef", Noordeinde 2a, Leiden. De fiets als symbool van lelijk Leiden Met verbazing en verontwaar diging heb ik de foto gezien die de eerste prijs op de Leida- to heeft gewonnen. Zo'n paar onschuldige fietsen, die nie mand kwaad doen als toppunt van lelijkheid? Ze stinken niet, je hoort ze niet, vragen alleen een heel klein beetje ruimte, in een achteraf straatje. Fotografisch vast wel een eer ste prijs, maar daar ging het, dacht ik, niet om. Jammer dat ik niet op het idee ben geko men een foto in te zenden van bijvoorbeeld een Oude Vest of Oude Singel 'met zijn rijen au- toblik. Of van het mooiste plein van Leiden, Het Pieters kerkplein met Gerecht en om geving, met al zijn auto-over last. Maar die had het vast niet gehaald bij het commerciële 'n i Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Leidato-comitè. Noem mij één straat (of plein) in Leiden, die niet wordt ontsierd, of veel erger nog, onleefbaar wordt gemaakt door de auto als: 1. ruimteverslinder, 2. stankver- spreider, "3. lawaaimaker 4. dood-en-verderf-zaaier. Ik ga vast proeffoto's maken voor 1980. Ik heb heel wat rolletjes nodig. Ans Koppers-Wentink, Hansenstraat 6, Leiden. HUURVERHOGING ST.-JANSHOF LEIDEN De raadsleden L. Beijen, J.L. Ponsen en D. Hoeven hebben in een brief aan het Leidse college van b. en w. hun afkeuring uitgesproken over de ant woorden die het college heeft gegeven op eerdere vragen die betrekking had den op de huurverhoging van de woningen in het Sint Janshof. Het college is in de hoedanigheid van re gent van het Sint Janshof tevens huisbaas van de wo ningen alhier. „Uw antwoorden naar aan leiding van de vragen over de onderhoudswerkzaamhe den aan de woningen in het St Janshof en de daaruit voortvloeiende huurverho ging hebben ons verbijsterd. U erkent dat het hier om normale onderhoudswerk zaamheden gaat die niet tot een huurverhoging mogen leiden, terwijl in uw besluit van 19 december 1978 duide lijk vermeldt dat de kosten van de onderhoudswerk zaamheden primair gedekt moeten worden uit een huur verhoging per 1 januari. De eerste de beste huisjesmelker die een dergelijk verhaal zou ophangen zou door het ge meentebestuur met hoon worden overladen en bij de huurcommissie en de kanton rechter geen enkele kans maken. Toch weet U kenne lijk na tweeëneenhalve maand nadenken niets beters te vertellen. Zijn Uw ant woorden wel serieus be doeld", aldus hekelt Beijen in zijn brief het gedrag van het college. De raadsleden wer. sen vervolgens van b. en w. te horen waarom normaal onderhoud dat voor rekening van de huiseigenaar hoort te komen door huurders moet worden betaald en of het waar is dat men alleen bereid was het onderhoud te ver richten als de bewoners de kosten zouden betalen. „Bent U met ons van mening dat de sinds 1 januari 1979 door de bewoners betaalde toeslag te rugbetaald moet worden", al dus besluiten de raadsleden- hun vragen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3